A. DE VRIES, BULUVANT's HÖOGERWERFF Co., Uurwerken. CP.EJAGER 1' KLAS MERK HORLOGES Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Good, Zilver, Horloges, Medailles en Antiquiteiten Heeren- en Dames-Verlovings- en Zegelringen. Inkoop van oud Goud en Zilver, Bloembollen. W. F. A. GROENHUIZEN, Hollandsche Theeverbruik-Vereeniging, Amsterdam. Drinkt onze Thee. 1^* M. R. N. OOSTERVEEN, VAN ZUYLEN. Buigzaam Staaldraadtouw. Kinderdijk en Vlaardingen. B. RUITENBERG Hzn., Utrechtsche straat 21. De Landbouwbank te Utrecht, „Omega" „Vacheron en Constantin" International Watch C°." Dames-, Heeren en Kinderschoeisel N. ff. VAN WOUDENBERG, HEEREM- MODEARTIKCLEM Zenith" e. a. Aanbevelend, G. VAN DUIN. S. Groen bij de Afd. mariniers te Willem - oord, officier van gezondheid le klasse M. van Willigen op non-activiteit; officier v.in administratie 2e kiasse mr. II. D. Ruben Ko ning, idem met 1 November 1910 luitenant ter zee 2e klasse J. P. Remijnse, aan boord wacht schip te Willemsoord, idem J. W. Bloem, idem Amsterdam; idem G. J. Veruijnen, idem Zee hond, luitenant ter zee 2e klasse J. C. M. Warnsinck, K. W. Thomas, H. A. Cromme- lin en A. Dubois, directie Amsterdam bij den dienst der draadlooze telegrafie. Het ongeval met de „Noord- B r a b a n t". In het „Marineblad" is opge nomen het rapport, in Juni ?zes jaars uit gebracht door een commissie, inoemd door den commandant der zeemacht in Indië naar aanleiding van het vastraken van Hr. Ms. Noord-Brabant". Deze commissie bestond uit de kapiteins ter zee W. van Voss en Hoven, icn als secre taris was toegevoegd de luitenant ter zee le klasse Brugman. De commissie komt tot het volgende be sluit: dat Hr. Ms. „Noord-Brabant" te circa uur 25 voorm. van den 31en Mei 191U op de zuidkust van Lombok gestooten hee.t op een blinde klip, die noch door verkleuring, noen door branding, noch door een oplooper te verkennen was; dat het schip zich toen bevond op ruim 1600 M. uit den wal; dat de navigatie plaats had onder persoon lijk toezicht van den commandant, waarbij het bestek naar behooren is gecontroleerd ge worden en goede uitkijk is gehouden; dat het door den commandant in de ge bruikte kaarten en zeilaanwijzingen gestelde vertrouwen door de commissie volkomen ge wettigd wordt geacht; dat alzoo het ongeval niet toegeschreven kan worden aan verzuim of nalatigheid en dat de oorzaak waaraan het ongeval moet worden toegeschreven is: het stooten op een steen onder water, die niet op de kaar ten en in de zeilaanwijzingen is aangegeven en waarvan de aanwezigheid niet kon wor den vermoed. Nieuwe onderzeeboot voor Indië. Uit Weenen wordt i—n de Berliner Lokal Anzeiger bericht, dat de Nederlandsche ergeering bij de fabriek van Whitehead te Fiume een onderzeeër heeft besteld voor den dienst in Ned.-Indië. Benoemd tot kornet de reserve-wacht meester jhr. L. W. Strick van Linscholen van het 2e regiment veld-arlillerie. Algemeen kiesrecht. Op ini tiatief van den Vrijzinnig-Democratischen Bond had Zaterdag jl. te Amsterdam een conferentie pldats, waaraan werd deelge nomen' door het partijbestuur der S. D. A. P., het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond, hel hoofdbestuur van liet Alg. Ned. Werkliedenverbond en het hoofdbestuur der Liberale Unie. Onderwerp van bespreking was: óf, in hoever, en in welke mate, samenwerking kon plaats vinden bij hot volkspetitionnement voor liet algemeen kiesrecht, op touw gezet door de S, D. A. P. De bespreking bracht aan het licht, dat de S. D. A. P., die reeds haar petitionnement georganiseerd en haar adres gereed had, meende dat het karakter van hare lcies- rechtibeweging eene te grootc verandering zou ondergaan door een samenwerking met burgerlijke partijen en daardoor verzwak ken, weshalve zij van oordeel was, dat de strijd voor het algemeen kiesrecht beter kon worden gevoerd afzonderlijk van elkander, dan bij een dusdanige samenwerking. Daar bij verklaarde zij zich bereid tot dusdanige organisatorische maatregelen, dat evenlu- eelc verschillende bewegingen niet met el kander in conflict zouden komen. De Vrijz.-Dem. Bond en liet Alg. Ned. Werkliedenverbond waren daartegenover van mcening, dat, waar hunnerzijds tegen den zakelijken wensch, in het requaest der S. D. A. P. uitgedrukt, geen bezwaar zpu behoeven «e bestaan en in de kiesrecht-actie, voor zoover de S. D. A. P. betreft, geen wij ziging noodzakelijk zoti zijn, er naast de gronden, door de S. D. A. P. voor dien wensch aangevoerd, andere gronden van voorstanders van het algemeen kiesrecht zouden kunnen ontwikkeld worden, en in hel request worden opgenomen, en zij acht ten zulk een oplossing wenschelijk, ten einde zoowel den omvang der beweging als den moreelen invloed van het petitionnement te vergrooten. De vertegenwoordiging der Liberale Unie meende, dat gemeenschappelijke actie reeds hierop afstuitte, dat het streven naar alge meen kiesrecht bij de burgerlijke partijen uit geheel andere motievcu voortkomt dan bij de sociaal-democraten; Zij zag daarom meer heil in afzonderlijke actie, met vermij ding van onnoodigen onderlingen strijd en met bevordering van samenwerking, waar die door de politieke omstandigheden gebo den mocht zijn. Het leekenen van het door de S. D. A. P. opgestelde petitionnement was haar, niet in de eerste plaats om de formu leering van hetgeen er in gevraagd wordt, doch door de motiveering van het gevraagde onmogelijk. De debatten brachten in het standpunt der verschillende vereenigingen geen verande ring. Van de zijde der S. D. A. P. en van de Liberale Unie werd vooral bezwaar ge maakt tegen één adres, waarin verschillende motieven, die, naar hun oordeel, mot elkan der strijdig zouden moeten zijn, zouden wor den uiteengezet. Het slot der besprekingen was, dat op het denkbeeld van den Vrijz.-Dem. Bond tot sa menwerking niet werd ingegaan. Spoorwegtarieven voor goederenvervoer. De vertegenwoor digers der verschillende binnen- en buiten- landsche spoorwegmaatschappijen, de dus genaamde Tariefcommissie, kwamen heden veder bijeen in de directiekamer van het Staalsspoorstalion te 's Gravenhage, ditmaal ter bespreking van de tarieven voor goede renvervoer. De ramp te Katwijk. Dezer da gen werd namens het korps torpedisten te Brielle op elk der drie graven van de ver leden jaar bij de ramp te Katwijk omgeko menen een krans neergelegd, als bewijs, dat zij door hun krijgsmakkers nog niet verge^ ten zijn. VLIEGEN. Verstraeten te Haarlem. f— Op den laatsten dag der Haarlemsche vliegweek, Dinsdag, woei 't hard, en Ver straeten had weinig lust om op te stijgen. Toch ging hij, om ondernemers en publiek ni^t teleur te stellen, nog een keer de lucht in, maar vloog slechts twee minuten. Namens de II. F. C. „Haarlem" Lood de heer J. J. van den Berg den vlieger een lauwerkrans, versierd met de rood-blauwe kleuren der club, aan. Verstraeten dankte voor deze huldiging en sprak nog een woord van dank voor de vele blijken van sympathie tijdens de Haarlemsche vliegweek ontvangen. Er waren den laatsten dag niet veel be langstellenden. Nu gaat Verstraeten waarschijnlijk naar Twello en vervolgens naar Rotterdam. II u w e 1 ij k s q u a e s t i e. Men schrijn uit Winterswijk aan het Ilbld.: Aan de wei gering van den ambtenaar van den burger lijken stand dezer gemeente tot voltrekking van een'huwelijk, heeft de vader van den bruidegom de meest practische oplossing ge geven, n.l. door alsnog zijn toestemming le verleenen. Het huwelijk is Zaterdag voltrok ken. Slapte. Als bewijs van groote slapte in de binnenscheepvaart wordt vermeld, dat bij de Friesche Scheepsbouwmaatschappij te IJlst van de dertig werklieden, die er nog waren, de helft is ontslagen, terwijl ook voor de overigen bijna geen werk meer is. Een treurig vooruitzicht voor den winter, want mede op de werven in Holland en elders is het zoo slap, dat er zeker geen nieuwe ar beiders worden aangenomen. Ook de schaatsenindustrie van het om dat bedrijf zoo beroemde Friesche stedeke heeft groote behoefte aan een flinken winter, wordt aan de L. C. geschreven. De verdwenen aandcelen. Omtrent de verdwijning van 10 aandeelen Maatschappij „Rapiditas" („De Nieuwe Karseboom") uit de brandkast van den direc teur dier maatschappij, den heer M. van Broekhuizen te Amsterdam, wordt nader be richt, dat volstrekt niet vaststaat dat de aan dcelen gestolen zijn. Kort geleden heeft dc heer van Broekhuizen de aanwezigheid er van geconstateerd. Tegen de veronderstelling van diefstal pleit, dat de aandeelen voor den onrechtmatigen eigenaar geenerlei waarde zouden hebben, daar van die onrechtmatig heid spoedig zou blijken. De aandeelen der Maatschappij zijn namelijk in handen van slechts enkele personen. De nummers der verdwenen aandeelen zijn niet bekend;* door haar vermelde oproeping tracht de politie deze nummers te weten te komen. Gisterenmorgen was de heer Van Bro k- huizen langen tijd op het politiebureau aan het J. D. Meijerplein, waar de commissaris een langdurig gesprek met hem had over dc vermissing. Het vermoeden ontstond, dat de papieren door den heer van Broekhuizen zelf in verstrooidheid gedeponeerd waren op een plaats in zijn huis of kantoor, welke hij zich niet meer herinnerde. In dien geest werd na afloop van het onderhoud een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij een paar poli tiebeambten assisteerden. In een ander bericht lezen wij, dat de 16 aandeelen f 1000 van de naamlooze ven nootschap „Rapiditas", café „De nieuwe Karseboom", terecht z ij n. De zaak heeft op een misverstand berust, en toen de heer Broekhuisen zich plotseling herinnerde waar ze moesten zijn, werden ze ook gevonden. Van fraude is geen sprake. •—Moordaanslag. De arbeider D. II. te Schoonhoven, leefde reeds geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw, die nu in haar onderhoud voorziet door het houden van kostgangers. Maandagavond begaf een der kostgangers J. II. zich naar de woning van D. H. en bracht hem met een slagersmes ern stige snij- en steekwonden toe. De ingewan den werden gekwetst. Men vreest voor het le ven van den gewonde. De dader is in hech tenis. Hij was onder den invloed van ster ken drank. '—Brutale inbraken. Te Zwijn- drecht is gisterennacht op 2 plaatsen inge broken. De brandkast van den fabrikant C. van Epenhysen is met een valschen sleutel geopend, het geldkistje, dat zich in de brand kast bevond, is opengebroken en de inhoud, pl. m. f 2000 aan bankpapier, door de dieven medegenomen. De tweede inbraak is, gepleegd geworden in het kantoor van de zoutziederij de Dol- phyn. Daar is de brandkast uit de k'.uis ge haald, voorover gekanteld en van achtere.i opengescheurd gevonden on is eea bedrag van ongeveer f 100 gestolen. Stom! Een stomme landlooper, die met een briefje in de hand, waarop zijn ongeluk vermeld staat, Twente afreist, stal dezer da gen nabij Diepenheim een mand. De eigenaar die den diefstal bemerkte, zette hem achter na en haalde hem te Goor in. Om zijn vervolger in den waan te bren gen, dat hij zich in den persoon vergiste, wierp de „stomme" het briefje weg en begon een praatje. De politie zal nu het verdere onderzoek leiden. Motorboot verongelukt. Gis terennacht 2 uur is in de Rijnhaven Z. Z. te Rotterdam doormidden gebroken en gezon ken de motorboot Anna, schipper E. v. L., te Utrecht. De boot was geladen met planken. Toen de lading begon te drijven is deze op- gevischt. Persoonlijke Ongelukken haduen niet plaats. Brand door kortsluiting. Gisterenavond ontstond door kortsluiting der electrische geleiding brand in loods 5 op het Handelsterrein te Fijenoord, gevuld met olie noten, toebehoorende aan het Blaauwhoeden- veem. Door spoedige ontdekking was de brand met één slang weldra gebluscht, nadat een deel van dc loods was opengehakt. De brand weer was met veel materiaal spoedig aan wezig. Zaterdag heeft te Duisburg een vreese- lijke brand gewoed. Verschillende fabrieken zijn Jutaal afgebrand. De schade bedraagt ruim een millioen. 350 personen zijn buiten werk gesteld. School- en Kcrknicaws. Landbou whtiishou donder w ij s voor meisjes. Gelijk bekend is, treedt in den Jautsten tijd de kwestie van vakonderwijs aan meisjes uit den boerenstand meer op den voorgrond en houdt men zich in sommige provincies reeds bezig met iets op dat gebied te organiseeren. Op dc Staatsbegrooting voor 1910 staat een bedrag uitgetrokken, om voor het onderwijs aan de vrou welijke landbevolking ecnig personeel te kunnen dc en opleiden. In Duitschland en België, en wellicht ook elders, is bedoeld onderwijs reeds eenigen tijd in wording en heeft men dus daar de gelegenheid te ervaren, hoe het gegeven wordt en met welke resultaten. Teneinde zich daarvan goed op de hoogte te stellen, zullen, naar de N. Ct. verneemt, van rijks wege een paar leeraressen bij het huishoudonder- wijs worden uitgezonden om een studiereis te ma ken, voornamelijk in Duitschland en België en is een dergelijke opdracht verstrekt aan mej. Th. W. S. Mansholt te Groningen en aan mej. G. H. Biele man te Utrecht. Eerstgenoemde heeft in den afge- loopen zomer lessen gegeven aan meisjes op de Rijkslanilbouwwinterschool te Veendam en laatst genoemde is de schrijfster van het onlangs bij de firma Misset te Doetinchem verschenen werk „De Huishouding op de Boerderij." Zeist. Door het dag. bestuur is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, om op het terrein der gasfabriek een electrische centrale te stichten. Raming f 200.000. B u s s u m. Trekvogels. De reizigers, die Maandagnamiddag met den trein van 4.57 Bussum verlieten, hebben genoten van een niet alledaagsch schouwspel. Ter hoogte van het Naardermeer passeerde nl. een van tegenovergestelde richting komende zeld zaam groote troep trekvogels. Om een denk beeld te geven van dc lengte der licht aan eengesloten troep, diene, dat de trein eenige minuten werk had het gezelschap dior ge vederde reizigers te passeeren. Er waren zeker eenige honderdduizenden, zoo niet meer. 's Gravenland. Zekere Theodora dc K., van hier, die te Hilversum, bij een paar schoenmakers, op naam van een ander schoenen kocht, is wegens oplichterij ter be schikking van de Amsterdamsche Justitie ge steld. Veenendaal. Ds. Jongebreur heeft be dankt voor het beroep te Leerdam. Naar wij vernemen, is de heer v. d. Worp, directeur der ambachtsschool, be noemd in een zelfde betrekking te Amster dam. Voor het examen vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek slaagden de dames S. G. G. van Kalken alhier en D. C. Bakke- nes te Hoevelaken. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. onderwijzers besloot tot het houden van een soirée op 17 December a.s. Tot bestuurslid der afdeeling werd gekozen de heer H. J. Meusink. Het orgelconcert in de St. Joriskerk heeft netto opgebracht een som van f 142.25. In „De Arend" worden van wege de Chr Jongelingsvereeniging in de volgende week weer volksbijeenkomsten gehouden te gen de kermis. In Amdcitia voert het gezelschap van den heer Janmart op Maandag en Dinsdag ope ration op; de twee daarop volgende dagen komt Henri Ter Hall met zijn revue, waar aan wij, naar wij vernemen, het heerlijke(!) lied van „Kobus-ie" te danken hebben; en Vrijdag en Zaterdag zullen toonecl voorstel lingen worden gegeven door de Ilagespelers, onder leiding van Eduard Vcrkade. De commissie voor Kindervoeding, die des winters een groot aantal kinderen van voedsel, kleeding en klompjes voorziet, doet weer een beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen. In den afgeloopen winter werden dagelijks aan gemiddeld 168 kinderen warme spijzen verstrekt. Wegens den hoogen prijs van erwten en boonen was per dag en per kind li cent meer noodig dan in het vorig jaar. De lit- gaven overschreden de inkomsten met ruim f 100.—. Wie nog geen vaste contribuant is, wordt uitgenoodigd als zoodanig toe te tre den. In de commissie hebben zitting de da mes mevrouwen Barchman Wuytiers, v. Beyma thoe Kingma, v. Reigersberg Ver- sluys, v. Dam en Louman, mej. v. Driel, mej. Ileerma van Voss en de hoeren v. Heioma, Van der Plank, Ruysch Lehmamn de Lëhns- feld, H. van Esveld en Ds. I. Hooikaas. Marktberichten. Marktbericht ran 18 Oct. lil# ram da Nadarlandseha Central# Botarmtjn te Amarsfoart Gisteren werdan aangaroard op da Myu Sazoutaa Ongazoutaa 2500 K.G. 6175 f 1.87 Hoogst# prijs f 1.89 - 1.28 Laagst# prijs - 1.30 - 1.33 Middel prijs - 1.35 Telegrafisch Weerbericht. Naa>- waarnemingen in den morgen van 19 October 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste sland: 770.0 te Seydisfjord. Laagste stand: 751.1 te Shields. Verwachting tot den avond van 20 October: Matige tot krachtige W., later afnemende en krimpende wind. Aanvankelijk regen, la ter tijdelijk opklarend. Weinig verandering in temperatuur. Brussel. 2'/, pc. premleleenlng 8 Fr. 100 van 1902. Uitloting van 15 October 1910. 16 seriön 634 750 1645 6198 9255 9518 10092 10634 13288 16670 23259 23907 25920 26540 27538 27856 Hoofdprijzen Serie No. Fr. Serie No. Fr. 6198 23 250 10634 12 1000 13288 25 500 23907 20 250 25920 19 25000 De volgende nummers met Fr. 150. Ser. No. Ser. No. Ser. No. Ser. No. 034 4 634 9 6198 2 6198 7 9255 1 9255 12 9255 22 10092 5 10092 23 10634 16 1003 4 21 10634 22 13288 13 16670 24 23259 5 23259 24 23907 7 27538 3 27538 20 27856 2 De overige in gemelde seriön begrepen num mers met Fr. 110. Losbaar 1 Juli 1911. Geboren zoon van JAN, W. C. OOSTERMAN W. A. OOSTERMAN—Fortuin. Amersfoort, 19 October 1910. Langeatraat 26. Intero. Telefoon 117. Hieizun TAK: GROOTE VOORRAAD WW Heparatiön net en billijk tegen de hoogete waarde. Zendt postw. van f 2.50 en U ontvangt franco huis, 250 stuks, aantal en soort zelf te kiezen, uit Tulpen, enk. en dubb. Nacrlssen. Crocussen, Montbretia's, Anemonen, Ranunkels Izla's, blauwe en witte Druifjes, 100 stuks I 1.25. KLEUVER, Velzen. Bestellingen voor 22 Oct., 100 bollen gratis niet goed, zendt ze mij rambours terug. Horloger, Langestraat 42, Qrootete aortaaring I' klaa ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug i#«4. Talafoea latere. SS. Langestraat 46. Arnbemsche straat II. Alleen verkrijgbaar bij Prljsnoteerlng per 5 om. Zeer goede Grulsthea 15-60 Ct. grova Thee vanatBS OntbUtthee70 NamlddagtbeiSO Extra fins Ch. Congothei 100 11 I' r Voor slechts f I.—. 1. Voordrachten van Willem van Zuylen, 33 Voordrachten, v. slechts f 1.In prachtband slechts f 1.40. 2. Nieuwe voordrachten voor slechts f 1.—. Iu Prachtband slechts f 1.40. 3. Een Reiziger iu vroolijklieid, 32 Voordrachten voor sleelits f 1.—. In Praclitbaud sleelits f 1.40. 4. I.aatste Voordrachten waarin 30 Voordrachten v. sleelits f 1.— In Prachtband sleelits f 1.40. I Of! OP mo' deze Voordrachten steeds lult01 succes hebben. Verkrijgbaar bij I>. BOLLE, Bazaar van GoodkoopeBoeken to Rotterdam. Franco na ontvang t van Postwissel, waarop vermeld van Znylen 1, 2, 3 ol 4. Dames- en Heerenkleeding naar Maat. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken van de „WEATHERALL COATING". Gegarandeerd Waterdicht- Vraagt Stalen. Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépót, met drie dagen opzeggensrentevergoe- op heden 3'l, °U. tH Direct ie. M. I HISS F K. G. F. I) F G F F R. vanal da gmdktoptU tol do ttjniti stortin. W Inrichting tot het leveren van 8Choenen voor gebrekkige Of gevoelige voeten, In alle prijzen en kwaliteiten. N.B. Reparatie wordt spoedig geleverd. Langestraat 21. ii ie Langeatraat 143.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3