ft"' Jaarganc. Maandag 24 October 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. JS°. 146. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant vewohjjnt dagelyks, bohalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeenngen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f Elke regel meer Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeeligo bepalingen lol het herhaald adverteoren in dit Blad, by abonnement. Een» cireukirebevattende de voorwaarden, wo*£t op aanvraag toegezonden. Politick Ovansichl De nieuwe zitting van de Fransche Kamers. Morgen komen in Frankrijk de Kamers weder bijeen voor hunne najaarszitting, die volgens de traditie lot bij Kerstmis liet par lement bijeen zal houden. Als inleiding tot deze zitting heeft de algeineene rapporteur over de begrooting voor 1911 zijn rapport ingediend. Ilct ontwerp van deze begrooting sluit met een batig saldo, dat op'363,933 frs. is geraamd. Dit batig slot is echter meer schijn dan werkelijkheideigenlijk is er een tekort van 52 millioen, dat door nieuwe be lastingen moet worden gedekt. De commissie stelt o.a. voorverhooging van de successie belasting met 14 millioen, progressieve belas ting op den verkoop van roerende goederen 8.6 millioen, verhooging van het recht op huurcontracten 4 millioen, verplichte storting bij de oprichting van maatschappijen 4 mil lioen verder wordt van de nieuwe invoer rechten eene hoogere opbrengst van 10 mil lioen verwacht. liet rapport constateert ech ter ook, dat in de volgende jaren de uitga ven zeer zullen toenemenalleen reeds de pensioenverzekering van de werklieden zal achtereenvolgens in de jaren 1912 tot 1914 123£, 131 en 138 millioen eischen. Maar de rapporteur heeft cene gunstige opvatting van den economischem toestand van Frankrijk, want de algemeene welvaart is steeds stij gende. Die heeft tot dusver de bevolking in Frankrijk heen geholpen over den steeds zwaarder wordenden druk der belastingen, die sprekend uitkomt in hel cijfer van den belastingdruk per hoofd der bevolkingin 1870 bedroeg dat cijfer 43 frs.nu is het ge stegen tol 100 frs. Het rapport eindigt met eenigc wenken en raadgevingen; den leden wordt op het hart gedrukt, dat zij moeten zorgen dal dc begrooting den 31. December is vastgesteld, dat zij spaarzaam moeten zijn met het toestaan van buitengewone credie- ten, dat zij scherp moeten toezien op de wijze waarop de toegestane crcdieten wor den besteed, raadgevingen die de afgevaar digden zich zullen haasten niet op te volgen, zooals het Journal des Débats niet bitteren spot opmerkt. De behandeling van de begrooting is in- tusschen niet het onderwerp, dat in de eerste plaats de aandacht van het parlement vraagt. Het spreekt van zelf, dat men bij de opening van deze zitting nog onder den verschen in druk is van de pas geëindigde spoorwegsta king. Wat nu? is de vraag, die op aller lip pen is. Dat zal het hoofdthema zijn voor de interpellatiën, die reeds zijn aangekondigd1 on welker dadelijke behandeling de regee ring heeft aanvaard. Het ontbreekt in de pers niet aan stemmen, die verlangen, dat met kracht tegen de vakvereenigingen zal worden opgetreden. Daartegen waarschuwt de Lautorne, die schrijft„Geen reactie, van welken aard ook, onder eenigen vorm! Laat ons vertrouwen hebben in de arbeidersklas se, die, door hare eigen misslagen wijs ge maakt, ten slotte toch de juiste methode zal vinden om met wettige middelen tot hare bevrijding en opvoeding te komen, die zij niet zal bereiken, zoolang zij zich met avonturen inlaat. Laat ons aan de wereld niet het schouwspel geven van een vrij volk, dat voor de vrijheid angst begint te krijgen." De Temps beveelt als richtsnoer aan de vraag, die door het invloedrijke republikein- sclie comité van handel en nijverheid, dal onder leiding staat van den senator Maseu- raud, tot de regeering is gericht, waarin verlangd wordt, dat „de maatregelen geno men zullen worden, die onmisbaar zijn om den normalen loop van den openbaren dienst te verzekeren" en dat de regeering het initiatief zal nemen om alle wijzigingen in de bestaande wetten voor te stellen, die noodig zijn om eene herhaling van het ge beurde te vermijden. Wat in de eerste plaats noodig is te achten, is dat de wet uitdruk kelijk verklaart, dat de stremming van den epen ba ren. dienst door de personen, die met de uitoefening van dezen dienst belast zijn, een feit is, dat strafrechterlijk strafbaar is, en da' de aansporing tot eene vooraf be raamde staking van het werk met kracht worde onderdrukt. Daarnaast moeten, zon der te raken aan de beginselen van de wet van 188i, de vakvereenigingen er toe ge bracht worden, dat zij zich houden aan wat de wetgever heeft bedoeld toen hij ze in 't leven riep: namelijk dat zij zouden zijn or ganen om aan patroons en werklieden gele genheid te verschaffen tot bespreking van hunne beroepsbelangen. Om te beletten, dat dc syndicaten worden instrumenten van re volutionaire agitatie, moeten dc syndicaten ontbonden worden, die zich niet tot hunne beroepsbezigheid bepalen, en moet verbo den worden dat syndicaten, die in hun be roep niets met elkaar hebben uit te staan, zich met elkaar verbinden. Wat de regeering van plan is te doen, is nog nie* bekend. Wel bevatten sommige or ganen, die met den minister-president in be trekking staan, zooals de Action en de Ra dical, alwspclingen, dat het in hot plan ligt, de wet van 1884 te wijzigen. Maar de regec- ring zche heeft zich over hare voornemens nog niet uilgelaten. De deputatie van dc spoorwegcommissie van de Kamer, die ')ij hem kwam met raadgevingen omtrent het geen de regeering in deze had te doen, is doo' minister-president Briand uitdruk kelijk verwezen naar de verklaringen, die hij hierover in de Kamer zelve zou afleggen. Hij hoorde de wenschcn van de deputatie aan, maar bracht daarna onder hare aan dacht, dat juist de loop van de spoorweg staking hel best bewees, van hoe weinig nul het ingrijpen van politiekers was, die geene verantwoordelijkheid hadden te dragen. Ilij vroeg de leden van de deputatie, welk man daat zij hadden om zich tusschen de regee ring eilcle Kamer te plaatsen. Het was beter de zaak te brengen voor de Kamer; die zou dan beslissen. Men ziet uit dit gesprek, dat Briand. zich er van bewust is, dat zijne positie sterk is, nu de spoorwegstaking is afgeloopen. Dat zal het debat, dat in het begin van de nieuwe zitting is te verwachten, ook wel bevestigen. DuitschlancL Dc zaak der herziening van de grondwet ven Elzas-Lolharingen is nu zoo ver gevor derd, dal. de ontwerpen in de eerstvolgend weken, behoudens dc toeslemming van den Keizer, bij den bondsraad kunnen worden ingediend. Sommige bedenkingen, die in de laatste dagen nog door leden van de Prui sische regeering waren ingebracht, zijn uit den weg geruimd. Wegens het oproer in Moabit zijn reeds 17 personen naar den strafrechter en 9 naar de rechtbank van gezworenen verwezen. Waarschijnlijk zullen 40 personen zich voor den strafrechter en 20 voor de rechtbank van gezworenen hebben te verantwoorden. Frankrijk. Tot dusver zijn over de spoorwegstaking 25 interpellation door leden van verschillende partijen aangekondigd. De groep van de ver- eeuigdc socialisten heeft eene gemeenschap pelijke interpellatie ingediend, die door Jau- rès zal worden toegelicht. Om te voorkomen, dat het debat zich, eindeloos zal rekken, is de minister-president voornemens reeds den eersten dag het woord te nemen. Daar de spoorwegstaking als geëindigd kan worden beschouwd, zal het legerbestuur de oproeping onder de wapenen van de dienst plichtige spoorwegplannen inltrckken. Deze oproeping, die inzonderheid was voorbereid met het oog op de nationale verdediging, heeft goede ondervinding verschaft over de mogelijkheid tot verbetering van deze orga nisatie, die door verdere ontwikkeling van de wldspoorwegafdcclingen in het geval van mobilisatie in staat is uitstekende diensten te bewijzen. In het ministerie van buitcnlandschc zaken werd Zaterdagmiddag bevestigd, dat de laatste door de Fransche regeering in over leg met den Turkschen gezant te Parijs naar Konstantinopcl gezonden leeningsvoorstellen door de Turksche regeering zijn afgewezen. De Turksche regeering is haren gezant dus afgevallen. Uit Konstantinopcl wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat ondanks de afwijzing van de Fransche voorwaarden voor het sluiten van de leening in Frankrijk, men toch gelooft, dat de leening ten slotte tot stand zal komen. België. Brussel, 23 Oct. De koningin der Ne derlanden heeft een zeer hartelijk telegram gezonden aan den koning en de koningin der Belgen om hen te bedanken voor de aan »ia- ren gemaal bewezen onderscheiding bij zijn bezoek aan hel Belgische hof. H. M. bedankte eveneens de Brussclsche bevolking voor de sympathieke ontvangst, die aan prins Hen drik werd bereid. Brussel, 23 Oct. De Ncdcrüandsche minister Regoul, oud-conimissaris-goneiraal van de Ncderlandsche afdeeling der Brusscl sche tentoonstelling, is benoemd tot groot kruis van de kroonorde. Verder zijn benoemd de heer en van de Poll tot ridder van de kroonorde, Fabius -tot commandeur en de Vos lot ridder van de orde van Leopold II. Dc heer v. Asch v. Wijck, Nederlandsch commissaris-generaal, is benoemd tol groot- officier van de orde van Leopold II. Zwitser» a»"-a. Bern, 23 Oct. Ilet Grieksche volk heeft mei 262,066 tegen 238,928 stemmen het door 142,000 burgers onderteekende verzoek ver worpen, strekkende om in de bondsgrond- wet het stelsel van evenredige vertegenwoor dig; in i v,:. ren voor de verkiezing van den bondsraad. Engeland. L ti d e ny 22 I i, H b zoek van den Kc ir.g en <h: Kd a :i Koning Manuel te Wood Norton, is wederom uitgesteld ten gevolge van den ernstigen toestand van den broeder der Koningin, prins Francis van Teek. liet ziektebulletin van heden morgen zegt, dat de zieke stervende is. Tweede telegram. Prins Francis van Teek is overleden. (Prins Francis van Teek was geboren den 9en Januari 1870; hij was ongehuwd en had met den rang van majoor den dienst in het Engelsche leger verlaten.) Prins Francis van Teek, wiens dood wij reeds hebben bericht, is overleden nadat hij tweemaal wegens borstvliesontsteking was geopereerd. De Koning en de Koningin waren aan zijn sterfbed. Het hoofd van het geslacht Teek is hertog Adolf van Teek. Dc kinderen van den in 1885 overleden hertog Alexander van Wurtemberg uit zijn huwelijk met gravin Claudine Rhedey kregen van Koning Wilhelm van Wurtemberg den titel vorst van Teek. Vorst Frans van Tcclc, die in 1900 gestorven is, werd hertog van Teek. Uit zijn huwelijk met Mary, de dochter van den hertog van Cambridge, cene prinses van het Engelsche Koningshuis, is zoowel de nu overleden prins Francis als de Koningin van Engeland gesproten. Naar aanleiding van de veto-conferentie, die ook gedurende de parlementaire vacan- lie is doorgegaan, verluidt bij gerucht, dat de premier Asquilh een rapport in bewer king heeft, waarin wordit vastgesteld op welke punten overeenstemming is verkregen. Er wordt beweerd, dat de conferentie zich niet enkel heeft bezig gehouden met de hoo- gerhuiskwestie, maar in verband met de Iersche homerule heeft beraadslaagd om de hervorming van de staatsinrichting op fede ratieven grondslag. Het gerucht spreekt van „homerule all round", zelfbestuur voor alle declen van het rijk, zoodat Engeland zelf, Ierland, Schotland en Wales, voor de be handeling van hunne bijzondere belangen en behoeften hunne landdagen zouden krijgen. In een op te richten rijksparlement zouden ook de koloniën met instellingen van zelf bestuur vertegenwoordigd zijn. Den 15. November komt het parlement weer bijeen. De premier Asquilh zal dan ter stond de uitkomsten van de vetoconferentie mededeelen. Spanje. Madrid, 22 Oct. In antwoord op een interpellatie over de kerkelijke politiek, drukte minister-president Canalejas zijn wil uit om geleidelijk Ie komen tot godsdienst vrijheid in overeenstemming roet Rome. Portugal. P a r ij s, 2 2 Oct. Eene nota van Havas houdt in, dat de Fransche regeering zich met Engeland en Spanje heeft verstaan om de voorloopige regeering te Lissabon reeds nu als de regeering van Portugal te erkennen en haar voor goed als regeering te erkennen, zoodra zij de constitutioncele bekrachtiging zal hebben ontvangen. Het initiatief tot dit voorstel is van Engeland uitgegaan. Ook Duitschland heeft er in toegestemd. 1. i s s a b o n 2 2 O c t. Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat de Braziliaanschc regee ring stappen doet bij de Vereenigde Staten ca de overige Amerikaansche republieken orn fe verkrijgen, dat deze tegelijk met haar de Portugecsche republiek erkennen. Lissabon, 23 Oct. Brazilië heeft de Portugecsche republiek erkend. In antwoord op een verzoek om inlichtin gen van Engelsche zijde, over de bezittingen van koning Manuel heeft de voorloopige regeering verklaard, dat uitsluitend de eigen dommen van den staat teruggenomen zijn. Het persoonlijk bezit van den Koning en de familie Braganza zal geëerbiedigd worden. Het jaarlijlcsche inkomen van den Koning wordt, na afbetaling der schulden van de Koninklijke familie, op ongeveer 210,000 gul den begroot. Aan Koningin Maria Pia zal 144,000 gulden per jaar uitgekeerd worden. Het bedrag, dat vrij komt door het verval len van de civiele lijst, bijna 2 millioen, zal dienen om den belastingdruk van de armere klassen te verminderen. P a r ij s, 2 4 Oct. Door de Figaro on dervraagd, verklaarde de nuntius te Lissa bon, dal de Portugecsche geestelijkheid on der de monarchie leefde in een stelsel niet van concordaat maar van patronaat. Wan neer de republiek aan de kerk de noodzake lijke vrijheid toestaat en eene aannemelijke oplossing in de kwestie van de congregatiën aanvaardt, dan zou het verdwijnen van het monarchale patronaat de Portugeesche gees telijkheid niet ontroostbaar laten. Eene mededeeling van de Osservatore Romano bevestigt, dat de nuntius van Lissa bon zich op weg naar Rome bevindt, waar heen hij op hoogeren last is geroepen. Offi cieus wordt uit het Vaticaan tegengespro ken, dat het vertrek van den nuntius gelijk staat met een diplomatieken breuk. De nieuwe Portugeesche regeering heeft aan het Vaticaan slechts de uitroeping van de repu bliek medegedeeld, maar het Vaticaan erkent deze nota niet en daardoor ontbreekt den nuntius de basis voor zijn verdere werkzaam heid. Daar het Vaticaan echter ook vooraf met den nuntius wil confereeren, voordat het een besluit neemt voor zijne betrekkingen tot Portugal, heeft het hem laten komen. Volgens een bericht van de Politische Kor- respondeue uit Rome, is de meening, dat de aansluiting aan de republiek, die door den patriarch Bello en andere Portugeesche bis schoppen is uitgevoerd, tot een wenk van het Vaticaan is terug te brengen, geheel met de waarheid in strijd. De Heilige Stoel laat aan de Portugeesche geestelijkheid geheel vrij spel om te beoordeelen hoe zij moet hande len om de belangen van de kerk het best te dienen. Dit optreden van den patriarch laat dus geen conclusie toe omtrent de houding, die het Vaticaan tegenover de republiek Por tugal zal aannemen. Rusland. Petersburg, 2 2 Oct. Volgens dc schatting van de centrale statistische com missie, bedraagt de waarschijnlijke opbrengst van den oogst in 73 gouvernementen en ge bieden van Rusland voor winterrogge 1324, voor wintertarwe 413 millioen pud. Turkije. Konstantinopcl, 23 Oct. In eene circulaire aan hare vertegenwoordigers in het buitenland verklaarde de Portc, dat zij geene bedenkingen maakt tegen de benoe ming van Veniaelos tot minister-president in Griekenland, want in den laatsten tijd heeft Ver.dzelos eene voorzichtige houding in acht genomen. De Porte zal de daden van de nieuwe regeering afwachten; zij zal niet dc betrekkingen roei Griekenland afbreken; al leen heeft zij het verlof van haren gezant te Athene verlengd. Salon i k i23 Oct. Een telegram uit Janina bericht, dat een troep Grieksche euzo- ncn dc Turksche grens bij Misaka zijn over gegaan. Zij leverden een gevecht legen Turk sche soldaten, waarin 4 soldaten en 8 cuzo- nen gedood werden. H.A.NZEA. TEN. 76 DOOR RUDOLF HERZOG. „Jongens, laat je oude tante toch met rus!!" „U bent nog niet oud. U lijkt 't alleen maar." „Wat!" riep zij verbaasd. „Is dat hcusch waar? Zie ik er nu al uil als een oude jon gejuffrouw?" „Ach neen," verbeterde dc oudste de on handigheid van den jongste, „hij bedoelt, dat u maar zoo doet." Dienzclfden avond stond zij voor haar spiegel in haar slaapkamer on keck zij oplet tend naar haar beeld. Zij zag loen in het spiegelglas een groot, blond meisje, met een frisch gezicht, dat nog altijd met verbaasde oogen rondkeek. „Oude jongejuffrouw?" herhaalde zij. „Is dat werkelijk zoo? Is het al zóó ver?" En zij zag in den spiegel hoe haar lippen in comischen angst deze woor den mompelden. Toen zag zij opeens haai beeld met trotse he oogen aan. Daarbij liet zij plotseling een vroolijken meisjeslach hoo ien en lachte nóg, toen zij al lang onder de dekens lag. „Oude jongejuffrouw! Wie dat beweren wil nu!" Zij rekte de armen uit in het kussen, en haar lachen smolt ineen met de eerste slui mering. Toch kwam dit woord dikwijls in haar ge dachten terug. „liet is onzin," zeide zij dan bij zichzelf. „Ik ben een ongetrouwd meisje van zeven en-twintig jaar. En al was ik zeven-en-der- lig! De man, die mij liefheeft, wordt toch op andere "eigenschappen verliefd dan op m'n jaren. Toen ik achttien jaar was, wat was ik toen? Zeker niet zoo ontwikkeld naar lichaam en geest als nu. Het is kin derwerk om te trouwen als men zoo jong en eigenlijk nog niet rijp is. Dan is dat meer toegeven aan verliefd heid, zonder het ware beset van den ernst van het huwelijk; toegeven aan de bekoring die er in gelegen is, vrij te zijn, terwijl men nog niet dagelijk genoeg is om van die vrij heid gebruik te maken tot geluk van het leven." Een anderen keer weer zeide zij bij zich zelf: „Wij vrouwen doen veel beter om op rijperen leeftijd te trouwen. Niet zoodra wij bemerken, dat wij verliefd kunnen wor den, maar zoodra wij zien, dat wij... vrou wen zijnl Kinderen kunnen geen kinderen opvoeden. En toch moet dc moeder voor het kind het begrip zijn van het Volmaakte Zij schijnen te denken, dat dc trouwring een tooverding is. Zoodra deze aan den vinger schittert, maakt hij van een gansje een vrouw van ondervinding. Ik zit nu al sedert vijf jaren op het kantoor van dc firma Martin Vanheil, heb met allerlei soort van menschen en zaken te doen om de firma te drijven en het noodige voor mij en de mijnen te ver dienen. En toch is men in het oog van alle gansjes, die een trouwring aan den vinger hebben, niet meer dan een oude jongejuf frouw." Zij vond die gedachte koddig en zag met trots naar haar slanke, krachtige gestalte. „Ik ben niet sentimenteel en krijg geen tranen in m'n oogen van ontroering of van verlangen als ik liefdeverzen lees. Maar toch gevoel ik in mij een groote kracht om lief te hebben!„U doel alleen maar als of u een oude jongejuffrouw was," heeft het lieve, kleine kereltje gezegd. Ja, ik doe maar zoo, als ik aan het werk ben om het brood te verdienen voor moeder, zuster en neefjes. Om den grooten geheimen rijkdom van lief de, die in mij is, op te sparen. Maar waar voor eigenlijk? WaarvoorAl komt niemand er naar vragen, dan is het tocii mijn bezit en kan ik het gebruiken voor honderd menschen, die ik gaarne mag lijden om hun ook eenige ge lukkige uren te kunnen bereiden. Kom, oude vrijsters zijn er niet! Dat hangt alleen van ons zelf af! Wel zijn er alijd ontevreden, oude juffers, die van geen arbeid willen we len, maar alleen op iemand's zenuwen wer ken. Kom, frisch aan den gang! Morgen moeten wij den stoomer „Calcutta" bevrachten. Vijf duizend ton Wilde zij zichzelf eens een bijzonder ge noegen verschaffen, dan ging zij een wande ling doen langs de haven, door de stad tot aan het Alsterbekken, en dan verder naar Uhlcnhorst om een praatje te maken met mevrouw Ingeborg Bramberg en haar te vra gen wat zij van al die dingen dacht. „Jc hebt groot gelijk," zei mevrouw Bram- berg. „Wie niet zit te kniezen en zichzelf door de wereld heenslaat, behoeft den ouder dom niet te beschouwen als iets angstwek kends. Men wordt nooit nutteloos op de we reld, en dc vrienden met wie wij oud wor den, verheugen zich er in, dat zij in ons we der hun eigen jeugd terugzien." „Dat geloof ik ook, mevrouw, onze le vensvreugde ondervindt geen verandering. Die houdt met ons gelijken tred." „Toch geloof ik," hernam mevrouw Inge borg lachend, „dat achter je woorden een groot verlangen schuilt." „Verlangen? Naar wien?" „Je bent weer eens bij mij gekomen om mij dal voor de hoeveelste maal te laten ra den?" „Adieu!" riep Marga lachend, terwijl zij haastig wegging. Wat was het toch heerlijk zijn eigen kracht te gevoelen en tot de wetenschap te ko men, dal men werkelijk slaagde in zijn voor nemen! liet was een genoegen voor Marga haar werk verrichten. Zij arbeidde met opgewektheid en voelde zich nimmer somber als zij dacht aan den dag van morgen. Nu stapte ook het kleinste zoontje van haar zuster met den ouderen broeder naar school, en bij het afloopen van dc trap was hij al druk aan het babbelen over de ge wichtige dingen, die hem wachtten op de speelplaats en in de klasse. Hieraan kon Marga Vanheil zien, dat er al wederom een jaar voorbij was gegaan. Het vijfde, nadat Robert Twersten afscheid had genomen van Hamburg en van haar. Ook Frits was nog niet teruggekeerd. Zij werd langzamerhand wat stiller in haar vrije uren en bleef wat langer op het kantoor werken. Toen zij weder eens op een vroegen Zon dagmorgen wilde uitgaan, kwam zij, dicht bij huis, den brievenbesteller tegen. Zij keek de adressen na van de voor haar be stemde brieven en gaf hem deze terug. Geef ze maar aan huis af!" Eén brief hield zij achter en ging naar een van de stille bruggen, die in de nabijheid over een haven inham voorde, om hem daar te openen. Ilij was van Bob. „Nu ben ik alweer sinds een jaar in Ncw- York, dat ik drie jaar geleden verliet om naar Rio te gaan. Waarom schrijf ik je dit? Ik weet het niet. En ik zal er ook maar niet lang over nadenken. Misschien wel omdat men zich op geen plaats ter wereld zoo een- «aam kan voelen als in deze reuzenstad, waar de mensch maar een nul in het cijfer is. Misschien ook omdat ik vandaag werk had aan de haven, waar ik een schip moest bevrachten naar Hamburg. Dikwijls geloof ik, dat mijn gevoel verminderd en mijn koopmanskennis vermeerderd is. Of ik dal nu wel vooruitgang noemen mag, weet ik niet. Zoo dikwijls verlang ik er naar nog een jongen te mogen zijn. Als mijn vader mij nu terugzag, zou hij te vreden kunnen zijn met den koopman, die zijn zoon geworden is. Ik heb in den laat sten tijd op mijn eigen houtje eenigc zaken gedaan, die een goede winst hebben afge worpen. Maar wat bewijst dit? Hel bewijst even weinig als de voorafgaande verschrik kelijke jaren bewijzen, die men hier s m a r t A in e r i c a n e d u c a t i o n noemt. Men streeft er naar iets te worden. En als men eenmaal iets geworden is merkt men, dat men het beste vergeten heeft. Toen vanavond het Hamburgsche schip naar zee ging, zou ik graag hebben gedaan wal Frits indertijd deed, toen hij als niel- ingeschreven passagier met de „Ingeborg" meeging. En nu kwamen mij plotseling alle goede bekenden in het geheugen. Frits, ine- vreuw Ingeborg Bramberg, mijn vader. Ik heb toch zoo'n verlangen hen allen weer te zien! Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1