Waterschot Co., Dames- en Hinderhoeden, J Patisserie HULST, Een délicatesse is S.M. PEREL. shir. Fedicnre, Alleen geregeld versch verkrijgbaar bij Firma Van der Want Co. Van Persijnstraat, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÉN. Dames- Hoeren- Kinderschoeisel C. H. DE JONG, Hof 38. uit de Leiden. Langestraat 43, AMERSFOORT. naast Ha magazijnen van den Heer J, H. VAN DER MEIDEN. G. M. v. d. Uithoorn, W. VAN ROSSUM, DAMES- EN MEISJESHOEDEN - SPECIALITEIT IN CAPOTS. - Eau de Cologne „Het Nederlandsch Tooneel". Buitengewone Voorstelling, 1) e lor»! ij 11 die reik een reft! dej tan ke-j os- u st hr. - Dc winterzitting der Provinciale Staten iil jaar geopend worden op Dinsdag 29 jember a.s. *n Woensdagavond voortgezette be- ]je|kingen in den Utrechtschen raad over Ijufcegrooling voerde in den gemeenteraad ]^0jvelhouder nir. van Zijst na den voorzit- >Cjfjjhet woord. Ofschoon ook B. en W. veel >(je,ien voor een verlaging van den gasprijs, js ]e spreker, achten zij liet oogenblik tlaar- echter nog niet gekomen. Wat aangaat de n icrkingen van den heer Kettlitz, zeide °i deer, dat men toch bezwaarlijk alle bc- kingen bij de verschillende gemeente- islen, al dragen zij dezelfde benaming, op lijn kan stellen. Neemt men bijv. de be- 1 king van boekhouder der gasfabriek no ver die der clectrische centrale.. Bij electrische centrale zijn een kleine 5UU sluitingen en bij de gasfabriek 23,00U. wethouder van Dieren Bijvoet deelt, in 'jwoord op gemaakt opmerkingen mede, het aantal aansluitingen aan de elec- che eenlrale zoowel voor licht als voor clil, zich den laats ten tijd aanmerkelijk ft uitgebreid. c wethouder mr. Fockema Andreae wees op, in antwoord op hetgeen door den heer "i Éngcn ter zake was te berde gebracht, I; de gemeente verschillende krotten had jeruimd ter verbetering der woningloe- nden. Dank zij liet ingrijpen van het ïïingtoezicht, zijn ook verschillende wo gen verbeterd en voor bewoning geschikt raakt. e ruim half twaalf werd de zitting ge torst tot gisterenmiddag 2 uur. n de gisterenmiddag voortgezette gerneen- aadszilting werden de algemeene beschou- ngen over de gemeentebegrooting voorlge- )e heer van E n g e n lichtte in zijn re ek nader zijn inzichten toe aangaande den •stand van de gemcente-financiën, de volks- lisvesting, de rechtspositie der ambtenaren stelde een motie voor om in afwachting n de tot-standkoming van een werklieden- glemenl den loonstabel der gemeente-werk- den te herzien en B. en W. uit te noodigen snog tijdig voorstellen te doen, ten einde in alle volwassen werklieden in dienst der jmeente bij een werktijd van 60 uren per n eek een loon toe te kennen van minstens 10.20 per week. Beslolen werd deze motie op een nader le ïpalen dag te behandelen. De heer W erker deed zich in zijn re liek kennen als een voorstander van ver- roegde winkelsluiting en van ingrijpen van verheidswege in zake hel woningvraagstuk, ij noemde de tot-stand-koming van een mbtenaarsreglement urgent. De heer Boers kwam op tegen de door origc sprekers gemaakte vergelijkingen aan- aande den financieelen toestand der ge- aeente met dien in andere gemeenten in ons aderland en daarbuiten, daar bij vergclij- iing vele andere factoren in aanmerking ge- omen moeten worden. De heer De Wccrd leverde een pleidooi [oor het doen uitvoeren van werken der ge- ïeente in eigen beheer, om reden de reclits- lositie van de werklieden in dienst der ge- neente beter gewaarborgd is als bij parlicu- ierc palroons en liet werk z. i. dan deugde- ijker is. De bewering, dal het uitvoeren van rken in eigen beheer duurder zou zijn, icslreed Spr. Spr. drong er verder ten sterkste op aan, dal de gemeentelijke woningbouw spoedig door onze gemeenle zal worden ter hand ge nomen. De heer van Noordennen wees er dal de steeds voortdurende verhooging der belasting voor de ambtenaren en voor den indusirieelen en liandeldrijvenden mid denstand zeer bezwaarlijk wordt. Verder is de woningnood in deze gemeenle niet zoo groot als meermalen voorgesteld wordt bestreed voorts de meening dat het uit voeren van werken in eigen beheer voor de gemeente voordeeliger zou zijn. Nadat de burgemeester, de lieer Van Lyn- den, en do wethouders de hceren Van Zijst en Fockema Andreae de verschillende op merkingen der vorengenoemde sprekers had den beantwoord, werden de algemeene be schouwingen gcslolcn. Vervolgens werden verschillende voorstel len aan de orde gesteld, bedoelende de jaar wedden van enkele categorieën van gemeen te-ambtenaren le vorhoogen. Hierbij diende de heer Kelllitz een motie in, waarin parti- cele regelingen ten aanzien der jaarwedden van gemeente-personeel ongcwenscht wor den geacht, als scheppende wantoestanden in de verhouding van de traktementen der verschillende ambtenaren, en aan B. en W. verzocht wordt een algemeene salaris-rege ling voor de gemeenie-amblenaren in te die nen. Na uitvoerige bespreking werd de verdere behandeling dezer motie uitgesteld tot de avondzitting. In deze zitting is de motie van den heer Kettlitz, verworpen met 22 tegen 12 stemmen. Aangenomen werd liet voorstel van B. en W. om het schooljaar aan de burgeravond school te doen loopen over twaalf maanden, hoewel maar zeven maanden les wordt ge geven, ten einde aan dc-leeraars aan die school recht op pensioen vanwege het rijk te doen geven. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W., voornamelijk bedoelende de uit breiding van hel hulpbureau van politie aan den Amsterdamsclien straatweg en uitbrei ding van bet personeel der politie met 8 agenten 2de klasse. De heer Van Engen zeide, dat z. i. de in richting van de politie te Utrecht verouderd is; de commissarissen van politie doen justi- lieele zaken, en de hoofdcommissaris regelt met de hoofdinspecteur de zaken der eigen lijke politie. Volgens spr. moeten de com missarissen volledig belast worden met de lei ding der politie in hunne afdceling. De burgemeester van Blari- c u m. De gearresteerde burgemeester van Blaricum, de heer A. A. II. Hosang, is, in gevolge een beschikking van de Amsterdam- schc rechtbank, gistarennamiddag uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De tegen hem, op grond van beweerde valschheid in geschrifte, aanhangig gemaakte rechtszaak zal echter voortgang hebben. De heer Ilosang is voornemens voor den tijd, welke hel onderzoek in beslag zal ne men, verlof aan te vragen als burgemees ter en zal zich dien tijd buiten de gemeente Blaricum ophouden. (N. v. d. D.) Tabak.— De tabaksboeren in de Ne- der-Bctuwe trekken dit jaar nog een aardig voordeeltje van de zoogenaamde „dief" of „lompen": dat zijn de laatste bladeren. Door het gunstige najaarsweder zijn deze bladeren ditmaal veel grooter en zwaarder dan ge woonlijk; zij zullen bij den tegenwoordig hoogen prijs der tabak nog heel wat kun nen opbrengen. (N. v. d. D.) Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 November 1910, des namiddags te half twee ure, en, zoo noodig op Woensdag 2 Novem ber 1910 des namiddags te half twee ure. 1. Behandeling van de begrooling en te ver leenen subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur, dienstjaar 1911. 2. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis, dienstjaar 1911. 3. Voorstel van Burgemeester en Weihou ders tot beschikking over een gedeelte van het saldo dienst 1909 en tot wijziging, in verband daarmede, van dc begrooting, dienst 1910. 4. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging „Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" tot meerderen steun van de gemeente. 5. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van hel hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht tot het verkrijgen van eene subsidie. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de verbouwing van het ho tel-restaurant en de boschwachterswoning op Birkhoven en verhuring van het hotel- re staurant. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tol uitbreiding van den dienst der Ge meente-reiniging. 8. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders tot herziening der salarisregeling voor hel personeel lager onderwijs, personeel openbare werken, secretarie-ambtenaren, po- lilie-ambtenaren, directeur van den Reini gingsdienst, klerk Yan den Gemeente-Ontvan ger, boschbaas op Birkhoven en personeel gasfabriek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de oprichting eener han delsschool. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van adressen betref fende wijziging van le. dc sohoolgcldhelfing voor de scholen le soort, 2e het leerplan van die scholen. 11. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van de afdce ling Amersfoort van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst tot het geven van subsidie voor zangonderwijs. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van de Am bachtsschool om subsidie voor den avond- teekencursus voor ambachtslieden. Ij. Geincente-begrooling, dienstjaar 1911. 14. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande stemming en eventueele her stemming van leden van de Kamer van Koophandel. 15. Benoeming van een vroedvrouw wegens hel eindigen van de benoeming van mej. M. II. E. Reeders—Bytelaar. 16. Benoeming van een lid van de Commissie lot wering van, schoolverzuim wegens perio dieke aftreding van H. C. Langcrekl. 17. Benoeming van een lid van de Commis sie van Toezicht op het Lager onderwijs (va cature E. G. Drenth.) 18. Benoeming van eene Commissie inzake de eventueele onbewoonbaarverklaring van de perceelen Bolderstraat nos. 42, 44, 46, 50, 52, 54, 60, 62, 64. 19. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbewoonbaar- verklaring van hel perceel Bloemendalsche straat 31. 20. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders betreffende den aanleg van eene ge meentelijke drinkwaterleiding. 21. Voorstel van Burgemeester en Welhou- des lot het rooien en hakken van boomen en tot aanleg van plantsoen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Directeur der Burgeravondschool B. van der Worp. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lol het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzers in de nuttige handwer ken mej. B. Bone. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verlof te verleenen aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. v. Buijtenhuijs—Mooij. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verlof te verleenen aan den onderwijzer J. Hilke. 26. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdecling Amersfoort van den Bond van Nederlandschc onderwijzers tot het gebruik van schoollocalcn. 27. Voorstel van Burgemeester en We.hou ders tot vaststelling van jaarwedden var leeraren aan de Burgeravondschool. 28. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van mr. W. H. A. Elink Schuurman inzake on derlinge brand- en inbraakverzekering. 29. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1910. 30. Vaststelling van het le suppletoir kohier straatbelasting dienst 1910. 31. Behandeling van reclames inzake in komstenbelasting, dienst 1910. 32. Behandeling van reclames inzake straat- belasting, dienst 1910. In antwoord op het verslag der afdee- lingen van den Raad, deelen R. en W. mede, dat zij hun voorstel lot verbouwing en uit breiding der H. B. S. intrekken en voorne mens zijn deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk nader te onderzoeken, zoowel met hel oog op de belangen der II. B. S. als van de eventueel le stichten Handelsschool. Wal d; Handelsschool betreft schrijven zij „De oprichting eener Handelsschool uit le stellen lot eene definitieve beslissing is ver kregen in zake het schoolgebouw voor de lloogere Burgerschool, meenen wij niet le mogen aanraden, vooral nu op de Staatsbe- grooling eene subsidie voor handelsonder wijs le Amersfoort is uitgetrokken. Wij zul len indien het Werkhuis of het hoofdgebouw van de lloogere Burgerschool nog niet be schikbaar mocht komen, trachten op andere wijze een huisvesting voor de school te vin den, al zal men zich in den eersten tijd eenigszins moeten behelpen. Het is onzeker of de school inderdaad goed bevolkt zal worden; zekerheid hierom trent le verkrijgen, lijkt ons evenwel niet doenlijk. Getracht zal moeten worden het onderwijs zooveel mogelijk voor de practijk in te richten en ook later zooveel mogelijk voeling te blijven houden met de practijk. W'silicht verdient het hiervoor aanbeveling, de Commissie Y£»n Toezicht op het Midd.l- baar onderwijs aan te vullen met een of meer leden, die in nauwe betrekking tot den han del staan. Intusschen kan hierop, evenals op de vragen, in de 2e afdeeling gedaan be treffende rechtstreeksche toelating in de tweede klasse en toelating van toehoorders, later teruggekomen worden, wanneer de desbetreffende verordeningen door U be handeld zullen worden. Ons College heeft allerminst den indruk willen vestigen, dat de nieuwe Handels school zal achterstaan bij de lloogere Bur gerschool; integendeel indien tot oprichting dier school besloten wordt, zullen geene middelen achterwege gelaten mogen worden om haar tot bloei te brengen. Wij meenden evenwel duidelijk uiteen te moeten zetten, welke scholen eene opleiding voor toelating tol de Handelsschool zullen geven. Het overgelegde leerplan is opg »i overeenkomstig hel gevoelen van den In specteur van het Middelbaar onderwijs, zoo- dat vertrouwd mag worden, dat dit leerplan inderdaad voldoende is. Om de redenen, welke vermeld zijn in ons voorstel van 30 Augustus 1910, afd. I no 1202, geven wij de voorkeur aan eene gemeente lijke exploitatie der school boven eene ex ploitatie vanwege eene Vereeniging. Ten slotte meenen wij, in verband met den twijfel, dien enkele leden omtrent de levens vatbaarheid der school koesteren, te moeten opmerken, dat wij ons desbetreffend voorstel hebben ingediend, omdat van verschillende zijden om dergelijk onderwijs gevraagd werd en wij erkennen, dat alhier geen opleiding beslaat, zooals de voorgestelde school zal kunnen geven. Wij merken nog op, dat nu de uitgetrokken Rijkssubsidie niet 50 pCt. van de onkosten, doch f 5000 bedraagt, de kosten voor de Ge meente nog zullen stijgen met f 900 volgens de oorspronkelijke begrooting." In plaats van den majoor van Scke- vichaven, die naar Haarlem wordt overge plaatst, zal hier als eerstaanwezend ingenieur in het garnizoen optreden de kapitein der genie J. L. II. van Ilolk, thans te Arnhem. Naar men verneemt, wordt de 1ste lui tenant kwartiermeester J. F. G. Bode van het 4e reg. Huzaren te Zutphen op 1 Decem ber overgeplaatst bij het 5de regiment infan terie alhier. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school tc Oud-Leusden, hoofd de heer J. Keese, is benoemd, mej. G. Terpstra, al hier. Wij maken nog eens attent op de voor stellingen van „De Hagespelers", heden en morgen avond in Amicitia. Van avond gaat „Joy" een spel op het thema „Ik", in 3 bedrijven, welk stuk in lal van plaatsen zeer gunstig ontvangen is. Morgen avond „De Rivalen" waarvan men gisteren te Amsterdam de première heeft genoten. Naar aanleiding hiervan schrijft de ver slaggever der N. R. Ct. o.m.: Ik heb het stuk eerst gelezen en de waar- heul er bij bevestigd gezien, dat een werk toch nooit zonder deugdelijke redenen zijn lijd overleeft of uit het algemeen verkeer naar de litteratuur overgaat en in den reuk der classiciteit komt. Er zit in zulke werken al toos iets, dal van leven trilt zoodra gij het aanraakt. Ze kunnen jaren lang in een don kere boekenkast hebben gelegen, je laat er door geen kiertje licht op vallen of er komt beweging in. Zoo ging het mij bij de lectuur ook met The Rivals. Het heeft niet de diep te van en is in de karaklerteekening der per sonen niet zoo direct levenswaar als s/Rhe school for scandal," dat meer dan een kwart eeuw geleden, als Lastertongen, door de ver eeniging Ilet Nederlandsch Tooneel is ver toond, inaar hoewel wel wat sterk aangezet, io den aard der optredenden valt toch een waar-menschelijke onderstrooming niet te mis kennen en zij zijn allen kostelijk getypeerd in hunne komische hebbelijkheden. Het is voor de spelers maar de quaestie, of ze net er we ten uit te halen. Wel heeft Sheridon in de voorrede van zijn blijspel zelf verklaard, dat, als men met de vertooning niet bereikt to please a-mised assembly, het stuk een dood geboren kind is, maar d« opvoering moet er dan ook naar zijn. De Hagespelers nu hebben inderdaad eer van hun werk gehad. Allereerst met de in richting der voorstelling op een tooneel, dat het mogelijk maakte de 14 tafereelen, waarin de 5 bedrijven zijn geknipt, snel achter el kaar af te spelen. Dan was het stuk met smaak aangekleed. Wel beschikt het gezelschap niet over voldoende krachten om alle partijen naar behooren te bezetten en loopt er nog al wal dilettantisme onder,- maar dat hef stuk heel wat substantie heeft, werd al daardoor bewezen, dat het in staat was het auditorium desondanks te amuseeren, al viel het hier en daar wat lang. Onder hen, die de verlooning heben ge geven, behoort in de eerste plaats de heer Swab te worden genoemd. Ook de hceren Verkade, Frank en de Groot waren verdien stelijk, gelijk de dames van Bcrkel, Ilermse en Beek. In de ledenvergadering van de afdee ling Amersfoort van den Nederl. Protestan tenbond werden tol bestuursleden gekozen de heeren Dr. II. J. Toxopeus en A. de Lange, Eerstgenoemde, ter vergadering aanwe zig, nam dc benoeming aan, terwijl aan laatstgenoemde bericht -werd gezonden. Herbenoemd werden de heeren L. van Wijngaarden en P. J. de Groot, die beiden de benoeming weder aanvaardden. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, is de drukkerij van de firma Van der Want en-Co. verplaatst naar de Van Persijn- straat. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 28 October 1910. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Instituut le de Bilt. Hoogste stand 775.7 te Riga. Laagste stand 752.1 te Valenlia. Verwachting tot den avond van 29 Oct.: Meest matige O. tot Z.O. wind. Betrokken lot bewolkt, mogelijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Stations«lwarsstraat 8, Utrecht, is dagelijks te consulteorcn of te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en antiseptisch. Voorhanden sen ruims keuze: vanaf dl (oidkooper tol de fijnste sooiton DV~ Speciaal Ingericht tot het leveren van schoenen voor ge brekkige of gevoelige voe ten, In alle prijzen en kwaliteiten. N. 8. Reparatie wordt spoedig geleverd Aanbevelend, Echt Vicioriawacer De Boek- en Kunstdrukkerij der is verplaatst naar - OPNIEUW ONTVANGEN: een fraaie collectie Model NINICHE, etc. Aanbevelend, Langestr. 63 tfo Krommestraat. MA I SON jjL 'HIRONDELLE li 24 LANGESTRAAT. Amersfoort. .B. OUDE HOEDEN (OOK WELKE NIET IN ONZE ZAAK WERDEN VERKOCHT), WOR DEN OPNIEUW GEGARNEERD, VERVORMD OF GEVERFD. r| Alléén echte ggg den oudsten van distillateur en uitvinder. (Opgericht 1709). Generaal Agentuur en Depot Zeepfabriek „De Vergulde Hand 1 A. WOLTMAN ELPERS AMSTERDAM. >nd",B Schouwburg Utrecht. KONINKLIJKE VEREENIGING BeschermheerZ. K. H. de Prins der Nederlanden ZONDAG 30 OCTOBER 1910. HOFGUNST. Blijspel in 4 bedrijven, van THILO VON TKOTHA, vertaald door EMMA MOREL. Regie W. P. DE LEUR. Otkest onder leiding van den lieer R. KÜ1J1ER. Aanvang half acht ure. Prijzen «Ier Plaatsen Balcon f 1.8», Stalles f 1.60, le Amphitheater, lo Zijloge, Baignoires en 2e Amphitheater f 1.05, Parterre f 0.80, 8e Amphitheater en 2o Zijloge f 0.55, 4e Amphitheater on Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking Voor aandoet houders Zatendag van 10 tot 11 uur, voor het Publiek denzelfden dag van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3