M\ 164. 9" Jaargang. Woensdag 9 November 1910. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afronderlijko nummers- 0.05. Deze Courant verschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertenttón 's morgens b mededeenngen enz.gelieve men vóór 11 uur j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utreclitschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige Wpali.igu.i *w«. het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gezien bet besluit van den Commissaris der Ko- Ingin in de provincie Utrecht, d.d. 1 November 1S10, 4e afdeeling, no. 599, 47, houdende mededee- ling van bet voorkomen van en de te nemen maatregelen tegen de uitbreiding van cene ziekte van den wijnstok, opgenomen in Provinciaal blad n». 60 van dil jaar; Brengt ter kennis van belanghebbenden de door bet hoofd van den Phytopathologischen dienst aan den Directeur-Generaal van den Landbouw in af schrift gezonden mededeelüig, betreffende de an- thracnose van den wijnstok: ,In bijkans alle landen, waar de wijnstok bui en in 't groot voor de wijnproductie wordt ge teeld, is tegenwoordig deze gevaarlijke ziekte ver breid, en in onderscheidene streken houdt zij lee- Iijk huis. Zonder twijfel is zij van het eene land in het andere verbreid met uit besmette streken geïmporteerde wijnstokken waarvan het hout door de anthracnose was aangetast. In streken waar de wijnstok wordt geteeld voor de productie van tafeldruiven, bepaaldelijk waar dit gewas onder glas wordt geteeld, is de anthracnose minder alge meen, maar daarom niet minder schadelijk. In België ontbreekt ze niet en ook ons land is er niet meer vrij van. In 1908 toch werd zij door mij te Aardenburg gevonden, waar zij dil jaar weder om voorkwam, en dezen zomer werden mij door anthraenose aangetaste twijgjes, bladeren en vruch ten toegezonden, afkomstig van verscheidene plaat sen op Zuid-Beveland, terwijl bovendien een aan tal zieke wijnstokken werden aangetroffen in de gemeente Bierum, provincie Groningen. De verschijnselen der anthracnose zijn de vol gende: aan de oppervlakte van alle groene plan- lendeeien (bladeren, ranken, jonge scheuten, jonge vruchten) ontstaan zwart of donkerbruin gekleurde plekken, <lie gestadig in omvang toenemen. Lang zamerhand zinkt het midden dier plekken in, ter wijl de kleur witachtig begint te worden; de rand der plekken zinkt niet mee in, en vormt dus wel dra een dikke lijst om de zieke plek heen. Vooral de plekken op de onrijpe bessen zijn heel karak teristiek, zij zijn scherp omgrensd, aanvankelijk donkerbruin, maar later licbtaschgrauw, met een verheien, donkeren rand. Van de aldus aangetaste druiven komt uit den aard der zaak niet veel te recht. De bruine plekken op de bladeren schrompelen vaak geheel in elkaar, zoodat er gaten ontstaan. Als de bladeren erg zijn aangetast, gaan zij heel „vroeg dood. Wanneer de twijgen ziek worden, wanneer zij reeds wat ouder zijn, dan vindt men er bruine plekken op, >die steeds dieper inwrelen, later bre ken de twijgen gemakkelijk op de aangetaste plaat sen af. Jonge scheuten en ranken worden, als zij zijn aangetast, zwart en schrompelen inéén; zij zien er uit alsof er een vuur bij beeft gebrand, dal ze gezengd heeft. Dat de anthracnose cene gevaarlijk eziekte is die zoowel den groei van den wijnstok belemmert als den oogst doet mislukken, behoeft na hetgeen boven omtrent de verschijnselen werd meegedeeld, siet tev worden .gezegd. De ziekte is in erge mate besmettelijk, die ziek tekiemen kunnen worden overgebracht zoowel van andere streken met aangetaste wijnstokken, maar zij kunnen ook van de eene plaats naar d« andere overwaaien. Om verdere uitbreiding dezer gevaarlijke ziekte te voorkomen, dient overal waar men haar aan treft, den raad te worden gegeven, de aangetaste stokken, dadelijk af te snijden en te verbranden, terwijl de muur of schutting, waartegen de plant geplaatst was, met teer of carboleumd moet wor den bestreken of met een oplossing van ijzervitri ool van 5 K.G. op 10 Liter water moet worden schoongemaakt. Door opoffering van slechts enkele stokken kan het kwaad nog in den aanvang ge stuit worden en daarmee wordt aan de uiterst belangrijke druivencultuur van het Westland een zeer groote dienst bewezen." Amersfoort, 8 November 1910. De Burgemeester van Amersfoort, WUUTIERS. Politiek Overzicht De Belgische troonrede- Voor de eerste maal sinds vele jaren, heeft gisteren in België weer de Koning de kitting van liet parlement met het voorlezen eener troonrede geopend. In plcchtigen op tocht hebben zich de Koning en de Koningin van het Koninklijke slot naar het Palcis der Natie begeven. Sinds 1892 heeft men in de straten van Brussel zulk een schouwspel niet kunnen waarnemen. Toen woedde de strijd om het kiesrecht allerhevigst en bij gelegen heid van de opening van het parlement deden de socialisten den Koning zoowel bin nen als bulten het parlement honderden roode vlugschriften tegemoet fladderen, wel ke niet zeer wellevende betooging ook thans, 17 jaar later, niet achterwege gebleven is. Het paard van Koning Leopold werd er des tijds schichtig van, de Koning stortte bijna en nooit meer heeft hij er zich toe laten be wegen het parlement in eigen persoon te openen. Deze houding des Konings ontsloeg intus- schcn de opeenvolgende clericale ministeries van de verplichting telkenmale met een dui delijk en scherp omlijnd program voor den dag te komen. Dat de clericale partij geen vast omschreven program heeft in België is een publiek geheim en daarom moet de op stelling van een troonrede haar niet geringe moeilijkheden bezorgd: hebbpn, zoodat de wensch des Konings om het parlement met eene troonrede te openen haar zeer ongelegen kwam. Moeilijk zal het geweest zijn de juiste redactie te vinden welke eenerzijds niet al te zeer de door de laatste verkiezingen zeer sterk geworden oppositie uit haar tent lo.. en anderzijds de volgzaamheid der eigen partij, die volstrekt niet zoo stevig in elkaar zit, niet le zeer op het spel zet. Met begrijpelijke belangstelling werd tege moet gezien welk standpunt de troonrede zou innemen ten opzichte van de gewientigste politieke vraagstukken welke in de naaste toekomst hel land zullen bezig houden: de invoering van den leerplicht en van het uni forme evenredige kiesrecht voor gemeente, provincie en parlement. Van den Koning, als modern denkend mo narch, verwachtte men dat nij zich een voor stander van den leerplicht zou loonen. Bel gië is een van de weinige landen waar de leerplicht nog niet is ingevoerd en dienten gevolge het aantal analphabelen onevenre dig groot is. Zeventien a twintig percent der lotelingen kunnen lezen noch schrijven! Toch schijnt de Koning met de regecring dezen stap niet te hebben aangedurfd. Hij heeft den vooruitgang van het lager onder wijs geconstateerd er hij voegend dat „aan het hoofd des gezins hel recht behoort te waken voor de opvoeding en het onderwijs van liet kind en vrijelijk de school te kie zen waaraan hij het zal toevertrouwen." Onder dit voorwendsel is de zoo nuttige zaak der leerplicht behendiglijk ontweken. Van het algemeen kiesrecht vinden wij in Router's relaas der troonrede niet gerept. Toch zou hel in contrast zijn met uitspraken, die de koning, nog als kroonprins, op sociaal gebied heeft gedaan, wanneer hij het vigee- rende, verwarde en onbillijke kiesstelsel goed keurde. Het kiesrecht voor de gemeente raden is weer anders dan dat voor de pro vinciale staten en dit verschilt weer van het stemrecht voor Senaat en Kamer. De meer- gegoede kan het voor de gemeenteraadsver kiezing tot vier stemmen brengen, voor de Kamer lol drie. Bovendien is de census ver schillend. Voor de Kanier geldt de evenredige vertegenwoordiging; voor den gemeenteraad geeft de meerderheid den doorslag. Maar ook hier heerscht weer onderscheid. In de groo te steden als Brussel, Antwerpen, Gent en Luik waar samenwerkende partijen nume riek sterk genoeg zijn om een candidaal te doen vallen, wordt de evenredige vertegen woordiging toegepast. Hierbij winnen de elcricalen. Want ofschoon de groote steden voor de meerderheid liberaal zijn, is het den katholieken aldus toch mogelijk e_a aantal hunner candidalen in den gemeenteraad te brengen terwijl bij eene herstemming de cle- ricalen tegenover de vereenigde partijen der linkerzijde de nederlaag zouden lijden. An ders is het in de kleine gemeenten die lujna uitsluitend eene meerderheid van kerkelijke kiezers hebben. Voor deze treft het kies recht de wijze beschikking dat de absolute meerderheid, zoo noodig hij herstemming beslist. Aan deze kiesrecht-abnormaliteiten hoeft de rechlsche fractie in de Kamer haar onbeduidende meerderheid van zes stemmen te danken. Hoe tegenover de bedde bovenomschreven staatkundige vraagstukken het standpunt der verschillende partijen is, zet de Brus&elschc correspondent der Köln. Ztg. als volgt uiteen: „Ile linkervleugel der clericalen, de zoo genaamde jong-clericalen, beweren wel is waar, dat ze de invoering van den leerplicht volkomen goedkeuren en er aan willen me dewerken, doch deze verzekering valt met ccnige voorzichtigheid te aanvaarden, want de jong-clericalen hebben, wanneer het oogcnblik daar was, reeds vaak hot partij belang hooger gesteld dan hunne overtui ging. Wanneer intusschen de jong-cleri calen niet omzwenken, zou het moge lijk zijn met de linkerzijde tegenover ue oud-clcricalen den leerplicht er door te ha len. Zulk een samengaan van een deel der rechterzijde met de linkerzijde zou niet voor het eerst plaats hebben, daar, gelijk men zich herinnert, ook de militaire wel van hel vorige jaar op deze wijze lot stand gekomen is. Wanneer men echter verneemt, dat mi nister-president Schollaerl en Woeste, lus- schen wie in verband met de militaire kwestie een vrij gespannen verhouding be stond, zich volkomen verzoend hebben, dan ligt hei vermoeden voor de hand, dat de re geering ditmaal niet den, bij haar geringe meerderheid, altijd bedenkelijken slap zal i doen. In het beste geval zou dan een lap wet tol stand komen, waarmede het naar alge- mcenmaking van volksontwikkeling streven de deel der Belgische natie geen genoegen zou kunnen nemen." „Do andere kwestie, die van de uniformec- ring van hel kiesrecht, vormt eveneens sinds lang een program-onderdeel dei- oppositie. Al gaan de liberalen hier ook niet zoover als de socialisten, welke de opheffing van het meervoudig kiesrecht, gelijk het tegen woordig voor de Kamer bestaat, en de invoe ring van het algemecne en gelijke kiesrecht verlangen, zoo zullen toch een uitbreiding van de voor de Kamerverkiezingen bestaande grondslagen van liet cvenredigheidsstelsel en cene meerdere algemeenmaking van het kies recht voor de Provinciale Staten niet lang meer uit te stellen vallen. Wat de verkiezin gen voor de Kamer aangaat, de oppositie klaagt te dien aanzien met recht over de on rechtvaardige indccling der kiesdistricten, welke ze wenschl opgeheven te zien. De so cialisten willen bovendien het bewijs leveren, dat de clericale partij tegenwoordig volstrekt niet meer de meerderheid bezit, daar alles bijeen genomen, het aantal op links uitge brachte stemmen, dat der rechtsche overtreft. De meerderheid van het volk staat daarom niet moer achter de regecring en deze moet van rechtswege altreden. Dit pleizier zal ze den socialisten wel niet zoo spoedig doen, doen de uitbuiting van dil argument en de bewerking van de breede massa's des volks, kunnen haar menig onaangenaam uur be zorgen. Een van de zwakke punten der regeering, waarop de aanvallen zich zullen richten, is de veelbesproken aangelegenheid der 30, of naar hel in den jongstcn tijd heet 50 mil lioen Kongowaarden, welker vervreemding door wijlen Koning Leopold de minister van koloniën Renkin niet heeft verhinderd. Gelijk men ziet, zal de strijd der partijen, naar zich laat voorzien, zeer levendig wor den." Duitschland. B e r 1 ij n, 8 Nov. De Keizer bezoekt op 11 November op zijn reis naar Donaueschin- gen ile Russische en Hessische souvereinen op het kasteel Wolfsgarten. Berlijn, 8 Nov. Het ontwerp voor de gewone begrooling sluit in ontvangsten en uilgaven met een bedrag van 2,707,819,913 M. üc hoogere opbrengst van invoerrechten en belastingen,wordt geraamd op 32,070,815 Mk. Up de begrooting van huilenlandsclie za ken worden voorgesteld de oprichting van nieuwe beroepsconsuialcn te Buscher en Wladiwostok. Bij de legerbegrooting worden 16 miLlioen gevraagd ter uitbreiding der vesting-wer ken. Naar aanleiding van de versterking van het leger, zal voor het dienstjaar 1911 in gesteld worden een generaal-inspectie .voor de militaire luchtscheepvaart en het infli-j taire automobilisme, terwijl opgericht wor den 107 mitrailleurscompagnieën, een regi ment artillerie te voet, een aulomobilisten- bataillon, twee luchtschipperbataillons. De, daarvoor benoodigdc manschappen zullen grootpndeels worden verkregen door ver mindering der begrooting van bestaande troepenafdeelingen. In .de begrooting van marine wordt voorge steld de sterkte van het mindere personeel van dekofficier af te verhoogen met 3264 koppen. Voor de indienststelling van meer schepea en van een grooter type onderzeeboolcn, worden 3,36 millioen mark meer gevraagd dan in hel vorige jaar, n.l. 16.63 millioen. De eerste termijnen worden aangevraagd voor de vervanging resp. den bouw van drie linieschepen, een grooten kruiser, twee kleine kruisers, een flotilje lorpedohooten, drie op- 11 cm ens vaart uig en De begrooling van binncnlandsche zaken vraagt voor uitbreiding van het Kaiser Wil helmskanaal 48 millioen. Bij de begrooting voor posterijen worden voor den aanleg van draadlooze telegraphic tusschen Naucn en Kameroen 200,060 Mk. ge vraagd, voor de oprichting van stations voor draadlooze lelcgraphie te Doeala, Swakop- mund en de Lucderitzbaai worden beschik baar gesteld 420,000 Mark. Blijvende uitgaven voor het rijksleger 710,850,550 Mk., een vermeerdering dus van 4,074,903 Mk* waarvan 3,727,441 Mk. voor versterking van hei legervoor de marine 167,212,854 Mk., dus 9,878,337 Mk. meer dan in hel vorige .jaar. Toewijzing aan de bondsstaten Geraamde opbrengst der brandcwijnbclas- ting 163,492,700 Mk., een vermindering dus van 16,507,300 Mk.begrooting van koloniën 2,889,504 Mk.een bedrag van 10,838 Mk. hoo ger dan het vorige jaar. De begrooling van de rijksschuld 280,320,019 Mk., een vermeerdering van 61,118,796; van deze som wordt 189,621,920 mark uitgetrok ken voor rentebetaling, 6,682,920 Mk. meer dus dan op de vorige begrooting voor schuld delging 89,585,199 Mk., een vermeerdering van 5,415,847 Mk. Uitgaven vo^r één jaarLegerbestuur 73,322,981 Mk., een vermindering dus met 1,313,079 Mk.. legcrversterking 4,177,056 Mk.; niarinobes'tuur 181,991,985 Mk., dus 9,885,689 Mk. hooger dan het vorige jaar. Buitengewone begrooting van hel legerbe stuur te zamcu 23,689,400 Mk., een verhoo ging dus van 1,190,300 Mk.; marine 109,059,917 Mk., een vermindering, vergeleken bij hel vorige jaar, van 3,672.552 Mk. Hel gcheele bedrag der buitengewone uil gaven bedraagt 217,125,817 Mk., 2,695,518 Mk. meer dan op de vorige begrooting; de buitengewone inkomsten 119,369,887 Mk., een vermeerdering van 76,788,780 Mk., zoodal door een leening te dekken blijven 97,755,930 Mk., een vermindering dus van 94,093,202 M. België. Brussel, 8 Nov. De Koning heeft heden de nieuwe zitting van het parlement geopend met eene troonrede. Hierin wordt herinnerd aan het verlies, geleden door het sterven van den grooten Koning Leopold en aan de bezoeken door Koning ..oert aan de souvereinen en staatshoofden van naburige rijken gebracht. Met name ook wordt gewag gemaakt van de Hartelijke ontvangst door het Belgische volk aan den i.eizer en de Keizerin van Duitschland bereid. Voorts worden de hartelijke betrekkingen met an dere landen aangestipt. De onlangs getrof fen overeenkomsten met Duitschland, Enge land en Frankrijk omtrent de grensregeling der koloniën in Afrika, getuigen van de uit muntende betrekkingen met i ze mogend heden. De schitterende deelname der nat.v-n aan de tentoonstelling te Brussel i -.vijst de ach ting welke het buitenland België toedraagt. De Koning zeide vervolgens dat, teneinde het peil der nationale opvoeding te verhoogen, het land voor geen enkele opoffering moet terugwijken. Ten aanzien der twee in het land gebezigde talen uitte de Koning en wensch dat door wederzijdsche eerbiediging van een ieders rechten men het middel zal vinden om verdrietelijke tegenstellingen op het gebied der talen of rassen te voorkomen De Koning beval voorts het vakonderwijs aan. De Koning constateerde den vooruitgang van het lager onderwijs, er hij voegend dat aan het hoofd des gezins het recht behoort te waken voor de opvoeding en het onder wijs van het kind en vrijelijk de school te kiezen waaraan hij het zal toevertrouwen. Het lot dei- nederigen moet een voorwerp van onze voortdurende zorg blijven. De troonrede somt de maatregelen die tot dit doel genomen zijn en beveelt aan om met ijver de groote publieke werken voort te zetten, voornamelijk de voltooiing van e haven te Antwerpen. De Koning constateerde de uitmuntende ontvangst welke de nieuwe militaire wet is ten deel gevallen. De financieelc toestand des lands blijft uitstekend. De talrijke decreten en besluiten met betrekking tot de reorganisatie der kolo niën getuigen van de krachtige pogingen der regeering om te streven naar eene normale ontwikkeling der Afrikaansche bezittingen, van den vooruitgang van den handel en het welzijn der inboorlingen. „Wij zijn beslo ten", vervolgde de Koning, ,om deze wel vaart voortdurend te bevorderen en dc toe komst van Bclgisch-Kongo te verzekeren door zonder verwijlen de economische mid delen er van aan te vullen." Bij dc aankomst van de Koningin in de Kamer werd Hare Majesteit eene geestdrif tige ovatie gebracht. Terwijl v: troep en weer klonken „Leve de Koningin" gingen de socia listen aanvankelijk eerst weder zitten, vervolgens hoorde men eenigc kreten: Leve het algemeen kiesrecht." Eenige woordenwis selingen hadden plaats tusschen socialisten en leden der rechterzijde. Bij de binnen komst des Konings werd deze door de kaï »o- lieken en liberalen ontvangen met uitroe pen: „Leve de Koning". De socialisten ble ven zitten. Vervolgens wierp men kleine pa pieren in de zaal, al schreeuwende „Leve het algemeen kiesrecht", „Ontbinding". Men riep „stilte." De Koning ging inmiddels zitten. Een lid der meerderheid riep: „De Koning heeft alleen liet woord!" De socialistische afgevaardigde Van der Velde antwoordde: Wij hebben het niet op den Koning gemunt, maar gij zijt hier niet anders dan door fraude Nieuw tumult, kreten „leve de Koning") De stilte werd ein delijk hersteld en de Koning de troon rede voorlezen. Brussel, 8 Nov. Ter hoogte van het standbeeld van Belliard in de Rue Royale werden duizenden papieren in de richting van het koninklijke rijtuig geworpen, waar op de woorden gedrukt stonden: „Ontbin ding", „Leve hel algemeen kiesrecht". De koninklijke stoet werd echter begroet met den onafgebroken kreet „Leve' de Koning", waaronder zich eenige uitroepen mengden „Leve het algemeen kiesrecht." Brussel, 8 Nov. Nadat dc Koning na het uitspreken zijner rede de zaal had ver laten, talloozc malen begroet met den uit roep „Leve de Koning", en ook nog aan de Koningin een hartelijke ovatie was gebracht, constateerde de socialistische afgevaarutgde Van der Velde door middel Yan een motie van orde dat de socialisten en republikeinen onder volkomen stilte de binnenkomst der j Koningin bijwoonden, maar dat ontijdige uit- roepen van de tribunes weerklonken die een ware uitdaging vormden. „Ik crzoek dat het presidium maatregelen neme 'encinde in de toekomst te verbieden dat personen op de tribunes manifesteeren." De president antwoordde dat het duidelijk is dat men van de tribunes niet te manifes- tceren heeft. Van der Velde nam hiervan acte, waarna de zitting werd opgeheven. Brussel, 8 Nov. Volgens de „Soir" hebben socialistische betoogers op het oogen- blik dat dc Koning voorbij het park reed, liem lijvige, ineengedrongen pakken papier toegeworpen, mei het doel hem te treffen, heigeen echter niet gelukte, wijl tegelij kertijd de „Internationale" en de „Carmag nole" werden gezongen. Het publiek verdub- helde hierbij zijn toejuichingen jegens den Koning. Ilot plaveisel van de Rue Royale was bezaaid met kleine papiertjes. De Koning deed alsof hij niets bemerkte, en bleef voortdurend groeten. Brussel, 8 Nov. Volgens de „Indépen- lanee" heeft de politie, nadat de koninklijke familie de Kamer had verlaten, den socialis tische:! afgevaardigde Ilubin gearresteerd, omdat hij weigerde door te loopen. Brussel, 8 Nov. De Etoile deelt mede, dat dc socialistische afgevaardigde Ilubin, bij vergissing in hechtenis werd genomen en weder op vrije voeten is gesteld. Frankrijk. Pa r ij s 8 No v. De ministerieele verkla ring, welke heden in de Kamer werd gedaan, zegt dat de regeering getrouw blijft aan de politiek van hel vorige kabinet. Zij blijft ge- hecht aan de denkbeelden van het wereldlijke karaklcr van den slaat, het recht en de vrij heid, daarbij alleen steunende op de repu- blikeinsche meerderheid. De regecring acht een serieuse verdeeling der fiscale lasten noo dig door de spoedige goedkeuring van een inkomstenbelasting. De arbeiders behooren alleen van de wet en niet door wanorde en opstootjes hunnen maatschappelijken voor uitgang te eischen. De daden van sabotage en anarchie zijn ontoelaatbaar. De wetgeving behoort hervormd te wor den door bepalingen, welke de daders daar van treffen. De vrijheden der vakvereenigingen zuilen volstrekt niet geschonden worden. De bur gerlijke bevoegdheden der vakvereenigingen behooren te worden uitgebreid. De regcering zal niet gedoogen, dat onder den schijii van een vakbeweging de werklie- denvereenigingen eene politieke actie organi- seeren. Ondubbelzinnig moet men de quaestie der staking van de beambten der openbare diensten regelen. He* scheidsgerecht is een uitstekend voorbehoedmiddel, maar het zou zonder uitwerking kunnen zijn. De particu liere belangen kunnen niot voorgaan boven het algemeen belang. Dc regeering zal vra gen maatregelen toe te slaan om het door gaan der openbare diensten te kunnen ver zekeren ingeval van een staking der spoor wegbeambten. liet land zal dan bevrijd zijn van angst verwekkende onlusten en de republiek, sterk in zijn eenheid en vriendschappelijke betrek kingen, waaraan ze onwrikbaar getrouw zal blijven, zal in slaat zijn haar rang te midden der natiën tc behouden en haar stem naar huiten doen hooren. Wij zijn besloten de militaire macht te versterken en rekenen daarbij voornamelijk op de hulp der Kamer voor de spoedige goedkeuring van het vlootprogramma. 1' a r ij s, 8 Nov. De Kamer ging over tot de behandeling der interpellaties. lii zijn antwoord aan den algevaardigde Pamleve, zeide minister-president Briand, dal hij niet eens had gewacht tot hij aan het bewind was, om de onvaderlandslievende ■taktiek van sommige socialisten te veroor- declen. Painlcvé zeide: „Zoo lang gij daar blijlt, zal er iels verrots op de ministerieele ban ken zijn." De president verzocht den spreker zich i« matigen. Men weet dat een derde der radico-socia- listen, onder leiding van Camille Pelletan, zich van Briand heeft afgescheiden, lu een zeer boosaardig couranten-artikel critiseert Pelletan het nieuwe kabinet. Hij vindt het zonderling dat Briand, die gedurende de in terpellatie-debatten steeds den nadruk legde op de eensgezindheid ouder alle leden van het kabinet, onmiddellijk nadat een motie van vertrouwen v:as aangenomen, die veel meer sloeg op zijn mede-arbeiders dan op hemzelf, niets spoediger wist tc doen deze medewerkers aan den dijk te zetten en zelf aan het bewind le blijven. „liet is duidelijk", gaat Pelletan voort, „dat Briand al diegenen heeft uitgeworpen, door welke hij in de schaduw vreesde te worden gesteld. Cochery moest gaan omdat hij zich tegen zekere financieelc plannen van de groote financiers krachtig verzette. De nieu we ministers zijn voor een deel afgevaar digden die eerst sedert eenige weken in de Kamer zitting hebben, nog aan geen par lementairen arbeid deelgenomen en nog nooit het redenaarsgestoelte beklommen heb ben. liet blijkt duidelijk dat Bri&ud een per soonlijk ministerie, in zekeren zin een lijf wacht van ministers wilde hebben." P a r ij s, 8 N o v. De ministerraad heeft AJlard, prefect van politic te Aisne, op dis- po mi bilt teil gesteld, omdat hij niet op zijn post aanwezig is geweest op het oogenblik 'dat de staking uitbrak. Balkanlandeii. Kenschetsend voor dc strooming die tegen woordig op den Balkan heerschende is, is het feit dat de openbare mccning in Bulga rije vriendelijker jegens Griekenland ge stemd raakt. De sedert eenige dagen te Sofia vertoevende Grieksche benden-aanvoerder Sterio uit Macedonië is zelfs het voorwerp

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1