BtNMEMUkND. Uit den omtr.ejki STADSNIEUWS. van opmerkenswaardige gastvrijheid. Nog voor cenige maanden had men zulks voor onmogelijk gehouden. Tengevolge van de toename der benden- onlusten, benevens van dreigementen door het Bulgaarsche revolutionaire comité wordt de vorming voorbereid van eene onafhanke lijke brigade van acht bataljons, welke zal ressorteeren onder den gcneralen staf van Monastir. Naar het Konstantinopclsche blad „Sabah" meldt is besloten uit de inheemsche bevol king van het vilajet Uskjub een 350 man sterk bataljon gendarmerie te vormen tot bewaking der spoorweglijnen. Bij Emdina in hel vilajet Kossovo is een hevig gevecht geleverd tusschen een üulgaar- sche bende en de gendarmen die de bende vervolgden. De gendarmen hadden twee doo- den en een gewonde. oortviuchtjge Mohammedanen en Christe lijke Arnautcn, welke in scharen van Monte negro kwamen, hebben Turksche blokhuizen in Xikodim aangevallen. Daarbij werden twee soldaten gedood, zes zwaar en vele andere licht gewond. De Turken geven aan de Mon- tencgrijnsche grenscoinmissie de schuld van de verschillende overvallen. In den omtrek van Prevesa heeft onlangs een botsing plaats gehad tusschen Grieken en Turksche grenswachters, waarbij drie Grieken sneuvelden en een Turkseh soldaat zwaar ge wond werd. hen deel der bij Saloniki verzamelde van Monastir aangekomen troepen, waaronder vier bataljons van hel korps „Effed Pacha", zullen worden bestemd om de benden te ver volgen en een speciaal operaliekorps vormen. Het officieuse Turksche orgaan „Tanin" zegt in een belangwekkend artikel naar aanlei ding van de met Duilsche financiers afgeslo ten lccning: Aan het afsluiten der leening heeft Duitsch- land geenerlei voorwaarde vastgeknoopt. Duitschland heeft niet alleen politieke voor waarden builen spel gelaten, doch hèt heeft er ook volkomen van afgezien er zakelijke leveranties in te betrekken. De Duitsche finan ciers stelden ons zulke gunstige voorwaarden als maar mogelijk was. Geen enkel oogenblik speculeerden ze op de tegenwoordige ver legenheid van Turkije. Zij hebben het afslui ten der leening onder vriendschappelijke ge voelens mogelijk gemaakt en zich niet als woekeraars op het land geworpen. Wanneer Duitschland's voorwaarden iets minder gun stig zijn dan het vroegere Fransche contract, dan ligt de oorzaak daarvan alleen in de moeilijke positie van de geldmarkt te Ber lijn. Turkije zal nooit het bewijs van vriend schap, dat Duitschland aan dit rijk bewees, vergeten". Te Saloniki wordt deze maand een congres van het comité van eenheid en vooruitgang gehouden, waarvan de zittingen geheim zijn, wat veel afkeuring ondervindt. Ondanks die geheimzinnigheid, is er toch een en ander van uitgelekt. Het congres houdt eerst zitting te Saloniki; daarna te Konstanlinopel. Te Saloniki komen de politieke vraagstukken ter tafel, te Kon- stantinopel de oeconomische. Men denkt dat het congres in het geheel ongeveer vier weken zal duren. Tot de politieke vraagstukken, welke be sproken zullen worden, behooren zeer ge wichtige. O. a. behooren daartoe de Moham- raedaansehc propaganda en het panislamismc, de anti-Griekschc l>oycot, het standpunt van het comité in zake de buitcnlandschc staat kunde van Turkije, het standpunt van het comité tegenover de niet-Turksche volken in het Turksche Kijk. In een der laatste zittingen heeft de leider der partij, Halil bei, rapport uitgebracht over de werkzaamheid van het comité in de afge- loopen parlementaire zitting. Hij heeft o. m. uiteengezet, hoe het 't comité gelukt was de leiding te krijgen in alle ministeries op een uitzondering na. llalil bei heeft niet gezegd, welk ministerie hij met die eene uitzondering op het oog had, maar men aelil het buiten twijfel dat hij zinspeelde op het ministerie van oorlog. In zake den anti-Griekschen boycot is nog geen principieel besluit genomen. Over de in Maccdonié te volgen taktiek moeten de meeningen in de jong-Turkschc partij verdeeld zijn. maar er schijnt een sterke strooming teo zijn ten gunste van een streng optreden. Ook met de Perzische kwestie heeft het congres zich bozig gehouden, doch over wat hieromtrent besloten is, is niet veel bekend ge worden. Alleen dit, dat in verband met deze zaak druk tusschen het comité en de Porte gecorrespondeerd is. Perzlë' Konstantinopcl, 8 Nov. olgens een telegram ontvangen van den wali van Van is een gevecht ontstaan te - schar tus schen Turksche en ongeregelde Perzische troepen die op Turkseh gebied een inval deden. De Perzen werden teruggedreven en leden verliezen. De Porte zal bij de Perzi sche regeering de noodige stappen hierover doen. Vereenigde Staten. N e w-Y ork, 8 No v. De tot dusver inge komen berichten wijzen uit, dat Dix, de de mocratische candidaat voor den gouver neurszetel van den slaat New-York, gekozen is. De New-York Herald becijfert de meerder heid van Dix op minstens 50.000 stemmen. Newhaven (Connecticut), 8 Nov. Dc eerste opgaven wijzen een succes uit voor den democraat Baldwin. N e w-Y ork, 8 Nov. De eerste verkie zingsuitslagen toonen aan, dat een democra tische meerderheid verkregen is, zelfs in Massachusetts. Men gelooft dat de meerder heid van Dix honderdduizend zal zijn. Trenton (New-Yerscy), 9 Nov. De tot dusver ingekomen uitslagen wijzen aan, dat de democraat Wilson gekozen is tot gouver neur met een meerderheid van vijftienduizend tot twintigduizend stemmen. I) a u v i 11 e (Illinois), 9 Nov. Er zijn aan wijzingen dat Cannon, president van het Huis van Afgevaardigden in het Congres herkozen is met een afgenomen meerder heid. Oysterbay, 9 Nov. Stimson, de repu- blikeinsche candidaat in Roosevelt's district, is verslagen met 158 tegen 218 stemmen. N e w -York, 9 No v. Ilarmon, demo eraat, is herkozen in Ohio, Caroll, republi kein in Iowa, de laatste mot kleine meerder heid. Het aantal democraten in het Congres zal veel grooter worden, doch op het oogen blik valt het onmogelijk te zeggen, of die toename voldoende zal zijn om de bestaande republikeinsehc meerderheid te overvleuge len. N e w-Y ork, 9 Nov. Betrouwbare schat tingen toonen aan, dat in het Huis van Afge vaardigden de democraten de meerderheid zullen hebben. Cuba. H a v a n a, 8 N o v. Bij de opening van het congres las president Gomez een boodschap voor, waarin verklaard wordt, dat het oude tarief Suranne dringend herziening eischt op protectioniïisbischen grondslag. Genoomd worden in verband hiermede schoenen, gewe ven stoffen, zeep, flesschen en papier als ar tikelen die hooger recluten behoeven. Allerlei. Maandag j.l. is de Brusselsche tentoon stelling gesloten. De blijvende gevolgen ervan zijn o. a. het verrijzen van een nieuwe stads wijk, die reeds meer en meer volbouwd raakt; ook zijn verschillende prachtige wegen aangelegd, die de hoofdslap van België niet weinig verfraaien. Brussel behoeft dus niet voor niets dankbaar te zijn, dat de wereldten toonstelling daar hare tenten heeft opgesla gen. De Fransche afdeeling van de Brussel sche tentoonstelling heeft de meeste onder scheidingen verworven, te weten 8150, waar van 1694 grands prix, respectievelijk 44 pet. en 47 pet. van het totale aantal. In Zweden hebben de Zweedsche on- dernemersbojid, de Centrale ondernemers- bond, de reedersvereeniging en de lande lijke ondernemersvercenigignen zich tot eene groole organisatie onder leiding van den uil de algenieene staking zoo bekenden von Sy- dow, leider van de eerstgenoemde organisa tie, vereenigd. De nieuwe organisatie omvat pl. m. 5500 patroons, die ongeveer 250.000 arbeiders in hunnen dienst hebban. Liverpool, 8 Nov. Tengevolge van de staking der voerlieden, die een korteren werktijd eischen, staat het verkeer in de han delshaven stil. Ongeveer 4000 man en 5000 paarden zijn werkloos. De zaken in de ha ven slaan feitelijk stil. Londen, 8 Nov. De onder de ketelma kers, werkzaam in hel scheepsbouwbedrijf, gehouden stemming over de overeenkomst, door hunne leiders met de scheepsbouwers gesloten, heeft tol resultaat gehad, dat dc voorloopige overeenkomst werd verworpen met 15,563 tegen 5850 stemmen. Liverpool, 8 Nov. De staking der vrachtrijders is geëindigd. In Zuid-Wales is de slaking, die tot nog toe slechts enkele mijnen omvatte, dezer dagen uitgebreid tot 52 mijnen. Heftige bot singen hadden plaats o. a. in de Rhonda Valley, waar het den stakers met hun vrou wen gelukte, ondanks de bescherming der politie de werwllligcn te beletten, hun arbeid te hervatten. Zoowel bij dc Cambrianmijnen als de Cia- morgamnijnen werden door de stakers alle vuren gebluscht, terwijl de ventilators door dat ze niet werkten de honderden paarden in de mijnen zullen doen sterven. Een vergadering van verschillende arbei ders-organisaties had Maandag te Cardift plaats. Naar verluidt zal dc minister van binnen- landsche zaken zijn bemiddeling verleenen, om het geschil in Zuid-Wales te beslechten. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 8 November. Ge opend te 4 uur. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid in Rotterdam V den heer G. J. de Jongh. Zij worden goedgekeurd en geadviseerd lot toelating na eedsaflegging. Morgen half elf aanvang der beraadslaging over de Indische begrooting 1911 en daar mede verband houdende wetsontwerpen. Gedurende dit bijeenzijn der Kamer zullen de vergaderingen on» half elf precies aan vangen. Hierna wordt dc vergadering gesloten. Berichten. De Slaascouranl van Woensdag 9 No vember bevat o. m. dc volgende koninklijke besluiten: benoemd tot reserve le luitenant bij het 11e regiment infanterie de le luitenant J. H. C. van Reencn, thans op non-actief, en tevens op verzoek eervol ontslagen; benoemd tot registratie-ontvanger te Olde- berkoop II. J. Schuileman, surnumerair; benoemd tot rijksontvanger te Eindhoven K. J. Fischer, Lhans te Ouder-Amstel; te Alkemade F. A. II. van Iersel, thans te Akkrum; te Nieuwcschans station II. F. Harms, thans te 's Gravenpolder; te Monnikendam G. H. Molenberg, thans te Bieskeus; te Noorwolde A. J. van Iersel, surnumerair te Rotterdam; te Ternaard II. H. F. Biertag, surnumerair tc Utrecht; op verzoek eervol ontslagen als ingenieur bij de Staatsmijnen in Limburg G. van Dors- sen. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren te Burgs'einfurt aangekomen om aldaar tot den 11 dezer te blijven en dan naar Het Loo te vertrekken. II. K. II. de Groothertogin Marie va» Mecklenburg, <lie Maandag .ten paleize Het Loo arriveerde, was vergezeld door de dame du palais en hofdame baronesse Stengüin en door den hofmaarschalk, Zijne Excellentie generaal Von der Luchc. Bevordering Zondagsrust postambtegare n.# Door den minister va ft Waterstaat is de navolgende missive tot zijn ambtgenootcu gericht: „Mijn aandacht werd gevestigd op de ge volgen van de ter post bezorging, des Zater dags in den namiddag of -avond van dienst- stukken, weike niet meer denzelfden dag ter plaatse van bestemming aankomen of wor den besteld. Het is daarbij tevens gebleken, dat, vermoedelijk met het doel de afdoening van verschillende zaken nog geheel in de loopende week te doen vallen, de verzending van die stukken op Zaterdag belangrijker is dan op de andere dagen der week. De werkzaamheden, welke voor de post ambtenaren op den Zondag daaruit voort spruiten, zijn niet onbelangrijk. Ten einde te handelen in den geest van het algemeen streven om de Zondagsrust van het personeel in staatsdienst zooveel moge lijk le bevorderen en in deze door een daar mede overeenkomstige handelwijze aan par ticulieren, een voorbeeld in goeden zin te kunnen geven, heb ik de eer, de medewer king van Uwe Excellentie in le roepen, om te geraken tot eene algemeen e regeling, die voorkomt, dat des Zaterdags na 12 uur 's mid dags ook dienstslukken, welke geen spoed vereischen, ter post bezorgd worden. Avp. Burgemeester Sweerts. Met den Staatsspoortrein van 7.26 is gisteren avond de burgemeester der Residentie, baron Sweerts, uit Montreux teruggekeerd. Aan het station waren de leden van het dagelijksch bestuur der gemeente met den gemeente-secretaris, den heer Evers, ter ver welkoming aanwezig. De kustverdediging. De kapi tein bij het 4e regt. vesting-artillerie H. C. C. Ilackstroh heeft in zake kustverdediging een open brief geschreven aan luit.-genenaal F. G. A. van Ermel Scherer, oud-inspecteur der artillerie, naar aanleiding van diens artikel in „Dc Tijdspiegel" van October. Ofschoon de schrijver de vraag, of het uit een artillcrisbisch oogpunt noodig is de be zetting van de kustforlcn door de marine te doen geschieden, ontkennend beantwoordt, meent hij dat er wel eenige reden bestond om in het wetsontwerp de kustartillerie aan de landmacht te onttrekken. Immers, zoo be toogt de schrijver, liet in den laatsten tijd de bezetting van de kustfortcn door geschikte officieren veel te wenschen over. Er was daar geen stabiliteit bij dc bevelvoering en deze werd gerecruteerd niet uitsluitend uit officieren van de vesting-artillerie, maar veeltijds uit officieren afkomstig van de be reden artillerie, pontonniers, torped-isten, ar tillerie-inrichtingen, bureau's, enz. Met de be zetting van de officiersplaatscn bij het kusit- regiment werd gespeeld en dat ten koste van 's lands weerbaarheid aan de zeezijde. Het kust-artillerie-regiment is verwaarloosd, men heeft het nagenoeg alles onthouden wat naar degelijkheid zweemt. Als het valt, is dat de oorzaak, meent de schrijver, en hij stelt daar voor verantwoordelijk den inspecteur der ar tillerie. Wel weet hij dat niet alle nooden van die artillerie door den inspecteur kunnen Worden gelenigd; hij begrijpt dat een inspec teur der artillerie zich menigmaal teleurge steld ziel in zijn voorstellen aan hoogerhand en dat zulks niet mag ontmoedigen, maar hij voelt ook dal er grenzen moeten bestaan welke, overschreden, het veranwoordelijk- hcidsgevocl van een inspecteur der artillerie al te zeer op de proef zouden stellen. Dc schrijver acht het noodzakelijk dat onder beschikbaarstelling van de noodige hulpmiddelen met krachtige hand in de kustartillerie worde ingegrepen en deze in een nieuwe richting gedreven. N. Ct. De benoeming van schout-bij-nacht Koster tot commandant der marine te Wil lemsoord, wordt binnen eenige dagen ver wacht. De kapitein-luitenant ter zee Ujnbgrove, die den heer KosLer zal opvolgen in diens betrekking van chef van den marinestaf, wordt als chef van het bureau voor de zaken betreffende den marinestaf vervangen door luit. ter zee le kl. R. van Leent, thans reeds daarbij werkzaam. Eene commissie, bestaande uit een 3-tal officieren en een 3-tal onderofficieren van het 11e regiment infanterie heelt, geheel be langeloos, tot het hierna aangegeven doel, het beheer op zich genomen van een kapitaal groot f 750. Dit bedrag, overgeschoten van eene som, uit vrijwillige bijdragen verkregen, tot het in eene inrichting tot verpleging van tuber- culose-lijders doen verplegen van een se dert overleden gegageerden sergeant, vormt het beginkapitaal van een fonds, be stemd om eervol uit den militairen dienst ontslagen, vrijwillig gediend hebbende, on derofficieren en mindere militairen van de landmacht, die geen of een zeer klein pen sioen genieten ten laste van den Staat, en wier ouders of naaste betrekkingen onver mogend of ongenegen zijn, om dc kosten van verpleging in het sanatorium Oranje-Nassau- Oord geheel of gedeeltelijk te dragen, gelde lijk tc steunen, indien zij verlangen, om in genoemd sanatorium te worden opgenomen. Om die redenen is het fonds, door de com missie genoemd het „Militair Tuberculose- fonds." De meerbedoelde commissie bestaat, voor het tegenwoordige, uit den kapitein T. J. Hollegraeff, de eerste-luitenants W. P. Tiele- nius Kruijthoff en jhr. F. J. A. Calkoen, de adjudanten-onderofficier J. Stomphorst en J. A. Ruitenberg, alsmede den sergeant der le klasse P. F. L. Bender, allen van het 11e regi ment infanterie, bij wie nadere inlichtingen zijn tc verkrijgen. Waardeerende het loffelijk en menschlie- vend streven der commissie heeft de minis ter van oorlog het beslaan van het fonds, bij deze, onder de aandacht van de landmacht gebracht. Bouwmeesterhulde. De Java- Bodc ontving het volgend telegram uit Soe- rabaja, gedagteekend 10 October: Bij Bouwmecster's huldiging op Zaterdag avond was de schouwburg tjokvol. Bij het opkomen van Louis werd hem een spontane ovatie gebracht. Na het derde bedrijf van De Fabrieksbaas kwam de woordvoerder van het comité, mr. de Bruijn, op het tooneel en hield dc huldigingsrede, waarin de jubilaris werd gehuldigd als kunstenaar en groot Ne derlander, hij overhandigde hem ten slotte een stoffelijk e hulde, in den vorm van bloemen en van een couvert met een aanzienlijk be drag. Daarna hield de heer Fabricius een korte rede, waarin hij mededeelde dat Bouw meester een telegram had ontvangen, waar in hem werd aangekondigd, dat hij bij zijn jubileum te Amsterdam de Shylock-rol zal vertolken. Hij bood hem namens vele ver eerders uit Nederland kransen aan en een speciale krans van Royaards. Daarna was het woord aan den heer Smits, die om Bouwmeester tal van bloem stukken plaatste, waarondor van de redac ties der plaatselijke bladen. Hij bood een souvernir aan en een krans namens de le den van het gezelschap, dat de verdiensten van den hooggeschatten directeur zoo zeer op prijs stelde. Bouwmeester was zeer bewogen. Het was een treffend gezicht, zooals hij daar stond in de kleeding van fabrieksbaas met witte haren als in een bloemprieel. Hij sprak eenige eenvoudige woorden van dankbaar heid. Daarna applaus en gebrul. Er werd acht maal gehaald. Woensdag wordt Bouwmeester in de socië teit „Concordia" gehuldigd. Bouwmeester is Zondag avond opnieuw daverend gehuldigd, er waren veel bloemen. Dezer dagen overleed te 's Gravenhage de heer W. J. II. Caron, nestel-lakei en klee- dingbevvaarder van Z. K. II. den Prins. Acht hoflakeien omgaven den. rouwwagen, die gisteren voormiddag den overledene naar de begraafplaats Eik en Duinen overbracht. Aan het graf was o. a. tegenwoordig majoor jhr. Van Suchtelen, 's Prinsen adjudant, die namens Z. K. II. een bloemkrans op de lijk kist legde, daarbij eenige woorden wijdende aan de trouw en oppassendheid, waar Caron zijn Koninklijken meester gediend heeft. Eenheid begraven. Zaterdagna middag is te Sappemeer het lijk van den 24- jarigen R. Schuth, die op 1 November bi] het redden van een drenkeling zelf het leven verloor, ter aarde besteld. De belangstelling van de dorpsgenooten was buitengewoon groot; een aantal kransen dekten de baar. Aan het graf werd gesproken door ds. Meeth, te Sappemeer, en een afgevaardigde van de Maatschappij tot redding van drenkelingen te Utrecht. Een commissie van ingezetenen heeft zich gevormd om een eenvoudig gedenkteeken op het graf van S. te plaatsen. Nat. Vereen, voor Vrouwen arbeid. Het Bestuur der Nationale Ver- eeniging voor Vrouwenarbeid heeft zich thans als volgt geconstitueerd: Marie van Dijk, pre sidente; dr. Cath. van Tussenbroek, vice-pre- sidente; E. Coops-Broese van Groenou, le se cretaresse, S. W. A. Wiehers, le penning meesteres, jonkvr. J. E. Hoeufft, 2e secr.-pen- ningmeesleres. DcWageningsche Berg. Aan deelhouders in de naaml. venn. „Hotel de Wageningsche Berg", hebben definitief be sloten tot herbouw van het onlangs afgebran de hotel. Aan het bestuur is voor dat doei een crediet verleend groot f 40.000. olgens de goedgekeurde plannen van den architect, den heer Hellendoorn, zal het nieuwe gebouw grooter worden dan het vroegere. Eenbelangrijke rechtzaak. In het bericht van Vrijdagochtend, onder dit opschrift medegedeeld, is o. m. gemeld, dat d;: verdachte P. W. door prof. P. K. Pel alhier was onderzocht, en dat daarbij diens gezondheidstoestand van dien aard bevon den was, dat zijn overbrenging naar Indië ontoelaatbaar moest geoordeeld worden. Van deze bevinding werd de Minister van Justitie door mr. L. W. van Gigch, den verdediger van den verdachte, in kennis gesteld. De Regeering heeft daarna den in het Huis van Bewaring gedetineerde door een commissie van geneeskundigen la ten onderzoeken. Deze commissie heeft de Regeering advies uitgebracht en blijkbaar sluit zich dit geheel bij de bevinding van professor Pel aan. Althans de Echo meldt, dat de heer P. W. op last van de regeering Zaterdagmorgen in vrijheid is gesteld. De overbrenging naar Indië zal dus, zoolang de gezondheidstoe stand des heeren W. niet verbetert, niet geschieden. Hiermeê is evenwel deze in alle opzichten belangrijke zaak niet ten einde. Opgehel derd zal nog dienen te worden, hoe de heer W. op een eenvoudig telegram uit Ned.- Indië gevangen kan worden gezet en weken lang gevangen gehouden, zonder dat hij in de gelegenheid was kennis te nemen van dc tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Mr. L. W. van Gigch heeft gisterenmid dag 'Amsterdam venlailcn om via Genua met dc „Rembrandt" naar Indië te reizen, len einde daar de belangen te behartigen van den heer P. W. In 't gisteren verschenen nummer van „Het Leven" vond -het Hbld. de opzienbarende be wering, dat de verduistering van aandeden in een Indische suikerfabriek, van welk delict de heer P. NV. wordt verdacht, tot „achter grond" zou hebben „een ernstig politieke bot sing in regeeringskringen, zooals in Indië wel meer schijnt voor te komen. Het blad had de gelegenheid mr. L. W. van Gigch voor diens vertrek nog even te vragen wat van deze bewering waar is, waarop deze ten stelligste verzekerde zich nimmer in dien geest te hebben uitgelaten. De moord te Spaarnwoude. Het secticonderzoek der lijken heeft uitge wezen, dat de vermoorden eerst bewusteloos geslagen zijn en daarna afgemaakt met een mes. De veldwachters hebben in den omtrek ge dregd, maar niets gevonden; er is dus nog geen aanwijzing. De twee Amsterdammers zijn weer losge laten, omdat ze hun alibi konden be> de justitie zoekt thans naar eenige a« personen die ze verdenkt. 11 Een familielid van de vermoorden Spaarndam is inlichting komen geven, in het huis Zaterdagavond blijkbaar een moet geweest zijn. Hij had Zondagavond koffiekopjes op tafel zien staan en wat i ren, wat bij den heer M. nooit voorkwa De Iiaarleinsche recherche heeft alle v logementen en volkseethuizen afgezocht twee bedelaars, twee andere personen, Zaterdag om reisgeld naar Duitschland 1 men vragen, doch dit niet kregen, en nog twee anderen, die Zaterdagavond gezien, gaande in de richting van Spa dam. De bedelaars zijn vanzelf aan het reau gekomen om een botenham te vragti zijn na een verhoor te hebben onderg weggezonden; de twee anderen zijn nog gevonden. De plaats, waar een der politiehondt water sprong, is afgedregd, doch zonder sultaat; het geld (bij nader onderzoek n dan f 1000), is niet te vinden. Een huiszoeking bij den verdachte I Roza heeft niets opgeleverd. Daar gebli was, dat de heer Melchior met een zv voorwerp, vermoedelijk een hamer, op hoofd was geslagen, zoodat deuken in schedel waren te constateeren, is ook ij\ naar dezen hamer gezocht, echter zonder volg. Het sectieonderzoek heeft uitgemaakt, van wurgen geen sprake is, maar dat beide slachtoffers bewusteloos zijn gesli met een hard voorwerp, terwijl daarna zuster van den heer Melchior de hals a sneden en Melchior in den strot werd g« ken, waar het mes nog in zat. Wij lezen nog in het H. D.: Een nieuwe lezing is, dat de vrouw het punt stond naar boven, naar de sl kamer te gaan, en toen het geldkistje, als gewoonlijk, heeft meegenomen. Op dat oogenblik zou dan de dader meend hebben zijn slag te kunnen slaan, zou het vertrek binnengevlogen zijn, om buit te bemachtigen. De man kan dan vlucht zijn, maar moet achterhaald zijn, het schuurtje, daar hij ndet goed ter 1 was. Uit de omstandigheid, dat er drie ko kopjes op tafel zijn gevonden, zou men leiden, dat er 's avonds nog bezoek is weest. Dit is ndet de persoon geweest, nogal vaak bij Melchior kwam praten, dié" had een eigen kopje, dat ook in de is gevonden. 11 man te water. Bij het loodsen van het te IJmuiden binnengek« stoomschip Glanmire is de loodssloep m« man omgeslagen. Allen konden zich red k sv School- en Kerknienws. De heer W. L. Nolkc is, op zijn verzoek, ingang van 1 dezer, eervol ontslagen uit zijne trekking van assistent aan het natuurkundig lab torium aan de universiteit van Amsterdam. Handelsschool te Amersfoi De Raad der gemeente Amersfoort heeft in de ting van Dinsdag met algemeene stemmen een m ingediend door vijf leden, aangenomen, waarin wcnschelijkheid werd uitgedrukt, voorloopig handelsschool van gemeentewege te stichten, n de inrichting, uitgaande van de vereeniging ,J dclsschool voor Amersfoort en omstreken", te sidieeren. B. en W. zullen dienovereenkomstig voorsti indienen. 's-Gravenhage, 8 Nov. Examens M Ned. Taal en Letterkunde (K VII). Geéx. 2 o teruggetrokken 1; afgewezen 1. Aardrijkskunde (K IX). Gecx. 2 cand.; toegd de heer J. Keuning, van Groningen. i De inbraak te Hilversu De bejaarde weduwe Mols, in de lionii straat te Hilversum, waar zij een groente snoepwinkeltje hield, is in den morgen Vrijdag 2 September 1.1. dood op haar gevonden. Familie en politie werden waarschuwd en al ras kwam men tot ontdekking, dat er ook ingebroken was het bericht verspreidde zich snel, dat de duwe Mols door inbrekers vermoord V Van lichamelijk geweld ontdekte men ni Gisteren werd deze zaak voor de 6e kan der Amsterdamsche rechtbank behandeld Terecht stonden de 27-jarige klompetui ker J. Th. v. L. en de voddenkoopman S. J., 44 jaar. Hun wordt ten laste gelegd, zij tezamen en in vereeniging in den na van 1 op 2 September in de woning van weduwe Mols hebben weggenomen een a tal centen en halve centen. Beide beklaagden ontkennen het ten la gelegde. Niet gebleken is, dat de daders zich d braak of met een valschen sleutel toega hebben verschaft tot de woning. De wedu sloot nooit de achterdeur der woning. Van de 16 getuigen waren de verklarin zeer belangrijk, o.a. van zekeren K., die no. 12 woont. Wakker wordende, hoorde bij de weduwe op no. 14 een kachelpijp len en twee mannenstemmen. Een hun had hij hooren zeggen: „Ziezoo, het is a: loopen". Het O. M. eischte tegen bekl. L. een vangenisstraf voor den tijd van 5 jaar tegen de J. 4 jaar. Uitspraak over 14 dagen. Hilversum. De werkman A. v. op de gasfabriek met een in werking zij machine in aanraking gekomen, waarbij borstkas werd ingedrukf. In de R. K. kenverpleging werd de man terstond opereerd, wat uiterst noodzakelijk bleek zijn. Zijn toestand is nog steeds ernstig. Vergadering van den Raad der j mieente Amersfoort op Dinsdag 8 Novet ber 1910, des namiddags te 1£ uur. Voorzitter: dc burgemeester. Afwezig met kennisgeving, de heeren B landus Hagedoom en van Duinen. De notulen worden ongewijzigd gearr* teerd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2