185. Eerste Blad. 9*" Jaargang. Woensdag 30 November 1910. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan 7.eer voordeelige bopalingo.. tut het herhaald adverleeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Adyertentiënmedodeenngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft C°. Utrechtschestraat 1. intercomm. Tclephoonnummer 66. Politiek Overzicht De strijd tusschen Hoogerhuis en Lagerhuis. Het laatste parlement, dat onder Edai- ard VII is tot stand gekomen, is Maan- laig uiteengegaan en daarna door Ko ning George ontbonden. De passage dlie nog de meeste aandacht verdient in de overigens weinig zeggende, reeds in uittreksel door ons medegedeelde sluitóngsrede, is die waar in de Koning leedwezen uitspreekt over het mislukken der veto-conferentie. Deze wordt, daardoor van een hulpmiddel, door het par lement gebezigd, verheven tol den rang iets constitutioneels waarvan dc centrale macht in den Staat, die „King in council" notitie neemt. Dc voorgeschiedenis der parüements- ontbinding, benevens de oorzaken van het mislukken der conferentie werden in de sluiilingsrcde natuurlijk niet"aangeroerd. Ook in de redevoeringen der verschillende partij leiders wordlt zorgvuldig vermeden precies aan te geven wal lot het afbreken der on derhandelingen heeft aanleiding gegeven, na- dal de conferentie een en twintig zittingen .had gehouden, waarin men niet voortdu rend van meeniing zal hebben verschild. Dc verondersteLlang is gerechtvaardigd, dat vooral de beide voornaamste partijleiders Asqnith 'én Balfonr nader lol elkaar zijn ge komen, do'oh dat er uiterste elementen zijn geweest, voornamelijk onder de reactionnaire peers en allicht ook wel onder de radicalen, die ziich legen een vergelijk in die ilooger- huis-kWestie hebben verzet De strijd tusschen belde partijen was in laat ste instantie terug te brengen lot de vraag of de vaststelling van de superioriteit van het Lagerhuis bij geschillen tusschen de beide Huizen aan eene hervorming in de samen stelling en bevoegdheden van het Hooger huis moest 'voorafgaan of omgekeerd. De toonaangevende en mididienfracties uit beide partijeta erkennen de noodzakelijkheid zoo wel van de hervorming der wijze van wer ken van het Hoogerhuis als van het Hoo gerhuis zelf, doch in deze laatste toe te stemmen vóórdat men de positie van heit La gerhuis zelf beveiligd had, was voor de liberalen onmogelijk. Want de hervorming van hel Hoogerhuis zou daarin bestaan, dat men zich van e enige honderden lakse he en oribeteekenende Lords ontlast te en dat de conservalieve partij daarmede een Hooger huis verkreeg, dat aan conservatief over wicht versterkt uit de reorganisatie zou te voorschijn komen. Want dat 't wel op dit laatste zou uitioopen, mag worden afgeleid uil de volgende cijfers uil een pas versche nen parlementair rapportIn het jaar 1830 waren er 382 wereldlijke peers, waarvan een deed lot de toenmalige liberale partij de Whigs behoorde. In de sinds voorbijgegane 80 jaren hebben de liberale regeeringen 227 pears, de conservatieve er slechts 183 gecreëerd. Daar echter in den regel de zoon van den nieuwen peer, en deze zelf vaak ook, om so ciale redenen tot de conservatieve Tory's overgaat, telt het Hoogerhuis tegenwoordig nauwelijks 100 min of meer liberale leden. Voor de begroeting van 1909 kon de regee ring in hel Hoogerhuis slechts 75 stemmen vimden. De liberalen zouden dus als 'L ware zelfmoord plegen, wanneer ze in een her vorming van het Hoogerhuis toestemden, vóór de rechten van het Lagerhuis zijn vast gesteld. De verkiezingsstrijd zal van korten duur zijnonmiddellijk na de ontbinding van hel parlement beginnen de eerste candiidaals- sitellingeinop 2 December hebben de ver kiezingen bij enkele candidaalsteLling plaats en den 17en December zullen nagenoeg alle verkiezingen afgeloopeu zijn. Intusschem worden allerw ege verki ezi ngsr ede voer iingen gehouden. Lord Lansdowne, de leider cler unionistische peers, die haast moest maken met zijn verkiézingsredtevoeringen, daar na het uitschrijven van nieuwe verkiezingen krachtens de grondwet zich geen peeir in den verkiezingsstrijd mag mengen, heeft iin Glasgow een rede gehouden, waarin hij de hervorming van hol Hoogerhuis met inbe grip van het volksrefercndiuin het doel der conservatieve politiek heelt genoemd. Hel klinkt bijna als ironie dal het een conser vatieve peer is, dlie de democratische instel ling van het referendum verlangt, terwijl de premier Asquith in zijn tegelijkertijd in Ilulil gehouden rede het referendum mat nadruk van de hand wees. In werkelijkheid gaat het otn een referendum dat slechts dooi' de conservatieven, d. w. z. door dc meer derheid in hel Hoogerhuis zou kunnen wor den verlangd en men begrijpt dat de regee- ring in zulle oen soort van referendum wei nig lust gevoelt. Dat dc unionisten dc voorstellen der Lords betreffende de instelling van een referendum op den voorgrond van hun verki czingspro- gram plaatsen, bezorgt de liberalen niette min klaarblijkelijk eenige bezorgdheid. En ofschoon sommige liberale redenaars liet voorstel als een loozen politieleen truc behan delen, mcenen toch de meeste liberale orga nen ernstig tegen „den wolf in schaapsklee- ren" te moeten waarschuwen. Intusschen beslaat het feil dat nu beide partijen voor de soevereiniteit van den wil des volks in de bres treden. Maar terwijl de liberalen eischen, dat in alle dingen de gekozen ver tegenwoordigers dezen wil onmiddelbaar en definitief tot uiting zullen brengen, verlan gen de unionisten dat bij ingrijpende maat regelen hel. beslissende woord door het volk zelf zal gesproken worden. Merkwaardig mag deze ommekeer der Lords zeer zeker heeten. De hoofdredacteur van de „Natron", II. W. Massingham, schrijft daarover„Conservatieven uit de oude school zien met verbazing hoe hunne leiders de gansche samenstelling en historische po sitie van het Iloogerhuis overboord werpen de voorwaarde der erfelijkheid, zijn tegen woordig aantal leden, zijn oorspronkelijk conservatief grondbeginsel. Zij zien hoe hun ne leiders in de plaats daarvan een fantas tisch mengsel van erfelijkheid, keuze uit eigen midden, halfpopulaire verkiezing, be noeming door de Kroon, aanbevolen. Zoo heeft in weinige uren een Huis, dat sinds eeuwen niet een enkeden stap in hervormden zin heeft gedaan, zichzelf bijna afgeschaft. Sedert de tijden van Cromwell heeft Enge land niet een dergelijke buitengewone vrees voor de kracht van het volk, niet zulk een verkwistende prijsgeving van eeuwenoude voorrechten gezien. De angstige concessies der laatste dagen hebben liet Huis der Lords zijn val zeer nabij gebracht. Een tweecle ne derlaag zou bet weinige vernietigein wat liet aan zedelijk en stoffelijk weerstandsvermo gen nog overgehouden heeft." Duitschland. B r e s 1 a u, 2 9 Nov. Bij de inwijding der nieuw opgerichte Technische Iioogeschool hield de Keizer eene rode waarin hij zeide: „Niet bij toeval gaat de kolossale opbloei van ons nijverheidsleven met de voortschrijdende ontwikkeling van het Technische-Hooge- school-wezen in Duitschland parallel. In Sile- zie's hoofdstad zijn de voorwaarden voor een vruchtdragende werking der Technische Iioogeschool in rijke male voorhanden. Wie hier onderzoekt en leert doe het, onder op zien lot God den Heer, met heiligen ernst. Wie hier leest zij zich 9teeds bewust dat hij er toe geroepen is eenmaal een voorganger op economisch en sociaal gebied, en tevens een voorbeeld van trouwe plichtsvervulling jegens Koning en vaderland te zijn. Die ar beid alleen welke voor allen geschiedt is arbeid in den waren zin des woords. Tol zulken arbeid wijd ik dit nieuwe gebouw in." B e r 1 ij li2 9 N o v. De Rijksdag stride het wetsonwerp betreffende de scheepvaart rechten in handen van een commissie van 28 leden. In dón loop van hel debat verklaarden de Saksische afgevaardigden zich, met het oog op de scheepvaart op de Elbe, tegen bet ont werp, terwijl de Badensche afgevaardigden hunne goedkeuring afhankelijk- stelden van de reguleering van den Boven-Rijn. Men meldt uit Mannheim aan de Frankf. Zlg.: Op het oogenblik worden zeer bijzon dere pogingen gedaan, om de aanstaande diplomatieke onderhandelingen niet Neder land betreffende opheffing van de Rijnvaart- akte voor te bereiden. De Nederlandsche re geering verzet zich, zooals men weet, ten krachigste tegen de invoering van tollen op den Rijn. Men zou nu haar tegenstand wil len overwinnen, door dat de Nederlandsche belanghebbenden bij hel Rijn verkeer hun rc- geering verzoeken de heffing van rechten op den Rijn goed te keuren. Men zou willen dal alle Duitsche firma's, die in handelsbetrek kingen met Nederland staan, op hun Neder landsche handelsvrienden in dezen geest in vloed oefenen. De gevolmachtigde van een Zuidduitsche regeering zou op hel oogenblik de Duitsche handelscentra afreizen met een opdracht om een dergelijke beweging te be ginnen. België. Brussel, 29 Nov. Het bulletin omtrent den toestand der Koningin van heden mor gen 8.30 luidde: De nacht was kalmer. De koorts is iets verminderd. Er valt voortdu rend verbetering bij de ziekteverschijnselen te oo ii sla teer en. Brussel, 2 9 N o v. Het bulletin omtrent den toestand der Koningin luidt: De toestand blijft gunstig, dc hedenochtend geconstateer de verbetering houdt aan. Dc ziekte der Koningin van België is on danks de gunstig gestelde bulletins, welke do geneesheer en publiceeren, nog niet in een stadium getreden, hetwelk veroorlooft met beslistheid een gunstige» afloop le kunnen voorspellen. Voor dc eerste maal berichtte eergisteren de Belgische Staatscourant om trent de ziekte der Koningin, die qualific-ee- rende als slijmkoorts. De ziekte heeft een kwaadaardig karakter verkregen, doordal de artsen in den aanvang niet on middellijk haar hebben herkend en de Ko ningin alle voedsel hebben toegestaan. Hier door werd de toestand onnoodig verergerd, zoodat in 't midden der vorige week de toe stand zeer bedenkelijk kon heeten. Dit blijkt uit hel feit, dat b.v. in Antwerpen reeds het gerucht van den dood der Koningin is ver breid en eenige openbare gebouwen er half- stoks gevlagd hebben. Eerst binnen eenige dagen zal men kunnen zeggen of de Ko ningin de boosaardige krankheid geheel zal overwonnen hebben. Daar zij, ofschoon zwak van uiterlijk, een taai gestel moet hebben, he lstaat er alle hoop, dal de Koningin de koorts te boven zal komen. Zaterdag, den naamdag van Koning Al- bert, waren alle openbare audiënties van Koning Albert afgelast. Alleen had in den St. Gudule een plechtig Te Deum plaats, waaraan echter niemand van het Hof deel nam. Op bevel van den aartsbisschop van Mechclen werd Zondag in alle kerken van België een herderlijken brief voorgelezen, waarbij voor hel herstel van de Koningin werd gebeden. Koning Albert telegrafeert dagelijks aan bijna alle monarchen van Europa, om hen van den toestand der ziekte op dc hoogte te houden. Naar zijn schoon moeder te Mtmchen, de weduwe van wijlen hertog Karl Thcodor van Beijeren, telefo neert de Koning dagelijks tweemalen. In hel geheele land is een oprechte deelneming merkbaar, die zich zelfs uitstrekt tol in de kringen der socialisten, welke steeds hebben erkend dat Koningin Elisabeth immer hulp vaardig den nood der armen helpt lenigen. Frankrijk. Wij hebben medegedeeld dat de secretaris der kolenwerkers-vakvereeniging Durand in Rouaan, die den moord op den werkwillige Dongé heeft aangestookt, door de gezworenen ter dood is veroordeeld maar dat deze ter stond daarop een adres om gratie aan den president der republiek hebben gezonden. Het blijkt thans uit nadere bijzonderheden in de verslagen, (lat de terdood veroordeeling door de jury bij vergissing geschied isl De rechters h'addcn er niet aan gedacht dat, als zij den beklaagde schuldig verklaarden aan het opzettelijk uitlokken van moord zonder verzachtende omstandigheden, de rechter ge dwongen is de doodstraf uit te spreken. Toen zij het bemerkten moeten zij kolossaal ge schrokken zijn. Zij hadden Durand alleen maar een z war en dwangarbeid willen doen opleggen. Er wordt niet aan getwijfeld ol Fpllières zal gratie verleenen. Engeland. L o n d e n 2 9 N o v. Hedenavond is het verkiezingsmanifest van Asquith verschenen. In dit stuk zegt de eerste minister o. u.: Van de uitspraak der kiezers alleen hangt de geheele toekomst van de democratische regee ring af. Het misleidende hervormingsplan der Lords zou, wanneer het wet werd, aanleiding geven dat een overwegend conservatief Hoogerhuis met een nog machtiger veto ontstond. Hel verkiezingsmanifest van minister Grey is in groólc lijnen hetzelfde als dal van As quith. Grey pleit echter tevens voor een uit voerig plan van „home rule" voor de ver schillende deelen van het Verecnigd Konink rijk naar hel voorbeeld van het Car.adeesche stelsel. Grey verklaart, dat een hervormde Tweede Kanier een noodzakelijkheid is, maar met deze dient gepaard te aan een organisme, waar door gewaarborgd is, dat wat beschouwd moet worden als te zijn de meening van een sterke meerderheid van hel Lagerhuis lot zijn recht zal komen. De „parliament bill" is het middel om dit mogelijk te maken, maar de kiezers hebben thans ren keuze te doen tusschen hel IIoo- ger- en het Lagerhuis. Londen, 39 Nov. Balfour sprak in een drukbezochte vergadering in Albert Hall te Londen. Bij opening der vergadering zeide (le oiud-iniimister Long, diie juist van een be zoek aan Ierland was teruggekeerd, dat hem verzocht was door de Ierscbe unionisten om de volgende boodschap over le brengen Wij verklaren plechtig, dat Home Rule Ierland niet den vrede maar het zwaard zal bren gen. Waarneer een Iersoh parlement mocht worden ingesteld, zullen de unionisten uit het Zuiden, verbonden met die van Ulster, heit gezag niet erkennen, de besluiten, die het uitvaardigt niet gehoorzamen en de be lastingen, die het oplegt, niet betalen. Balfo-ur zeide, dal hel iedereen bekend was, dat dc consiituitioneele revoiluliie gegrond was op de no oden en behoeften van de Iersche Home Rulers en van de socialisten en dal op de belangen van de burgers, die de wel eerbiedigen, geen acht werd geslagen. Spr. stelde de voorstellen van regeering en oppositie, ter regeling van de constilu- tioaeele kwestie tegenover elkaar en hield een krachtig pleidooi voor het referendum. Hij wees er op, dal de kosten, waartegen liberalen bezwaren opperen, veel geringer zouden zijn dan de bezoldiging van de nieu we Hoogerhuis!eden, die dc regeerimg wil invoeren. Deze verkiezingsstrijd kan niet geacht wor den gevoerd te worden over tarief hervor ming alleen en Balfonr had geen bezwaar om tariefhervorming te onder werp en aan een referendum. Hij daagde echter de re geering uit Rome Rule aan een referendum te onderwerpen. Balfoiur eindigde met te zeggenVertrouwt de marionetten niet diie hun rol op het tooneel spelen, vertrouwt dien Iersehen ver to on er, die aan dc touwtjes trekt niet, vertrouwt niet op den Amcrikaan- schen geldschieter, maar vertrouwt alleen' op het degelijke verstand van het volk. Reading, 29 Nov. In de rede, die de eerste minister Asquith hier ter stede hield, verklaarde hij met nadruk, naar aanleiding van de bewering, dat de ontbinding van het parlement zou geschieden op aandringen van Redmond, dat deze even weinig invloed had gehad op het besluit tot ontbinding als het mannetje in de maan. Naar de meerling der regeering is de tijd gekomen, dat de natie Ln slaat moet worden gesteld om een definitief einde te maken aan hel langdurige geschil, dat tot dusverre een schaduw wierp op alle vooruitstrevende wet geving en deze heeft belemmerd. Niets was merkwaardiger in de heele po litieke geschiedenis dan de plotselinge omme keer der Tories lot het referendum. Asquith maakte bezwaar tegen de in de plaats stel ling van een toevallige en sporadische rege ling door uitspraken van een plebisciet over zaken die nog onvoldoende omschreven zijn, voor het oordeel dat in bedachtzaamheid wordt gevormd na een debat tusschen de ver tegenwoordigers des volks. Zulk een veran dering zou het geheele beginsel eener vertegenwoordigende regeering onderste bo ven zetten en het Lagerhuis vernederen lot een zuivere debating-club. Londen, 3 0 N o v. Balfour's belofte om de beginselen der tariefhervorming aan een referendum te onderwerpen, heeft groote sen satie verwekt. De conservatieve bladen juichen over hetgeen zij noemen een mees terlijken stoot, welke de verkiezingen dooi de conservatieven zal doen winnen en de ge legenheid zal geven dat zoowel vrijhande- laais als probectionisten zich kunnen ver eenigen om liet Iloogerhuis, de Unie en de grondwet le verdedigen. De liberale bladen doen uitkomen dal Bal- l'our, die gezegd heeft dal liet referendum niet in zich zou sluiten een verkiezing of ver andering van regeering, aan den gang zou blijven, indien de uilslag van het referendum legen tariefhervorniir.g ware. Hij zou door gaan of er niets gebeurd was, aldus verraad plegende aan hetgeen zijn eigen partij om schrijft als het eerste beginsel barer politiek. Maar de liberalen weigeren Balfour ernstig te gelooven; zij verklaren dal zijn verklaring een zuivere verkiezingsmanoeuvre is, bestemd om hem de stemmen der kiezers in Lancas hire le verzekeren; zij vertrouwen dat ze de kiezers niet zal misleiden cn verklaren dat, indien Balfour's verzekering ernstig was ge meend, ze niet anders dan dó fracties der Unionistische partij uiteen zou doen gaan. John Redmond heeft te Wexford, iin Ier land, gesproken en daarbij o.a. gezegd:1 Het Hoogerhuis is de eeniige belemmering voor Home Rule. De lor dis hebben de Ieren» onderdrukt en ze van honger laten omko men. Ilun misdaden roepen om wraak. De Ieren zullen, als ze zelfstandig zijn, geen le ger of vloot vormen om Gtroot-Brititanmië aan te vallen. Zij willen ge-en eigen buiben-i landsche politiek voeren en b.v. diplomatie ke betrekkingen aanknoop en met den Czaar. De Protestanten hoeven ook niet bang te zijn, dat zij onderdrukt zullen worden. De Ieren willen geen Home Rule, die niet de belangen der Protestanten verzekert. Tc Cork, de stad door Redmond's tegen stander O'Brien in het Parlement vertegen woordigd, is hel lol een hevige kloppartij tusschen aanhangers van de twee Iersche voormannen gekomen. De politie sloeg er ten slotte mede op in, en tachtig mensehen. zijn gekwetst in het ziekenhuis gebracht. Londén, 30 No v. Toen Winston Chur chill, de minister van binnenlandschc zaken, gisi erena vond te Colchester naar een verga dering ging, werd hij in de volle straten met rotte visch en modder gegooid. De ruiten van de kamer, waarin de liberale kiesver- eerdging vergaderde, werden ingeworpen. Een reclamewagen van de liberalen werd vernield. De politie, die met moeite de orde handhaafde, heeft tot laat in den nacht door de straten gepatrouilleerd. Dc man, (lie Churchill in een trein met een hondezweep heeft willen slaan, is de 21-ja- rige Ilugh1 Franklin, een bemiddeld jong- mcnsch, noef van minister Herbert Samuel, en candidaat in het Loudensche district Pad- dington. Hij was erg beduusd, toen men hem bij de verdaging van zijn zaak voor de poli tic-rechtbank mededeelde, dal er geen borg tocht werd aangenomen en hij in de gevan genis moest. De politie was al op een aanval voorbereid geweest. Te Bradford, waar Churchill vandaan kwam, was het jong- mensch, nadat hij Churchill bij een redevoe ring in de rede was gevallen, de zaal uitge gooid, welke manipulatie dezer dagen op ver k ie z in gsverga d er in ge n li er ha a ldelijk op suffragettes wordt toegepast. Maandagavond sprak Churchill te Lambeth, waarbij hij herhaaldelijk in de rede gevallen werd door voorstanders van het vrouwen- kie> recht. Vrouwen waren van de bijeen komst uitgesloten, maar meer en meer ne men, gelijk men ziet, „mannenbond ers voor vrouwenkiesrecht" de daadwerkelijke propa ganda van de vrouwen over. Portugal. Uit Rome wordt gemeld, dat de tegenwoor dig in Madrid vertoevende provinciaal der uit Portugal verbannen Jezuïtcn den Paus e.ni afschrift heeft toegezonden van eene door hein aan liet Portugeesche volk gerich te verklaring, waarin tegen hol optreden der voorloopige regeering scherp wordt gepro testeerd, wijl ze de ordebroeders hel land hoeft uitgewezen, op. onwaardige wijze be handeld en op hunne eigendommen beslag gelegd hoeft. Men heeft zelfs proslituées in de gevangenissen binnengesmokkeld, waar Jezuilenpaters waren opgesloten, teneinde deze te blameer en. In 't bi zon der richt zich de verklaring legen de beschuldiging dor re- volutionuairen, dal de Jezuïten in het kloos ter van Campolido voorraden wapenen heb ben verborgen gehouden. De tekst van dit pretest zou gisteren gelijktijdig in Rome en Madrid worden gepubliceerd. Rusland* De leden van den Gentralen Raad van. Vakvcreenigingen zijn gearresteerd onder, beschuldiging arbeidersbetoogingen op touw le li ebben gezet. Op verschillende straten en pleinen van Moskou organiseerden gisteren de studenten betoogingen togen de doodstraf, die onmid dellijk door huzaren, kozakken en bereden pollutie werden onderdrukt. 181 betoogers werden gearresteerd, waaronder 60 vrou welijke studenten.' De gearresteerden zul len worden bestraft wegens overtreding der verordeningen door den gouverneur der stad uitgevaardigd. De Retsj bevat een artikel over de dood straf, door Toisfcoï den 29sten October ge schreven. De doodstraf werdit daarin ge schilderd als onzedelijk, wreed en onzinnig. Openlijk verzet en lulde protesten baten echter niet, het eenige noodlge is den mach tigen der aarde de eeuwige beginselen van de menschelijkheid bij te brengen. Dit gaat, volgens Tolsloï, echter niet gemakkelijk, daar zij, die de macht in handen hebben, mee- nen door toepassing van de doodstraf hun ne macht beter kunnen handhaven. Het in stinkt van het zelfbehoud zegt hun, dat bij toepassing van de beginselen der mensche- lijkheid hun de bodem onder de voelen zou wegzinken. Dit as de reden, waarom zij, dezg beginselen niet alleen niet toepassen, maar ze zelfs verborgen en verminken en hun, die ze verkondigen ellende en ontbe ringen opleggen. „Waneer wij dus", zoo eindigt het artikel, „werkelijk een einde wil len maken aan de d(waling van dc dood straf, dan moeten wij, onbekommerd om be dreigingen, lijden en ontberingen de eeuwi ge beginselen der zedelijkheid den monschen verkondigen, want een ander strijdmiddel is er niet." Servië. Kroonprins Alexander is van typhus ge nezen verklaard. Bulletins worden niet meer uitgegeven. Turkije. Dc Joing-Turksche partij van de Kamer hield Zondag een bespreking, waarbij de leider Hadil-Bey een verklaring aflegde over de binnen landsche en buitemkindsehe politiek der regeering, welke de grootvizier im den loop der week in de Kamer zal voor lezen. Wat betrell de buitemlamdische poli tiek, zegt de verklaring, ua<t de i gen tot alle mogendheden vriendschappelijk, zijn. Turkije voert een vredelievende poli tiek en wenscht zich hij geen enkele groep van allianties aam te sluiten. Met betrek king lot den Balkan worden de betrekkingen tot Rumeniö als vriendschappelijk geschetst. Een militair verbond met Rumenië wordt ontkend, o.a. op grond, dat beide Stalen be lang hebben bij het behoud van den status q-uo. Binnenkort zal een handelsverdrag met Rumenië worden gesloten. De betrekkingen met Bulgarije zijn goed en dc leidende man nen in Bulgarije wensohen versterking van deze betrekkingen. Binnenkort zal de grens regeling gereed zijn. üe bet rekkingen met Griekenland zijn niet zoo goed als te wenslhen ware. Heit hangt van Griekenland ar de betrekkingen een vi-i ends chap pe lijk er karakter te doem dra- gen. Im de Kreta-quaestie heeft de Porte met Griekenland niet te maken. Deze aangele genheid is slechts van belang voor de Porte en de beschermde mogendheden. Griekenland. Men Heeft Maandag een aanslag gepleegd tegen den Griekschen minister-president Ve- nisclos. Op de spoorlijn tusschen Trikkala en Volo had men een ijzeren staaf van 80 K.G. dwars over de rails gelegd. De machine slingerde het ijzer op zij en de trein kon zonder schade vorder gaan. Veniselos, de eerste minister van Grieken land heeft in de Thessalische gemeenten Kardiitza en Trikkala zijn program uiteen gezet, waarbij hij het hoofdgewicht legde op de geleidelijke oplossing van de agrarische kwestie langs westelijken weg en zonder ge dwongen onteigening, doch door middel van behoorlijke schadevergoeding aan de gron- eigenaren. Ilij legde er den nadruk op dat iedere belofte eene radicale oplossing op demagogie uitloopt. De indruk der rede op

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1