Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. A. C. ENGELBERTS Co., De O.-K. bisschop Mat hew. Een igenaardig geval doet zich voor met bisschop lat'hew, den Engelschinan die eeri paar jaar ge- eden hier te lande tot bisschop van de Oud-Katho- ieke Kerk is gewijd. In stilte heelt die bisschop lathew n.l. in Engeland twee Roomsche geestelij- en tot bisschop gewijd, en die twee heeren ver jaren, dat zij Roomsch gebleven zijn. „Een zon- lerhng geval", schrijft de Oud-Katholiek. En het >lad komt tot deze slotsom „Bisschop Mathew wijdt twee roomsche geeste- ijken tot bisschoppen, volgens hun eigen zeggen ufVOorwaandelijk- en zonder dat de onderteekening fan de conventie van Utrecht van hen gevorderd is; lisschop Mathew wijdt twee roomsche geestelijken ot bisschoppen met de wetenschap, dat zij roomsch ijn en waarschijnlijk roomsch zullen blijven bis schop Mathew wijdt twee roomsche geestelijken tol sisschoppen zonder daarvan te voren, gelijk het zijn slicht was, kennis te geven aan zijne mede-bisschop- len. Het besluit ligt dus voor de hand, dat bis- chop Mathew gehandeld heeft in strijd met de conventie van Utrecht lo. doordat hij bisschoppen yvijdde zonder zijne mede-bisschoppen daarvan ken nis te geven; 2o. doordat hij deze bisschoppen in het geheim gewijd heeft; 3o. doordat hij alleen deze jisschoppen gewijd heeft, en 4o. doordat hij perso nen gewijd heeft, die tot eenc andere kerk behooren. Daarom zouden wij ten slotte willen vragen heeft lisschop Mathew wel bedacht, dat hij daardoor eigenlijk de gemeenschap met de andere oud-katho- ieken verbroken heeft Deze vraag willen wij ech ter riet beantwoorden, daar het aan ons niet toe komt, daarin te beslissen." Wij lezen in het gisterenavond versche nen extra nummer van de „Vox Stuüioso- nim": In een Corpsvergadering, Donderdag ge houden, waartoe de leden van het S. C. werden bijeengeroepen teneinde van eene nadere wijziging in het aanvankelijk aange nomen plan, de Maskerade van 1911 betref fende, door de Maskerade-commissie noodza kelijk geacht, kennis te nemen en deze na voldoende toelichting eventueel aan te ne men, werd tot dót doel door twee leden dier genoemde commissie de noodzakelijkheid be toogd, tot die wijziging over te gaan, aan gezien haar na grondige studie doch met negatief resultaat, gebleken was, dat de be schikbare bronnen niet toereikend waren om tot een historisch volkomen juist geheel te geraken. Reden waarom zij nu der vergade ring wenschte voor tp leggen een plan, dat weliswaar geheel nieuw is, maar dat door het geringe verschil in tijd met het vorige althans niet verplaatst naar een geheel ander tijdvak, doch slechts naar een ander milieu, allicht des te meer welkom, waar dat milieu Utrecht zelve is, terwijl bovendien het his torisch feit zich meer dan het vorige in de algemeene bekendheid zal mogen verheugen. Eene korte redactie voor dit gewijzigde plan werd der vergadering voorgelegd en na veel re- en dupliek door haar aangeno men. Voorloopig luidt de titel „W i' 11 e m I V, graaf van Hol land in z ij n beleg voor Utrecht in den j a r e 1 345. Zeer spoedig zal door de Maskerade-com missie eene nadere toelichting omtrent de inrichting van, de deelnemers aan dit plan, met meerdere bijzonderheden worden gepu bliceerd, waartoe haar voorloopig nog de gelegenheid niiet gegeven is. De volgende nieuwe bepalingen, in gaande 1 Jan. 1911, brengen we nu reeds on- der de aandacht van onze lezers: De tegenwoordige retogrkaarten worden op gelieven, terwijl voor eenc terugreis op denzelfden dag eene gewone reiskaart wordt afgegeven, op de keerzijde gestempeld met „Terug" en de datum. Ook worden verkrijgbaar gesteld ééndaag- sclie retourkaarten, voor buurtverkeer geldig op de baanvakken, aangegeven op de biljet ten der dienstregelingen. De tegenwoordige tienrittenboekjes Rotter dam—Utrecht zijn niet meer geldig. Voor vervoer van tweewielers met eene zitplaats worden rijwielkaarten ingevoerd, welke worden afgegeven door de bagage- loketten en welke in onbeperkt aantal ver krijgbaar zijn. De nieuwe kilometerboekjes zijn ook geldig op de lijnon der H. IJ. S. M. (niet evenwel de vóór 1 Jan. 1911 afgegeven boekjes) wordt een reis gemaakt langer dan 200 KM„ dan wordt slechts 200 KM. per persoon in reke ning gebracht. De in 1910 afgegeven abonnementskaarten kunnen nog volgens 't oude tarief verlengd worden, terwijl elke houder van eene in 1910 afgegeven abonnementskaart 't recht heeft in 1911 zijne kaart in te wisselen tegen eene nieuwe algemeene abonnementskaart of eene nieuwe groepenkaart. Ten behoeve van onderwijzers, die land- of tuirbouwcursussen bezoeken, wordt geen vrachtvermindering meer verleend. De Vacantiiekaarten voor werklieden zijn op 1 Jan. 1911 of later niet meer geldig. Laren. De gemeenteraad vroeg aan de vergadering van „Stad en Lande" tegen f 1500 een stuk grond te koop, groot 1} Hectare, met het doel er een nieuwe begraafplaats te stichten. W e c s p. Gisterenmorgen ongeveer half 8 brak brand uit in de tabak- en sigarenfabriek „De Egge" alhier^ eigenaar de heer H. de Kloet. De brand ontstond door het omvallen van een lampje in de droogkamer. De vlam men grepen snel om zioh been; in een oog wenk stond de fabriek in lichterlaaie. Dc schade is, vooral door het vele water, zeer belangrijk, maar wordt door assurantie ge dekt. Heden voormiddag te 11 uur werden de nieuw benoemde milvtie-2e luitenants Van der Veen en Legner bij het 5e regiment infan terie, vóór het front van den troep beêedigd en daarna in functie gesteld. Onze politieke partijen. Gisteren avond hield rar. Werker in „De Zwaan' de laatste cursusvergadering. Na cr aan herinnerd te hebben hoe de vrij heidsgedachte onder de scherpe critiek der sociaal democraten meer cn meer overging naar de leer der moderne staatsinmenging, wees hij er op, hoe minister Kappeyne in J878 het eerst deze leer invoerde. Minister Kappeyne zedde: De privaatrech telijke formule behoort plaats te maken voor de publiekrechtelijke, d.w.z. niet het subject moei op den voorgrond worden gesteld, maar de Slaat; en deze dient alle zaken ter hand te nemen, wanneer daaruit voordeden voor de gehcele gemeenschap spruiten. Niet alle vrijzinnigen konden zich daarmee ver- ecnigen cn dit heeft gekid tot splitsing in twee, laler in drie groepen. De leer van Kap peyne moest er toe leiden, dat van staats wege zaken werden behartigd, die volgens de oude liberale leer tot hel particulier iui- "tiaticf behoorden. Daarbij kwam nog, dat de meer uitgebreide staatsinmenging inel zich bracht het democratisch streven tot uit breiding van het kiezerskorps. Die inwen dige strijd in de vrijzinnigheid heeft zich verscherpt, tol in 1884 door de oprichting der Liberale Unie een poging tc.t h ree in ging werd beproefd tegen den wassenden in vloed der clericalen. N« dc grondwetsher ziening van '87 kregen we een ckricaal ka- bind-Makny, dut in 1891 weer plaats maak te voor het ministerie-van Tie: hoven, waar in Tak van Poortvliet dc leidende persoon was. Deze was voorstander van de leer dei staatsinmenging en sterk geporteerd voor kiesrecluluitbreiding. De kieswet-Tak werd dan ook ingediend, die als criterium stelde, dat men moest kunnen lezen en schrijven. Tak vond echter geen meerderheid, en na de Kamerontbinding kwam het kabinet-Van Houten, dal de tegenwoordige kieswet bracht. Intusschen werd hel streven naar alge meen kiesrecht in de Lib. Unie steeds ster ker, met het gevolg, dal de meer conserva tieve elementen, de vrij-libi raten, zich af scheidden. In '97 kwam het miuisterie-PieraOn-Bor- gesius, dat sterk gestreefd heelt naar uit breiding der staatsinmenging, h.Lgeen bleek uil Woningwet, Ongevallenwet, Kinderwet ten en Leerplichtwet. Hoewel dit streven leek te vallen in de tijdsperiode, bleek in 1901, dal de dedicate leuzen ingang hadden gevonden; en liet ka- binet-Kuvper trad op, dat die leuzen sterk op den voorgrond stelde. In de vrijzinnige minderheid kwam nu inwendige onccnigheid. Een gedeelte wilde de urgentie van het algemeen kiesrecht op den voorgrond brengen, een ander deel vreesde daardoor de vrij-liberaten af te schrikken. De voorstanders der urgentie ble ken in de minderheid, traden toen uit de Lib. Unie en stichtten in 1903 mol de Am sterdamsche radicalen een nieuwe par:ij, den Vrijz. Dem. Bond. Spreker zet hel standpunt dezer partij uit een, ten opzichte van het arbeidscontract, van de sociale verzekeringen en van den tienurendag. De vrijz. dem. stellen op den voorgrond het beginsel van gelijkmaking der onlwik- kelingsvoorwaarden voor allen en de tem pering van den belangenstrijd. Verder inec- nen zij, dat alles, wat slechts van staatswege bestaansmogelijkheid heeft, door den staat moet geëxploiteerd worden, terwijl de ge meente geen concessie moeit gaven voor wa terleiding, telefoon e.a. De uitgaven voor een en apder mogen niet gevonden worden uil protectie, maar uil directe belastingen naar draagkracht. Ook willen de vrijz. dem. een verscherpt successierecht en hel begin sel van slaalserfpacht; zij zijn voor een volksleger en van meening dat dc gemeente sociale politiek dient te volgen. Ten slotte herinnert spreker aan de stich ting van den Bond van Vrij Liberalen in 1*905, die opkwam legen vennen,ging van godsdienst en staatkunde, ijverde voor vrij handel en neutraal onderwijs en vastheid aan de beproefde liberale staatkunde. Hierna sloot mevrouw van Vollenhoven— Nort mei een woord van dank aan mr. Wer ker den cursus. De wedstrijd Quick—Z. A. C., onlangs met 2—0 door Quick gewonnen, is, zooals men weet, ongeldig verklaard en zal daarom morgenmiddag op Birkhoven worden over gespeeld. (De entrée is zeer laag gesteld;. Quick II zal zich moeten meten met Her cules V. Men-verwacht een nederlaag voor de Amersfoorters, daar eenige elftallen van Hercules vrij hebben en dus goede krachten kunnen afslaan. Hel eerste elftal van H. V. C. moet mor gen naar Velp oih daar V. V. O. te bekam pen, terwijl het tweede elftal op het terrein achter „Rustoord" bezoek krijgt van „,'l .Ne gende" uit Harderwijk. De korfbal-vcreeiiiging A. V. O. G. speelt morgen middag, te 2 uur, op liet ter rein aan. de Oldenbamevelddaan, haar vijfdien competitie-wedstrijd tegen D. E. V. II, van Amsterdam. Door dc besturen der 5 aangesloten wcrkliedenorganisaües zijn benoemd tot be stuurders van hel Gemeentelijk Werkloozer- fonds de heeren J. Overeem en G. Stand. De tram vervoerde in November 9932 passagiers of 537 meer dan in dezelfde maand van he< vorige jaar. De totale op brengst was f 542.38 46.61 meer), de dag kilometer-opbrengst f 10.04 0.86 meer). Morgen zal de apotheek van den heer Vermolen geopend zijn. Predikbeurten op Zondag 4 December te Amersfoort. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10} uur: Dr. II. J. Toxopëus. Bediening van den H. Doop. Remonstrantschê kerk. Voorm. 10:} uur: Ds. Iloovkaas. Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorm. 11 uur: Ds. Ilooykaas. Gewone godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. „Het Logegcbouw", Van Persiji.straat No. 1. Voorm. 10} uur: Ds. E. M. ten Ca1c. Gereformeerde Kerk (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5} uur: Ds. Donner. Beide keeren 6 December-coltecte Theol. School. Woensdag 7 December. 's Avonds 7} uur: Zie Geref. Kerk, Zuid singel. Gereformeerde Kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. Avonds 5} uur: Ds. Teerink. Maandel. cellectt Woensdag 7 December. N Avonds 7} uur: Ds. Teerink. Gemeenschappelijke dienst. Vrije Gereformeerde Gemeenie. Voorm. 9} uur: De heer 11. J. Vaarties van Dordrecht. 's Avonds 5 uur: De heer II. J. Vaariics. Christ. Gereformeerde Gemeente. Lokaal „De Zaaier." Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening. s Avonds 5} uur: Godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Gemeente. In de Eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-IIaëzer, Muurhuizen 113. Voonu. 10 uur: Godsdienstoefening. 's Namiddags 1} uur: Godsdienstoefening. Burgerlijke Stand. van 25 November tot 2 December 1910. Geboren: Theodora Alijda Johanna An- tonia, d. van Antonius Johlannes Huurdcman en Johanna Hilhorst. Gctrrit Jan, z. van Pieler Meijer en Catrina ran Eldert. Fran- ciscus Aloysius, z. van Johannes Jiosephus Teeuwissen en Maria Elisabeth van der Voort. Jacobus, z. van Jacobus ran Win terswijk en Clasina van 't WeL Cornelia Alberdina Gerarda, d. van Josephus Wilhel mus Meijerink en Hendrika Lensing. Ge- rardus, z. van Willem van der Flier en Antje Pampus. Nicolaas, z. van Thomas Botte lier en Guurtje Olij. Johan Catharinus, z. van Cornelis Adrianus Stoovée en Niesje de Groot. Stephanus, z. van Stephanus van de Vrugt en Hilletjc Elschot Wilhelmus Stephanus, z. van Guitze Koster en Dirkje Gerarda Huisman. Hendrika Johanna Mar tina, d. van Johannes Regnerij en Janna Hen drika Wilbrink. Johannes Wilhelmus, z. van Gijsbertus van de Riet en Fenna Heere. Antoinetta Theodora, d. van Jacobus Jo hannes Thien en Elisabeth ^Villems. Aalt, z. van Aalt van Norden en Maria van den Brink. Hermijntje, d. ran Jacobus Gerar- dus van den Berg en Jannetje Hoksbergen. Theodoras, z. van Gijsbert Morren ein Maria Francisca Corbée. Ondertrouwd: Johannes Gerardus van Burken en Aaltje Johanna van Drooge. Willem van der Maat en Cornelia Pon. dr. Laurentius Renoklus Sinnige en Lena Cornelia Moll. Getrouwd: Cornelis de Bondt en Lam- berdina Cornelia Gaasenbttek. Pieter Hen drik Kerkman en Margarctha Alijda Hendri ka van Plateringen. Anton Aloysius Kra mer en Hendrika Petronella Krol. Aliman Johannes Mastro en Petertje Vonhoff. Richard Paul Otto Weber en Jannetje van Veluw. Overleden: Louwerens Gerardus Jaco bus van Eijkelenburg, 16 d. Clasina Wij nen, 69 j., echtg. van Arie ran Eijkelenburg. Cornelis van Daal, 55 j., echtg. van Grietje van Loenen. Simon Dijkstra, 28 j., eoh/tig. van Reglna Cornelia Ban land. Posterijen. Onbekende poststukken. 2e helft No vember. Brieven (binnenland): Maria van Kesscl, A'dam; Levensverz.-bank, mej. A. Vos, A'dam; mej. Heïdemans, Bussum; M. W. v. Stul, Oldenzaal; mej. R. S'tieijgeir, R'daim. Bricfk. (binnenland), mej. Jansen, A'dam; R. P. Moerkerken, Haag; W. Groever, Hoog land. Briefk. (buitenland). Worst, Brussel; L. G. Holtz, Mr. Cornelis. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen, die zioh jn de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 23. tot en met den 29. November 1910. GEVESTIGD S. Vernooy, van Ede naar Langestraat 77. B. van Hoevelaken, var Ede naar Dorr est ein- sohest. 19. H. F. Balk, van Rotterdam naar Langestraat 14. B. Braam, van Zutphen naar Langestraat 87. A. E. Pfann, van Amsterdam naar Vlasakker- weg J. J. Meester, van Meualdumadeel naar Johan van Oldcnbarnevcldlaan 34. O. Sctoleifenbaum, van Duitschland (Bochum) naar Vijverstraat 19. M. R. A. Bisschoff van Heemskerk, van Arnhem naar Arnhemsoheweg 40. \V. Hubenet, van Ermleo naar Bergstraat 27. J. Visser, van Velsen naar Utrecbtscheweg 139. J. G. den Hartog, van Velsen naar Utrechtsche- weg 139. W. C. J. Viveen, van Utrecht naar Koninginne- laan 5. C. Ossendrijver, wed. C. Sohut, van Hoogland naar Achter Luiaard 57. G. Kuyt, van Barneveld naar Hoegeweg 106. L. M. Bruigom, van Amsterdam naar Westsin gel 30. V. ter Horst, van Wadenoyen naar Soesterweg 319. J. Jagtenberg, van Hilversum naar Soesterweg 180. B. Kollak, van Averecst naar Westerstraat 2. M. C. Kollak, echtg. van G. Epskamp, van Ave- reest naar Westerslraat 2. J. M. M. Kollak, wed. G. J. van de Weerd, van Avercest naar Westerstraat 2. W. C. de Jong, van Scherpenzeel naar Johan van Oldenbarneveldlaan 46. J. Huiskes, van Stoutneburg naar Muurhuizen VI. J. van de Vis, van Woudenberg naar Groote Spui 5. G. Buiting, van Barneveld naar Muurhuizen 103. L. F. Dijkstra, van Zaandam naar Krommestr. 44. M. H. de Bueno, van Assen naar Arnhemsche- weg 40. Jhr. dr. J. M. Ilaersma de With, van Den Haag naar Wilhelminastraat 2. .1. Blokker, van Deventer naar Muurhuizen 109. L. F. E. Everwijn, van Amsterdam naar Stations- straal 5a. J. Tceuwsen, van Nijeveen naar Prinses Marie- laan 1. M. de Bruin, van Zutphen naar Prinses Marie- laan 1. F. A. Mulder, van Zutphen naar Leusderweg 134. M. J. de I.ooze, van Amsterdam naar Langestraat 71. J. G. van Dee, van Utrecht naar Varkenmarkt 7. J. P. Costeris, van Ambt Doetinchem naar Tol straat 18. P. G. van Eyken, echtg. van H. Brouwer, van Den Helder naar Kleine Koppel 4. C. A. J. van Wijngaarden, van Rijssen naar Arah. weg 166. J. A. Immink, wed. J. van Wijngaarden, van Rijs sen naar Arnhemscheweg 168. VERTROKKEN. G. T. Schipper, van Bergstraat 9 naar Amster dam. A. H. Reusing, van Achter de Kamp 30 naar Naarden. F. J. Spiekermann, van Langestraat 31 naar Schie dam. G. A. van Laar, wed. van M. C. Papegaay, van Groote Koppel 6 naar Amsterdam. J. Freriksen, van Muurhuizen 117 naar Stouten- burg. J. H. Berns, van Utrechtschestraat 44 naar Cleve (Duitschland). M. J. Bakhuis, van Leusderweg 34 naar Utrecht. G. Reymers, van Langegracht 3 naar Barger Oosterveeu. C. 11. I.abouchère, van Langestraat 20 naar Haar lem. C. G. J. Ravels, van Parallclwge 32 naar Vlissln- gen. T. Yalenlgoed, van Puntenburgerlaan 31 naar Bergen op Zoom. G. van Bennekom, van Utrecbtscheweg 8 naar Amsterdam. H. Klce, van K. Nachtegaalstraat 37 naar Den Haag. C. J. de Gruyter, echtg. van E. van Oven, van Arnhemscheweg 188 naar Ned. Oost-Indiè. Telegrafisch Weerberichi. Na»» waarnemingen in don morgen van 3 December 1910. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Instituut te de liilt. Hoogste stand 771.8 te SJtagen. Laagste 753.6 te Biarrijz. Verwachting lot den avond van 4 Decem ber: Meest matige O. wind. Nevelig tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Daling va i temperatuur. Marktberichten. Amersfoort, 2 Doe. Op e '(«'en gehou den weekmarkt besteedde men vooi aard appelen f 2.50 A 3.Appelon f 4.a 10.—. Peren f 5.a 10.per H.L., Hoondereieren f 8.A 9. - per 100 stuks. Boter f 1.20 A 1.40 per K.G. Kippen f 0.8') A 1.30. Kuikens f 1.A 1.40, Piepkuikens f 0.50 a 1.—, Een den f 0.80 A 1.10. Hazen f 1.60 a 2.10, Wilde konijnen f 0.50 A 0.60, Tamme konijnen f 0.8) 4 1.80 per stuk, Duiven f 0.50 A O.70 per paar Magere Varkens A Zeugen f 40 A 100. Riggen f 8.A 13. Bruineeieren f 0.A 0.Jonge Eenden f 1.— A 1.20. Aangevoerd waren: 110 heet. Appelen29 heet. Peren, 150 heet. Zandaardappelon; 80U0 stuks Hoendereieren. 700 kilo Grasboter stuks Vee, Vette Varkens, 10 Magere Var kens. 400 Biggra en Zeugen. Marktbericht van 3 Dec. 1910 van den Nederlandsclie Centrale Botermijnte Amersfoort Gisteren werden aangevoerd op de Mijn: Gezouten Ongezouten 2875 K.G. 3400 K.G.. f 1.37 Hoogste prijs f 1.37 - 1.27 Laagste prijs - 1.28 - 1.32 Middel prijs - 1.33 Weekoverzicht der Amsterdamsche Oeurs. De Amerikaanse he markt. Een zeer rumoerige week ligt achter ons. Ge heel in tegenstelling met dc uiterlijke ge steldheid der markt aan het eind van de vorige week, werd de stilte en lusteloosheid, welke voor en onmiddellijk n a Thank agi- vingsday heerschten opgevolgd door een hef tige reactie, gepaand met geforceerde likwi- daties, welke de marlet een zeer gedemorali seerd aanzien gaven. Blijkbaar moet deze overwachte inzinking worden toegeschreven aan het plotseling toegenomen wantrouwen, dat in bneede krin gen van belanghebbenden ingang vond op liet plaatsgrijpen van twee zeer belangrijke ge beurtenissen namelijk een interview met Ja mes Hill, den bekenden spoorwegautoriteit, ■en een door de regeering ingestelde vervol ging tegen de American Sugar Company. Het interview met Hill gaf te kennen, dat men zioh had voor te bereiden op een lang durige periode van stilstand in handel en nijverheid. Dit maakte, wijl het op een ge voelig oogenblik bekend werd, veel meer in druk, dan het verdiende, want tegenover deze meening zijn er talrijke aan te voeren van even beroemde aytoriteitien, die in geheel anderen zin luiden. Rekent men verder het feit, dal de volgende dag een ontkenning van he* geheele interview volgde, dan zal men gemakkelijk inzien, dat wat dit punt betreft, de daling minstens erg overdreven is. Toch mug men aan deze omstandigheid niet te weinig aandacht schenken, want thans bleek, dat de ongunstige opinie omtrent de voor uitzichten van handel en industrie door meerderen gedeeld wordt. De andere oorzaak der reactie, de inge stelde vervolging tegen de Sugar trust is vooral van belang omdat zij moet beschouwd worden als het Begin van een krachtdadiger optreden der regeering tegen de trust in net algemeen. De uitslag der onlangs gehouden verkiezingen zal daaraan stellig niet vreemd wezen. De tegenwoordige regeering ziet zich bedreigd door een omverwcrph»g in 1911, aangezien er immers geen twijfel kan be staan, dat de democraten dc volgende Presi dentsverkiezingen met de beste kansen aan vangen. De regeering van President Taft zal natuurlijk uit alle macht probeeren zich op de been te houden en als zoodanig het eerst dooi- een verscherpte houding tegenover de trusts dc sympathie der kiezers probee- ren terug te winnen. Er deden zich eohter nog talrijke andere verschijnselen voor, die een zeer ongunstig effect veroorzaakten. Oja. werden de ont- vangstcijfers over October gepubliceerd van een aantal voorname spoorwegen, die bijna donder uitzondering, onrustbarende vermin deringen in de netto's te aanschouwen gaven. Natuurlijk verantwoorden de directies zich met een verwijzing naar de verhoogde on kosten als gevolg van de verleende loonsver- hoogingen. Er waren naar aanleiding van deze cijfers voortdurend geruchten van dividendverla ging in omloop. Deze maakten het publiek dermate zenuwachtig, dat dikwijls de meest tegenstrijdige koersbewegingen elkander op volgden. De markt bood meermalen een beeld van groote verwarring. Men noemde de tendenz zelfs nu en da-n koortsachtig. Daarom ook werken berichten als nu op het laatst geseind worden, nl. dat enkele maat schappijen de tarieven verlagen willen, bui tengewoon deprecieerend. In dezen stand van zaken kan zulks alleen een verscherping van dc verhoudingen tengevolge hebben en is absoluut geen verbetering daarvan te ver wachten, in welk opzicht ook. De loop van zaken te New-York verwekte aan de Amsterdamsche beurs groote teleur stelling. De hevigheid der eerste daling maakte vooral diepen indruk. De zaken had den er onder te lijden, want het publiek be antwoordde deze beweging onmiddellijk met een aanzienlijke beperking der orders. Staatsfondsen. Hollandsche staats fondsen waren iets luier. Zij moesten op het aantrekken van den porlongaliekoers tot -li enkele fracties prijsgeven. Voor Portugeezen is de belangstelling lot een minimum ingekrompen. De nieuwe re- geeringsvorm is thans al weer oud en daar mede verdween het aantrekkelijke der staats papieren. Russen handhaven gemakkelijk hun ver hoogde koersen. In verschillende soorten kwam nog een fractioneele verdere verhef fing tot stand. Bal kan waarden ongeandmeerd, zoo goed als zonder handel. Chineezen en Japaneezcn lagen mede geheel verlaten. In Brazilianen was eenige handel, over het geheel genomen tot stijgende koersen. Be houdens enkele uitzonderingen was voor deze soorten wel kooplust waar te nemen, doch hol kwam meerendeels niet tol transacties. Zuid-Afrikanen lusteloos en bovendien on zeker. Peruanen eveneens ongeanimeerd. De Cultuurmarkt. De handel in deze afdeciing was ook gedurende de thans geëindigde week stil en van weinig beteeke- nis. De koersen legden een neiging tot af brokkelen aan den dag, welke later vervan gen werd door een onregelmatige stemming. Alles in dezen hoek drukt onzekerheid uit. Men leeft in afwachting, zoowel omtren* de werkelijke grootte der oogsten als den toe- kcmsligon loop der suikerprijzen. Dit laatste natuurlijk weegt het zwaarste. Dezer dagen werden oogstcijfers gepubli ceerd van de fabrieken, waarbij de cultuur Mij. der Vorstenlanden belang heeft. Zij wa ren bepaald gunstig en gaven aanleiding tot een matig koershenstel. L e Mijnmörkt. De mijnmarkt ging geregeld achteruit. Er is nog maar weinig over van de meerdere animo, welke voor aandeden Ketahoen en Redjang betoond werd De stemming is weliswaar nog vrij vast, maar de omzetten hebben inderdaad weinig te beteekenen. Oost Borneo's aan l>e4 einde der week flauw, op geruchten van verdere productie vermindering. Paleleh's verlaten. Ook Guyana Goud waren stil en eer aangeboden. Great Gobars zwak, in verband met de on gunstige tijdingen betreffende de kopermarkt. De ntotaalprijzen waren eveneens flauwer. PittS'burg Coal shares flauw en sterk aan geboden. De Petroleum markt. Een zeer schokkend varloop had deze a f deeling. De prijzenoorlog deed voornamelijk zijn invloed gelden. Op eenmaal toch kwamen van ver schillende zijden berichten binnen, die de mede deeling van werkelijk beduidende prijs verlagingen bevatten. Eon samenloop van li- kwidaities was hel gevolg en waar van den anderen kant weinig steun geboden werd, kon het moeilijk andei's of de koersen moes ten een aanzienlijke reactie ondergaan. En paar dagen later weird ean krachtig herstel in het leven geroepten, doch de markt •bleek daardoor niet versterkt, want reeds weer vertoornden zioh scoren van een nieuwe daling. Wij blijven ook thans bij onze mee ning, dat men hier alle leed nog niet gele den heeft. D e R u b b e r m a r k t. Gelijk te voorzien was is diezc afdeeling teruggevallen in den toestand van lusteloosheid welke aan de kunstmatige rijzing voorafging. De omzetten zijn tot onbeduidende transacties geslonken. De stemming is mait en de vooruitzichten alles behalve in slaat tot het verwekken van een meer optimistische opinie onder het pu bliek. De Tabaksmerkt. Deze afdee&ing stond sterk onder den invloed van de da lingen in Yankees en petroleumwaanden. Niettemin bleef de ondertoon bij voortduring gunstig, doch een vrij aanzienlijke koersver- laging kon toch niet voorkomen worden. Nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. Men teert op de oude hoop en het oude weten. A. G. E. Co. Ondergeteekendo betuigt hiermede, voor de velo blyken van belangstelling, op 1 De cember ondervonden, zün linrtelijken dank. G. DEKKER, Amersfoort, 3 Dec. 1910. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN EN KASSIERS. Amsterdam. Amersfoort. PLANTSOEN No. 12. Interc- Telephoon No. 188. Beheerder van het bijkantoor to Amers* foort: J. ATT IE. D a g o 1 ij k s Telephonische verbinding met de Amsterdamsche Beurs. Belegging. Speculatieve Beurstran sactiën A la Hausse en A la Baisse. Coupons. Incasseerlngen. Deposito. Safe-Deposit. Nieuwste constructie. Fabrikaat „LIPS". Gedecideerd inbraak- on brandvrjj. I.OKETTEX te kuur in verschil lende maten van f 7.ttO per jaar af, f 2.— per maand onz. Kantooruren van 9—3 en 7—f.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3