I*. 193 9"* Janrgaig. Woensdag 7 December 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. ANNIE'S VERLOF. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P«r 8 maanden roor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afconderlijko nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeenngen enz., gelieve men vóór 11 uur morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschostraat 1. Intertomm. Telophoonnummor 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 rogels f O.ÈO. Elke regel moor - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 515 «tenfa bij veoruitbetaling. Groote lettors rmar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bobtaan zeer voordeeliae bepaliuge.t tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement, lene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De stakings-ontwerpen in Frankrijk. Het ministerie Briand heeft de vorige week openbaarheid gegeven aan den hoofu.unoud der wetsontwerpen, die het gevolg zijn van de laatste spoorwegstaking. De voornaamste bepalingen dezer ontwerpen, onder onze po litieke berichten al eens medegedeeld, zijn daartoe strekkende dal het spoorwegverkeer door strenge bestraffing van sabotage en van opruiing daartoe, benevens door bestraffing dergenen welke hun post verlaten en verde ren dienst weigeren, wordt gewaarborgd en dat ter beslechting van geschillen lusschen de spoorwegmaatschappijen en haar personeel een scheidsgerecht zal worden ingesteld in drie trappen, waarvan de hoogste en beslis sende hel parlement is. Nieit alleen dat het in het laatste ontwerp vervatte stakingsverbod in de Kamer bij de socialisten en een deel der radico-sociaiisten lot lieftigcn tegenstand zal aanleiding geven, ook de gematigde republi- keinsche pers is met deze wetsontwerpen niet tevreden omdat volgens hare meening de vrijheid der spoorwegmaatschappijen er weer te veel door wordt geknot. Wel is waar bil lijkt zij dat sabotage, opruiing daartoe en het staken strafbaar zullen zijn, doch het scheids gerecht, zooals de regeering liet hebben wil bevalt deze organen heelemaal niet. De Temps is van meening dat het voorstel der regee- riug te dezen opzichte op niets minder uit loopt dan dat men de spoorwegdirecties be rooft van haar recht niet hare geëmployeer den vrij te onderhandelen eii in geval van geschillen in volle onafhankelijkheid die maatregelen te treffen welke zij noodzakelijk achten de onderneming te doen gedijen waar voor zij verantwoordelijk zijn. Want, zoodra de arbeiders en beambten het mochten ver langen, zouden de maatschappijen gedwongen zijn zich te onderwerpen aan een procedure die onder het masker van eene scheidsrech terlijke uitspraak herhaalde malen tot een onverdragelijkc inmenging van politieke per sonen en invloeden zou leiden. De Temps voorziet noodlottige gevolgen hiervan en wil van dergelijke scheidsgerechten absoluut niets weten. Het „Journal des Débats" begint met een ander bezwaar te opperen. Het blad billijkt natuurlijk hel stakingsverbod voor de spoor wegarbeiders, want dat is slechts hel natuur lijke equivalent der voordeelen die de arbei ders en beambten der spoorwegen genieten: Vast loon, feitelijke onafzetbaarheid, geen ge vaar voor massa-uitsluitingen, kostelooze zie kenverpleging, vrij reizen, ouderdomspen sioen enz. Maar het blad is 't er niet mee eens dat men het spoorwegpersoneel alleen bestraffen wil, wanneer het staakt. „Men kan" zegt het blad, „een individu straffen, niet echter duizenden wanneer ze hel verbod tot staken overtreden. Welk nut heeft een straf die niet kan worden toegepast en wat voor nut heeft het te dreigen mot een afschrikwek kend voorbeeld dat niet werkt? De regeering verkeert hier klaarblijkelijk op een dwaal spoor. Ze wil geen werktuigelijk ontslag der stakers en ze wil ook niet dat deze hun recht op ouderdomspensioen verliezen en wel op gronden van humaniteit. Maar dat is eene valsche humanileit, want zij zal de maat schappijen niet verhinderen de stakers te ont slaan, doch in plaats van een enkel krachtig vonnis zullen er twee zijn die er alleen in zullen slagen, wanneer ze dit ten minste doen, te straffen, niot to voorkomen." Ook met hot voorstel lot invoering van een scheidsgerecht is het Journal des Débats het niel eens, vooral daarmede niet dat in laatste instantie het parlement, hetwelk door politieke hartstochten wordt beheerscht de eindbeslissing zal geven; het blad hoopt dat het parlement de wetsvoorstellen zal verwer pen. In een volgend artikel is de Débals nog eens uitvoerig op de kwestie van het scheids gerecht teruggekomen, waarbij het in bijzon derheden poogt aan te toonen dat zulk een scheidsrechtelijke procedure onaannemelijk is. Uit dit positie kiezen der gematigd repu- blikeinsche pers blijkt dal de gematig den in den lande het spoorwegperso neel het stakingsrecht wel ontnemen wil len, doch het niet eens zijn met de vergoeding die de regeering daarvoor geven wil. Zij verlangen onomwonden dat stakende spoorwegarbeiders onmiddellijk zullen wor den ontslagen en ook hunne aanspraken op ouderdomspensioen zullen verliezen. Hoe zal de minister-president er in slagen de gema tigde republikeinen, welke hij voor een meer derheid noodig heeft, tevreden te stellen, hoe zal hij tusschen de klippen der socialistische en gematigde partijen doorzeilen? DuitsclrlancL B e r 1 ij n, Dec. De Rijksdag ging voort met de tweede lezing van de wet op de Ka mers van Arbeid en nam een reeks artikelen aan, onder welke ook, met 132 stemmen tegen 115 de door de regeering bestreden bepaling die de spoorwegarbeiders in de wet opneemt. De aanvullingsverkiezing voor den rijksdag in het kiesdislrivl Labiau-Wehlau (Oos< Pruisen) is een soort xêh algemeene repetitie geweest voor de rijksdag-verkiezingen, die ia 1911 ui alle districten zullen gehouden wor den. In 1907 werd de conservatieve candidaal er met gemak gekozen. Ilij verkreeg toen 11572 stemmen tegen 17(30 op den liberaal en 3171 op den socialis- Lisehen candidaal. Nu verkreeg de conserva tief er 6830, de vrijzinnige 5380 en de socia list 348(3 stemmen. Men ziet hel reusachtige slemmenverschil, dal vrij zeker aan den lib"- ralen candidaal ten goede zal komen en waar over mitsdien door zijn partijgenoolen wordt gejubeld. De Kölnische Zeilung betoogt, dat hier van een overrompeling der conservatieven geen sprake kan zijn. De conservatieven waren door een vorige nederlaag bij een aanvulling verkiezing gewaarschuwd cn hebben de uiter ste krachten ingespannen. De landraad zoif heeft gewerkt als conservatieve verkiezings agitator, zóó schaamteloos, dal de minister er een stokje voor heeft gestoken. De ergerlijk ste verkiezingspraktijken werden niet ver smaad. Men zocht naar alle „donkere punten" in het leven van den liberalen candidaal: eerst ontdekte men een spoor van Joodscii bloed(l), toen dal hij eens een oorvijg niet beantwoord had gelijk het een cavalier be taamt. Niets heeft mogen boten. Het district, een bolwerk van het conservatisme, door de conservatieven sinds 1884 onafgebroken be zeten, gaat voor hen verloren, nadat zij 4500 stemmen zijn kwijt geraakt. Kenmerkend is dat het district Labiau- Wehlau een platlelandsdistricl is, waaruit blijkt dal hier de boerenstand het feudale conservatisme der jonkers moede is gewor den. Kr is thans herstemming tusschen den con servatie! Burchard en den vrijzinnige Wag ner. liet bestuur van den soeiaal-deniocriti- schen bond in Oost-Pruisen geeft den partij genoolen het consigne op den vrijzinnigen candidaal Wagner te stemmen. „Ten gevolge van de felle, oneerlijke agitatie onzer tegenstanders" zegt het manifest „is bij de herslemming onze candidaat uil- gevallen. Thans is de beslissing tusschen den conservatieven en den liberalen candidaat. De kiezers weten, dat hel arbeidende volk zoo min van den een als van den ander iets te verwachten heeft. Niettemin eischt de poli tieke toestand, dal onder alle omstandigheden de conservatieve candidaat, de vertegenwoor diger van het zwart-blauwc blok, overwon nen wordt. Dit advies geldt slechts voor deze herstemming. De toekomst moet en zal in Labiau Wehlau aan de sociaal-democratie behooren. Thans geldt alleen de leus: „Weg met de conservatieven". België. Brussel, 6 Dec. Daar de toestand van de Koningin voortdurend goed blijft, zal he den geen bulletin uitgegeven worden. Frankrijk. Robert Philippe Louis Eugène Ferdinand, prins van Orleans, hertog van Chartres, wiens overlijden wij in een vorig nummer meldden, is 9 November 1840 te Parijs gebo ren als tweede zoon van Prins Ferdinand van Orleans en kleinzoon van Louis Philippe en op 11 Juni 1863 gehuwd met prinses Fran- cisca van Orleans, een dochter van zijn oom den prins van Joinville, uit welken echt de prinsen Robert (geb 11 Januari 1866, gest. 31 Mei 1885), Hendrik (geb. 16 October 1867, gest. 9 Aug. 1901) en Johan (geb. 4 Sept. 1874 en in 1899 gehuwd met Isabella, prinses van Orleans, dochter van den graaf van Parijs) en de prinsessen Marie (geb. 13 Januari 1865 in 1885 gehuwd met prins Waldemar van Denemarken en onlangs overleden), Marga- reÜLa (geb. 25 Januari 1869 en in 1896 gehuwd met Patrice d,e Mac Mahon, hertog van Ma genta) geboren werden. De hertog van Char les nam in hiel leger der Unie aan don Ame- rikaansohen burgeroorlog deel cn heeft daar over een werk uitgegeven, getiteld „Iiistoire de la guerre civile en Amerique". Hij trad 24 Sept. 1870 in dienst van het Fransche le ger, doch werd tengevolge van het decreet van 25 Febr. 1883 op non-activiteit gesteld. Tengevolge van de wet tot verbanning dei- keizerlijke prinsen van Juni 1886 werd hij geschrapt uit de lijst der officieren. De hertog heeft in vereeniging met de andere prinsen van Orleans protest tegen dezen maatregel ingediend, hetgeen echter geen resultaat had. Toch is de hertog in zijn vaderland gestorven, daar een latere regeering heeft ingezien, dat de oud.e heer voor de eenmaal goed gevestigde republiek geen gevaar opleverde. Het clericale Kamerlid voor Parijs, George Berry, heeft aangekondigd dat hij den minis ter-president Briand zal interpelleeren over het optreden der Confédération generale du Travail, die overal afgevaardigden heenzendt om de algemeene slaking tc bepleiten en voor te bereiden. Berry zal aan Briand de vraag richten, of hij niet voornemens is dit drijven der Confédération tegen te gaan cn of hij hel wel voor wettelijk geoorloofd houdt. Naar uil Duinkerken wordt gemeld, hebben de havenarbeiders en dc leden der andere vakvereenigingen in beginsel het besluit ge nomen op het eerste sein de algemeene sta king te proclameeren. De kaden in de haven worden sinds Maandag door militairen be waakt. Daar de burgemeester van Rouaan het hou den van een protestmccling in de arbeids beurs tegen het bekende vonnis der gezwo renen aldaar heeft verboden, werd die ver gadering gehouden in hel naburige Sottcville. De vergadering nam een voorstel aan, krach tens hetwelk de algemeene staking zal wor den geproclameerd voor het geval de ter dood veroordeelde secretaris der kolenwerkersver- eeniging Durand niet binnen twee maanden vrij zal zijn. P a r ij s 6 Dee. Lacour, de camelot du Roy, die minister-president Briand aanrand de, is bij verstek veroordeeld tol drie jaren gevangenisstraf. Par ij s 6 D e c. De commissie van on derzoek in de zaak-Rochette heeft aan hare conclusies een motie toegevoegd, waarin de regeering wordt uitgenoodigd maatregelen voor te stellen ter voorkoming van bedriege- lijke handelingen met de spaarpenningen van het publiek. De commissie verlangt dal onderhandelin gen zullen worden aangeknoopt met buiten- landsche regeeringen, ten einde tol overeen stemming te geraken omtrent gemeenschappe lijke wetten op roerende goederen. Engeland. Newcastle on T y n e, 6 Dec. Short, de liberale candidaat en Hutlson, de candi daal der arbeidspartij, zijn hier gekozen met respectievelijk 16599 en 16447 stemmen. Zij versloegen den unionist Ridley, die 12849 stemmen, en den uionist Clarke, die 12915 stemmen verkreeg. Sunderland, 6 Dec. De liberaal Greenwood is met 11997, de afgevaardigde der arbeidspartij Goldstone met 11291 stem men gekozen, waardoor de unionist Johnson Ilicks, die 103Ö0 stemmen verkreeg en de unionist Samuel, die er 10132 had, verslagen werden,# waardoor de liberalen en de ar beidspartij hier elk een winstzetel hebben behaald. Londen, 6 D ee. 1.30 n a m. Gekozeai zijn lot dusver 89 liberalen, 126 unionisten, 16 leden der arbeidspartij, 19 Redmaondisten. De liberalen winnen 7, de unionisten .1 ze tels, de arbeidspartij 1. De stand op het oogenblik is duslibera len, arbeidspartij en Ieren 124, unionisten 126. Londen, 6 Dcc., (10 uur). Gekozen zijn tol dusver: 91 liberalen, 132 unionisten, 18 leden van de arbeiderspartij, 26 Redmondis- ten. De liberalen winnen 7 zetels, de uionislen 12, de arbeiderspartij 2. Londen, 6 Dcc. Minister Burns is te Battersea met een aangegroeide meerderheid gekozen. Hij haalde 7836 stemmen, de unio nist 6514 en de socialist 487. Lowther, de voorzitter" van liet Lagerhuis, is bij enkele candidaalstelling gekozen. Om 11 uur 35 waren gekozen 106 liberalen, 146 unionisten, 20 leden van de arbeiderspar tij, 26 Redmondisten. De liberalen winnen 10 zetels, de unionis ten 12, de arbeiderspartij 3. De unionisten zijn dus al met hunne winslzeteJs in de min derheid. Londen, 7 Dec. De liberale bladen zijn bovenmatig verheugd. Zij zeggen dal thans de taak begint een grootere regeeringsmeer- derheid op te stapelen en verklaren dat de volhardendheid der kiezers een der meest op merkenswaardige verschijnselen is in de poli tieke geschiedenis. Niels zal thans dc regee ring beletten een formeelcn grondslag te geven aan het besluit der natie, dat de groot ste hinderpaal tot den vooruitgang uit den weg moot worden geruimd. De conservatieve bladen zijn in het alge meen gelaten van toon en nemen de waar schijnlijkheid van een nederlaag aan, doch zijn van meening dat met het oog op den zui nigen uitslag de regeering genoodzaakt zal zijn een nieuwe conferentie over het consti- lutioueele vraagstuk te beleggen of een refe rendum te houden over het Iersche homc- rule. De Morning Post vormt echter een uitzon dering, door de kiezers te waarschuwen zich niet te laten misleiden door het denkbeeld dat liet de regeering onmogelijk zal zijn tot de behandeling harer voorstellen over te gaan. Denemarken. Nadat reeds een week te voren door den minister van justitie, Bülow, de afschaffing der lijfstraffen was toegezegd, heeft het Folkeling verleden Woensdag beraadslaagd over een daartoe strekkend regeerings-ont- werp. Sinds de invoering van de lijfstraf, dat is bijna vijf jaren geleden, is ze slechts 14 keer toegepast, waarvan elf maal aan personen, die tevens tot langdurige gevan genisstraf werden veroordeeld. De door Alberti (titans zelf in de gevangenis vertoe vende) ingevoerde proef is volkomen mis lukt, hetgeen door de regeering openlijk is toegegeven. Natuurlijk is de vreugde bij de radicalen en sociaal-democralem, weleer Al- herti's grootste vijanden, groot. Ook heel De nemarken verheugt zich er over, dat de lijf- straffenwet van Alberti van de baan is. Spanje. In de Kamerzitting van Maandag inter pelleerde de conservatieve ex-minister Sanc hez Guerra naar aanleiding van het onge straft blijven van de beleediigende critiek der liberale en republikeinsohe pers op Mau ra en Lacier va, waardoor de Zondag op Lacierva gepleegde aanslag was aange sticht. De minister-president Caoalejas antwoord de, dat hij de rechtbanken had aangespoord de opruiing tot strafbare handelingen stren ger te vervolgen, doch hij moest onvoor waardelijk weigeren de critiek op politieke persoonlijkheden te gaan vervolgen. Dit kon alleen geschieden door een gegronde aan klacht bij de justitie. De linkerzijde beloonde deze verklaring met bijvalsbetuigingen. RaftUnO. Voor eenige dagen heeft de Russische mi nister-president Stolypin bij dc rijksdoema de beide wetsontwerpen ingediend, welker goedkeuring dc Finsche landdag op consti- tuiioneelc gronden had geweigerd, omdat ze berustten op dc door de Finsche volksverte genwoordiging niet erkende Russische wet van 30 Juni 191^. Het eene wetsontwerp strekt tol gelijkstelling der Russen in Finland met de Finsche staatsburgers cn heeft klaarblij kelijk ten doel de overstrooming van Fin- 10 Roman door Mivrocw M. C. E. OVINK—SOER. „Pardon Mevrouw, dat beteekent niets. Namen alle dieven maar alleen onnoozele, waardelooze spelden wegIn ieder ge val, ik sta er op, dat Truusje's koffer en kastje onderzocht worden Ik vertrouw Truusje's schijnheilig, zoetsappig gezicht voor geen oortje, want 'k weet, dat ze kan liegen of 't gedrukt is. Mevrouw Brouwer heeft ook al kleinigheden gemist, niet waar Mevrouw?" „Nou ja," gaf deze toe, „een kanten zak doekje. wat odeurmaar 'k heb geen bepaalde reden juist Truusje te verdenken." „Nu ik dan wel en „Gaat als 't u belieft mee naar boven, da mes," verzocht Mevrouw Gaster kalm. „Truusje zal dn onze tegenwoordigheid haar koffer open maken. Ze is een eerlijk meisje. en zal heusoh niöt tegenstribbelenEn Meva-ouw Gaster kreeg gelijk. Nooh in haar kastje, noch in den koffer, die Truusje beide dadelijk zeer bereidwillig opende, werd iets verdachts gevonden. Mevrouw Ilennevelt snauwde wel, dal Truusje, voor een gewoon dienstmeisje, er bizonder weelderig onder goed op nahield, doch, daar zc geen stuk als 'i hare herkende, moest ze ongelijk beken nen en toegeven dat ze 't meisje ten onrechte beschuldigd had. Toen ze naar henoden gin gen, fluisterde zij ech'beir Mevrouw Brouwer toe „En toch vertrouw ik haar geen zier, en houd ik haar wel degelijk voor een die vegge, al is ze ons dezen keer te slim af ge weest. Ik blijf op haar loeren." Annie had al dadelijk, toen Truusje haar opendeed, aan haar gezicht gezien, dal er ie ts niet in orde was. Ze had behuilde oogen en deed zoo schuw en verlegen. Binnen hoorde zij 't verhaal in kleuren en geuren, en schaarde zij zich dadelijk aan de zijde van Mevrouw Coster en van Lucie Berendse, die geen kwaad van Truusje wil den liooren. Bij 't naar bed gaan, wachtte zc Truusje in de gang op om haar een vriendelijk woordje toe te spreken, en ver wonderde zich er over, dat 't meisje haar zoo kortaf goeden nacht wenschte en haas- lig voorbij liep. 't Was weer Zondag. Keurig gekleed, een coquet leeren taschje in de hand, kwam Truusje de trap af. Ze had haar uitgaans dag. Zachtjes gleed 't meisje langs de tre den, klopte aan de kamerdeur van Mevrouw Coster, cn stak 't hoofd om iden hook. ,.'k Ga maar, Mevrouw. En 'k mag immers van nacht bij moeder blijven slapen, omdat „Scala" zoo laat uitgaat?" „Best, Truusje. Ja, dat hebben wc afge sproten. Pas morgenochtend goed op je tijd kind." „Zeker Mevrouw, om half aoht ben 'k bin nen Een vriendelijk knikje van haar meesleres. „Veel plezier Truusje". Weg was ze. De voordeur klemde tegen de mal. Truusje haalde haar zakdoek uil om haar fijnen glacc handschoen niet vuil ite maken. Het doekje viel haar uit de 'hancl en dwarrelde voor de voeten van Mevrouw Ilennevelt, die juist de vestibuledeur open duwde om te zien wie er uitging. Haar arendsbMk las dadelijk t geborduurde mono gram: J. B. „Is die zakdoek nveb J. B. soms van jou, Truusje, of lieefl Mevrouw Brouwer je hem present gegeven?" klonk 't eensklaps vlak aan Truusje's oor. Doodelijk verschrikt keek kind in hol sarrende gezicht van Mevrouw Ilennevelt. „En je draagt ook een „zesje" zou ik zoo zeggen, aan de handschoenen te zien, die ik een poos geleden kwijtraakte," smaalde de stem voort. Truusje trilde op haar boenen, zc kon geen woord uitbrengen. Van angst niel wetend wat ze deed, klemde zij haar vingers zoo vast ineen, dat dc rin- gm door 't dun glacé heen puilden. Me vrouw Ilennevelt pakte Truusje bij den schouder beet. „Trok je handschoen eens uit, meisje," gebood ze scherp. „Je schijnt goed in je ringen te zitten, misschien vind iik er nog een oude kennis onderMe vrouw Coster, Juffrouw Berendse," gilde ze met hooge stem, „komt eens hier, om mij te helpen een wreed belasterde onschuld te ontmaskeren." Doch op dit oogenblik wrong Truusje zich onder den greep van Mevrouw Ilennevelt uil, rukte dc voordeur open 't was al te laat. Ze werd teruggetrokken, zag zich omringd door bijna al de logeés, die ijlings waren toegeschoten. Toen Truusje den smartelijk ontstelden blik barer meeste res ontmoette, boog zij 't hoofd en trok ril lend haar schouders in. Dc storm moest nu maar over haan- losbarsten, zij kon er niet aan ontkomen. Wat haakte ontkennen, draaien en liegen tegenover de stukken van overtuiging, die Mevrouw Ilennevelt met een zegevierend gebaar van: zie je nou wel? uit het laschje haalde, 't Waren meest voor werpen van geringe waarde: kleine dingen van opschik met nagemaakte gekleurde- of schiillersiteenitjes. Juffrouw Kroon herkende als haar eigendom een granaten broche, die ze op straat meende verloren te hebben; Me vrouw Brouwer een geörnailieerden armband en een klein verguld kruisje, die ze nooit gemist had. Op een paar bloedkoralen oor knopjes werd door niemand aanspraak ge maakt, tot Juffrouw Berendse zich meende te herinneren, dat zij ze Truusje lang geleden cadeau had gedaan. Ilot dunne gouden rin getje met amethisten steentje, waarover Me vrouw Ilennevelt zooveel kabaal had gemaakt, kwam ook voor den dag. De overige ringen met valsche steentjes bleken Truusje's eigen dom. Men keek elkander aan, wist niet goed wal van de zaak te denken. Wat bezielde Truusje om zich, ter wille van die bijna waar delooze prullen, aan diefstal schuldig te ma ken? En dit was toch stellig haar plan ge weest. Ze was op heelerdaad betrapt, op t punt de dingen 't huis uit te dragen Zou u niet even dc politie telcfonecren, Me vrouw Cosier?" verbrak Mevrouw Hcnnevelt '1 algemeene stilzwijgen. En zich tot Truusje wendend: „En wat heb jij nu te vertellen, juweel van eerlijkheid?" en zij schudde 't meisje ruw heen en weer. 't Kind licl alles met zich gebeuren, keek wezenloos voor zich uit. Op eens wankelde zij en viel flauw. Behalve hij Mevrouw Ilen nevelt, maakte de verontwaardiging nu voor deernis plaats. Truusje was niet bij te bren gen. In plaats van de politic werd de dok ter gehaald. Het meisje lag in ijlende koorts toén hij kwam. 's Avonds laat nog vertelde Lucie Berendse aan Annie hoe 't drama geëin digd was. Ten slotte had me vrouw Ilenne velt, dc .eenige die Truusje wilde vervolgen, zich laten bepraten om de zaak niet aan te geven. Mevrouw Coster in eend e, dat Truusje anders heelemaal verloren zou zijn. De schande en een mogelijke gevangenisstraf zouden haar zeker den slechten weg op drij ven. Men moest haar de helpende hand bie den, 't ongelukkige schepsel de kans geven zich te beteren. Mevrouw Coster kende een dame, die zich meisjes als Truusje aantrok, er geld en moeite voor over had, gestrulkcl- den voor verder vallen te behoeden, en haar 't weer-opstaan mogelijk te maken. Tot baro nes Bodaen wilde zij zich wenden en haar verzoeken zich 't ongelukkige meisje aan te trekken. Truusje was jong en gezond. Zij herstelde spoedig. Angstig zag 't kind de toekomst te gemoet. Ze moest hier natuurlijk vandaan, mocht God op haar knieën danken, dal ze op 't oogenblik niet in dc gevangenis zat. Haar lieve, goede Mevrouw was haar voor spraak geweest vertelde de keukenmeid en zc had er hoofdschuddend bij gevoegd: „Iloe heb je 't goeie mensch dat toch in Godsnaam kunnen aandoen, Truusje? Ze is er half ziek van." Truusje snikte van berouw. Zij was bezwe ken voor de verzoeking uit ijdelheid en weeldezucht. Onder een vlood van tranen beleefd zij haar meesteres, dat 'l volstrekt niel haar bedoeling was geweest dc door haar weggenomen sieraden tc behouden. Zij had ze slechts in bruikleen genomen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1