I*. 196 9"e Jaargang. Vrijdag 9 December 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. ANNIE'S VERLOF. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Dezo Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentittnmededeonngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat I, Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJ3 DER ADVERT EN TIEN: Van 15 regels - f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligo bcpnliuge.i ia hot herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnemont. Bene circulairebevattoude de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het gevecht in Fransch- Soedan. Ilel zoo vaak tegengesproken bericht van een gevecht in Middcn-Afrika, waarbij den Franschen ernstige verliezen zouden zijn toe gebracht, wordt nu toch bewaarheid. In hel Wadaigebied is, volgens het rapport van ma joor Maailand, een 300 man sterke Fransche colonne ten zuiden van Trigele, de hoofdstad van het sultanaat Massalit, door een krijgs macht van 5000 man onder bevel van de sul lans van Massalit en Wadai aangevallen, en ofschoon het gevecht niet op een nederlaag is uitgeloopen, de aanvallers 600 dooden op hel slagveld hebben achtergelaten, de sultan van Massalit gedood en die van Wadai gewond is, zoo zijn toch de gelederen der Franschen aanmerkelijk gedund. Ze verloren aan doo den 3 officieren (den kolonel Moll en 2 luitenants), 5 onderofficieren en 28 Se- negaleesche fuseliers, terwijl gewond werden 1 officier, 4 onderofficieren en 60 Senegalec- sche fuseliers, 14 man worden vermist. De Franschen lijden in deze streken aan een voortdurend gebrek aan bezettingstroe pen, zoodat ze net nog de voornaamste han delswegen kunnen vrij houden, maar ook nauwelijks meer. Op het groote gevaar, dat in een dergelijken misstand gelegen is, is reeds dikwijls gewezen. liet onmetelijke Afrikaan- sche rijk der Fransche republiek wordt zoo doende door een paar regimenten Afrikaan- sche soldaten bewaakt, aan welker hoofd een belachelijk klein aantal blanke offioieren en onderofficieren staat. De sultan van Wadai, die in Juni 1909 door kapitein Fiegenschuh werd afgezet, heeft na de inneming van zijn hoofdstad Abescher, waar inmiddels prins Acyl door de Franschen op den troon werd geplaatst, niet opgehouden de Fransche troepen te besloken, wat deze maar tot hun schade hebben ondervonden. Den vierden Januari 1910 viel de kapitein Fiegenschuh in een hinderlaag in een hollen weg nabij Dir Taouil. Met hom sneuvelden twee luitenants, twee sergeants en ongeveer 150 inlandscihe lidailleurs. Eigenaardig is het, dat het eerste be richt omtrent een nederlaag der Fran schen een maand geleden over Konstan- tinepel kwam. Er werd in beweerd dat het gevecht reeds in September had plaats gehad. Feitelijk is het eerst op 9 November geweest en is het beslist uitgeslo ten, dat men in Konslanldnopel op den lOen kennis heeft gehad van een gebeurtenis, die daags te voren in Midden-Afrika om en bij het Tsjad-meer op ruim 1000 KM. afstand van het dichtstbijzijnde telegraafkantoor zou heb ben plaats gehad. Wel blijkt echter uit dit looze bericht, dat de inboorlingen reeds lang wisten wat werd voorbereid en dat ze hun Turksche vrienden in Tripolis als voldongen feit berichtten wat pas eerst in gang was. De op het oogenblik in Parijs vertoevende gouverneur-generaal van Wadai, Merlin, er kent dat de strijdkrachten, waarover het pro tectoraat van het Tsjad-meer beschikt, onvol doende zijn en moeten versterkt worden, al wil hij van een eigenlijken veldtocht op groote schaal niet weten. Het geheele effec tief der troepen in Midden-Afrika bedraagt 1800 man, waarvan 1200 aan het Tsjad-meer, cu zulks is, volgens Merlin, voor een gebied van 1,800,000 vierkante kilometer oppervlakte, dat is bijna viermaal zoo groot als Frank rijk, veel te weinig. Merlin heeft dan ook vroeger al openlijk voorspeld, dat onaange name verrassingen niet zouden uitblijven. „Maar wat wordt er", vraagt de Temps in een bitler-critisch gestemd artikel, „van de rapporten der plaatselijke overheden, wan neer ze bij het ministerie van koloniën aan komen? Minister Morel, wiens serieusc hoe danigheden alls arbeidzaam en consciëntieus mcnsch iedereen kent, weet reeds, hoe kort de tijd ook moge zijn die hij aan het mi nisterie heeft doorgebracht, met hoeveel moeite de mededeelingen hem bereiken van diegenen zijner ondergeschikten, hetzij bur gerlijke of militaire, welke met gevaar voor hun leven onze koloniën regeeren en verde digen. Een onverantwoordelijke bureaucratie, die een politiek voor haar zelf wil hebben, be vindt zich tusschen de beslissende macht, welke de minister vormt en de uitvoerende macht, die zij door haar optreden verre houdt. Dc plaatselijke gouverneurs zijn willen zij de dringende zaken afhandelen, genoodzaakt zelf naar Parijs te komen, en zoodra zij vertrokken zijn om hun post weer in te nemen, doet de bureaucratie datgene te nie' wat ze tol stand gebracht hebben. Het is Frankrijk dat daarvoor het gelag betaalt." De Temps is dan ook van oordeel, dat wan neer dc Kamer zich met de zaak bemoeit, zij ontdekken zal dat de grootste hinderpaal voor een goede regeling zich in Parijs be vindt. Frankrijk. P a r ij s, 8 Dec. Met algemeene stemmen nam de Kamer oen motie aan, waarin hulde wordt gebracht aan de troepen die in Wadai een nieuwe bladzijde hebben toegevoegd aan de roemrijke geschiedenis van Frankrijk. Engeland. Londen, 8 Dec. 12 uur. Tot dusver zijn gekozen 125 liberalen, 178 unionisten, 24 leden der .arbeiderspartij, 34 Redmondisten, 4 Obrienisten. Dc liberalen winnen 11 zetels, de unionisten 18, de arbeiderspartij 4. 1 mi r. Gekozen 128 liberalen, 184 unionis ten, 24 leden der arbeiderspartij, 35 Redmon disten, vijf Obrlendsten. De liberalen winnen 11 zetels, de unionisten 19, de arbeiderspar tij 4. De unionisten winnen een zetel in Cum berland. 1 uur 4 5 mi n. Gekozen 129 liberalen, 187 unionisten, 25 leden der arbeiderspartij, 37 Redmondisten, vijf Obrienisten. De libe ralen wannen 12, de unionisten 19, de arbei derspartij 4 zetels. De liberalen hebben een zetel gewonnen in Radnorshire. Londen, 8 D e c., (6 uur 4 5). Gekozen: 133 liberalen, 189 unionisten, 25 leden van de arbeiderspartij, 45 Redmondisten, 5 Obrienis ten. De liberalen winnen 12 zetels, de unionis ten 19, dc arbeiderspartij 14. (1 0 uur 1 0): 136 liberalen, 189 unionis ten; 26 leden der arbeiderspartij, 45 Redmon disten en 5 Obrienisten. De liberalen winnen 12, de unionisten 19, de arbeiderspartij 4 zetels. Barnes, president van de arbeiderspartij, is te Glasgow herkozen met een meerder heid van 1278 stemmen. (10 uur 5 0). Gekozen: 143 liberalere; 191 unionisten, 26 leden der arbeiderspartij, 45 Redmondisten, 5 Obrienisten. De liberalen winnen 13, de unionisten 19, de arbeiderspartij 4 zetels. M'Kinnon Wood, ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken, is te Glasgow herkozen met een meerderhei<| ran 1917 stemmen. .(11 uur 10). Gekozen: 116 liberalen, 193 unionisten, 28 ledender arbeiderspartij, 45 Redmondisten en 55 Obrienisten. De liberalen winnen 13 zetels, de unionis ten 19, de arbeiderspartij 4. Minister Churchill is te Dundee herkozen met een meerderheid van 3555 semmen. (1 uur 15 'snachts). Gekozen: 147 libe ralen, 193 union Kt en, 28 leden der arbeiders partij, 45 Redmondisten, 5 Obrienisten. De liberalen winnen 13, de unionisten 19, de arbeiderspartij 4 zetels. De stand is dus: ministerieelc coalitie 225, unionisten 193. Londen, 8 Dcc. Nadat 'minister Win- s.o.i Churchill te Dundee gekozen was ver klaard, hield de minister een toespraak, waarin hij zei de dat de tory-partij uit hel worstelperkwas geworpen. Zij moet zich ver zoenen met de liberale oplossing van de groote vraagstukken van den dag, namelijk de af- schal'iing van het veto van het Hoogerhuis, losmaking van dc kerk in Wales van den Staat, handhaving van den vrijhandel, het toe slaan van home-rule aan Ierland, en afschaf fing van het meervoudig kiesrecht. Hoe machteloos in Engeland de eigenlijke sociaal-democratie is, welke, in afwijking van de arbeiderspartij, legen de liberalen zoo scherp mogelijk positie kiest, doch in haïir 't meest op den voorgrond tredende leden als Ilyndman en Blatchford hel meest verwoede Jingoisme huldigt, daarvan is Dinsdag weer een doorslaand bewijs geleverd. Ilynd man had door zijne candidaatstellLng in Ja nuari jl. in Burnley tegenover een tory en een liberaal genen den zetel in handen ge speeld. Dinsdag werd in Burnley de liberaal gekozen. Zijn stemmcnaantal steeg sinds Ja nuari met 1500, dal van Ilyndman, die we derom candidaat was, daalde met 1100. In Londen zag men mei spanning uit naar den uitslag van Rattersea, waar minister John Burns vroeger almachtig was. Sinds hij deel uitmaakt van een kabinet, waarvoor men hem 5000 pond sterling 's jaars uitbetaalt heeft hij de populariteit zijner revolutionaire dagen eenigszins ingeboet. Burns had in Januari slechts 555 stemmen meerderheid; ditmaal kwam er naast den conservatief ook nog een socialist tegenover hem staan. In deze drie- hoek&vcrkiezing overwon Burns, die bijna 15000 stemmen verkreeg, met 1292 stemmen meerderheid, terwijl de sociaal-democraten ondanks Iiun spektakel niet meer dan 487 vol gelingen hadden. Ook in Woolwich, de arse naal-voorstad van Londen waren de arbei ders als gevolg van dc door Blatchford en den conservatieven leider Balfour tegen Duitsch- land op touw gezette-paniek, naar de zijde der conservatieven gedreven. Thans hebben ze weer hun ouden leider Will Crooks gekozen. Londen, S Dec. Een overeenkomst is geteekend tol oplossing van hel geschil bij de scheepsbouw werven. Deze zal worden on derworpen aan een stemming der arbeiders. Is de uitslag der stemming gunstig, dan wordt het werk onmiddellijk hervat. Zweden. De in .September 1907 in Zweden benoemde commissie van landsverdediging onder leiding van den voormaligen minister-president Lun- deberg heeft thans haar verslag uitgebracht. Daarin verklaart zij, dat de uiegaven voor de verdediging tegenwoordig een betrekkelijk groot gedeelte van dc inkomsten in beslag nemen. Daarom zou hel gewenscht zijn, dat een betere verhouding tusschen het totaal der uitgaven en de uitgaven van de verdedi ging tot stand kwam. De commissie is van mcening, dat Zweden in de eerstvolgende acht jaar jaarlijks 98 millioen kronen voor de verdediging kan gebruiken en stelt de aan schaffing van vier nieuwe par.tserschspen en vier torpedojagers voor; voorts de oprichting van een luchtvaartafdeeling en een afdeeling voor draadlooze telegrafie. Zij beveelt aan proeven met motor vliegers voor militaire doeleinden, verlenging van den diensttijd met 1 jaar en versterking van verscheidene forten aan de kust. Italië De Senaat heeft in de commissies, welke drie reeds door de Kamer aangenomen wets ontwerpen, door de regeering ingediend, moeten onderzoeken, slechts leden van de op positie benoemd, na een langdurige beraad slaging, welke geen twijfel overlaat aangaan de de bedoeling van deze keuze. Luzzatti heeft oaimiddcllijk na het bekend worden der namen van de commissieleden, den ministerraad bijeengeroepen. De genomen besluiten zijn niet bekend ge maakt, doch wet zekerheid wordt gemeld, dat het ministerie plan heeft dc Kamer een tweede stemming voor te slaan. Is de Kamer hier niet voor te vinden, dan treedt het kabi- nct-Luzzatti af. Spanje. Na een langdurig onderhoud tusschen den Spaanschen minister-president Canalejas en graaf Romanones is officious medegedeeld, dat de regcering heeft toegestaan dat een debat over het proces Ferrer, dat de repu blikeinen hebben voorgesteld, zal plaats heb ben. Het zal de volgende week beginnen, zoo verneemt de New-York Herald uit Madrid. Voor de republikeinen zullen spreken Rodrigo Soriano en Melquiadcs Alvarez, voor de con servatieven Eduardo Dato, vroeger voorzit ter van de Cortes. Men weet nog niet of Maura en Laeierva zullen deelnomen aan de gedachten wisseling, maar dit is zeer wel mo gelijk, daar dc republikeinen van plan schij nen hen le beschuldigen van een gerecht el ij ken moord. In een vergadering van conservatieven be sloten de 1 ikLers gezamenlijk de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de terecht stelling, welke de republikeinen uitsluitend wijten aan Maura en Laeierva. Portugal Van verschillende zijden komen berichten over dc liecrschende onrust en bezorgdheid in Portugal en een berichtgever van dc Times wist onlangs mede te doelen, dat zelfs de leden der voorloopige regeering van derge lijke onbehagelijke gewaarwordingen niet ge heel vrij waren. In het bijzonder moet dat veroorzaakt worden door de thans in Portu gal heerschcnde stakingsepidemie. Wel doet de regcering haar best om bemiddelend, ver zoenend en sussend op le treden, doch nau welijks is bet eene arbeidsgeschil bijgelegd of er breken weer verscheidene nieuwe uit. Een der laatste is dc staking hij de Kngelsch- I'ortugeesche telefoonmaatschappij, welker bestuur zoowel als bedrijfskapitaal van Brit- sche origine zijn. De zegsman van de Times kenschetst deze stakingen grootendeels als uitingen der heerschcnde ontevredenheid, die een zeer gevaarlijke uitbreiding aanneemt. Een der hoofdoorzaken daarvan ligt naar zijne uiteenzetting in de opvallende stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften, welke sinds het uitbreken der revolutie is in getreden. Dc oorzaak van deze stijging der prijzen ligt, naar het schijnt, voor een deel in tie loonsverhooging en waartoe dc stakingsbe weging aanleiding heeft gegeven, deels ook in tl.- strenge wijze, waarop tegenwoordig de invoerrechten geheven worden. Het gevolg daarvan is dal een deel der pers nadrukkelijk de afschaffing der invoerrechten op voedings middelen en dergelijke levensbehoeften eischt, zonder maer in het minst te denken over de vraag hoe dc staal zulk een gemis aan in komsten zou moeten dekken. Ook het uitblij ven van de verwezenlijking der door de regeering met groote vrijgevigheid gedane toezeggingen moeten mede tot de heerschcn de ontevredenheid hebben bijgedragen. Oor spronkelijk was aangekondigd, dat do schei ding tusschen Kerk en Slaat reeds van 15 November zou plaats hebben. Ofschoon nu iedereen, die maar een beetje doordacht be grijpen kon dat deze zaak onmogelijk binnen zoo korten lijd ten uitvoer kon worden ge bracht, heeft toch de vertraging daarmede bij de onontwikkelde menigte kwaad bloed gezet en twijfel doen rijzen aan de eerlijk heid van de l>edoclingen der regeering ook in andere dingen. Verder zijn met den aanvang van 't nieuwe jaar" de nieuwe verkiezingen beloofd. Doch sinds men is begonnen aan de samenstelling der kiezerslijsten is gebleken, dat het voorbe- reidingswerk zooveel lijd in beslag zal ne men, dat het zeer twijfelachtig schijnt of men de gedane belofte zal kunnen houden. Overigens schijnt de republiek uit alle doe len des lands veel blijken van aanhankelijk heid te ondervinden en tal van deputaties ko men van heinde en ver te Lissabon aan. Wellicht dat door deze betoogingen de regce ring wat zal worden opgemonterd. Dc Porlugeesche regeering heeft eenige Stakingsbesluiten afgekondigd. Alle arbeiders, behalve die staatsbeambten, hebben rcolit van staking. Een slaking zal echter van tevoren aangekondigd moeten worden. Het personeel van ondernemingen, die voorzien in dc aller eerste behoeften van de samenleving, als wa terleiding, gasfabriek enz., moet een moge lijke staking 12 dagen van tevoren aankon digen. liet uitbreken van een spoorwegsta king moot 8 dagen van tevoren bekend ge maakt worden. De ministers van oorlog en marine hebben een commissie benoemd, die algemeene sol dij verhooging zal bestudeeren. Turkije. Woensdag werden de debatten hervat over de politiek van het Turksche kabinet, nadat de Kamer had besloten, dat de voor Frank rijk onaangename toespelingen, welke Ferid Bei had uitgesproken, niet in het officieel verslag zouden worden opgenomen. Loefti Fikri Bei, een van de leiders der oppositie, sprak bijna drie uur aaneen. Hij had het over de lcenuig en stelde in het licht, dat de bezoeken van Hakki Pacha in Oostenrijk en Rumenië gedurende de onderhandelingen, en hel feit, dal hij het beslaan van een Turksch- Rumeensche militaire overeenkomst eerst 11 dagen nadat het gerucht hierover was ver schenen had ontkend, ernstige fouten waren. 12 Roman door Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. „Hoe vreeselijk!" beklaagde Annie mee warig. „Ja, wel vreeselijk voor haaren voor anderen," voegde hij er bij. Beiden zwegen eenige oogenblikken, toen sprak Annie zacht: ,,'k Heb vroeger dikwijls wanhopig geschreid bij 't denkbeeld, dat mijn zuster mij zou wor den ontnomen, want zij is 't naast en liefste wat ik heb. Maar den laatsten tijd heb ik er meer vrede mee, dat ze hoen zal gaan. Want ze schijnt zich erg ongelukkig te voe len, is dikwijls lijdend, en heeft eigenlijk niets meer aan haar leven. Dokter zegt, dat ze nog maanden lang zoo voort kan sukkelen... 'k Zou ook anders niet naar Parijs durven gaan voor eenige weken." „O gaat u dezer dagen naar Parijs? Is u niet bang, dat het er al wat te warm zal zijn?" „'k Had mijn lijd niet voor 't uitkiezen, mijnheer Harden, ik kwam pas einde April in 't land. Bovendien leerde ik op Java hitte te verdragen. U kont Parijs zeker wel? Hoeft u wel oens van een pension Richardet gehoord? 'k Ga daar waarschijnlijk logee- ren. „Neen, Juffrouw Veringa, ik herinner mij den naóm niet. 'k Weet echter uitstekend den weg in Parijs. Als ik soms van dienst j kan zijn mot inlichtingen, gidsen, oen Baede ker"bood hij hoffelijk aan. „Dank voor 'l vriendelijk aanbod. Mis schien kom ik u nog wel eens lastig vallen," en Annie volgde 't voorbeeld der aaidero •logeé's, stond op, en nam met een lichte bui ging afscheid van haar buurman. „Wat hadt je, 'l druk» Annae, mot dien knappen, onbestorven weduwnaar," plaagde Juffrouw Ivroon op Annie toetredend, die in de gang nader kennis maakte met Mevrouw Hagen en haar baby Bewonderde. 't Onderwierp was droevig genoog, Sophie," antwoordde Annie ietwat ontstemd. (De ne venbedoeling in Kroontje's woorden deed haar onplezierig aan). „Zijn vrouw en mijn zuster woixlen in een inrichting voor zenuw zieken verpleegd, en geen ran beiden kan ooit boter worden. Je begrijpt, dat de conversatie tusschen meneer Harden en mij niet van op- gewekten aard was." En dadelijk van ouder wei p veranderend, vervolgde zij „Kijk toch eens, Kroontje, wat een snoezig kindje Me vrouw Hagen heeft. Is 't geen dot?" Ze had Marictjc op den arm genomen, en Mevrouw, me.t haar lief moedicrgezichl, kook glimlachend toe, hoe Annie 't kleintje lief koosde. „Hoe oud is klein NDarietjie wel schertste ze legen 't peutert je. „Zeg, nog geen twee jaar, Juffrouw," ant woordde mama. „En ze is niks bang voor me, on in 't ge heel niet eenkennig," bewonderde Annie, heel trotsch op 't vertrouwelijk beetpakken der aaiende handjes en armpjes om haar hals en over haar wangen. „Dal moet nog komen," beweerde mama. „Over een maand of wat gaan we mot vreemde miemschen niét familiaar meer om. Dan Urekkeai we prualMpjes, on kijken met groote angstige oogen tot een gil- of schreeuwbuitje afleiding geeft." „IIoc jammer, dat die tijd komen moet in baby's leven. Ze is nu zoo schattig." „Ik 'kan zien, dat u dol is op kinderen, Juffrouw Veringa." „Nou en öf," viol Kroontje in. „U moest maar oens mei haar wandelen, Mevrouw Ha gen. Ze blijft staan om wildvreemde kinde mi aan te halen, kleine plebejortjes voorop." „Overdrijf toch niet1 zoo, Sophie," weer legde Annie, terwijl Mevrouw Hagen vroeg: „U is immers onderwijzeres, Juffrouw Verin ga?" „Ja, Mevrouw, op Java. 'k Heb nu al ja ren lang 't kleine goed om en bij mc, en leerde veel ran kinderen 'houden." „Liefde voor schoolkinderen is maar een treurig surrogaat van die voor eigen schot jes," merkte Sophie Kroon op, en er was een weemoedige klank in haar stem. Toen plaagde ze overmoedig: „Je lijkt net een Madonoia, Annie, met Ma rietje op den arm. In plaats van schooljuffrouw te zijn, moest je een mail hebben en minstens twaalf kin deren, niet waar, mevrouw Hagen?" Deze lachte, maar Annie keek een beetje boos. Die Kroontje ook met haar dwaashe den! Wat moest Harden wel denken? Hij kwam juist de trap af, en had Sophie's woorden zeker gehoord. Ze had eens moeien weten wat John Har dien dacht, terwijl hij, langzaam dralend, dc trap afdaalde om des te langer te genieten 1 van 't schilderijtje, dat Annie mei Marietje bood. Hij had al dadelijk wel gezien, dat Juffrouw Veringa een knap meisje was, maar zóó mooizoo aanbiddelijk lief... Annie's fijn gezichtje (in 't Indisch zonnetje Jicht geel verband) begon, do or*verandering van klimaat en leefwijze, al weêr te kleuren en op te leven in zacht rose e:» roornig blank. Haar donkerblauwe oogen schitter den en dc kuiltjes in haar wangen lachten mee met haar mooie witte tanden in den frisch ro.oden mond. Ze hield 't kraaiend kleintje hoog, dal met zijn mollige handjes naar haai- kapsel greep, dat door 'l dartel spel laag in haar hals was afgegleden. Harden kon den blik bijna niet van Annie afwenden. Hij moest zich vermannen om kings de dames heen te gaan, baar met een de f li gen groet passeerend. X. De ivele kleine en groote beslommeringen voor haar vertrek naar Parijs vulden Annie's dagen zoo geheel, dat ze lachend tegen oom beweerde, .tijd te kort te komen. „En -dan word ik nogal zoo van alle kanten gesteund en bijgestaan, met goeden raad overstelpt. Dat klinkt niet aardig, hé Karei oom. maar u weet ook niet hoe gul ze bij ons zijn met dal artikel. l)c heer Harden heeft mij ech ter maar wit heerlijk geholpen, 'k Neem een hoele bibliotheek over Parijs van hem mee, en krijg nog allerlei notaties over din gen, die interessant en bezienswaardig zijn. en die mi et iai Baodckier sta aai aangegeven." „Leg je 't niet wal druk aan met diep Harden?" onderzocht tante Line. „Dc man is eigenlijk zoo goed als niet getrouwd, maai bij zit voor de wel toch' vast aan die krank zinnige vrouw." Annie kleurde bloedrood. De tranen spron gen haar in de oogen. „Maar tanteDe woorden „hoe durft u zoo iels zeggen!" be slierven haar op dc lippen. Doch oom Karei riep boos „Hè, Line, wat •kan je toch dwaas en ongepast uit den hoek komen." ,,'t Is maar een waarschuwing," verdedigde tante zich, een beetje verlegen. Toen voegde ze er vinaiig 'bij: ,,'t Zou aaiders de eerste keer niet zijn datMaar Annie stond haastig op en liep de kamer uit. „Cc n'est que la .vérité qua blesse," riep tante nichtje nog na, terwijl Annde dc trap op snelde, en in *1 kleine logeerkamertje haar toevlucht zocht. Daar knielde ze voor 't ijzeren bedje en drukte haar hoofd tegen dc matras. Haar hart bonsde of 't breken zou, haar lippen trilden. „Hoe durfde tante Line? Wal had ze gezegd en gedaan om tot zulke vermoedens aanleiding te geven? Hoe kort kende ze John Harden pas! Hij had haar nooit meer dan gewone beleefdheid bewe zen, zooals iedere gentleman ze elke dame be wijst. Ze zag hem gaarne, sprak graag niet hem, merkte wel op, dat ook hij steeds haar gezelschap zocht. Hierin stak toch geen ■kwaad. Ze wisten immers beiden, dat een onoverwinnelijke hinderpaal hen van elkan der scheidde en hun belette meer voor el kaar te zijn dan goede kennissen, vrienden hoogstens, 't Was al veel, dat ze dit in dien korten tijd waren gewonden. Wamt wat be- 'teekenen eenige weken in een nienscheiiJe- ven? Wel hadden de omstandigheden ge wild, dat ze eiken dag uren achtereen sa men waren, en elkaar daardoor wellicht be ter leerden kennen, dieper inzicht in eikaars karakter en levensopvatting kregen dan an ders pas na langen tijd 't geval zou zijn ge- wees». Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1