BINNENLAND. SMBH strikl geheim gehouden, helaas kon dat niel «nel plaats geschieden, aangezien het mau soleum zoo luisterrijk was gebouwd, dat het de aandacht der kranten had getrokken. De prins had duistere voorgevoelens aangaande de plechtigheid, en die voorgevoelens kwa men in vervulling. Toen de eenvoudige stoet de plek van de voorloopigc begrafenis nader de, trad een honderdtal stoere Granita- niêrs, met een blauwe sjerp over hun rok, uit een zijlaan te voorschijn. Zij droegen een reusachtige^ krans van lauwerbladen, ter sluiks geplukt in de tuinen van het konink lijk paleis te Granita. De prins merkte met onrust hun fiere knevels en vlammende oogen op en, in droefheid verloren, trachtte hij ze niet tc zien. Maar hel haatte niet. Toen hij van het mausoleum wederkeerde, stonden de honderd voor hem en voor hij zijn misnoe gen te kennen kon geven, lag hun aanvoer der op de knieën en trachtte hij den ring aan den middelsten vinger van 's prinsen lin kerhand te kussen. Op hetzelfde oogenblik kwam de verslaggever van de Matin achter een boom le voorschijn en maakte een on vergankelijke opneming van dit roerende lafreel, handig alle gezichten bedekkende, be halve dal van den door smart gebogen prins, die de foto den volgenden dag in de Matin zag niet het korte bijschrift, dat de regee- rende vorst van Granitanië ernstig ongesteld was en dat men in de hoofdstad weer oproer verwachtte. De honderd verdwenen en de prins keerde naar zijn kasteel terug, vergezeld van de prinses, "zijn gemalin. Van den weeromslag- begrijpelijk in een man van zijn aanleg, richt ten, na de sombere plechtigheid, zijn gedach ten zich op de voorjaarswedrenncn van New market, en de teere vraag kwam in hem op, of de etiket te hem zou veroorloven tien dagen na de begrafenis zich op de renbaan te ver- toonen. In de-ze overweging verdiept, begaf hij zich naar zijn studeerkamer en vond er een postzak met wel duizend brieven met het stempel van een stad dicht aan de grens van Granitanië. Hij opende zenuwachtig de brie ven die hem 't eerst in de handen vielen, ler- terwijl hij ze las, werd zijn gelaal bleek en zonk hem het hart in de schoenen. Duizend Granilaniërs zwoeren ongevraagd hem lot in den dood le zullen volgen. Zij waren bereid opgehangen of doodgeschoten le worden of op den brandstapel te sterven, als hun be minde heer hel hun beval. Een tweede bevel van hem, en den nieuwhakken overweldiger, die den troon van den rechtmatigen souve- rein dorst schenden, zou een kogel door het hoofd worden gejaagd. De kerk was voor prins Michiel, het volk verafgoodde hem, hij hoefde slechts een voet over de grens te zet ten en het heelc land zou opslaan. Twee dagen lang stroomden de brieven binnen en ten slotte kwam er, op den derden dag, nog een brief, gemerkt met een doodshoofd en een paar gekruiste doodsbeenderen en geschre ven met bloedroode inkt. Die brief zei iels van wal zeker iemand den beminden souve- rcin zou doen, als deze te lang nadacht over die hartelijke uilnoodigingen. Terwijl de prins dat las was heit hem of hij zwom in bloed en of li et zijne er bij vloeide. Op den vierden dag liet de prins de prin- scs op het kasteel achter en begaf zich met zijn alleirgcheimsten schrijver naar zijn vil la in Dordogne, waar de Siignorina Stella Ballerina hem wachtte. Drie slapeloozo nach ten achtereen hadden liun merk op hem gezet. Hij zag er uit als iemand, die het ge recht ontvlucht was. De betuigingen van vertrouwen, hoogachting, verecfing, die hem elke post bracht, overstelpten en ontzenuw den hem. Vergeefs jachtte hij zijn bloed aan hel koken ie brengen bij de herinnering aan het onrecht zijn over-overgrootvader aange- zuclirt. De geschiedenis liet hem koud. liet vooruitzicht van op den troon te komen wek te nauwelijks minder zijn weerzin dan dat van opgehangen of doodgeschoten te worden in een bespottelijke poging om den doorluch- tigen dronkaard te wreken. In een eerste klasse coupé geslopen, be groef hij zich in een krant en bemerkte, dat hij de held van een Europeesche beroering was geworden. Zijn achterneef in den der den graad, de regeerendc vorst, was, naar 't scheen, nog ernstiger ongesteld; in de pro vincie namen de onlusten toe; maar vooral: Prins Michiel, de pretendent, heeft, naar verluidt, zijn hoofdkwartier gevestigd le Bel- lotlo, dal slechts 5 K.M. van de grens ligt. Men vreest ten zeerste, dat als hij de grens overschrijdt, verscheiden keurregimenten naar hem zullen ovcrloopcn en er zwaar gevochten zal worden." Dan volgde er een ■uitvoerige karakterschets, waarin de preten dent werd afgeschilderd als „een man van grootcn moed en ondernemingsgeest, die het juiste oogenblik zal welen te kiezen. Zoo n mail dus ging de schrijver voort zal zeker een zoo schitterende gelegenheid om zijn geslacht weer op den troon te brengen niet voorbij laten gaan." De voorzorgmaat- regclen, die de minister-president van den regeerenden souverein had genomen, werden niettemin met angstige nauwkeurigheid be schreven. „De bewegingen van den preten dent worden gevolgd, verspieders zijn in alle richtingen uitgegaan; de staat van beleg zal worden afgekondigd; liet zou niemand ver bazen, als zekere verdaohtc personen voor den krijgsraad werden gebracht en den ko gel kregen voor we een week verder zijn. Gedurende den gehcelcn tocht naar St. Esp in Dordogne zond prins Michiel vurige geboden ten hemel voor het herstel van zijn achterneef in den derden graad. Te St. Esp aangekomen, vond hij de villa bezet door veldwachters en verslaggevers, en de Signora Stella Ballerina in tranen. Zij klaagde, dat men haar liad gekiekt en zij Iiaar goeden naam kwijl was, deed hem hevige verwijlen en ging de laan uit naar het station. De veldwachters zehlen, dat zij gekomen waren om hem legen de verslaggevers te bescher men. Maar de prins, gedachtig aan liet doods hoofd en de gekruiste doodsbeenderen en aan de vervaarlijke knevels en vlammende oogen, vlood in ontzetting naar zijn kleed kamer en, zich opgesloten hebbende, begroef hij zijn gelaal in de handen. Golven van deernis met zich zelf overstelpten hem, ter wijl hij den toestand overwoog. Nog maar een week geleden was hij het verwende ge lukskind zonder eenige zorg ter wereld; en nu de gejaagde held, gedwongen tot een be lachelijk avontuur, met het vooruitzicht om doodgeschoten te worden als hij niet slaag de, om gedoemd te zijn tot de doodelijke sla vernij van den vervelendsten troon in Euro pa, als hij wel slaagde, om vermoord le wor den als hij het niet probeerde! En weer bad hij onstuimig, of de Voorzienigheid het mocht beschikken, dal zijn achterneef in den der den graad, de regeereiwle vorst van Grani tanië, herstellen mocht. Zoo gingen de dagen voorbij: hij verliet zijn kleedkamer niel en de veldwachters ble ven op post in den tuin. Zijn ailergcheim- ste schrijver bracht hem opwekkende be richten uit de bladen, en met een benepen liart las hij dagelijks van zijn heldhaftigheid en vastberadenheid, en van zijn grootscihe plannen. „Waar de prins zich ophoudt", zoo heette het, „is op het oogenblik dat we dit schrijven onbekend, maar men kan er op aan, dat hij druk bezig is met de uitrusting van den krijgstocht, die dfodernomen zal wor den zoodra de sneeuw op de bergen gesmol ten is." Den dendien dag schreef die prinses hem van het kasteel. Zij wenschte liern geluk met zijn kloeken geest en deelde hem mede^, dat zij naar Londen ging en daar „met vertrouwen, schoon in spanning" liet be richt zou afwachten, dat bij op dren troon van Granitanië was hersteld. De crisis moest maar mi el te lang duren, zoo gal' zij te ver staan, want de positie van eeui pretendent met plannen van een regeerenden vorst was hoogst bedenkelijk voor de hou ding van de Europeesche lioven, die alleen een werkloo- zen pretendent van ongetwijfeld koninklijke afkomst voorkomend plegen te bejegenen. De prins erkende de waarheid van deze redeneering, en kreunde. Met dezelfde post kwam er, hem van het kasteel opgestuurd, een brief van een mijnheer uit Granitanië, die zich noemde„generaal van de krijgs macht. aangeworven voor Zijne Rechtmatige Majesteit". De schrijver bepaalde met eenige vrijmoedigheid een dag voor een ontmoe ting met Z. R. M., en sprak van den aan staanden veldtocht als „hachelijk, maar niet hopeloos." De troon kon vermeesterd wor den meende de generaal niet een slach ting van niet meer dan tienduizend perso- sonen. De ailergeheimste schrijver vond den prins eenigen lijd na het lezen van dezen brief bewusteloos liggen, maar hij bracht ham bij door hem met rozenwater te be sprenkelen. Zijt gij koning eai gij hebt daar genoeg van, dan kunt gij afstand doen van den troon, en daarmee uit, maar zijt gij eenmaal pretendent, dan blijft gij het voor altoos. Onder alle mensichelijke wezens moet gij] alleen de heilige vlam op het goddelijke recht aan het branden houden, en er is geen1, middel bekend, bij leek noch priester, om it te ontdoen van uw kenmerken. Den preten dent geschiedt vereering, waar den koning, slechts trouw gewordt, en de bewijzen wer den overstelpendi, dat prims Middel vereerd werd door tenminste een inil'lioen onderda nen, dde voor het meerendeel niet wel bij het hoofd waren. De tragedie van deze ver knochtheid aan zijn onwaardige en onge schikte persoon vervulde hem met zorg en kommer. Razend wierp hij zich op den Al- nianach de Gotha, rneit de dwaze hoop in zijn afstamming een 'betwistbare plek te vinden. IJdel zoeken! Zijn afkomst van den weggejaagden drinkebroer was zonneklaar, en de mede-afstammelingen waren gestor ven of verdwenen. Er was geen schepsel in de wereld, op wien de eer met eenig recht kon overgedragen worden. Alleen de dood kon hem liaar ontnemen, en de dood lekte hem allerminst aan. De prins kon niet meer en weende. Toen grendelde hij zijn kleed kamer opnieuw toe. Dat was op den avond van 20 Januari. Wat verder is gebeurd, is min of meer al gemeen bekend. Toen de huismeester den voögetnden morgen uit slaap- noch kleed kamer eenig geluid hoorde, werd hij onge rust en liet even voor elven de deuren openbreken. Beide kamers waren leeg. Van den prins heeft men niet meer gehoord, maar het is een opmerkelijk verschijnsel dat de veldwachters terzelfderlijd verdwenen. Er zijn er dan ook, die beweren), dat de prins in zijn niood den president der Fransehe republiek heeft gesmeekt, hem gevangen te zetten. Een week later brak er, gelijk iedereen weet, in Granitanië een omwenteling uit, en tot verbazing van heel Europa en van den regeerenden vorst bleek het, dat de over- groole meerderheid van het volk republi- keinsch gezind was. Nu d:e republiek in Gna- fuitanië stevig gevestigd is en alle koningsge zinde partijen hebben opgehouden te bestaan, voorspel ik met 'vertrouwen dat de lieer Limestone in het volgen/de voorjaar zich weer te Newmarket zal vertoonen. Zijn vrienden, spreken reeds van het „duivelach tige kom/plot", waarmede de Fransehe Re publiek de omwenteling in Girahitainië heeft gesteund door den rechtmatigen vorst op te lichten en gevangen te houden. De prinses, due zich overigens flink houdlt, wondt wel sprekend, zegt men, als idie bewering Ie berde wordt gebracht. P. B. De Staatscourant van Zaterdag 24 De cember bevat o. m. de volgende besluiten: benoemd tot vice-consul te Vancouver M. A. van Roggen, ter vervanging van C. G- Johnson, op verzoe eervol ontslagen; bevorderd tot vice-consul de leerling-consul M. J. Quist; op verzoete eervol ontslagen de directeur van het postkantoor te Middelburg P. Keg Cz.; benoemd tot 2e klerk bij het Staatstoezicht op de mijnen J. B. L. H. Meyers. Prins Hendrik ter jacht. Men meldt aan de Tel. uit den Hoek van Holland d.d. 22 Dec.: Gisterenmorgen kwam Z. K. II. Prins Hen drik met gevolg hier aan om in de Soheur- polder te gaan jagen. Per rijksvaartuig P. Callandt werd het hooge gezelschap over den Waterweg gebracht. De buit bestond uit 141 fazanten, 124 konijnen, 10 hazen, 8 patrijzen en 5 snippen. Tegen half zes keerde Z. K. H. weer naar de residentie terug. Het weer, hoe wel in den aanvang wat mistig, was den ver deren tijd prachtig. De toestand van den minister Cool is sedert de jongste berichten vrij bevredigend, zoodat hij eenige uren van den dag het bed mocht verlaten. Generaal Cool heeft onder dagteekendng van Donderdag zijn ontslagaanvrage als mi nister van oorlog aan H. M. de Koningin in gediend. De heer De Klercker, de nieuwbenoem de gezant en gevolmachtigd minister van Zweden bij Hr. Ms. Hof, wordt in de volgen de week in de residentie verwacht, teneinde in zijn diplomatieke betrekking te worden ge accrediteerd. Met gelijk doel bevindt hij zich thans te Brussel. De leden van de Eerste Kamer der Sla- t en-Gen era al zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 27 December a.s., des avonds te hall' negen uur. Raadsverkiezing i e A m s t e r- d a m. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van den Am- sterdamschen gemeenteraad in district II (vacature-mr. Meijers), zijn uitgebracht 2774 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. van den Tempel (Soc.-Dem.) met 1523 stemmen. De heer J. W. Smit (r.-Kath.) had 1251 stem men, Blijkens bij hel departement van Marine ontvangen bericht is llr. Ms. pantserschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee lü. de liaan, 23 dezer van Colombo vertrok ken. St.-Ct. De nieuwe directeur van de electricile its werken te Rotter- d-a m. De gemeenteraad van Rotterdam heeft lot directeur van het electriciteitsbedrijf be noemd dr. A. C. van Rossem Ilzoon, thans onder-directeur. *—Kon. Z o 1. Bot. Genootschap. Tot chef-bloemist van het Kon. Zoöl. Bot. Gen. te 's Gravenhage is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd de heer F. Geijsendorffer, te Baarn. Benoemd is tot opzichter de zadelmaker bij de construct ie-werk plaatsen J. de Valk, zadelmaker bij het 2e regiment veldartillerie. Orde van Advocaten. In de ge wone jaarlijksche bijeenkomst van de Orde van Advocaten te Amsterdam, Donderdag avond onder leiding van den deken, mr. J. C. cle Vries, gehouden, bracht deze hot jaarver slag uit, waarin hij o. a. mededeelde, dat het aantal leden der Amsterdamsche balie op 13 December 143 bedroeg. Hij wees op het toe nemen van den kosteloozen rechtsbijstand, en weerlegde den aanval, door een nieuwbe- noemden hoogleeraar bij zijn inaaigureele rede op de advocaten gedaan. De periodiek aftredende leden van den raad van toezicht en discipline, mr. F. A. Molster, en mr. Aug. Philips werden herkozen. Bond van B oekdru lt kers p a- t r o o n s. De Nederl. Bond van Boekdruk kerspatroons heeft te Amsterdam vergaderd. De voorzitter, de heer H. Ilerdes, zette de noodzakelijkheid uiteen om de quaestie der gevangonisdrukkerijen onder de oogen te zien en verder om te bepalen, welke de hou ding van den Bond zal zijn ten opzichte van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen met het oog op het tarief. Het instituut (de gevangenisdrukkerijen) werd ingeleid door den secretaris, den heer Arn. de Vita, die tol de conclusie kwam, dat van de oprichting van dergelijke werkplaat sen gevaarlijke concurrentie voor het parti culier bedrijf tet duchten is. Een gedeelte der aanwezigen was het hiermede niet geheel eens en wilde meer aandacht-geschonken zien aan het belang van den gezel, die in de toe komst bedreigd wordt door een aanbod van goedkoopere werkkrachten, waardoor zijn bestaan bemoeilijkt wordt. Als resultaat der besprekingen werd besloten een commissie te benoemen, die zal trachten samenwerking te verkrijgen lusschen de verschillende pa- Iroonsvereenigingen en den Alg. Ned. Typo grafenbond, om door gemeenschappelijke actie het tweeledig gevaar te keeren. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren A. Reiman en B. A. van Straalen, be nevens de redacteur van het Bondsorgaan, mr. Adolf Per-el. Wat de samenwerking van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen aangaat, werden ver schillende meeningen uitgesproken, waaruit duidelijk bleek, dat men ter verkrijging van een uniform-tarief tot vele conccssaën geneigd is, -mits de zelfstandigheid der vereeniging daaronder niet Jijde. In het bijzonder was men niet best le spreken over de houding welke door eeratgenoemden Bond tegenover de vereeniging was aangenomen. Met algemeene stemmen nam de vergade ring de volgende motie aan: „De vergadering van den Ned. Bond van Boekdrukkerspatroons, enz., ■gehoord de besprekingen naar aanleiding van punt 5 der agenda; van oordeel, dat, indien de Nederl. Bond van Boekdrukkerijen stappen mocht doen om samenwerking met onzen Bond te zoeken tot het verkrijgen van een uniform tarief, daar tegen principieel geen bezwaren bestaan; gaat over tot de orde van den dag." Tot een volgende vergadering werd aange houden de bespreking van het rapport der tariefcommissie. Nadat verschillende punten van huishou- delijken aard waren behandeld, werd beslo ten in Januari a.s. een groote propaganda- vergadering te houden, waarin mr. Pcrel en een uit te noodigen vakman als inleiders zul len optreden. Mercurdus. De Nationale Bond van Handels en Kantoorbedienden „Mercurdus" houdt op Tweeden Kerldag een buitenge wone ledenvergadering in café Breukman te Haarlem. Onder meer komt in behandeling een door de afdeeling Rotterdam ingediende motie, met welke het bondishesluur zich (het blijkt uit zijn praeadvies) geheel vereen/igt. De motie luidt: „De vergadering, enz. gehoord de discussdën, spreekt als haar oordeel uil, dal leden van den bond, welke door eene vanwege den bond of mei diens steun of goedvinden ge voerde actie in geldelijke mocielijkheden mochten geraken, uit de bonds-financiën op toereikende wijze behooren te worden ge steund, en gaal over tot de orde van den dag." Een prijsvraag voor 1 i b r e t- t o's. Hel hoofdbestuur der Nederlandsclie Opera-Vereeniging heeft besloten een prijs vraag uil ie schrijven voor libretto's van één- bedrijf opera's. Er zullen zijn twee gelijke prijzen en de bekroonde libretto's zullen die nen als prijsvraag voor cle muzikale compo sitie. Ter vervanging van den heer Albert Heyloo, die wegens voortdurende ongesteld heid met 1 Jan. a.s. eervol ontslag heeft aan gevraagd als directeur der Mannenzangver- ■eeniging Crescendo te Den Haag, is met in gang van dien datum als zoodanig benoemd de lieer Jos. Vranken, te Rotterdam, cle leider van het Paleslrinakoor te Utrecht, R ij k s p o s t s p a a r b a n k. Naar die N. R. Gt. verneemt, is cle heer J. D. D. Pruis- scn op zijn verzoek door den Raad van Toe zicht op dc Rijkspostspaarbank met ingang van 1 Februari 1911 eervol ontheven van het hem opgedragen onderzoek naar de solidi teit van fondsen in het bijzonder van pand brieven van in Nederland werkende hypo theekbanken die voor belegging van gel den der Rijkspostspaarbank in aanmerking komen. HoeDe Ruyter er over dacht. Toen wij lazen wat de heer Marchant giste ren in de Kamer beweerde, dat De Ruyter een predikant, wanneer deze had geëischt wat zekere predikant in Den Helder wenschte, zou hebben laten kielhalen! hebben we nog eens nagezien wat de meest bevoegde schrijver hieromtrent mededeelt. Neen, zóó erg kan het niet gegaan zijn. Gerardt Brandt, in zijn levensbeschrijving van De Ruyter, getuigt van hem: „Den dienst en den Dienaren des Godde- lyken woordts was hy zeer geneegen, bestee- dende, gelyk gemedidt is, twee van zijne Doch ters aan Predikanten, en niet konnenden ly- den, dat men hen lcleen achtte, of quaalyk be jegende. DocE hem mishaaghde ten hoogh- sten, als ze zich met andre zaaken dan van hun ampt bemoeiden, of eenige onbescheide- ne vrymoecfigheit gebruikten. Ook meinde hij. dat de ketrkelyke heerschappy, on opperhoof- digheit onder de kerkelyken, onder wat tytel die moght zijn, voor die kerken van Neder- landt sohaaideilyk en verderffelyk was." (N. v. d. D.) K 11 e r naar I n d i Naar liet Vad. verneemt, zal onze landge noot Kiiller, die in Indië vliegdemonstraties gaat geven, 23 Januari a.s. derwaarts ver trekken. Afkortingen. Nog enkele dagen en vele Nederlanders zullen weer onnadenkend de dwaasheid begaan kaartjes te verzenden of een advertentie te plaatsen als tolk van hun beste wenschen, met afkorlingsletters aan een vreemde taal ontleend. Laten de leden van hel A. N. V. liet voor beeld geven, door ook in dit opzicht het Nc- derlandsch in eere te herstellen. P. f. worde m. g. (met gclukwensch). P. r. worde m. cl. (met dankzegging). P. c. worde m. r. (met rouwbeklag). P. p. c. worde t. a. (ten afscheid). (Neerlandia). Men meldt uit Rotterdam Per ss. Tambora is Donderdagavond gearri veerd mr. Van Everdingen, wiens aanhouding door de justitie te Den Haag was verzocht, onder geleide van den schout Kop van Tand jong Priok. Daar hij gedurende de reis be weerde dat de termijn zijner gevangenneming verstreken was, zette de kapitein hem bij het inkomen van den Nieuwen Waterweg achter slot. Heden is hij naar Den Haag over gebracht. Abortus. Door hol Ilaagschc ge rechtshof is vernietigd het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij G. E. de V., gescheiden cchlgenoote van C. F. v. d. M. en zich noemende deskundige, was veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf (met vermindering wegens ondergane voorloopigc hechtenis en met bevel tot invrijheidstelling), ter zake van het door schuld veroorzaken van eens anders dood. Hel Hof achtte bekl. schuldig aan abortus, gepleegd bij herhaling, en veroordeelde haar te dier zake lot 6 jaar gevangenisstraf met last tot gevangenneming. B e d r e i g i n g. De 's Ilerlogenbossche rechtb. behandelde Donderdag de zaak tegen den 58-jarigen boekhouder F. II. v. d. M., die beschuldigd werd, dat'hij op of omstreeks 17 October 1910 te 's Herlogenbosch of elders in Nederland den heer mr. II. E. van IJsendijck, rechter in de arr.-rechtbank tc Breda; door middel van een hem per post toegezonden en door hem ontvangen en gelezen brief schriftelijk heeft bedreigd mol den dood, al thans met eenig misdrijf tegen het leven en met brandstichting, voor het geval deze geen gevolg zoude geven aan de in dicnzelfden brief verzochte toezending van een bedrag van f 500. IIci O. M. eischtc vijf maanden gevangenis straf. Lasfer-proces. Voor de rechtbank te Rotterdam, kamer van strafzaken, werd •Donderdag een lasterproces behandeld, welke geruchtmakende zaak groote belangstelling had getrokken. De beklaagde, mevr. S. R., die met haar man, van beroep tandarts, in onmin leefde, had in de operatiekamer van haar echtgenoot een gaatje geboord en bespiedde daar door de handelingen van den tandarts, terwijl hij eene vrouwelijke patiënte, mevr. II. v. B. in behandeling had. Hare waarnemingen die zij zou gedaan Hebben, bazuinde zij overal rond, waardoor mevr. II. zich beleed! gd achtte en de vrouw van den tandarts een lasterproces aandeed. Ongeveer een 20-ta.l getuigen waarvan 0 a décharge werden gehoord, waaronder par ticuliere delectiven die den tandarts zouden gevolgd hebben bij hun bezoeken. De verdediger van bekl. mr. V. v. Perke vroeg behandeling met gesloten deuren, welk verzoek door de rechtbank werd afgewezen, te meer daar mevr. II. gerehabiliteerd wensch te le worden. Na langdurig getuigenverhoor, waarbij de particuliere detectives voor hun optreden ge hekeld werden, eisohte de officier van justi tie f 301) Boete subs. 60 dagen hechtenis. De verdediger vroeg ontslag van rechtsver volging. (Tel.) Onbeantwoorde liefde. De rechtbank te Leeuwarden deed uitspraak in de zaak van den 20-jarigcn Jan L., arbeider te August!niisga, beschuldigd van poging tot moord op Grietje van der Wal, te Drogetiam, op wie hij 14 Augustus jl. op korten afstand een revolverschot gelost en haar daarbij licht gewond Heeft. Onbeantwoorde liefde was de reden van zijn daad. Volgens hel rapport van een deskundig on derzoek naar zijn verstandelijke vermogens, is een ziekelijke storing daarvan bij beklaag de wel aanwezig, maar is deze niet van dien aard dat het begane misdrijf hem niet mag worden toegerekend. De rechtbank heol't hem schuldig verklaard aan het hein ten laste gelegde en veroordeeld lot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar met aftrek der voorloopigc hechtenis. "—Een man d i e „i n 't groot werk- t e". Reeds zesmaal was hij veroordeeld de 24-jarige „kellner" zonder emplooi. Thans stond hij terecht wegens diefstal van niet minder dan 7 rijwielen. Dc audiëntie-zaal van de 4e kamer der Amsterdamsche recht bank geleek dan ook wel een rijwiel-maga zijn. Aanvankelijk ontkende de man alles. Docli ter terechtzitting kwam hij allengs op de ontkenning terug en bekende hij stuk voor stuk zijn misdaden. Hel O. M., waargenomen door mr. Resier, eischic 2 jaar gevangenisstraf tegen den be klaagde. Een aardig incident deed zich nog voor bij het hooren van een der getuigen, naar de Tel. meldt. „Heeft u het rijwiel niet meegebracht als stuk van overtuiging?", vroeg de president, mr. Meinesz. „Dat kon ik niet", antwoordde dc getuige, „want het rijwiel is mij opnieuw ontstolen", Diefstal van sieraden. Voor de* Iïaagsche rechtbank had zich gisteren Ie verantwoorden W. J. P. D., Duiitscher van geboorte, wegens diefstal van sieraden. Bekl. had een huis gehuurd in dc Snijders- straat, waar hij woonde met twee meisjes, gezusters. Met de eene had hij „verkeering", de andere had omgang met zekeren P., die de helft van de huur betaalde en inmiddels met dit meisje is getrouwd. Toen men de huishouding in de Snijdersstraait had opge broken, ging de ongehuwde zuster bij 't jonge paar inwonen en bekl. moest een ander on derdak zoeken; daarop bleek dat een aantal gouden en zilveren sieraden verdwenen wa ren uit een kist. Bekl., di zich in preventieve hechtenis be vond, schreef aan zijn vroeger meisje uit het Iluis van Bewaring een brief, waarin hij zijn onschuld volhield, waarop hol meisje hem terug schreef, dat zij wel geloofde „dat hij dat zitten daar ellendig vond, maar dat hij dan maar zijn adres had moeten achterlaten. Dan had ik je er eerst over kunnen spreken, vóór ik de zaak aangaf". Als getuige werd gehoord iemand, die in dienst is van den houder van een huis ran verkoop met recht tot wederinkoop" aan den N. W. Binnensingel en die verklaarde, dal een Duilsch sprekend persoon, met een pet als bekl. draagt en sprekend op hem gelij kend, doch zich Visser noemende, in den na middag van den 16den November lusschen 3 en 4 uur een aantal sieraden voor f 5 had verkocht. Een andere getuige, die bij den verkoop tegenwoordig was, herkende den bekl., die hardnekkig bleef ontkennen, met groote beslistheid. Vervolgens werden een drietal getuigen a décharge gehoord, om vast te stollen, dat bekl. den 16en November le half vijf in Am sterdam is geweest, om naar een kosthuis en een betrekking te zoeken. De eerstgenoemde getuige, nogmaals voor geroepen, wijzigde, na herhaalde ondervra ging door rechter Slingeman, zijn verklaring in dien zin, dat bekl. wellicht tusschen 2 en 4 uur kan zijn gekomen. Suhst.-Off. van jusitie mr. Van Kleffens, de geluigonverhooren nagaande, betoogde dat bekl. heel goed de voorwerpen tusschen twee en vier uur kan hebben verkocht in Den Haag en omstreeks half vijf in Amsterdam zijn geweest, daar daartoe twee treinen in dien tusschentijd vóór half vijf in Amster dam aankwamen. Eisch: drie maanden gevangenisstraf. Mr. Doncker Curtius pleitte vrijspraak. Grafschennis. In den nacht van 16 op 17 dezer is door een onverlaat op de R.-K. begraafplaats te Bornerbroek, onder de ge meente Borne, op zeer groote schaal graf schennis gepleegd. Niet minder dan elf krui zen werden vernield, afgebroken of uitgetrok ken. Door een .langdurig, ijverig onderzoek .is -Het de gemeente- en rijkspolitie aldaar mo gen gelukken den dader op tet sporen, en, nadat hij Woemdag door haar op de begraaf plaats was geleid om daar zijn vernielings werk te aanschouwen, legde hij een bekente nis af. Zw. Ct. Een ontzettende vergissing. Woensdag had te Hude, nabij de Duitsch— Nederlandsche grens, een droevig onheil plaats. Tegen den avond ging een twaalfja rig meisje door een bosch huiswaarts. Een strooper zag het kind voor een stuk wild aan, schoot en trof haar doodelijk in den buik. De strooper is gearresteerd. (Tel.) Een reddin g. Een jongetje van on geveer 6 jaar L. II., is gisteren spelende van de hooge kade bij het Roermondsplein te Arnhem in den Rijn gevallen. Alhoewel dade lijk eenige menschen ter plaatse waren, waag de niemand het kind na le springen. De heer

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2