2 B. en W. stellen voor hen to machtigen tot eene verzwaring en niibreiding van het bui zennet, met dien verstande, dat de uitbreiding van het net in den Leu«den*chen weg slechts zal plaats hobber, indien de firma Jacobs Engels bereid is een bedrag van 531.25 aan de gemoente te betalen en voorts hen te mach tigen perceelen, behooren-lo tot de gemeente Leusden, liggendo aan den Leusdenschen weg, aan to sluiten aan hot buizennet van de gas fabriek en in die perceelen gas te leveren. De heer Van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, mag ik over dezo zaak iet» in 't midden brengen. Ik kan geheel meegaan mot dit voor stel. Ik heb te veel gevochten den vorigen zomer voor dezo zaak, om nu bezwaar er teg» n temaken. Maar in het concept-besluit vind ik vermeld, dat in de aan to sluiten perceelen, die liggen onder de gemeente Leusden, nimmer muntgas zal wordon geleverd. Dat zou ik gaarne laten vervallen, liet wil mij voorkomen, dat er heol spoedig aanvragen zullen komen om in die woningen oen muntgasmeter te plaatsen. De bepaling is gemaakt, dat het munt- gas duurder moet worden betaald. Dat is dus een voordeel voor de gemeente. Iets anders is het of de kosten van aanleg geheel voor rekening van de gemeente moeten komen. Daar over kan eeno schikking gemaakt worden; er kan b.v. bepaald wordon, dat die kouten komen voor boido partijen, ieder voor de helft. Dn inge- zetonen van Amersfoort hebben dan nog con zeker prerogatief. Do heer Kam. Mijnheer de Voorzitter, de bepaling, dat nimmer munigas zal worden ge leverd in de aan te sluiten perceelen. zal alleen gelden voor de woningen van de inge zetenen van Leusden, aie aan den anderen kant van den weg liggen. Die zullen van muntga» verstoken bli|ven. Do heer Van Duinen. Die bepaling zou ik juist gaarne willon oj heffen, omdat voor muntgas moor wordt betaald dan voor gewoon gas. De heer Plomp. Mjjnheor do Voorzitter, deze bepaling is opgenomen omdat do ver schaffing van muntgas aan de gemeente offers ko-tvoor ieder perceel kost do installatie 50 k 60. Dat doet de gasfabriek wel voor de gemeentenaren, maar niet voor her», die buiten de gemeente wonen. Het heeft meermalen een punt van overweging uitgemaakt of de ge moente al dan niet gas zal vei strekken voor perceelen die buiten de gemeente gelogen zjjn. Steeds beeft mon zich op het standpunt ge plaatst, dat dit alleen kan geschieden als er voordeel voor de gemeente aan verbonden is. In het algemeen is het niet in ons belang het wonen buiten do gemeente to bevorderen. Alleen wanneer het menschen betreft die kleine hnisje» bewonen, kan het beter zijn hen buiten de gemeente te houden. Daarom is er geen bezwaar deze aansluitingen te doen, maarzoo, dat dit niet anders dan voordeel voor de ge- meontezal kunnen opleveren en dat geen offers door haar behoeven gebracht. Ik vind het heel juist, dat in het ontwerp-besluit de bepaling is org nomen, dat geen muntgas zal worden geleverd. De heer Van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, ik ben begonnen met te zeggen, dat ik mjj heel goed er mee kan vereenigen, dat er voor de levering van het gas buiten de gemeente eene andere regeling gemaakt wordt ten op zichte van do aansluiting. Er zal voor de ge meente in alle geval voo deel zitten in deze aansluiting, vooral al» het gas iels hooger moet worden betaald. Do gemeente zal er spoedig hare onkosten uithalen. Zij komt zoo in do beste conditie. De heer Kam. Het mun 'ga* heeft altijd een vasten prijs Door een 2v§ centstuk in den rm ter te werpen, verschaft men zich een zekere hoe- veolheid gas. De heer Van Duinen. Dat zou men dan kunnen doen, door er 3 cent in to worpen. De heer Kam. Hoe is dat mogeljjk P Men heeft hier een toestel dat automatisch werkt. De Voorzitter Maakt de heer Van Dui nen een voorstel van zijn denkbeeld De heer Van Duinen. Ja, mijnheer do Voorzitter. De heer Plomp. Moent de heer Van Duinen dat werkelijk Dan moet het geheele voorstel andors worden ingericht. Dat zit in de installatie, in 't geen de gemeente daarvoor uitgeeft Men zal toch niet door de gemeente Amersfoort de installatie willen laten betalen voor inwoners van Leusden Do Voorzitter. Mag ik den heer Van Duinen verzoeken een schriftelijk voorstel in te dienen. De heer Veis H e ij n. Mijnheer do Voor zitter, hot is mij niet duidelijk wat de heer Van Duinen bedoelt. Wil hij, dat er andere automaten zullen worden aangeschaft voor de levering van muntgas aan Leusden Voor gewoon gas zal een cent per Ms. meer moeten worden betaald. Dan zal men in Leasden het muDtgas ook moeten betalen volgens een hooger tarief Er zal een heel ander systeem moeten worden gevolgd. De heer Kam. Dat gaat toch niet maar zoo. De leiding moot ook betaald worden, waardoor de perceelen in Leusden aan de hoofdbuis worden aangesloten. Daarin wil de heer Van Duinen ook verandering brengen. De heer Van Duinen. De leiding zou ik voor gemeenschappelijke rekening willen laten leggen. De heer Kam. Dat wordt op andere plaat sen ook niet gedaan. De heer J o i i s s e n. Mijnheer de Voorzitter, ik vrees dat de heer Vau Duinen, als zijn voorstel wordt aangenomen, niet zal bereiken wat hij wil. Het muntgas, dat in Amersfoort geloverd wordt is duurder dan het gewone gas. Jtfu zal aan de afnemers in Leusden bet. gewone gas een cent duurder geleverd worden. Het muntgas zal nog weer duurder zijn. De heer Van Duinen wil de menschen helpen. Maar koe Door voor hen het gas nog weer duarder te maken. De heer Plomp. Mijnheer do Voorzitter, ik vrees, dat de zaak niet goed begrepen wordt. De gasfabriek is gebouwd ten behoeve van de gomeontenaren. De heeren zullen zich de dis cussie herinneren, die indertijd hier is gevoerd over de aansluiting van eenige perceelen onder Hoogland buiten de Koppel. Dat is toeD toe gelaten maar het is daarbij gebleken, dat er goen neiging bestond om gas te leveren buiten de gemeente. Wij hebben in de gascommissie getwijfeld of de raad op dit voorstel wel zou willen ingaan. En nu wil men nog verder gaan en de mensohen in Leusden bij de levering van muntgas gelijk stellen met de ingezetenen van Amersfoort. Ik begrjjp niet hoe dat kan. Wij kunnen 't niet doen zonder de gemeente te benadeelen De muntgasinstallaties werden in gericht om de minder bedeelden to helpen, opdat zij met de leiding ook de toestellen in huis hebben om het gas te gebruiken. Maar dat kan men niet toepassen op menschen, die buiten de gemeente wonen. Voor dezen moet de gaslevering een gunst blijven, waarvoor zij zelf een offer moeten brengen men moet dat niet de gemeente laten dragen. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter, ik hen het volmaakt oneens met wat de heer Plomp heeft gezegd Wat ziet men gebeuren bij het muntgas Dat de groote ge meente de kleine menschen helpt om er voor deel van te trekken. Dat is hier het geval. Toen wjj met de levering van muntgas begon nen, wisten wij niet dat daarmee zooveel zou worden verdiend. Nu zouden wij wel gek zijn, als wij aan den Leusderweg nieuwe klan ten kunnen krijgen, en zeggen wij willen ze niet hebben. Bij de perceelen aan do Koppel onder Hoogland, was het een ander geval. Toen was de gemeentegasfabriek pas in wer king wjj wisten niets van de exploitatie van die fabriek af. Men bad daar twee of drie lei dingen, die er van vroeger lagen. Wjj namen toen, wat de gaslevering betreft, een conser vatief standpunt in wij wilden geen gas bui ten de gemoente leveren om daardoor de men schen te dwingen in de gemeente te komen. Men meende namelijk, dat die menschen naar buiten waren gegaan omdat zij daar goedkoo- pcr konden wonen. Maar als gasfabrikant heeft de gemeente te vragen wat kunnen wjj doen om de uitbreiding van ons debiet te be vorderen De heer R ij kens. Mijnheer de Voorzitter, over de strekking van het voorstel van den heer Van Duinen kan ik niet oordeelen. Maar de heer Plomp verkondigt hier een zeer ver ouderd standpunt. Ik wil de aandacht vestigon op wat in Haarlem is geschied. Daar was men twintig jaren geleden ook van oordeel, dat men geen gas moest leveren aan perceelen buiten de gemeente. Maar men is daarvan terugge komen. en Haarlem levert nn gas aan de bui tengemeenten omdat er aan verdiend wordt. De heer Vols Hejjn. Mijnheer de Voor zitter, do discussie wordt meer en moer ver ward. Ik zou gaarne hooren wat de heer Van Duinen precies voorstelt. De heer Van Duinen. Ik stel voor punt b in het tweede gedeelte in het ontwerp be sluit te schrappen. Dan wil ik mij ten aan zien van de kosten van aansluiting der percee len op een vrij standpunt plaatsen. De heer Plomp. Daarmee zouden de menschen niet geholpen zijn, want wjj leveren alleen in Amersfoort muntgas. Als punt b ge schrapt werd, dan zouden do menschen toch nog geen muntgas krijgen. Dan wil ik nog even antwoorden op do opmerking van den hoer Rijkens, dat ik sta op een verouderd staudpunt. Ik deel dat gevoelen niet. Mijn standpunt is, dat iedere gemeente, die eeno gasfabriek heeft opgericht, dat doet ten bate van de menschen iu de eigen gemeente, maar het wonen in andere gemeenten niet moet bevorderen De V o o r z i 11 o r. Ik zal thans het voor stel van don heer Van Duinen in omvraag brengen. De heer Kroes. Mijnheer de Voorzitter, ik stel voor de beslissing van deze zaak te laten rusten tot dat zij beter zal zijn voorbe reid. De heer Van Duinen. Daarmee kan ik mij wel vereenigen. De Voorzitter. U stelt dus voor de zaak te renvoyeeren aan B. en W. De heer Kroes. Ja, mijnheer de Voor zitter. De Voorzitter. De heer Kroes stelt voor het voorstel aan B. en W. terug te zen den om het, in verband met het voorstel van den heer Van Duinen, nader uit te werken en toe te lichten. Dat voorstel breng ik het eerst in omvraag. Bjj de stemming wordt het voorstel van den heer Kroes aangenomen met 10 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heeren Kam, Jorissen, Salomons en Veis Heijn. A. Nader voorstel van B. en W. betreffen de de verordeningen, als bedoeld in art. 114bi» der gemeentewet. B. en W stollen eenige nadere wüzigingen voor, naar aanleiding van door God. Staten gemaakte bedenkingen. Zij gevon in overwe ging in do verordening op het beheer van het gasbedrijf der gemeente Amersfoort art. 21 in deze voege te wijzigen, dat het aldus wordt gelezen„In do instructie van den directeur van de gasfabriek wordt ten aanzien van ,dien ambtenaar o.a. geregeldbenoeming, schor sing. ontslag, vervanging, het bekleeden van openbare ambten of bedieningen en het ver bod tot bepaalde handelingen en verrich tingen. Deze instructie wordt aan Gedepu teerde Staten van Utrecht medegedeeld ter kennisname De verschillende artikelen, in de nota van wjjziging genoemd, worden achtereenvolgens z.h.o. voorloopig goedgekeurdwaarna met algemeene stemmen conform de twee voorstel len wordt besloten. 10. Rapport van de commissie in zake ro- glementswjjziging van het Burgerweeshuis. De commissie heeft bjj de verruiling van hare opdracht rekening gehouden 1. met het verzoek van Regenten om aan art. I van het reglement eene redactie te govonwaarbjj duidelijk wordt omschreven, welke kinderen in het Burgerweeshuis moeten worden opge nomen, 2. met den in de raadsver adering van 29 November uitgesproken wensch om ook de overige artikelen veor zoover noodig te herzien, met welken wensch Regenten na der hunne instemming hadden betuigd. De heer Gerritsen. Mijnht-er de Voor zitter, ik wil in de eerste plHats beginnen met diink te zeggen aan de commissie voor 't geen zij in korten tijd ter tafel heeft gebracht. Intusschen blijkt m. i. uit den

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 6