4 bepaling opnemen, die do Trouwen van het voorzitterschap uitsluit. Wanneer wij bezig zijn aau de herziening van het reglement, dan ligt het op onzen weg om de gelegenheid open to laten, dat zij tot dit ambt kan worden be noemd. Wanneer het bestuur liever een man aan zijn hoofd ziet, welnu het is daarin vrij. Maar wij laven thans niet meer iu een tijd, om de vrouw, die do groote kracht is voor de op voeding van hot kind, te krenken, door tot haar te zeggenGij 2ijt voor het voorzitterschap niet geschikt. De heer Roland us Hagedoorn. Mijnheer de Voorzitter, ik zou meen^n dat men dit allorminst kun zeggen in Nederland, waar eene vrouw als Koningin het door allen geëer biedigd hoofd van den staat is en waar wij het voorrecht hebben gehad, dat te voren eene ▼rouw als regentes het land op uitnemende wijze heeft geregoerd. Kan men dan beweren, dat eene vrouw niet geschikt is als voorzitter in dit bestuur De hoor Gerritsen. Bravo De Voorzitter. Ik zal thans de motie van den he*r Gerritsen in omvraag brengen. Do heer Van Duinen. Mijnh-er de Voor zitter, mag ik nog iets in 't midden brengen over art. 19 Do Voorzitter. Dat past minder bij de algomeene beschouwingen. Do heer Van Es v old. Mag ik de motie nog eens hooren Kr is zooveel over gepraat, dat de woord» n mij zijn ontgaan. De motie wordt voorgelezen en daarna in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Jorissen, Ruijs, Veis lloijn, Plomp en van Esveld terwijl de heer van Kalken verklaarde buiten stemming te blijven. De heer Jorissen. Mijnhe» r de Voor zitter, kan een lid zich vau stemming ont houden De heer vau Kalken. Ik meende niet over mijn eigon werk te moeten meestemmen. De lieer Jorissen. Een liddat tegen woordig is, moot zjjn stem uitbrengen. De heer van Kalken. Dan stem ik tegen. De Voorzitter. De motie van den heer Gerritsen is dus aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Het rapport zal aan de commissie worden teruggezonden. 11. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een verzoek van het bestuur der Sociëteit „Vereeniging", waarbij gebouwen en grond te koop worden aangeboden. B. en W. stellen voor het aanbod niet aan te nemen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, ik zou het wenschelijk vinden, dat deze zaak naar de afdeelingen gezonden werd. Er zijn, behalve dit aanbod, nog verscheidene aanbiedingen ingekomen, die niet in het pu bliek kunnen worden besproken, maar die te belangrijk zjjn om ze en passant te behandelen. Als de zaak verzonden wordt naar de afdee lingen dan zouden die binnen betrekkelijk korten tijd kunnen bjjeenkomen om haar to behandelen. Bij hot dagelijksch bestuur kan daartegen geen bezwaar bestaan, want er be hoeft niets meer eprepareerd te worden, zoodat de zaak betrekkelijk spoedig kan wor den a'gedaan. De Voorzitter. Heeft geen van de leden bezwaar tegen verzending naar de af deelingen Zoo niet, dan wordt daartoe be sloten. 12 Vaststelling van oen 5e suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1910. Wordt z. h. o. vastgesteld. 13. Vaststelling van een 2e suppletoir ko hier der straatbelasting, dionst 1910. Wordt z. h o. vastgesteld. 14. Behandoling van reclames in zake de straatbelasting, dienst 1910. Wordt z. b. o. besloten conform de adviezen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, ik zou gaarne eene inlichting vragen naar nanleiding van de circulaire, die in de ge meente is verspreid over de eleclrische energie. Het komt mij voor, met hot oog op wat ik daarvan heb opgemerkt, dat die circulaire heel slecht begrepen ia. Do burgerij is over 't algemeen nog onbekend met alles wat op dat gebied staat. Dat is niet te verwonderen, als men nagaat, dat de ontwikkeling op het gebied van electriciteit slechts dagteekent van de 10 k 15 laatste jaren. Ik zou willen weten: Zullen de antwoorden, die op deze circulaires worden ontvangen, de maatstaf zijn om te be- oordeelen of do gemeente er toe zal overgaan eiectrische energie te l-*veren, ja of neon Als het antwoord op die vraag bevestigend is, dan wil het mij voorkomen dat dit geen zeer onnauwkeurige maatstaf zal zijn. Als de burgerij niet betor wordt ingelicht en de voor- deelen van de zaak niet meer in het licht worden gesteld, dan zullen velen niet geneigd zijn om toe te treden als afnemers van eiec trische energie op dit oogeublik. De Voorzitter. U wenscht das, dat eene nadere circulaire zal worden gezonden om het publiek in te lichten De heer van Duinon. Ik zo* wenschen, dat meer voorlichting gegeven werd. De Voorzitter. Er ïb in de circulaire medegedeeld, dat als men nadere inlichtingen wenscht, die te verknjgen zijn bij den directeur van de gasfabriek. De heer v a n I) u i n e n. Ik heb verschil lende personon gesprokon, die schenen niet veel vertrouwen te stellen in den directeur van de gasfabriek. Zij gaan er niet heen; zij zeggen „De directeur zal er wel niet vau weton." Dat zog ik nietmaar dat is wat ik heb gehoord. Ik geloof niet, dat op deze wijze een maatstaf zal woid*n verkregen, die kan worden aangelegd, om de behoefte te be- oordeelen. Ik zou gaarne willen, dat meer inlichtingen werden verstrekt. De Voorzitter. Ik bon bereid te be spreken, of er op eenige wijze aan dit ver langen kan worden voldaan. Verlangt niemand meer het woord Dan heb ik nog iets te zeggen en wel tot don hoor Plomp. Het is waarschijnlijk de laatste maal dat wij de eer hebben u in ons midden te hebben, en dit geeft mij aanleiding u in het; open baar do verzekering te geven, dat het mij innig spijt, dat u ons gaat verlaten, waardoor we voortaan uw helder oordeel in zaken en goede adviezen zullen moeten missen. Ik hob in u bijzonder gewaardeerd, dat u bij de behandeling van gemeentezaken u altijd heeft gesteld op een zuiver objectief standpunt en dat in uwe adviezon en redevoeringen, zoowel in de raadsvergaderingen, als in die van de com- missiën van bijstand, waarvan u deel uitmaakte, nimmer schyn of schaduw was van p- litieke of andere doeleinden, of om de volksgunst te verwerven. 't Was voor u slechts de vraag: wat gebiedt de wet, wat eischt het belang van de gemeente? En ik dank u daarvoor uit naam van de bur gerij want u heeft hare belangen daarmede op de beste wijze gediend. Ook dank ik u uit naam van de gemeente voor alles wat u voor de gemeente gedaan heeft. Het zou mij te ver voeren zelfs de hoofdzaken te noemen van hetgeen waartoe u krachtig heeft medegewerkt. Alleen wensch ik te memoreeren het door u genomen initiatief tot aankoop van het landgoed „Birkhoven", waarmede gij u zeiven een monument te Amersfoort hebt gesticht. Aanvaard ook mijn persoonlijken dank voor de steun en medewerking die ik zoo menigmaal van uwe zijde mocht ondervinden. Ik zal die voortaan in mijn dikwijls moeilijke ambtsbe moeiingen zeer missen. Ik hoop, dat u te Arnhem een gelukkigen en aangenamen werkkring zult mogen vinden en dat het u, mevrouw uwe echtg^noote en lieve kinderen verder wel zal mogen gaan. De leden van den gemeenteraad, den secre taris en mijzelve beveel ik aan in uw welwil lend aandenken terwijl ik u de verzekering geef, dat de onvergetelijke plaats, welke u in den gemeenteraad heeft ingenomen, ons steeds eene aangename herinnering zal zijn. (Teekeneu van instemming). De hoor Plomp. Mijnheer de Voorzitter, mag ik u hartelijk dank zeggen voorde vri»n- deljjke woorden en wenschen, die gij tot mij hebt gericht. Gij hebt terecht gezegd, dat ik mij tijdens nijjn lidmaatschap van den raad steeds heb gesteld op het standpont, dat ik was vertegenwoordiger van de gemeente en mij nimmer had in te laten wat daar buiten lag, dat ik het belaug van het geheel had te bebar igen en niet dat van deze of gene kleine coterie. Zoo is het mij altijd gemakkelijk geweest mijne stem te bepalen over de voor stellen, waarovor hier moest worden beslist, wat anderen misschien moeielijker geweest is. Nog menigmaal zal ik terugdenken aan de vergaderingen van den gemeenteraad, waaraan ik zoovele jaren heb deel genomen. Ik dank de leden voor hunne instemming met awe woorden. Ik hoop dat de vergaderingen van dezen raad zich steeds zullen kenmerken door eene gelukkige samenwerking en dat aller streven zal zijn om het belang van deze gemeente te be vorderen. (Teekenen van instemming). Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Eiectrische Drukkerij L. PI BOSCH ZOON.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 8