356. Eerste Blad. »d* Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: ?cr 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.30. |fzon<leriyk? nummers0.05. Peze Conrant versohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. ^dvertentiënmodedeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dy de Uitgevers in te zenden. Zaterdag 20 Mei 1911. Uitgeversi VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnnmmer 60. PHIJS DEK ADVEKTENTIËNi Van 1—3 regels f 0.30. Elke regel moer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 33 cents by vooruitbetaling Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeeligo bepalingen tot hot horhaald advorteeron in dit Blad, by abonnement. Eone circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester cn Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land voor deze ge meente zal plaats hebben op Zaterdag, 10 Juni 1911, des voormiddags te 93 uur, de verlofgangers, behoo rende tot dc lichtingen 1903 en tol vroegere lichtin gen, alsmede tot de lichtingen van 1901 en 1905 op Maandag, 12 Juni 1911, des voormiddags 9J uur, de verlofgangers, behoorende lot de lichtingen van 1906 en 1907 op Dinsdag, 13 Juni 1911, des voormiddags te 9J uur, de ver.ofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1908, 1909 en 1910, telkens op het terrein van de Inlanterie-kazernes aan den Leusdcrweg te Amersfoort. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen door verlofgangers, die in dit Jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Mililiewet 1901 onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn, om in dit jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. 111 der wet onder de wapenen of in werkelij- ken dienst te worden geroepen. Deze vrijstelling is niet vantoepassing ten aanzien van de verlofgangers aan wie door den Minister van Oorlog is vergund eerst in een volgend jaar lot bedoeld einde onder de wapenen of in werkelijken dienst te komen Verlofgantgcrs, aan wie vóór 1 Juni uitstel van herhalingsoefeningen reeds werd of nog wordt ver leend tot het in het volgend jaar, moeten in het loopend jaar wél aan het onderzoek deelnemen, ten zij zij uit anderen hoofde daarvan alsnog mochten zijn of worden vrijgestelddie verlofgangers behoe ven, in verband met het hun verleend uitstel van herhalingsoefeningen, in het volgend jaar niet aan het onderzoek deel te nemen. Uitstel van herha lingsoefeningen tot in het volgend jaar, verleend op 1 Juni of later, gaat nimmer gepaard met herleving van de verplichting tol deelneming aan het onder zoek in het loopend jaar. door verlofgangers, die in dit jaar bestemd zijn om ingevolge art. 131 der Mililiewet 1901 naar de landweer over te gaan; door ingeiijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn ont heven, of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening ol van verblijf onder de wape nen is verleend, gedurende den tijd, dat zij in het genot zijn van dc ontheffing ot van het uitstel door miliciens, aan wie ingevolge de regeling van Jen dienst voor hel blijvend gedeelte lijdelijk verlof is verleend en die tijdens dit verlof geacht worden in werkelijken dienst te zijn, zoodal hel hun later verleend groot verlof gerekend inoet wordeu eerst een aanvang te hebben genomen op den dag, waarop het tijdelijk verlof is veranderd in gi oot verlof door militiepliohtigen, die dadelijk na de inlijving met verlof tot naeiere oproep»; g huiswaarts zijn gezonden en ingeschreven zijn n» het register van verlofgangers, tijdens den duur van dal verlof door verlofgangers aan wre toestemming is ver leend om het onderzoek eerst in November of De cember a. s. te ondergaan, die bij dc hun verleende toestemming !ot verblijf in het buitenland van deel neming aan het onderzoek zijn vrijgesteld, of die een vrijwiJige verbintenis volgens art. 9 der wel uebben aangegaan bij het rog imnt Genietroepen met bestemming voor de expio.iutie-compagnie der spoorwegaldeeling van dat regiment. De verlofgangers zijn verplicht bij hei onderzoek ts verschijnen in uniform gekieed en voorzien van de kleeding- cn uitrustingstukken hun bij vertrek met verlof medegegeven en van hun zakboekjes. Een arrest van twee lot zes dagen, te ondergaan In de naastbij gelegen provoost, of net naas.bij zijnde huls van bewaring, kan door den Miirtie-Gommis- saris worden opgelegd aan den verlolganger 1. die zonder geldige r edenen niet bij het onder zoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zouder geldige redenen niet voorzien is van de hierboven vermelde voorwerpen 3 wiens klceding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevon den 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Gedurende bet onderzoek, en in het algemeen, wanneer de verlofgangers in uniform zijn gekleed, worden de manschappen der militie tc land geacht onder de wapenen te zijn en zijn dus op hen van toepassing het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht. Zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op te komen, zullen zoodra mogelijk ter secretarie moeteu overleggen een op OUgeztgeld papier ge schreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Den verlofgangers wordt uitdrukkelijk bekend ge maakt, dat zij zich in geen geval kunnen beroepen op het niet-ontvangen eencr bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, we ke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is gesoliied, hen bij mei-verschijning in verzuim stelt. Amersfoort, 18 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Dc Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WU1JT1ERS. BUITENLAND. Politiek Overzicht De Spaansche Vereemgings- wet. Het door de regeeriug van Spanje bij de Cortes ingediende ontwerp der vereenigings- Wet, dat met zooveel spanning werd ve - wacht, bevat op het gebied van het alge meene vereenigingsrecht weinige nieuwe be palingen. De hervorming beslaat hier hoofd zakelijk uit eene nauwkeurige omschrijving van reeds bestaande bepalingen en dc daar uit voortvloeiende rechtszekerheid. Zoo wordt aan de ambtenaren van den staat, voor zoover zij niet in dienst staan van de gewapende macht, uitdrukkelijk het recht toegekend om zich te vereenigen tot behar tiging van hunne berocpsbelangen, echter onder voorbehoud van verbod van eene op stremming van den openbaren dienst doelen de onderneming, dus van staking. De ont binding van vereenigingen wordt in dezer voege geregeld, dat het uitvoerend gezag slechts eene lijdelijke, den duur van twinag dagen niet te boven gaande voorloopige shil ling met nauwkeurige opgave van redenen kan bepalen, terwijl de definitieve opheffing blijft voorbehouden aan de rechterlijke macht, die ook naar bepaalde regelen be schikt over de goederen van ontbonden ver eenigingen onder eerbiediging van de rechts aanspraken der leden. Aan de vakvereni gingen wordt het reclil van 't sluiten van collectieve arbeidscontracten toegestaan; ook aan onderlinge aaneensluiting van zulke ver eenigingen schijnt het wetsontwerp geene belemmer ingen in den weg te willen leggen. Het hoofddoel, waarmee de hervorming is ondernomen, is intusschen de congrega tiën aan het gemeene recht te onderwerpen en een einde le maken aan hunne bevoor rechte stelling, waardoor zij tot dusver een slaat vormden in den staat. De voordracht is in dit opzicht haast nog radicaler uitgeval len dan men verwachtte. Zoo wordt in arti kel 3 gezegd: ,,De op grond van de regelen of statuten der verceniging aanvaarde verplichtingen hebben slechts in zóóver bindende kracht als zij niet een levenslange verhindering beteeke- nen van de rechten en verplichtingen, die de politieke en burgerlijke persoonlijkheid van iederen Spanjaard uitmaken. Bijgevolg zijn wettelijk niet bindend verbintenissen, die een levenslang prijsgeven van de door de grondwet en het burgerlijk wetboek gewaar borgde rechten inhouden, daargelaten de zedelijke en godsdienstige waarde van zulke verklaringen". Daar door deze bepaling zoo goed als uiL- sluitend de geestelijke gelofte getroffen wordt, is aan de onder hare heerschappij levenden ook de bescherming van hel volgende arti kel toegezegd, dat hel uittreden uit de ver- eeniging overlaat aan de vrije wilsbeschik king van ieder individueel lid zonder uil zondering. De bezit-omstandigheden van de congrega tiën worden door de volgende artikelen be haald, die terugwerkende kracht hebben en uiterlijk zes maanden na de wet in werking zullen treden. Art. 11. De vereenigingen moeten telkens om de drie jaren aan de provinciale regee ring eene opgave van hun roerend en on roerend bezit overleggen. Art. 14. Behalve door rijks- of gemeente lijke toelagen kunnen de vereenigingen slechts door koop verkrijgen, bezitten of beheeren: 1. de bijdragen van de leden, 2. liet vercenigingsLokaai, 3. de voor hel doel der vereenigong noodigc goederen. Door schenking verkregen onroerende goederen moeten van de hand gedaan en hunne waar de in op naam geplaatste en onvervreemd bare inschrijvingen belegd worden. Ilel doel van deze laatste bepaling is klaar blijkelijk aan de in geestelijk bezit gekomen goederen zooveel mogelijk liet karakter van de ,,doode hand" te ontnemen. Het volgende artikel verklaart het verkrijge r of vervreem den van goederen -door niet uitdrukkelijk in opdracht van de ve>reen.iging optredende tussohenpersonen voor nietig. Aan. 16 onderwerpt alle vereenigingen, wat de belastingen en de hygiënische voor schriften betreft, aan het staatstoezicht, en in verband daarmede zijn in -art. 24 van het clausuur-recht der kloosters uitgezonderd alle „voor het bedrijf of het onderwijs be stemde of door verpleegden, leerlingen of andere niet door plechtige geloften gebon den personen bewoonde ruimten." Art. 29 beperkt de deelneming van vreem delingen aan Spaansche vereenigingen in dezer voegeVreemdelingen kunnen in Span je geene godsdienstige vereenigingen op richten, zonder vooraf het burgerrecht te hebben verworven. Ook kan geen godsdien stige of beroepsvereeaiaging zich constitu- eeren, die voor meer dan een derde uit (zij 't ook genaturaliseerde) vreemdelingen bestaat. liet wetsontwerp bevat 31 artikelen en eone additioneel artikel, dal van de nieuwe bepa lingen uitzondert de vóór den 27en December 1910 opgerichte stiaht'ngen van de concor dat irc orden. Als zoodanig zijn de volgende orden genoemd St.-Vin oen-li us (Paulaners), SL-Philip Nc-ri (Philippcnsers), Franciscaner missionarissen en broeders van het hei lige hart, voorts de vrouwelijke orden van c. barmhartige zusters en de zustere van de onbevlekte ontvangenis. Op deze wijze beeft minister-president Ca- n a te jas zijne toezegging ingelost tot regeling van deze zaak, die voor Spanje is eene ques tion brftlante. Duitschland. Het huis van afgevaardigden van den Prui- sischen landdag heeft het wetsontwerp tot toelating van de facultatieve hjkverbrandim* aangenomen. In de commissie was bij de eindstemming art. 1 van het regeeringsont- werp verworpen. De vergadering nam een tegenovergesteld besluit; art. 1, dat luidt: „i>e lijkverbranding mag slechts in door de lands- politie goedgekeurde inlichtingen geschieden", werd aangenomen met 176 tegen 158 stem men. Voor stemden de uationaal-liheralen, de vrijzinnige volkspartij, do sociaal-democraten, het Deeuscbe lid, twee Heden van het cen trum, de vrij-conservatieven op één na, die zich onthield, en 36 conservatieven. De meer derheid van de conservatieven stemde met he< centrum en de Poolsche fractie tegen. Daarna werden de overige artikelen aan genomen naar tte voorstellen van de com missie. Frankrijk. De instructie in de zaak-Maimon is geslo ten. Dc reohter-commissaris heeft Maimon, zijn secretaris Pallier «n den vice-consul Rouet op grond van de spionagewet naar de rechtbank verwezen. Het proces zal waarschijnlijk den 26en Mei in behandeling komen. De bevolkingsstatistiek in hel jaar 1910 wijst uit, dat het aantal levend geborenen bedraagt 774,358 en dat der sterfgevallen 703,777; het getal geboorten overtreft dus dat der sterfgevallen met 70.581, d. i. 4389 meer dan in 1909. Al is echter het over schot dor geboorten hooger dan in 1909, dan -hangt dit samen met een opvallenden achteruitgang van de sterfte. Het getal ge boorten op zich zelf is weder lager dan vroeger. Huwelijken werden 309,289 geslo ten en 13,049 gescheiden. De gemeenteraad van Sédan heeft beslo ten af te treden, wanneer de troepen van het garnizoen, die naar Champagne zijn gezonden, om daar de orde te handhaven, niet vóór Zondag zijn teruggekeerd, omdat de kooplieden in Sédan door de afwezigheid van de troepen schade lijden. Engeland. Londen, 19 Me i. Ilod ena vond weru in Buckingham Palace oen gala-bal gegeven ter eere van het Duitsche Keizerpaar. Het bal werd jeopend met een koninklijke quadrille, waaraan de Keizer, do Keizerin, de Koning en de Koningin deelnamen. Alle leden van de koninklijke familie en een groot aantal dames uit de hoogste En- gelsche kringen woonden het bal bij. De schoone balzaal vertoonde een schitte rend gezicht. Londen, 1 9 M e i. Reuter verneemt, dat do Keizer den prins van Wales uitgenoodigü heeft om een bezook te brengen aan Potsdam. De bijzonderheden zullen nader geregeld worden. Portugal. De Lissabonsohe bladen berichten, dat in Braga een voorraad van 200 vlaggen, die de kleuren van het voormalige koninkrijk Por tugal vertoonden, in' beslag is genomen. Oosten rijk-Hongarije. Het Frenidenblatt bevat eene weerlegging van de geruchten, die den sahijn wilden doen ontstaan, alsof er een dubbelzinnig duister zou liggen over het standpunt van de regeering van Oostenrijk-Hongarije in het Marokko-vraagstuk. Het officicuse or gaan van het Oostenrijkse he departement van buitenlandsahe zaken zot dit standpunt aldus uileen: „De leidende beginselen der opvatting van het Weener kabinet over de Marokko-zaak zijn zoo duidelijk en eenvoudig als die van de beginselen der Algeciras-akte. Het be lang van Oostenrijk-Hongarije bij de Ma- rokko-kwestie dekt zich met het belang bij de handhaving van de integriteit van Ma rokko, de onafhankelijkheid van den sul tan en dc open deur voor den fliandel van alle natiën. Van de zijde der Fransohe regeering zijn sedert het begin der nu in gang zijnde Marokkaansche expeditie in Weenen en bij de overige kabinetten verklaringen afge legd in dezen zin, dat zij met deze expeditie geene veroveringsplannen bedoelt, maar eenvoudig aan de anarchistische toestanden in Marokko een einde wil maken, en dat zij van elke schending van de Algeciras- akte afkeerig is. Frankrijk kan aanspraak maken .op het recht, dat aan deze verkla ring bij de buitenlandschc regeeringen ge loof wordt geschonken. Daar niet alleen dc Oostenrijksoh-Hongaarschc en de Duitsche, maar voor zoover wij geïnformeerd zijn, ook de kabinetten van Petersburg, Londen en Rome aan de Fransche verzekeringen vertrouwen schenken, is er gcon verder be wijs noodig, dat geïsoleerde dagbladbcrich- ten over meeningsverschillên betreffende Marokko in het gebied van de fabelen bo- hooren. Inzonderheid moeten dergelijke ge ruchten, betreffende de verhouding van Oostenrijk-Hongarije tot het rijk, welks bondgenoot het is, als opzet!olijke verkeer de voorstelling aangeduid worden. Deze constaleeringen zullen voldoende zijn om voor de toekomst den grond weg te nemen vorxr onbehoorlijke besüipgAlin- gen, waaraan de wensch niet vreemd schijnt te zijn, om in de Marokko-zaak met alle geweld een kritiek moment neer te leg gen. Ten deele laat zich die neiging terug brengen tot de nawerking van zekere in drukken, die de zaak nu zes jaren geleden heeft geboden. Daarbij wordt echter voor bijgezien, dat de Marokko-kwestie, hoe de zaken ook mogen zijn, heden volstrekt niet meer het ernstige karakter heeft, dat er in het jaar 1905 een bijzonderen stempel op drukte. Sedert zijn de omstandigheden zoer belangrijk veranderd, lieden zijn wij in liet bezit van de Algeciras-akte, heden bestaat de Dttftlsoh-Fransche Marokko-overeenkomst van 9 Februari 1909. Heden zijn misschien de meeningen over Marokko hier en daar niet meer geheel dezelfde ais voor zes ja ren. Daarom wordt ook de ongerustheid, die in den laatsten tijd in een deel van de pers is gebleken, voor zoover wij weten, door de staatskanselarijen volstrekt niet ge deeld. Toongevend voor Se beoordeeling van den toestand blijft enkel en alleen de vroeger vermelde overeenstemming tus schen de mogendheden in de opvatting van de Fransche maatregelen in Marokko en de opvatting van de hen vergezellende verkla ring der Fransche regeering." Turkije. De Vossische Zeitung verneemt, dat de Porte geene kadis naar Kreta zal zenden. De Mohammedanen op Kreta zullen kadfs zelf kiezen, wier benoeming door de Porte aan de goedkeuring der beschermende mo gendheden zal worden onderworpen. Griekenland. Athene, 19 Mei. In de Kamer ver klaarde de minister van buitenlan-dsehe za ken, in antwoord op eene interpellatie over de Grieksch-Rumeensche betrekkingen, dat hij het doen van mededeelingen daarover meent te moeten uitstellen totdat de gezan ten van de beide natiën hunne geloofsbrie ven aanbieden. Staten, die vriendschappe lijk gezind waren jegens de beide landen, hebben hunne goede diensten aangeboden voor het herstel van dtf betrekkingen. Na dat de betrekkingen zijn hersteld, zal Grie kenland vastberaden den weg opgaan naar de nationale verheffing en toonen een vre- desfactor te zijn, die niemand uitdaagt, maar zich bewust is van aijne waardigheid en van de verplichtingen, die er uit voort vloeien. Vèreenigde Staten. De verklaring, die het staatsdeparlement te Washington heeft laten uitgaan over den stand van zaken, wat de arbitrage verdra gen betreft, luidt aldus: Het staatsdepartement heeft het ontwerp van een algemeen arbitragererdrag vol tooid, dat door den president is goedge keurd en aan den Franschen en den En- gelschen gezant is ter hand gesteld als een grondslag waarop de regeering der Ver- ecnigde Staten nu gezind is de onderhan delingen aan te knoopen. Dit ontwerp is niet het resultaat van onderhandelingen met eenig bepaald land, maar bevat slecht» datgene wal onze regeering beschouwt als een gezonden grondslag voor onderhande lingen over de uitbreiding van het kader van hare arbitrage verdra gen. Het is aan den Fransahen en aan den Engelschen ge zant ter hand gesteld, omdat zij den Wensch van hunne regeeringen te kennen gegeven bobben om de vraag van een algemeen ar bitrageverdrag te behandelen, dat alle mee- ningsverschillen zou insluiten, die lusschen hen en de Vereenigde Staten zouden kun nen ontstaan. De algemeene grondslagen van het ont werp zijn de volgende: Het breidt den omvang van de bestaande algemeene arbitrageverdragen hierdoor uit, dat het de daarin voorkomende uitzonde ringen ter zijde stelt, namelijk dc vragen van het levensbelang en van de nationale eer. Het ontwerp bepaalt, dat alle geschil len, die door eene internationale rechtbank kunnen worden beslist, zullen worden on derworpen aan het hof van arbitrage te 's Gravenhage, als niet door eene bijzondere overeenkomst een ander gerechtshof mocht worden aangewezen of gekozen. Het be paalt verder, dat alle geschillen, die een van de beide verdragstaten beschouwt als niet vatbaar voor beslissing door een inter nationaal scheidsgerecht, zal wonden toe gewezen aan «xrve commissie van onder zoek, die volmacht zal krijgen om voorstel len tot bijlegging te doen. Deze commissie zal worden gevormd uit burgers van de beide landen, die loden zijn van het hof van arbitrage te s Gravenhage. Indien de com missie mocht beslissen, dat de geschillen moeien worden onderworpen aan eene scheidsrechterlijke heoondceling, dan zal deze beslissing bindend zijn en eene scheids rechterlijke behandeling plaats hebben. Voordat men dus tot eene scheidsrechter lijke behandeling overgaat, zelfs in geval len, waarin de beide landen overeenstem- m°n. dat dc hes«aande geschillen geschikt1 zijn om door arbitrage te worden a£godaai\ zal eene commissie van onderzoek dc aan hangige kwestie nagaan, oan eventueel eeOt bijlegging aan te bevelen, die de noodzake lijkheid van eene scheidsrechterlijke behan deling zou uitsluiten. Het voorstel van zulk eene commissie zal niet het effect wan eene scheidsrechterlijke beslissing hebben. De commissie zal verder, op verzoek van d< beide regeeringen, haar rapport een jaat lang uitstellen, om de mogelijkheid voor bijlegging langs diplomatieken weg te ver schaffen. De verdere <1 cel on van het ontwerp-ver- drag behandelen in hoofdzaak de samen* stelling van de commissiën ©n ander© bij zonderheden. Washington, 19 Mei. Dc in Ohio, Indiana, Illinois en Michigan werkzame spoorwegmaatschappijen hebben van de „In terstate commission" vergunning gekregen om voor het algemeene verkeer hoogcre pas sagiersvrachten te bepalen dan voor het tol den staat beperkte verkeer, voor zoover ds in den staat bevoegde organen voor hrt laatste de vracht hebben bepaald op 2 centen per mijl. Mexico. Mexico (stad) 19 Mei. Officieus word! bericht, dat president Diaz den 24eu ol 25en Mei zal aftreden. Het bedanken van vioa» president Corral wordt ieder oogenblik ver» wacht Aan de Associated Press wordt uit Juares bericht dat de vredesonderhandelingen zo< gunstig vorderen, dat het sluiten van den vrede en liet bedanken van president Diaz to gen Maandag kan worden verwacht. Madcro heeft het aanbod aangenomen om zich naar de stad Mexico te begeven cn daar op te tre den als voornaamste raadsman van den mi nister de la Barra. Hij hoeft eene verklaring bekend gemaakt, waarin hij zegt, dat do overeenkomst zeer bevredigend is en dat do vrede uls een voldongen feit kan worden be schouwd. De Daily Mail bericht uit Mexico (stad), daf als Diaz cn de vice-president Corral zijn afge treden, hetgeen vóór het einde van de maand zal geschieden, de minister van buitculand- sche zaken de la Barra, tot voor korten tijd gezant te Washington, tijdelijk het president schap op zich zal nemen. Ook het ministerie zal bedanken cn volgens eene overeenkomst tusschen generaal Ma nero, den leider van den opstand, en den voorloopigen president op nieuw samengesteld worden. Intusschen zou den de nu f'ungcerende ministers in hun ambt bevestigd worden mot uitzondering van de hoofden der departementen van oorloft binnenlandsche zaken en justitie. Het depar tement van hinneulandsche zaken zal worden opgedragen aan Vasquez Gomez, den candfc daat van de Maderisten voor liet vice-presi« dentschap bij de laatste presidentsverkiezing. Minister van justitie zal wórden Manuel Vas quez, een advocaat, door Madcro voor dit ambt aanbevolen; tot minister van oorlog ia bestemd generaal Jose Gonzales Salas, die met beide partijen op goeden voet staat op. met do familie Ma der o vermaagschapt is. Allerlei. Tijdens dc kroningsfeesten te Londen mogen geen vliegmachines od luchtschepen zich boven die stad vertoonèn. Dit verbod it het gevolg van do vernuftige uitvinding van een bewoner der Nieuwe Wereld, die, om den stoet gemakkelijk te kunnen volgen en bewonderen, zich met een ludhtecirippe* had in verbinding gesteld. De politie is ech ter tusschen beide gekomen. Het luchtschip was volgens haar te vergelijken mot het zwaard van Damocles, dat boven de hoef den der vorsiten te zweven komt. Men beliep, immers licht do kans, dat het luchtschip tuimelde midden in den statigen stoet en dat zou wel wat al tc voel verwarring bren gen. Maar, bovendien zou zulk een mo dern vervoermiddel niet een te fel contrast vormen mot dc eeuwenoude tradities, waar* aan in Engeland bij dit soort van plechtig heden met alle macht do hand wordt got houden? De stad Antwerpen richt dit joar haan 27c bestendig festival in. Hut wordt aanga» boden aan al dc zang-, fanfare-, harmonie ën symphonic-gezölseliappcn van hot land en den vreemde en zal plaats hebben do Zon* dagen der maanden Juli, Augustus en Sep tember, als ook den 14cn en 15en Augu-v tus. Elk gezelschap mag voor hare deelneming den dag kiezen die haar bet best bevalt De waarde dor premiën en medailles b» draagt nner dan 8000 frank. De eerste pre mie b 1000 frank voor de vereenjgingen en 200 frank voor de bestuurders. De vereenigingen die geen prospectus onlH vangen hebben kunnen er een per briefkaart vragen aan den burgemeester van de stad A rut worpen. Het forum van Julius Caesar zat, t&-. koste van een groot getal huizen, te Koma worden opgegraven.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 1