M# 877. Eerste Blad. O" Jaar^anf. Zaterdag 10 J luni 1911. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS! PRIJS DER ADVERTENTIÜNi Idem frane^ per post - 1.50. Afzondorlyk nam.ners 0.05. Deze Oo'uant veraohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiên. mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Elke regel moor - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Groote lettors niutr plnatsruimto. Voor handel on bedrfjf bestaan zeer voordoolige bopalingon tot hot herhaald advorteoren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaardon, wordt op aanvraag toegezonden. Uitgeversi VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 60. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter alganeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan P. W. Servaaa, wonende alhier, vergunning is ver leend tot de oplichting van ecne smederij met gas motor van 2 P.K. in het perceel Breodestraat, wijk F, no. 39, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E, no. 3374, onder voorwaarde dat a. de vloer rondom de smidse op een afstand van minstens 3 Meter daaromheen, geheel in steen' wordt uitgevoerd b. de motor wordt gesteld op een, op den vas ten zandbodem aangelegd fundament van stampbeton of metselwerk, hetweJt rondom minstens 0.10 Meter vrij wordt uitgevoerd, dat trillingen of schokken niet voorkomen c. de draaibank, de boormachine en de te plaat sen aambeelden eveneens zoodanig worden gesteld zoo noodig op in stampbeton of metse.werk uitge voerde fundamenten, dal trillingen of schokken niet voorkomen d. de krachtoverbrenging van den motor zoodanig wordt uitgevoerd, dat in muren of balklagen geen trillingen optreden, die voor aangrenzende perceeien hinderlijk zijn e. de noordelijke muur van de inrichting niet als werkmuur wordt gebezigddat hiertegen, uitgezon derd de smidse, geen werktuig of werkbank ge plaatst wondt en de afstand van dergelijke voorwer pen tot dien muur minstens 1 Meter bedraagt f. de schoorsteen boven de smidse opgaat tot eene hoogte van minstens 8 Meter boven den beganen grond g. de afvoerpijp voor de afgewerkte gassen van den motor van voldoende wijdte is, geen korte bochten heeft en voorzien wordt van een knalpot van voldoende afmetingen, zoodat de afvoer der gassen zonder hinderlijk geraas plaats heeft; h. de onder g. genoemde afvoerpijp wordt opge trokken tot eene hoogte van minstens 0.80 Meter iniven den nok van het dak der inrichting. Amersfoort, 8 Juni 1911. Burgemeester cu Wethouders voornoemd Dc Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUUTIERS. Politiek Overzicht. Be Britsche rijksconferentie Sedert 1887 zijn de groote Britsche kolo niën gewoon om de vier of vijf jaren hunne eerste ministers naar Londen te zenden, om met de regeering van het moederland over leg te plegen over de algemeene belangen van het rijk. Deze rijksconferentie is thans weder sints een paar weken bijeen. De dringende vraag, die de conferentie bezig houdt, is niet die van de tariefsher ziening, het tolverbond waarvan Jozef Chamberlain droomde en dat voorshands geheel op den achtergrond is geraakt. Voor het eerst sints de geschiedenis van het rijk vertegenwoordigen ditmaal de eerste mi nisiers van da zich zelf besturende koloniën geene eigenlijke koloniën, maar werkelijke state», waarvan twee, Canada en Australië, sedert twee jaren bezig zijn zelfstandige oorlogsvloten te bouwen. Met het oog op de veelvuldige internationale vraagstukken, die voor het rijk van belang zijn, inzonder heid in den Grooten oceaan, was het voor de leden van de groote Britsche familie van gewicht zich nauwkeurig met elkaar te ver staan over de wijze, waarop zij zouden sa menwerken in vragen van verdediging en van buitenlandsche politiek. Twee oplossin gen werden op de conferentie besproken. De eerste had tot strekking het rijk den weg van het federalisme te doen opgaan. Sir Joseph Ward, def eerste minister van Nieuw-Zeeland, deed het voorstel het En- gelschc ministerie van koloniën te hervor men in dier voege, dat het een soort van permanent verbindingsorgaan wordt tus- schen de regeeringen van de Dominions en die van het moederland. Hij ging nog ver- Ier; hij had gewild, dat een rijks-staatsraad werd opgericht, samengesteld uit vertegen woordigers van alle zich zelf besturende ileelei van het rijk, die de laak zou hebben ran raadsman der rijksregeering in alle zaken, de belangen van de Dominions ra kende. Aan dezen raad van state zou later kunnen worden toegevoegd een parlement, gekozen door moederland en Dominions, dal de leiding van de buitenlandsche poli tiek en van de vloolpolitiek van het geheele rijk op zich zou nemen. Dit plan heeit weinig bijval gevonden. De roorslelier is er in de conferentie alleen mee blijven staan. Canada, Australië, Zuid-Afri- ka hebben geweigerd het geringste deel van hunne parlementaire autonomie op te offe ren. Wat de regeering van het moederland betreft, bet eenige waartoe zij zich bereid toonde, was eene reorganisatie van haar departement van koloniën, waardoor de za ken, die de zich zelf besturende koloniën betreffen, geheel worden afgescheiden van die, welke de kroonkoloniën aangaan. Er bleef nog over eene andere wijze van samenwerking, die de tegenwoordige staats regeling van het rijk zou eerbiedigen en zich er toe zou bepalen een nauw verbond te vestigen lusschen Groot-Brittannië en de verschillende Dominions. D«»ze oplossing is gebleken de eenige aannemelijke te zijn. Voor het eerst zijn de op de conferentie aanwezige koloniale ministers toegelaten tot de geheime beraadslagingen van het co mité van landsverdediging, dat in den boe zem van het Engelsche kabinet een soort opperste raad vormt, belast met dc zoi-g voor de verdediging van het rijk. Twee van deze ministers, generaal Botha, de eerste minister van Zuid-Atrika, en de heer Fisher, eerste minister van Australië, hebben er openlijk hunne voldoening over uitgedrukt, dat zij op deze wijze in den raad der regee ring van het moederland waren toegelaten; zij hebben verklaard, dat op meer dan een punt de; vertrouwelijke mededeelingen, die hen zijn gedaan, hunne kennis hebben ver meerderd en hen hebben bevredigd. Aan <ten anderen kant heeft, naar aanlei ding van het door Australië uitgedrukte on genoegen, dat het niet was «geraadpleegd voor de onderteekening van de verklaring van Londen van 1909 tot regeling van de kwestie van de oorlogsconlrabande ter zee, dc rijks- conferentie met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarhij de Engelsche re geering wordt uitgenoodigd, voorlaan, voor zooveel d»T mogelijk is, vóór de onderteeke ning van een internationaal verdrag de Do- nfinions te raadp-cgen, die daarbij belang konden hebben. Namens de Engeische regoe- ring was trouwens Sur Edward Grey aan dezen wensch reeds tegemoet gekomen. Hij ■had zich verhonden niet naar de volgende Haagsche conferentie te zullen gaan, zonder vooraf zijn programma aan de Dominions te hehhen onderworpen. Dat was eene uilnoodi- ging aan de jongste natiën van liet rijk om niet Oud-Engeland samen te werken in alle belangrijke zaken van de .nlernationale poli tiek. De vraag kan worden gesteld of hiermede een vooruitgang van beteekems is verkregen uit het gezichtspunt van de Britsche bondge nootschappen. De Temps .is daaromtrent skeptisch gestemd; zij schrijft: „Eene eenvou dige motie is zeiden voldoende om een ge heel poliJtiek stelsel omver te werpen. Het beste bewijs daarvan is, dat de conferentie van 1902 reeds mei algemeene stemmen eene dergelijke motie had aangenomen. Destijds was overeengekomen, dat, voor zoover bet ge heim vau de on .cxhandelingen dit toeliet, de Britsche regeoring de koloniën zou raad plegen, alvorens verdragen met vreemde sta ten te Sluiten. Het is niet in te zien, dat de nieuwe motie oets toevoegt aan dit vroegere besluit, dat steeds een doode letter is geble ven. Maar het ernstigste verschijnsel is elders. In den loop van de discussie heeft Sir Wilfrid Laurier verklaard, dal Canada zijnerzijds er niet aan hecht door de Britsche regeering te worden geraadpleegd over zaken van bui tenlandsche politiek. De reden, d.e hij daar voor gaf, is rondborstig; hij zcide: „Als een Dominion er op aandrong te worden geraad pleegd in vragen, die den oorlog na zic.i kun nen sleepen, dan zou dat dc noodzakelijkheid meebrengen om eventueel aan dien oorlog deel te nemen." Van daar tot de verklaring, dat Canada meent onzijdig te kunnen blijven in hqt geval van een conflict tusschen Enge land en onverschillig welken staat, en dat het weigert een bondgenootschap aan te gaan, is er slechts een stap. „De waarheid schijnt te zijn, dat het Brit sche rijk zoowel wat de diplomatieke samen werking als wat het federalisme betreft, lan gen tijd nog op tasten is aangewezen. Op iedere conferentie betuigen de jonge Angel saksische natiën krachtiger hunner begeerte van toenadering tot het moederland. Op iede re conferentie doen zij openhartiger hunne naijverige bezorgGJie.d voor hunne onafhan kelijkheid uitkomen. Deze tegenstrijdigheid dreigt het rijk te verlammen, zoolang een gemeenschappelijk gevaar niet aan het onbe wuste egoisme van sommige Dominions de noodzakelijkheid zul aantoonen van de daad en zoo noodig het offer. Men moet, voor het welzijn van het Vereenigde Koninkrijk, wen- sehen, dat dit uur niet te laat zal slaan." Duitschland. In de Reichsanzciger zijn afgekondigd de grondwet van Elzas-Lotharingen en de kies wet voor ue Tweede Kamer van den landdag van Elzas-Lotharingen. De eerste wel is met den dag van hare afkondiging in werking ge treden. voor zoover de bepalingen betree over de samenstelling van den landdag; ver der zal zij van kracht worden op een hij kei zerlijk besluit te bepalen tijdstip, uiterlijk op 1 Januari 1912. De tweede wet is ge.^.g me den dag van hare afkondiging. Lc.K-- Brussel, 9 Juni. De minister van spoorwegen de Brocquevilie heeft de op dracht aangenomen ora een ministerie te vormen. Frankrijk. Rouaan, 9 Juni. In den loop van het congres ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Rouaan, deed de officicele afge vaardigde van Nederland, de heer van Biema, interessante mededeelingen over dc vroegere handelsbetrekkingen tusschen Rouaan en Holland Op 69-jarigen leeftijd is overleden de se nator Maurice Rouvier, die van de oprich ting der derde republiek af eene gewich tige rol heeft gespeeld. Na den val van het keizerrijk werd hij secretaris-generaal van de prefectuur In Marseille. Marseille koos hem ook in de nationale vergadering en la ter in de Kamer, waar hij zich nauw aan sloot aan Gambetta. Na Gambetta's dood be. hoorde Rouvier tot de leiders van de op portunistische partij, die Gambetta's poli tiek voortzette. De Panama-zaak noodzaak te hem als minister af te treden, maar hij trad spoedig weder op den voorgrond. In den strijd tegen het Boulangisme speelde hij eene voorname rol; hij was na den val van het kabinet-Goblet de eenige staatsman, die den moed had een kabinet zonder generaal Roulanger te vormen. In zijn tweede minis ter-presidentschap ontdeed hij zich van Del- cassé, toen diens Marokko-politiek gevaar lijk dreigde te worden. Rouvier is een der meest geziene staatslieden van de derde republiek geweest en tevens een van hare meest gezag hebbende financioele speciali teiten Italië. De republikein Chicsa heeft in de Italiaan- sche Kamer een door elf andere leden van dc uiterste linkerzijde inedc-onderteekende motie ingediend, waarin voorgesteld wordt de regecring uit te noodigen een krachtige actie te voeren, om art. 23 van het verdrag van Berlijn op Albanië toegepast te krijgen. Genoemd artikel handelt over het invoe ren van een regeling in de provinciën van Europeesch Turkije als op Kreta in 1878 bestond. Rome, 9 Juni. Bq de verdere behan deling van de begroeting van buitenland sche zaken verklaarde de minister van bui tenlandsche zaken overtuigd te zijn, dat Italië beschouwd wordt als een belangrijke politieke factor. De deelneming van de beschaafde wereld aan de vaderlandsche feesten js van hooge morcele -en politieke beteekenis. De minister gelooft, dat het belang van Italië de handhaving van den territoriaien status quo eischt en van het nu bestaande evenwicht in de Adriatische zee. Het beste middel om dit doei te bereiken is weder- zijdsch vertrouwen en stevig bondgenoot schap tusschen Italië en Oostenrijk. w. minuter vcriuaurue, üat de vriendschap lusschen heide regceringen eu bride volken mogelijk maakt, dat kleine geschillen onder geschikt worden gemaakt aan de groote wc- ucrzijdsehe belangen. Italië is van zins mede te werken tot be houd van den vrede en zal niet tot gevaar lijke ondernemingen het initiatief nemen. De minister toonde aan, dat de afgevaardigde Chicsa ongelijk heeft wat de mogelijkheid be treft om art. 23 van het traktaat van Berlij- toe 1e passen op den toestand van Albanië. italic heeit, zonuer zich tc mengen in dc binnenlandsche aangelegenheden van Tur kije, aan de Portc den raad gegeven gema ligdbeid en voorzichtigheid in acht te nemen. De minister is van meening, dat hél Fransch-Duilschc verdrag van 1909 betref fende Marokko geen enkel Italiaansch being bedreigt. Hel zou hem verheugen, wanneer de quaes- lie van de beperking der oorlogstoerustingen in een practisch stadium kwam. Zeven arbi trage-verdragen zijn reeds gesloten, over negen wordt onderhandeld. De voorgestelde motiën werden na deze rede ingetrokken en de artikelen van de bc- gruoling aangenomen. Turkije. Konstantinopel, 9 Juni. Een nieuw incident is voorgekomen te Khonit in het vilajet Billis, waar door Koerden vier Al ba neezen gedood en drie gewond werden, Konstantinopel, 9 Juni. De Tur ken hebben Osonia en Sellse, twee toe vluchtsoorden van Albaneesche rebellen, bezet. Hit Fremdenblatt, het officialise orgaan van het Oostenrijksche departement van bui- tmlandsche zaken, schrijft over den toestand in Albanië, dat de ernstige berichten, die uit dat gebied komen, in staat zijn -de verwach tingen te verminderen, dat aan dit land na twee ja-ren eindelijk dc weldaad van den vrede beschoren zal zijn. De Turksche regee- rinig heeft de ondersteuning, die de moham- nicdaansohe Albaneezen aan de invoering van het constitutioncele ste.sel schonken, met ondank beloond. Dit heeft tot den opstand van het voorjaar van 1910 geleid. De wijze van onderdrukking vau dezen opstand en onlwapeningsactie, die daarna werd ingeleid, heeüt den .grond voorbereid voor den tegen- woordigen opstand. Reeds met het oog op de onnoodige hardheden van dit vroegere regeoringsoptreden in Albanië heeft de Oos tenrijksche diplomatie dc aandacht gevestigd op de twijfelachtige waarde van eene onder neming, welker suoces niel de onderwer ping van den Albanecschen geest onder dc Tu-rksche slaatsgedachte, maar - slechts het mokkende verstommen van eene natie kon zijn, met welker trouw liet bestaan van Europeesch Turkije verbonden is. Niettemin houdt de Turksche regeering tegenover den jongslen opstand van de Albaneezen vast aan de methode van mccdoogcuioozo energie. Misschien zal de thans gemelde, beweging onder de Mirdieten er toe bijdragen, dat het kabinet te Konstantinopel eindelijk de on doelmatigheid inziet van zijne Aibaneesehe politiek en de goede bedoelingou van de herhaalde raadgevingen vau de Uoslonnjksch- Hongaarsche regeemig erkent De bijzondere eigenaardigheid van de AJbuuooscho stam men vordert eene bijzondere behandeling in den zin van ecne verrichte en waar.ijk libe rale regeer.ug. Het Albaneesciie voik mag niet onderdrukt waau- moet verzoend wor den. De vemeJfing vau den ecouoniischen weisland zou hel beste middel zijn om Al banië aan het Osnianisohe rijk te smeden. De levendige belangstelling, waarmee <le openbare weening in Oowlcnrijk-dlongarije de laatste lotgevaiien vau de Turksche poli tiek in Albanië volgt, beantwoordt niet al leen aan de goode gozaidheid van de monar chie voor het Turksche rijk, maur ook aan hare oude sympathie voor de Albaneezen en alle drie confessiëu, inzonderheid ook nog aan het protectoraat, dat zij over het Katho licisme iu Albanië uitoefent. Al heeit Oosten rijk-U ongarije ook de Aiban-ocsche kwestie steeds voor ecne binnenUuMhsobe aangelegen heid vau Turkije verklaard, zoo geven toch de wensch naar het voortbestaan van Euro peesch Turkije en de traditaoneele betrekkin gen tot de Albaneezen aan dc diplomatie en de monarchie hel recht hare meening uit te drukken over eene politiek, die lot on houdbare toesund-en heelt geleid. Nadat het Fremdenblatt het oordeel vau de regecring van Oostenrijk-Honganje over het optreden van Tursije in Albanië had doen kennen, heelt de Ncue Freie Prcsse dit na der bcvcsiigü; het blad schrijft: ,,De Turksche politiek heeft in Albaun- werkelijk fout op fout gestapeld, en hol eerst volgende toeval 'kan van de Akbaaeesche kwestie eene Balkankwestie en eene Eui-o- peesche kwestie maken. De üosteurijKscn riongaarsche monarchie heeft voor de ge volgen van deze politiek gewaarschuwd. Zij wil de handhaving van het tegenwoordige Bezit en de versterking van Turkije, maar uc Furie roept toestanden in het leven, die de politiek van de handhaving van den tegen woordigen toestand bedreigen In ieder ge val kunnen de gevechten in Albanië ons niet onverschillig zijn; nog minder kunnen wij onverschillig toekijken, wanneer de toestand dicht aan de grens ernstiger wordt en door verdere misgrepen van de Por te zelfs beden kelijk kan worden. De Porte moet snel han delen, als niet uit den Alhaneeschcu opstand zich ten slotte eene crisis kan ontwikkelen", De correspondent te Ccllinje van de Naro- din Glas bericht, dat in de haven van Schinza 2U,U00 geweren van Italiaanschc, Belgische en Engelsche herkomst werden afgeladen Er ontstond eene hevige schermutseling met de havenpolitie, die letterlijk gemassacreerd werd, terwijl de Aïbaneesche opstandelingen in een ommezien <le geweren wegvoerden. Uit Konstantinopel wordt aan de Vossische Zlg. bericht, dat de opstand van de Mirdie ten zich schijnt uit tc breiden. Na den aan val op Alessio geschiedde een aanval van eene andere afdeeling der opstandelingen op Schi- lienitza. Over den afloop daarvan is nog niets bekend. Volgens de in Cettinje ontvangen berichten beschikken de opgestane Mirdieten na der strooptocht tegen Alessio over nog 8000 ge weren meer en ruime munitie. Kreta. In eene volksvergadering »e Butsmaria, een dorp op drie kwartier afstand van Ka- nea gelegen, die door 10,000 gewapende Kretensers werd bijgewoond en waar de meeste afgevaardigden en de leden van het stedelijke bestuur van Kanea aanwezig wa ren, werd een besluit genomen, waarin ver klaard wordt, dat het Krefensische volk protesteert tegen de voorgenomen instelling van kadis op Kreta, omdat dit de met bloed gekochte vrijheden van Kreta zou opheffen en ook inbreuk zou maken op de door de mogendheden praktisch erkende gelijksoor tigheid van Let Krctensische rcgeeringsstel- scl met het Griekschc. Voorts wordt gezegd, dat de Kretensers besloten zijn eene even tueels landing van Turksche kadis op Kre ta tot eiken prijs te verhinderen en in het uiterste geval alle banden van de openbare orde zullen doen springen. Het besluit werd aan de consuls van de beschermende mogendheden overhandigd. Dergelijke vergaderingen hadden ook in Rclhymus en Candia plaats. Marokko. Fez, 5 Juni. De Beni Mtir en de Bera- bers hebben in den afgeloopcn nacht een aanval gedaan op het kamp, maar werden met groote verliezen door dc artillerie te- riuu&siagen. De colonnes Brulard en Gou- raud trokken in den ochtend uit in de nidh- ti>^ van Sefroe, waar hot gros van de Beni Mtir verzainc.d is. OUoü Berabers vielen hen niet ongehoorde hardnekkigheid aande ar tillerie bracht dezen echter groote verlie zen toe eu zij werden ten slotte uiteen ge dreven. Daar de bewoners van Bhalil weigerden ziuh to onderwerpen, opende de artillerie het vuur op <lo murenlater verwoestte een compagnie van het Vreemdenlegioen de hui zen van de leiders van den opstand. Aan Fransche zijde werden 5 man gedood on 20 gewond. Juli. Ecu koerier hoeft hel bericht ge bracht, dat de Franschcn Sulroe zijn bin nengetrokken. Madrid, 9 J u n i. De minister van oor lof heeft de officiecie bevestiging ontvangen vhii hel bericht omtrent liet hinnenrrkkob van de Franschcn te Mekinez en dc gevan genneming van Moelay Zin. Madrid, 9 J u u i. Een officieel telegram uit Larrache deelt mede, dat dc Spaanscho troepen ontscheept zijn. Er hcersL.a oen paniek wegens de aan komst van de troepen. De inlander» zijn vij andig gestemd. De consulaire agent heeft om hulp ver zocht. ranger, 9 J u n i. El Gcbbas, de verte genwoordiger van den sultan heeft een pro- test gezonden aan den Spaanschen gezant legen liet ontschepen van Spaauschc troe pen to Larache, die door niets wordt gemo tiveerd cu die in strijd is mot de verdragen M a dri d, 9 Juni. Een telegram uit Tan- gcr uan do dagbladen zegt, dat dc Spuausohc politic don pas van kaap Negro hooft bezet, die bot verkoer mot Tctuau over land be heer scht. De ministerraad heeft kennis genomen van de Uit Laraohe cu Ei Ksar gekomen buriol» ten, die bevestigen, dat onder Spaans cl ie 1* scherming staande personen door Hcdeu van don pretendent Tassia zijn vermoord, het geen een diq>en indruk maakte in dc kolo me en onder do door Spanje beschermde personen. Van oordeel zijnde, dal elke iijdc- lijike houding zou worden opgevat als ecu prijsgeven van de verplichtingen tot be scherming die de Spaausobe regi ering heeft te vervullen, gaf de ministerraad aan den oommandaut van dc Ga tal una bevel een dt-el van de bemanning van de schepen aan land te zetten. De vertegenwoordigers van Spanje bij de landen, die de akte van Algeciras hebben ondcrteckend, hebben last gekregen aan de belanghebbende kabinetten te laten weten, dat de consul te Larache in overeenstemming met den commandant van de üatufuna het consulaire korps heeft bijeengeroepen on het heeft medegedeeld, zonder dat dc geringste bedenking werd gemaakt, dat dc ontsche ping zou geschieden om kapitein Ovillo in staat te stellen zich naar El Ksar te bege ven, waar ongerustheid en beroering heersoht ten gevolge van bet binnenkomen van ruiters van de rebellen. De ontscheping begon om 10 uur des avonds en werd zonder incident voortgezet. Het bericht van dc out- schoping word gezonden aan de diplomatieke vertegenwoordigers. In overeenstemming met de naar Larache gezonden instruction, moot de paoha in de uitoefening van zij« gezag worden gehandhaafd en zal alleen de sjerifische vlag op de openhar» gebouwen waaien. Volgens berichten uit Fez zijn de Beni Mtir in de Jaatste dagen zeer stoutmoedig legen de troepen van generaal Moinier opgetreden. In den nacht van 4 Juni naderden zij het Fransche kamp tot op een afstand van wei nige kilometers. Den 5en Juni zou het ver trek van dc troepen naar Mcklnes plaats hebben. Gedurende den nacht vielen de Beni Mtir het kamp van de Fr» jschen onder de muren van Fez aan. Er ontstond een levendig geweervuur, waaraan de artillerie wegens de duisternis niet kon meedoen. Bij hel aan» breken van den dag trok de vijand ziek terug. Aan Fransche zijde telde men 5 ge wonden, de Beni Mtir lieten zeven dooden liggen. Het bericht van eene groote opeen* hooping van Berbers in <le buurt can Fen moet generaal Moinier bewogen hebben Is veranderen van laklick. Eene colonne van zijne troepen zal in dc richting naar Sifroe oprukken, terwijl d. rest naar Mekincj; mar» cbeert. Met dc bezetting van Sifroe zou ee» van de weueohen van de alarmisten der kolo- nale partij vervuld worden. Mexico. Madero heeft na zijn intocht in de hoofd stad Mexico, eene boodschap gericht aan tte bevolking vin het land, waarin hij de hoop uitdrukt, dat de Mexicaansche revolutie <1« volken van Zuid- en Midden-Amerika aanlei ding zal geven te streven naar de politleka vrijheid. De geest der vrijheid is nog niet be vredigd. „Wij allen", zoo wordt in het mani fest gezegd, „zullen niet gelukkig zijn voordal de democratie op het geheele Amerika a nscbe vasteland tot de macht gekomen is". De gelijktijdig mot Madero's komst voorge komen aardbevhuj heeft aan züne ontvang*

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 1