2 ingericht. Ik vind dien grond voor het ver zoek wel wat heel zwak. Als het onderzoek uitsluitend gaat over de verbinding Amers foortSoest, dan vind ik do som van f 800 dio wordt gevraagd, te groot. Voordeel kan daarin niet liggen, inaar misschien wel in iets anders. Do heer Krieger heeft ook aan de voreeni- ging Handel en Nijverheid gevraagd om mo- roolen steun. Die is hom niet verleond. Han del en Nijverheid heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld zij heeft nagegaan welk vervoer was to verwachten van passagiors on ook van vrachtgoederen. Er is een rapport uitgebracht, waarin do conclusie was opgenomen, dat men zeer met het plan zou zijn ingenomen, indion het op grooter schaal was ingericht, namelijk dat meer gemeenton mot Amersfoort door den tramweg gemeenschap kregen met mecha nische drijfkracht. Indien het onderzoek van deze commissie zich ook uitstrokto over de vraag of het mogeljjk zou zjjn, dat wij kregen een soort tramnetal is dat ook niet groot, dan zouden wij een heel eind verder zijn dan met bet toestaan van bet geld voor dit beperkte onderzoek. Het plan zal zoo zjjn ingericht, dat het eventueel ook op grooter schaal kan worden aangelegd; maar men slaat een gat in de lucht als men vraagt wie de zaak zal exploiteercn. Bestaat er vermoeden, dat do beido gemeenten dat zullen doen? Daar van blijven wij onkundig. Ik kan mij zeer goed met het voorstel voreenigen als de com missie de zaak op grooter schaal aanpakt en als zjj zich niet beperkt tot het korte traject AmersfoortSoest, maar er meer gemeenten in opneemt en tracht na te gaan of het plan op die manier zal zijn tot stand te brengen. Do heer van ..alken. Mijnheer de Voor zitter, ik ben sterk voor bet voorstel van B. en W. De eenigo weg om eene juiste ge dachte van de zaak te kunnen krijgen is, dat do commissie een onderzoek instelt omtrent don aanleg van do tram. Wanneer do heor van Duinen beweert, dat Handel en Nijverheid, om een advies te kunnen geven, heeft gecon troleerd hoeveel menschcn er gaan van Boost naar Amersfoort, dan is dat do grootste dwaas- hoid dio kan worden uitgedacht. Toen do tram van Breda naar het Mastbosch nog moest wor den gelegdgingen honderd menschcn dien wegnadat do tram gelegd waswaren hot duizend. Zoo is het ook hier. Men moet niet vragen: Hoevool menschcn gaan nu van Amers foort naar Boest en terug men moet vragen: lloeveien zullen het zijn, als er gelegenheid is om er met do tram to komon In Birkhoven zullen tienmaal meer bezoekers komen als de tram er is Dat geldt niot alleen van Birk hoven maar ook van andere plaatsen. In Soest zullen wij eene verbinding hebben met de tram naar Baarn en mot de lokaaltreinen. Ik ver trouw dat als meer algemeen bekend wordt wolk een sehoone bezitting do gemeente in Birkhoven heeft door het landelijke en het boschrijkedat men er aantreften als men daar gemakkelijk mot de tram kan komen het vervoer daarheen grooter zal worden zoo wel van Amersfoort als van buiten. Do meer dere bekendheid van Birkhoven acht ik voor Amersfoort van groot belang. Het is niet al leen, dat Birkhovon dionstig is voor de inwo ners van Amersfoortmaar het is eene aan lokkelijkheid voor vreemdelingen, dio daardoor ook bekend zullen raken met Amersfoort. Amersfoort mag gezien worden en als dat mcor bekendheid krjjgtdan zullen er ook meer bewoners komen. Ik zal met alle kracht stemmen voor hot voorstel van B. on W. en vertrouw, dat de aanneming van hot voorstel goedo resultaten zal hobben. De heer Vols H e y n. Mijnheer do Voor zitter, ik behoor tot hen, die wel wat voelen voor 't geen de heer van Duinen heeft gezegd. Het onderzoek van de commissie apprecieer ik, maar als men wil, dat er iets tot stand zal komen, dan moet men zijne kracht zoeken in het doorgaande verkeer, dat ons via Soest zal verbinden met Baarn, Eemnes, Laren en verder gelegen plaatsen. Dat is de eenigo weg, waardoor iets te bereiken zal zjjn. De toe stand is zoo, dat als men iets tot stand wil bren gen van blijvenden aard, dan zal men den blik verder moeten slaan. Ik wil niet pessimistisch zijn, maar ik geloof niet, dat de commissie ons grooto voordeelen zal kannen aanwijzen van eene verbinding, die aan de Kerkbuurt te Soest zal ophouden. Ik geloof niet, dat de aangren zende bewoners zeer velen zjjn en dat het verkeer met die gemeente zoo groot is, dat de verbinding met Soest op zich zelf resultaat kan opleveren. Daarom voel ik wel iets voor de gedachte van den heer van Duinen en wil ik den wensch uitspreken, dat de commissie verder zal zien en zal trachten aansluitingen te krjjgen met elders. De heer van do Wal. Mijnheer do Voor zitter, do voorgeschiedenis van deze zaak heeft plaats gehad in eon tjjd, toen ik nog geen zitting had in deze vergadering. Ik ben zoo vrij do vraag te stellen door wie de commissie is benoemd, die zich hier opwerpt. Is de com missie benoemd door den gemeenteraad? Of door B. en W. Do Voorzittor. Ik wil een enkol woord zeggen tot toelichting van het voorstel. Den laatsten spreker kan ik mcdedeelen, dat de commissio geconstitueerd is door mij. In overleg met den burgemeester van Soest zijn eenige heeren uitgenoodigd om eeno commissie te vor men, die zal trachten eene'tram verbinding to krijgen tusschen Soest en Amersfoort. Het plan, zooals de heer van Duinen het wenscht voor den aanleg van een tramnet rondom de stad, heeft nimmer voorgezeten bij de commis sie. Hieraan is nooit gedacht De bedoeling is in Soest aansluiting te krijgen op de traro- verbinding SoestBaarn, dio geëxploiteerd wordt door do Centraal-spoorwegmaatechappij. De commissio hoopt als de trambaan is gelegd, dat de Centraal-spoorwegmaatschappij bereid zal zijn deze lijn ook in exploitatie te nemen; maar ik durf niot verzekeren, dat dit zal wordon verwezenlijkt. Het voornemen bestaat om, als de voorgestelde f 800 door den raad is toe gestaan, waarbij nog f 200 komen van Soest, alle noodige plannen en begrootingen te maken en eerst daarna te onderzoeken, of do tram zal worden geëxploiteerdhetzij door de spoor wegmaatschappij of door de gemeentenof door particulieren met steun van de gemeenten. De commissie wil aanvankelijk niet verder gaan dan het maken van een project met eeno begrooting van kosten. Een rapport zal aan den Raad worden ingediend, waarna eene be slissing kan worden genomen omtrent de wijzo van exploitatie. Do heor J o r i s s o n. Dan vind ik een be drag van f 800 wol wat veel. De beer Veis Heyn. Mijnheer de Voor zitter, in de woorden, dio door n zijn gespro ken, ligt, geloof ik, eene verdediging van 'tgeen de heer van Dninen heeft te berde gebracht. U heeft gezegd, dat verbinding of contact zal worden gezocht met de Centraal- spoorwegmaatechappij, die de hjn van de Kerk buurt in Soest naar Baarn exploiteert. Wan neer de commissie dien weg wil uitgaan, dan is het van groot belang, dat men begint met zich in contact te stellen met de spoorweg maatschappij. Als men daarmee mocht slagen, dan zal men dat spoedig moeten regelen. Dat zou ik daarom gaarne aan de commissie willen zien opgedragen in verband met hetgeen hier heden in 't midden is gebracht. De Voorzitter. Ik zou hierop het antwoord schuldig moeten blijven. In eene ge heime zitting zou ik misscnien inlichtingen hierover kunnen geven, maar niet in eene open bare zitting. De heer Vols H o y h. Het is niet mijne bedoeling, mijnheer de Voorzitter, thans ant woord van u to krijgon. Ik heb alleen de lijn willen aangeven voor do werkzaamheden van de commissie, die hier m.i. moet worden gevolgd. Stel wij leggon do tram aan en de Centraal- spoorwegmaatschappjj zegt„Ik sluit mjj niet aan bij do niouwo tram", dan zou er vergeefsch werk zijn verricht. Do heer R ij k e n s. Mijnheer de Voorzitter, ik geloof, dut or eenig misverstand bestaat. De raad is begonnen met de adressen van den heor Krieger in handen to stellen van B. en W. De Burgemeester heeft daarop tot onderzoek van do zaak eene commissie in 't leven geroepen. Die commissie zal nagaan of een levensvatbare tram kan worden aange legd. Als wjj nu de gegevens van de commis sie hebbendan wordt het de taak van den raad om to zeggen Laat ons er werk van maken. Is nu de som te hoog, die gevraagd wordt als crediet voor de commissio? Ik geloof het niet; 800.is zoo goed als niets om plannen en eene kostenbegrooting te maken, waarop men kan afgaan. De heer van Duinen heeft gezegd: „Do commissie heeft de electrische drijfkracht afgekeurd". Dat hoeft de commis sie niet gedaan. Zij heeft alleen gozogd „De electrische drijfkracht is te duur". Maar de commissie wist niet, dat de gemeente Amers foort do vraag overweegt of zij de levering van electrische kracht ter hand zal nemen. Vorder is er gevraagd: Wie zal de tram ox- ploitooron Dat laat de commissie in 't mid den. Maar het kan bost zijn, dat do gemeente hot zelf doot. Dat ligt in hot advies van B. en W. Dan is gezegddat men meer voelt voor een tramnet in het algemeen. Daarvoor vool ik ook. Amersfoort heeft behoefte aan tramverbingon niet alleen met Soest maar ook mot andere gemeenten. Maar wij moeten be ginnen te denken aan den aanleg van een tram naar Soest. Dan blijft die gemeente niet ge- ïsoloord wat trammen betreft en wordt onze mooie bezitting Birkhoven gemakkelijk te be reiken. Wat do wenschen betreft, die hier zijn geuit, het beste zal zijn die aan do commissie over te brengen. Do heor J o rissen. Mijnheer de Voor zitter zou 't niet het beste zijn de verdere behandeling van de zaak aan te houden tot de volgende vergadering Dan hebben B. en W. gelegenheidin geheime zitting mede te deelen wat zij nu niet kunnen zeggen. De Voorzitter. Ik wil gaarne de wen schen, die hier zijn uitgedrukt, aan de com missio ovorbrengen. Maar dan zal er natuurlijk •een ander voorstel moeten gedaan worden want een bedrag van 1000 is zeker niot voldoende als men denkt een tramnet te maken, zooals hier is aangegeven. Do hoor Hamers. Mijnheer do Voorzitter, ik wil gaarne mijn stem motiveeron. Ik stel veel vertrouwen in deze commissie. Het is van veel xbelang, dat Amersfoort verbonden wordt met Soest. Dan is f 800 niet te veel voor het maken van een plan mot begrooting. Do raad kan dan handelen zooals hij wil. Ik zie geen reden om deze f 800 te weigeren. Ik ben er zoor voor, dat dit geld wordt toe gestaan, en dat de heer Krieger niet direct op stal wordt gezet. Ik ga gehool mee met hot voorstel van B. en W. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter ik zou gaarne nog een enkel woord antwoorden aan den heer van Kalkendie zoo beleefd is geweest to zeggendat de vereeniging Handel en Nijverheid eeno groote dwaasheid heeft begaan met haar advios in deze zaak. Ik zou dat niet gaarne willen verdedigen. Ik meendat Han- dol en Nijverheid zich hier niet in slecht ge zelschap bevindt. Dat blijkt doordat de con- clnssie van de vereeniging en die van dezo commissie vrijwel dezelfde is. De conclusie van de commissie is, dat paardentrekkracht uit den tijd is en dat men dus tot electrische drijfkracht zou moeten overgaan, omdat stoom op dezen weg niet is aan te bevelen. Echter zijn de kosten van de electrische drijfkracht té hoog. Vandaar de conclusie, dat men moet trachten iets te krijgen wat de kosten gerin ger kan maken. Handel en Nijverheid komt tot aozolfde conclussie, dat wegens het geringe verkeerdat is te verwachtenelectrische drijfkracht te kostbaar zal zijn, terwijl wegens de goringo snelheid van de paardentrekkracht en het oneconomische van een op dien voet ingericht bedrijf daarvoor geen crediet moet worden verleend. Ik zal mij niet verzetten tcgon het crediet van f 800, dat door B. en W. wordt gevraagdmaar ik hoop, dat aan de commissie de zienswijze zal worden mede gedeeld die in den raad door verschillende leden is uitgedrukt. Do heer Kam. Mijnheer de Voorzitter, ik wil de aanneming van het voorstel van B. en W. nog aanbevelen op dezen grond In den laatsten tijd heeft men in toepassing gebracht benzine-electrische tractie, waardoor men den aanleg van de trambaan zelve lichter kan ma-

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 6