3 ken. Het zal nuttig zijn, dat het onderzoek van de com missie zich ook daarover nitstrekko, opdat zij daaromtrent een nader rapport aan den raad zal kunnen uitbrengen. Ik geef in ovorweging do f 800 toe te staan. De Voorzitter. Het plan van de com missie is daarnaar onderzoek te doen en hare bevindingen in een nader rapport mede te deelen. Ik zal intusschen aan de commissie mededeelen, dat de wonschen van verschillende leden van den raad zich verder uitstrekken en meor bopaiild een tramnet beoogen. Do commissie zal zeker bereid zijn de kwestie van de beweegkracht nader te onderzoeken en na te gaan in hoover een goedkooper stelsel moge lijk is. Het is in het belang van Amersfoort te beginnen met den aanleg van een tram van Amersfoort naar Soest, ook om het markt verkeer weder te trekken naar Amersfoort, dat door de buurtspoorwegen naar Utrecht is verplaatst. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, in verband met het gezegde, wil ik or nog op wijzen, dat de heer Krieger, de aan vrager van do concessie voor een tram Amers foortSoest, zelf er aan getwijfeld heeft of het aanleggen van een paardentram wel aan beveling verdient. Hij heeft zelf aangegeven, in een ingezonden stuk in een locaal blad dat er verschillende manieren zijn om goed kooper te exploiteeren. Daarom kan ik mij ver- eenigen met het geen door den wethouder Kam is gezegd. Reeds zijn verschillende methoden voor eene goedkoopere exploitatie in toepassing gebracht, en ik log mij er gaarno bij neer, als het onderzoek daarnaar wordt uitgestrekt. Ik heb altijd het idee gehad, dat er plannen en kostenberekeningen zouden worden ge maakt voor een onderbouw van den tramweg, waarop later op de eene of andere manier een machinale drijfkracht zal worden ingericht. Als or ook onderzoek zal worden gedaan naar de route die men zal kiezen, dan kan ik mij met het voorstel zeer goed veroonigen. De Voorzitter. Ik heb reeds gezegd, dat ik de wenschen, die hier zijn uitgedrukt, aan de commissie zal overbrengen. Ik stel nu voor over te gaan tot de stemming. Wordt conform het voorstel van B. en W. besloten met 16 stemmen tegen 1. Tegen stemde de heer Jorissen. 11. Voorstel van B. en W. betreffende re clames in zake aanslag in het vergunnings recht. B. en W. stellen voor eene nieuwe schatting op te dragen aan A. L. van Loer, commies bij 's rijks belasting. De heer van Leer wordt met algomeeno stemmen tot schatter benoemd. De Voorzitter betuigt dank aan de stem- opnemers voor de genomen moeite. 12. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener ondersteuning aan de weduwe P. J. Aal ten. Behalve het bedrag van f 40.18% zijnde het niet door den echtgenoot genoten salaris on kleedinggeld berekend van den dag van het overlijden tot het einde van de maand, waarin het overlijden heeft plaats gehad, wordt voor gesteld f 100 in eens uit te keeron. Wordt z. h. o. con form besloten. Tevens wor den B. en W. gemachtigd de som te betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven. 13. Voorstel van B. en W. tot het vorleenen van verlof wogens ziekte aan do onderwijzeres aan de openbare lagere school 2o soort Hello- straat, mej. J. M. de Bruijn. Het verlof zal worden verleend voor drie maanden, ingaande 25 Mei, met behoud van salaris. W ordt z. h. o. conform besloten. 14. Voorstel van B. en W. betreffende de splitsing van de eerste klasse van de school 2e soort aan de Hellestraat. B. en W. vragen machtiging de voorloopig gedurende eene maand verrichte splitsing to behouden. Wordt z, h. o. conform besloten. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van rooilijnen. De meerderheid van do commissie van fa bricage acht het niet gewenscht voor do rooi lijnen van den Utrechtschen weg een afstand van 10 M. te nemen, ten aanzien van het ge deelte, dat reeds grootendeels bebo»wd is. B. en W. zijn van oordeel, dat om aosthetisohe en hygiënische redenen een rooilijn op 10 Meter afstand ten opzichte van dezondrukbo- ganen hoofdweg, dio over 't algemeen met hooge boomen is geplant, zeer gewenscht is. Do heer van Duinen. Mijnhoor de Voor zitter, ik heb gezien, dat ook na het advies van do commissie van fubricage B. en W. bij hun idoo gebleven zjjn en een voorstel hebben ingediend, om voor don Utrechtschen weg de rooilijn te bepalen op 10 Meter afstand. Wan neer het voorstel in vroegere jaren was ge daan, dan zou ik het hebben toegejuicht. Maarnu aan het voorste gedeelte van den Utrechtschen weg bijna alle terreinen zijn volgebouwd, is het niet goed voor de terreinen, die nog open liggen, eene rooilijn te bepalen zoo ver af wijkende van de rooiing der huizen, die reeds zijn bebouwd. Wat wordt het lot van do hui zen die or nu staan, als zij moeten worden verbouwd of herbouwd Dan zal het moei- S*"k gaan om ze meer achteruit te krijgen. ok in do gegeven omstandigheden zou ik er tegen zijn de rooilijn tot 10 Mctor achteruit te brengen, voor zooveel het eerste gedeelte van den weg betreft. Ten aanzien van het tweede godoelte kan ik mij wel met het voor stel vereenigen. Daar staan nog geene gebou wen. Maar de meerderheid van de commissie van fabricage vindt geen grond om voor het gedeelte, dat reeds grootendeels met huizon is bezet eene rooilijn te bepalen, dio zoover naar binnen springt als B. on W. voorstellen. De heer Kam. Mijnheer do Voorzitter, wat de vorige spreker zegt ten aanzien van het tweede gedeelte van de Utrechtsche weg, geldt ook voor het eerste gedeelto. Het zal toch weinig bezwaar opleveren om op de ter reinen, die nog niet bebouwd zjjn, to bouwon volgens do rooilijn, die B. en W. voorstellen, en het is zeer gewenscht, dat dit geschiedt. Indien dat een misstand zou gevon ton aan zien van de aangrenzende eigendommen, dan zijn B. en W. in staat dispensatie te geven of een besluit tot wijziging uit te lokkon. Voor het vordere gedeelte van den weg voorbij het huis van den heer Richard, heeft de heer van Duinen geen bezwaar togen oen rooilijn van 10 Meter uit den wog. Maar waarom moot het eerste gedeelte der rooilijnen tot daar worden doorgetrokken Waarom zal men deze niet vroeger laten eindigen Waar moet het gedeelte, waar men 5 Meter uit den weg moet blijveneindigen Waar moot men 10 Meter beginnen te eischen Dat zal moeielijkheid geven. Als het voorstel van de commissie van fabricage wordt aangenomen dan zal de eigenaar b. v. van het hotel de Berg een rekest kunnen presenteoren om do rooilijn van 5 Meter uil den wog door te trek- kon voorbij zijn porcocl. Waar zal men dan bljjven Het is beter aan het algemcono voor schrift van 10 Meter vast te houden. En als dat op een enkel punt onmogelijk blijkt, wel nu, dan kunnen B. en W. daar eene afwijking toestaan. De hoer van Duinen. Mijnheer do Voor zitter, het voorstel van de commissie van fabricage is ook hiorop gegrond, dat aan het eerste gedeelto van den Utrechtschen weg vor- scheidene perceelen gekocht zijn met het doel om er te bouwen. Nu die perceelen gekocht zijn voordat de rooilijn was bepaald, hebben de koopers gedacht dat zij de huizen zouden kunnen zetten in de lijn van de bestaande gebouwen. Maar als de rooilijn bepaald wordt op 10 Meter uit den weg, dan zal van den grond, die mag bebouwd worden, aan de voorzijde een groot deel afgenomon worden. De tuinen achter de huizen zullen zeer klein worden. Men ziet op de kaart, dat enkele perceelen vrij ondiep zullen worden. Ik geloof niet, dat het zoo moeielijk zal zijn te bepalen, waar do rooilijn van 10 Motor uit den weg zal be ginnen. In do desbetreffende stukken wordt dit aangegeven. Do Wethouder zegt: dat de eigenaar van het Berghótel kan rekestreoren om de rooilijn van 5 M. uit den weg door te trekken tot zijn perceel. Ja, zeker, kan dio dat! Maar waarvoor? Het Berghótel is zoo goed als vlak aan den weg gebouwd. Ik geloof, dat hot nuttig is om daar waar nog niet ge bouwd is, in te grijpen om misstandon te voorkomen. Maar hot 1. gedeelto is reeds bijna geheel bebouwd daar moeten wjj met den do- staanden toestand rekening houden. Dat dit oon misstand zal geven, kan ik niet inzien. Ik meen, dat men daar kan volstaan met een rooilijn op 5 Meter uit den weg. De heer R ij k o n s. Mjjnheer de Voorzittor, ik wil er op wijzen, dat het wonschelijk is zoovor mogeljjk van don wog te bouwen aan den Utrechtschen straatweg. Het is in hot be lang van alle bewoners, als men de rooilijn achtoruit zet. Er zijn huizen gebouwd dient aan den weg. Dat is zoo, maar dio zullen lang zamerhand verdwjjnen. Do Utrechtsche weg is bestemd een mooie weg te wordon, mooior dan hij nu is. Er staan nu hier en daar ar beiderswoningen die niet zjjn gebouwd op 10 Meter afstand Maar die zullen to zijnor tijd plaats maken voor andere gebouwen; als dan op dezelfde hoogto mooie villa's wordon go- bouwd dan zou dat jammer zijn. Ik zou er op willen aandringen, dat do rooilijn zoo word bepaald, dat do gemeente dit zal kunnen be letten. Dan is er nog iets, waarop ik wil wij zen. Er wordt nu aan den Utrechtschen wog ongeveer tegenover den Appelweg een huis gebouwd. Het is mij opgevallen hoe donker het daar nu is. Ook daarom kan het niet goed zijn, dat de huizen te dicht aan den weg staan. De Utrechtsche weg is reeds donker door de zwaro boomenwij mootcn hem niet nog donkerder maken door do huizen dicht op den weg te bouwon. Het is in hot belang van de gomeente, dat de rooilijn wordt be paald zooals B. en W. voorstellen en ook in het belang van do bewoners want als do huizen te dicht aan don weg staan, dau bren gen do voorbijsnellende auto's massa's stof naar binnen. Hot voorstel van B. en W. verdiont aanbeveling zoowel uit een oogpunt van gezondheid als uit esthetisch oogpunt. Do heer van Duinen. Mijnheer de Voor zittor, mag ik nog even den gêachten wethou der antwoorden? Er is gewezen op de arbei derswoningen, die nu op sommige punten aan den Utrechtschen weg staan. Maar ik vraag: Als de rooilijn van 10 Meter uit den weg wordt aangenomen houdt mon daar dan vol doenden grond over om er kleine villa's to kunnen zotten Bij die arbeiderswoningen zal men wel niet over terrein van meer dan 10 Meter diepte kunnen beschikken. Dat argu ment weegt dus niot bij mij. Vorder is ge zegd dat hot zoo donker zal worden op don Utrechtschen weg, als de huizen dicht aan don weg worden gebouwd. Maar hot zal daar niet donkerder of lichter worden door het bouwen van huizen. De Utrechtsche weg is zoo goed als bebouwder zijn nog maar enkele percee len opon. Do heer Kam. Erliggeu noghoele vakken onbebouwd. De Voorzittor. Als niemand meer het woord verlangt, zal ik het voorstel ia stem ming brengen. Het voorstel van B. en W. wordt met 10 tegen 7 stommen aangenomen Tegen stemden de hoeren: van de Wal, Salomons, van Enst, van Duinen, Tromp van Holst, Kroes en Ger ritsen. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van do bogrooting dienst 1910 (buitengewone ontvangsten en uitgaven). Wordt z. h. o. conform besloten. 17. Voorstel van B. on W. tot het aangaan eener geldleening (dienst 1910). Tot nfsluiting van den dienst 1910 zal eene tijdelijke leening worden aangegaan van 15.055.90. Wordt z. h. o. conform besloten. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting dienst 1910'(gewone ont vangsten en uitgaven). Wordt z. h. o. conform besloton. 19. Vaststelling van het tweede gedeelto van het oorspronkolijke kohier inkomstenbe lasting, dienst 1911. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van 5041.50. 20. Vaststelling van het lo suppletoir ko hier inkomstenbelasting, dienst 1911.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 7