BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BU HET VA» Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 Augustas 1911, des namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuy tiers. Tegenwoordig de heeren wethouders W. H. Kam en R. G. Rijkens, de heeren A. M. Tromp van Holst, D. Gerritsen, J. van de Wal Kz., 8. J. van Duinen, W. Salomons, D. Ruys, N. Veis Hevn, A. H. van Kalken, H. W. van Esveld, J. W. Jorissen en de sec retaris mr. dr. J. G. Stenfort Kroese. Afwezig de heeren H. Kroes, M. R. N. Oosterveen en A. A. Hamers met kennisgeving en verder de heeren J. C. Rolandus Hage- doorn en B. J. van Enst. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken. a. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juli 1911, 3e afdeeling, no. 2892 1906 tot goedkeuring van het raads besluit van 30 Juni 1911, no. 234, strekkende tot wijziging Tan het raadsbesluit van 30 Mei 1911, no. 179 tot aankoop van grond van Jacobus van Eyken. Aangonomen voor kennisgeving. b. Vau Burgcmoester en Wethouders een schrijven van 7 Juli 1911, afdeeling I, no. 836, betreffende de schorsing van den leeraar Th iel. Alsvoren. c. Van Burgemeester en Wethouders een schrijven van 27 Juli 1911, afdeeling I, no. 931, waarbij de rekening der gemeente over het dienstjaar 1910 wordt ingediend. Gesteld tot onderzoek in handen van eene commissie, waartoe door de voorzitter worden benoemd de heeren Tromp van Holst, Ruys en Jorissen. d. Vau Burgemeester en Wethouders een schrijven van 27 Juli 1911, afdeeling I, no. 932 waarbij de rekening over het wegenfonds over het dienstjaar 1910 wordt ingediend. Gesteld in handen van de zelfde commissie. 0. Van het Burgerweeshuis de rekening over het dienstjaar 1910. Gesteld in handen van dezelfde commissie. f. Van de Vereonigiug Industrie- en Huis houdschool eene dankbetuiging voor de ver hooging van het jaarlijksch subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. g. - Een adres van A. de Wolff en anderen waarbij verzocht wordt te willen bevorderen dat spoedig eene gemeentelijke badinrichting wordt opgericht. In banden van B. en W. om prae-advies. h. Een adres van J. J. van Doorn en anderen waarbij verzocht wordt afwijzend te beschik ken op het adres van het plaatselijk drank- weercomité, waarbij verzocht wordt bij veror dening te bepalen dat op de lotingsdagen de vergnnningslocaliteiten gesloten moeten zijn* In handen van B. en W. om prae-advies. 1. Van Hermanus Petrus van Haselen een adres waarbij hij aan den Raad verzoekt le. een crediet beschikbaar te stellen voor aankoop van een drogen gasmeter. 2e te bevelen dat deze gasmeter aan hem in gebruik wordt afgestaan. In handen van B. en W. ter afdoening. j. Een voorstel van B. en W. om hen te machtigen tijdelijk geld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 50.000, tegen eene rente van niet meer dan 6 pCt 's jaare, af te lossen uiterlijk op 31 December 1911, zullende de betaling van rente en aflossing geschieden uit de gewone middelen. Wordt op voorstel van den voorzitter spoed - eischend verklaard, waarna z. h. o. conform wordt besloten. Aan de orde 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden vau den geraeonteraad. De voorzitter verzoekt de heeren van Kal ken, Vols Heyn en Jorissen zich met dit onder zoek te willen belasten en schorst, hangende dit onderzoek, de vergadering. De vergadering hervat zijnde, brengt do heer van Kalken, namens de commissie, rap port uit, concludeerendo tot toelatiug van de gekozenen. Wordt achtereenvolgens z. h. o. besloten tot toelating van de heeren H. Koning, A. Eysink, F. M. Houbaer, J. C. Rolandus llage- doorn, A. M. Tromp van Holst en H. W. van Esveld. De heeren Tromp van Holst en van Esveld waren bij het onderzoek vau hunne geloofsbrieven niet tegenwoordig. 2. voorstel van B. en W. tot hot doen plaatsen van een hooiberg op „Ma Retraite", benoodigd voor den gemeentereinigingsdienst. Wordt z„ h. o. conform besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot het toeken non van eene gratificatie aan den heer C. J. F. Prins voor de waarneming van het direc toraat der Burgeravondschool. Het bedrag van deze gratificatie is f 255. De hoer van Duinen. Mijnheer de voor zitter, heb ik niet in het stuk gelezon, dat het salaris, dat do hoer Prins als onderwijzer op de Burgeravondschool geniet, moot worden afgetrokken bij de berekening van de grati ficatie De Voorzitter. De berekening is in het voorstel van B. cn \V. opgenomen. Van het bedrag van f 375 moet 120 worden afgetrokken. Zoo zijn wij gekomen tot de f 255, in ons voorstel genoemd. De heer van D u i n enDank u. Wordt z. h. o. conform het voorstel besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan do openbare lagere schools in de Beekstraat H. C. C. de Blécourt. B. en W. stellen voor het ontslag te doen ingaan op 4 September en hen te machtigen zoo noodig, door aanstelling van eene tijdelijke leerkracht in het onderwijs te voorzien. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot bet verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres inde nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan mej. J. Eggink. B. en W. stellen voor het ontslag te doen ingaan op 1 September en hen te machtigen, zoo noodig, door aanstelling van eene tijdelijke leerkracht in het onderwijs te voorzien. Wordt z. h. o. conform besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor het houden van eengas- tentoonstelling. Het voorstel strekt, om tot bestrijding van de kosten een crediot van f 200 te vorleenen. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, naar aanleiding van dit voorstel zon ik gaarne een enkel woord willen zeggen. Wat betreft het principe, dat er gelegenheid zal worden gegeven, om door eene tentoonstelling te wijzen op de voordeelen, die met de mo derne gastoestellen kunnen worden verkregen, daarmee kan ik niet alleen goed meegaan, maar ik geloof, dat dit nuttig zal zijn voor den bloei van het gasbedrijf en wenschelijk voor de gemeente. Maar de toepassing, die aan het plan gegeven wordt, de manier van het in elkaar te zetten, lacht mij niet toe. Ik meen, dat als oenige vreemde firma's wor den uitgenoodigd om hunne artikelen uit te stallen voor rekening van de gemeente, dit zal worden eene reclame voor enkelen, die de gemeente zal moeten betalen. Het wil mij voorkomen, dat het juister en meer doeltref fend zou zijn geweest, als er eene openbare oproeping was gedaan, om deel te nemen aan de tentoonstelling. Dan had ieder, die daartoe lust voelde, kunnen deelnemen. Wij zouden dan waarschijnlijk meer nut van deze tentoon stelling kunnen verwachten. Men had dan een doelmatiger weg gevolgd dan door, zooals thans, den een boven den ander te bevoordee- deelen. In dit geval zullen do deelnomen aan do tentoonstelling zich wel wachten, elkaar in de wielen te rijden. Wat tentoongesteld zal worden, kunnen de genoodigdon onder elkaar verdoelen. O't is heel aardig gevon den: de een kan dan dit, do ander iets anders tentoonstellen. Maar daardoor zal niet de waarborg aanwezig zijn, dat het publiek inderdaad bekend wordt met het boste, wat op het gebied van de gasindustrie is uitge vonden in den laatsten tijd. Wanneor de deel neming aan de tentoonstelling alstfog voor een ioder wordt opengesteld, zoodat niemand daarvan zal zijn uitgesloten, desnoods met een maand uitstel, dan kan ik mij vereenigen met het voorstel, om dit crediet too te staan Maar als er niet voor wordt gezorgd, dat de inzendingen op de tentoonstelling zich niet zullen bepalen tot enkele daartoe uitgenoo- digde firma's, dus een clubje bevoorrechten, dan zal ik tegen stemmen. De heer Kam. Mijnheer de Voorzitter, mag ik hierop even antwoorden. Als het idee vau den heer van Duinen ingang zou vinden, dan zou de tentoonstelling veel te grootsch worden voor Amersfoort. Onze gedachte was de zaak op bescheiden voet in te richten. De firma's, die zich bereid hebben vorklaard inzendingen te doen, behooren tot de meest gerenommeerde firma's in ons land, van wie bekend is, dat zij op de hoogte zijn van de nieuwste vindingen op dit gebied. Vau dien kant bestaan de boste verwachtingen voor het welslagen van de tentoonstelling. Maar ik geloof, dat als men de zaak zoo ruim opvat ais de heer van Duinen wil, zij te duur zal worden. De hoor Jorissen. Mijnheer de Voor zitter, het komt mij voor, dat do geachte wet houder wel wat heel bang is, dat de tentoon stelling te groot zal worden. Er kan m. i. geen bezwaar tegen zijn, dat er moer inzen dingen komen. Hoe meer voorwerpen men ziet, des te beter zal men zich een oordeel van de zaak kunnen vormen. Ik ben het eens met den heer van Duinen, dat er geen reden is om enkele bepaalde firma's in de gelegenheid te stellen, hunne zaken ten toon te stellen. Als de gemeente zoo iets doot, dan kan zij 't alleen doen, door algemeen de gelegenheid tot deelneming open te stellen. Ik zou zeggen, dat althans aan inwoners van Amersfoort die gelegenheid moet worden ver schaft. Het gaat niet aan geld uit de ge meentekas beschikbaar te stellen, dat ten voor- deele zal komen van enkele firma's, die niet eens in de gemeente gevestigd zijn. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter, ik heb do discussie raeegomaakt, die over doze zaak gevoerd is in de commissie voor de gasfabriek. Ik wil de geschiedenis van de zaak hier mededeelen; misschien wordt zij dan duidelijker voor de heeren, die bo- zwaar hebben tegen het voorstel van B. en W. Men was in de commissie van oordeel, dat het gasverbruik in Amersfoort niet zoo groot was als in andero gemeenten in ver houding tot het cijfer der bevolking. Men heeft zich de vraag gesteld, wat daarvan de oorzaak kon zijn, en heeft gemeend, dat die hierin lag, dat velen in de gemeente niet op do hoogte zijn van het nut. dat het gebruiken van mo derne gastoestellen kan opleveren. Daarom wil men eene tentoonstelling houden om aan de menschen te laten zien het nut en voor deel, dat hierdoor kan worden verkregen. De directeur van de gasfabriek heeft allo inwo ners van Amersfoort, die op dit gebied iets hebben gepresteerd, uitgenoodigd om aan deze tentoonstelling doel te nemen. Er is echter maar een geweest, die den moed had zich er toe te leenen. Dat was de firma van Nie. Toen heeft de directeur gezegd: „Hotbetreft hier slechts betrekkelijk weinige toestellen: ik geef in overweging aan eenige grooto firma's buiten de gemeente uitnoodigingen te sturen om mee te doen." Dat is geschiod en daar door is de zekerheid verkregen, dat men iets zal krijgen, dat beantwoordt aan het doel, dat wordt beoogd. Als men algemeen de gelegen - 11

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 5