hei.l wil openstellen, om aan deze tentoon stelling deel te nemen, dan zal men niet een crediet van f 200 moeten vragen, er zullen dan zeker f 2000 noodig zijn. Men zal dan eene enorme onkostenrekeniug krijgen. Met hot zaaltje van Amicitia zal men niet kunnen vol staan. Maar als eonige firma's worden ge vraagd, dio de meeste prestaties hebben ge leverd op dit gebied, dan zal het doel worden bereikt, dat men zich had voorgesteld. Do gascommi8sio meende dus niet verder te moeten gaan op dit oogenblik. De heer Van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, wat op het laatst in zijne reden door den heer Gerritsen is gezegd geeft mij nog aanleiding tot een paar korte opmerkingen Er is gezegd dat men bij de personen in de stad geweest is, van wie men vermoedde, dat zij iets op dit gebied konden presteeren. Maar het gaat gewoonlijk zoo, dat als men menschen uitnoodigt, men dezen of genen over het hoofd ziet. Ik geloof, dat ook hier personen niet zijn uitgenoodigd om deel te nemen, dio wel degelijk prestaties hebben geleverd. In de tweede plaats wil ik zeggen, dat ik blijf bij mijne bewering, dat als men de groote firma's in het land wil uitnoodigen, men zich niet moet bepalen tot de paar die hier zijn ge noemd. Kutten zal hoofdzakelijk gevraagd zijn om deel te nemen wegens zijne veiligheidsgasraeter. Dan houden wij er nog drie overPeck en Co, Gautsch en Wilson. Nu zjjn er toch zeker in het land meer dan die drie firma's, die iets hebben gopresteord op dat gebied. Mijn groot bezwaar tegen dezen opzet van de zaak is, dat als er bepaalde fir ma's worden aangezocht om meo te doen, er andere thuisblijven, van wie men later zal zeggen„Het zou toch beter geweest zijn, dat wij hon ook gevraagd hadden". Ik ben beslist tegen eene uitnoodiging van enkelen. Do heer Van de Wal. Mijnheer de Voor zitter, ik kan mij met hetgeen door den heer Van Duinen is geopperd, volkomen vereeuigeu. Ook ik ben in beginsel voor 't geen hier wordt voorgesteld; maar als de gemeente hiervoor iets uitgeeft dan moet hot zijn eene algcmee- ne zaak, niet een zaak, die den schijn van be voorrechting geeft. In dit geval doet het dat wel. Nu is straks door den heer Gerritsen gezegd, dat een groote massa menschen uit den aard der zaak niet op de hoogte zijn wat het beste is, dat kan worden geleverd. Ik ben het daarmee eens maar dan moet er eene tentoonstelling zijn, waar men het allerbeste vindt om de menschen op de hoogte te bren gen. Deze tentoonstelling moet den menschen loeren hoe zij met het minste gasverbruik een maximum voordeel kunnen verkrijgen en waar de rationeelste toepassingen zijn te krijgen. Wanneer de gascotnniissit- de zekerheid heeft, dat d» firma's, die zij wil uitnoodigen, de toestellen zullen zenden, dio indordaad de bos ten zijn, dan zal ik mij er bij neerleggen, maar zooals het voorstel hier ligt, kan ik er niet toe medewerken. Er is nog iets waarop ik wil wijzen. Onzo zeer verdienstelijke mejuf frouw De Holl zal op de tentoonstelling kook les geven. Ik geloof niet, dat die lessen daar volkomen op hunne plaats zullen zijn. Wjj hebben eene tentoonstelling van gastoestellen om de menschen te laten zien. waar zij het beste kunnen vinden. Maar die franje van kooklessen zou ik er liever niet bijnemen. Als het voorstel blijft zooals het hier ligt, dan zal ik er tegen stemmen. De heer Veis H e y n. Mijnheer de Voor zitter, de heer Gerritsen heeft volkomen juist weergegeven, wat de gedachtengang van de commissie bij het doen van dit voorstel is ge weest. Het doel is eenvoudig het gasverbruik in de gemeente te bevorderen. Er is geen sprako van geweest om do eene of andere firma te bevoorrechten. Maar de gascommissie die bekend is mot wat op dit gebied is gedaan, meende dat dit firma's zijn, die in staat zijn het beste te laten zien wat men heeft op het gebied van gastoestellen. Wanneer men de namen ziet van de firma's die zijn uitgenoo digd. dan ziet men dat ook zullen meedoen firma's, die iets nieuws hebben uitgevonden en bereid zijn dat te exposeeren. In verband met het doel om het gasverbruik te bevorde ren, is de tentoonstelling ruim gonoeg opgezet om do gebruikers to laten zien wat het besto is en zoo de uitbreiding van het gasverbruik in de hand te werken. De heer R ij kens. Mijngeer de Voorzitter, ik geloof, dat do hoeren, die bezwaar hebben tegen het voorstal van B. en W., het doel uit het oog verliezen, dat or mee wordt beoogd. Men moet niet vergeten, dat hot eene industrieel© onderneming is. Daarom willen wij do men schen laten kijken hoo zij het gas kunnen ge bruiken met het oog op verschillende zaken, ook de bereiding van de spijzen. Het is geen franje, als mejuffrouw De Holl op de tentoon stelling zal laten zien hoe de spijzen op gas kunnen worden bereid. Ik geef den heer Van Duinen in overweging de firma's, die over hot hoofd zijn gezien, op te geven. Dun zullen wij gaarne dat verzuim herstellen. De heer Van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, dat is f on vreemde vraag die mij wordt gedaan. De Directeur van de gasfabriek zal beter met dio firma's op de hoogte zijn dan ik. De heer Gerritsen. Alle hier gevestigde firma's zijn uitgenoodigd, maar hebben opéén na bedankt. De heer Van Duinen zegt, dat er firma's zijn overgeslagen. Kan hij die niet noemen De hoer Van Duinen. Het is mij be kend, dat o.a. de firma van der Meijden is overgeslagen. Die heeft zich onmiddelijk aan gemeld, toen zij van de zaak hoorde, maar zij kreeg aan de fabriek het bescheid „De directeur is er niet". Op de vraag of er niet een ander was, die inlichtingen kon geven, werd geantwoord„Gij moet maar wachten totdat de directeur terugkomt". De heer R ij k e n s. Dan zal het gemeente bestuur er voor zorgen, dat de firma van der Moijdcn alsnog wordt uitgenoodigd. Maar alle firma's in bet land uit te noodigen, zal be zwaarlijk gaan. Dan wordt het eone formeele tentoonstelling en die zal heel wat meer kosten dan men zich heeft voorgesteld. Ik ben het echter eens, dat de gemeentenaren in de ge legenheid moeten worden gesteld mee te doen. Het zal goed zijn om alsnog aan de zaak publici teit te geveu. De heer Jorissen. Mijnheer de Voor zitter, ik zou nog wel iets verder willen gaan dan de geachte wethouder. Als de gelegenheid om doel te nemen algemeen is, voor zooveel do ingezetenen van Amersfoort betreft, dan kan er geen bezwaar zijn, dat fabrikanten van buiten zich met Amersfoortsehe ingezete nen in betrekking stellen om inzendingen op do tentoonstelling te doen. De Voorzitter. Dat is ook de bedoe ling van den heer Rij kens. De heer Veis Hoijn. Mjjnheer de Voor zitter, ik stel er prijs op mede te deelen, dat bij de gascommissie niet de bedoeling heeft voor gezeten om iemand te negoeren. Onze blijd schap was groot, toen bleek, dat althans één ingezetene den moed bad om te exposeeren. Dat was de heer van Nie. Het is nooit de bedoeling geweest iemand te negeeren. De beer Kam Als de heer van der Meij den zich tot de gascommissie had gewend, zou bij dadelijk geholpen zijn. De directeur is tot den lOcu Augustus met verlof en de ambte naar die hem te woord stond, kon hem hier over geen inlichting geven. Do Voorzitter. B. en W. zullen den heer van der Meijden alsnog in de gelegen heid stellen moe te doen. De heer van de Wal. Mijnheer de Voor zitter, mag ik nog eene vraag doen? Hebben de firma's, die zijn uitgenoodigd om mee te doen aan de tentoonstelling, de uitnoodiging ontvangen door tusschenkomst van hunne af nemers in de stad of direot van de commissie? De V o o r z i 11 e r. De gascommissie heeft de uitnoodigingen gedaan. De heer van de Wal. Dat is dan zeker geschied op advies van den directeur. Waarom heeft de directeur dan geen andere firma's genoemd Er zijn toch nog meer firma's in het land. De heer Gerritsen. Dat is hoofdzakelijk gedaan om te voorkomen, dat men eene veel te groote geschiedenis kreeg, die niet f 200 maar 2000, misschien wel f 5000 zou kosten Als men eene algemeene oproeping doet van alle firma's in het land, dan zal men eene massa inzendingen krijgen, maar wat er komt, zal in hoofdzaak op hetzelfde neerkomen. Maar als de heeren willen, dat wij inzendingen zullen krijgen van eene firma, die iets buiten gewoons heeft, dan is er geen bezwaar die firma alsnog uit te noodigen. De heer R ij kens. Mijnheer de Voorzitter, men gaat te ver als raea de gascommissio verwijten doet. De commissie verdient eerder lof dan blaam. De commissie bestaat niet uit doskundigen; zij moet te rade gaan met den des kundige, dien /.ij tot hare beschikking hoeft, in casu met den directeur van de gasfabriek. Die moest aan de commissie zeggen wie zou den wordou uitgenoodigd. Als men in den directeur niet zooveel vertrouwen stelt, dat men dat aau hem overlaat, dan kan hij wel heengaan. De heer Veis H e y n. Mijnheer de Voor zitter, zooals de zaak nu geregeld is, heeft de gascommissie do overtuiging, dat wij in de firma's, die meedoen, de garantie hebben om de menschen iets goeds te laten zien Het zit niet in de hoeveelheid, de hoofdzaak is, dat men van alles het beste moet zien te krijgen. Er zal geen wedstrijd onder elkaar zijn; het doel is, dat men het beste te zien geeft. De heer vin Duinen. De zaak wordt voor mij hoe langer hoe moeielijker to be grijpen. Ik hoor nu „Er zal geen wedstrijd zijn tussohen de fabrikanten." Maar wat is dan het doel Is niet elke tentoonstelling een wedstrijd De heer R ij k e n s. Het doel is te bevorde ren, dat de gasfabriek meer gas zal aüeveren dan zij nu doet. Maar onderlinge concurren tie heeft niets met de zaak te maken. De heer van Duinen. Man zal reclame maken voor de heeren fabrikanten, waarvoor de gemeente do kosten betaald. De directear zal daarna oudcrhandelingen openen. Daar ben ik tegen. De hoer Veis II e ij n. Mijnheer de Voor zitter, als de firma's Peck Co., Gautzsch en Wilson exposeeren, dan doen zij dit omdat zij flinke leveranciers zijn der gemeente. Eene ten toonstelling brengt altijd kosten meezij le vert voor de inzeuders meer nadeel dan voor deel. Maar zij zullen niet weigeren om mee te doen ondanks die kosten. De heer J orissen. Mijnheer do Voorzit ter, naar mijne meening hebben wij nog geene goede oplossing van de zaak. Ik zou gaarne zien, dat de ingezetenen van Amersfoort gele genheid kregen om te exposeeren. Ik hoop de verklaring te krijgen, dat het niet te doen is de fabrikanten in de gelegenheid te stellen allerlei dingen te laten zien; ik zou hun al leen daartoe gelegenheid willen geven als zij het doen door middel van ingezetenen van de gemeente. De Voorzitter. De bedoeliug is de inge zetenen in de gelegenheid te stellen te expo seeren. De heer van Duinen. Ik blijf er tegen. Het zijn leveranciers van de gemeente, die meedoen. Waarom moet de gemeente voor die leveranciers reclame maken? De heer Gerritsen. Mijnheer do voor zitter, als de heer Jorissen bedoelt, dat door de gascommissie de verklaring zal worden afgelegd, dat de ingezetenen, die alsnog willen inzenden, daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld, dan is de commissie daartoe bereid. De heer van Duinen. Dat is een schijn- voorstel. Men verklaart, dat de ingezetenen mogen meedoen; maar men weet van te voren, dat geen enkele zal meedoen. De Voorzitter. Ik zal nu het voorstel van B. en W. in stemming brengen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden do heeren van de Wal en van Duinen. 7. Nota van B. en W. betreffende de wijzi ging van het reglement voor het Burgerwees huis. In verband met een van Regenten ontvan gen schrijven, geven B. en W. den raad in

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 6