BIJVOEGSEL Aniersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VA.N Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag Ï4 Novem ber 1911, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de heer burgemeester'jhr. J. W. A. Barchinan Wnytiers. Tegenwoordig de heeren wethouders W. H. Kam, II. W. van Esveld on R. G. Rij kens; do heeren D. Gerritsen, A. H. van Kalken, N. Veis Heyn, M. R. N. Oosterveen, A. M. Tromp van Holst, J. W. Jorissen, H. Kroes, D. Ruy8, S. J. van Duinen, J. C. RolanduR Hagedoorn, W. Salomons, J. van der Wal Kz., H. Koning, P. C. H Briët en F. M. Houbaer en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig de heer A. Eysink met kennisgeving, De notulen van de vergadering van 81 Oetober 1911, worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukkon a. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van G November 1911, 8e afdee- ling, no. 4551/3109 houdende bericht van ontvangst van de op 31 Oetober 1911 vnstgo- ftelde verordening betreffende openbaro ver makelijkheden en verordening tot wijziging van de verordening op de tapperijen, koffie huizen en logementen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene dankbetuiging van den Gemeente ontvanger voor de maatregelen genomen in take de verhooging zjjner jaarwedde. Alsvoren. c. Eene dankbetuiging van J. Kraan en A. van der Linden voor de verhooging van hunne jaarwedden. Alsvoren. d. Eene dankbetuiging van het Amers- foortsch Drankweereomit»* voor de toegekende ^nbsidie. Alsvoren. e. Een adres van A. van der Linden met verzoek den ouden Soesterweg te willen ver- larden. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. f. Een adres van C. M. M. Vermolen waarbij hij aan den Gemeenteraad aanbiedt ie verkoopen een strook van zijn perceel, liggende aan den ingang van de Langestraat. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. g. Eene dankbetuiging van hot ltoode Kruis voor do in gebruik gave van eon ge meente-lokaal. Aangenomen voor kennisgeving. h. Eene dankbetuiging van den Haven meester voor de verhooging van zijne jaar wedde. Alsvoren. i. Eene dankbetuiging van de concierges van de openbare lagere scholen voor do ver hooging van hun salaris. Al 8voren. Aan do orde is: m. Voorstel van B. en W. betroffende rooiïng en verkoop van bo,omen en houtgewas. B. en W. stollen voor een aantal hoornen op verschillende plaatsen in het plantsoen en in do naaste omgeving van de stad, die dood zijn of teekenen van een spoedig te verwachten afsterving geven te doen rooien en in hot open baar te doen verkoopen en te besluiten tot vernieuwde beplanting van het gedeelte Laagland8che-weg waar 24 iepen boomen moeten vallen. De Voorzitter. Ik wil mededeelon, dat hier nog bjjbehoort een voorstel om de boo men te rooien voor het huis van den heer de Beaufort, die behooren aan de roomsch-katho- lieke kerk. De heer van de Wal. Mijnheer de voor zitter, het verheugt mjj bijzonder, dat do boo men op don Laaglandschon wegzuilen worden gekapt, omdat liet wenscheljjk is, dat wij daar een begaanbaren weg krijgen, waar ge legenheid is door de werking van zon en wind om op te drogen. Ik ga inet dat voor stel gaarne mee. Maar het plan om dien weg op nieuw te beplanten, daar ben ik bepaald tegen. Boomen houden de wegen altijd vuil. De waterstand bij den Laaglandschen weg is zoo, dat het water slechts enkele centime ters benoden den beganen grond ie. De weg is daar dus haast altijd modderig. Daar moet dus gelegenheid zijn ora door den invloed van zon en wind den weg droog te houden. Ik zou daarom willen voorstellen daar geeno nieuwe booraeu in to planton in het belang van do begaanbaarheid van den weg. De Voorzitter. Ik moet opmerken, dat de Laaglandschen weg met keien is be straat. Als men* daar de boomen rooit, dan be hooren er, wil men den weg niet geheel ont sieren, nieuwen geplant te worden. Hot komt mjj voor, dat een weg, die bestraat is, niet kan worden verontreinigd door de beplan ting. Maar ik wil gaarne de beslissing aan do vergadering laten. De heer van d e W a 1Mijnheer de voor zitter, als regel ben ik het met u eens, dat aan een bestraten weg boomen weinig nadoel doen. Maar bij dezen weg heeft men door de lage- en vlakke ligging slechts weinig boven den waterstand eene uitzondering. Deze weg is gedurende 5 a 6 maanden van 't jaar vrij wel onbegaanbaarhij heeft dan meer van een kleiweg dan van eon straatweg, en do hoofdoorzaak daarvan zit in do boomen. Ik blijf dus bij mijn voorstel om dezen weg niet meer te beplanten. Het voorstel van den lieer van de Wal wordt ondersteund. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, als er bezwaar bestaat tegen het weder inplanten van boomen op den Laaglandschen weg0 dan is dat op dit oogenblik moeielijkop te lossen. Ik geef B. on W. in overweging dat. deel van hun voorstel teug te nomen, opdat wij gelegenheid zullen'hebben zelf een onderzoek in te stellen in hoever datgeno wat de heer v. d. Wal hier in het midden brengt juist is. De heer van Esveld. Mijnheer de voor zitter, als ik den heer Gerritsen goed begrijp, dan is zijn denkbeeld, dat de rooiïng zal door gaan maar de beplanting niet. De heer Kam. Mjjnheer de voorzitter, ik kan niet begrijpen welk bezwaar er tegen hot voorstel van B. en W. kan zijn. B. en W. willen daar jonge boomen inplanten. Aanvan kelijk zullen die geen bezwaar opleveren. Als de boomen grooter worden, dan kunnen zij om den anderen worden gerooid. Ik kan niet begrijpen, dat daardoor do weg vochtig zal worden. Ik zou betreuren als de weg niet weder werd beplant. Do heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik bljjf bij mijn voorstel om de beslis sing over dit punt uit te stellen. Dan zullen B. en W. vermoedelijk den boschhaas er nog eens over sproken in hoever het mogelijk is het bezwaar, dat werd geopperd, uic den weg te ruimen. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, ik zou willen voorstellen het gedeelte, dat betrokking heeft op den Laaglandschon weg, nit het voorstel weg to laten. De Voorzitter. Ik heb de eer modo te deelen, dat B. en W. hot voorstel van den heer Gerritsen overnemen. In verband daar mee trekt do heer van do Wal zijn voorstel in. Derhalve wordt de beslissing over hot voorstel tot hot inplanten van nieuwe boo men aangehouden, tot na de rooiïng van dc thans aldaar aanwezige hoornen. Wordt z. h. o. conform het aldus gewijzig de voorstel bosloteu. De Voorzitter. 'In verband hiermede heb ik nog eeue mededooling te doen. B. en W. waren voornemens bij de begrooting een voorstel te doen tot beplanting van de Alde- gondestraat, do Blankenhejjmstraat en de Blok- lanlstraat. De middelen lieton echter niet toe dit voor te stellen. Toon dat gebleken was, heeft een geacht ingezetene aangeboden de kosten van de beplanting van de Bloklandstraat voor zijne rekening te nemen. B. en W. stellen nu voor hen te machtigen tot do be planting van de Bloklandstraat over te gaan. (Teekenen van instemming.) Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. on W. besloten. 2. Voorstel van B. on W. tot het govon op verzoek van eervol ontslag aan de onder wijzeres J. M. de Bruijn. Het ontslag zal ingaan den len Januari 1912. B. en W. vragen machtiging, door aanstelling van eene tijdelijke leerkracht zoo noodig in het onderwijs te voorzien. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van do jaarwedde van den tijdelijken looraar J. A. II. IloSgendoorn. Het voorstel strekt om de jaarwedde als leeraar aan de H. B. school op f 973.68 ïfe en aan het gymnasium op f 876.31 n* te bepalen. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het salaris van tijdelijke leeraren aan het gymnasium. Het voorstel strekt om de jaarwedden van de tijdelijke leeraren A. K. Hovens Greve en S. de Vries respectievelijk te bepalon op f 1925 en f 220, gerekend met ingang van l September jl. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 5. Voorstel van B. cn W. tot het goven van eervol ontslag aan den directeur der Hoogere Burgerschool G. J. Bu|js. Het ontslag zal ingaan den 1 December 1911. De Voorzitter. De heer Buijs heeft zich in vele opzichten jegens de gemeente zeer verdien8tol|jk gemaakt. Ik meen daarvoor in deze vergadering hem hulde te moeten bron gen en wil hem hier tevens, namens don raad, dank betuigen voor alles wat hij in deze betrekking heeft gedaan. B. en W. stellen voor den heor Buijs, met ingang van 1 Decem ber, eervol ontslag te verleenen uit zijne be trekking onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan de gemeente bewezen. De heer van Duinen. Mijnheer de voor zitter, tot aanvulling van 't geen door u is gesproken, zou ik er een enkel woord willen by voegen. Door u is gezegd, dat de heer Buijs in menig opzicht de gemeente aan zich heeft verplicht. De kwaliteit, waariu ik hem wil go- d en ken, is niet die van directeur der H. B. school, maar betreft het vakonderwijs. Voor het vakonderwijs heeft hij zich een voorstan der getoond op eene wijze, zooals er geen betere kan zjjn. Toen in Amersfoort de be hoefte aan vakonderwijs zich deed gevoelen, heeft hij zich voor do oprichting van oen ambachtsschool in do bros gesteld. Hij heeft met grooton tegenstand te kampen gehad. Daar door is hij geworden een strijder. Hij heeft gestreden mot grooto energie en volharding eu hij heeft gezegevierd. Aan zijne krach tige pogingen hebben wij to danken de tot standkoming van de beide instellingen, waarop Amersfoort trotsch kan zijndo ambachtsschool en .de industrie- en huis houdschool. Het is te betreuren, dat de han delsschool, de derde inrichting van vakonder wijs, nog niet gotcld kan worden onder de in richtingen van onderwijs in de gemeento, maar dat is aan hem niet te wijten, want ook hier voor heeft hij met groote toewijding ge|jverd. Daarom wilde ik eon woord van hulde voor hot werken en streven van den hoer Buijs hier eene plaats doen vinden. (Teekenen van instemming). Wordt z. h. stemming conform hot voorstel van B. en W. besloten. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de goraoontebegrooting, dienst 1911. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 7. Behandeling van het reglement voor hot Burgerweeshuis. 17

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 5