1°. 24». !Ode Jaargang. Maandag 11 Maart 1912. BUITENLAND. FEUILLETON, VOORHOF DER LIEFDE. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De kp.sis in Oostenrijk- Hongarije. S-edert langen tijd is in Ooslenrijlc-IIon- ga rij e de kwestie der legerhervorming han gende, zonder dat men er in kan slagen de zaak nader tot hare oplossing te brengen. Voor de doode weermiddelen heeft de rijke- regeering niet zonder moeite de vereischte gelden verkregen; maar hare pogingen om in samenwerking met de beide ministeriën in Oostenrijk en in Hongarije door e©ne nieu- wre regeling van den militairen dienstplicht voor het leger het noodige menscbennia'.e- riaal beschikbaar te krijgen, blijven met on vruchtbaarheid geslagen. Sints meer dan oen jaar heeft in Hongarije het kabinet-Khuen1 getracht de nieuwe lcgerwet-o-ntwcrpen bij den rijksdag aanhangig te maken, maar steeds vruchteloos. Ten slotte is het op zoo groote bezwaren gestuit, dat het zijn ont slagaanvrage bij den Keizer heeft ingediend. De groote massa van het Ilongaarsche volk is vijandig gestemd, tegen iedere versterking van de macht van het centrale legerbestuur over het Ilongaarsche leger. Zij Ï6 alleen dan gezind in dat opzicht concessiën te doen, warneer daartegenover staan compeneatiën, die het nationale karakter van de troepen- dt'elen, waarvoor Hongarije de manschappen levert, beter doen uitkomen. Met het oog daarop wordt verlangd, dat het Hongaarse!) de diensttaal zal worden in de uit Hongaren samengestelde regimenten ©n in de militaire rechtspleging. Verder wordt zekerstelling verlangd van de rechten van het parlement bij d( jaarlijksche vaststelling van het re-cru- ten-contingent en bij het onder de wapenen roepen van lichtingen der reserve. Dit zijn werechen, die gemeen goed zijn van alle par tijen. De oppositie heeft nog eèn ander ver langen; zij wil, dal de regeering zich uil diukkclijk zal verbinden aan de hervorming van de bestaande kieswet den voorrang te geven boven alle andere zaken. Een deel van de oppositie is, om te toonen dal haar ernst is met de verwezenlijking van dit verlangen, er toe overgegaan den arbeid van he4 parlement te obstruceren. Hel ka binet-Khuen dacht aanvankelijk, dat deze obstructie met geduld kon worden overwon nen; de obstructie zou gaandeweg verslap pen en dan zou de gunstige gelegenheid ko men om de legerwetlen er door te halen. To©n die berekening faalde, werd eene an dere ta kliek bedacht. Het kabinet heeft zich verstaan met het gematigde deel der oppo sitie om haar steun te verkrijgen voor de be handeling van de legerwetlen. Maar wat het. daardoor aan den -een-en kant won, verloor hel weer aan eene andere zijde. De oppositie in Hongarije had aan de toezegging van ha ren steun eene voorwaarde verbonden; het kabinet had moeten toegeven aan haar ver langen, dat regeering e" vertegenwoordiging zich door een besluit zouden binden aan de uitlegging van een der artikelen van het wetsontwerp, uit de thans geldende wet ongewijzigd overgenomen, in den door haar gewenschten zin. Daar tegen nu bleek groot bezwaar Ic bestaan in Wecnen; de rijksminister van oor log, de chef van den grooten geiieralen staf, de aartshertog-troonopvolger in zijne kwali teit van legerinspecteur, en ten slotte het Oo&tenrijksche ministerie, kwamen er met nadruk tegen op, dat door een eenzijdig be sluit van Hongarije eer.© willekeurige uitleg ging zou worden gegeven aan een wetsarti kel, waarin een recht van de Kroon werd omschreven en dat voor de beide deelen van de monarchie bindend was Zoo is het kaJblneit-Khuen in eene nieuwe mo-eielijikheid geraakt, die hel geen leans zag te overwinnen. Het heeft daarom .den Keizer 'zijne ontslagaanvraige aangeboden, die is aangenomen. Hoe de krisis, die daardoor is ontstaan, zal worden opgelost, is voorshands moeielijk te zeggen. Inmiddels zaïl graai Khuen miet zijne amblgeniooten voortloop ig de regeeringsizaken blijven waarnemen. Men verwacht, dat deze vootrloopige toestand! lang zal kunnen duren. Het tusschen graaf Ivhuen en de oppositie overeengekomen ontwerp-besluit, waardoor het geschil is ontslaan, dat to'l de aanvrage van het ontslag heeft geleid, heeft betrekking op het onder de wapenen roepen van de lich tingen der reserve in vredestijd en luidt al dus: „Het huis van afgevaardigden ver klaart, dat er geen aanleiding is om onder 'de bijzondere omstandigheden, die bevoegd^ beid kunnen verschaffen om dn den actieven dienst le houden of te roepen de mannen van de eerste lichting der reserve of van de drie eerste lichtingen der aanvuülingsreser- ve (art. 18 van de well van 1888) te begrij pen deze omstandigheden.: 1. wanneer de rijksdag weigert het jaarlijksche contingent vast te stellen; 2. wanneer de rijksdag in de gevallen, voorzien hij art. 4 al. 5 der wet van 1848, verhinderd is een besluit te nemen over het jaarlijksche contingent; 3. wanneer het wetsontwerp betreffende de vaststelling van hel contingent nog niet is ingediend". Het artikel van de wet van 1848, waarop het besluit betrekking heeft, bepaalt het reoht van den koning om den rijksdag te verda gen of te ontbinden. Wat de aangehaalde bepaling in de wet van 1888 betreft, dieze machtigt den souverein onidor de wapenen te houden of tc roepen, de eerste lichting van de reserve cn de drie jongste lichtingen van de aanvuilingsrescrvc, „wanneer bijzon dere omstandigheden dit eischen en in de mate en voor den tijd waarvoor dal volstrekt noo.dig zal zijn." Italië en Turkije. Konstau'inopel, 10 Maart. De telefonische gemeenschap is sedert heden morgen verbroken tusschen Konstiantinopel en Smyrna. K o n s I a n t i n o p e 1, 10 Maart. He t ministerie van oorlog maakt een telegram be kend van den commandant van Benghazi, ge dateerd 8 dezer, berichtend dat den 7. gere gelde troepen en vrijwilligers in gevecht zijn geraakt met twee Italiaansche compagnieën westelijk van Sidi Abdallah. De vijand trok zich terug, nadat hij versterking had ont vangen, hervatte hij den aanval, maar werd teruggeslagen en vervolgd lot aan de loop graven; ziju.e verliezen zijn belangrijk. Benghazi, 8 Maart. Gisteren voerden verscheidene bataillons exercitiën uit zuide lijk van eene redoute, ten gevolge waarvan Arabieren Le hoop liepen. De artillerie ijrer? strooide de Arabieren met eenige kanon schoten, die verscheidene dooden en gewon den maakten Een Italiaan werd gewond. Konsla itinopcl, 9 Maart. De commandant in Tripoli bericht, dal de Tur ken den Ten Ainzara aanvielen en daarbij de telefoonlijnen vernielden. De Italianen vernielden den 4en Salif aan de kust van Jemen. Italiaansche schepen moeten voor Lohaga zijn. De commandant van de troepen in Jemen bericht, dat sjeik Seifoelmoek Mohmedhadi bij Duimianc de aanhangers van den imam van Yaya heeft aangevallen en hem dwong zich te onderwerpen. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat, ofschoon die reeds lang rondgaande geruchten over een mogelijken Italiaanschen aanval op de Dar da nellen in de laatste dagen1 wel wal dringender zijn geworden, daarvoor toch geene aanwijzing bekend is geworden. Het Russische voorstel voor de bemiddeling is nog niet formeel af gedaan, en daarnaast komt een nieuw En- gelsch voorstel op, om aan Italië -eene actie tegen de Aziatische kusten van Turkije ©n tegen de Dardanellen te ontraden. In ieder geval zijn de Turken opmerkzaam ©n vullen hunne verdedigingsmiddelen aan, ook aan den Bosporus, want die mogelijkheid, dat de Russische vloot daar zal binnenvaren in het geval van een Italiaanschen aanval op de Dardanellen, wordt theoretisch met onbe hagen besproken. De ministerraad heeft be sloten tot uiizetting van alle Italianen, als de Dardanellen mochten worden aangeval len. Ook werd de mogelijk© verlegging van de residentie besproken, maar niet naar de Aziatische zijde. Intusschen blijft eene der gelijke Italiaansche actie meer dan twijfel achtig, want zij is zeer moeilijk uit te voe ren en zou zelfs, als zij werd uitgevoerd, Turkije bezwaarlijk lol den vrede kunnen dwingen, omdat deze haar aanzien in de is- larnielische "wereld reddeloos zou vernieti- De Agenzia Slefani constateert, dat door geen enkelen staat stappen bij de Italiaansche regetrin.g zijn ondernomen, om haar eëhe be perking van de militaire operatiën aan le bevelen. De Italiaansche regecring behoudt zich volledige vrijheid van handelen voor overal, behalve aan de Turksche kusten van de Adriatische en Ionische zee. Duitschland. Bij de definitieve samenstelling van hel presidium van den rijksdag is de vrijzinnige dr. Kaempf, die vier weken geleden voor- loopig gekozen was, herkozen. Hij kreeg juist de volstrekte meerderheid van de 383 uitgebrachte stemmen, namelijk 192. De stemmen van links (nationaal-liberalen, 'vrij zinnigen en 6ociaal-democrat©n) hebben hem op den voorzilterszetcl gebracht. De candi- daat van de rechterzijde (Spahn van het ceu. Irtim) kreeg 187 stemmen; de vier andere nog uitgebrachte stemmen werden door conser vatieven verkregen. De beide ondervoorzitters, Paasche (natio- naal-liberaal) en Dove (vrijzinnig), zijn leden van de burgerlijke linkerzijde, maar zijn ge kozen door de stemmen van de rechterzijde en de nationaal-liberalen tegen den sociaal democraat Scheidemann, die voor de beide funcliën de stemmen verwierf van de sociaal democraten en de vrijzinnigen. In het definitieve presidium heeft du6 geen sociaal-democraat zitting; Scheidemann, die iii het voorloopige presidium zitting had als vertegenwoordiger van de sociaal-democra ten, die de sterkste fractie in den rijksdag- zijn, ig niet herkozen en vervangen door den nalionaal-li'beraaL Paasche. Bochum, 9 M a a r t. De oude mijnwer. kersbond heeft eene verklaring laten uit gaan, dat de poging van den staatssecretaris cm bemiddelend in te grijpen, te laat komt. De ondernemers zouden liet tot dusver door h?n ingenomen standpunt belangrijk moeten wijzigen, maar daarop bestaat weinig hoop. In de volgende week zullen meer dan 200.000 mijnwerkers in den strijd staan. Ilerne, 10 Maart. De dislrictscome- rentie van de aan de toonbeweging deelne mende syndicaten, namelijk de ,,Alle Ver band", hel Hirsch-Dunckersche syndicaat en hel Poolsche syndicaat,.heelt met 507 tegen' 74 stemmen tot de staking besloten E s s e n, 1 O M a a r t. De arbeiderscommu- siên van alle mijnen van de Deutsch-Luxem- burgische Bergwerkshüttenaktiengesellschaft zijn reeds gisteren tegen Donderdag door de directie uitgenoodigd tot bespreking van de stakingskwestie. Eene door duizend personen bezochte mijn- werkersvergadering te Ilerne en eene christe lijke mijnwerkersvergadering te Boehum be sloten niel in staking te gaan. Alleen de aan hangers van den „Allen Verband'' stemden voor de staking. De vakvereeniging van de christelijke mijn werkers in het Rulirdislrict heeft zich in ee-i strooibiljet legen de slaking verklaard. Zij zegt, dat de slaking geen uitzicht op slagen heeft, slechts de Engeische industrie tot voor deel zal strekken en nood en -ellende zal bren gen in honderdduizenden mijnwerkersgezin nen. De mijnbesturen moeten de rechtmatige eischen van de mijnwerkers vervullen. Uit eene officieuse ïnededeeling, in de Nordd. AUg. Zeituug opgenomen en door Wolff's bureau "verspreid, blijkt, dat de regee ring, als gevolg van de gisteren in het Ruhr- gehied belegde vergaderingen, rekening houdt met het uitbreken van de staking, ingaand? op heden, dus zonder inachtneming van Jon contractueelen opzeggingstermijn. Het offi cieuse bericht laat daarop volgen: Op wiens zijde bij zulk eene onder contractbreuk ge schiede slaking de openbare mecning zich zal stellen, kan niet twijfelachtig zijn. De regee ring zal in ieder geval met alle wettelijke middelen de tot werken gezinde mijnwerkers beschermen". Het doel van deze beweging wordt door de Köln. Ztg. gekenschetst als „eene demonstra tiestaking, die, zooals men wel mag aanne men, dé solidariteit moet aan 't licht brengen van hel geheele Europeesche mijnwerkersgil- de; want ook naar Frankrijk en België za. Maandag het Engeische voorbeeld o verge bracht worden In Hamburg is, met het oog op de Engelsen kolenstaking en op den on toereikenden 'aan voer uit Duitschland, besloten lol eene vrij ingrijpende beperking van de openbare ver lichting, om de aanwezige kolenvoorraden zooveel mogelijk te sparen. Aan de lampen met dubbele branders zal slechts één brander cn aan de kandelabers met twee Lampen slechts ééne lamp aangestoken worden. Engeland. Al heeft de vorige week geene groote vor deringen gebracht in de bijlegging van de kolenstaking. zij is toch geëindigd met het ujlzicht te openen,-dait de nieuwe week tob een beter resultaat zal leiden. De uitnoodi- ging, die de Engeische regeering tol de beide partijen heeft gericht tof het houden van eene gemeenschappelijke samenkomst, is nog niet aangenomen, maar er is toch toe zegging ontvangen, dialt zij zal worden over wogen. Wanneer die overweging gunstig uitvalt, dan wordt verwacht, dat deze sa menkomst, waarvan men goede uitkomsten hoopt, Dinsdag zal plaats hebben. De mijnwerkersbond is opgeroepen om hedenavond om 7 uur te Londen te vergade ren. Op deze vergadering verwacht men, dat de voorwaardelijke aanneming door het dia- gelijksch bestuur van de uitnoodiging van den eersten minister zal worden bekrach tigd. De voorwaarden, -die het bestuur heeft gesteld, is dat over het beginsel van het mini mum-loon niet zal worden gedebatteerd. Wei zal debat zijn toegelaten over de Joonstabel len van de verschillende districten. De mijn eigenaars zijn opgeroepen om te vergaderen onverminderd hunne rechten'". Zij nemen niet allen hetzelfde standpunt in; in Noord- Wales b-v. hebben zij zich bereid verklaard over een minimum-loon van gedachten te wisselen onder de noodige voorzorgen tott voorkoming van misbruik; in Zuid-Wales zijn zij van meening, dat de aanvaarding van het beginsel van minimum-loon noodlottige uit komsten zo-u hebben. Men ziet hieruit, dat hei nog geenszins zeker is, dat de gemeen schappelijke vergadering tot overeenstem ming zal leiden. Inmiddels breidt de chaos in de buiten hel kolenbedrijf staande industrieën zich uit- Met iederen dag worden meer groote bedrij ven gesloten, schepen liggen stil en de nood onder de werkloozen neemt toe. Heden zijn nieuwe beperkingen in den spoorweg- en stoomvaartdiensten aangekondigd. Over de uitwerking van de kolenstaking in Engeland buiten het vereenigde koninkrijk, in verband met de in Westfalen dreigende staking, valt te berichten, dat in België in den loop van de komende weken vele fa brieken, vooral van de zware industrie, het bedrijf zullen moeten beperken zoo niet ge heel staken. Het scheepvaartverkeer tusschen Engeland en België, inzonderheid het ver voer van levensmiddelen, heeft reeds eene kleine beperking moeten ondervinden. Ernstiger nog is de terugslag van dje bewe ging op de mijnwerkers in het eigen land. De algemeene raad van de Belgische arbei derspartij heeft besloten, als -die Westfaal- scbe mijnwerkers Maandag de stakingsbewe ging beginnen, de algemeene staking in alle Belgische mijnen te decreteeren. In Oostenrijk waren gisteren groote mijn werkersverga deringen belegd in Dus, Brüx en Kar-bitz, waarin de beslissing zou vallen of de mijnwerkers van Noord-Bohemen he den in staking zouden gaan. Het personeel van de Heienamijn van Schaüan bij Teplitz heeft dit besluit niet afgewacht, maar is reeds in staking gegaan. Hel landsbestuur van de mijnwerkerssyn dicaten in Frankrijk heeft officieel aange kondigd, dat voor de 24-urige werkstaking, die als waarschuwing moei dienen, in alle mijndistricten van Frankrijk de 11e Maart als datum is aangewezen. De mijnwerkers eischen van de regeering de wettelijke vast stelling van een pensioen van 730 frs. per jaar na zo werkjaren en beginnende op het 5üe levensjaar, voorts invoering van den achturigen werkdag en van een minimum loon. In Spanje is de kolenkweslie reeds eenige malen in de Kamer ter sprake gekomen. Zij wordt daar: volgens den correspondent van de Frankf. Ztg. te Madrid, meer eii meer 35 ROMAN DOORJ ANNA WAHLEN BERG. Maar nu was hel gedaan mei Uilma's z-elf- beheersching. Vol verbittering vloog ze up hem af en trek hem aan den arm, terwijl ze hem vroeg, „of hij dan zijn versland had verloren, dat hij niet kon zien wat iedereen zag." „En wat ziet iedereen.' Hij maakte z'icli los, en hield haar op een armslengte van zich al' „Dal ze jou 'l hoofd op hol wil brengen om mijnheer Harder jaloersch te maken." Hij hief de hand op als om haar te slaan. „Zwijg, je gelooft zelf niel wat jc zegt." En toen ze dit hem hoorde zeggen, wist ze dat hel waar was. Ze geloofde zelf niel aan de beschuldiging die ze er zoo juist uitge slingerd had. H Was slechts een haastige conclusie, die ze aangenomen had als de rechte verklaring, om zoo niet hel ergste be hoeven te geloov.en. Ails Ester legen Slefaan gecoquelleerd had om mijnheer Harder ja loersch le maken, dan zou hij spoedig weer losgelaten worden, en dan had ze liem te rug, dal zou wel een schaamteloosheid zijn, maar niet het ergste, wal haar had kunnen treffen. Ze staarden elkaar aan. Hilma's ademha ling ging haastig en hijgend. Ze beefde van verbittering, en ook van angst, want ze wist uat ze een gevaarlijk spel speelde. Maar toch vermocht ze haair tong niel in bedwang ie houden. „Zoo, zei ze, ,dus jij bent hel, dien ze wil hebben? Ben jelui soms ai overeen geko men, mij en Einar aan den kant te zetten?" „Schaam je." „Nee, ik heb niets om me over le scha men. Maar zoo iemand moest zich schamen, uie eens anders man wil stelen." „Er uit," riep. Stefaan, en wees naar de deur. „Nee, zoo gemakkelijk gaal hel niel, mij gr uil le werpen. Eerst zal je hooren wai z( is. Ze is een slcl, een Op het zelfde oogenblik voelde ze Ste- laan's krachtige handen om haar schouders. Ze wendden haar naar de deur, duwden haar over den drempel, en in haar ooren hoorde ze slechts zijn herhaalden kreet: Eruit, eruit!" En zij was niet dc eenige, die hel hoorde. Gelokt door de luide stemmen en het lawaai, keken de dienstmeisjes uil de keuken, en ook uil de zaal kwam iemand. Maar Slefaan vroeg er niet naar of men hem zag of hoor de. Hij sleepte liilma naar de deur van de vestibule, en wierp haar buiten, voortdurend roepend „eruit!" Toen sloeg hij dc deur dicht, en twee men- schen gingen, buiten zichzelf van toorn, elk hun weg. XXII Hel werd avond, en het werd nacht, maar Stefaan had ;geen rust. Hij was zoo helder wakker, dat 'liij niet eens een poging deed om te slapen. Geheel gekleed zal hij voor zijn schrijftafel en trachtte le werken. Maar na een paar minuten waren zijn gedachten af gedwaald, cn hij islond op om heen en weer I i. icopen, cn tc pogen zijn evenwicht le her winnen. 'I Resultaat was toch hetzelfde, een uur geforceerd werken met een grooten dwang over zich izelf, dan verviel hij in gepeins en verslapte 'hij. Hij tobde cn tobde. Een idéé fixc beheerscble hem. Als hij slechts met Eslcr kon spreken, dan zou hij kalm wor den. -Dan zou hij zijn bezinning terugkrijgen, en hij zou weten wat 'hij moest doen. Maar Ester sliep, zooals alle anderen in huis. Ze was in haar kamer maast die van haar moe der, slechts enkele slappen van hem verwij derd. Hij behoefde slechts die enkele schre den te doen, dan kon hij op haar deur klop pen en haar wekken. Nee, dat kon hij toch niel doen. Waarom moest hij aan zoo iets onmogelijks denken? Maar 'hij kon die gedachte niel kwijt wer den. Verscheidene malen greep hij de kruk van de deur om die te openen, en ten slotte be zweek hij voor de verleiding om er uit te gaan. De lange gang, die een vervolg was van de vestibule, en die de heele breedte van het huis doorliep, was ;gewoonlijk verlicht door een eleelrisch lampje, dal van de scheme ring lot heil daglicht brandde. Men kon dus diaar loopen zonder -gevaar zich te stooten aan meubelen en, huisraad, een dikke loo ker dempte het geluid van de stappen. Nie mand behoefde gestoord le worden, als hij .daar liep. En met langzame en voorzichtige schreden begon hij hoen en weer te loopen. Maar eiken keer ais hij bij Ester's deur kwam, bleef hij een oogenblik staan, en ten slotte ging hij zitten op een lage sofa, die nog uil de kinderkamer stamde, die in dc gang stond. En al zijn gedachten gingen naar haar daarbinnen. Als ze slechts vermoedde dat hij daar zat, dan zou zc zeker wel bij hem komen, want hij wist, dat zij even goed aan hem dacln als hij jaan haar. Hij had haar blik ontmoet, toén hij zich omwendde, na tusschen zich cn liilma een gesloten deur geplaatst le heb ben, en in dezen blik had zorg voor hem ge legen. Dezelfde uitdrukking had hel ook ge had, toen hij hel latei- op den avond terug gezien had, toen hij zich gedwongen had deel te- nemen aan den avondmaaltijd, opdat aan de scène in de vestibule niel te .groot gewich'- zou gehecht worden Ze keurde zeker zijn riuwheid oif, maar ze leed met hem; dil had hij in haar blik gele zen. En zijn verbeelding werkte, llij zag haar daarbinnen zitten, wakker zooals hij, en hem nabij wenschend, zooals hij naar haar ver langde. Ze 'had hem zooveel te zeggen. Ze wilde hem troosten en moed inspreken. Troost en goeden moed. 'Nee, dien kon ze hem niel geven, maar alleen haar stem le hooren zou verzachting van zijn leed zijn. Hel was niet volkomen stil dezen nacht. Zijn ooren vingen zwakke geluiden op, die hij niet wist of van binnen of van buiten kwamen. Maar plotseling was hij overtuigd dal iels zich in zijn nabijheid bewoog. Was iemand dan werkelijk wakker? Zijn hart klopte, cn zijn oogen waren .straf gericht op de deur tegenover hem. En zie, die opende zich. Zacht ging ze open, en Ester stond daar aI's geroepen op iden drem pel. Ze was geheel .gekleed, en slechts haar hangende vlecht bewees, dat ze met haar nachttoilet was begonnen. „Ik dacht wel, dat jij het was," zei ze. En toen hij niet opstond, ging ze naar hem toe en nam naast hem plaats op de kleine sofa „Heb ik je gestoord," vroeg hij. „Nee, ik heb niet geslapen. Trouwens ik weet ook niet of ik je géhoord heb. Ik ge loof dal ik slechts vermoedde dat 'jij daar was." Hij keek haar stil aan, kalmte en verzach»- ting van zijn leed kwamen over hem, precies zooals liij gedacht had wanneer ze zou ko men. Zijn gedachten reikten niet verder dan hel heden. Hij was gelukkig als een kind, dat dc begeerde hand vasthoudt, zijn lippen trilden en lachten. „Ester," zei hij, „je zei eens dal verlangen een groote macht is, ik geloof dait mijn ver- lapgen je naar buiten geroepen heeft." Ze antwoordde met een lachje, en hij dacht idait ze elkaar nog nader gekomen waren, nu ze zoo gelijk- dachten en voelden. „Je hebt zeker vreeselijk naar een moeder verlangd. Stefaan?" „Zoo lang ik ine kan herinneren, heb ik naar een moeder >en vader verlangd, 't War ah pijn in mijn borst." Dc lach verdween van zijn gezicht, en in naar blik kwam opnieuw de zorg voor hem. „En je wilde verzachting voor die pijn hebben," zei ze. „En je meende, dat Hilraa die kon geven?" „Ja, dal dacht ik. Ze was goed jegens mij. Ze was vroolijk en vriendelijk, en nam de zware gedachten weg. En ze was de eenige, die om mij gaf." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 1