BLOOKER'S CACAO. DAALDERS THE BERLITZ 8CB00L. Moderne Talen. nEiwun=ROK Geen geneesmiddel Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. LAMAISON&BOÜWEMCo. heeft zoooeal succèsy. verkregen In Frankrijk en daarbuiten dan het. JICHT Octrooien en Merken. Dagmeisje, L. STAS, Uitzetten -Luiermanden. Neemt U □AM.^ROK Boxtel, waar geen controle gepasseerd be hoeft te worden om de aansluitende treinen de Staatsspoor te bereiken. Een enkele maal gebeurde het zelfs, dat een zeer brutaal per soon op bet laatste oogenblik de controle passeerde, den beambte toeropende „abonne ment", waarmede deze dan genoegen nam Om hieraan een einde te maiken, is nu eeni- gen tijd geleden ingevoerd, dat de treinen, wanneer ze op tijd zijn, op een station vóór Boxtel ir hun geheel worden gecontroleerd, welke maatregel zeer nuttig is gebleken. In den beginne werden op die manier herhaal delijk reizigers gesnapt en tegen degenen die weigerden de ingevolge het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwe gen gevorderde boete te betalen, proces-ver- baal opgemaakt. Zoo werd Dinsdag j.l. voor het kantongerecht te Oirschot tegen zulk een overtreder 5 dagen of 10 gulden boete ge- ëischt. Deze optredingen zijn echter sedert de invoering vpn genoemden maatregel reeds vee! verminderd. An of uit. Men schrijft aan de N. R. Ct: Geruimen tijd heeft er niets in de bladen gestaan over kwartjesvinders, die in den trein hun practijk uitoefenen; intusschen blijken deze heeren volstrekt niet hun bedrijf er aan te hebben gegeven. Naast het een-twee-drie- klaver-aas hebben zij thans een geheel nieuw spelletje: an of u-it. Ik ben gisterenavond, reizende met den trein, die te 7.25 uit Den llaag vertrok, in de gelegenheid geweest, dit behendigheidsspel bij te wonen. We zalen met ons zevenen in een 3de klasse-coupé. Eén der heeren stak, toen de trein het Haagsche station was uitge stoomd, een sigaret op met een automatischen aansteker en tikte vervolgens een tegenover hem zittenden, net geklceden man, die, naar 't scheen, een slaapje wou doen, op de knieën. „Meneer, heeft u dat al eens gezien?" En nog voordat meneer den tijd heeft om den slaap uit de oogen te wrijven, drukte de ander op 't knopje van zijn aansteker en zegt: „nou is die an, nou is die an; nou is die uit", 't Vlam metje was inderdaad tweemaal aan en eens uit. „Meneer, raadt u nou eens, an of uit?'" Meneer antwoordt: an. Een druk op 't knopje, de aansteker springt open en 't vlammetje is „an". Nog eens dezelfde vraag, hetzelfde ant woord, een zelfde vingerdruk op 't knopje; meneer heeft het weer geraden. Dit herhaalt zich eenige malen, naar gelang meneer zegt an of uit, brandt het vlammetje of brandt het niet ...Meneer", zegt hij, die 't spelletje had geïntrodluceerd, „meneer, u is gelukkig, u ken geld verdienen. Dèr, om een dubbeltje, an of uit". Meneer zegt an en wint. Zoo gaat het twee minuten, telkens raadt meneer 't en wint in dien tijd f 1.20. Ik doorzag, dat het niet pluis was en hield mij slapende, maar een op zijn Zondags gekleed boertje kreeg er, zooals hij zeide, genieïgheid in om mee te raden. Hij ried niet ongelukkig: twee-, drie-, ja viermaal won hij een dubbeltje, de vijfde maal een kwartje. „Ik schei der mei jou uit", zegt de verliezer; „enfin, weet je wat, nog één keer, maar dan om een riks", 't Boertje krijgt van een heer, die tot dusver zijn gezicht achter een krant verscholen had, een aansporend lonkje. „An", roept hij uit, zonder dat er an of uit gevraagd was. Het toeslelletje springt toch open, maar 't vlam metje brandde niet. „Dat komt door de tocht", zegt de meneer met de krant, „ik zal hel raampje even dicht doen". „Nou, dan nog eens", zegt het boertje, „alles of niks". Ilij raadt weer an en verliest zijn tweede riks, want 't vlammetje bleef wegNou nog ééns", zegt de winner, „d'r op of d'r onder, ik zet 5 gulden". En haast zou 't boertje deze ook nog verloren hebben, maar een der rei zigers «voorkwam hem en verzette zich tegen dit spelen. Bij 't boertje ging thans ook een licht op, hij raasde een oogenblik en schold binnensmonds, maar legde zich ten slotte bij 't feit neer. Te Leiden de trein ging niet verder stapten allen uit. Later op den avond heb ik in een groot koffiehuis aldaar drie heeren in eikaars gezelschap gezien: den heer met den sigarenaansteker; den man, die geen tijd had om den slaap uit de oogen te wrijven, en den ander, die zijn gezicht achter de krant ver scholen had. Een raar heer. Woensdagavond omstreeks 6£ uur liep de varensgezel M. v. O. een jongen van 19 jaar, door dé Maurits- straat te Rotterdam, waar hij den lossen werkman W. V. ontmoette. Dien vroeg hij om een sigaretje, en toen een weigerend antwoord volgde, schoot van O. bout por- tant met een revolver een losse patroon op hem af. De werkman werd aan de rechter zijde van het gelaat verwond en is in het Ziekenhuis verbonden. De varensgezel, die de vlucht nam, is op het Westplein gegrepen. Een geheimzinnige schut ter. Woensdagavond heeft, naar de D- Ct. meldt, op de schietbaan te Delft een onbe kend pereoon, waarschijnlijk met een re volver, een gehot gelost op een soldaat, die de baan inspecteerde- Een onderzoek leverde niets op. Gisternamiddag, op dezelfde plaats onge veer, is een «chot gelost op den jongen P., maar deze is niet geraakt. Er wordt naar den dader gezocht, maar tot nog toe vergeefs. Ontvoerd. Bij den burgemeester van Dinxperlo is gisteren door vrouw B. Riepen- hof, gescheiden echtgenoote van den leerlooier* Gerrit Verbunt te Bochelt, aangifte gedaan, dat haar 12-jarig zoontje Eugène, haar door de rechtbank toegewezen, sedert Zondag wordt vermist en in gezelschap van zijn va der te Isselborg moet zijn gezien, welke, zooals hij zich vroeger uitliet, hem naar Ame rika zou ontvoeren en naar men aanneomt te Rotterdam scheep gaaL Vroeger reeds hééft Verbunt zijn vrouw gedreigd, haar te ver moorden uit wraak. Aanhouding van beiden wordt door den burgemeester van Dinxperlo verzocht Onder de stoomtram. Gisteren morgen geraakte te Harlingcn bij den over weg van de spoor de 25-jarige zenuwlijderes A. van der Veer onder de aankomende stoom tram. De ongelukkige was onmiddellijk dood e werd vreeselijk verminkt onder de ma chine weggehaald. De machinist der tram kon, hoewel met alle kracht remmende, het ongeluk niet voorkomen; hem treft dan ook geen schuld. Stoomtrawler vergaan. Men meldt uit IJmuiden. De IJmuidenschc stoomtrawler „Dubbel dam" is bij IJsland gestrand. Het volk is ge red, het schip is vermoedelijk totaal verlo ren. School- en Kerknieuws. M. J. Hirsch. f 'Men meldt uit Amsterdam: sterdam Na een langdurige ongesteldheid is hier ter stede op 88-jarigen leeftijd overleden de Eerw. heer M. J. Hirsch. oudste N'ederlanibche rabbyn. De overledene was gedurende vele jaren leeraar aan het Beth. Hamidras (de Joodsche Leerschool) en aan het Ned. Isr. Jongensweeshuis. Ook gaf hij tal va - jaren onderricht aan de Godsdienstscholen der Joodsche gemeente alhier. Onder groote belangstelling had gisterenmorgen op de Isr. begraafplaats te Muidcrberg de teraardebe stelling plaats. In de gisteren midejag gehouden gemeen teraadszitting van Utrecht werd de factor voor de inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1912 vastgesteld op 1.41 evenals in 1911. Dc kohieren voor de straatbclasting, dienst 1912 deel 6 en 7 werden resp. vastgesteld op f 10.726.94 en f 21.286.93. Verschillende punten der agenda bleven on afgedaan. De I-ter van Leeuwen hield in deze zit ting «er. interpellatie over de dienstregeling op lijn II der electrische gemeentetram. Spr. kwam lot de conclusie, dat de snelheid op lijn IT buitengewoon hoog opgevoerd is en dit wel ten einde 4 man en 2 wagens uit te sparen. Deze dienstregeling is t. i. ten na- dceje van het publiek, het personeel en het mafoiefel en spr. heeft dan ook het voorne men een motie dienaangaande voor te stellen, tersij htm aangevoerd wordt, dat zijn bewe ringen cnjuisl zijn. B. en W. zullen, zoo werd medegedeeld, In de volgende vergadering de interpellatie bc- antwooiden. Utrecht. De „Utrechtsche Landbouw Onderlinge" houdt morgen ochtend haar al- gemeenc jaarvergadering in Holcl de FEu- rope alhier. Verbrand. Gisteren nacht heeft in een zijgang van de Jerusalemsteeg te Utrecht de 70-jarige R., na afloop van oen drinkpartij met een zijner vrienden, in zijn woning in beschonken toestand do tafel met brandende petroleumlamp omver geworpen, waardoor hij in brand geraakte en gisteren morgen 'e ongeveer zes uur goheel verkoold gevonden werd. Het lijk is per brancard naar het hoofd bureau van politie vervoerd, terwijl door de justitie ter plaatse een nauwkeurig onder zoek wordt ingesteld. Zeist. Bij den gemeenteraad was giste ren ingekomen een request van den heer J. G. Renoker, cnder-directeur van het gas- en electriciteitsbedrijf der gemeente, houdende grieven tegen den directeur van dat bedrijf, den lieer Th. Mooy. iDe voorzitter deelde medé, dat burgemeester en wethouders, naar aanleiding hiervan den heer Rencker onmid dellijk in zijne betrekking hebben geschorst, met last tot afgifte van de in zijn bezit zijnde sleutels en stukken van het bedrijf en met verbod om het fabrieksterrein te betreden. Het request van den heer Rencker werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Hilversum. Ook dc Ghr. Iiist. kiesver- eeniging stelde den heer D. Kuiper candi- daat voor den gemeenteraad, zoodat deze nu gesteund wordt door de drie rechtsche par tijen. Men meldt uit Amsterdam: De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam eischte gister 6 maanden ge vangenisstraf tegen den burgemeester van Bunschoten wegens verduistering; De advo caat-generaal kan zich vereenigen met het vrijsprekende vonnis der Utrechtche recht bank wat de oplichting en de valschheid in geschrifte betreft. Met betrekking tot het beleggen van gelden bij de Bank van Handel en Industrie, ver klaarde beklaagde, dat hij, ofschoon commis saris, nog niet het faillissement zag aan komen. Beklaagde beriep zich op de toestem ming van den wethouder Beek, die, welisw^r overleden, voor zijn dood had verklaard, dat hij toestemming had gegeven. Dat dc andere getuige van den Bosch ontkent zijne toestem ming te hebben gegeven, betreurde beklaagde. Hij verklaarde f 5000 van de f 7000 in depo sito gegeven te hebben bij de Bank voor Han del en Industrie. Omtrent de overige f 2000 verklaarde ge tuige, dat hij ze aan zichzelf geleend had. Zijne vrouw wist dat. De president merkte op, dat de-Bank op den 18en was gefailleerd, maar toch had hij op 26 d. a. v-, toen men namens Gedeputeer den hem bezocht, de belegging verzwegen. Raadsheer Boot deed beklaagde opmerken, dat hij als burgemeester toch wel begrijpen moest, dat eene zaak, besproken met éen en later met oen anderen wethouder, niet kan geacht worden te zijn behandeld in de ver gadering van B. en \V. De gemeente-ontvanger, als getuige ge hoord, verklaarde dat hij, in geval de bur gemeester had gezegd hem den volgenden dag de machtiging te zullen brengen, hij in bet volste vertrouwen het gevraagde bedrag zou hebben gegeven. De wethouder Yan den Bosch ontkende, dat de toestemming, waarop bckl. zich be riep, was gegeven. Of omtrent het beleggen van kasgelden een besluit door B- en W. was genomen, herinnerde hij zich niet. Ge« vraagd, of hij in privé aan den burgemeester f 2000 zou hebben gegeven, antwoordt ge tuige ontkennend. Niet uit wantrouwen, maar om geen verzwaring te doen ontstaan in het besteden van kasgelden. Notaris Schroder, van Amcrsloort, ver klaarde, dat liij aan beklaagde f 5000 zou hebben geleend, met welk bedrag een ge deelte van de gelden, welke van den ge meente-ontvanger waren ontvangen, werden gerestitueerd- Van het requisitoir nog dit: Met de ten laste gelegde verduistering 6taat het vast, dat de be lol. althans over f2000 heeft beschikt ten eigen bate, waar voor hij niet de middelen bad om dit bedrag te restitueeren. Belanghebbenden maken wij attent op de waarschuwing van den Burgemeester te gen het lokken van Nederlandsche werklie den naar Duitschland. Er komt een studiebeurs van het Wy- binga-Leen te Bolsward ter beschikking. Nakomelingen uit dc familie van den stich ter moeten zich vóór 6 Juni schriftelijk aan melden. Bijzonderheden vindt men in de pu blieke kennisgeving van den burgemeester. Op 12 Mei zal het 25 jaren geleden zijn, sedert het Leger des Heils in Nederland kwam. In verband hiermede- zullen in het versier de lokaal aan het Havik bijzondere samen komsten worden gehouden, geleid door bri gadier en mevrouw Vlas, van Amsterdam. Des voormiddags 10 uur wordt er een z.g. opdracht-dienst gehouden. Voor het Groot Internationaal Kogel concours van 11 tot en met 20 Mei a.s. in de sociëteit Vereeniging, zijn de prijzen, voor zoo ver ze bestaan uit kunstvoorwerpen, ge ëxposeerd bij de firma Fortman en Heken kamp in de Langestraat. De keuze is zeer ze ker -voortreffelijk, daar alle voorwerpen prac- tisch zijn. De kegelbanen zijn keurig in orde, vooral ook de inrichting waardoor de bal len terugloopen. Menigeen zal wel een kansje wagen om een prijs te bom ach li gen. Ook van buiten zijn de inschrijvingen zeer talrijk (reeds 80.) Onze mooie Kopipclpoort prijkt op den omslag van „De Kampioen" van deze week. Tusschen het redactioncele gedeelte is een kiek van den iK e i opgenomen. Wij herinneren nog eens aan den bonds- tocht naar Zeist, op Hemelvaartsdag. Voor deelname geve men zich op aan den consul, den heer G. J. Slothouwer. De temperatuur van liet water in de twcminrichtms was heden morgen 7 uur, 61 De temperatuur van liet water zweminrichting was heden morgen 7 graden Fahrenheit. De politie hield een man aan die nog 5 gulden boete moest betalen of een subs, hech- tenisstraf moest ondergaan. Door twee politic-agenten en een pleeg zuster wertj gisteren een krankzinnige vrouw naar Utrecht overgebracht. BurgeriVke «tènd. Geboren: Gerrit, z. van Jacobus Theo- dorus Hehncrhorst en Maria Schievelt. Aaltje, d. van Johannes Knoppers en Aartje van de Peut. Hendrik, z. van Tetinis van Wdjland en Wilhclmina Antonia Buijs. Willemijntje Pe- tronella, d. van Evert te Kulve en Gijpje Vlug. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Brits en Johanna Adriana de Groot. Johan nes Baptist Nefkèns en Geertruida Johanna Hendrika Nieuwlahd. Pieter Ising en Hendri ks Steling. Bernard: Bauman en Trui Bach- rach. Bastiaan van Heijst en Wilhelmina Hen drika Me'ske. Faillissementen. Failliet verklaard. 1 Mei. A. Ebbing, koopman te Utrecht. Rechtcr-commissaris mr. II. Pelinck; curator mr. L. J. A. du Ques- ne. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in dan morgen van 10 Mei 1912. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de DiU. Hoogste stand 767.8 te Coruha; laagste stand 752.0 te Wisby. Verwachting tot den avond van 11 Mei: Veranderlijke, later zwakke tot matige Z.O. tot Z.-W. wind, afnemende bewolking, waar schijnlijk regen of onweersbuien, Aanvanke lijk stijging van temperatuur. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 4. klasse. TREKKING VAN 9 MEI. f 200 4256 f 100 7810 19663 Vierde Klasse. Prijzen van f 65. 316 332 591 749 2079 2206 2212 2372 2703 2756 2837 3151 3286 3445 3511 3839 4221 4637 4782 5004 5065 6106 5171 5245 5427 5726 5985 6011 6365 6570 6706 6756 6942 6992 7068 7207 7309 7375 7417 7526 8151 8265 8358 8818 8879 8981 9006 9127 9302 9484 9568 9603 9821 10431 10636 10721 10952 10962 10994 11073 HUI 11382 11603 12029 12381 12653 12700 13364 13416 13608 13708 13714 13731 14664 14688 15322 15427 15530 16291 16582 16597 16671 17132 17190 17484 18174 18188 18422 18534 18627 19499 20245 20427 20535 20695 20912 20920 4e Klasse le Lijst5562 f 200 m. z. 5569 f 200. KORTE GRACHT 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecjten, Wissels en Coupons. Kluiten prolongatie Safó-Inrieli tl n jj. VERTALINGS-BUREAU en HOOFO-INSTiTOUT voor onderricht in ENGELSCH. DUITSCH. FRANSCH. Opleiding voor Examens, a Wie voor de ZotiiervacHntle naar hot llulteiilnuil wil gaan, moot na do moderne talen loeren. Wacht niet langer. Landverhuizers naar Amerika Afrika en Australië moeten Engelsch leeren. Er woidt uitsluitend les gegeven door Gedlpl. per-nonen on elk onderwijzer geeft slechts les in zyn moedertaal. Privaatlesson van af f 1.—-. Cursuslesson van af f 0.40. Voor zomerlessen echter krijgt men 10 pet. korting op den gowonon prospoc- tus-prijs. Deze vermindering ia alleen geldig voor hondie beginnen vOór 31 Mei a.a. en de lessen voortzetten gedurende de zomermaanden. Mr. JOHN QUILL, directeur- eigenaar dor Apeldoornsche Berhtz-Schoolis te t-preken Woensdags on Zaterdags Amersfoort, Langostr. 7 boven den Coiffeur VAN EIMEREN waar men alle inlichtin gen vragen ban. Men kan ook gratis een prospootus krfjgon op aanvraag aan de Directie van de Berlitz-Sohool, Apeldoorn, Stations#!r. 674. flsv*' eEli HEERLIJKE VERFRISSCMEMDE DRANK 8- VBRKRUSBAAR Ifl A LLC i SOLIDE KRU1DUIIEH32 conesnBLefezAsert. ,J - j» 0m «m eiscHt russmsn VOORZJErï VAflpTlflET tegen HoorD-DMr POINTMTn QIN.RD O, Ru, Blwévlr, PARIS, c Naar aanleiding van het Besluit dor Veroeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, op 29 APRIL j.l., om gedurende do maanden MEI, JUNI en SEPTEMBER hours to houden van 12 tot 1 uur, berichten wij, dat onze kantoren, ook met het oog op de beursslui- ting des Zaterdags in de maanden JULI en AUGUSTUS, tot October e.k. des Zaterdags om 1 uur gesloten zullen zijn. AMERSFOORTSCH WISSEL- EN EFFECTEN KANTOOR. ENGELBERTS, VON GLAHN SLIOCHER. LOUIS HANLO. LAMAISON BOUWER Co. METHORST VAN LUTTERVELD, VAN DER ZOO DE JONG VAN OPHOVEN. I De Tarief wet beteekenti De zwaarste druk op de grootste gezinnen. ANTI-TAHIKFWET-COMITé. trlesendorp Gaade (Anno 1833) Noordeinde 75, den Haag. Wordt gevraagd, een net flink kunnende werken, v. g. g. v., om dadelijk in dienst te trodon. Zich aan to melden Willi cl au In astrant 13, tusschen 8 en^lO uur 's avonds. Langestraat 16. Amersfoort. Telefoon No. 213. Atelier voor Lingeries naar Maat. dagelykseon likeurglaasje Dr. Hom- mei'» Haematogcn onmiddellijk voor don hoofdmaaltijd! Uw eetlust wordt flinker, uw zenuwstelsel versterkt, do loomhoid verdwijnt en heel spoedigzult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Woarsohuwing 1 Men verlangc uitdruk kelijk don naam l>r. Hommel. EflKEl VRUCHT 12 5UIRER Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 3