Zaterdag 11 Mei 1912. BU1TEMJÜUX KOLONIËN. A'. S09 Berate Blad. ÏO Jaargang. ERSFOORÏSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 «manden toot Amersfoortf l.OO. IA*» ftmneo por post1.50. Afeeodailflce wmnww 0.05. Bscs Cnrat roracl^jat d«fe]|fa, bohalrs op Zon- ea Poost- Air «ton Ulomededeetiagsa soa.goHevo men róéc U sar ^noo^ons Hf do Ui^oror» «a te send an. Uitgevers: VALKHOFF C°. UtrsehtecfaMtraat 1. Intercoms. Tetephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1B regels f 0.50. Elke regel méér - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling; Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen, ter kennis van het publiek, dat een door Gebrs. B. en A. van Gelder ingediend verzoek, niet belagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene slachtplaats en rookerij in het perceel alhier ge legen aan de Langegrac'ht No. 34 bij het Kadasfcer hckend onder Sectie E, No. 3919 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, 'en dat op Donderdag den 23. Mei aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbrei den van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hin- derwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, al- leen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwa ren mondeling to-e te lichten. Amersfoort, den 9den Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STEN'PERT KROESE. WUIJT1EHS. Politiek Ovenkht Duitschland en Engeland. Heden voormiddag om half elf is de Duit- sche Keizer op zijne terugreis van Korfu, waar hij zes weken voor zij,nc ontspanning op het Aehiileion heei.. doorgebracht, te Karls ruhe aangekomen. Een uur te voren is daar ook de rijkskanselier gekomen, die even als de Keizer, in het residentieslot zijn intrek heeft genomen, en staatssecretaris von Kider- len-Wachter heeft zich op last van den Kei zer eveneens derwaarts begeven. Nog is daar heden aanwezig de oud-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, baron Marschall von Bieberstein, die gedurende vijftien jaren het Uuitsche rijk als gezant te Konstantinopel heeft vertegenwoordigd en onlangs van daar met verlof is vertrokken om zich te begeven naar zijn landgoed Neuerthausen in het groothertogdom Baden. De naam van dezen staatsman wordt in de laatste dagen veel genoemd. Hij is met verlof uit Konstantinopel gegaan, maar men neemt algemeen aan, dat hij niet zal lerugkeeren op den post, dien hij zoo lang aan den oever van den Bosporus heeft vervuld. Niet echter om rust te nemen, waarop zijn leeftijd hij is nu 70 jaar hem anders wel recht zou ge ven. Integendeel, hij wordt algemeen be schouwd als voor nog iets hoogers bestemd. Er is zelfs sprake van geweest, dat hij naar het departement van builenlandsche zaken zou terugkeeren om daar staatssecretaris von Kiderlen-Wachter le vervangen. Dat is echter weer tegengesproken. Maar hij wordt algemeen genoemd als de toekomstige gezant van het Duitsche rijjt te Londen. Zijne over- plaatsing n.. Londen, die zeer waarschijn lijk is geworden nu de tegenwoordige titula ris, graaf Wolff-Metternich, den wensch heeft te kennen gegeven om af te treden, zou hem geene verhooging in rang brengen, maar toch als eene grocle onderscheiding zijn aan te merken, want de gezant schapspost in Londen geldt in de Duitsche diplomatie als een van de moeielijksten, zoo niet de moeifelijkste. In Londen moet, volgens een woord van Her- bert Bismarck, een diplomaat verstaan tien toetsen le bespelen, en van den voorganger van graaf Metternich schreef de toenmalige kroonprinses, later Keizerin Friedrich, aan hare moeder, Koningin Victoria: „Wij zenden u het beste paard uit onzen stal." Wanneer een diplomaat van het gezag en de bekwaamheid van baron Marschall op den gewichtigsten van de Duitsche gezantschaps- posten wordt geplaatst, dan ligt het voor de hand, dat dc vraag wordt gesteld: Wat zit daarachter? Die vraag wekt groote belang stelling en van verschillende zijden wordt getracht die te bevredigen. Uit Berlijn wordt aan de Frankf. Ztg. geschreven, dat de krin gen, die eene toenadering tusschen Duitsch land en Engeland wenschen, van baron Marschall verwachten, dat hij deze toena dering zal verhaasten. In gelijken zin laat zich ook de Londensche Daily News uit, die de puntjes meer op de i's zet, door le verklaren, dat baron Marschall niet komt om de gewone plichten, aan het ambt verbonden, waar te nemen, maar belast zal zijn met eene bepaal de zending. Duitschland zou namelijk eene ernstige poging willen doen om de Duilsch- Engelsche betrekkingen' op een blij,venden grondslag van vriendschappelijk overleg te plaatsen. Baron Marshall zou de draden we der opvatten van de onderhandelingen, die- in Februari j.l. werden aangeknoopt door lord Haldane bij, zijn bezoek aan Berlijn. Als deze mededeeling een paar maanden vroeger gekomen was, dan zou zij zeker met groote ingenomenheid zijn begroet. Nu is men eenigszins slceptisch geworden over de uil- komsten, die van overleggingen tusschen do Duitsche en Engelsche regeeringen te ver wachten zijn. Van de groote verwachtingen, die werden opgewekt door de reis van lord Haldane naar Berlijn, is niets terecht ge komen; men had zich gevleid, dat de daar door opgevatte besprekingen een matigenden invloed zouden hebben op den wedstrijd in de oorlogstoerustingen, maar de voordrach ten, die de Duitsche regeering bij den rijks dag heeft ingediend tot versterking van leger en vloot, hebben die hoop teleurgesteld. In- tusschen doet de Daily News opmerken, dat er andere onderwerpen zijn, waarover vriend schappelijk overleg zeer gewensclit is; met name geldt dit van de regeling van den aan leg van het gedeelte spoorweg, dat Bagdad, het eindpunt van het groote spoorwegnet, dat Duitsche ondernemers bouwen in het Azia tische deel van Turkije, moet verbinden met de Perzische golf. Baron Marschall heeft in de over die zaak gevoerde onderhandelingen reeds te Konstantinopel een -belangrijk deel gehad, en hij is bij uitstek de bevoegde man om ze tot een goed einde tc brengen, te meer omdat Duitschland bereid is het Britsche standpunt te erkennen, maar eenige waar- borgen verlangt van zuiver zakelijken aard. Nog andere zaken worden genoemd als punten van het programma, waarmee baron Marschall naar Londen zal gaan. Volgens de eenen zal hij onderhandelen over eene eco nomische verdeeling van de Porlugeescke koloniën, volgens anderen werkzaam zijn ten gunste van den afstand van Zanzibar aan Duitschland, waartegenover hij niet meer zal opkomen tegen de uitbreiding van de Engel sche wenschen in de Perzische golf. De Köln. Ztg. bericht daarover officieus uit Berlijn: „Het ligt voor de hand, dat men bij al zulke opgaven te doen heeft met meer of minder lichtvaardige combinatiën, die bij ernstige politici weinig indruk zullen maken. Wanneer Duitschland een staatsman van de betcekenis van den heer von Marschall naar Londen zendt, dan wil dat blijkbaar zeggen, dat het eene zeer bijzondere waarde hecht aan zijne verhouding tot Engeland en daarom zijne ver tegenwoordiging aldaar wil opdragen aan een bijzonder ervaren en in aanzien staand per soon. Wat zich dan verder daaruit zal ont wikkelen, moet worden afgewacht". Italië an Turkije. P a r ij s, 1 O M e i. De Excelsior bericht uit Rome, dat het Italiaansche eskader het eiland KarpathOö heeft bezet, waarvan het garnizoen gevangen is genomen. P a r ij s, 10 Mei. De Temps bericht, dat e«n Italiaansch regiment, dat de.n 3en Boe- kamcch verliet, om zich meester te maken van een karavaan, zich in de loopgraven moest terugtrekken met een verlies van 21 dooden. De Turken hadden 20 dooden en 20 gewonden. Bij Homs werden dc Italianen den 5en teruggeslagen met een verlies van 23 dooden. Konstantinopel, 10 Mei. De passa giers van een 4e Dedeagatsch aangekomen stoomschip verklaren, dat de Italianen 14,000 man te Rhodes aan wal hebben gebracht. Een aanzienlijk Oostenrijksch marine-offi cier deelt aan de te Weenen verschijnende Zeit mede, dat de Turksche minister van oorlog Mahmoed Chefket Pacha de militaire attachés van alle groote mogendheden heeft uitgenoodigid tot bezichtiging van de door de Italianen beseihoten DardaneUcnforten. De TurkisClie generali ssimus wil hiermee cons la- teeren, dat de 'bemanning van de Italiaansche -Vloot volstrekt niet geoefend is in het schie ten. Er zijn 310 schoten op de Dardanellen- forten gelost. Ieder schot kost'tc 1800 mark. De-Italianen hebben dus voor een half mil lioen niaric munitie verschoten. De schade, die aan de Dardane Henforten is aangericht, bedraagt 1000 markeen dak is in brand ge schoten en een paard gëdood. De Schr. keurt zeer het doelloos heen- en weer varen van de Italiaansche Vloot af, die in den loop van ilen Tripoli-veldtocht tot dusver reeds 20 pöt. van de oorspronkelijke gev echts waarde verloren heeft. Naar aanleiding van deze mededelingen is van regeeringswege verklaard, dat zij niet van een actieven of niet-actieven officier af komstig kunnen zijn. Met dit démenti wordt de verantwoordelijkheid afgewezen voor deze onthullingen, die nog ail opzien hebben ge baard. De Italiaansche regeering heeft hare ge zantschappen in het buitenland opgedragen ten stelligste en met den meesten nadruk te verklaren, dat het uit Turksche bron af komstige bericht Yan een -verlies der Italia nen van 1000 dooden en 1000 gevangenen op Rh'odos geheel ongegrond is. In Smyrna is officieel bekend gemaakt, dat 7000 Italianen de stad en -de omstreken moe ten verlaten. Een termijn van veertien dagen is hun .gelaten voor hun vertrek. Duitschland. B e r 1 ij n 10 Mei. De rijksdag behandel de heden dn tweede lezing het wetsontwerp tot verhooging van de legersterkte in vre destijd. Op voorstel van Erzberger, zal na het algemeene debat eene stemming over de zaak en bloc plaats hebben. Gradnauer (sociaal-democraat) zegt, dat de meerderheid van het huis bereid is de nieuwe lasten toe te staan, ofschoon de gedachte van het leggen van een voldoenden finan- cieelen grondslag niet aanwezig is. Wij kun nen in gevallen, waarop het aankomt, niet vertrouwen op de bondgenooten van den drie bond; daarom achten wij betrekkingen met andere volken, die ons nuttiger kunnen zijn, in plaats van met den driebond, noodig. Met Engeland in betere verhouding te treden, is beslissend voor onze ontwikkeling in Europa. Wij stellen den tweejarigen diensttijd voor voor de manschappen van de kavallerie en de rijdende artillerie en den éénjarigen dienst tijd voor alle overige wapens. Erzberger (centrum) zegt: Wij nemen de voordracht aan, die de toekomst van het Duitsche volk en het vaderland als groote mogendheid verzekert. De groote offers bie den een grooten vredeswaarborg. Ganz (conservatief) betoogt, dat op de goe de geoefendheid van het leger, die slechts gegrondvest kan zijn op een langen dienst tijd, onze sterkte berust. Wij kunnen dan ge troost de toekomst tegemoet zien. Bassermann (nalionaal-liberaal) zegt, dat het voornemen van het Duitsche volk om met het oog op den politieken toestand zijne weerbare macht te versterken, niet zal nalaten in het buitenland indruk te maken. Maar ook na de uilvoering van deze voordracht zijn wij niet in de gelegenheid alle dienstplichtige jonge mannen in den wapenhandel te oefenen. De vergadering besloot met de stemmen van alle partijen tegen die van de sociaal democraten en de Polen tot verhooging van de legersterkte in vredestijd overeenkomstig de voorstellen van de commissie. Het sociaal democratische voorstel tot vermindering van den diensttijd werd verworpen, nadat de mi nister van oorlog had verklaard, dat tot eene vermindering van de legersterkte in vredes tijd niet kan worden overgegaan zoolang u© tegenwoordige politieke toestanden bestaan. Wij hebben behoefte aan een iederen dag slagvaardig leger. Dat is niet mogelijk als wij hebben te rekenen met de inlijving van recru- ten inet eenjarigen diensttijd. De overwegende meerderheid Yan het huis is met ons over tuigd, dat de versterking van het leger on voorwaardelijk noodig is. Deze eensgezind heid tusschen den rijksdag en de regeering heeft eene bijzondere nationale beteekenis voor het welzijn van het vaderland. (Luide (bravo's). Het voorspel tot sluiting van het debat werd aangenomen. Als opvolger van deal onlangs overleden nestor van den rijksdag Albert Trager is in het district Varel-Jever tot lid van den rijks dag gekozen 4r. Wiemer, een der leiders van de fortschrittliche Voikspartei, die bij de algemeene verkiezingen niet herkozen was met 15-655 stemmen tegien 13.077 op den so ciaal-democraat Hug. Het „Seniorenkonven't" van .den rijksdag heeft schikkingen getroffen om vóór Pink steren 'de begroeting en de voordrachten tot versterking van leger en vloot af te doen. Ook over de 'brandewijnbelasting-novellle wil men trachten eene beslissing te verkrijgen, maar het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat dit zal gelukken. Dan zal de geheele kwestie der dekking van de kosten tot het najaar verschoven worden. Tot het pijnlijke looneel der uitzetting van ihet sociaal-democratische lid Borchardt uit de vergaderzaal van het Pruisische huis van afgevaardigden, werd aanleiding gegeven, doordat de sociaal-democratische leden, die zich dicht voor de tribune hadden opgesteld, den aan het woord zijnden spreker hinderden door hem telkens in de rede te vallen. Om dit tegen te gaan, had de voorzitter den af gevaardigde Borchardt herhaalde malen uit- genoodigd zich naar zijne plaats te.begeven, wa' deze echter niet deed, ook niet nadat de voorzitter hem had gedreigd, dat hij tegen hem gebruik zou maken van de hem door het reglement van orde toegekende bevoegdheid. De voorzitter sloot hem daarop voor de rest van de zitting uit van deelneming aan de be raadslagingen. Borchardt verwijderde zich toen van de spreektribune maar begaf zich naar zijne zitplaats en weigerde die tc verlaten. Hij bleef op zijne plaats ook tijdens de schorsing van de zitting gedurende een half uur. Daar op ontbood de voorzitter politie en een po- litie-luitenant Kolk verscheen met vier agen ten in de zaal. Twee van de agenten .pakten den naast Borchardt zittenden afgevaardigde Leinerl beet en brachten hem achter de re- geeringstafel; nadat op deze wijze ruim baan was gemaakt brachten drie agenten den he vig tegenspartelenden afgevaardigde Bor chardt uit de zaal. Zij mpesten dit voor de tweede maal nog eens doen, omdat Borchardt weer in de zaal was gekomen. Om dit ver der te beletten, werden voor de tot de zaal toegang verleenende deuren politie-agenten geplaatst Zweden* De regeering heeft eene staatscommissie belas' met de voorbereiding van eene herzie ning der huwelijkswetgeving. In overleg met de regeering heeft deze commissie tien deskundigen, waaronder vier vrouwen, aan gewezen om haar bij hel voorbereidende werk bij te staan. Een van de benoemde vrouwen is arbeidster en lid van eene sociaal-demo cratische vrouwenvereeniging. Turkije. Konstantinopel, 10 Mei. De re- geeringskringen van de Porte spreken de ge ruchten tegen van samenscholingen rondom Dpakova. Er is slechts eene beweging voor gekomen te Ipek, waar de Albaneezen voor rechten vragen gelijk aan die van de Malis- soren. Eenige bataillons zijrn tegen hen uit gezonden. Saloniki, 10 Mei. Ten gevolge van botsingen tusschen troepen en Armanten is een krijgsraad ingesteld te Ipeik. Er heeft een hevig gevecht plaats gehad te Istok. De Ar manten leden belangrijke verliezen. Konstantinopel, 10 Mei. De staat van beleg is opgeheven in Istip en in Kolpruk. U sk j ub, 9 Mei. De Albaneezen omsinge len Diakova. Twee bataljons troepen zijn er heengezonden. Konstantinopel, 10 Mei. De Alba- neesche opstand wordt officieel tegengespro ken. De orde is hersteilid in Djakova. Athene, 10 Mei. Men bericht-, -dat in Saloniki het gerucht loopt, dat eene Turksche troepenafdeeling zich moest terugtrekken en f twee kanonnen in handen van -de Albaneezen moest laten. De Albaneezen zouden een 'deta chement blokkeeren in den Mieti-pas. De te- legrafische gemeenschap zou zijn afgesneden. Marokko. Generaal Lyautey, de benoemde resident- generaal van Marokko, die in gezelschap van den tot hoofd van het bestuur der Marok- kaansche financiën benoemden directeur in het financieele departement Privat-Deschanel naar zijne bestemming is vertrokken is toen hij de Gare de Lyon verliet het voorwerp geweest van eene hartelijke vaderlandslie vende betooging. Hij heeft van de regeering de belofte meegekregen, dat terstond 5000 man versterkingstroepen uit Algerië, Tunesie en Senegal tot zijne beschikking zouden wor den gesteld. Verdere versterkingen zullen vol gen als hij ter plaatse aangekomen, dat noo dig zal vinden. Niemand betwijfelt in Parijs, dat dit geval zeer spoedig zal intreden. De Fransche regeering heeft besloten aan generaal Moinder tusschen den lOen en den 24en Mei de volgende versterkingen te zen den: een bergbatterij, drie bataillons Alge- rijnsche scherpschutters of Afrikaansche troepen, twee escadrons Afrikaansche jagers en Senegaleesche bataillons, die thans in Dakar zijn. Verder zullen drie bataillons uit Algerië en een bataillon koloniale infanterie, die zouden worden teruggeroepen, tot na der order in Marokko blijven. Generaal Moi- nier zal du6, in plaats van 22 bataillons, 29 tot zijne beschikking hebben met eene sterk te van 32,000 man. De troepen, die onder bevel van generaal Alix aan de Moeloeje 6taan, aan de Marokkaansche grens, worden door een bataillon infanterie versterkt, het geen de sterkte van deze troepen verhoogt tot 11.000 man. Het 5e genie-regiment te Ver sailles heeft den 2'en Mei de eerste van den van Casablanca naar Rabat gaanden mili tairen spoorweg bestemde locomotief naar Marokko gezonden. Nog zeven dergelijke machines van hetzelfde type met 60 cM. spoorwijdte zullen telkens met een maand tusschenruiimte gezonden worden. Tegelijk zal het noodige materieel worden gezonden voor den verderen aanleg van den spoorweg. Berichten u'it Fez bevestigen, dat de sul tan nog steeds in twijfel verkeert of hij zal vertrekken. Hij heeft slechts besloten tot de komst van generaal Lyautey in Fez te blijven, omdat men hem heeft verzekert, dat hij dan terstond naar Rabat zou kunnen vertrekken. China. Minister-president Tangsjaoji heeft de on derhandelingen over de leening opgedragen aan den minister van financiën, die den 7en Mei in eene bespreking met de vertegenwoor digers van de zés banken dezen bet recht toestond kennis te nemen van de wijze, waar op de regeering plan heeft de leening bij ge deelten uit te geven. Het consortium legde daarna de voorwaarden over, waaronder bet onverwijld wil beginnen met de financeenng van China. Het kabinet zal over deze voor waarden beraadslagen. Zuid-Amerika. Asuncion, 9 Mei. De regeeringstroepen' hebben bij Itibucuary het revolutionaire le ger, éhit gecommandeerd werd door den oud president Jara, geheel verslagen. Allerlei Duisburg, 10 Mei. De vergadering van den Duitschen transportarbeidersbond heeft besloten tegen Maandag eene algemee ne staking af te kondigen voor het perso neel van de Zuid-Duitsche en Hollandsche reederijen en1 van de afzonderlijk© bezitters van schepen en booten. Men zegt, dat de havenarbeiders, kraanmachinisten en werf- arbeiders in all© havenplaatsen voornemens zijn Maandag te slaken. De kleermakersstaking le Londen is al naar het East End 'Overgeslagen. Een aantal mannelijke en vrouwelijke kleermakers heb ben gisteren ook in het East End den arbeid neergelegd. Het aantal stakers wordt nu reeds op 30,000 geschat en er worden krach tige pogingen gedaan om ook de nog wer kende arbeiders tot staking over te halen. Er word'l veel werk naar Parijs gezonden om daar afgemaakt te worden. De Londen sche vakvereeniging der gezellen heeft zich tot de Parijsdhe vakvereeniging gericht om dat zooveel mogelijk te beletten. Uit -de verdere verhooren door het Lon densche hof van de manschappen der Tita nic is gebleken, dat de uitkijk geen verre kijker bezat. Lee, de matroos, die den nacht van de ramp in 'i kraaiennest had gezeten, had van een verminderen in snelheid niets ■gemerkt; hij had, loen hij in een sloep plaats nam, op ongeveer een halve mijl afstands een licht gezien, doch dit kon van een sloep zijn. Van dit geheimzinnige licht zei een an der matroos, dat er iets op zee alls een denk beeldig licht bestond. Zoo had hij eens als uitkijk een dergelijk wilt licht gezien, dat z'iCn op een afstand van 4 tot 5 mijl scheen te bevinden en dat. niets bleek te zijn. Het dicht, dat hij nu ui* <je reddingsboot gezien had. had ook een ster kunnen geweest zijn. De Parijsche politie heeft, zooals reeds gemeld, een valschcn munter, Edouard Four- ■gefc, gearresteerd, die samengewerkt moet hebben met Bonnot Die Fourget moet nu weer deel uitmaken van een groote valsehe- muntersbende, die thans aan Garnier en Vallet schuilplaats schijnil te hébben ver kend. Intusischen heeft mej. Bellot, de vriendin van den timmerman Blanchet, die dezer da gen door- den anarchist Bill vermoord werd, een briefkaart ontvangen, waarin haar werd aangezegd, dat ook haai' beurt spoedig ko men zal. Te Nancy werd de commissaris van politie opgebeld, da* Bill in de woning was geweest van een verren bloedverwant, die hem echter uit z'n huis had gezel. Inderhaast vergat de politieman om 't adres te vragen, de politie .g-'ng op zoekmaar te vergeefs. Bill loopt nog steeds ongestoord rond. Kopenhagen, 10 Mei. Op het stoom schip Snorre, yan Odde bij Hard©ner naar Stettin bestemd met eene lading meststoffen, is om 2 uur heden namiddag ter hoogte van Kullen eene ontploffing voorgekomen. Acht man, waaronder de kapitein, zijn verdron ken; vijf zijn gered en naar Kopenhagen ge bracht. Volgens een telegram uit Reykjavik is er Maandag op IJsland een aardbeving ge weest, die 37 minuten aanhield. Boerderijen in de buurt van de Hekla zijn ingestort, 's Nachts volgden er nog eenige zwakke tril lingen- In grooten omtrek zijn er scheuren in den grond ontstaan. De overstroomingen in Beieren en Tirol beginnen er ernstig uit te zien. Het spoor- en telegraafverkeer is naar alle richtingen verstoord. Mocht de warme regen en het smelten van de sneeuw aanhouden dan vreest men voor een katastrophe als die van 1899. Uit Innsbruok wordt gemeld, dat de troepen naar het dorp Schwaiz vertrokken zijn, dat bedreigd wordt; verschillende spoorwegbrug gen zijn reeds vernield. In Tirol wordt de schade reeds op enkele millioenen kronen' geschat. De laatste berichten uit Amerika mel den, dat de schade aangericht door de over- slrooming van de Mississippi nu reeds meer dan 50 millioen dollar bedraagt en dat het verlies aan menschenlevens waar schijnlijk zeer hoog is. In de laatste 24 uren zijn weer vijf dijken doorgebroken en het water stroomt vrij over Illinois met razen de kracht De regeering ondersteunt nu reeds 120.000 menschen, doch daar het nog wel een maand zal duren, voordat de toe stand weer normaal is, moet het Congres spoedig een som van ongeveer 2 millioen dol lar verkenen, om de noodlijdenden te on dersteunen. Meer dan 10.000 tenten van het leger zijn opgericht om de vluchtelingen te herbergen en millioenen zandzakken van het leger zijn gebruikt om de dijken te verster ken. De streek waarover de waterweringwer- ken begonnen zijn, strekt zich van Cairo (Il linois) tot New-Orleans, een afstand van 900 K. M. uit. OOST-INDIE. De opstand op Timor. De correspondent te Lissabon van de N. R. Ct schn,-i, d.d. 6 Mei: De minister van koloniën ontving heden nieuwe telegrammen van den gouverneur van Timor en deelt in een officieel communiqué aan de dagbladen mede, dat de opstandelin gen van Timor op alle punten van samentref- l'eu door de Portugeesche troepen geslagen zijn, en dat men hoopt de geheele beweging in Juni onderdrukt te hebben. Het communiqué zegt verder: De algemeene toestand is goed. Te Okussi heerscht echter nog dezelfde toestand (men zal weten, dat het in opstand gekomen is, en de Portugee- zen er verjaagd zijn, corr.), zoodat het nood zakelijk is, alvorens de operaties daartegen te beginnen, zich met de Nederland- che regeering te verstaan, op dat deze geen wijkplaats biede aan de „m oordenaars" en op standelingen van ons gebied. 9e compagnie van Mozambique is to

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 1