'Afdruk mfduiterid voor jtaBoanierien. Flaottln'g tlaïi ccecrtrdbtowdmt *»J 'dê Itotrlnïsoó&rwoarden in. 'AH* rnkfen Votêtnitfê PtttbartauA» j SPEELGOED KOOPEN. Onze fantasie is anders dan die der kinderen. „Vader mag niet met mijn trein spe len", klinkt een hooge kinderstem uit de andere kamer. Vader schrikt op als iemand, die op een ongerechtigheid wordt betrapt, en kijkt naar moeder. Zij weten eigenlijk niet, wat zij daarop moe ten antwoorden. Kinderen kunnen vragen doen en opmerkingen maken, die de ouders klein doen worden en doen inzien, dat zij fouten hebben gemaakt en niet het kind. Gelukkig die ouders, die ook van hun kinderen opvoedingslessen aan vaarden. Zoonlief, een vlug kereltje van nog leen zes jaar. heeft in zijn bedje gehoord, dat vader met zijn geschenk speelt, waar hij zoo naar verlangd heeft en waarvan hij gedroomd heeft, dat hij hst op zijn jaardag zou krijgen en nu het morgen zijn verjaardag is, heeft hij dadelijk het ge luid van het rijdende treintje in zijn bedje herkend. Natuurlijk was na enkele dagen het zoo begeerde speelgoed kapot. Pa was verontwaardigd, maar moeder had haar zoon in bescherming genomen. Moeders zijn meestal verstandiger als het op de opvoeding aankomt. Maar vader, noch moeder hadden ingezien, dat de fout bij hen en niet bij hun jongen lag. Vader en moeder hadden bij het inkoopen alleen rekening gehouden met hun eigen afge stompte fantasie. Hoe meer het speelgoed op een echten spoortrein had geleken met zijn bewegelijke stangen aan de wielen en de tender met hefboomen, snelheids meters enz., hoe mooier dit hun had toe geschenen. Maar de kleine jongen had die bijzonderheden op een echten trein nog nooit gezien. Vader moest hem al die dingen uitleggen en beloven, dat hij hem mee naar een station zou nemen om te laten" zien hoe de groote locomotieven op die van het kleine spoortje lijken. De kleine man had maar een half oor of eigenlijk heelemaal geen oor gehad voor de uitleggingen van papa en eiken keer als deze hem wilde laten zien hoe de dingen werkten, was de kleine boos ge worden en had deerlijk gegild. Het resul taat was. dat er enkele dagen lang moei lijkheden waren tussch^n vader en zijn afstammeling. Totdat vader op zekeren dag thuiskwam en zag, dat het spoortje niet meer ging. Maar weer een dag later had moeder verteld, dat het kind toch zoo mooi met zijn trein had gespeeld. ..Met dat vernielde ding", had vader boos geroepen. Toen had moeder even geglimlacht en onder het eten verteld, dat het eigenlijk verkeerd is om steeds maar duur speelgoed aan de kinderen te geven, waarbij vader interrumpeerde, dat zij in den winkel gezegd had. dat het toch feitelijk te goedkoop was. Maar moeder ging onverstoorbaar met haar vertoog voort. Een kind is veel gelukkiger met speelgoed, waarbij hij zijn eigen fantasie den eigen vrijen loop kan laten gaan. Het kind brengt nu zelf den trein in bewe ging, laat hem achteruitloopen en ontspo ren. net zooals zijn verbeelding hein dit ingeeft. Hij maakt al de geluiden van den treindienst na. fluit als de trein weggaat of door een tunnel, die hij van een schoendoos heeft gemaakt, rijdt, bootst het gestamp en geschok van den trein na. roept wanneer de reizigers moeten in- of overstappen. „Ik heb heelemaal geen kind aan hem", is de slotsom van de ge lukkige moeder. Vader kan nog altijd maar niet begrij pen, dat zijn zoon op deze wijze meer ple zier heeft dan met een spoortrein, die werkelijk kan rijden en fluiten en mecha nisch gestopt kan worden. Maar vader is zijn eigen jeugd en de ongebreidelde verbeeldingskracht van zijn kinderjaren vergeten. Pa is ook zoo ontzettend ern stig. Moeder heeft tenminste nog wat kinderlijke fantasie, zooals vader dit wel eens heimelijk plagend opmerkt. Maar moeder is daar blij om, want zij heeft dit noodig om haar kind bij zijn spel en ver beelding te begrijpen. Gaat het zoo niet dikwijls met vaders en moeders? Wij willen het kind graag vormen naar onze eigen begrippen en houden daarbij geen rekening met de vrijheid en het onbegrensde voorstel lingsvermogen van het kind. Zooals het jongetje zal ook het meisje haar kostbare, in zijde gestoken pop verwaarloozen voor een oude pop, die in de zon en den .regen de oorspronkelijke kleur heeft verloren en met oude lappen omhangen is. Met deze pop zal zij praten en aan deze pop zal zij al haar dagelijksche vreugde en verdriet toevertrouwen. Zij zal de oude pop mee in bed nemen en naast haar te slapen leggen, terwijl de mooie pop er gens in een hoek van een kamer is weg gezet. Zelfs als zij van huis is zal zij zich om de oude pop bezorgd maken of ze wel goed toegedekt is. of de zon of de regen haar niet zal hinderen, terwijl de mooie, in zijde gestoken pop voor haar is als Jtostbaar nnrr.eiein vnnr He» ouderen, iets waar men naar kijkt, doch niet gebruikt. Teveel bezitten sommige ouders de neiging om 'de fantasie van het kind in zekere richting te dringen. Een klein eindje mag dit nog gelukken, maar dan wijkt de kinderlijke verbeeldingskracht plotseling af en gaat in een onwerkelijke richting koersen, waarheen de oudere menschen de kinderen niet meer kunnen volgen en die ook niet meer is te stuiten. Dit is weer zoo'n opvoedingsles door het kind aan de ouderen gegeven, om hem zijn vrijheid te laten en het is wonderlijk om te zien hoe weinig misbruik het kind van die vrijheid maakt. Het is menige reiziger in zoogenaamde koloniale gebie den met een grootere mate van natuur lijkheid dan in Europa opgevallen, dat de kinderen hier meer tuchteloos zijn dan in die wilde gebieden. Dit moet natuur lijk niet aan de verkeerde geaardheid van het Europeesche kind worden geweten, maar dit is hoofdzakelijk een gebrek aan vrijheid van beweging. Geef een kind de ruimte en hij zal zelftucht leeren, geef hem de vrijheid en hij zal leeren haar te gebruiken. De kinderen in Europa heb ben over het algemeen geen ruimte en geen vrijheid en weten daarom niet hoe zij de vrijheid moeten gebruiken. De ge dwongen gebondenheid en beperking maakt hen tuchteloos. Zij springen uit den band. Ook dit is een les. die wij ouderen gerust eens ter harte kunnen nemen, EENVOUDIGE NAJAARS MANTEL. Om aan de vele tot ons gerichte ver zoeken te voldoen plaatsen wij hierbij een model van een eenvoudige najaars mantel, die echter evenzeer als winter mantel dienst kan doen, wanneer wij b.v. namaak Astrakan of Breitschwanz op d«*n kraag en revers brengen of een los bont dragen. In zwart laken, zibeline of gemolton- neerd wollen georgette met een garnee ring als boven genoemd, wordt vooral NAMIDDAGJAPON. Deze japon is zeer eenvoudig en heeft geen andere garneering dan een klein vlindertje van stof. zijde of kant. Zeer goed kan er echter een of ander garni tuur op gedragen worden, indien men het geheel wat te sober vindt. Practisch is het model echter wel. vooral om onder wintermantels gedragen te worden, daar de lichte japonkragen hierdoor altijd erg kreukelen en vuil wor den. Het mooie aanzien der japon moet ge vonden worden in de stof en in de tint. Men kan b.v. keus maken uit reebruin, donker- en fuchsiarcod, een of andere tint paars, bl^u of zwart, hetgeen afhangt van de persoon, die de japgi^zal^dragen. voor oudere dames met min of meer gezette figuren een zeer goed klee dend geheel verkregen. Het spreekt van zelf, dat ook echt bont een prachtige garneering geeft, maar dat is natuurlijk veel kostbaarder. Hier bij komt, dat het verwerken van bont meer op den weg van vakmenschen ligt en de huisvrouw veel hoofdbrekens kost. Voor jonge dames zouden wij een fan- tasiestof kiezen, waarvoor wij een groote menigte weefsels in de winkels geëta leerd zien. Benoodigde stof 3 M. a 3.25 M. bij een breedte van 1.30 M. Patronen beschikbaar tot en met maat 52. Prijs 0.58 Het lijfje is. zooals gezegd, zëer "een voudig en heeft gladde mouwen, terwijl de rok apart ingezette zijstukken heeft en van de taille af 'n doorloopende rond uit geknipte vóór- en achterbaan; de noo- dige onderruimte wordt verkregen door de ingezette klokstukken; om het middel een smalle ceintuur. Patronen verkrijgbar tot ejj met maat 52. Prijs 0.58. Een ander aardig geheel krijgen we doo eerst een boord te breien, dit af te kanten en daarna in de afkantsteken de eerste toer te haken, n.l.t 5 lossen. 1 vaste, drie lossen en in de laatste steek vaste een halve vaste, enz. De teruggaande toer is hetzelfde, met dit verschil, dat de vaste, drie lossen een halve vaste in de derde steek van den grooten boog gemaakt worden. De hals is rond, vrij hoog en als af werking kiezen we een kanten kraagje. Niet alleen jumpers geven een gezel lige bezigheid voor de winteravonden, doch ook camisoles en zelfs combinations zijn prettig en vlug te breien met twee- draads wol en naalden no. 3. Verder handschoenen van zeer dunnen wol met grove opslagen, die een typisch contrast geven. Shawls in diverse kleuren geven bui tengewoon flatteuse streeppatronen en worden meestal in driehoekvorm gebreid. Ook de tupische haaksteek leent zich voor heel veel doeleinden, maar hiervoor kiest men in den regel slechts én tint. VERWIJDEREN VAN THEE- VLEKKEN. Theevlekken uit tafelgoed kan men het best verwijderen door de vlek in een op lossing van water met borax te weeken. Men neme 2]/2 dL. warm water en een groote eetlepel borax, doet dit in een kommetje en legt de Dlek, waar de vlek zit, hierin, daarna in zeepsop nawasschen en spoelen. Is de vlek niet geheel weg. dan de behandeling herhalen. SCHOOLJURK. Voor meisjes van 712 jaar. Dit practische donkere jurkje is een ware uitkomst na al de lichte zomerjur ken. die de huisvrouwen, hoe lief zij ook staan, toch veel werk geven. De tijd voor dunne jurken is trouwens ook zoo lang zamerhand voorbij. Hebben we een VOOR LANGE WINTER AVONDEN. Jumpers en ander haak- en breiwerk. De lange avonden komen en hiermede ons zoeken naar een handwerk, dat te vens practisch is. Wat kunnen we beter gebruiken dan een jumper? We zien allerlei aardige open haak- en breipatronen, die het voordeel hebben, indien zij van dunne wol, b.v. fichu-wol gebreid zijn. tevens zeer gekleed te staan. We zien gehaakte jumpers uit één kleur maar tevens ook zóó. dat onder-, midden- en bovendeel uit drie tinten zijn gemaakt, b.v. bruin, terracotta en niet te licht beige; twee tinten groen en bois de rose of geel bovenstuk: het laatste is slechts door brunettes te dragen, terwijl de eerste kleur tevens voor blondines is. Het boord der jumpers reikt slechts tot even onder de taille en wordt evenals de rok één recht één averecht of één recht één verdraaid gebreid en is gemiddeld tien c.M. hoog. De hals is vrij hoog en rond of een weinig puntig en wordt heel vaak met een smal kanten- of zijden kraagje afge werkt. ook met een gebreid strookje. Zeer eenvoudige patronen voor jum pers zijn b.v.: Eerste toer kettingsteken, daarna 1 stokje 3 lossen, in de losse waarin het eerste stokje is gemaakt weer een stokje, drie steken overslaan weer 1 stokje, drie lossen, 1 stokje, volgende toeren werken'we steeds in het boogje van den voorgaanden toer 1 stokje, drie lossen, ,1 stokje japon, die om een of andere reden niet meer gedragen wordt, dan is het patroon van dit model, althans voor de kleine ma ten zeer geschikt om er deze schooljurk van te maken. Zooals we zien heeft het lijfje aan de schouders twee postuurnaden en aan de taille een weinig ruimte, die ingehaald op de wijdte van den rok en verdeeld wordt. Het overigens gladde lijfje sluit midden-vóór met kleine fantasie-knoop jes. Het rokje is glad en heeft aan de onderzijde een paar kleine klokjes: een smal ceintuurtje sluit om het middel. De blousemouw heeft een smal boord je. terwijl de hals met een smal wit kraagje wordt afgewerkt. Liefst maken we twee van deze waschbare kraagjes, opdat deze geregeld verwisseld kunnen worden. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 7—12 jaar. Prijs f 0.58. TAFELGOED. Ontbijtlakens van zacht gekleurd linon met breede open zoomen en bijpassende vingerdoekjes vallen zeer in den smaak en zijn zeer modern. Beeldig is het ge heel. dat men verkrijgt, door de tinten in overeenstemming met het ogtbj^tvergigs te kiezen. JONGENSJAS MET HOED. Onze aandacht moet ook gericht zijn op de kleeding van den kleinen baas. We hebben daarom gemeend voor hem een echte groote jongensjas te moeten maken van tweed of ratiné. Misschien hebben we echter nog een jas of mantel, die niet meer gedragen wordt en kunnen we het patroon hierop uitleggen om te zien of het uit de bestaande stof geknipt kan worden. In den regel valt dit nog al mee. en ondervinden wij wellicht moeite met de ingeknipte zakken van een jas, dan maken we deze zoo netjes mogelijk dicht en zetten opgestikte zakken op het jasje, hetgeen tevens veel minder werk geeft. Voor het zuidwestertje zijn ook wel kleine stukjes stof te vinden, zoodat we dan een geheel hebben, dat niet veel geld kost, alleen wat meer moeite. Patronen van 2 tot 6 jaar verkri^L&ac Prijs 0.58. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afgebeelde modellen worden toegezonden na overschrijving van ƒ0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den „Knippatroncndlcnst" te 's-Gravenhagc. Aanvragen kunnen ook per postwissel of pet- brief onder bljsluiting van het bedrag in pc zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het gcwenschte model moet met Uw naam en volledig adres op giro- of postwlsselstrookjc worden vermeld. Bij elk patroon wordt een beknopte handleiding vooi' bet gebruik mede gezbnden. EEN NUTTIG TAFELTJE. Bijgaand model voor een bergtafeltje is al heel practisch en zeer eenvoudig te maken. Hoe vaak zien \»/ij in de moderne étage- of z.g. flatwoningen den gasmeter b.v. niet op een buitengewoon hinderlijke plaats. Behoeven we deze niet te ver bergen. dan geeft het een niet te on derschatten bergplaats voor tijdschriften, boeken enz., die anders tot groote erger nis der huisvrouw overal blijven liggen, i We hebben slechts noodig: drie stuk ken stevig hout. die we op maat bij den, timmerman bestellen. Het bovenblad wordt op de beide zij stukken bevestigd met kleine spijkertjes, waarna het geheel in een of andere tint wordt gelakt, b.v. met ripolin. Heel mak kelijk bewerkt men het blanke hout ook met wasbeits, die men in allerlei tinten bij den drogist kan verkrijgen en waar door men eveneens een aardig effect ver krijgt, terwijl ze ook niet zooglimmend is als lak. Aan het bovenblad worden twee trap- oogen bevestigd, voor een roetje, waar aan een cretonne of kunstzijden gordijn tje komt fe hangen. Ten slotte plaatsen we een aardige plant of bowl met bloemen in het midden en niemand zal vermoeden welk een heerlijke bergplaats zich achter dit gor dijntje bevindt, V.M. 3»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 20