SLECHTS f3.75 TOCH ZEER GOED en Agenda Aljechin geeft op Binnenland Geen wapens naar Italië Tandheelkundige kwestie Stormschade aan trawlers Voorname gast in Amsterdam FELLE BRAND TE GRONINGEN FEUILLETON GEVAARLIJK SPEL 2* BLAD PAG. X AMER9PDORT3CH DAGBLAD DINSDAG 31 OCTOBER KM Grand Theatre. Vertooning van de film „Turandot." Voorstellingen: Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati nee om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films „Het mysterie van de 39 voetstap pen" en „Rumba". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.30 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. 2022 October. Vertooning van de films: „Bandleten- romantiek" en „Valsch beschuldigd". Voorstellingen: 's avonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw «sofische Verecniging, Regentesse- L lederen dag van 0—8 uur. inbare leeszaal met Jeugdleeszaal bibliotheek, Muurhulzen 0. K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. 526 October. Sierkunst. Tentoonstel ling van werken door Leo Gestel. Dag. geopend van 1018 uur n.m. 12—27 October. De Poth. Amersf. Kunstkring. Poppen en marionnetten- teutooustelling van Harry van Tussen broek. Te bezichtigen van 10 tot 4 uur s- middags dagelijks, terwijl op 16, 19, 23 en 26 October ook geopend van 7—9 u. n.m. 19—27 October. Lunapark te Hoog land. 22 October. De Valk. Bakkersrevue „Wij bakken ze bruin". 8 uur n.m. 23 October. Amicitia. Reclame-kinder middag door P. C. Kaiser. 23 October. Grand Théatre. Kunst kring „Voor Allen." Het Hollandsch Toonecl, dir. L. de Vries, voert op: „De Despoot". 24 October. Grand Theatre. Tweede U. S.O.-concert. 8 uur n.m. 24 October. Patrimonium. Gebouw F.ben Haëzer. Ds. S. J. Popma spreekt over: „Iets over de Theologie van Barth". 8 uur n.m. 25 October. Amsvordc. Scheidsrech- tersver. S.V.D.A. Lezing door den hW J. J. Grootmeyer over voetbalspclregels. 8 uur n.m. 25 October. Amicitia 't Nut. Tooneel- avond door Kommer KleIJn en zijn ge zelschap. 8 uur n.m. 26 October. De Valk. Feestavond van Gymnasiastenclub L.E.A. 8 uur n.m. 28 October. Remonstr. Kerk. Kerk dienst door ds. J. J. Thomson van Bilt- hoven. 7.30 uur n.m. 28 October—1 November. De Valk. Tentoonstelling (Het gezellige Huis). 30 October. Rem. Kerk. Wijdings avond Allerzielen. Medewerking von F.. Miedema en G. v. d. Burg. 8u. n.m. 30 October. Foyer Amicitia. Kon. Ver. Oost en West. Lezing van dr. Kooper over dieren onder de Indische lamp. 8.15 uur n.m. 30 October. Eben-Haëzer. Herdenking samenkomst der Hervorming. Sprekers: Ds. P. Hofstede van Leusden over: „De strijd voor het geloof en ds. M. G. Ger ritsen over: „Een grootc schafX 7.30 uur n.m. 31 October. Sierkunst. Genootschap Nederland—Frankrijk. Prof. Paul Fie- rons: L'evoluflon actuelle do la pelntU- re francaise." Lezing met lichtbeelden. 8 uur n.m. 31 October. Markthal. Openbare ver gadering van de N.S.B. Sprekers: Graaf de Merchant et d'Ansembourg en J. H, L. de Bruin. 8-30 uur n.m. 31 Octolxir. Grand Thcfttre: Wiener Sangerknnben. 8 uur n.m. 31 October. Rem. Kerk. Wijdings avond Allerzielen. Medewerking van E. Miedema en G. v. d. Burg. 8 u. n.m. 2 November. De Volk. Dansavond van Instituut Ab Bovenkamp, 8 uur n.m. 3 November. De Valk. Tooncclavond „Eigen Kring." 8 uur n.m. 3 November. Volksgebouw. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Otto van Tussenbroek spreekt over: „Menschen, dieren en dingen." 4 November. De Valk. Propaganda- avond van S.O.V. 8 uur n.m. 5, 6 en 7 November. Grand Theatre. Buziau met jubileumsrevue „Met Vlag en Wimpel". 8 uur n.m. 6 November. De Valk. Ned. Reis Ver. lezing met lichtbeelden van den heer S. de Leve over Mooi België. 8 uur n.m. 7 November. Rein Kerk. Voordracht met lichtbeelden over Abessynië en het Oostersch Christendom door dr. R. Mie dema. 8 uur n.m. 7 November. Theosofische Loge. Bel- larnybeweging. Spreker Mr. Manussen. 8 uur n.m. 7 November. Patrimonium. Gebouw Eben Haëzer. Ds. S. J. Popma spreekt over „Iets over de Theologie van Brun- ner". 8 uur n.m. 8 November. Grand Théatre. Concert vcreeniging en Amersf. Kunstkring. Concert door Ethel Bartlett en Rac Robbcrtson. 8 uur n.m. 8 November. Eben Iiaëzer. Propagan- da-vergaderlng van de Gcref. Ver. voor Drankbestrijding. Ds. D. van Dijk van Groningen spreekt over het onderwerp: „Uit de oude doos." 8 uur n.m. 9 November. Scherrnzaal Bereden Wapens. Jnarlijksche districts-scherm- wedstrijden. 9 November. De Volk. Feestavond van D»V.V. 8 uur n.m. 10 November. De Valk. Tooneeluitvoe- ring door „Eigen Kring". 8 uur n.m. 14 November. De Valk. Toonecluitvoe- ring door „Advendo". 8 uur n.m. 15 November. Markthal. Propaganda- vergadering v. d. Chr. Besturenbond en Chr. Nat. Vakverbond. 8 uur n.m. 16 November. De Valk. Soirée van de B.H.B.S. 7.30 uur n.m. 17 November. De Valk. Congres van de S.D.A.P. 7.30 uur n.m. 18 November. De Valk. Ned Reis Vcr eeniging. Wintersportlezing van de heeren Ramersdorfer (skileeraar in Oos tenrijk) en Beurs over Wintersport, 8 uur. 24 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort. 8 uur. 30 November. De Valk. Jubileumuit voering van do oud-onderofficieren. 8 uur n.m. 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 21 November. Thosofische Loge. Bel- lnmy-beweglng. Spreker: Mr. Manus sen. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O. 8 uur n.m. BAARN 727 October. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling van schilderijen, tccke- ningen, houtsneden, smeed- en drijf werk van Dirk de Leeuw. Dagelijks van 10i uur. Zondags 1.30—4 uur n.m. OVERHEMDEN SCIIAKEN Tweede winstpartij voor Euwe Gisteravond werd te Amsterdam de afgebroken achtste partij schaken tus schen dr. Euwe en dr. Aljechin om het wereldkampioenschap voortgezet. Na hervatting der stelling deed het gerucht de ronde, dat het niet lang meer zou duren. Men dacht algemeen, dat Euwe een geforceerde winstvoort zetting gevonden had. Aljechin echter gaf zich nog lang niet gewonnen en spande zich geweldig in om nog wat te vinden. Euwe behandelde dit eindspel echter zeer nauwkeurig en ontnam den wereldkampioen alle illusies. Aljechin rekte de partij tot den 69sten zet en loon Euwe de kwaliteit veroverde door een fijne manoeuvre gaf de wereldkam pioen zich gewonnen. Een van begin tot einde goede partij. De stand is thans 3—5 voor Aljechin. De negende partij vangt hedenavond aan in het Gemeentelijk Meisjes Ly ceum aan de Reinier Vinkeleskade te Amsterdam. Voetbal DE BEKERWEDSTRIJDEN Naar do Spkr. verneemt is besloten, dat de eersteklassers nog niet zullen deelnemen aan de op 17 November vast gestelde derde ronde van de wedstrij den om den Nederlandschen voetbal beker. A. VAN GEELEN WZ. VGRAVENHAGE, 22 October. In den afgeloopen nacht is hier ter stede geheel onverwacht overleden de heer A. van Geelen, directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening aan het Departement van Sociale Za ken. De heer van Gcolen heeft den ouderdom van 54 jaar bereikt. Nadat hij tal van jaren te Utrecht werkzaam was geweest, aanvankelijk bij de Spoor wegen en vervolgens als chef van de uf<i. Sociale Zaken ter gemeentesecre tarie, daarna als directeur van de gein. arbeidsbeurs, werd hij mei ingang van 1 Juli 1933 benoemd tol directeur-gene raal der werkverschaffing en steunver leening. Deze functie werd door minis ter Slotcmaker de Bruine, die als eer ste minister van Sociale Zaken optrad, ingesteld. HAVENHOOFD GEDEELTELIJK VERZAKT Tengevolge van het stormachtige weer is in den nacht van Zaterdag op Zondag van het Z. havenhoofd der buitenhaven te Schevcnineen een ge deelte. ongeveer in het midden, ter lengte van ruim 20 M. Dim. 1 Meter verzakt. De fundeering van dat gedeelte is nis het ware poreus geworden, zoodat deze van den grond af zal moeten wor den herzien. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De Rijkswaterstaat heeft onmiddellijk de noodige maatregelen tor beveiliging genopten. MAN VERMOORD TE HELMOND Zondagvaond omstreeks kwart over elf ontstond in een café in de Heistraat te Helmond een vechtpartij tusschen den 20-jarigen R. D. uit Stiphout en den on geveer 25-jarigcn P. S. uit Helmond. Bei den trokken een mes en tot ontzetting dor andere cafébezoekers stak S. zijn te genstander in den buik. Do Stiphoutsche jongeman zakte in een en moest op advies van een genees heer onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Daar hij veel bloed verloren had. is des nachts enkele malen bloedtransfusie toegepast, doch dit heeft het jonge leven niet mogen redden. De maag van den getroffene bleek doorsto ken te zijn, terwijl op verschillende plaatsen do ingewanden waren geraakt. Gistermorgen is hij aan de gevolgen overleden. De gemeentepolitie hoeft nog in den loop van den nacht den dader aangehou den, doch deze blijft, niettegenstaande allo bewijzen tegen hem getuigen, ont kennen den steek te hebben toegebracht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. (Msb.) Afkondiging van een K. B., waarbij de uitvoer ver* boden wordt Heden is de afkondiging te verwachten van het Koninklijk Besluit, dat in overeenstemming met het eerste voorstel van het CoördinabComitè te Genève in* gevolge de uitvoerverbodenwet 1935 den uitvoer van wapenen, munitie en oorlogsmaterieel uit het Koninkrijk der Nederlanden naar Italië en zijn bezittingen met ingang van heden verbiedt. Onbevoegd uitoefenen van de volledige prothese? Met vernietiging van oen vonnis van den kantonrechter aldaar heeft de rechtbank te Haarlem P. M. B. veroor deeld tot 14 dagen hechtenis voorwaar delijk en 150 boete wegens het trek ken van tanden, terwijl hii niet be voegd zou zijn geweest tot het uitoefe nen van de volledige tandprothese. De veroordeelde had oorspronkelijk wel hot recht, doch had geweigerd zich te onderwerpen aan het krachtens de wet ingestelde examen ter viseering van het diploma. Mr. Kokoskv uit Amsterdam licht te voor den Hoogen Raad twee cas- satiemiddelen toe, waarbii hii betoog de. dat de rechtbank zich begeven heeft buiten de grenzen der telasteleg- ging, die de onbevoegdheid van requi- rant doet rusten op de omstandigheid, dat deze niet vóór 10 Juni 1913 de vol ledige tandprothese heeft toegepast, welke omstandigheid de rechtbank niet 1 bewezen verklaart, doch de veroordee- ling doet rusten op de niet telaste ge legde omstandigheden, dat de visee ring van zijn bewijs van vestiging met ingang van 1 December 1930 werd in getrokken en hii zich niet aan eenig examen heeft onderworpen. Voorts betoogde pleiter, dat het be wezen verklaarde strafbaar is geoor deeld, hoewel de onbevoegdheid van requirant berust alléén op het niet in het bezit zijn van den titel van tand arts of tandheelkundigen, terwijl deze ook kan berusten op den titel van arts. De advocaat-generaal mr. Berger zal conclusie nemen op 4 November. IJMUIDEN. 21 Oct. Eenige traw lers zijn te IJmuiden binnen geloopen. De Olympia IJ.M. 111 verloor de scheepsboot en de bezaan. Van de Em ma IJ.M. 177 nam een stortzee het bo venste gedeelte van de brug alsmede het kompas weg. zoodat de schipper zonder kompas moest koersen IJMUIDEN, 21 Oct. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat een Engol- sche trawler, die de schroef heeft veer- loren, op ongeveer 25 mijl van IJmui den ronddrijft. De sleepboot Afrika van L. Smit en Co. is van Hoek van Holland vertrokken ter assistentie. Men had hedenmorgen den trawler nog niet gevonden. HALF-WOLLEN EN JAEGER ON- DERKLEED1NG VOOR DAMES HEREN EN KIN DEREN. Flanellen Pijama's Fa. H. v.RAALTE afd. witte goederen eren dee nis ♦♦♦♦I1 Vol VROEGERE PRESIDENT VAN CHINA GEEN VRIEND VAN DEN VOLKENBOND Bezwaren tegen de houding van Indië ten aanzien van Chineesche immigratie Een interview AMSTERDAM, 21 Oct. Een zeer voorname gast is gisteravond afgestapt in het Amstel-Hotel: Zijne Excellentie Hu Han Min, de vroegere President van de republiek China, welk hooge ambt hij na den dood van den stichter dezer republiek, Dr. Sun Yat Sen, ongeveer elf jaar geleden, een jaar lang heeft be kleed. Z. Exc. Hu Han Min is thans een dor leden van den Centralen uit voerenden Raad (regeering) van China; de beide andere leden zijn Tsjang Kai Tsjek en Wang Ching Wei. Tot het gezelschap van clen hoogen bezoeker behooren een tiental personen, onder wie zijn dochter en voorts de heer T. K. Ching, een der vroegere gou verneurs van de provincie Kanton en op het oogenblik lid van het uit 140 leden bestaande Chineesche parlement; de geneesheer van den vroegeren presi dent, Dr. Y. P. Chen, een Chineesche secretaris en een Chineesche kok. Het was de heer Ching, een robust e, hoffelijke figuur, die, toen wij vanmor gen, In de hoop op een onderhoud, onze intrede in het Amstel-Hotel deden, ons mededeelde, dat Zijne Excellentie Hu Han Min wegens gezondheidsredenen drie maanden geleden uit China was vertrokken. In Italië was het gezel schap van boord gegaan. Na daar eeni- gen tijd verioefd te hebben, werd de reis voortgezet naar Zwitserland en Duitsehland en zoo staat op het. oogen blik Nederland op het programma, waar men een tiental dagen hoopt te verblijven. Nadat de heer Ching ons nog had medegedeeld dat de ambassadeurs van de Europcesche landen, die Z. Exc. Hu Han Min bezocht heeft, hun opwach ting bij hem hebben gemaakt te Am sterdam was dit reeds het geval met den consul van China, en met Dr. Wang, lid van het Permanente I-Iof van Internationale Justitie kwam Dr. Chen waarschuwen dat Z. Eexc. Hu Han Min bereid was ons in zijn aparte- menten de directie van het Amstel- Hotel had de royal suite voor den voor namen bezoeker gereserveerd een kort onderhoud toe te staan. Zijne Excellentie Hu Han Min bleek een schrale, in een kostbaar Chineesch gewaad gestoken persoonlijkheid te zijn.. Zijn expressief gelaat, waarin vooral, de donkere oogen achter de dikke brille- glazen opvielen, liet zien, dat zijn gezondheidstoestand veel te wenschen overlaat. Zijn dochters en secreta resse, bevallige, slanke meisjes, die prachtig bewerkte Chineesche costuums droegen, stonden achter zijn stoel en waakten met groote zorg dat de patiënt zich niet te veel zou vermoeien. Ook de lijfarts, die ter zijde aan een tafeltje had plaats genomen, had zijn oogen geen oogenblik van het gelaat zijns meesters afgewend. De heer Ching, die tijdens het gesprek als tolk fungeerde, bracht de gestelde vragen in de taal van het land over. De aangesprokene overdacht dan en kele oogenblikken zijn antwoord, dat hij tenslotte met zachte stom mededeelde, waarna de heer Ching die zelf jour nalist is geweest en het klappen van de zweep kent ze in het Engelsch ver taalde. In het gesprek kwam duidelijk tot uiting dat Z. Exc. Hu Han Min niet al re gunstig gestemd is jegens Engeland, omdat dit land op het oogenblik in de sancties tegen Italië een groote activi teit tentoon spreidt en destijds met be trekking tot de Japansche penetratie in China werkloos is gebleven. Bovendien deed de geïnterviewde zich allerminst Is een vriend en bewonderaar van den olkenbond kennen. Z. Exc. Hu Han Min deelde op een desbetreffende vraag mede. dat eenigen tijd geleden Japan voorstellen heeft ge daan om te komen tot nauwere econo mische betrekkingen met China. De Chineesche regeering heeft in dit ver band Japan te kennen gegeven dat men alleen tot onderhandelen bereid is, in dien Japan het gebied in Noord-China, dat deze natie door militairen dwang aan zich onderworpen heeft, vrij geeft. Zoolang China door Japan niet wordt beschouwd als een gelijkgerechtigde na tie, kan er geen sprake zijn van vriend schappelijke betrekkingen. Japan laat aldus onze voorname zegsman politieke problemen met economische samenvallen, terwijl het daaraan on middellijk militaire problemen ver bindt, Voor het geval China het noodig zal oordeelen een beroep te doen op do kapitaalmarkt, zouden de Chineesche gezagsdragers geen enkel voorbehoud willen maken en, wat het buitelandsch kapitaal betreft, een open-deur-politiek willen volgen. Nederl.tlrtdiè Is u van meening dat er tusschen China en Nederlandsch-Indië een veel intensievere handel kan ontstaan? In alle opzichten, antwoordde Z. Exc. Hu Han Min. Er is echter een „maar", nl. dat de regeering in Neder landsch-Indië te stug optreedt ten aan zien van de Chineesche immigratie. Vooral de gestudeerde Chineezen schij nen niet welkom te zijn. Kan dit verband houden met mo gelijke communistische propaganda? Het is mogelijk, aldus de zegsman^ dat de Indische regeering dergelijke propaganda vreest, doch die vrees is on gegrond. Is u ten opzichte van China opti mistisch gestemd? Z. Exc. Hu Ilan Min antwoordde dat hij de laatste drie maanden over de ge beurtenissen in China door zijn afwe zigheid minder goed is ingelicht, opmer kende, dat voor de toekomst zeer veel afhangt van de kwestie, of Japan bereid zal zijn China als een evenwaardige na- rie te erkennen. Verdere vragen waren niet meer mo gelijk, omdat de geneesheer een teeken gaf dat het gesprek moest worden be ëindigd. Als een bijzondere eer aan den hoo gen gast is vandaag de maaltijd in het Amstel-Hotel geserveerd door het Chi neesche restaurant hier ter stede. Van avond zal de gezant van China te Den Haag zijn opwachting maken. Het voor- name gezelschap heeft vanmorgen een tocht door de haven gemaakt. Vier kinderen van den zolder gehaald GRÖNINGEN, 21 Oct. Gisteravond is een felle binnenbrand uitgebroken in het perceel Van Julsingastraat 42a. De ouders waren op visite en hadden hun vier kinderen, die allen op zolder slie pen, alleen achter gelaten. Het oudste dochtertje werd wakker door een verstikkenden rook. Ook de buren hadden rook uit het perceel zien komen. Zij trapten de deur in en slaag den er in alle vier kinderen uit het brandend perceel te redden. De oorzaak van den brand was een petroleumlamp, die op zolder vlak on der een bint van de houten overkapping stond te branden, en het vuur aan dé omgeving had meegedeeld. De brandweer bluschte de vlammen met twee stralen. Verzekering dekt de schade. DISCONTOVERLAGING De Nederlandsche Bank heeft met ingang van morgen het disconto qiet A verlaagd. Het publiek wil behandeld worden als de vrouwen, die men niots zeggen moet dan hetgeen zij gaarne willen hooren. Goethe. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 73 Er bleef nog één kwestie te beslissen. Zou ze Aandringen on een spoedig huwelijk? Het was mogelijk otn bin nen eukolc dagen een speciale vergun ning te krijgen. Voor zo werkelijk ge trouwd was zou ze geen rust hebben. „Ja. ik zal het Guy morgen vragen", zei ze in zichzelf voor ze in slaap viel. Toen ze wakker werd. lien ze naar het venster en keek naar de Clvtie. tot haar verbazing was er geen torpe dojager te zien. alleen andere schepen. Guv had er niets van gezegd en dat ze zoo gauw al zouden kunnen uitvaren, maar dikwijls gingen do flotilles des morgens vroeg uit Wevport weg voor manoeuvres en kwamen tegen den avond tenig. Maar in den loop van den middag bracht een officier een bezoek In het hotel en hoorde ze van hem. dat de terugkeer van de flotille nog heel onzeker was. „Ik denk. dat ze regelrecht naar Spit- head zullen gaan. Wil varen morgen uit", eindigde hii. Yalda besloot aan admiraal Langton te schrijven en zij vroeg hem haar in den loop van den morgen te tclegrafee- rcn. Den volgenden dag om twaalf uur ontving ze het antwoord, dat dc Cly- tio eerst na dc revue naar Wevport zou tenigkeeren. „Dan ziet hij Stella ten minste ook niet", zei ze met voldoening in zich zelf en een uur lafer zat ze in den trein naar Londen. Om vijf uur was ze weer ln de stad en telefoneerde van haar kamers aan den baron, dat ze weer thuis was. „Heb je berichten?" vroeg hij en ze vertelde hem. dat de Clvtie onver wacht was uitgevaren. „Ik kom ie op zoeken". zei hii kortaf en verbrak de verbinding. Fen half uur later kwarn hii en ze zag terstond dat hti er gedrukt uitzag. „Ik kan geen spoor van Furhcr vin den. Heb ie nieuws over hen»?" ..Neen. Ik heb niets van hem ge hoord". „Hij is niet in ziin hotel terugge komen en ziin koffer is nog daar. Bo vendien heeft hij nog geld tegoed. Het hindert me geweldig. Je moet terstond aan het werk en trachten hein te vin den." „U kent ziin gewoonten. Gaat hij niet veel naar nachtclubs?" „Ik ben overal geweest. Zc hebben hem nergens gezien. Je moet aan Hal lam schrijven en hem vrngen of hij ook iets gehoord heeft." „Ik dacht dat Furber het commando zou krijgen over een van do nieuwe onderzeeërs", zei zij. „Dat dacht ik ook. Wat mii zoo ver ontrust. is, dat hii zijn rekening in het hotel niet heeft betaald en ook zijn bn- caee niet heeft laten halen". „Waar is u bang voor?" vroeg ze snel. „Dat ze hem gearresteerd hebben." „De Brilschc admiraliteit?" „Ja. het is nog een wonder dat hij zoolang vrij is gebleven. Maar de man heeft hersens en is tegen eiken toe stand opgewassen. Zelfs al hebben ze hem te pakken, dan geloof ik nne. dat hii ons niet zal verraden. Ik zal hom nog eens opbellen naar ziin hotel". De baron nam de telefoon van de haak en eaf het nummer op. „Is mijn heer Furber al terugNeenHeeft hii zijn bagage laten balen?Way- cort. gisterenwaar in Weyport?... Dank u. Hot is in orde Valda. hij is schijn baar op het vlaggcschlD de Schep «er. Het kon niet beter. Ik moet dade lijk in contact met hem komen. Hii zweeg even en keek Valda nadon- kenk aan. „Misschien zou het heter zijn als jij hein schreef eon gewoon onschuldig briefje, cn dan kan hii in code ant woorden. Ik blijf hier hii ie dineeren. 't Kon wel eens noodig ziin dat ik plot seling Londen moei verlaten en dan wil ik alles ln orde hebben. Ik hen van plan heel wat verantwoording op je schouders te plaatsen." Valda gaf Marie haar orders voor hot diner en nadat het maal voorbij was, eing de baron aan het werk en lot laat in don avond was hii bezig Valda ln te lichten over alles, wat zij te doen had. Ziin voorbereidingen waren vol maakt in orde en schenen in alle mo gelijkheden te voorzien. Toen hij was weggegaan, stond Va Ida's gezicht zeer ernstig, want ze begreep het enorme gewicht van wat baar verteld was. Er was geen twijfel aan of de oorlog was op liet punt uit te breken en de Duit se hers waren overtuigd van hun suc ces.. „Ik moet den admiraal morgen spre ken", mompelde ze en toen viel haar oog op een portret van haar moeder. ..Moeder. veVgcef mii. Ik heb mijn be lofte gebroken, maar nis »i nog loofde, zoudt u nic niet aan miin woord hou den." Voor ze naar bed ging schreef ze een brief aan Guy, die ze naar de Clytie adresseerde. „Liefste." begon ze. „ik was zoo te leurgesteld loen ik zag dat ie schip weg was. Ik hen terug in Londen cn blijf hier tot Zaterdag. Dan ga ik naar Southesea. Ik zal in het Queen's hotel logeeren en ie moet zoo gauw mogelijk als ie terug bent. komen hoor! Ik houd zooveel van ie." Ze postte dezen brief 's morgens, toen zo op wee was naar de admiraliteit, maar eerst ging ze naar haar moeders advocaat, waar zc inlichtingen inwon hoe ze een speciale vergunning zon kunnen krijgen voor een huwelijk. Kort na elven was ze bij admiraal Langton, aan wicn zo alles vertelde wat de ba ron haar gezegd had. „U is een merkwaardige vrouw," zei hii. toen ze uitgesproken had. „Ik ver moed. dat u de waarde van dezen dienst, die u ons bewijst, inziet." „Ja", antwoordde ze kalm. en ik hoop dat ik er miin belooning voor krijgen zal." „Ik wilde niet vragen naar Hallam" „Ik ea morgen naar Southsea. Wan neer komt dc flotille In Suit head?" „Zondag." „Zoudt u kunnen maken, dat Hallam verlof krijgt om aan wnl tc gaan voor den heelen dag. Maandag?" „Ja. ik denk het wel mag ik vra gen. „Ik zal eerlijk ziin. Ik wou dat hij Maandag met. me trouwde." „Weet Hallam dat en vindt hij het goed?" „Ik heb het hem nog niet verteld We baron denkt, dat Furber op de Schapier is." „SchitterendSylvester heeft dat nrachtig in orde gebracht. Hii zal u waarschijnlijk ln Southsea opzoeken, liet kon ziin. dat u ziin raad noodig had over de informaties, die u aan den baron moet zenden." ..ZoonIs n wilt. Ik heb niets tegen den man. maar het zou leeliik ziin als een van dc menschen van den baron mii met. hem samen zagen. „Dat is zoo, maar u kunt. er van op aan. dat Sylvester wel voorzichtig 7.al ziin." „Admiraal, u vindt het toch niet gek van me. dat ik zoo eauw wil trou wen?" „Kind, ie kunt zelf het beste je eigen /.aken beoordcelcn." „U en ik welen, dat de oorlog voor de deur staat en als hii zou stor- vcn, zou hii toch van mii zijn geweest en ik zou niet zóó ongelukkig zijn. Ik kan het niet zoo zeggen, maar „Ik geloof dat ik het begrijp", zei hij niet ongewone vriendelijkheid. Valda bracht daarna de formalitei ten in orde. die voor het verkrijgen van oen speciale huwolijksvèrgunning noodig waren en Zaterdagmorgen ging ze naar Southsea met het document ln haar taschje. Toen ze in haar hotel kwam, zag ze datde groote vloot reeds begon aan te komen, maar ze zag nog geen spoor van de flotille. waar de (Uytie de leider van was. Maandag morgens zag zc in een courant een programma van de revue en later hoorde ze dat de Clvtie was aangeko men. Ze wachtte den geheelen dag in het hotel in de hoop dat Guy zou komen. Tegen etenstijd had zij den mood opge geven en schreef hem een brief, waar in ze hem dringend vroeg zoo gauw mogelijk te komen. Dinsdagmorgen, vernam ze dat geen verlof werd gegeven om aan wal te gaan. 's Avonds kreeg, ze een brief van Guy, waarin hij schreef dat hij naar haar toe zou komen, zoodra hij verlof kon krijgen. Hof. is echter de vraag of het wordt toegestaan, kom iii dus aan boord om dê revue te zien. De piketboot van de Clytie komt naar dc nier en ik zal je laten weten hoe laat", schreef hij. Den morgen van de revue kreeg ze een brief" van den admiraal. „Ik vermoed, dat u zult denken dat ik u in don steek heb gelaten. In ze keren zin heb ik dat ook, maar geloof me. het is voor uw eigen bestwil. Vol gens mijn meening is een overhaast huwelijk, zooals u dat wilt noodlottig voor uw kans op geluk met Hallam. Mii is een eigenaardige kerel en het zou hem voorkomen of u hem wilt dwingen mot u te trouwen. Zoodra de revue voorbij is. gaflt. de flotille naar Wevport terug. Ik zal er voor zorgen dat Hallam dan een verlof van veertien dagen krijgt". „Misschien heeft hii gelijk", mompel de ze. Een uur later liep ze naast Hallam op het dek van de Clvtie. Ze verbaas de zich over do verandering in hem. De rresnnnnen trek was uit /.ijn gezicht verdwenen 7,iin oogen stonden hel de" en hii sprak opgetrogen over ziin schiD. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6