De berechting van Oss Kinderhoekje DE GEBROEDERS „GOOCHEM" ROOFOVERVAL BERECHT Jhr. DE GIJSELAAR 70 JAAR BEGROOTING VAN SURINAME p. r. r. DE STORM VAN ZATERDAG 2e BLAD PAG. J. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 OCTOBER «88 Een der verdachten zegt door de marechaussee ge« pijnigd te zijn DEN BOSCH. 21 October. De rechtbank te Den Bosch hield van daag de derde strafzitting voor de behandeling der Ossche strafzaken. Even voordat de zitting begon heeft nog een incident plaats gehad in den vorm van een ontsnappingspoging van een der Ossenaren, die met nog twee andere personen uit Oss voor den offi cier van justitie werd voorgeleid. Hij rukte zich uit de handen van de politfe los en vluchtte uit het Paleis van Justi tie naar buiten, achtervolgd door eenige agenten van politie uit Oss. De vluchte ling werd achterhaald en onder hevig verzet naar boven gebracht. De eerste'zaak had betrekking op den door Ceelen en Piet de Bie in den nacht van 3 op 4 Juli te Deurne gepleegden roofoverval in de woning van den thans 76-jarigen H. Geven. Terecht staat de 20-jarige arbeider M. van den Elzen, wien ten laste is gelegd, dat hij inlich tingen heeft verschaft. Verd. ontkent. Bij zijn verhoor keert getuige Geven zich tot den verdachte en zegt: „En den dieën is daags te voren konten spionner Hij is nog naar de buurvrouw geweest om te vragen of ik geld had. T Is 'n mooie meneer. Het is z.g. een kippenkoopnian, maar 't is een kippen dief." Het boertje wordt dan grimmig: „Voor een dubbeltje maakt dat gespuis ons kapot, maar jullie moeten ze in stukken laten hakken." Hierna komt de wielrenner Ceelen ver tellen, dat de verdachte hem inlichtin gen had verstrekt. Deze deed dit niet uit eigen beweging maar op aandringen van getuige. Met z'n drieën zijn zij naar Deurne gefietst. Verder vertelt Ceelen hoe hij de wo ning met Piet de Bie was binnengedron gen, terwijl Van den Elzen buiten stond te wachten. Eenige dagen later heeft ge tuige den verdachte nog geld aan geboden. Verd. heeft geweigerd dit geld aan te nemen. De gedetineerde Piet de Bie kwam ver volgens de verklaring van Ceelen beves tigen. De officier van justitie Mr. van Ever- dingen hierna requisitoir nemend zeide dat daar eenerzijds het misdrijf ernstig is en anderzijds de verdachte in het straf register niet voorkorht, de straf niet bi zonder groot behoeft te zijn. Hij requi- reerde tegen hem een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger mr. Wubbe wees op de Onbetrouwbaarheid der Ossche getuigen en op de onvolledigheid van het onder zoek in deze zaak en vroeg vrijspraak. Uitspraak 4 Nov Vervolgens werd behandeld de zaak tegen den 22-jarigen Hendrikus Antonius Reynders en den 25-jarigen metselaar Jo hannes Antonius van Berne, verdacht dat zij in den nacht van 4 op 5 Febr. 1934 te Oss in de woning van den slager Jo hannes Janssen een hoeveelheid spek hadden weggenomen, na in dit huis inge broken te hebben. De twee verdachten bekennen, maar verdachte Reynders zeide, dat hij in dronken- toestand heeft gehandeld. Hoe alles' precies gegaan is wist hij niet meer. De inspecteur van de Ossche gemeen tepolitie Van Kempen geeft vervolgens op verzoek van de rechtbank een uitvoe rige uiteenzetting van de situatie ter plaatse. Daar deze situatie zonder schets- tockening niet duidelijk te maken was en er tegenstrijdige verklaringen worden afgelegd, vroeg de officier van justitie de zaak terug te wijzen naar den rechter commissaris voor een nieuw onderzoek. De rechtbank willigde dit verzoek in. Danrni staat in verband met de in den mcht van 2122 Jan. 1934 te Oss gepleeg den inbraak bij den slager P. J. Janssen, de 25-jarigen arbeider J. van Brok en de 33-jarige arbeider J. J. Bevers, laatstge noemde staat afzonderlijk terecht. Hij zegt, dat hij dien avond veel gedron ken had. Toen hij voorbij het, erf van Janssen kwam zag hij dat de deur open stond. Hij stal toen een stuk ham en soek. Geld kon hij niet vinden. „Als ik niet dronken was geweest, had ik het nooit gedaan," zegt verdachte. De inspecteur van politie van Kemnen verklaart, dat de deur was opengebroken on een ruit was uitgesneden. Binnen was alles overhoop gehaald. Getuige deelt verder mede, dat ver dachte niet ongunstig bekend staat. Na verhoor van den slager Janssen hield de oficier van justitie zijn requisi toir. Hij wilde rekening houden met het feit, dat de verdachte niet ongunstig bekend staat en eischte daarom een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Wuhbe drong aan op een clemente straf. Uitspraak 4 Nov. Hierna moest zich als tweedfe ver dachte in deze zaak verantwoorden de 35-jarige arbeider M. J den Brok. De officier van justitie eischte tegen hem 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ter zake van de inbraak bil den .sla ger P. J. Janssen moest z.ich als twee de verdachte in deze zaak verantwoor den de 35-iarige arbeider M. J. den Brok. Bii vergissing wordt de oudere broer J. M. den Brok voorgeleid, doch inspecteur van Kempen bemerkt het misverstand. De president vraagt aan M. J de Brok wat er allemaal waar is van de tenlastelegging. Verdachte: „Ik weet nergens iets van." President: „Aan den rechter-commis- saris hebt U een volledige bekentenis afgelegd." Verdachte: „Dat weet ik ook niet meer". Inspecteur van Kempen zegt. dat ver dachte aan twee agenten van politie te Oss een volledige bekentenis heeft af gelegd. Gehoord wordt daarna de andere ver dachte in deze strafzaak J. J. Bevers, die zoo juist heeft terecht gestaan. Hij verklaart, dat de Brok de inbraak mode heeft gepleegd. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de schuld van den ver- dachhte vast staat. Verdachte, die zeer ongunstig bekend staat, moet een zeer gevoelige straf worden opgelegd. Spr. eischt tegen hem een gevangenisstraf van zes jaar niet 'aftrek van voorar rest. Do verdediger mr. 't Hooft merkt op. dat het niet vaststaat, welk aandeel elk der verdachten in deze zaak heeft ge had. Beschouwd in de algemeene at mosfeer is deze zaak maar een kleinig heid en daarom is een mildere straf, aldus de verdediger, hier op haar plaats. Een incident Een persoon, die tijdens de behande ling van bovengenoemde zaak het pa lcis van justitie wilde binnengaan, stuitte op het verzet van een aeent van politie. Hierdoor ontstond een woorden wisseling, waarbij de agent en de man slaags raakten. Nadat nolitieverster- king was ingeroepen, is de man naar het politiebureau overgebracht. Een roofovervc1 De laatste zaak betreft een roofover val. gepleegd op 2 November 1930 te Oss in de woning van den koopman Johannes Kuypers. Hiervoor staan ge zamenlijk terecht de 29-jarige schilder Wilhelmus Antonius Bloemers. de 31- iarige landbouwer Franciscus de Reu ver en de 26-jarige arbeider Johannes Marinus den Brok. Verdachte Bloemers zegt van de zaak niet veel te weten. President: ..Aan den rechter-commis- saris hebt U een volledige bekentenis afgelegd en aan de marechaussee ook." Verdachte: „Ik moest we! aan de marechaussee bekennen, want zij heb ben mij gepijnigd." De president leest hierop voor de verklaringen, welke verdachte voor den rechtcr-commissaris had afgelegd. De verdachte maakt hierna een om zwaai en bekent vlot mot Toon de Soep, de Reuver en den Brok «Hen dag op stap te zijn gegaan. Van de gcslo- len buit heeft hij een bedrag van f 175 ontvangen. Verdachte De Reuver legt een volle dige bekentenis af. Toon de Soep had de vrouw vastge grepen, terwijl den Brok het gehcele huis doorzocht om geld te vinden. Verdachte Den Brok geeft ook toe met de drie andere personen de wo ning van Kuvpers te ziin binnenge drongen, terwijl de andere personen zich met do vrouw bemoeiden, heeft hij het huis doorsnuffeld. In de bedstee vond hij het geld. Het was een bedrag van f 1000. dat onderling werd ver deeld. De wachtmeester, marechaussee De Gier. een der groote ..zuiveraars", geeft hierna een uiteenzetting van de situatie ter plaatse, onmiddellijk na den roofoverval. De deur van de woning was inge trapt. Na het verhoor van den koopman Kuvpers wordt zijn echtgenooïo ver hoord. Zij zegt. dat even nadat haar man naar de kerk was gegaan, zij be merkte. dat er personen aan de deur waren. Zij deed echter niet onen. Toen hebben zii de deur ingetrapt. Getuige heeft ze niet herkend, omdat de ban dieten gemaskerd waren. Een hunner vloog op haar af. green haar bii de keel en zei: „Je geld. anders ga ie er aan". Toen had de vrouw geantwoord: „Mijn man heeft het geld meegenomen, maar wat ik nog in huis heb. zal ik jullie geven". Zij hebben toen het licht uitgedraaid en bii het licht van een zaklantaarn het geheele huis door zocht. F.on der bandieten rien: „Ik heb hét geld al." Daarna verlieten zij haastig de woning. Getuige A. Hendriks (de Dikke Toon de Soep), zegt. dat het voorstel tot de zen rooftocht was uitgegaan van ver dachte Den Brok. Dit wordt door dezen verdachte toe gegeven. Requisitoir De officier van justitie mr. van Ever- dingen noemt het tenlaste gelegde feit van zeer ernstigen aard. De schuld der verdachten staat onomstooteliik vast en zii staan zeer ongunstig bekend. Spr. requireerde tegen de verdachten Bloemers en den Brok een gevangenis straf van acht iaren. waarna hij tegen den verdachte F. de Reuver een gevan genisstraf eischte van zes iaar. Mr. Wuhbe. optredend voor den ver dachte den Brok. pleitte clementie. De verdediger van F. de Reuver en Bloemers. mr. de Haes uit Eindhoven, wees on het feit. dat de misdadige kern te Oss niet zoo groot is als men in het algemeen aanneemt. Men moet onderscheid maken tusschen verdach ten. die wel en die niet tot de kern be- hooren en zijn cliënten bchooren er niet toe. Snr. pleitte een zeer clemente straf voor Bloemers en voor de Reuver een voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte den Brok: „Meneer de president, ik cccf er niets om, wat tegen mij wordt eeëischt. Ik hen le vensmoe en hoe eerder ik sterf, hoe lie ver ik het heb. Ik ken liet leven in de bajes en als ik tot acht iaar word ver oordeeld. clan hoop ik maar dat een einde wordt gemaakt aan miin leven." De uitspraak van de zaak wo-" >e- nnald op 4 November a.s. DB TWEEDE KAMERVACATU RE SNOECK HENKEMANS De Voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft thans in de vacature Snoeck Henkemans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer Tj. Krol te Haren (Gr.) Waar zijn de Postvliegers? Hoeveel dagen zijn ze onderweg 6 3 v 6 3 16.10 16.10 17.10 18.10 19.10 20.10 21.10 19.10 19.10 20.10 Amsterdam Boedapest Rome Athene Mersnmatrub Caïro Gaza Bagdad Boeshir Djusk Karachi Jodpocr Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Pinang Singapore Mcdan Batavia 16.10 16.10 19.10 19.10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam op 23 Oct. Honderden gelukwenschen hebben den jubilaris 'bereikt s-GRAVENHAGE. 21 October. He den vierde Jhr. Mr. dr. N. C. de Gijse- laar, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal en oud-burgemeester van Leiden zijn zeventigsten verjaardag. Honderden schriftelijke gelukwenschen werden in den loop van den dag te zijner huize te Wassenaar bezorgd. Uit dezen stroom van brieven, telegrammen en kaartjes bleek op treffende wijze de groote waardeoring die men voor den heer de Gijselaar koestert. Vooral uit Leiden kwamen tal van gelukwenschen binnen: van het gemeentebestuur, van het Collegium van het L.S.C., van tal van particulieren, zooals professoren en andere vooraanstaande ingezetenen; vereenigingen en andere instellingen. Nog waren schriftelijke gelukwen schen binnengekomen van den minis ter-president dr. Colijn, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. mr. RoëlI, van verscheidene eerste en Tweede Kamerloden individueel of on van kamerfracties, zoonis van de C.H.- fractie en R.K.-fractie der Eerste Kamer. Een schat van bloemstukken vulden de salons van huizo „Lugdunum" waar de heer'GIJsclaar'Zich na zijn vertrek uit Leiden, heeft gevestigd. Er waren er van de afdeelingen Algemeene Za ken, Financiën cn Onderwijs ter ge meente-secretarie te Leiden, van de Eer ste Kamer-fractie der C.H.U., alsmede van de Wassenaarsche kiesvereeniging der Unie, van het waterschap van de Linge-uitwatering en vele anderen. De daling van de middelen is tot staan gekomen Ingediend is thans de begrooting van Suriname over 1936. Ontleend is aan de toelichting: De na 1925 begonnen geregelde da ling van de opbrengst der middelen, welke in 1930 even werd onderbroken door eenige stijging, doch zich daarna weer in sterkere mate voortzette, schijnt in 1934 tot staan gekomen te zijn, welk jaar zelfs weer een stijging in de opbrengst te zien gaf. Nochtans bleef deze nog belangrijk achter bij de raming en de opbrengst voor 1936 is dan ook in totaal weder lager moe ten worden gesteld dan die voor het loopende jaar. Hiertegenover is het ge lukt, het totaal der uitgaven eveneens en tot een grooter bedrag lager te ramen, zoodat. ten slotte nog op een eenigszins kleinere rijksbijdragen dan voor 1935 was geraamd, gerekend wordt in de huidige omstandigheden mag dat ongetwijfeld tot voldoening stemmen. Minder wordt geraamd aan uitgaven 63.423, minder aan ontvangsten 36.644, minder aan Rijksbijdrage 26.779. De Rijksbijdrage wordt thans ge raamd op 2.661.411. In den loop van dit jaar werd de dienst van het landbouwproefstation gesplitst in twee elk onder afzonder lijke leiding staande afdeelingen, na melijk een afdeeling omvattende den algemeenen dienst cn de hcstudcering van landbouwkundige vraagstukken, uit commercieel-economisch gezichts- oogpunt. De Gouverneur verwacht, dat deze splitsing van gunstigen invloed zal zijn op de bekostiging van de commer- ciëel-economische vraagstukken, welke zich als gevolg van de tijdsomstandig heden juist thnos meer dan vroeger op den voorgrond dringen. Een credict van 10.000 is opgenomen voor het onder zoek naar de mogelijkheid van afzet van Surinanmscho Inndbbouwproduc- ten in het buitenland en de bevorde ring van dien afzet op de markten der daarvoor ""nmerking kom^do lan den. DE STRANDING BIJ EGMOND Door de directie van de Stoomvaart Mij. te Millingen is nog niet beslo ten wat met de Kerkplein, die Zater dagavond bij Egmond is gestrand, zal gebeuren. Het bergingswerk zal grooten tijd in beslag nemen. Een berger is nog niet benoemd. De kapitein en de officieren ziin nog aan boord. COLPORTAGEVERBOD EN VRIJHEID VAN DRUKPERS Procedure voor den Hoogen Raad over het verbod te Zaandam De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde in de zaak van J. C. Voogd, die een prin- cipieele beslissing wilde uitlokken over de wettigheid van het Zaandam- sche colportageverbod en daarom dit verbod overtrad. Zoowel kantonrechter als rechtbank te Haarlem hebben V. ontslagen van rechtsvervolging, waar op de officier van Justitie cassatie aan- teekende. Het ontslag van rechtsvervolging was gegrond op het feit. dat de betref fende artikelen der Zaandamsche poli tieverordening onveröindend is op grond, dat deze niet aan B. en W. uit voeringsbevoegdheid geven, doch in houden een delegatie van verordende bevoegdheid aan B. en W„ hetgeen niet is toegelaten. Ter toelichting van ziin cassatiemid del heeft de Officier van Justitie opge merkt. dat aan B. en W. niet wordt overgelaten een algemeen voorschrift uit te vaardigen, doch slechts wordt overgelaten het vaststellen van plaats en tijd, waar en waarop een door den Raad gegeven algemeen voorschrift in werking behoort te zijn dat een derge lijke aanwijzing als een daad van uit voering moet worden beschouwd. Mr. Berger kwam dit middel juist voor. De opvatting der rechtbank, welke blijkbaar het begrip uitvoerig wenscht te beperken tot hetecen tel kens in een bijzonder ecval te beslis sen staat, vindt, naar het hem voor komt, in de wet geen steun. Spr. behandelde voorts de vraag, of niet de onderhavige verordening door de uitvoering, welke B. cn W. daar aan hebben gegeven, geacht moet wor den verbindende kracht te missen als strijdig met art. 7 der Grondwet. Deze vraag beantwoordde de advocaat-gene raal ontkennend. Art. 7 der Grondwet laat onaangetast, de bevoegdheid van den gemeentelijken wetgever om de verspreiding van gedrukte stukken op den openbaren weg te onderwerpen aan voorschriften in het belang der openbare orde. bepaaldelijk ter bevei liging van het openbaar verkeer. Tenslotte is door den reauirant nog aangevoerd, dat de sanctie od overtre ding van het verbod zou ontbreken. Daarmee kon mr. Berger zich niet ver eenigen. Door de opneming van het be treffende artikel in de Alg. Politic verordening van Zaandam is do straf bepaling. welke zich uitstrekt tot over treding van alle bepalingen dier veror dening. vanzelf toepasselijk geworden op overtreding van het nieuw gegeven verbod. Op bovenvermelde gronden conclu deerde mr. Berger tot vernietiging van de bei'de in vorige instanties gewezen vonnissen cn tot veroordoeling van! den gerequireerde tot een geldboete van f 1. Arï-est 18 November. NEDERLANDSCH ROUW BEKLAG In verband met het overlijden van Henderson Naar aanleiding van het overlijden van Arthur Henderson heeft de minis ter van Buitenlandscbe Zaken hot vol gende telegram gericht aan den secre taris-generaal van den Volkenbond: De Nederlandsche Regeerifig is zeer getroffen door het overlijden van Arthur Henderson, die zoovele jaren als voorzitter der Ontwapenings-conferentlo in den geest van het Pact van den Vol kenbond ernaar gestreefd heeft aan een overmatige bewapening der Staten per ken te stellen. Zij gedenkt zijn door hooge idealen geleiden arbeid op dit terrein met te meer weemoed nu zijn overlijden plaats grijpt op ccn oogen- hlik van bijzondere internationale moei lijkheden en vertrouwt, dat de herinne ring aan de figuur van Henderson ook op dit uur de gedachte levendig doet blijven aan het streven, dat voorgezeten heeft bij hen, die door het Pact van clen Volkenbond in toenemende mate beslechting van internationale geschil len langs de wegen van het recht in stede van door middel der wapenen hoopten te bevorderen. UIT DE STAATS COURANT Voogdijraad Bij Kon. Besluit is aan H. W. A. Voorhoeve op zijn verzoek met ingang van 1 November 1935 eervol ontslag ver leend als lid van den Voogdijraad te 's-Herfogenbosch, met dnnkbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Onderscheidingen Bij K.B. Is benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje-Nassau: C. Horing- huizen, burgemeester tevens secretaris der gemeente Wieringerwaard. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mahmoed Abdocldjabel Rachmat Sjah, Sultan van I-angkat. Bij K.B. Is toegekend aan de Orde der Oranje-Nassau verbonden Kere-Me- daille in brons aan: J. II. Gijselaars, fa brieksarbeider bij de „Nieuwe Stoom- dnknanncnfabrick" te Echt. Bij K.B. is benoemd tot: Officier in de Órde van Oranje-Nassau pater J. Kooger, directeur van de St. Gerardus- Majella Stichting te Paramaribo; rid der in de Orde van Oranje-Nassau me juffrouw M. C. J. Boomaars (Zustor Theresa), liefdezuster van de St. Gerar- dus Mejalla-Stichting te Paramaribo; is toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan L. Veiling, leider van een orkest, een zang koor en het jeugdwerk in de St. Gcrar- dus Majclla-Slichting te Paramaribo. 15. Zij klopten aan de deur van een groote boerenhof stede; ean forsche boer deed open en vroeg wat ze wilden. Ja ziet U ziet U zei Pat verlegen, onzi vader en moeder zijn erg arm en nu zoeken we werk cn onderdak. De boer keek hen onderzoekend aan. Maar jullie zijn niet sterk ge noeg voor boerenwerk, opperdi hij. Probeer 't eens met ons, Meneer Boer, zei Pit haastig, heueoh we zijn reuze werk ezels. 16. Boer Pummels liet zich bepraten en daar de staljon gen juist ziek lag kendm deze twee jongens het stalwerk verrichten. Deze nacht hadden ze alvast onderdak. In de keuken kregen ze van de boerenmeid een paar fiksche bo terhammen, die ze broederlijk met Dumpie djelden, waarna het drietal zich op de hooizolder ter ruste begaf. Bij beschikking van den Directeur- Generaal bij P.T.T. is met ingang van 1 November 1935 de referendaris He klasse M. M, G. Baert, thans Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor te Veenendaal, aangewezen als Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Baarn. Dat nog altijd over West-Europa een zeer actieve weerstoestand heerscht is weder gebleken uit de snelle ontwikke ling van een zeer diepe stormdepressie en van een zwaren storm over de Noord- 7,oe en omgeving. Het verloop van den storm In Nederland was als volgt: Vrijdag hield de stijging van den ha- rometer vrij plotseling op en ging om streeks 12 uur over in een langzame daling, die echter spoedig in snelheid toenam. Gedurende de namiddaguren was de daling verdacht snel maar nog niet zoo snel, dat een zware storm ver wacht kon worden. Eerst in de avond uren werd de daling zoo snel, dat aan het opkomen van een zwaren storm nier meer te twijfelen viel. De windsnelheid nam eveneens toe. Beide verschijnselen wezen er op, dat een nieuwe depressie op komst was hoewel de morgenweer kaart eerder had uitgewezen, dat voor af een rug van hoogendruk over West- Europa trok cn de in het Westen ver schenen depressie toen nog ver af was. In dezen tijd van het jaar en wanneer cl ft wcerstocstaiid, zooals in den laatsten tijd, zoo actief is, moet men steeds op verrassend snelle weersveranderingen bedacht zijn Dat een zeer diepe depres sie snel naderde was in de avonduren aan geen twijfel onderhevig. Tegen mid dernacht begon de wind sterk op te ste ken en het stormde zwaar tusschen l en 8 uur, het zwaarst omstreeks 6 uur uit het Zuidwesten. Tot dien tijd viel niet veel regen. Zware buien kwamen echter los tusschen 8 en 9 uur, gevolgd door een opklaring, die van omstreeks 10 tot 14 uur zonnig weer en een ver mindering van den wind bracht, welke iaatste evenwel niet lang geduurd heeft. In den namiddag is de barometer, na 'eenige aarzeling, opnieuw, doch ditmaal langzaam gedaald om des avonds om streeks 19 uur den laatsten stand van 715 ni.rn. te bereiken. De storm is daar na in kracht toegenomen. Tusschen 18 en 19 uur was de windkracht zelfs groo ter dan in den nacht, en niet minder dan bij de voorafgaande zwaarste sto: men van den laatsten tijd. De geweldige daling van den baronie :er 20 m.m. in een etmaal wat moeilijk in overeenstemming te brengen met de onderstelling, dat een depressie snel naderde; eerder moest worden ge dacht aan het voorbijtrekken van een buitengewoon diepe depressie op ecni gen afstand, anders had de wind ster Ker moeten zijn. Inderdaad was de uit het Westen opgekomen depressie zeer diep geworden. Haar kern lag Zaterda morgen met barometerstanden orn streeks 710 m.m. bij de Shetlandsellar den. Do depressie besloeg een oppc vlakte van meer dan 2000 K.M. middc lijn cn het eigenlijke stormgehied stro' te zich over duizend kilometer lengt' en breedte uit. Windkrachten van 9 Beaufort kwamen daarin hij na overal voor. l'it Engeland werd zelfs een wind snelheid van 160 K.M. per uur of 45 me ter per seconde, een buitengewoon groo» te snelheid, gemeld. Om 8.30 uur be droeg het luchtdrukverval hier te lande riet minder dan 4.4 per 111 K.M. Dg depressie verschilde \Veinig met een tropische cycloon en was een der meest actieve van den laatsten tijd cn veroorzaakte hier te lande den vijfden zwaren storm in dezen herfst, wel den zwaarste van de stormen, die wij in dit seizoen gehad hebben. Ditmaal was de storm ook van langen duur. Eerst in den vroegen morgen van Zondag is de storm gaan liggen. Later hielden de buien op. (Nadruk verboden). DE VERMEER-TENTOONSTELLING NAAR AMSTERDAM Het Comité der Rembrandt-tcntoon- stelling meende geen harmonischer slot te kunnen vinden voor de 50-jarige bestaansherdenking van het Rijksmu seum, door aan de Rembrandt-exposi- tic toe te voegen de tegenpool onzer schildorscultuur: Vermeer en zijn vol gelingen. Met medewerking ven den directeur van het Museum Boy mans te Rotter dam en van de eigenaars der schilde rijen op de Vermeer-tentoonstelling slaagde het Comité er in een keus van 40 meesterwerken naar Amsterdam over te brengen en in twee zalen sa men te voegen, zoodat een nieuwe be- zoekerskring en speciaal die van de hoofdstad, deze schatten onder oogen knn krijgen, alvorens ze naar de lan den van herkomst terugkeeren. Gedurende de laatste 12 dagen dat de Rcmbrandt-tcntoonstelling nog ge opend is, zullen dus de Vermeers van Edingburgh, New York, Parijs, de Pie- ter de Iloogh's uit Engeland, Frankrijk en Amerika, Verrneer's leermeester Fa- britius met stukken o.a. uit Leipzig en liet Ixiuvre, samen met andere groot meesters der Dclftscho School in aan sluiting met de Rembrandt-tentoonstcl- Ung te zien zijn.# Eon extra-toegangs prijs wordt niet geheven. Voor beide tentoonstellingen geldt dezelfde ver laagde entroe voor overdag cn des avonds. (50 cent). Dit ensemble sluit onherroepelijk op Zondag 3 November 5 uur. De hartstochtelijke kampeerder ver rast zijn hospita. (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7