BLACK CAP DEPOSITO'S WAT DE RAADSAFDEELINGEN BESPRAKEN J. A. SCHOTERMAN Zn. QUICK VERLAAT BIRK HOVEN NIET VOLDOENDE BEZUINIGD? Wiener Sangerknaben OLD SCOTCH WHISKY tJL f. 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - A. 1878 - Tel. 14S Bestuur pakt aan! NVfjMjDDENSIANDS- BANKV0D^ 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG J NOVEMBER IMS STADSNIEUWS GEEN VERMEERDERING VAN LASTEN Schenken B. en W. te weinig aandacht aan de alge» meene welvaart? Conversie van leeningen thans niet mogelijk Een ander lid merkt on, dat liet ook voor het Riik moeilijk is een sluitende begroot ing te knieren. B. en \V. moeren wel eens nagaan, wat zii zelf doen l>ij het opleggen van lasten aan de bur ners B. en W. beschikken dan even zeer als hoogere macht over de inkom sten der burgers, terwijl de teruggang van inkomsten toch in niet mindere mate geldt voor de burgers. Daardoor ziin zii niet in staat de hoogere belas ting on te brengen. Tot verbetering daarvan bestaat slechts een middel en wel het particulier initiatief aan te moedigen en te prikkelen, waardoor de burgers meer verdienen en meer belas ting kunnen betalen. Daarbij merkt dit lid op. dat voor de te verwachten wet od de verlaging der vaste lasten door B. en W .niets is gereserveerd. Wel is nog niet bekend wat er van dit wets voorstel zal terecht komen, doch een fèit is het. dat de vaste lasten omlaag moeten en dan kost het, de gemeente inkomsten. Voor alles is het dus noo- dig. dat we hier een reserve maken. Nog practischer zou liet zijn. indien ons gcmecntëhestuur. afgescheiden van de dwang cener wet. zelf reeds inzag, dat het voor de goede functioneering van het. bedrijfsleven noodzakelijk is om de vaste lasten te verminderen. In dit verband ware het te loven, indien B. en W. in deze richtine waren werk zaam geweest. Bii de behandeling van vorige begrootingen is er al meer op gewezen, dat ons eemeentebèstuur zeer weinig doet om bet bestaan zijner bur gers iets te verlichten. Schenken B. en W. geen aandacht aan de algemeene welvaart In 't algemeen constateert dit lid uit deze begrooting. dat B. en W. in het geheel eeen aandacht schenken aan de algemeene welvaart in onze gemeente. Een der eerste vereischten is. dat liet gemeentebestuur daaraan ziin aandacht schenkt, omdat Der slot in het parti culiere bedrijfsleven de meeste werk- loozen opgenomen moeten worden. Dus naast het als gemeente plannen bera men voor werkverruiming ook de par ticuliere ondernemingsgeest prikkelen. Hiertoe kan overleg gepleegd worden met diverse organisaties uit de burge rij. zoowel van arbeiders als van mid denstanders en van fabrikanten, waar bij tevens advies gevraagd zou kunnen worden, welke middelen het best voor komen. Getracht moet worden meer industrie hier te kriigen en daarnaast zien te houden wat er is. Niet afwach ten. doch een daad verrichten. Gezien de eang van zaken in de afgeloopen vier iaar betwijfelt spreker of het be staande college wel de aangewezen combinatie is om dit te doen. hij kan zich niet voorstellen, dat het dit col lege eoèd zal afgaan en daarom dienen we een andere combinatie te overwe gen. Het antwoord van het college B. en W. merken op. dat. zii in de uiting van critiek od de regeering ge matigd ziin geweest en dat zij zeer wel begrijpen, dat het ook voor het Rijk moeilijk is een sluitende begrooting te kriigen. Hun critiek is thans ernstiger dan in den aanbiedingsbrief, omdat de aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken is ontvangen een maand na den wetteliiken datum voor aanbieding der begrooting en min stens drie maanden te laat om tijdig de middelen tot opvanging der mindere ontvangst, te beramen. Ernstiger wordt het. als daarnaast nog door een lid een verwijt tot B. en W. wordt gericht over door hen voorgestelde maatregelen tot het opleggen van lasten aan de bur gers. terwijl daarenboven hun wordt opgedragen middelen te beramen tot aanmoediging van het particulier initi atief. reserveering van gelden voor de te verwachten wet od de verlaging van lasten, plannen te beramen voor werk verruiming. nrikkelen van den parti culieren ondernemingsgeest. Zien B. en W. het goed. dan wen- schen zii. die al deze eischcn stellen, dat het bestuur der gemeente voorop eaat in den striid tot verbetering van de economische structuur, dat van het initiatief van dat bestuur allerlei maat regelen uitgaan tot verbetering van het particuliere bedrijfsleven, dat tot die middelen behoort verlaging van de vele en velerlei lasten, die od de burgerij ziin gelegd, dat door bet gemeentebe stuur niet wordt afgewacht, maar da den worden verricht, maar zii wil len tevens aan het gemeentebestuur onthouden de middelen, welke noodig ziin om de uit die maatregelen voort vloeiende lasten te dragen. De belas tingdruk door de gemeente moet. ver minderen. de inkomsten uit de gemeen tebedrijven mogen slechts minimaal ziin. de voor de uitvoering van deze maatregelen noodige organisatie moet lot het alleruiterste bekrompen worden. F.n toch wil men van een dergelijke, op allerlei wiize gekortwiekte, organisatie de opheffing van den economischen nood eischcn. B. en W. kunnen het billijken, dat iemand, die dit stelsel als het zijne aanvaardt, zich niet kan voorstellen, dat het het college eoed zal afgaan ziin denkbeelden tot uitvoering te brengen. Zulks zal niemand kunnen gelukken, tènzii hem de noodige middelen ter be schikking worden gesteld, en dan nog slechts zeêr onvolledig, omdat de ver betering van den economischen toe stand zich nu eenmaal niet beperken kan tot. een enkele gemeente. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat niet ieder naar vermogen in eigen om geving datgene moet doen wat ook maar eenigszins tot verbetering kan leiden. B. en W. ziin er volkomen van overtuigd, dat slechts algemeene sa menwerking tot verbetering kan leidén. Daarom zullen zii daaraan, voor zoover mogelijk, hun volle medewerking ver- leenen. doch clan kan het niet anders of dé gemeènte zal over de noodige tniddclèn moeten kunnen beschikken. Worden haar die middelen onthouden of ontnomen, dan wordt het gemeente bestuur latfi geslagen en zal liet slechts datgene kunnen verrichten, waartoe hel door de Wet verplicht is. zoo noo dig tnet steun van de regeering. Hoe wel het nog niet zoover is. dat onze gemeente tot aanvraag van steun moet overgaan, toch ziin wii daaraan nabij en kunnen B. en W. slechts aan den Raad en aan de burgerij vragen hun vollen steun te vèrleenèn bii liet pogen de gemeentefinanciën in het goede snoor te houden. Verschillende leden uiten hun waar deering. dat ondanks den achteruit gang van de belastingopbrengsten de begrooting toch nog sluitend kon wor den ingediend, waarbij het tevreden heid wekt. dat Amersfoort nog niet tot de noodlijdende gemeenten behoort. Deze waardeering ontvangen B. en W. met genoegen. Te weinig tijd voor bestudeering der cijf fers? Met alle appreciatie voor hét om vangrijke werk. dat bii de samenstel ling dér begrooting is verricht en het streven van liet collegè om tot een slui tende begrooting te geraken, moet een der leden toch zeggen, dat hij zich bii het eerste doorzicht van de lijvige hoekdeelen heeft afgevraagd ..Hoe zal het mogelijk ziin, dat raadsleden, die over betrekkelijk weinig vriièn tijd be schikken. in ljct korte tijdsbestek, dat er voor gegeven is. een eenigszins dui delijk inzicht krijgen van de grondsla gen. waarop deze materie is opge- Douwd?" Spreker verzoekt daarom in het vervolg den gegeven tiid voor hc- studeering wat ruimer te stellen: dit zal aan de grondigheid waarmede de besprekingen' worden gevoerd ten goe de komen. Bii verdere bestudcering bleek spreker, dat bii de buitengewone uitvoerigheid en het groot aantal cii- terp het moeilijk is door de vele hoo rnen het boscli te vinden. Dc begrooting wordt opgesteld volgons rijks-voor schrift. maar liii wil toch niet nalaten als ziin meening uit te spreken, dat een beknoptere samenvatting van ..de cij fers waar het op aan komt", aan de overzichtelijkheid ten goede zou ko men. Overigens beseft dit lid volkomen hoe moeilijk het is' in deze ongunstige tijdsomstandigheden een gemeentebe- grooting in evenwicht te brengen. Hier voor bestaan twee middelen: 1. de uit gaven verminderen: 2. de inkomsten verhoogen. Voor vermindering van de uitgaven staan verschillende wegen open. In hoofdzaak voeren zii naar een intensieve bezuiniging en conversie van leeningen. De vermeerdering van de inkomsten is slechts te bereiken door verhooging van lasten: bevordering van toevloed van inwoners, die belasting betalen en het streven de volkswelvaart te stimu- leeren. Nog niet voldoende bezuinigd? Indien een verdere conversie van lee ningen niet mogelijk is. zal de vermin dering van uitgaven dus alleen kun nen worden gezocht in een nog inten sievere bezuiniging. Uit een vergelij- Zij zijn gisteravond met veel succes in een zoo goed als uitverkocht Grand Théatre opge* treden Ieder heeft van den zang dezer 18 jongens gelezen, van de lof daarover en van het dankbare publiek, dat de zalen vulde. Gisteravond was dit voor Amersfoort het geval. Ilct Grand-Théa- tre was vol op eenige logeplaatsen na. Ook hier heeft deze knapenzang sterk geboeid. Na het eerste toegiftje gingen velen vlug naar de garderobe om hun overkleeren, maar verschillenden lieten hun goed weer in den steek, want... er werd nog een lied, een tweede toe gift geschonken, zoo iets spreekt boek doelen. En toch biedt een zelfstandig optre den als gisteravond deze met zorg ont wikkelde mooie jongensstemmen niet op zijn schoonst. Men moet ze hooren in samenzang met mannen. Dan eerst komt deze zang ten volle tot zijn recht; dan klinken prachtig geschoolde kin derstemmen als engelenzang op tus- schen het menschelijke der mannen stemmen. Ook ons land bezit met zorg onder legde jongenskoren voor R.K. Kerkzang. En ook Amersfoort mag in deze mee spreken. Een ontwikkeling der stem men als bij deze Wiener Knabcn zal echter hoogst zelden voorkomen. We hebben in dit blad gelezen, hoe Piet Tiggers den zang heeft beoordeeld en geprezen. Ons heeft de adembeheersching bij zonder getroffen, waardoor lange tonen mogelijk zijn als de altstemmen gaven king van dc verschillende uitgaven in de begrooting 1936 meent, spreker te moeten vaststellen, dat deze bezuini ging nog steeds niet in voldoende mate heeft plaats gehad en verschillende posten zelfs hooger ziin dan in voor gaande jaren. Evenals in ieder huis houden zal bet. gemeentebestuur, nog meer dan tot nu toe is geschied, reke ning moeten houden met dc bestaande inkomsten, teneinde daarnaar haar uit gaven te regelen. In 't bijzonder zullen alle hoofden van dienst ervan door drongen moeten ziin. dat elke hespa ring. boe klein ook. in deze tijdsom standigheden een gebiedende eisCh is. opdat de lasten voor de gemeenschap zoo kléin mogelijk zullen ziin. Vermeerdering van las ten onmogelijk Een verhooeing der inkomsten door vermeerdering der lasten is niet meer mogelijk. Het Neöerlandschc volksver- mogen is in de laatste vijf jaren met zes milliard verminderd. Duizenden Nederlanders vestigen zich in liet bui tenland em aan de ondragelijke belas tingen te ontkomen. Dit is een bewijs, dat de elasticiteitsgrens reeds verre is overschreden. Waar een verhooginc der lasten niet meer mogelijk is. kan een vermeerdering van de inkomsten dus alleen worden gezocht door bevor dering van den toevloed van belasting betalende inwoners en liet stimuleeren van de volkswelvaart. Wat het maken van propaganda voor vestiging in onze gemeente betreft wordt door den dienst van het grondbedrijf zeer lofwaardig werk verricht, maar ook de dienst van Bouw- en Woningtoezicht zal door een grootcre souplesse hiertoe moeten me dewerken. opdat zii. die zich hier wil len vestigen en door het bouwen van huizen werkverruiming willen ver schaffen. niet worden afgeschrikt. Het ware wensclteliik. dat de Heeren van dezen dienst zouden beeriincn, dat, zii wat meer „koopman" en wat, minder „ambtenaar" moeten zijn. Wat het stimuleeren van de welvaart betreft vraagt spreker welke wegen B. en W in de toekomst, denken te be wandelen en welke middelen zii den ken aan te wenden om de welvaart naar mogelijkheid te bevorderen. Verdere conversie is thans niet mogelijk B. en W. antwoorden, dat het moei lijk is meer tiid voor bestudeering der begrooting te geven, aangezien dan niet aan dc weteliike termijnen zal kunnen worden voldaan. De genoemde middelen tot het in evenwicht brengen van de hegrooting ziin B. en W. bekend en reeds ettelijke jaren, voor zoover mogelijk, toegepast. Verdere conversie van leeningen is thans niet mogelijk door dc minder gunstige geldmarkt. Intensievere be zuiniging is alleen dhn nog mogelijk, indien deze rtiet leidt tot verwaarlöo- zinc der aan <le gemeente toeyortföutY- de of ongelegde plichten. De geni'écnte- huishtiuding kan niet gelijk worden gesteld niet een particuliere huishou ding. Dc gemeente heeft als overheid haar plichten te vervullen, zij hoeft vele wetten uit te voeren, zorg te dra gen voor de' openbare veiligheid en het verkeer, zii heeft juist in tijden, dat andere huishoudens hun uitgaven he- krimpen. zorg te dragen voor hulp aan hen. die zich de eerste levensbehoeften niet meer kunnen verschaffen, waar door de gemeente-huishouding juist sommige, uitgaven noodwendig ziet toe nemen. Daarnaast zal zii vanzelfspre kend iiaar overige uitgaven zooveel mogelijk beperkèn. hetgeen ook van allo hoofden van dienst kan verwacht worden. Gaarne werken B. en W. mee aan de bevordering van den toevloed van be lastingbetalende inwoners. Van ge meentewege mag echter niet slechts koopmanschap worden geëischt. de overheidstaak mag daarbij nimmer uil liet. oog worden verloren. Welvaartsbe- vordering is niet slechts te zien in de voldoening aan eenige verlangens van den tegenwoordigen tiid. maar het daarbii in het. oog houden van de ont wikkeling der gemeente in verdere toe komst, (Wordt vervolgd). Kamer van Koophandel Enkele mededeelingen in verband met de a.s. ver* kiezingen r In verband met de a.s. verkiezingen voor dc Kamer van Koophandel voor de Geld. Vallei op 6 Nov. (candiduatstcl- ling) en dc grootc waarschijnlijkheid, dat er meer candidaten gesteld zullen worden dan er leden aftreden (elke afd. 4). moet men rekenen met de voor de liand liggende mogelijkheid, dat de kiezers in de laatste helft der maand November zullen worden opgeroepen; voor een stemming. De Kamer heeft, voor dit geval, haar wensch aan liet Iloofdstcinbureau te kennen geven, dat zooveel mogelijk kiezers in of dicht nabii hun woon plaats kunnen gaan stemmen. Het is wel aan te nemen, dat het Hoofdstem bureau met dien wensch rekening zal houden. Het totaal aantal kiezers binnen het district is 3940 klein- en 403 grootbe drijf. Daar er geen stcm-n licht is, was tot nu toe liet aantal kiezers, dat ter stembus ging. niet zeer groot. Dit kwam ook wel, doordat vele kiezers een te groote afstand moesten afleggen om een stembureau te bereiken. Dit laatste wordt dit iaar dus waarschijn lijk grootendecls verholpen, indien een vrij groot aantal stembureaux wordt ingesteld, overal één, waar een eenigs zins voldoende concentratie van kiezers is. Wel zal dientengevolge de zittings- tiid van een stembureau (behalve .dat tc Amersfoort) zeer beperkt worden, daar men dan moeilijk van de leden van de stembureaux kan vergen, dat zij vele uren lang zitten terwille van een zeer kleine groep kiezers. De plaatse lijke organisaties kunnen er zéér veel toe bijdragen, dat in haar omgeving behoorlijk gestemd wordt, ook door voldoende voorlichting omtrent de wij ze van stennncn (voorkeursaanduiding) opdat zoo. minmogelijk stemmen van onwaarde zijn. Uittcraard zal in een plaats, waar een candidaat woont, de animo 'grooter ziin. maar ook in de ove rige plaatsen kun. hij voldoende leiding der organisaties, de vervulling'van de stembevoegdheid bevredigend worden. A.s. Woensdag heeft echter slechts de candidaatstclling plaats: bii njeer can didaten'dan 4 per afdeelihg. groot- of kleinbedrijf, schrijft het Hoófdstembu- reau een stemming uit en bepaalt daar voor e£p datum, die binnen een maand na 6 Növ:'móét liggen. De stemming gaat dan natuurlijk uitsluitend tus- schcn de candidaten. die a.s. Woens dag, 6 Nov. geldig gesteld ziin. Omdat over al deze dingen algemeen veel onkunde bestaat en men zich wel eens beklaagt, dat noch de eigen orga nisaties. noch de plaatselijke pers daar over inlichtingen kunnen geven, meen den wii goed te doen. tijdig liet boven staande weer eens ter kennis der kie zers te brengen. Natuurlijk kan men bij het bureau der Kamer van Koophandel zelf steeds nadere gegevens vragen. De namen der Aft redenden (die her kiesbaar ziin) ziin dit iaar: GROOTBEDRIJF: H. Coziinsen Gz., Harderwijk, groot bankwezen. Ir. L. B. Huygen. Amersfoort, me taalindustrie. Joh. H. v. Lonkhuyzen. Amersfoort, sigarenindustrie. C. den Ouden, Ede, metaalindustrie. KLEINBEDRIJF: N. van Os. Doorn, autobranche. A. van Rooyen. Ede. papierhandel. G. H. Ruiters. Harderwijk, vroeger bakker, thans rustend zakenman. F. J. Verwer. Amersfoort, wiin- en si- garenhandel. De Wiener Sangerknaben in een van hun operates in Hymne a la Nuit van Ranicau, en tevens in het toon geven, waarbij geen adem verloren ging. Getroffen heeft eveneens de volmaak te ontwikkeling van het kopregister, waardoor Lucille en Nanette in de ope rette van Offenbach konden zingen als volleerde diva's. Het publiek heeft in het bijzonder van deze operette genoten. De geeste lijke liederen van Orlando di Lasso, van Gallus cn Vittoria, vier-, vijf- ja achtstemmig, ze pakten blijkbaar niet zoo sterk. En toch school daar een ju weeltje, wat uitvoering betreft. Van den ganschen avond staat voor ons het hoogste de weergave van „Tcnebrae facte sunt" van Vittoria, de stervens- ure .van Jezus, Wondermooi dit derde nummer toen de golving in de sopraan- stemmen der eerste twee liederen was overwonnen, Ut quit me dereliquisti Deus mens: Mijn God, waarom hebt ge mij verlaten? 't Was ontroerend mooi. Telkens door dezen zang heen een op leving der lagere stemmen als een uit komende passage van een altviool. Na afloop van het concert omringde een groot aantal concertbezoekers dc autobus, waarin de jeugdige zangers gezeten waren en bracht lien met. in Amersfoort weinig voorkomende spon taneïteit een heel hartelijke ovatie. Dit en ook het feit, dat de zaai bijna uitverkocht was hij een concert, waar aan binnen een kort. tijdsbestek oen U.S.O.-concert voorafging; geeft ons vertrouwen in de oplevende belang- 99 Sole Importers: Een nieuw terrein, gelegen aan de Dorresteinsche Steeg, zal betrok* ken worden Bij menigeen zal liet wellicht ver-, wondering wekken te hooren, dat de A. F. C. Quick sportterrein Birkhoven gaat verlaten. Immers, voor de sport wereld behoorden nu eenmaal Birkho ven cn Quick onafscheidelijk hij elkaar, wat te begrijpen is, daar deze oude voetbalvcreeniging reeds een dertig ja ren lief en leed op Birkhoven ondervon den heeft. Het lijkt ons hier echter niet de plaats om een lang hetoog te houden over oude gebeurtenissen, die Quick aan Birkhoven binden, evenmin over de oorzaken van het heengaan. Alleen willen wij, wat het laatste betreft, me dedoelen, dat de meerderheid van het Quickbestuur zich niet geheel heeft kunnen vereenigen met de gewijzigde bepalingen aangaande liet bespelen van dit sportterrein en meende deze niet te kunnen aanvaarden. Door de uitbrei ding van het ledenaantal, wordt juist dit tijdstip gunstig geacht om een eigen homo te stichten, waar men geheel vrij in doen en laten is. In verband daarmede i.s van den lieer Boshuizen voor langen tijd een terrein- strook afgehuurd, die gelegen is aan de Dorresteinschesteeg, iets achter het korfbalvcld van „Amersfoort". Dit ter- rein zal na eenige bewerking goedge keurd worden door den K.N.V.B., daar de hoofdconsul, de heer Boeljon. één dezer dagen oen bespreking niet het be stuur gehad heeft en ook liet terrein in «ogenschouw genomen heeft. De heer Boeljon zcidc toé, dat do K. N. V. B. Quick zoo mogelijk niet waardevolle adviezen zal dienen. Het veld ligt daar in een mooie om geving en ook wij gelooven dat hier een goed voetbalterrein gemaakt kan worden, daar de grond zeer droog is en er een goede stevige grasmat ligt. Mo menteel zal Quick zich allereerst bepa len tot bespeelbaarheid van dit terrein, waaraan In het voorjaar alle aandacht zal bést eed worden om er een fraai veld van te maken. Een groot bedrag aan geld zal besteed worden voor den houw van kleedloka len, waarvan de teekeningen reeds door een aannemer ontworpen zijn. Voor toi letten en waschgelogenheid wordt na tuurlijk gezorgd, terwijl deze lokalen zoodanig gemaakt worden, dat er ge legenheid bestaat voor in doortraining. Het geheel, met aparte berghokken en kasten, komt op een bet on vloer. Verder komen er een buffet, een twee tal ingangen, zitplaatsen en een doel matige omrastering. Men krijgt de be schikking over één groot veld met daarnaast een klein oefenveldjc. Zoo spoedig mogelijk zal het terrein door Qiiick betrokken worden en wij zullen niet ver mis zijn. wanneer flit reeds begin December plaats heeft. Wat betreft den toegangsweg, deze is mo menteel nog in slechten staat, maar ook dit zal van korten duur blijken, daar de steeg vertiard wordt. Dat Quick de zaak krachtdadig aan gepakt heeft, blijkt uit alles: de plan nen zijn geheel in elkaar gezet en voor één belangrijk ding, de finantiën, hoeft men zich niet. bezorgd tc maken. Met het oog op de spoedige verwer kelijking van deze plannen is door het bestuur tegen Donderdag a.s. een leden vergadering bijeen geroepen, waarop de goedkeuring van de leden gevraagd zal worden voor liet gaan betrekken van een nieuw speelveld en o.a. een terreincommissie benoemd wordt. Dat de leden achter het bestuur zullen staan, is bijkans zeker. Over de vraag of Quick er goed aan doet haar oude Birkhoven, waar zij zoo langen tijd lieer en meester geweest is, ie verlaten, kunnen wij hier nog niets zeggen, want dat zal de tijd uitmaken. Maar één ding Is zeker, dat de verhui zing de club, wat het interne leven aangaat, ten goede komt. Men kan daar doen en laten wat men wil en is geheel onafhankelijk geworden, wat o. i. voor een voet bal verccniging van zeer veel belang is. Het is te hopen, dat de club, die in den loop der tijden op Birkho ven meer leed dan lief ging ondervin don, in haar nieuwe „home" een bete ren tijd tegemoet gaat, waarhij wij dan hoofdzakelijk het oog hebben op de voetbal-verrichtingen van het jeugdige Quick-elftal. l->n nieuwe omgeving in spireert wel eens tot groote daden! Voor de energie van het Quick-best uur kunnen wij slechts bewondering heb ben en de \ereeniging hoeft zich, zoo lang dc leiding in handen is van dtvza heeren, geen zorgen te maken voor de toekomst. In ieder geval is or momenteel werk genoeg te doen: een nieuw speelveld met de daaraan verbanden verhuizing en de herdenking van het 45-jarig be staan begin December. Wij hopen voor onze sympathieke stadgenooton. dat Quick, wanneer zij 50 jaren bestaat, met voldbening op den grootcn stap van het oogenblik kan te- ingzicn' stolling voor belangrijke uitvoeringen op het gebied der toonkunst. Het aanbod van een reductie op den toegangsprijs voor onze abonné's bleek bijzonder in te slaan, er is van onze bonnen door tal van lezers gebruik gemaakt. SCHAAKVEREENIGING „AMERSFOORT" De heer van Doesburgh opent het winterseizoen met een simultaanseance Het is eeu goede gedachte geweest van liet bestuur der Schaakvereeniging „Amersfoort" lift winterseizoen te opa- non mot een simultaanseance. Dc be langstelling van leden en genoodigden was hijzonder groot, de bovenzaal van restaurant ..Princess" bleek bijna te klein 0111 het, groote gezelschap te her bergen. Want ditmaal waren er naast negen cn twintig spelers ook tal van belangstellenden, die met spanning het verloop volgden. De lieer Van Doesburgh begon in snel tempo, zoodat al spoedig dc eerste vijf zetten gepasseerd waren. Deze schaak meester beschikt over een grootc dosis kalmte, slechts bij enkele horden ver toeft hij wat langer. Overigens ant woordt hij in enkele seconden op den zet van den tegenpartij.. De tegenspelers uiten zich In ver schillende toonaarden. Oud en jong zijn bier vercenigd, terwijl ditmaal ook een dame van de partij was. De heer H. van Raalte, voorzitter der ^riiuakschaakverceniging .„Amersfoort" heeft eerst, niet enkele geestige woop- den don heer van Doesdiurgh ingeleid. Dan begint liet spél. Eén jeugdig spe ler, die in strijd met alle theoriën van Euwe cn Aljochin, reeds; bij den twee den zet met zijn Koning-gaat. wandelen, wordt aanstonds gestraft en zoo kon da lieer van Doesburgh reeds enkele minu ten voor hegenen zijn eerste gewonnen partij noteeren. Dc meer gcroutineerden zijn nog aan het openingsspel, doch bij den achtsten rondgang valt het tweede hord. De lieer v. Doesburgh zet er een geweldig tempo in. Om half tien staan er reeds acht spelers op verlies. Langzaam maar zeker neemt de span ning toe. De spelers raken nerveus, doch Hc rijzige figuur van den schaakmeester gnat rusteloos verder en niet veldheers blik verkent hij «Ie zwakke plekken zij ner tegenstanders. Om elf uur noteeren wij de eerste, gewonnen partij door den beer Artz, terwijl ook de eerste remise daar is. Mevrouw Artz houdt nog moe dig stand. Het radiobericht van dc afgebroken 13e partij met gunstjgen stand voor Euwo, lokt een daverend applaus uit. Het schijnt tevens den heer van Does burgh te inspirecren. .Snel vallen de slachtoffers. Nog vijftien borden zijn intact. Do stand is thans dat ook de lieer J. J. v. Vollenhovp gewonnen beeft, terwijl remise maakfen de heeren A. Hollander, L. Hoejenbos en D. C. Helderman. Negen borden zijn nu door den heer v. Doesburg definitief gewon* nen. Onverminderd gaat het gevecht door» Plotseling verschijnt er een nieuwe win naar, dc lieer A. v. d. Linden van Spraukhuizcn. Half twaalf... de laatste partijen na deren hun einde. De heer L. v. d. Ham boekt nog een overwinning. Het eindresultaat van dozen geanl* meerden avond is, dat de heer v. Does burg 21 partijen lieeft gewonnen, 4 ra- mise gespeeld en 4 verloren heeft, U.S.O.-VOLKSCONCERT Maandagavond heeft in Tivoll te Utrecht ,het zesdp Volksconcert door het U.S.O. plaats. Medewerking vcrlecnen „Het Utrechtsch Vrouwenkoor" en Al ben in der Maur, tenor. Het programma is als volgt: 1. „Horna", concert-suite no. 3 van G. Bizet. 2. Ein Messianischen Volkslied (gec, 1934) van Moss Wolff. 3. Pclléns en Melisande", suile voor orkest naar het tooneelstuk van M. Maeterlink. op. SO. i. Chant funèbre van Ernest Chaus- son. I 5. Ibéria („Images" pour Orchestra No. 2) van Claude Debussy. TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28660 551 AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5