BLACK CAP Politiek debat begonnen J. A. SCHOTERMAN Zn. Kinderhoekje DE GEBROEDERS „GOOCHEM" DE BERECHTING VAN OSS AANVALLEN OP DE N.S.B. EEN GROOT WERK IN BRABANT OLD SCOTCH WHISKY p. f. 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 SMOKKELDRAMA IN LIMBURG HET CUMULATIE- VRAAGSTUK JOH. BOTTINGA Langestraat 28 Tel. 59 DE OVERVAL BIJ DEN KASSIER 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOOKISCH DAGBLAD - VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 TWEEDE KAMER Het plan van den arbeid Vrijheid van drukpers Om de democratie s GRAVENHAGE, 7 Nov. - Na liet debat, dat de Kamer in September heeft gehouden over de oplossing van de Kabinetscrisis en liet program der nieuwe regeering, kunnen de algemee- ne beraadslagingen over de Rijksbe- grooting, welke heden zijn aangevan gen. bezwaarlijk nog schokkende nieu wigheden opleveren. Zooals gewoonlijk, heeft de leider van de grootste fractie der oppositie, ir. Albania (S.D.), het be- grootinsgdebat geopend. Hij critiseer- de gouverneur-generaal De Jonge we gens diens, z.i. te vriendelijke, ont vangst van ir. Mussert en klaagde, dat er onder de Haagsrhe politie menschen zijn, die sympathie voor de N.S.B. koesteren, wat hij afleidde uit het feit, dat de politie het colporteurs dezer be weging heeft mogelijk gemaakt, in het roode Duindorp verspreidwerk te ver richten. De communist de Visser uitte een dergelijke klacht en wenschtc voorts, dat de geheèle N.S33. zóu worden ver boden evenals de andere fascistische organisaties. Intusschen, als alle par tijen, welke den wettigen weg niet als den eenig juisten beschouwen, verbo den worden, zou ook de partij des hee- ren de Visser het slachtoffer worden! Mr. Westerman (N.H.) daarentegen wierp zich op als verdediger der N.S.B.. in zooverre hij liet vevbod voor ambte naren. om er lid van te zijn, sterk af keurde. Een interruptie van uir. Boon tLib.), die vroeg, of deze afkeuring ook het verbod betreffende de communis tische partij gold, liet mr. Westerman onbeantwoord. Zoo schijnen hij en de heer de Visser althans hierin overeen :e stemmen, dal zij niet twee maten meten. Prof. Aalberse (R.K.) gaf te kennen, dat alleen door den economischen nood „een onbenullige beweging" als de N. S. B. ongedacht veel val op de inassa heeft gekregen. Ir. Albarda uitte de zelfde gedachte. En de laatste beval, om aan dezen nood een eind te maken, het Plan van den Arbeid aan, van S.D.A.P. en N.V.V. Het wil industriali satie en werkverruiming mogelijk zien gemaakt, door een leening van 200 mil- liocn per jaar, drie jaar lang. Desnoods zal die leening gedwongen moeten zijn. Prof. Aalberse sprak, opmerkelijk ge noeg, niet over het Plan en volstond ermede, de door de regeering qndérqo- uien werkverruiming toe te juichen en te pleiten voqr een organisatie van het bedrijfsleven met publiekrechtelijken inslag. Dit laatste helpt niet ter leni ging van den nood van hel oogenblik. Ditzelfde kan men zeggen (Jhr. de Geer (C.H.) deed het) ten opzichte van de bedrijfsschappen, in het Plan aanbevo- len. De leider der christclijk-ltiston- schen merkte op, dat het Plan als mid delen. om den, toestand van het oogen blik te verbeteren, alleen industrialisa tie en uitvoering van openbare werken noemt, zaken, waar de regeering al mee bezig is en, dldus Jhr. de Geer, „geen ontdekkingen om er de klok voor te laten spelen". De sociaal-democraten verdedigen de in het Plan aanbevolen maatregelen met te wijzen op de ver meerdering van koopkracht, welke er het gevolg van zal zijn. Maar Jhr. de Geer betoogde, dat men, om iets te ver teren, eerst moet kunnen produceeren. waarvoor kapitaal noodig is, en noem de dit beroep op de vermeerdering van koopkracht een onvoldragen vrucht van de devaluatiegedachte. Dat er on der de samenstellers van het Plan ver klaarde tegenstanders van devaluatie zijn. achtte Jhr. de Geer een teeken. dat zij aan een dualisme lijden. Wenscht ir. Albarda, dat cle grond wetsherziening. welke de regecring aan de orde zal stellen, door een commissie zal worden voorbereid, volgens prof. Aalberse en J'hr. de Geer kan men de voorbereiding tot. zulk een beperkte herziening wel aan de. regecring zelve overlaten. Ir. Albarda vreest een uanranding van de vrijheid van drukpers, als arti kel 7 der grondwet wordt gewijzigd. „Niemand heeft voorafgaand verlof noo dig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet", zoo luidt dit artikel. Het wijzi gende, wil de regeering optreden tegen de heerschende ongebondenheid in woord en geschrift. Jhr. De Geer achtte deze ongebondenheid onhoudbaar cn vergeleek een wcttclijlcen maatregel er tegen bij een warenwet, welke tegen geestelijke vergiftiging waakt. Maar ir. Albarda, hoezeer tegen de N.S.B. ge kant, keurt zelfs de inbeslagneming van de persen van „Volk en Vaderland" af, zooals de sociaal-democraten vroeger die van de persen van „De Tribune" hebben afgekeurd. Evenwel, als N.S.B. of communisten het voor het zeggen krijgen, worden alle persen van anders denkende organen voorgoed in beslag genomen! Verklaarde ir. Albarda, niet te begrij pen, dat de regeering wil wijzigen in artikel 194 der grondwet („De wet kan anti andere ^an in de grondwet genoem de lichamen verordenende bevoegdheid geven"), prof. Aalberse juicht een wijzi ging hiervan warm toe den denkt hier bij aan een invoering van het organisch kiesrecht, naast het algemeen kiesrecht voor het parlement, wel te verstaan. Vermoedelijk zweeft den leider der ka tholieken de instelling van economische parlementen voor oogen, verbond hou dende met de door hem voorgestane publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ir. Albarda heeft de democratie warm verdedigd en jhr. Dc. Geer noemde licht punten ten aanzien van de gevaren, die haar bedreigen. Zulke lichtpunten zijn, dat de katholieken begrijpen, dat de Kamer niet op den stoel der regeering mag gaan zitten; dat de Kamer zelve bij haar debatten meer bepefking in acht neemt en dat de S.D.A.P. zich met haar Plan van den Arbeid heeft gewend tot .ons geheele volk en allen tot mede werking oproept, tot welke klasse ook behoorende. Prof. Aalberse opperde bezwaren te gen de door de regecring voorgenomen belastingverhooging, welke het bedrijfs leven nog zwaarder zal belasten, en jhr. De Geer keurde alleen de reisbelasting goed, liet zich voorts gunstig uit over een belasting op uitwonende Nederlan ders. maar raadde der regeering aan o mnict al te veel vast te houden aan de andere belastingen en om te pro- boeren, de 24 millioen, welke zij moeten opbrengen, op een andere manier te verkrijgen. De leider der christelijk-historischen waarschuwde overigens minister Oud tegen te veel optimisme en wees erop, dat er in de bezuinigingswet 33.milliocn perspectiefbesparing zit, welke dus eerst over een aantal jaren voelbaar zal zijn, 20 milioen boekhoudkundige be sparing en 10 millioen besparing we gens stopzetting van reserveering voor bedrijven en van afschrijving voor de spoorwegen, ook al geen „echte" bespa ring dus. En daarbij komt dan nog, dat er volgens het dekkingsplan der regec ring 26 millioen uit nieuwe belastingen moet worden gehaald waarvan jhr. De Geer het overgroot deel heel beden kelijk acht. De heeren Kersten (s.g.) en Lingbeek (li.g.) hebben gefulmineerd tegen „de verroomsching van Nederland" en laast- genoemde afgevaardigde beroemde zich erop, dat hij het ecnige Kamerlid was geweest, dat minister Marchant, toen deze zijn rede over de abdij van Eg- mond had gehouden, had „doorzien"! Ongeveer een halve kilometer voor bij Roosendaal in de richting België, zal de ontworpen Rijksweg Breda Bergen op Zoom de beide spoorwegen naar Esschen en Bergen op Zoom krui sen. Voor rekening van het Rijk (Werk fonds 1934» wordt ten behoeve van die kruising, een viaduct in gewapend be ton gebouwd, volgens ontwerp van den Rijkswaterstaat. Dit viaduct, hetwelk komt te liggen in den Rondweg om Roosendaal, moet dienen tot overvoe ring van twee wegen, waarvan een voor snelverkeer. Op de brug komt tus- schen beide wegen een afscheiding niet voor het verkeer besjemd van 1.50 M. breedte De wegen worden elf -en yijt 'Meter breed en aan dc buitenzijde voor 'zich van voetpaden. Het geheele kunst werk kómt te rusten, behoudens de land hoofden, op drie pijlers. Aan het viaduct, dat een totale lengte krijgt van ruim 70 Meter, worden verwerkt 5500 M. betonpalen. ongeveer 2000 kub. Meter beton en 350000 K.G. wapenings ijzer. De Molenbeek, die loopt ten Zui den van de plaats waar het kunstwerk komt te liggen, moet over een kleine afstand worden omgelegd. Het spreekt van zelf dat de treinen loop gedurende de uitvoering van het werk geen hinder mag ondervinden. De aanbesteding zal plaats hebben bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, onder wier toezicht de uitvoering plaats vindt,, op 26 November a.s. De duur van hel werk zal ongeveer tien maan den bedragen. De kosten worden ge raamd op 114.000. 99 99 Sole Importen: Gepantserde smokkelauto rijdt op wagen van den controledienst in Gisteramorgen half zes reed een ge pantserde auto zonder stoppen voorbij den douanepost onder de Limburgscho gemeente Sibbe. Een dienstwagen van den Centralen Crisis-Contróle-Dienst kwam den wagen tegemoet en toen deze op het stopteeken niet wilde stil houden, openden de ambtenaren het vuur op den gepantserden wagen. De chauffeur dook daarop achter een pant serplaat. gaf gas en reed met volle vaart op de dienstauto in. De smokkel auto kwam er echter bii de botsing het slechtst af; de wagen werd zwaar be schadigd cn reed in een heg; de dienst auto werd ook wel beschadigd, doch kwam er betrekkelijk goed af. De roe- kelooze chauffeur vlpchtte weg; hem werden tevergeefs eenige schoten nage zonden. In de smokkelauto werd 500 kilo Bel gische margarine aangetroffen. BIJ DEN DOOD VAN MR. LODER 's-GHAVENHAGE, 7 Nov. - De Ne- derlandscho regcering heeft hedenmor gen een krans doen bezorgen ten sterf- huize van wijlen den oud-president van het Hof van Internationale Justitie Mr R. C. J. Loder. 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. De Bel gische gezant te 's-Gravenhage, de heer Ch. Maskens, heeft een bezoek gebracht aan de familie van wijlen dr. B. C. J. Loder om namens Koning Leopold en de Belgische Regeering de gevoelens van rouwbeklag over te brengen. Voorts heeft prof. ir. C. L. van der Bilt als waarnemend burgemeester der Residentie namens het Haagsche ge meentebestuur ten huize der familie Loder deelneming betuigd. Het bestuur der Academie voor Inter nationaal Recht heeft hedenmiddag ten sterfhuize van mr. B. C. J. Loder, die als lid der Financieele commissie deel uitmaakte van het bestuur dezer Aca demie, een krans bezorgd. Memorie van Antwoord in* zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvul* ling der pensioen* wet Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet enz. (het z.g. cumulatieontwerp) wordt het volgende ontleend: De Regeering acht geen termen aan wezig om cumulatie van inkomsten uit betrekkingen, die tengevolge van art. 2 van het K. B. van 1 Mei 1925 krach tens art. 1 der wet van 17 Juli 1923 met het Kamerlidmaatschap vereenigbaar zijn. met de schadeloosstelling als zoo danig genoten, te beperken, omdat daaruit zou vloeien de conseauentie dat het gelijktijdig bekleeden van een hoofdbetrekking en een nevenbetrek king in overheidsdienst cumulatiebeper king tengevolge zou hebben. De Regeering is hereid bii een even tueele Grondwetsherziening na te gaan of het wenscheliik is dat het geliiktii dig genot van pensioen als gewezen Kamerlid en van salaris als Minister worde beperkt. Wat betreft de onmerking dat aftrek zal moeten worden toegepast op het pensioen van een oud-minister die Kamerlid wordt, wordt aangeteekend, dat voor dezen geen andere maatstaf kan worden genomen dan die voor de andere amhtenaren. Overigens wordt bii nota van wijzi ging voorgesteld de vergoeding als Ka merlid een henerkendon invloed op pen sioen en wachtgeld te doen hebben. Bii een eventueêle Grondwetsherzie ning zal worden onderzocht of het nen- siopn als gewezen Kamerlid bii gelijk tijdig genot van inkomsten uit open bare kassen dient te worden beperkt. HOOFD VERBRIJZELD GRONINGEN, 7 Nov. Hednumddan t-nkt \t n t^l de arbeider J. S. uit Tolhert -^V.R.O. EN N.S.B. tneente Leek, bii bet dorscheo tusschen een wagen en een electromotor geraakt. Doordat de wagen doorreed, werd zijn hoofd volkomen verbrijzeld. De onge lukkige was op slag dood. ATOR zonder pijn op bet May-veet* tpiegelappxrzat do or gedipt. voetknndige. Nog een viertal zaken afge* daan, waarvan twee tegen denzelfden verdachte (Vervolg van ons vorig blad). De volgende zaken hebben alleen be trekking op den in den nacht van 8 op 9 Sept. 1930 te Maren gepleegde roof overval in dc woning van den kassier der Boerenleenbank W. A. Otten, die, nadat dc daders zich tot deze woning toegang hadden verschaft door inklim ming door een raam en openbreking van een deur en een luik, evenals zijn echtgenoote overmeesterd werd, terwijl hem zijn revolver werd ontnomen. De roofoverval heeft ruim ƒ3000 aan dc verdachten opgeleverd. Het eerst hebben zich te verantwoor den M. v. O., M. J. dc R. en J. J. v. B. De laatste doet mededeelingen over de inlichtingen van Verhoeven en L. van Orsouw en over de toedracht van den overval. Na verhoor van den kassier Olten en den wachtmeester Dc Gier houdt de officier van justitie requisitoir. Mr. van Everdingen acht de schuld van de verdachten bewezen. Hij eischt wegens diefstal met braak en inklim ming tegen v. B. 2 jaar, tegen O. 6 jaar en tegen dc R. ook 6 jaar gevangenis straf, voor de laatste met aftrek van voorarrest. Mr. Pullen uit Oss treedt op als ver dediger van de verdachten M. van O. en J. van B. Dc verdediger verzoekt rekening te houden met het feit, dat beiden reeds terecht hebben gestaan. Mr. P. Scheefhals, verdediger van M. J. dc R., vraagt in aanmerking te nemen, dat verdachte in de gevangenis een voorbeeldig leven heeft geleid. Er van beschuldigd, den overval mede te hebben gepleegd, staat terecht de 43-jarige arbeider L. L. de R., wien subsidiair ten laste is gelegd, dat hij op den uitkijk heeft gestaan. Verdachte legt een volledige beken tenis af. Op verzoek van van Berne was hij naar Maren gefietst. De Officier van Justitie merkt op, dat de verdachte niet ongunstig bekend staat, maar, daar het feit van ernsti- gen aard is, moet ook hier een zware straf worden opgelegd. Spr. eischt vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. van Dijk uit Eindhoven bepleit vrijspraak op juridische gronden. Vol gens zijn meening is de geëischte straf buiten iedere verhouding ten aanzien van het gepleegde misdrijf en het ver leden van den verdachte. Vervolgens wordt den 32-jarige koop man L. v. O. ten laste gelegd, dat hij het misdrijf opzettelijk heeft uitgelokt, door, vernomen hebbende dat V. de plaats wist waar veel geld was te ste len, met dit oogmerk V. met van B. in aanraking heeft gebracht; in de tweede plaats wordt hij er van beschuldigd, nat hij in September 1930 te Oss een door diefstal verkregen bedrag van 25.— uit winstbejag heeft vervoerd. Verdachte legt een bekentenis af. Na den roofoverval heeft hij bij de R. vier gouden tientjes gehaald. Na de getuigenverklaringen van Ot ten en dc Reuver wordt de zaak tegen L.'van O. geschorst. Den 44-jarigen G. J. V. wordt dan in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij het misdrijf heeft uitgelokt door aan J. J. v. B. mee tc deelen, dat in de woning veel geld was, terwijl hij die woning tevens heeft aangewezen. In de tweede plaats wordt hij van heling be schuldigd, doordat hij omstreeks half September 1933 van L. v. O. twee door diefstal verkregen gouden tientjes ten geschenke zou hebben aangenomen. Verdachte zegt, aan van B. het huis van den kassier te hebben aangewe zen en de plaats, waar de kassier sliep. President: „U hebt de plaats aange wezen waar de brandkast stond". Verdachte ontkent dit en zegt, dat het idee van inbraak van van B. is uit gegaan. Getuige L. v. O. zegt, dat hij met V. meermalen in het café van de Louw heeft gesproken. Ook aan getuige heeft verdachte gevraagd, of hij iemand wist om eens naar Maren te gaan. De agent van politie ten Westentend verklaart, dat verdachte vroeger veel misbruik van sterken drank heeft ge maakt. Getuige van B. weet niet of V. later geld heeft aangenomen. Dc Officier van Justitie acht bewe zen, dat dc verdachte de diefstal heeft uitgelokt en dat hij zich aan heling heeft schuldig gemaakt. Spr. requireert tegen hem een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorar rest. Mr. Schippcrijn zegt, dat de geëischte straf niet in verhouding staat met het misdrijf. Spr. acht echter niet bewezen, dat verdachte zich daaraan heeft schul dig gemaakt en hij bepleit dan ook vrij spraak met onmiddellijke invrijheid stelling van den verdachte. De rechtbank begeeft zich daarop in Raadkamer, waarna de president me dedeelde, dat er geen termen aanwezig zijn den verdachte onmiddellijk in vrij heid te stellen Hierna neemt de verdachte L. van O. weer in het beklaagdenbankje plaats. Door de rechtbank wordt afgezien van het hooren van dc overige getui gen. De Officier van Justitie Mr. van Ever- dingen oordeelt, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan medeplich tigheid en heling. Hij eischt een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger Mr. van Dijk uit Eind hoven, wijst op het funeste systeem om verschillende verdachten in een zaak tegen elkander uit te spelen als get ui- een. Op juridische gronden acht spr. bewezen, dat de verdachte zich aan geen ander strafbaar feit heeft schul dig gemaakt dan aan medeplichtigheid aan heling. PI. dringt er met klem op aan den verdachte alleen maar te ver oordelen tot den tijd van het voorar rest. Dc uitspraken der heden behandelde zaken zijn bepaald op 21 November. De volgende Ossche strafzaken wor den behandeld op 28 November. 41. Pat antwoordde niet, maar zat met zijn hoofd in de handen In diep gepeins verzonken. En toch zal ik die Pie- terse weer een kool stoven, mompelde Pat. Ik laat me niet ongestraft voor inbreker uitschelden. Zeg Pit, vroeg hij op eens, heb jij een zakdoek zonder gaten in je zak? Ja, een rooie, zei Pit, maar wat moet je daarmee? 42, Kijk jong, Ik hoop, dat we niet de heele nacht hier moeten zitten en voor we worden vrijgelaten, wou ik eerst een partijtje kikkers vangen en In jouw zakdoek opbergen. Ik heb een Idee, dat boer Pummels een goed woordje voor ons bij den commissaris zal doen. cn hem nan het verstand zal brengen, dat Pietersc zich vergist heeft en wij geen in brekers zijn. Het gevaar van politiek in de metapolitieke A.V.R.O. In De (c.h.) Nederlander heeft de heer Tj. Krol, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, gewaarschuwd tegen een verovering van dc A.V.R.O. cn dc N.C.R.V. Naar aanleiding hiervan schrijft men uit Groningen aan de N.R.Ct. het vol gende: Inderdaad blijkt uit de samenstelling van de lijst van candidaten voor de ver kiezing van de gewestelijke besturen van de A.V.R.O., dat de N.S.B. er op uit is, door middel van het stembiljet haar invloed in deze niet-politieke om- roepverceniging te vergrooten. Op zich zelf zou het niets erg zijn, als in de gewestelijke besturen ook een enkele N.S.B.-er zitting had; .iets anders wordt de zaak echter, Indien de N.S.B. langs" dien weg de macht in handen tracht to krijgen. Zooals men weet, bestaat het bestuur van de A.V.R.O. uit 7 personen, die worden aangewezen door de consuls der verschillende provinciën, op hun beurt gekozen uit dc gewestelijke besturen. Deze gewestelijke besturen worden ge vormd door 5 leden, die door de geza menlijke leden van het gewest worden gekozen. Elk jaar treden van de 5 leden van het gewestelijk bestuur 2 leden af; de candidaatstelling dient tc geschieden door ten minste 10 leden van de A.V.R.O Tot nu toe werden althans in het gewest Groningen - door dat er geen tegencandidaten werden gesteld, de bei dc aftredenden telkens bij enkele can didaatstelling herkozen. Dezen keer zal dat echter niet gaan, want thans zijn er twee tegencandidaten gesteld. Er za! derhalve gestemd moeten worden. Deze stemming geschiedt door middel van een stembiljet, dat de Avro-leden wordt toegezonden met gefrankeerde enve loppe, waarin zij het stembriefje inge vuld dienen op te zenden naar een notaris te Amsterdam, ten wiens kan tore do uitslag wordt opgemaakt. Op zich zelf zou er natuurlijk niets tegen zijn, als een paar aftredende le den van het gewestelijke bestuur eens werden vervangen door een paar ande ren. mits deze vervanging niet ge schiedt met politieke oogmerken. De beide tegencandidaten in het gewest Groningen blijken echter te zijn twee heeren, die in de N.S.B. aldaar een voor aanstaande plaats hebben, dr. J. W. Hartgerink en J. Blom, twee inwoners van Groningen, die tot dusver voor zoo ver hel gewestelijk bestuur bekend is, nooit op eenigerlci wijze van hun bij zondere liefde voor de A.V.R.O. hebben blijk gegeven. k deze candidaatstelling zou, wan neer het een op zich zelf staand geval betrof, niet Aerontrustend zijn voor de toekomst van de A.V.R.O., een ander aanzien krijgt de zaak, wanneer, zoo- als gebleken is, in alle andere provin ciën dezelfde verkiezingsmanoeuvre in toepassing wordt gebracht, uitgezonderd alleen Zeeland en Limburg. Waar zooals boven is gezegd jaarlijks van de 5 leden van bet gewestelijk bestuur aftreden, is het dus mogelijk in twee jaar de meerderheid te verkrij gen in de gewestelijke besturen, de door leden van de N.S.B. en waar xleze ll consuls, aangevuld met een ver tegenwoordiger uit de leden in het bui tenland, de leden van het dagelijksch bestuur verkiezen het bewind in han den te krijgen. Het gevaar, waarop de heer Krol heeft gewezen, is dus werkelijk niet denk beeldig, vooral als men bedenkt, dat on der dn Avro-leden ongetwijfeld vele N.S.B.-ors zitten; de Avro-leden toch ko men voornamelijk uit dc middenstands- kringen, waarin ook de N.S.B. zijn meeste aanhangers heeft. Zijn do Avro-leden, die van oordeel zijn, dat deze prachtige vereeniging haar neutraliteit moet behouden en in geen geval verpolitiekt mag worden, niet op hun qui vive, dan kunnen zij bij de stemming op 24 November a.s. voor de verrassing komen te staan, dat de neutrale vertegenwoordiging in de gewesten voor bijna dc helft in handen der N.S.B. is gevallen. Dat een verovering van de macht van het bestuur van do A.V.R.O. door de N.S.B. of welke politieke partij ook, noodlottig zou zijn, behoeft zeker niet te worden aangetoond. Een algemeene exodus van leden ,die zich met de be ginselen dier politieke partij niet kun nen vereenigen, zal het gevolg zijn! On ze mooie neutrale Nederlandsche radio- omroep zal uiteenspatten cn zijn bezit tingen zullen ten deel vallen aan een beweging, die ze zal trachten aan te wenden voor de propaganda van hare politieke beginselen. Dc A.V.R.O.-leden dienen derhalve op hun hoede te zijn en zich als één man te koeren tegen den indringer! VERDACHT VAN INBRAAK AMSTERDAM. 7 Nov. Naar wij vernemen bevinden zich in het politie bureau aan hot I^cidscheplein vier pcr- sonenn hekenden van politie en ju stitie omtrent wie het vermoeden bestaat, dat zij betrokken zijn bij de omstreeks half September gepleegde in braak in het gebouw van den gemeen telijken Woningdicnst aan de Stadhou derskade, waarbij een tweetal kluizen op een uit vakmansoogpunt Ingenieuze wijze is geforceerd en een groot bedrag werd buit gemaakt. Of het viertal in bewaring zal blijven, zal geheel afhan gen van het feit, of het verdere onder zoek der recherche, welke onvermoeid bezig is om in deze zaak klaarheid to brengen, zoodanig bezwarend materiaal tegen hen zal opleveren, dat hun op sluiting ondanks hun ontkentcnis ge wettigd zal zijn. In elk geval volgt do politie thans een bepaald spoor. VAN DE BRUG IN HET WATER GEREDEN Woensdagavond half negen is to 's-Hertogenbosch een luxe-auto, komen de uit dc richting Utrecht en bestuurd door den heer Asmann uit Hilversum, en waarin mede was gezeten mej. Bayens uit Oppijnen, bij de brug aan den ingang van de stad ter hoogte van de Orthcnstraot door de brugleuning gereden en in hot water gestort. Geluk kig bleef de kap boven het wateropper vlak, zoodat de politie, die met red- dingsmateriaal arriveerde, langs dezen weg de inzittenden heeft kunnen bevrij den. Zij bleken geen letsel te hebben bekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat een plotselinge fout in de stuurin- tegenwoordige consuls te vervangen J richting oorzaak van het ongeval uao.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7