AUTOBANDEN PON Stadsnieuws Ontrechting der Joden in Duitschland VUURWERK IN HET fbiiScAe Uudjti VITESSE Agenda Omtrek De niet goedgekeurde begrooting Kerknieuws R.K. Werklieden- vereen. te Soest Ingezonden 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 11 NOVEMBER 19J5 Voordracht van den heer Jos. Gompers uit Amsterdam voor „Nut en Ge* noegen" Voor de Joodsche verceniging „Nut en Genoegen" alhier, sprak gisteravond in Sociëteit „Concordia" de lieer Jos. Gom pers uit Amsterdam, lid van het Finan cieel Comité van het ..Noodfonds 1933" ovr „Oorzaak en gevolg van de ontrech ting der Joden in Duitschland". De heer P h. R i n t e I. voorzitter der verceniging. heette de vele aanwezigen welkom en wees er op. dat deze avond bedoeld was als in -ot van een nieuwe plaatselijke actie tot het inzamelen van bijdragen ten behoeve van het Duitsche Vluchtelingenwerk, dat verhoogde aan dacht vroeg in verband met de beruchte wetgeving van Neui^nberg. De heer Gompers ving zijn voor dracht aan met een vluchtige beschou wing van den groei van het Nationaal Socialisme in Duitschland, waaraan een volkomen verdrukking van het daar le vende Jodendom gepaard ging. In welke mate het anti-semietisme zich daar ont plooit had, meende spreker het beste te kunnen weergeven met enkele citaten uit „Mein Kampf" van Hitier. Daarnaast werden enkele voorbeelden gegeven van gevallen, die bij het Vluchtelingen-Co mité te Amsterdam bekend waren gc- worde en die wel heel duidelijk aantoon den hoe. in de eeuw der beschaving het Duitsche volk volkomen teruggevallen was naar be ippen, die in die eeuw niet alleen niet meer pasten, doch er ook vol komen mede in strijd waren; in strijd ware met.ieder gevoel van en iedere, ge dachte aan menschelijkh'eid. Onze Duit sche geloofsgenooten, aldus spreker, le ven als gevangenon. wier „bevrijding" dringend noodzakelijk is. Ook de natio naal-socialistisrhe pers zorgt voor regel matige ophitsing tegen het Joodsche .volksbestanddeel. Het Vluchtelingen-Comité had gehoopt, dit voorjaar zijn werkzaamheden te kun nen liquideeren, doch in plaats daarvan is nieuwe en verhoogde actie noodig ge bleken in verband met den verscherpten strijd in dit jaar. Met een enkel woord wees de heer Gom pers op het zoo belangrijke jeugdpro bleem om dan het eerste gedeelte van zijn voordracht te besluiten met het weer geven van een passage uit de rede van prof. D. Cohen, uitgesproken tijdens de protestmeeting in de Apollohal te Am sterdam op 19 September j.l. Tijdens de pauze konden de aanwezi gen kennis nemen van een kleine expo sitie van boeken, couranten, tijdschriften en foto's uit het Derde Rijk, waaruit men zien kon op welke wijze het Duitsche volk momenteel wordt voorgelicht. In het tweede gedeelte van dc lezing schetste de heer Gompers den omvang van de werkzaamheden van het Vluchte lingen-Comité en van „Noodfonds 1933" Sinds 1933 werden in Amsterdam niet minder dan 5600 gevallen behandeld, waarbij men aan 3200 een nieuw bestaan in andere, landen, voornamelijk in over- zeesche landen, heeft kunnen verschaf fen. Dankbaar maakte spreker gewag van de welwillende houding der Neder- landsche regeering, die land in den Wie- ringermeer ter beschikking had gesteld voor landhouwleerlingen. Een en ander kost heel veel geld. Am sterdam heeft 4000 per week noodig. Onze offervaardige landgenooten steu nen hier een zaak, die méér dan liefde werk is. Het is toch onze plicht te zorgen voor hen, die om hun Jood-zijn uitgewor pen werden. Dit werk, aldus besloot spre ker, moet tot een goed einde worden ge bracht! De heer Rintel dankte den spreker ten slotte \voor zijn nuttige voordracht en wekte op tot deelname aan het werk, dat uit den nood der tijden geboren is. GEVONDEN VOORWERPEN 24 October10 November Diverse rijwielmerken, een ceintuur, 1 paar dames handschoenen, een traject- kaart, een kinderhandschoen, een 10-gul- den-biljet, een vulpen, een damescein tuur, diverse portemonnaie's, een me daille, 1 paar dames handschoenen, een kindertaschje, een heerenrijwiel, een sportriem, een glacé handschoen, een zegelring, een trouwring, een hccren vilthoed, een armbandhorloge, een kraansleutcl van een melkbus, een dek sel van een melkbus, een rozenkrans, een kinderportemonnaie. een heeren hand schoen, een meisjesmuts, een Theresia boekje, een sluiting motorkap van een auto, 1 paar gymnastiekschoenen, een sierspeld, een armbandje, honden, een stijgertouw, een R.K. gebedenboekje, een autoslinger, een polshorloge, een oorbel, een zegelkaart. een poesje. 2 etsjes, een alpinomuts, een kindertaschje, een kus sen, een touw, een vulpotlood. Inlichtingen gevonden voorwerpen aan het hoofdbureau van politie, dagelijks van 912 uur v.m. en van 2—4 uur n.m. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.Oo12.20 London Regional. 12.20— 2.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.206.50 Diversen. 7 .8.— Gram. Uitz. A.R.C. 8 .9.35 London Regional. 9.35—12.Boedapest. T.B.C.-BESTRIJDING TE AMERSFOORT De Zaterdag ten bate van de lighal- len gehouden collecte heeft f 50858 op gebracht. Men verzoekt ons lanes de zen weg dank te brengen aan collectri- ces en collectanten, alsmede alle ande ren. die tot het welslagen van deze col lecte hebben bijgedragen. LEUSDERKW ARTIER Een geslaagd einde van de feest» en winkelweek Tot slot van dc feestelijkheden in het Leusderkwartier is er Zaterdagavond een vuurwerk geweest op het terrein van den A. B. v. L. O. Liet het weer zich aanvankelijk niet zoo mooi aanzien, tegen den avond had koning Aeolus zijn machtige zonen te ruggeroepen en bleef als tegenwerker van duisternis en vuurwerk dc volle maan over. Op en om het veld was het dan ook een drukte van belang en dit gepaard aan verrassend goed vuurwerk, deed den avond slagen. Wel miste men stem ming. Maar daar waren redenen te over voor. Zoo is deze tijd van het jaar b.v. lang niet zoo geschikt voor feest vieren op een terrein als de zomermaan den. Het gearmd en zingend over en weer trekken bleef achterwege; trou wens, meer en meer raakt deze gewoon te uit dc mode. Zoo kon men dc menschen rustig heen en weer zien loopen in afwachting van do dingen, die komen zouden. Af en toe werd ile stilte onderbroken door een stukje muziek van de mondorgelclub „Leusderkwartier" en het muziekcorps van het eerste regiment huzaren onder leiding van onderkapelmeester Duyvcn- hoven, Ruim half elf gingen dc eerste vuurstralen de lucht in; regelmatig zoch ten de „trilleis" hun doode punt, op om dan te besluiten met een knal of de ont plooiing van fraaie lichtkogels. Geluk kig werd na eenigen tijd het tegenlicht van dc schijnwerpers weggenomen, wat vooral den grootere stukken ten goede kwam. Daaronder waren naast vele oude bekenden die het overigens best doden, al duurden zij kort een paar aardige origineelc stukken. Ook het slot mot de reclame „koopt in het Leusder kwartier" was goed geslaagd. Na afloop hebben wij zoo terloops geluisterd naar het oordeel van het publiek over dit vuurwerk. Algemeen was men eenigs- zins verrast geweest door liet slot van deze feest en winkelweek. Wanneer wij hier deze tevredenheid, die wij zeker dee- len, vermelden, is dat, omdat men veel al niet weet, hoe iets bij de menschen in den smaak gevallen is. Hoe het ook zij, het. bestuur, dat deze lichtweek ge organiseerd heeft, kan met voldoening op haar werk terugzien. Duidelijk is ge bleken. dat al het licht, waarmede het Leusderkwartier de menschen getrokken heeft, juist omdat het daarvan altijd verstoken was, niet noodcloos gebruikt is. Het is dan ook te hopen dat de be langstelling van het publiek in eeniger- mate van blijvenden aard zal blijken te zijn. De organisatoren hebben inderdaad in dc.c gedaan, wat ze konden en voel bereikt! UIT DE S.D.A.P. De heer Noordewier tot lid van den partijraad gekozen Gisteren had te Utrecht de gewestelij kc vergadering plaats van het gewest Utrecht der S.D.A.P., onder leiding van den heer B. J. J. Weijkamp. Aan dc orde kwam o.a. de benoeming van leden voor den partijraad. Tot een daarvan werd de heer B. Noordewier benoemd, na her stemming met het aftredend lid, dd heer Nieuwenliuizen uit Zeist. UTR. STEDELIJK ORKEST Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het vierde abonnements concert door het U.S.O. plaats. Solist is Willem Andriessen. Het programma is als volgt: 1. Ouverture tot „Ruv Blos" (Drama van Victor Hugo) Op. 93 van F. Mendels sohn, Bartholdy. 2. Symphonic IV in b, op. 120, van R. Schumann. 3. Concert voor piano en orkest in d, op. 15, van J. Brahms. 4 KOVACS LAJOS IN STRIJD MET ONZE POLITIE! Zaterdagmiddag zal op sportterrein Birkhoven een gedenkwaardige voetbal wedstrijd geleverd worden. Onze politie mannen, elf in getal, binden dan den strijd aan tegen het voetbalteam van „Kovacs La jos". Wat zal in dien kamp een muziek zit ten! VOOR BIJ GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvraag van weekgevers Boven de 18 jaar: 6 Dagmeisjes; 6 dienstboden; 1 Huishoudster; 2 meis jes voor wasscherij; 1 kleermaker (halt- was); 1 metaaldraaier (halfwas); 1 rei ziger; 9 colporteurs. Beneden de 18 jaar: 2 meisjes voor wasscherij; 1 meisje voor weverij: 2 meisjjes voor inpakwerk; 3 dagmeisjes; 2 Cigarillosmaaksters; 1 magazijn jon gen. Aanbiedingen werkzoekenden Boven de IS jaar: 1 accountant (ass.) 1 agent; 7 arbeiders zecpfabr.; 4 auto- geenlasschers; 2 automonteurs: 1 bande rol loerder; 6 banket- en broodbakkers; 2 banketbakkers; 25 bankwerkers; 1 beeldhouwer; 3 behangers-stoffeerders; 5 betonvlechters; 9 betonwerkers; 3 bier- bottelaars; 2 blikslagers; 1 bloemist; 2 boekbinders; boekdrukkers; 8 boekhou ders; 3 bouwk. opzichters; 8 broodbak kers; 2 buffetjuffrouwen; 36 chauffeurs; 1 chocoladewerker; 2 colporteurs; 3 con structiewerkers; 1 correspondent; 3 dag meisjes; 16 dienstboden; 3 Electr. lus- schers; 1 Emballeur; 3 expeditieknech ten; 54 fabrieksarbeiders; 1 forceur; 1 framebouwer; 3 framevijlers; 1 gas- en waterfitter; 3 graniet-schuurdors; 109 grondwerkers; 25 havenarbeiders; 3 hoef smeden; 1 houtfraiser; 12 huishoudsters; 5 huisknechts; 4 hulp i.d. huishouding; 2 hulpvakarbeiders (typ); 2 meeturbei- ders; 1 belontimmerman; 1 steenzager; 1 borstelmaker; 1 klompenmaker; 1 che misch wasscher; 1 chef-lakker; 1 Eta leur; 1 buffetchef; 7 bouwk. teekenaars; 2 kapsters; 3 hoofdonderwijzeressen; 4 incasseerders; 4 inpakkers: 2 instru mentmakers; 32 kantoorbedienden (mann.); 14 kantoorbedienden (vrouw.); 11 Kantoorwerksters: 6 kapppcrshcdicn- den; 10 kellners; 4 Ketelmakers: 1 Kin derjuffrouw; 1 Kistcnplakker; 9 Kleer makers; 1 Klinker; 4 Koks 1 Kopersla ger; 7 Kruideniersbedienden; 2 Kui pers: 1 Lederbewerker: 11 Letterzetters: 3 Lompensorteerders: 11 Loodgieters; S Loopknechts; 167 Losse arbeiders: 7 Machinale houtbewerkers; 8 Machine bankwerkers; 1 Machinist; 17 Magazijn knechts; 3 Magazijnmeesters; 6 Metaal- draaiers: 1 Mctaalfraiser; 1 Mctaalscha- ver; 5 .Metaalslijpers; 55 Metselaars; 4 Meubelbeitsers; 22 Meubelmakers; 3 Meubelstoffeerders; 1 Modelmaker; 2 Monteurs; 7 Onderwijzers; 62 opperlie den; 5 Pakhuisknechts; 1 Pettenmaker; 1 Pianostemmer; 1 Gereedschapmaker; 1 Graveur; 1 Kabellasscher; 1 Metaal zager; 1 Ycrnikkclaar; 1 Wioelnmaker; 3 Zilverslijpers; 1 Papiersnijder; 1 Fi liaalhouder; 1 Casscrollier; 2 Contro leurs; 2 Coupeuses; 1 Weefster; 5 Plaat werkers; 2 Radio-monteurs; 7 Reizigers; 2 Rijwielherstellers; 4 Rijwiellakkers; 7 Rijwielmonteurs; '4 Scheerders (textiel); 85 «Huisschilders; 37 Schilslers; 6 Schoenmakers; 16 Sigarenmakers; 2 Sigarensorteerders; 12 Smeden; 8 Sla gers; 5 Soldeerders; 2 Spoorwegarbei ders; 1 Steenhouwer; 4 Steno-typisten; 6 Stokers; 13 Straatmakers; 11 Straat- makcrshandlangers; 34 Stukadoors; 1 Suikerwerker; i Tabak strip per; 1 cloc- tro-techn. teekenaar; 2 Werktuigkundig- Tcekcnaars; 1 Teekenaar centr. v.; i Textielarbeiders; 94 Timmerlieden: 11 Tuinlieden: 1 Twijner; 4 Veldarbeidcrs: 1 Venter; 1 Vcrfmaler; 11 Naaisters; 3 Ververs; 19 Verwarmingsmonteurs: 4 Yerwarmingstechn.: 2 Viltbewerkers; 16 Voegers; 13 Voerlieden; 1 Vuurwerker; 5 Wafelbakkers; 3 Wagenmakers; 1 Waker; 2 Waschknechts: 1 Warmoe- zier; 5 Werkmeester: 50 Werkvrouwen; 38 Wevers; 5 Winkelbedienden; 10 Winkeljuffrouwen; 1 Zadelmaker: 1 Zilversmid; 14 Olieslagers; 1 Cigarillos- inpakker; 1 Ringer. 2 Vertegenwoordi gers; 1 Varensgezel; 1 Bezorger; 1 Huisbewaarder; 11 Onderwijzeressen; 2 Verpleegsters. Beneden de 18 jaar: 3 Automonteurs; 4 broodbakkers; 18 dagmeisjes; 1 Elec- tricien; 1 Expeditieknecht; 9 fabrieks- jongens; 1 ass. tandarts; 1 inpakster; 9 kantoorbedienden (mann.); 13 kan toorbedienden (vrouw.); 2 kappersbc- YVAPENSTILST ANDSDAG Wapenstilstandsdag we blijven In gedachten even staan En we denken aan wat oorlog In 't verleden heeft gedaan Wij staan klaar inet nieuw vertrouwen Op den Waponstilstandsdag, Die ons kond doet van oen oorlog, Die zich niet herhalen mag En we kijken met verlangen Nieuwe toekomst tegemoet, Naar een tijd'" van grooter welvaart, Die v'O' or onheil ons behoedt! Als we zóó naar vrede staren Op den Waponstilstandsdag, Als wc zóó ontplooien willen Permanenten vred' vlag Moeten óók de oogen even Naar het strijdend Oosten gaan En wij zeggen: 't Vredes-lichtbeeld Wordt daar bitter slecht verstaan 11 NovemberWapenstilstand Eens... de dag van blij bericht... 11 November... th&ns de snieckbcê: Yredeslicht door Vredesplicht! PHIL1A. dienden; 1 kcllner; 1 kleermaker; 1 loopjongen; 14 losse arbeiders; 1 ma chinebankwerker; 1 magazijnknecht; 1 metaaldraaier; 3 metselaars; 3 meubel makers; 3 rijwielherstellers; 1 rijwiel- monteur; 3 schildecrs (huis); 3 slagers; 2 steno-tvpisten; 1 straatmaker-handl. 2 tabakstrippers; 1 teekenaar (plectro- tcchn.); 2 tuinlieden; 1 naaister; war- moezier; 1 winkelbediende; 6 winkel juffrouwen. ER ONTBRAK WAT! Tegen den bestuurder van een motor rijwiel is proces-verhaal opgemaakt door dc politie, omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs en wegenbelasting- kaart, terwijl verder spiegel en letter en nummer ontbraken. GARNIZOEN Eerste-luitenant P. W. van Duin, van het 18c regiment infanterie, is sinds 1 October voor één jaar gcdétacheerd bij de vrijwillige burgerwacht te Amsterdam A.G.V. „WILHELMINA" Door de Chr. Gymnastiekvereniging „Wilhelmina" zal 5 Februari een uit voering gegeven worden in Amicitia. VOORDELIGE AANBIEDING BURGERLIJKE STAND 9 November Geboren: Johanna Jannette, dochter van Gerrit Timmer en Alida Potman. Maria Wilhelmina Lapet. Overleden: Wilhelmus van der Pol, oud 69 jaar, echtgenoot van Elsje Maria Gecrtruida van Mecrtcn. H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering van de Wet op uitverkoop en oprui ming! DAAROM PAPIEREN RECLAMEI Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMINASTRAAT 10 Grand Theatre. Vertooning van de film „Konigswalzer. Zondags 2 uur, 450 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- oée om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films „De vrouw in de gevangenis" en „De depperc lafaard." Voorstellingen: Zaterdag 250, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 250 en 8 uur. Zondags doorloopend van 150 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de film: „De Rozenkrans" van 8 t/m. 14 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 njn. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met. Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 216 November. Sierkunst Tentoon stelling werken van W. J. van Dam. Dagelijks van 10—5 uur, Zondags van 2—5 uur. 11 November Luthersche Kerk Openba re samenkomst uitgaande van Ale. Ned. Vrouwen Vrede Bond en Kerk en Vrede. Spreker dn. J. R. Immink uit Utrecht De clamatie Mevr. van Veen-Wilson uit Alk maar. 8 uur n.m. 12 t/m. 16 November. Sierkunst Ten toonstelling op gebied van kunstnijver heid met werk van K. W. Eschauzier, Hobbelen J. Uhl. Geopend van 10 tot 20 Hobbelen J. Uhl. Geopend van 10 tot 20 12 November. Grand Thé&tre. Film middag voor de Vereeniging van Huis vrouwen. Vertooning van: „Altijd Wel kom" (firma Droste). 2H uur. 12 en 13 November. Amicitia. Bazar van den Evang. Lutherschen kring. Ge opend van 10 uur v.m. tot 12 uur n.m. 14 November. Ruitersportverecniging „Eemland." Rallye-paper met cross country bij Hoogland. Start heeft plaats om 1 uur bij de Rijschool. 14 November. De Valk. Toonecluitvoe- ring door „Advendo." Opgevoerd wordt de klucht: „Daar liegen we ons uit." 8 uur n.m. 15 November. Amicitia. Filmavond van de B.V.L. 8 uur n.m. 15 November. Markthal. Propaganda- vergadering v. d. Chr. Besturenbond en Chr. Nat. Vakverbond. 8 uur n.m. 16 November. Amicitia. Uitvoering door leerlingen van Sophie H. v. Galen en Louise G. Brandsen v. Veen. 7 uur n.m. 16 November. Monopole. Bridgc-con- cours door de bridge-club Amersfoort t.b.v. de Kinderherstellings- en Vacantie kolonies. 8 uur n.m. 16 November. De Valk. Soirée van de R.H.B.S. 7.30 uur n.m. 1630 November. „De Poth." Najaars tentoonstelling van het Amersfoorlsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 17 November. De Valk. Kadercursus S.D.A.P. en N.Y.V. 18 November. De Valk. Ned Reis Ver ceniging. Wintersportlezing van de heeren Ramersdorfer (skileeraar in Oos tenrijk) en Beurs over Wintersport, 8 uur. 20 November. R.K. Bond van Handels- Kantoor en Winkelbedienden. Bondsse- cretaris A. Bocrsma houdt inleiding over: „De bcteekenis der vrije Christe lijke Vakbeweging". 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O. 8 uur n.m. 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 24 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort. 8 uur 25 November. Amicitia. Filmavond van 't Nut. 8 uur n.m. 29 November t/m. 1 December. Markt hal. Amersf. Kleinvocfokkersvcreeni- ging houdt de 10e nationale tentoonstel ling. Opening 9 uur v.m. 30 November. De Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-Off. UTRECHT 11 November. Stadsschouwburg. Opera Italiana. Voorstelling van „De Trou badour." 11 November. Tl vol i. Zevende Volks concert door het U.S.O. 8.15 uur n.m. 12 November. Stadsschouwburg. Lief dadigheidsvoorstelling door het Utr. Studenten Tooneel van „Het Politio- raadsel." 7.30 uur n.in. 13 November. Tivoli. Vierde Abonne mentsconcert van het U.S.O. 8.15 uur n.m. 14 November. Stadsschouwburg. Op voering van de revue: „Do blokken doos", o.l.v. Fientje de la Mar. 8.15 uur n.m. 15 November. Tivoli. U. S. O. Kamer- muziekavond. Het Hollandsch Strijk kwartet, 8.15 uur n.m. B. en W. van Soest stellen voor over de reserve te beschikken SOEST. In dc agenda voor de raadsvergadering van a.s. Maandag hebben B. en W. reeds voorzien in een gedeeltelijke regeling van dc gevolgen van het K. B. van 11 Oct. j.l. inzake onthouding van de goedkeuring der be grooting 1935, en wel door verhooging van hot aantal opcenten met 20 tot 75 op de gemeen t e fondsbelasting. Hierdoor komt een bate van naar schatting 20.000. Nu dient nog een regeling te worden getroffen van de ontvangsten en uitga ven van het voormalig grondbedrijf in ue gemeentebegrooting 1935. Volgens het bedoeld K. B. is ten aan zien van het gemeentelijk grondbedrijf art. 252, 2c lid der gemeentewet niet vol ledig nageleefd, omdat een onder goed keuring van Gedep. Staten door den Raad vastgestelde regeling van het be- iicer van dit bedrijf vooralsnog niet is tot stand gekomen. Onder deze omstan digheden kan van een afzonderlijke be grooting voor het grondbedrijf, als be doeld In art. 252 der gemeentewet, even min sprake zijn. Het gevolg hiervan is, dat de ontvangslcn en uitgaven, die tot nu toe in de begrooting van het grond bedrijf waren geregeld, in dc begroo ting der gemeente moeten worden op genomen. Daartoe hebben B. en W. dc ontvangsten en uitgaven van de grond- bedrijfsbegrooting opgenomen in een ontwerp-bcsluit. tot wijziging der ge meentebegrooting 1935. DE N.S.B. TE SOEST SOEST. Vrijdagavond was het ge- houwtje van de N.S.B. gelogen aan het Kerkpad tot de laatste plaats bezet, toen de heer Dc Bruin met zijn onder werp „Komedianten" aanving. Spreker wees er op, dat er ook in Nederland geen eenheid meer is. noch op politiek, noch op godsdienstig ter rein. 't Is alles komedie! Hel Nationaal Socialisme staat de gezonde volkseen heid voor. en die alleen kan Nederland redden. Het verzegelen van dc pers van Volk en Vaderland zal niet tot gevolg hebben dat de waarheid aan ketenen wordt gelegd, want dit zal onmogelijk blijken. Sprekende over de volksverscheuring beweert dc heer De Bruin, dat alleen de N.S.B. het volk tot samengroeiïng kan brengen. ABONNEMENTSCONCERTEN IN MUSIS SACRUM BAARN. Do abonnementsconcerten welke ook dezen winter weder zullen worden gegeven, zullen plaats hebben des Vrijdagsavonds in Musis Sacrum, en wel op 17 Januari, 28 Februari en 27 Maart e.k. Het eerste concert zal hetzelfde ka rakter hebben als dc laatste jaren steeds het geval is geweest; het tweede brengt liet bekende trio Hellmann, van Wezel en van Renesse. terwijl het derde con cert zal worden uitgevoerd door een grooter orkest. VERKEERSONGELUKKEN TE HILVERSUM HILVERSUM. Op den hoek Haven straat—-Taludweg was er een aanrij ding tusschen een in eerstgenoemde straat koerende taxi en een driewie- iige bakfiets, waarvan de bestuurder niet voldoende aandacht schonk aan bet verkeer ter plaatse. Het linker voor- spatscherm van de auto werd inge deukt. Enkele oogenblikkcn na deze aanrij ding botsten op dezelfde plaats een motorrijder en een fietser tegen elkaar, doordat zij elkander, mede tengevolge van het drukke verkeer, verkeerd be grepen. Van de fiets werd het voor wiel verbogen. Dc 19 jarige C. S. uit de Coehoorn- straat werd bij het oversteken van de Groest aangereden door een onbekend gebleven autobestuurder, die den voet ganger vermoedelijk te laat opmerkte. Van twee door S. vervoerde gaslampen braken de glazen en de kousjes. Per soonlijke ongelukken bleven achter wege. DE DOORLOOPENDE VOORSTELLING HILVERSUM. Ten nadeelc van M. V. uit de Radiostraat verdween een in het rijwielrek van de Openbare Leeszaal aan den 's Gravelandscheweg geplaatste fiets. Ilctzelfdo lot onderging het karretje van S. L.. wonende Oude Eemnesser- straat, wiens fiets enkele oogcnhlikken onbchcer voor een perceel aan het Langgewenscht was gezet. TOLHEFFING LOOSDRECHT. 9 Nov. Bij Konink lijk besluit van 5 November 1935 is bet recht van tie 's Gravelnndsche polder tot het mogen beffen van brug- en sluis- gelden op dc 's Gravelandschc vaart en tot het mogen heffen van tolgeld op den weg tusschen Loosdrecht en "s Graveland verlengd tot uiterlijk 6 November 1936. Hoewel van verschillende zijden reeds herhaaldelijk is getracht de tol tusschen Loosdrecht en 's Graveland te doen ver dwijnen hadden de pogingen hierom trent tot nog toe geen resultaat. Het is te verwachten, dat de bestaande toe stand nog wel enkele jaren zal blijven als tot nog toe het geval was. NEDERL. HERVORMDE KERK Drietal te Enschede: ds. L. R. van den Broek te Drachten, ds. J. Elkema te Schagcn en ds. J. L. dc Wolf te Hil versum. Bedankt: voor Puttershoek ds. Th. G. Vollebregt te Hoornaar. Viering van het 25*jarig f bestaan SOEST. De Katholieke werklieden* vereeniging, afdeeling parochie St. Pe trus en Paulus te Soest vierde Zondag haar vijf en twintig jarig bestaan. De feestcommissie bestond uit de heeren J. 11. Hom, voorzitter. M. v.d. Berg en T. Roeten, die getracht hebben bet feest zoo uitgebreid mogelijk to doen zijn. Allereerst heeft de commissie gevraagd bet bijwonen van de oefenin gen van bel drie daagsch Triduum en bet tot slot 'daarvan Generale II. Com munie. Dit reeds is, volgens de com missie een goede propaganda voor deze organisatie. Het Triduum onder leiding van een F. Pater Franciscaan in de kerk van St. Petrus en Paulus is j.l. Donderdag avond reeds aangevangen mot een lof met preek, terwijl Vrijdag, Zaterdag H. Missen zijn gecelebreerd, gevolgd op Zondagmorgen door een H. Mis tot in tentie der jubileerende vereeniging, met Generale H. Communie der leden en een toespraak van den Pater. Na dc Hoogmis werd Zondagmorgen den leden een gemeenschappelijk ont bijt aangeboden in bet St. Josephge- bouw waar vriendelijke toespraken wer den gehouden, waarna tot 1 uur een diukbezoclitc receptie plaats vond, waar behalve de 11.11. Geestelijken vele voor aanstaande Katholieken uit onze ge meente hun gelukwenschcn kwamen aanbieden. Een wensch van een hun ner: „Moge dit feest er toe bijdragen, (lat bestuur en leden hard en eensge zind, met oen zuivere meening blijven werken om deze vereeniging tot hooge- ren bloei te brengen. Versterking in ge halte en in aantal is zeker in deze pa rochie nog mogelijk. Dit kan geschie den wanneer do handen worden ineen geslagen. Offers moeten daarbij ge- In acht worden. Ontwikkeling is noodig. Deze kan nu zoo gemakkelijk verkre gen worden, omdat de treurige tijds omstandigheden de werkloosheid zooveel ledige uren beschikbaar stellen. Moedig voorwaarts, ais vurige Katholie ken, strijdend voor uw geloof, strijdend voor uw stand, maar dat alles in broe derlijke liefde." zal zeker door allen zijn beaamd. s Middags om 3 uur was er een bij eenkomst van dc kinderen der leden schoolgaande kinderen van 6 tot 13 jt-.ar, Na een vlotte openingsspeech van oen voorzitter van de feestcommissie, den lieer Hom, volgden vroolijkc licht beelden gegeven door den geestelijke ad viseur der verceniging, Kapelaan Oost veen, waarna versnaperingen werden uitgedeeld. De kinderen hebben een prettige mid- nag gehad, waarover ze zeker nog lajig zuilen nababhclcn. Het slot van het feest ving half acht aan in het St. Joseph gebouw waar al lereerst de voorzitter van de feestcom missie een warm toegejuichte propagan- oat-toespraak hield, terwijl verder mu ziek, zang en tooncclspel elkaar afwis selden, onder ntedewerking van de V roolijkc Jantjes en de The Six Band uit Hilversum. In 't bijzonder w illen we nog even ge wagen van een kort propagandistisch woord van don oud-Bondsvoorzitter den heer H. Brouwer uit Hilversum, die de ze afdeeling prees om zijn voorvarend- beid en goed leiding. Het slot was het lied van Ds. Schaep- man! „Aan U. o Koning der Eeuwen, Aan U blijft de zegekroon. De R.K. Werklieden Ver. heeft haar //Iveren hestaansfeest waardig en vroo- lijk herdacht. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). AAN HET BESTUUR FEEST- EN WIN- KLtiV» Z.EK „HET LEUSDER KWARTIER" Geachte Reductie, Als vertegenwoordiger van de V. en V„Amersfoort" in hel Ecre-comité, heb ik beiioefte ecu korte nabetrachting te publiceeren nu die feest- en winkel week gesloten is. V clou, zeer velen hebben zich er van kunnen overtuigen wat met z e 1 f v e r- t rouwen, durf en energie kan worden bereikt, trots de zorgvolle tijden waarin wij moeten leven. Tactvol tot ontplooiing gebracht en daarbij gesteund door de bewoners van liet Leusderkwartier, en ook daarbuiten, beeft uw Bestuur aller belangen met succes gediend. En «I is dit bet hoofd doel geweest, het heeft tevens de sociale belangen van heel onze Gemeente be hartigd en bevorderd. En dat is van grootc beteckenis als wij ons \oortdu- rend moeten herinneren, welke moei lijkheden van regeeringswege steeds weer opnieuw het Gemeentebeleid druk ken en belemmeren. Zij geven menig maal aanleiding tot ontevredenheid, natuurlijk, maar ook tot ontmoediging, tot het neerzitten bij toestanden die men meent niet te kunnen overwinnen. Dit laisser faire is naar mijn opvatting funest. Door berusting worrit niets be ter, integendeel, lief aanleunen leeen 'verlieidssteim doodt energie en leidt 'Oor de gemeenschnp tot nog lager peil. Hei is daarom een verheffend ver schijnsel, dat uw Bestuur een juist be grip toonde. Strijd is in dit tijdsge wricht niet te vermijden en kan een zegen blijken als die strijd aanvaard wordt met open vizier, langs gepaste wegen en op eerlijke wijze. Dut staalt den ondernemingsgeest, heft op, ook do zwakkere broeders en onverschilligen. De tot doffe onverschilligheid verval- lenen «zullen door het werk van uw Be stuur. belangstelling in bun arbeid her vinden. De menscli heeft zoovéél in eigen band. maar dan moet hij aanpak ken. Vruchten groeien niet vanzelf. Naast mijn hulde voor uw werk, wensch ik u volharding. N u is hot zaak actief te blijven, waar het u gebleken is op veler sympathie en medewerking te mogen rekenen. Het zand is gestrooid, de oogst kan u niet ontgaan. Niet terug, maar verder vooruit. ANT HOFKAMP, .Voorzitter X, v, X. „Amersfoort-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5