BLACK CAP EEN „POU" OP STAPEL w Kinderhoekje DE GEBROEDERS GOOCHEM" 1 1 )L_ DIT JAAR NOG DE LUCHT IN OLD SCOTCH WHISKY p. fi. f. 3.75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 WÏJ LUISTEREN NAAR: STEM AF: cp GESTOLEN AUTO'S FEUILLETON DE ONBÜIGZAMEN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DDSDAO tt NOVEMBER MM De eerste van een serie kleine vliegtuigjes waar velen groote verwachtin» gen van hebben Gemakkelijke besturing Sedert April van dit jaar heeft ons land een Nederlandsche ver- eeniging tot beoefening der kleine luchtvaart, waarvan het secretariaat is gevestigd te Amsterdam. En dat het den leden van deze verecniging met deze beoefening ernst is, blijkt wel uit het feit, dat er thans in Ne derland een viertal vliegtuigjes op stapel staat van het type „Pou du Ciel" van den Franschman Mignet Van deze vier zal wel het eerste ge reed zijn dat van den Amsterdammer E. Nagelgast, don chef van de technische afdeeiing van deze verecniging. die met eenige anderen op de eersie verdieping van een gebouw op de Marinewerf in de hoofdstad ann het bouwen is. Deze zol derruimte was oorspronkelijk in gebruik bij de Amsterdamsche zweefclub, welke haar aan deze vliegtuigbouwers nu voor eenigen tijd heeft afgestaan. De heer Nagelgast, die, na het behalen van het einddiploma M.T.S. in vliegtuigbouw en werktuigbouw, eenigen tijd bij de lucht vaartafdeel ing te Soesterberg gewerkt heeft, fs reeds in Januari van dit jaa» met den bouw van zijn „pou" begonnen eerst thuis in den kelder, doch toen de ruimte te klein werd, op dezen zolder, en nog dit jaar hoopt hij ermede gereed te komen. Wij hebben hem eens bij het werk opgezocht en hij heeft daarbij ons het een en ander ervan verteld. Ieder weet tegenwoordig natuurlijk, wat met een „pou" bedoeld wordt. We zullen er dan ook maar geen vertaling van trachten te geven, want de naam heeft allang burgerrecht verkregen en wat zou men ervan zeggen, wanneer wc deze verhandeling over Nederlandsche „hemelluls" zouden schrijven? De naam duidt genoegzaam aan, wat ermee be doeld wordt: een vliegtuigje van de kleinst mogelijke afmetingen. En dat het niet kolibri heet, wijst erop, dat het niet van de gewone type is, hetwelk met vogels wordt vergeleken, maar van een heel bijzonder model, waarvoor door den eersten ontwerper de naam van een klein, alhoewel in het gewone leven niet hoog geacht insect werd gekozen. Deze Nederlandsche „pou" wordt vrij wel geheel volgens de voorschriften van Mignet gebouwd. Ja, onze landgenooten houden zich in sommige opzichten nog strenger aan Mignet's voorschriften dan de Franschman zelf. Zoo bijvoorbeeld ten aanzien van de as van de schroef, die hier inderdaad in het verlengde van de bovenzijde van de romp ligt. Mignet kon dat zelf niet doen, omdat hij een la ger onderstel gebruikt, waardoor zijn schroef bij de juiste plaatsing den grond zou raken. Het toestel heeft twee vleu gels, een groote van voren, die een beetje in V-vorm is gebouwd en precies 25-cen- timeter uitsteekt boven den lageren ach tervleugel, die veel kleiner is. Daartus- schen en dus onder den voorvleugel, zit de piloot Het zal niet gemakkelijk zijn om in de cockpit te klauteren, want de afstand tusschen den rand van de romp en de onderzijde van den voorvleugel is niet groot. Mignet heeft daarom een ron de insnijding gemaakt in de zijkanten van de romp, welke hier is weggelaten. Dat verbetert de stroomlijn en verhoogt het gevoeel van veilige beslotenheid voor den inzittende. Tenslotte is „pou" een vliegtuigje voor sportieve lieden en voor hen telt een ongemak als een lastige in klimming immers niet! Mignet verbeterd Het Amsterdamsche toestelletje wordt in vele'opzichten een verbeterde „pou". De bovenvleugel bestaat uit twee deelen en er komen verbindingen aan, die het mogelijk maken de V-vorm te wijzigen. Bij enkele Fransche toestellen (in totaal zijn er daar nu al ruim honderd) is na melijk een te groote stabiliteit gecon stateerd, die bij het dalen een onaange name schommelende beweging tengevol ge had, evenals men bij duiven ziet, die met opgeheven vleugels op den grond komen. Om die schommelingen te ver mijden, kan men nu hier den hoek in de bovenvleugel willekeurig veranderen. De motor hangt bij Mignet volkomen vrij; hier is er een stroomlijnbekleeding om aangebracht, die de snelheid zal ver- hoogen. Het onderstel is hier ook meer dat van een gewoon vliegtuig, hetgeen het landen zal vergemakkelijken, en de neus van den voorvleugel is met triplex bekleed om de torsie-stijfheid te verhoo gen. De besturing geschiedt bij Mignet door middel van één stuurknuppel; hier is er ook 'n voetenstuur in aangebracht, dat ook al weer moer met een gewoon vliegtuig overeenkomt. Dit laatste is ge daan, om het besturen voor gewone pilo ten gemakkelijker te maken. En dan is er verder nog een automatische beveili ging teen een te grooten negatieven in valshoek van den voorvleugel, hetgeen voor leeken wil zeggen, d&t do kans op een te grooten benedenwaartschen druk op den vleugels is verminderd. Enkele cijfers willen we onzen lezers niet onthouden, omdat ze zulk een goe den kijk geven op dit handige toestel letje, waar wellicht voor den amateur zooveel toekomst in zit. De totale lengte bedraagt 3.60 meter, de spanwijdte van den voorvleugel 6.30 meter en die van den achtervleugel 4 meter. Ledig is het gewicht 160 kg cn de vleugelbelasting is 22 kg per vierk. meter. Als men bedenkt dat het militaire Fokkertoestel S IV, dat in dit opzicht het gunstigst bekend staat nog een belasting van 35 kg per vierk. meter heeft, begrijpt men hoezeer de „pou" den naam van gevaarloosheid ver dient. De motor is een 2 cylinder lucht- gekoelde ABC Scorpion van 34-40 pk met een toerental van 2300-2600 per minuut. De maximum snelheid bedraagt 145 km per uur. Het toestel zal een actie-radius hebben van 500 km en de uitloop bij een landing behoeft maar 50 meter te wezen, zoodat een noodlandingsterrein telkens gemakkelijk zal zijn te vinden. Het benzineverbruik (in dit geval vliegtuighenzine, de 17^4 cent per liter kost) is ongeveer 10 liter per uur. En de prijs van het toestel? Deze „pou" komt den bouwer op ongeveer f 800.— te staan, met motor cn al. De motor is gesloopt uit een oude Pander P 1, waar van ook nog enkele andere onderdeelen gebruikt zijn. Die Pander heeft op den duur niet erg voldaan, met deze „pou" hoopt men gelukkiger te wezen. Het dnshhord ziet er uit als dat van een echte vliegmachine, met snelheidsmeter, olictcmperatuurmetcr, oliedrukmeter, toerenteller, hoogtemeter cn dwars- en lnngshellingsmetcr. Dit is allemaal niet bij elke „pou" noodig, maar hier is het gedaan, omdat, dit toestel speciaal voor experimenteele doeleinden gebouwd wordt. Eert grootsche toekomst Het moet de eerste zijn van een heele serie Nederlandsche „pou's", die straks tezamen den vadcrlandschen hemel zul len verduisteren. Daarvoor moet er eerst een luchtvaardigheidsbewijs op worden verkregen van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart. Met een verkleind model voor den windtunnel is men bijna gereed; daar mee zullen weldra proeven worden ge* nomen. De persoonlijke belangstelling van ir. A. G. von Baumhauer, inge nieur hij dien dienst, heeft den jonge lui reeds veel steun gegeven. Als dat alles in orde is, moet de heer Nagel gast inmiddels zijn vliegbrevet halen om ermee over groote afstanden de lucht in te mogen. De Nationale Lucht- vaartschool wil dan een lestoeste! doen bouwen met twee zitplaatsen (dat zal dan wel de eerste „pou" voor twee per sonen ter wereld, worden!) en zoo hoopt men het nieuwe type vliegtuig ook hier ingang te doen vinden. Do besturing is heel eenvoudig en gemakkelijk, vooral omdat er geen ailérons aan zijn; de voorvleugel beweegt in zijn geheel en verder is alleen het roer draaibaar. Be sprekingen zijn dan ook gaande, om het lesgeld van de luchtvaartschool voor dit soort „kistjes" aanzienlijk te verlagen. In sommige luchtvaartkringen i3 men geneigd, de „pou" niet geheel au ff Sole Importers: WOENSDAG HILVERSUM 11 3013 m. V.A.R.A. 9.00 Orgelspel door Cor Steyn. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven. Groote democra ten. Giuseppe Mazzini". Lezing door W. II. Vliegen. (Herhaling). VARA- Maandrevue (Onze radiokrant). Len te in de VARA. Tekst van A. Pleysier en S. de Vries Jr. 12.15 en 1.15 n.m. VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2.00 n.m. Voor de vrouwen. 2.15 n.m. Orgelspel door Joh. Jong m. m.v. Bert van Dongen, zang. 3.00 n.m. Voor de kinderen m.m.v. V- ARA-Tooneel, o.l.v. Willem van Capel- lcn. Mr. J. -H. van Peursem, postzegel- praatje. Rutger Schoute, piano. Sandor Sipos, cymbaal. Oom Ilenk, vraaguurtje. 5.30 n.m. VARA-Orkest o.lv. Hugo de Groot. 6.15 n.m. Sportuitzending. 6.30 n.m. Beroemde marschen door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.00 n.m. ,J)c Lachhoek". 7.30 n.m. ..Opvoeding tot persoonlijk heid" III. Derde lezing door G. van Veen. 8.30 n.m. Cor Steyn's Accordeon-Or kest. m.m.v. Bert van Dongen, zang. 8.50 n.m. „Achter do schermen". Hoor spel van Hermann Kesser. Vertaling Nel Bakker door het VARA-Tooneel o.l. v. Willem van Capellen. 9.30 n.m. Residentie-Orkest o.l.v. Piet Tiggers. 10.10 n.m. Wapens!ilstanddag. Adolf Bouwmeester zegt drie Duitsche gedich ten van Maen Barthel. 10.20 n.m. Residentie-Orkest o.l.v. Piet Tiggers m.m.v. Theodora Versteegh, zang. 11.00 n.m. Moeilijkheden in het huwe lijk door B. Premsela, arts. HILVERSUM t 1875 m. N.C.R.V. 11.0012.00 en 12.151.15 Het Ensem ble Van der Horst. 2.00—3.00 n.m. Zang-recital door Man ny Ligthart. sopraan. A. d. vleugel: Hen drik C v. Oort. 4.155.00 n.m. Piano-recital door Ma- rinus C. Salomons. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje, o.l.v. Mej. G. Ingwersen. Zang: Mevr. A. v. Eyk-Muller. Piano: Mej. C. Muller. 6.006.30 n.m. Landbouwhalfuurtje. Spreker: G. van Galen. 6.307.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. P. Vcldstra: „Het Binncn- aanvaringreglement". L. K. A. van Duu- ren: „De motoren". ±7.15—'7.30 n.m. „Een kwartiertje radio reportage; eventueel gramofoonmuziek. 7.10 Beromünster (539.6) „Don Juan", opera van Mozart. 7.20 B r u s s e 1 Fr. Al. Tansman speelt eigen pianomuziek. 7.20 Monte Ceneri (257.1) Pianorecital door Rudolf Serkln. 8.05 Leipzig (382.2) Operette- fragmenten. 8.20 Brussel Fa. „Le grand Mogal", operette van Andrau. 8.35 London Reg. (342.1) Songs from the shows. 8.50 Parijs P. T. T. (431.7) Corsicaansche volksmuziek. 9.20 Sot tens (443.1) Hot jazz. P a r ij s P. T. T. (431.7) Kamer muziek. Dansmuziek Droitwich 7.30, Keulen (455.9) 9.50. Deutschlandscn- der en Mönchen (405.4) 10.20, Lon don Reg. (342.1) 10.50 en Parijs Radio 1648) 11.05. sérieux te nemen. Deze enthousiaste bouwers zijn er echter van overtuigd, dat er een groote toekomst in zit, voor al voor Nederland, dat reeds zooveel belangstelling voor do luchtvaart heeft. De Nederlandsche vereeniging tot be oefening van de kleine luchtvaart maakt er dan ook ijverig propaganda voor. Zij heeft in korten tijd reeds 150 leden in den lande en afdeelingen te Tilburg, Arnhem, Leiden, Den Haag en Haarlem. Men streeft dan ook naar den aanleg van vele kleine vliegvelden, die niet duur behoeven te zijn, doch het verkeer met deze toestelletjes zeer zul len stimuleeren. Dan kan straks ieder met zijn eigen toestel de lucht in, die nu nog op een motorfiets langs de we gen raast. Zou het er toch van ko men, wat humoristen al reeds zoo lang hebben voorspeld, dat we op den duur lucht-verkeersagcnten krijgen? 7.30—7.45 n.m. „Bezwaren tegen Espe ranto", door H. C. v. Leeuwen. 8.05—9.00 n.m. Concert: D. LQsschen, fluit. Marc. E. Bouwmeester, orgel. 9.009.30 n.m. „Voor jonge menseden" (V). „Wat we van huis meennamen", door L. W. J. v. Hasselt. 9.30—10.30 n.m. Gitaar-duetten door Otto Schindler en Hans Schwanda. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.20 Concert door het „Orkest Con- stantin" o.l.v. Emilc Maetens. 5.20 Dansmuziek door „Mickey's Club Orchestra" o.l.v. Jeff Hallet. 6.35 Sona tes gespeeld door Mevr. Husson-Mi- chaux, piano. Loon Guller, viool. 7.20 Pianorecital door Alexandre Tansman. 8.20 „I.e grand Mogol Operette van Audran. Het Omroepkoor en orkest o.l. v. Paul Gason. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.51 Poqulair concert o.l.v. Theo De- jonckcr. 6.50 Populair orkest o.l.v. Theo De- joncker. 8.20 Concert oJ.v. Franz André. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.50—7.50 Vroolijke muziek met Otto Dobrindt en Ernst Petermann. 11.20 Po pulair concert uit Koningsbergen. 1.20 Gevarieerd programma. 2.35 „Rö- seligarten"-liedcren, gezongen door een zangkoor uit Luzern. (Opn.). 3.20 Con cert door het Emil Roosz-orkest uit ho tel „Bristol" te Berlijn. 5.20 Programma van Frankfort. 6/20 Nieuwe pianomu ziek. 9.50 „Eine kleine Nachtmusik" Margarethe Heyer zingt Zigeunerliede ren van Brahms. A. d. vleugel: Wolf gang Brugger. 10.20—11.20 Dansmuziek o.l.v.t Adalbert Lutter. DROITWICH 1500 M. 12.05 nam. Orgelconcert door Quentin Mac-Lean. 12.50 nam. Charles Manning en zijn Orkest. 3.10 nam. Pianorecital door John Wills. 3.35 nam. Het stedelijk orkest van Bournemouth o.l.v. Richard Austin. Moiseiwitsch, piano. 5.35 nam. Het Cellini Trio. 6.50 nam. De grondslagen der mu ziek. Edward Isaacs speelt pianosona tes van Beethoven. cn enen CD e=i cn 47. Het wuh eeu wurmo uvond en puffend kwam PietCl'SO eindelijk thuis. Hè, Ka, sputterde hij. hoe kan je met zoo n potdicht huis zitten in deze warmte. Gooi alsjeblieft de boel open, en zelf schoof hij de ramen van de kamer op. Terwijl zij aan tafel zaten voor de avondboterham, slopen Piet cn Pat langs het huisje, tot onder do ramen. 4a. Pil iiicid u>- ivuui- zakdoek niet in.iaud lerwijl Pat voorzichtig de knoopen lospeuterde. Hij pakte daarna de 4 punten beet. keek naar binnen en deponeerde het vrachtje kikkers vlug door het raam in de kamer. Pieterse en zijn vrouw hadden niets bemerkt, want Ka deed flink haar woordje aver het inktongeva! van die middag. 7.50 nam. Het B.B.C dansorkest o.l.v. Henry Hall. 8.50 nam. Concert in de Queen's Hall, Londen, door het B.B.C Svtnphonie or kest o.l.v. Sir Henry J. Wood. Egon Petri, piano. 11.35—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Orkest. GR A MOFOON MUZIEK Hilversum I 8.15—0.30, 1.15 2.00, 3.45—4.15, 7.45—8.00 en 10.30—11.30. Hilversum II 8.00—9.00, 12.00- 12.15, 1.00—1.15, 8.15—8.30 cn 1120- 12.00. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 8.40 en 10.45-1120. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.05, 8.30. 9.05, 1220, 150, 520, 6.35, 725 en 1020- 11.20. Droitwich 11.20 en 1.50. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum I om 10.00 en Hilversum II om 10.15. WIJ DIN GSST ON DEN Hilversum I N.CR.V. 8.00- 8.15, 10.30-11.00, 3.15-3.45. Hilversum II V.P.R.O. 10.00— 10.15. Dader van minstens 14 auto» diefstallen in België gearresteerd 's GRAVENHAGE, 11 November. In den uanvang van dit jaar werden te Amsterdum, Den Haag en Rotterdam diverse auto's uierk Chevrolet ont vreemd. Het gelukto dc politie to Die- men in Juli j.l. een heler, van R. ge naamd te arreateoren, waarna eenige auto's ter genoemde plaatse terecht werden gebracht. Van de daders ont brak toen echter nog elk spoor. In verband hiermede werd door de Haagsche recherche in samenwerking met die van andere plaatsen een uitge breid onderzoek ingesteld, en begaf een Haagsch inspectour zich eenige malen naar België, welke reizen tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. Vast is komen te staan, dat een zekere E. die thans in de gevangenis te Vorst (Bel gië) vertooft de dader is van minst- 14 autodiefstallen. Daar E.. die In het voor jaar zijn bivak te Srhevenlngen had opgeslagen van Hollnndsche nationali teit is. kan verwacht worden dat E. voor deze diefstal zal worden uitgele verd. Zijn medeplichtige was een ze kere V., die inmiddels door de Haag sche politie is aangehouden. De auto's werden voor oen deel in beslag genomen en tegen de koopers zal r.roces verhaal worden opgemaakt, indien bliikt, dat er geen sprake is van goede trouw. Broederlijke liefde moet altijd in dachtie zijn aan eigen feilbaarheid. C. dc Bie Naar *t Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 13 De ingenieurs waren het met zijn plan nen eens geweest en hadden die keurig uitgevoerd, zoodat wandelaars, die het Ryvedale Reservoir van de Zuidzijde naderden, het voor een gewoon meer tje aanzagen, met weelderig begroeide oevers, totdat ze aan de noordzijde ge komen tot hun verwondering een reus achtigen steenen dam zagen, gebouwd met alle hulpmiddelen der moderne techniek. Oliver, die vcol in zijn leven gereisd had, was steeds geneigd zijn re servoir te vergelijken met de meoste kleine Engfelsche meertjes en die ver gelijking in het voordeel van dat re servoir te laten uitvallende lui uit Halfirth behoefden volgens hem niet naar Ryvedale of Grasmere t© gaan om een mooi en romantisch water te zien... ze hadden het Immers vlak hij de hand! En dien morgen bleef hij ge- ruimen tijd met genoegen staan kij ken naar de verschillende schilderach tige plekjes... het stille watervlak, ds rotspartijen, de groepen eiken en pijn- boomen, het oude dorpje Ryvedale, dat tegen dan anderen oever gebouwd lag, de purperen helde, die alles omgaf en de eenzame hoeven, die hier en daar hun schoorstecnen cn stevige daken hoven de heidcheuveltjes uitstaken. Al les was hier toch, zoo da/ht hij voor de zooveelsto maal bij zichzelf, ne: even mooi als in Cumberland of Killur- ney en het zou mooier /.«ja, als hij maar een paar bergen i.t het land schap had kunnen plaatsen. Maar .laar dit onmogelijk was, stelde hij zich ei mee tevreden, zooals het nu er uitzag. Hij sloeg een ander ichapenpad in naar de hoeve, waar hij Mauhow -car- pe hoopte aan te treffen. Me: een half uur loopen was hij er en toen hij e-n ruw pad met diepe wagensporen over stak om de deur der hoeve to bcroiken, bleef hij even staan kijken en er ovor nadenken, hoe eigenaardig het leven op zoo'n hei toch wel zijn moest. Met haar lage muren, lage kozijnen, stevige luiken, haar zware dak me', groote stukken steen belegd, om te voorko men dat het stroo do)r de gferende winden zou worden meegevoer.l, met haar kleine venstere e.i oude, in lood gevatte ruitjes van meer dan honderd jaar geleden, scheen dazo hcide-hoeve oen symbool te zijn van do stoere kracht en de ruwe levenswijze der menschen, die op deze banc hoogvlak te woonden. De hoeve wa# gebouwd, om tegen stormen en ruw weer bestand te zijn en zoo was het ook met haar be woners. Geen mensci<sn om gemakke lijk over te halen, dacht Oliver bij zichzelf, toen hij do met vlakke stee nen geplaveide binnenplaats naar de witte portiek overilep en toch was hij van plan een dtcr menschen dien eigen morgen over tï halen tot een be langrijke stap. Hij moest meer dan eens aan do deur kloppen, voordat hem werd open gedaan en een groute, bonkige vrouw, bijna even groot als zij zelf, met stevi ge, spierde armen vol zeepsop voor hem stond. Oliver kendo haar wel van gezicht cn had haar heel zijn leven reeds gekend, of3:hoon hij in juren geen woord met haar gewisseld had. De menschen van de heide kwamen zel den zijn huis voorrij, de vrouwen van de heide gingen zelden naar do stad. Vroeger, toen hij haa-* voor bei eerst had leeren kenner., wus Miriam Scarpe een knappe, geze.ta. donkeroogigc en zwartharige vrouv geweest, e<.n strui- sche schoonheid met eigenaardige aan trekkingskracht. De donkere oogen schitterden nog altijd, het zwarte haar was nog glanzend en begon slechts spaarzaam te grijzen, maar hei gelaat was een en al rimpels en de oude, uit dagende houding was veranderd tot bittere geslotenheid, hard als de rotsen in den omtrek. Zc was een hoekige vrouw, die best een zigeunervorstin zou kunnen zijn en in den ouden tijd ge makkelijk als heks berucht was ge worden. Doch haar harde oogen worden iets zachter en om de grimmige lippen vertoonde zich een flauw lachje, toen ze den schatrijken fabrikant herkende en met een gastvrij gebaar voor hem opzij ging. „Oh bent u het, meneer Carsdale". riep ze verbaasd uit. „Komt u binnen. Ik heb u in lang niet zoover dezen kant uit gezien...u hebt toch, hoop ik, niet erg staan kloppen? Het gebeurt zoo zel den dat er iemand aan de voordeur komt, dat we die meestal op slot hou den cn ik was druk bezig.achter in het huis." „Waschdag, is het niet zoo, vrouw Scarpe?" zei Oliver, haar in dc lage zitkamer volgend. „U houdt er de oude goede gewoonte op naop Maandag niets te doen.„op Dinsdag wasschcn.. is het niet zoo?" ,Och Ja, ziet u, meneer Carsdale, het moet nu eenmaal toch gebeuren", ant woordde Miriam. „En ik houd er geen meid op nadie geven je tegenwoor dig meer last dan gemak! Gaat U zit ten, meneer Carsdale... wilt u geen glas bier hebben? Zelf gebrouwen. ik heb juist een vat aangeslagen, dat we een jaar geleden gevuld hebben en het is nu net goed... best om te drin ken!" „Dat kan ik niet weigerenja heel graag", antwoordde Oliver. „Het is al lang geleden, dat ik echt eigen brouw sel geproefd heb... ik dacht niet, dat het tegenwoordig nog gebeurde met al die brouwerskarren, die je rond ziet rijden!" „Och, maar wij Scarpes veranderen niet veel", zei Miriam, „wij doen nog net als onze voorvaders gedaan hebben, meneer Cardale." Oliver keek het vertrek eens rondt toen zijn gastvrouw weg was om bier te tappen. Hier wees niets op verande ring, dacht hij bij zichzelf. Dat vertrek met al wat er in was, zou hij net zoo aan getroffen hebben, als hij zijn bezoek honderd Jaar geleden was komen brengen. Met een vaag gevoel van nieuwsgierigheid keek hij naar de zwart berookte balken der zoldering, de oude moubels, de open kasten vol ouder- wetsch aardewerk en glas, de ingelijste getuigschriften en merkwaardige platen, die naast het met koper ingelegde kabi net hingende huisvrouwen der Scar pes hadden die van geslacht op geslacht gewreven en gepoetsten zouden daarmee doorgaan, lang nadat de tegen woordige Scarpes van de wereld ver dwenen waren. ,Het geeft hier alles zoo den Indruk, dat u hier al vanaf do dagen van den Zondvloed gevestigd bent, vrouw Scar pe!" zei hij opeens, met de hand de ka mer rondwijzend, toen vrouw Scarpe binnen kwam met een kruik bier en een ster oude geslepen glazen, die een ver zamelaar moesten doen watertanden. „Ik weet, dat ik nog eens in deze ka mer geweest ben... ja, dat zal nu wel vijftig jaar geleden zijn, want ik was nog maar een jongen, die een boodschap kwam brengen... en heusch, ik zie geen verandering! Ik kan me alles nog herinneren!" Miriam keek haar bezoeker van terzij de aan, terwijl ze een glas bier voor hem inschonk. Ze reikte hem het eene glas over en bracht het andere zelf aan haar lippen. „Op uw gezondheid, mijnheer Carsda le!" zei ze. „Verandering? in vijftig jaarWel, ik zou er op durven wed den, dat hier niets veranderd is sedert de dagen van Koningin Annewan neer dat ook geweest mag zijn! Bij ons veranderen we nooit iets!" „Maar u bent zelf toch geen Scarpe", zei Oliver, haar tersluiks aankijkend. „U heer Marrlner van uzelfik kan me u nog best herinneren, toen u nog een flinke jonge vrouw wascn u hebt u goed gehouden!" „Iedere vrouw, die met hen trouwt, wordt zelf ook een Scarpe", antwoordde Miriam. „Ik ben vergeten dat ik ooit iets anders geweest ben". Oliver nam een langen teug van het hier en zette zijn glas met een zucht van welbehagen neer. „Lekker goedje", zei hij goedkeurend, „echte hop en mout - heel wat anders dan wat ze In de brouwerijen maken. Daar doen ze er van allerlei rommel doorheen! Maar ja, ik zou uw zoon graag eens willen spreken... is hij thuis?" „Hij is over de hei naar Ryvedale ge gaan' antwoordde Miriam. „Hij wou graag wat hulp hebben met de schapen en nu is hij naar het dorp om te zien of hij een mannetje vinden kan. Kan ik soms iets voor u doen, meneer Cars dale?" „Neen, dank u", zei Oliver. Het heeft niet zooveel om het lijf en er is seen haast hij. Maar ik had zin een eindje dezen kant op te wandelen en kwam toen op de gedachte twee vliegen ln één klap te slaan. Dus, hij is naar het dorp? Dan loop ik nog een eindje door in die richting. Misschien kom ik hem tegen". „Als u dat karrespoor volgt, gebeurt dat vast. Hij is ai een uur weg", zei Miriam. Ze bleef hern wantrouwend na staan kijken teen hij do aangegeven richting insloeg. HOOFDSTUK VIII Oude grond en nieuw geld Aan het einde van het karr°spoor ontmoette Oliver vlak bij do dorps straat Matthew Scarpe. Hij nam den man aandachtig op, toen hij naderbij kwam want hij haa hom niet meer ge zien sedert Matthew nog een klein kind was. Oliver herinnerde zich den vader van Matthew nog heel goed die was eenige Jaren geleden gestorven en toen was de bemerking gemaakt, dat hij wel niet gemist zou worden... cn Oliver was er nu benieuwd naar of hij meer op zijn vader of op zijn moeder zeu lijken, nog niet zoozeer in uiterlijk, als wel in karakter. Daarom bekeek hij dan ook Matthew Scarpe zoo nauwlettend, toen deze naar hem toekwam. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7