Het Slipgevaar is groot maar niet noodzakelijk GARAGE MOTORHUIS - TEL. 457 =sL"™v:,!jlCnsbi= A.V.R.O. en N.S.B. KOLONISATIE IN SURINAME fa. M. R. N: Oosterveen Flesschen appelmoes 35ct Flesschen kersen 60ct lil Kinderhoekje DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN U BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1933 Een artikel in de Radiobode inzake de candidaatstel* ling van N.S.B.«leden In de Radio-Bode, officieel orgaan van de A.V.R.O., wordt oen artikel ge wijd aan de verkiezing voor de gewes telijke besturen van deze omrocpver- •enigiog. Aan dit artikel is ontleend: ..Wij kennen de staatkundige gezind heid van de meeste candidaten niet met zekerheid en het ligt niet op onzen weg die te openbaren, omdat wij ons dan met iets zouden gaan bemoeien, dat in eon vereeniging als de A.V.RO. geen publieke zaak mag zijn. '„Wal is het voor ons komen vast te staan, dat onder de randidaten voor iedere provincie, waarin straks gekozen moet worden, zich inderdaad personen bevinden, die behooren tot de N.S.B. „Er Is voorts weinig scherpzinnigheid voor nnodig, om uit het feit. dat er in alle provincies N.S.B.-candidaten zijn gesteld, te besluiten tot de gevolgtrek king. dat hier van een georganiseerd optreden sprake is. „Er bestaat dus inderdaad de kans, dat er straks 18 N^.B.-ers tot A.V.R.O.- beatuurders worden gekozen. Wij ko men nu aan de beantwoording van de veel delicater vraag, of in deze moge lijkheid een A.V.R.O.-belang of een A.V. R.O.-gcvaar ligt. „De A.V.R.O. vraagt haar leden im mers niet naar hun politieke of gods dienstige overtuiging. Zij verwacht, dat haar leden A.VJLO.-vrienden zijn, be reid om het belang der vereeniging als al gemeen en omroep, waar mogelijk, te dienen. Dat mag. dat kan, dat moet, los van iedere politieke of geloofsovertui ging. Zoo zullen er ook heel wat N.S.B.- ers onder de A.V.R.O.-leden zijn". „Voor de A.V.R.O. geldt alleen het voinden van een antwoord op de vraag, of het A.V.R.O.-belang er mee gediend is, wanneer vertegenwoordigers van een beweging met drastische opvattingen over wijzigingen in het beste) van den Staat, op georganiseerde wijze de be stuursfuncties pogen te vermeesteren In de vereeniging. Met deze vraag heeft niemand die de A.V.R.O. werkelijk Hef heeft, de geringste moeile. Het ant woord er op, luidt met de grootste stel ligheid: Neen! „Georganiseerde, massale toetreding van zulke vertegenwoordigers, brengt onvermijdelijk het gerucht binnenshuis van de hartstochten, die zich op de po litieke kampplaats uitvieren. „In het verschijnsel van de georgani seerde, de plan-bewuste candidaatstel- ling, kan niemand Iets anders zien dan een voornemen de A.V.R.O.-bestuurs- functies, bij uitverkiezing, te gaan ver vullen, volgens een beleid, dat van bui ten af is bevolen of beraamd en niet volgens dat, hetwelk don functionaris wordt ingegeven door zijn persoonlijke opvatting van hetgeen het A.V.RO.-be- lang vordert. „Wanneer deze opzet zou slagen, zou de A.VJt.O. eerlang ophouden te zijn. wat zij altijd geweest is en wat voor waarde Is voor een bloeiend, gezond harmonisch ontwikkeld en geleid leven: de algemeene omroep, waarbinnen dui zenden met uiteenloopende overtuiging over don zin van leven en dood, over het aangezicht der maatschappij en over de hand van het gezag, geestelijk ongewapend, tezamen kunnen leven en arbeiden aan den opbouw en de in standhouding van een der gaafste cul tureele monumenten, die de Nederland- sche maatschappij zich heeft weten te scheppen. „Deze uitspraak keert zich tegen geen enkel staatkundig streven, ook niet te gen dat van de N-S.B. Zij waarschuwt or voor. dat hot wakker roepen van po litieke tegenstellingen welke ook in een vereeniging als de A.V.R.O. fu nest moet werken. Alleen door voor deze tegenstellingen een camera silentia te zijn is de A.V.R.O. er In geslaagd haar tegenwoordige positie te bereiken. „Er i9 geen twijfel mogelijk: deze ge vreesde tegenstellingen zullen er ko men, wanneer een staatkundige bewe ging georganiseerd bestuursfuncties verovert. Daarom zal het nu aan ieder A.V.R.O.-lid In de provincies, waar straks gekozen moet worden, duidelijk zijn, dat van hern verwacht wordt, dat hij zich uitspreekt. „Het gaat om groote belangen. Men placht tot dusver niet erg druk te stem men; klaarblijkelijk, omdat men zich met het algemeen bestuursbeleid wel kon vereenigen. En niet ten onrechte! „De mannen en vrouwen, die nu als bestuurslid fungecrcn, mogen met vol doening wijzen op de prachtige A.V.R.O. die zij thans In handen van de leden stellen; men zal altijd vrij zijn die le den te kiezen, die men het waardigst keurt de A.V.R.O.-beIangen le beharti gen. maar voor de komende verkiezing dreigt een gevaar zóó groot, dat een vcrkiezingsadvics gerechtvaardigd wordt „Dat advies zegt niets ten nadeele van welken candidaat ook, die ten slot te toch allen A.V.R.O.-leden zijn, het wordt gegeven in het belang van de A.V.R.O.; het is zeer eenvoudig. Beves tigt de aftredende leden opnieuw in hun functies. Laat de A.V.R.O.-besturen door hen, die toch werkelijk op resul taten kunnen bogen, die voor iedereen zicht- en tastbaar zijn". ARRESTATIE WEGENS BRAND STICHTING TE OSS De gemeentepolitie te Oss heeft ter men aanwezig geacht om tot de ar restatie over te gaan van den circa 35- jarigen arbeider H. v. U. aldaar als verdacht van brandstichting in zijn woning, gepleegd in 1929. Do aange houdene is op het politiebureau opge sloten en aan een streng verhoor on derworpen. Hij blijft tot op heden ont kennen Iets met de zaak uitstaande te hebben. Bij de hem ten laste gelegde brandstichting moet nog een tweede persoon zijn betrokken. Do verdachte fs een bekend figuur uit het moordproces Do Bie. Ifij heeft indertijd hot lijk van den vermoorden Gerrit de Bie gevon den, toen hij op do afgelegen plek aan het bramenzoeken was. BENOEMING STATIONSCHEF Naar wij vernemen is, ingaande 1 De cember aj. tot stationschef te Gelder- malsen benoemd de heer A. H. Meuldijk thans stationschef te Simpelveld. ZIJN BEIDE KINDEREN OPGEHANGEN ZUTPHEN, 15 Nov. De arbeider J. S. te Lochem, die door de rechtbank te Zutphcn tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld wegens het op hangen van zijn heide kinderen, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aange- teekend. „DE PAPAVER" het speciaal huis voor wol en handwerken ISLOBPAKJE Janneman voor jongen Marion voor meisje UTRECHTSEWEG 85 Aan materiaal ieder 2.S0 Patroon gratis TELEFOON 15 DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Wetsontwerp tegen snelle uitbreiding aanstaande De minister van Sociale Zaken deelt in antwoord op vragen van den heer Kupers betreffende het aantal der op 15 Mei 1935 en daarna in de sigaren- industrie hier te lande in gebruik zijn de machines, het volgende mede: Blijkens de door de Arbeidsinspectie ingestelde enquête waren op 15 Mei 1935 in de sigarenindustrie de volgen de machines voorhanden: a. compleet-sigarcnmachines. 72 3tuks; b. compleet-senoritasmachines. 90 st.; c. siearen-bosjesmachines. 192 stuks; d. senoritas-bosjesmachines. 74 stuks. Bovendien werden noe aangetroffen 17(5 bosjesm&chincs. waaromtrent het niet mogelijk is de bovenbedoelde split sing te maken, omdat dit bosiesniachi nes zijn. die zoowel voor sigaren als voor senorilas kunnen worden inge richt. De boven opgesomde lil compleet- machines en 442 bosjesmacnines waren op enkele uitzonderingen na alle in ge bruik. Verder werden aangetroffen 910 z.g.n onrolmachines voor senoritas en ciga- rillos. welke machines ten onrechte ook wel worden aangeduid als eé.n- mans compleet-senoritasmachines. Van deze 940 machines waren er 333 in go bruik. Bii de opname van medio October bleek in het aantal compleetmachines en in het aantal senoritas-bosiesmachi nes geen wijziging te zijn gekomen Het aantal sigaren-bosjesmachines was gestegen tot 224. Voorts werden 187 bos jesmachines aangetroffen, die zoowel voor sigaren als voor senoritas kunnen worden ingericht Van de 141 compleet machines waren een 25-tal niet in bedrijf: de 185 bosjes machines waren op enkele uitzond» ringen na alle in gebruik. Het aantal oprolmachines voor seno ritas of cigarillos bleek sedert 15 Mei IJ. niet te zijn vermeerderd. In het ge tal. dat toen Ingebmik was. nl. 333. h geen uitbreiding geconstateerd. En kan eerder gesproken worden van een ven minderd gebruik. Namens den minister van Handel Nijverheid en Scheepvaart kan worden medegedeeld, dat een wetsontwerp te gen te snelle uitbreiding van de me chanisatie. diens Departement reeds heeft verlaten. De Regeering kan zich niet inlaten met het plan van Nieuw Holland Op de vragen van het Tweede Ka merlid Rutgers in verband met een na mens den raad van bestuur van de Stichting Nieuw Holland aan colleges van Burgemeester en Wethouders in Nederland gezonden circulaire, waarin financieel steun wordt gevraagd voor de door die stichting voorgenomen ko lonisatie in Suriname, heeft Minister Coliin o.ra. geantwoord, dat hii als Mi nister van Koloniën op eccn enkele wijze van Instemming met 't kolonisa tieplan heeft doen blijken en de be doelde heeren zelfs nog nimmer ge sproken heeft. Hii heeft dan ook. zoodra hem oen exemplaar van de bewuste circulaire in handen was gekomen, aanleiding gevonden, zijn ambtgenoot van Bin- ncnlandsche Zaken te verzoeken de aandacht van de gemeentebesturen op de misleidende mededeelingcn te wil len doen vestigen. VAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vleeseh koekjes Bereiding: 400 gr. vleeschresten, 1 ei, 1 sneedje oud brood, 1 fijn gehakt uitje, 1 thee lepel kerry, peper, zout, 100 gr. boter, paneermeel. Hak of maai het vleeseh met het uitje zeer lijn. maak het aan met liet ge weekte brood, het ei, de kerry, peper en zout. Vorm er platte koekjes van en wentel die door paneermeel. Maak de boter in de koekepan warm en bak hierin de koekjes aan beide kanten bruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkenslapjes Brusselsch lof Aardappelen Rijstevla met peertjes Bereiding: V« K.G. mooi rood-gestoofde peertjes, Yi L. melk, 00 gr. rijst, 15 gr. aardappel meel, 1 eidooier, 50 gr. suiker, 1 ci troenschilletje. Doe de gestoofde peertjes onder in een vrij groote schotel. Bind het kooknat met wat aardappelmeel tot een goed gebonden saus, doch giet de saus niet over de peren. Kook van melk, rijst en citroenschil een dunne rijstebrij. Klop den eidooier goed las, voeg het aardap pelmeel toe en verdun ze met wat melk. Los de suiker op in de rijst, verwijder het citroenschilletje en bind de rijste brij op de juiste dikte met het aard appelmeel. Maak de roomige vla op smaak af en giet ze over de peertjes. Giets over de rijst als een dun door schijnend laagje het gebonden peren- net. LANGESTR. 14 - Tel. 77 Aan do bedoelde heeren is van de zijde van Minister Coliin reeds meer malen te kennen gegeve-». dat de Re geering zich niet met hun kolonisatie plan kan inlaten cn dat daaraan geen verder gevolg behoort te worden ge geven. voor en aleer een ter plaatse ingesteld grondig onderzoek mocht hebben aangetoond, dat de uittvoer- baarheid van het. plan ten aanzien waarvan de Minister overigens bijzon der sceptisch gestemd is niet uitge sloten moet worden geacht. DE LOKAALSPOORWEG HOORN— MEDEMBLIK Van bevoegde zijde vernemen wij dat de geruchten als zoude de spoorweg Hoorn-Medemblik, ingaande 1 Januari a.s. voor het reizigersvervoer gesloten worden voorbarig zijn. Wel wordt de opheffing van het reizigervervoer op die lijn overwogen, maar een beslissing is nog niet genomen. HULP AAN DE ORKESTEN Het comité voor de Zomerpostzegels zal, naar het ..Handelsblad" meldt, aan het eind van deze week de eerste uit- keerlng doen uit de opbrengst der Zo merpost zegels. Een bedrag van f25.000 zal worden verdeeld, volgens advies van het departement van Onderwijs, K. en W„ tusschen het Concertgebouw orkest te Amsterdam, het Residentie 55. Pit, zei Trien de werkmeid, wil je me even helpen om een spiegel boven het fonteintje te hangen. Ik durf niet op een trapje te staan, want ik ben bang( dat ik door mijn dikte er af tuimel. Ik kom je zoo helpen, Trien, beloofde Pit. maar eerst moet ik klaar zijn met schrobben. Haal maar vastje trap voor de dag. 56. Na lang passen en meten had'Trien* eindelijk het plaatsje gevonden, waar Pit een groote haak in de muur zou slaan. Omzichtig plaatste Pit zich op het trapje en dreef met forsche slagen dc haak in de wand. Een beetje dieper Pit. de spiegel is nogal zwaar. Ach, Trien, die haak zit zoo toch reusachtig. Heusch Pit, hij moet dieper. orkest te Den Haag. de Haarlemsche Orkestvereeniging. het Rotterdamsch Philharmonisch orkest, het Utrechtscli Stedelijk Orkest, de Groningsche en Arnhemsche Orkestvereenigipgen en het Stedelijk Orkést te Maastricht. Het comité voor de Zomerpostzegels boekt tevens 25.000 over ten behoeve van de Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige ar- beidsbeidskrachtcn (A.V.O.1. NEDERLANDSCHE AUTODIEF GEARRESTEERD ANTWERPEN, 15 Nov. (A.N.P.). De politie heeft gisteren gearresteerd den 27-jarigen Nederlander V. O., ge domicilieerd Marconistraat te Den Haag, die sinds geruimen tijd door de Nederlandsche recherche wordt gezocht wegens het veelvuldig plegen van auto diefstallen te Den Haag en elders in Nederland. De man hield te Antwerpen onder een valschen naam verblijf. De politie is er in geslaagd Vijf ge stolen automobielen, welke door middel van valsche triptieken over de Bel gische grens waren gebracht, op te spo ren. De aangehoudene zal worden uitg» Jeverd, nadat hij zijn straf heeft onder* gaan ter zake van naamsvervalsching. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET RANGEEREN ARNHEM, 15 Nov. Op het station» emplacement alhier is de 48-jarige ran geerder H. Frielink tijdens het rangee- ren van goederenwagens vermoedelijk komen te vallen, waardoor hij onder do wielen van een der wagens geraakte. Niemand heeft het ongeluk bemerkt. Toen het slachtoffer werd gevonden bleek hij reeds aan verbloeding te zijn overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. Met de allernieuwste Machine snijden wij weer een moei loopvlak op uw NOG GOEDE gladde banden vanaf f 1.00 per band, en u kunt deze weer honderden K.M. gebruiken zonder slippen. - Zijn uw banden af wij hebben nieuwe banden voor U welke de meeste K.M. geven voor veel minder geld. Het verstand verdraagt de tegen spoeden. de inoed bestrijdt ze: het ge duld en do godsdienst overwinnen ze. Mme. do Sevigné. Naar *t Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 17 Mariam Scarpe was een vrouw van viugbegrip cn scherp inzicht. Heel haar tovrn had ze de zaken gedreven.... dat had ze tijdens het leven van haar man gedaan en ze had zich niet anders ver beeld. dan dat ze op baar zoon een even grooten invloed had. Haar man had nimmer iets gedaan zonder haar eerst te raadplegen en ze had Matthew geleerd, de voetstappen van ziin vader te volgen. Ze kon zkh onmogelijk voor stellen. dat huar zoon ooit iets doen zou buiten haar voorkennis en voor zoover ze wi«t. had hii zelfs nooit een schaap verkocht, zonder met haar over den oriis te praten. En tochhier stond, dat hii nu in het bezit was van een som van ruim zesduizend pond. waar zij niets van afwist! Hoe was hij daaraan gekomen? Ze behoefde zich die vraag geen tweemaal te stellen. Carsdale! Dat was de uitleg? Nu wist ze. waarom Carsdale lorre «legen geleden naar de hoeve ge komen was en waarom Matthew oo de helde aohteron gegaan was. Wat er precies tusschen die twee was afgehan deld. wtst ze MlUUfVk niet.... maar ra voelde een affschuwelijke angst voor de waarheid cn zo ging dien nacht niet moer naar bed. Matthew vond haar In do huiskamer reeds wachten, toen hij den volgenden morgen vroeg beneden kwam. Ze stond voor het raam. waardoor dc opkomen de zon fuist begon te schiinen cn het was voor hem gelukkig, dat het licht op hemzelf viel en niet od de sombere woeste oogen zijner moedor cn op haar lijkbleek gezicht. Maar hii zae toch da delijk dat er iets aan de hand was en hii schrok er van. Op dat ooaenblik schoot het hem te binnen hoe Mariam hem eens met een esschen stok had afgeranseld, tot hij er bijna bewusteloos van piin bii neerviel en die stok stond nog in een hoek cn onwillekeurig keek hii er naar. Miriam zocht steun tgen de venster bank, maar ging recht op haar doei af. „Waar heb iij die zesduizend pond vandaan, die je gisteren bii de bank hebt gestort?" vroeg ze. „Voor den dag er mee! En geen leugens. Matthew... ik ben Je moeder!" De drank werkte bij Matthew nog na en hii voelde zich suf en tevens kribbe- lig, ondanks zijn angst voor haar. ..Nou ia... dat is gauw gezegd", bromde hii onwillig. „Ik zou liet u van morgen toch verteld hebben.... Ik heb er over gedacht miin land te verkoo- pen en «Jouw land?" zei Miriam. „En dat terwijl ik nog leef?" „Het i» mijn land", hernam Matthew, koppig en norsch. „Ik ken de wet net zoo goed als wie ook! Na vaders dood is het van mii geweest en van niemand anders en ik heb toch zeker recht om met mijn eigendom te doen wat ik wil, is het zoo of niet? Ik heb het zeldzaam voordeellg verkocht, vraag het maar aan Hargreaves.,„ hl! heeft het me gis teren zelf nog gezegd, dat ik een bof- fert was. om meer dan zesduizend pond voor dat stukje land te krijgen „Ia... 't gebeurd?" vroeg Miriam. „Ja... 't is verkocht!" „Wat?... heb Jij het... verkocht?" „Dat zeg ik tochen bar voordeelig ook", mompelde hij. .Jviik eens..." „En aan dien kerel?" onderbrak Mi riam hem bijna fluisterend. „Aan Oli ver Carsdale? Ja of neen?" „Hoor eens... als u nu bedaard wilt zltn en geen ruzie maken" zei Matthew, „dan zal ik het u allemaal vertellen. Kiik Maar Miri&m schudde onwillig het hoofd. „Ia het heelemaa! al? dc stuk ken geteekend?"het geld be taald?" alle wettelijke romslomp klaar?" vroeg ze, nog steeds hopend op een uitweg. „Heb je dat allemaal al voor elkaar gebracht?" „Ik zeg u toch, dat het afgedaan isen dat het geld op de bank ligt?" bromde Matthew. „Als u nu eens even bedaard wilde..." Miriam had juist thee gezet en zich een kop ingeschonken. Die stond naast haar op tafel cn ze nam hem op en wilde hem aan haar lippen brengen. Maar voordat ze zoover was, verander de ze van meening en wierp de thee in den brandenden haard. „Jij hebt vèrkocht, wat jouw voor ouders honderden jaren zorgvuldig bewaard hebben", zei zo met een blik op haar zoon. die hem deed ineenkrim pen. „Jij heb je geboorterecht ver kocht! Jij bent nu een man zonder land Jij jij bent niks meer!" En zonder een woord meer liep ze hem voorbij, de trap op naar haar ka mer. Hij hoorde haar daar wat heen en weer scharrelen en na een poosje kwam ze beneden. Ze had zich gekleed om ui£ te gaan in verschoten ouder- wetsche kleeren, die jarenlang in la vendelbloesems bewaard gelegen had den. Zwijgend verliet ze het huis en Matthew, haar door het venster nakij kend, zag, dat ze met gebogen hoofd dc richting van de stad insloeg. Toen ze uit het gezicht was, bemerkte hij pas, hoe brandend droog zijn keel was. Hij nam een kruik op en liep naar het biervat in den kelder. „Ze gaat iemand er duchtig van langs geven", dacht hij bij zichzelf, ter wijl hij zat te drinken. „Ik heb het wel tegen Carsdale gezegd!" Miriam liep vlug de heide over, tot ze aan den straatweg kwam. Ze liep dien al even vlug langs en stond in Halfirth op den stoep van het kan toor van Hargrcaves, voordat diens klerken er nog waren. In de wacht kamer bleef ze zitten wachten tot de advocaat zelf op kantoor kwam en toen ze bij hem op zijn kantoor zat, stelde ze hem slechts één vraag. „Ja, dat is afgedaan", antwoordde hij. „Het land is op het oogenblik eigendom van mijnheer Carsdale. Hee- lemaal in orde. vrouw Scarpe gisteren afgesloten. Maar er is geen enkele reden voor om er Miriam stond op en liep naar de fleur, wendde zirh daar om en keek den rechtsgeleerde aan. „U begrijpt er niets van!" zei ze be daard. „Dat doen jullie menschen nooit. Maar jullie hebt Iets an ders dan dat land alleen onder elkaar verkwanseld, toen je dien koop tot stand hebt gebracht!" Ze ging oven vlug weg als ze geko men was en keerde terug naar het een zame huis op de heide. Maar toen ze bij Ryvedale op de hei kwam. bleef ze even staan en kerk omlaag in de val lei naar het verloren erfdeel en daar, wandelend over zijn pas verwor ven eigendom, zag ze Carsdale loopen. En meteen liep ze omlaag de vallei in en ging regelrecht op hem toe. HOOFDSTUK X 'n Gevoelskwestie Op dien eersten morgen, dat hij in het volkomen bezit was van het stuk land, dat Matthew Scarpe hem zoo willig verkocht had, was Oliver Cars dale zijn nieuw verworven bezitting rondgegaan, met al het plezier vaneen schooljongen, die pas een lang be geerden voetbal gekregen heeft. Voor den tweeden keer in die week reeds had hij zijn wagen op stal gelaten en was niet naar de fabriek gereden. Hij wilde Ryvedale Flat bekijken zijn heide en zijn boschland, zijn eene huis je en zijn moestuin, zijn algemeene ligging en de mogelijkheden, die het hem bood. Den avond te voren had hij laat op gezeten om de papieren, die er betrek king op hadden, door te lezen. Hij had vele vreemde histories over dat land onder de oogen gehad. Die twee honderd bunder waren aan den eer sten Scarpe al9 belooning gegeven voor een of anderen dienst aan de Kroon bewezen in de eerste dagen van de regeering van den eersten vorst uit het huis Tudor, en nadien was 't in dien tijd meer dan eens van eigenaar ver anderd. Oorspronkelijk het eigendom van den abt van Ryvedale, was het in den tijd, dat alle kloostergoederen verbeurd werden verklaard, aan een Londenaehen koopman gekomen, die Het ecnige jaren later aan een der voor vaderen van lord Ryvedale had ver kocht en deze had het nu op zijn beurt aan Bickerdijke overgedaan. Het gat Oliver een bijna kinderlijk plezier, te weten, dat het eigendom van Bickerdij ke driemaal in andere handen waa overgegaan, terwijl het zijne in dien zelfden tijd slechts éénmaal van eige naar veranderd was. Hij had een ge voel, alsof er een meer antiek waas om hem zelf heen hing, als om den man, op wien hij zich op heel eigenaardige wijze wreken wilde. Op weg van de hei naar de vallei liep hij dien morgen cynisch in zichzelf te lachen. De heele week had hij veel ge piekerd en nagedacht. Hij kende Joe Bickerdyke van jaren her. Bickerdyke verbeeldde zich natuurlijk, dat de aan koop van dat landgoed hem de groote heer van de stad zou maken! Joe Bic kerdyke van Ryvedale AbbeySir Joseph Bickerdyke, baron of ridder van Ryvedale... hoopte hij in Halfirth den hoogen heer uit te hangen! Want, hoe democratisch en modern de lui in Hal firth dan ook waren, ze hadden toch nog altijd een buitengewonen eerbied en ontzag voor titels cn positie en sir Joseph moest, door het feit alleen, dat hij op een zoo eerbiedwaardig oud huis woonde, dat zooveel eeuwen lang den landadel geherbergd had, ongetwijfeld een waardigheid verwerven, die hem boven zijn mede-stadgenooten verhef fen zou. Het was toch wel gek, dacht Oliver, dat in dezen tijd, nu titels en ridderor den zoo vrijgevig rondgestrooid wer den, Halfirth binnen zijn grenzen zoo goed als niemand herbergde, die !et« van dien aard bezat. Daar rekende Jo« Bickerdyke natuurlijk op zelfs een jonkerstitel zou hem verheffen boven zijn mede-fabrikanten. Als sir Joseph van Ryvedale Abbey zou hij zeker een man van heteekenis worden. (Wordt vervolgd}.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10