15 HUISMOEDERS AMERSF00RTSCH DAGBLAD SEIK® BAKKERIJ ,,'T SMULHUIS" Charlie Chaplin komt AMERSFOORTSCHE FRATERS MET GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING MODERN TIMES filmacteur? Over boeken en schrijvers HULSKO KOFFIE DROGISTERIJ ..DE GAPER" Hun tijd vooruit Brood is hel belangrijkste voedse Vraagt daarom het beste uit het beste en be trek Uw brood uit de Soesterweg Telefoon 890 THANS CENT PER WEEK FILMNIEVWS Een film, die het conflict der arbeiders in het groot» bedrijf behandelt Russische invloed? Gharlie Chaplin heeft de werk zaamheden aan zijn nieuwe film de eenige in de laatste vier jaren beëindigd en binnen eenige weken zal de première in Tivoli te Lon den gegeven worden. Deze „productie 110. 5" heeft tot titel „Modern times", en vele fan tastische geruchten hebben er reeds de ronde over gedaan. In geen geval heeft het werk echter een communistische strekking,- doch het brengt het conflict van den arbei der in het grootbedrijf naar voren, zonder er een sociale tendcnz aan te geven. Een bijzondere correspondent schrijft ons over deze film uit Hollywood: De geschiedenis vangt als volgt aan: Charlie Chaplin wandelt op een weg en vindt daar een roode vlag, die verloren is door een machinist van een walsma- chine. Hij rent de wals achterna om de de vlag terug te geven, doch wordt dan onmiddellijk gearresteerd, verdacht van opruiing van de massa door middel van revolutionnair socialisme. Als hij na ecnigcii tijd ontslagen wordt 'uit. de gevangenis waar hij zijn straf tijd doorgebracht heeft, krijgt hij ecu betrekking bij een groote maatschappij, w*ar hij een der kleine raderwerken van het geheel wordt „a cog in the machine", zooals men in Amerika zeer terecht zegt letterlijk dus wordt hij het mechanische werk-wezen in het groote bedrijf, dat door één enkele han deling het ganschc leven der fabrieks- machinerie gaande houdt. Hoe de verdere geschiedenis der film zich ontwikkelt, wordt in verschillende berichten tegengesproken en Chaplin zelf wil er zich ook niet over uitlaten. „Waarom zal ik het vertellen", zei hij onlangs, „het is de geschiedenis van twee jonge menschen in een industrieele gemeenschap omstreeks het jaar 1934 la vend. Het is natuurlijk geen sociolo gische of economische studie en zij zin speelt. ook niet op dc harde kanten van het leven, doch zij zijn een natuur lijke, vrijwel onvermijdelijke achter grond voor mijn verhaal. Steeds heb ik getracht om er meer van te maken dan een grap, want in een grap alleen zit toch wel zeer weinig fond en dat geldi voor een film ook." Er wordt wederom niet in de film gesproken, noch door mij, noch door oen der andere mcdcspelcnden, maai de film is nagesynchroniseerd voor het geluid, de muziek en speciale effecten. Het geluid is door mij niet alleen ge bruikt ter ondersteuning van dc han deling, doch ook in den vorm van vo caal accompagnement, hetwelk een ver dere ontwikkeling is van de klank-ef fecten, die ik reeds toepaste in mijn vorige film City ligliis; evenwel spreekt «r niemand ia de film". De medewerkers Chaplin zelf heeft het leeuwenaan deel in de filmproductie verricht en dit mede in verband mot de groote lengte der film, was oorzaak dat men niet snel vorderde aan de werkzaamheden. Wie Chaplin kent, kan dit trouwens be Paulette Goddard in „Modern times" grijpen, want hij verandert maar al te vaak van idee. Chaplin schreef zelf het verhaal en scenario, leidde de opnamen als regis seur en producer, en vervulde tenslot te de hoofdrol, die natuurlijk het gan- sche middelpunt der rolprent vormt. In geen geval wil Chaplin echter de uitbeelding der vrouwelijke hoofdrol door Paulette Goddard in de schaduw stellen hij zichzelf, want volgens zijn eigen verklaringen zal deze rol haar tot een eerste klasse artiste van het wit te doek maken. Naast dit tweetal worden eenige ko mische rollen vermeld door personen, die evenals Paulette reeds meerdere malen met Chaplin samenwerkten en waarvan wij noemen Carter de Haven, die ook assisteerde bij de regie, Ches ter Conklin, Hank Mann en Ilenry Bergman. Over de ganschc wereld word de ver tooning van deze film met groote be langstelling tegemoet gezien, want on danks zijn 20-jarige filmloopbaan blijft Gharlv. Chaplin een der meest vooraan staande figuren uit dat deel der film kolonie, dat in de film meer ziet dan een onnuttig amusementsartikel. (Nadruk verboden). Aan deze beschouwing willen wij niet nalaten een merkwaardig gerucht toe te voegen, dat wij langs particulieren weg uit Engeland ontvingen. Een delegatie van vooraanstaande personen uit net Russische filmcentrum heeft dezer dagen een langdurig bezoek gebracht aan Hollywood, waar tal van filmzaken besproken zijn. De leider van de Russische groep heeft toen ook een besloten vertooning van „Modern times" bijgewoond, en na deze voorstelling en kele wijzigingen in de handeling aan bevolen. Zij zouden aan het geheel weinig verandering toebrengen, doch een meer soeiale tendcnz aan liet film werk schenken. Chaplin, die hiernaar gevraagd werd, wilde echter geen antwoord geven of het gerucht al dan niet waar is. Charlie Chaplin in een der indrukwekkende beelden van „Modern times". Eenige feiten uit het leven van Albrecht Schoenhals, die in één jaar tijd een snelle filmcarticre maakte Het komt meermalen voor, dat een tooneelspeler aanvankelijk een ander beroep heeft uitgeoefend, en da; hij via dat vak tot het kunstenaarsleven komt. Maar dat een dokter filmacteur wordt, dat zal toch wel tot de zeldzaamheden behooren. Bij Albrecht Schocnhals, die eerst aan de „Ivammerspielen" en aan het Thalia- theater in Hamburg verhonden was en na dien tal van hoofdrollen in dc film heeft vervuld, is dit echter het geval. „Eigenlijk", zoo vertelt hij ons, „zou ik het liefst concert- of oratoriumzan ger geworden zijn. Maar m'n vader wil de per sé, dat ik, evenals hij zelf, dok ter zou worden, om in dc maatschappij vasten grond onder mijn voeten te krijgen. Kort en goed: ik ging medicij nen studeeren en promoveerde tot arts." En heeft dat werk u zoo weinig bevrediging gegeven, dat u er zoomaar zonder meer van afgestapt bent? „Ik bezat de gave, om goed niet zie ken om te gaan. Alleen miste ik ten eenen male den drang naar weten schap. En noch het één, noch liet an der kan gemist worden." En hoe kwam u nu tot die wel heel zeldzame, wat scnsationcele, ver andering van beroep? „Een kennis van me hoorde me eens zingen en hield stokstijf vol, dat ik veel talent had en op het tooneel moest gaan. Hij heeft zijn bemiddeling daar bij ook verleend." En koesterde u voordien al bijzon dere belangstelling voor het theater leven? Hail u al eens den wensch te Charlie Chaplin in „Modern times" kennen gegeven tooneelspeler te willen worden? „Wat het eerste betreft: ja, zelfs in sterke mate, het tweede eigenlijk niet. Ik heb altijd heel veel interesse voor het tooneel gehad, maar heb er nooit bij gedacht, ook zelf nog eens op de planken te komen staan. Ik heb toen tertijd de bemiddeling ingeroepen van Winterstcin, die me een soort examen afnam. Na afloop zeidc hij mij: „U moet beslist naar het tooneel." En mist u, nu u filmt, het tooneel niet erg? 't Is toch heel iets anders als het geconcentreerde doorspelen van een rol op de planken! „Natuurlijk; maar ook op filmgebied heb ik weer m'n wenschon en verlan gens, die naar ik hoop, in vervulling zullen gaan. Overigens heli ik verleden jaar nog mot het spreekkoor van de Berlijnschc Universiteit onder leiding van Prof. Levhausen meegespeeld in het Griekschc drama van Aischylos: „Die Perser". Dat zijn onvergetelijke oogenblikken voor me geweest. Wat het filmen betreft, dit kan in geen enkel opzicht met tooneelspel ver geleken worden. Eilm is heel moeilijk mozaïekwerk. Dat is me weer eens duidelijk gewor den hij mijn laatste Ufa-film Eén te veel aan hoor d, waarin ik de rol van kapitein Moltmann vervul. Hoeveel duizenden steenen moeten spelers, regisseur en alle andere mede werkers bijdragen, om een film tot stand te brengen! En toch, ondanks alle voordeden film is veel ruimer, veel grootscher, verlangt men er steeds naar, weer eens op het tooneel te komen." Yo:r welke rollen interesseert u zich in het bijzonder? ,,'t Meest voel ik me altijd tot het klassieke werk aangetrokken. Maar karakterrollen speel ik even graag. Om kort te gaan: menschclijke rollen!" En wat zijn uw plannen voor de Aart van der Leeuw, Vertellingen. (We# reldbibliotheek, Am# sterdam Sloterdijk 1935) DEZE late vertellingen van Aart van der Leeuw zijn een kostbare gave. Zij vormen een kunst van uitzonderlijk-lenige kracht, zii vormen een samenstemming van rhythme en beeld, die onovertroffen is in onze lite ratuur. Ieder dezer verhalen doet aan als één enkelen volzin. Iedere periode houdt een noodzakelijke fase in zich van het proces van dit verhaal. Dit proza is een afdruk van de volstrekte schoonheid. Vandaar de onmiddellijkheid der im pressie. Ik zal u een fragment citecren uit do eerste schets „Sneeuw", waar Van der Leeuw den tocht beschrijft van een vreemdeling, die door een sneeuw landschap van den Haag uit naar Delft liep. Lang was hij. mager, olijf kleurig en met een gitzwarten baard. Onder ziin mantel droeg hij een pistool verborgen. Een van de vele sluipmoor denaars door Paj-nia met een rijk hand geld op Willem van Oranje afgezon den. En nu gebeurt er iets merkwaar digs. Hii wilde voort, geen talmen, maar het leek verwonderlijk zoo wei nig hii vorderde. Telkens bleef hij stil staan met een hand boven de oogen. Nooit had hii nog sneeuw gezien. En de ontroering van die sneeuw brengt hem de schemering van zelfverwijt. De dramatische kern van het verhaal ligt in dit ééne moment. „Hij lichtte zijn mantel op. om de paar vlokken, die daar bezig waren 1e smelten van dich terbij to bekijken. Maar toen kwam de kolf van ziin pistool bloot, en hii liet den mantal haastig zakken. „Natuur lijk dat het een opdracht vari God was" mijmerde hii. terwijl hij zich lmkte en sneeuw opraapte „om een ketter naar het hellevuur te helpen" Dan fronste hij zijn wenkbrauwen: vlug. verder." Het intuïtieve van deze schets ligt hierin, dat het. de arge loosheid van het. even door de sneeuw in hem aanwezig zelfverwijt is. welke den voerman dien hii later ontmoet in zijne houding ontdekt, en die dien voerman beweegt, hem mee te nemen naar Delft, waar hii ziin moord gaat volbrengen. Het merkwaardige van dezen Van der Leeuw is. dat hij ieder ding. ieder mensch. ieder motief toetst, aan zich zelf. Het is een soort van dubbel zien. wat hii doet. en dat hem zulke juwee- len van volzinnen doet schrijven als deze. over een vogel in de sneeuw: „Vloog er een vogel uit. op, dan geloof de je even dat het ziin eigen vecren waren, die daar rond ie dwarrelden." Telkens is er in Van der Leeuw weer dat wonderlijk opengaan van de din gen. doordat ze in dc fantasie van den schrijver worden gesplitst. Ik geef u thans het citaat, dat ik u beloofde, waarin menschen worden beschreven in de sneeuw: „Langs den weg bii de hoeven gin gen groene deuren open. en de boeren met hun vrouwen en hun kinderen, stapten voor den kerkgang naar buiten, heelemaal in do wol gepakt, alleen het gezicht bloot. Blozend en rond als een perzik, met een golf goud boven het voorhoofd, die uit de kaproen of de klepmuts ontsnapt was. Ze stampten met dc voeten, en van hun lippen steeg de zichtbare beeltenis van hun adem in de hoogte. Allemaal frisch als jonge appelbloesem dacht de vreemdeling, terwijl wij thuis (in Spanje) uit hard bruin palmhout ziin gesneden. En hij glimlachte. Weer stond hii stil. want van beide torens luidden de klokken, en de tonen wandelden over de sneeuw heen. over dc reine onbetreden vlakte, als met voetstappen, waarover in legenden staat te lezen. Plotseling werd hii (de wandelaar) vele jaren jonger, en hij zag de vlugge, witte klipgeit, die ziin speelgenoot gewepst was. en hij herin nerde zich do melodie van een lied. dat hii sinds veertig iaren had verge ten. Als «Ie tweelingbroer van het kind. dat hij geweest was. voelde hii zich hier in de sneeuw wachten." Wat over ons komt, zonder dat wij het weten, zoo zou men deze ziele-erva- naastc toekomst? „Met Heinrich George treed ik op in de nieuwe Ufa-film Stützon der Ge sel 1 scha ft, naar het bekende too- ncclstuk van Henrik Ibsen. Een buiten gewoon eervolle opdracht en een rol, waarvan ik hooge verwachtingen koes ter." Albrecht Schoenhals, die in de Ufa- film De Dubbelganger van Wo- ron ze f f nauwelijks oen jaar geleden voor de eerste maal voor de camera stond, heeft zich, dank zij zijn capaci teiten en groote vitaliteit, snel opge- workt. De sprong van tooneelspeler tot filmartist is hem even gemakkelijk ge lukt als die van arts tot tooneelspeler. En als men tegenover hem zit, als men niet hom spreekt, dan krijgt men den indruk, dat hij geheel zijn hart aan de film heeft verpand, en dat hij zijn weg zeker en doelbewust zal gaan. ringen kunnen betitelen. Die strijd van de eigenlijke, innerlijke natuur met de aan een ander, concreet-nabijer ik opgelegd, is het motief, dat wij voortdurend opnieuw in deze schetsen ontmoeten. In de schets „Sneeuw" is liet de oorspronkelijke kinderlijkheid, die in conflict komt met een wil. door den persoon aan zichzelf opgelegd, in de volgende schets. „Geboortestad" is het, daartegenover, de wil ocner inner lijke overtuiging, die contrasteert met eene bedwelming, welke de hoofdper soon in ziin verbeelding ondergaat. Maar er is nog iets in Van der Leeuw. Historische motieven en land schappen ziin hii hem een clement van de individueele menschenziel. Al ler Verleden is Iks-vcrlcden. Zoo wordt het den schrijver mogelijk oude gege vens. nis het gebruik dat een ter dood veroordeelde maagd in de middel eeuwen vrijspraak kon ontvangen, wanneer een jonge man zich aanbood met haar te huwen, worden (in de schets de Zoon van den Keizer) ver vlochten met persoonlijke fantasie en symboliek. Zelfs van het motief van een oude vaas. weet dc schrijver, omdat de voorstelling dvnamisch in hein gaat leven, in „Dc Drie Gratiën" een diep zinnig verhaal te maken. Van der Leeuw kan men niet kriti- seeren. Men moethem alleen bewon deren. Een macht van verbeelding, zoo zonder eenige romantischen uitwas, zoo gaaf en zoo harmonisch, is er nergens elders in onze literatuur to vinden. En ik geloof, dat dit werk van Van der Leeuw als een dauwdrup glinstert tus- schen het bonte loof der huidige over- j stelpende naiaarsuitgaven. P. H. BITTER Jr. MEER BETALEN ZOU DWAASHEID ZIJN! De beste koffie. Hulsko"» Seinkoffiekost nu 25 ct. per pond I Hulsko heeft één soorti het bestel la gepatenteerde, luchtdicht» vetp?kking. - Vraagt Uv Winkelier l OE KOFFIE WAAR PIT IN ZITI JULIAN APLEIN 3, Amersfoort, naast Apotheek Haan. Gebruikt onze „GAPERTJES". De snelle en succesvolle Pijnstil lers voor hoofdijn, kiespijn, spier pijn, zenuwpijn, periodieke pijnon. Per buisje van 12 cachets f 0.45 met gebruiksaanwijzing. Het Fraterhuis speelde in de geschiedenis van stad en gewest een niet onbe. langrijke rol IN het Zondagsblad van het A. D. van 19 Oct. j.l. hebben wij eenige bijzon derheden medegedeeld omtrent de geschiedenis van het Fraterhuis te Amersfoort. Enkele fraters verwierven beroemdheid, waarvan het volgende te vermelden valt: Christophorus Vladerack is in het begin van de zestiende eeuw ge boren in Noord-Brabant en was de natuurlijke zoon van den heer van Gif fen. Hij zelf deelt in een van zijn boeken een en ander omtrent het onderwijs mede, in een opdrachtsclirijvcn aan de Stadsregeering van Amersfoort Dit boek verscheen in 1597. De Stad onder hield toen zes onderwijzers, welke van alle lasten werden vrijgesteld opdat zij zich geregeld en onbezorgd aan de school konden wijden. Zelfs gedurende een beleg van de stad werd Vladerack en zijn leerlingen vrijgesteld van wacht diensten. „Plak cn roede" zoo meende hij, waren zijn wapenen. Wij spraken er reeds over dat in 1550 de Latijnsche taal zeer druk beoefend werd in Amersfoort, in verschillende lagen van dc bevolking. Dit was grootendeels het gevolg van de school van Vladerack. die dc studie er van door het uitreiken van prijzen ten zeerste bevorderde. Vladerack deelt nog mede dat de ouders zoo gesteld waren op de tegenwoordigheid van hunne kin deren op de school, dat, toen er eens hulp noodig was om hij een overstroo ming het vee te redden, zij liever ver schillende personen hiervoor tegen loon aannamen, dan de hulp van hun kinde ren in te roepen, die op dc school ver toefden. Hoewel reeds Gerard Zcrbolt van Zutph^n een verhandeling over „het Nut van het lezen der H. Schrift in dc landstaal" had geschreven en Geert Groote zelf ook gaarne in de landstaal predikte en zelf enkele godsdienstige ge schriften uit het Latijn had vertaald, had Vladerack toch veel succes met ziin onderwijs. Bovendien hielp hij de stads boekerij vergrooten en mede door zijn. toedoen kwam er een eind aan de bede larij. die tevoren in en om Amersfoort veel last veroorzaakte. Vladerack is in 1601 te 's-Hertogenhosch overleden, nis opvolger van Georcius van Lange veld. dien hij daar in 1558 als onderwijzer opvolgde. Een zoon van Vladerack, Petrus Vla derack, werd later leeraar In de oude talen, ook in het Hebreeusch, te 's-Her- togenbosch. ^P i et e r van A ff c rd e n was van 1540 tot 1556 verhonden aan het Frater huis te Harderwijk. Later is hij Onder- Bector aan de Latijnsche .School te Am sterdam geworden. Hij schreef een La tijnsche Spraakkunst, maakte Latijn- srhe gedichten en een Beschrijving van de Stad Amsterdam is nog van hem bewaard. Gerard Lister of Lig tri us werd geboren te Rhenen. Hij was een leerling van de School te Deventer on der Alexander Hegius, en bekleedde het Rectoraat van de School te Zwolle. Over die school heeft hij een rede gehouden* welke bewaard is gebleven. In 1517 over leed te Zwolle zijn mede onderwijzer Jo hannes Murmellius en dHar het bekend was, dat Lister de geneeskunde beoefen de cn zeer naijverig was op Murmellius, meende inen, dat Lister zijn collega ver giftigd had. Door een leerling van Mum mellius, word dit zelfs openlijk te Mun ster en Rostock medegedeeld. Lister werd van Zwolle naar Amersfoort overge plaatst en gaf daar les in de oude talen cn het Hcbrceuwsch. Ook hij schreef een Latijnsche Spraak kunst, verder een Geographic van het Sticht Utrecht en hij voorzag een nieuwe uitgave van Erasmus" „Lof der Zot hei d", met aanteekeningen. Ook Petrus van den Berg. ge boren to 's-Heerenberg, was een leerling van Alexander Hegius te Deventer, die daar Rector was. Hij was bevriend met Erasmus en zijn omgang met dezen, evenals die met Hegius, droegen veel bij tot zijn ontwik keling. Door dc Amersfoortsche Stads rand werd hij op voorstel van de Broe ders aldaar, benoemd tot Rector van de Amersfoortsche School. In 1500 roemde men hem om zijp kennis van de Latijn sche taal, waarin hij enkele hekeldich ten vervaardigde tegen slechte gonces- heeren en tegen slechte dichters, welke bewaard gebleven zijn. Ten slotte zij hier nog gewezen Op de verdiensten van Godefridus van H e in e r t, ook genoemd Godefri dus Me gen. Deze overleed in 1453 in het Fraterhuis te Hulsbergen en In het dood en register aldaar vernemen wij „Dat in 't jaar 1453, den tweeden dog na St. Benedicius, overleden is den Priester Godefridus Megen, die zeer tref felijk kost preeken, een goede klerk, gansrh liefdadig en Godvrugtlg: die met den Raad der Vaderen aangesteld is tot Overste over d e Vergadering van het Huis der Klerken te Amersfoort. Dezo klerken die lange tyd agter het Nieuwe Gasthuis gewoond hadden, heeft hy eyn- delijk verplaatst daar ze tegenwoordig woonen, te weten In St. Jans Knpelle op de Kamp. Ilier heeft hy vooreerst een groot Huys getimmert voor de F.etzanle der Broederen, en meer andere gemak ken, zoo verre als zyn vermoge strekte. Hy wierdt in St. Jans Kerke begraven, des welke in 't jaar 1156 den derde Maart, door Paus Calixtus tot een Col legiale Kerk opgericht is."" Al met al is de rol, die het Fraterhui» te Amersfoort in de geschiedenis van Stad en Gewest gespeeld heeft, dus niet onbelangrijk geweest en een cn ander rftrekt tot roemvolle eer van die Stad. J. RASC.H ALLERLEI VAN OVERAL Een groote. niet Engelsch kapitaal aangelegde waterleiding heeft het oude wntergebreksproblcem van Jeruznlpm voor eens en altijd opgelost. Om de waterbronnen van Jeruzalem zijn In den loop der eeuwen vele oorlo gen gevoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 13