Onze Over beroemde edelstenen. Gerrit zei dat wanneer ze de kans niet waarnamen, him ouders zonder dak zou den zijn. Zo kwam het dat Jan zich op weg naar Den Haag begaf. Hij kwam toen 'n ouden vriend van hem tegen, die soldaat was in de stad. Ze kwamen met elkaar in gesprek, en Jan vertelde, waarvoor hij naar den Haag ging. „Wanneer je op die manier 100 gulden wilt krijgen", zei de vriend, „Dan kun je net zo goed weer naar huis gaan. Je krijgt toch niets". „Niets?" vroeg Jan verbaasd. „Ik geef toch een samenzweerder aan!" „Luister, ik zal het Je uitleggen. Weet je, de Fransen zijn niet erg goed bij kas. Trou wens, wie is dat wel, tegenwoordig? O zo. Om nu geen geld uit te geven, hebben ze het volgende bedacht. Wanneer de „ver rader" zal ik hem nu maar noemen, een samenzweerder aangeeft, en de hele ge schiedenis vertelt, schrijft onderwij! een schrijver, die achter een gordijn zit, alles op. Wanneer de verrader nu ffidt njtt var haal klaar is, dan zeggen ze, d*t se al alles van de zaak af weten, en dan laten sa als bewijs zien het stuk, dat de schrijver net geschreven heeft.' „O, dat is erg leuk," zei Jan mistroostig. „Dank je wel, dat je het ma verteld hebt. Nu is Gerrit voor niets gevlucht, en mijn ouders zullen geen rustige oude dag heb ben. Wat is dat allemaal verschrikkelijk." Daarna nam hij afscheid van zijn vriend en in Den Haag gekomen, «wierf hij daar maar zo'n beetje rond. Naar zijn dorp te rug gaan, dat kon hij nu niet doen. Hij móest een middel verzinnen, om aan die 100 gulden te komen. Het moest, het moest, het moest...! En werkelijk, eindelijk meende hij een middel gevonden te hebben. Blij als een kind ging hij naar het gebouw waar hij moest zijn. Zoals de vriend gezegd had, liet men hem werkelijk, nadat hij zijn ver haal gedaan had, een vel papier zien, „DE PAARDENRENNEN." Een Puzzle. F. 1 In denk dat maar weinigen van Jullie ooit paardenrennen gezien hebben, en niet weten, waar het daar precies om gaat. Daarom wil ik jullie er nu wat van ver tellen. Men onderscheidt: rennen op ds vlakke baan en rennen met hindernissen. Bij het rennen op de vlakke baan komt het er op aan, dat de paarden reuze vlug kunnen lopen. Bij het rennen met hindernissen moeten de dieren natuurlijk heel goed kun nen springen. Allerlei soorten hindernissen moeten OPLOSSING vorige puzzle De Niagarawatcxvallon. van de Orloff-diamant wil ik dat doen, want deze diamant heeft de meeste en de grootste avonturen achter do rug! Een tijdlang was de „Orloff" de grootste diamant in Europa. Eeuwen geieden was ng van hef beeld van een Indlstme goa- heid genomen, en kwam toen in de schat* kamer van den Shah van Perzië terecht. Deze Shah werd vermoord, en na die tijd was de steen in het bezit van onbe kende mensen. Tot hij gevonden werd in een huis, waar brand gewoed had. Een Frans grenadier kreeg hem in handen, en deze man hechtte er niet veel waarde aan. Een Russische graaf, Orloff geheten, zag hem, kocht hem voor een kleinigheid van den grenadier, en gaf hem eadeau aan do Russische keizerin Katharina de Tweede. Sedert die tijd zit hij op de punt van de Russische scepter. Dan is er nog een beroemde eteen, de „Regent", die óók een scepter sierde, na melijk die van Napoleon. Die twee stenen hebben echter meer ongeluk dan geluk gebracht. Dan was ook de beroemde blauwe Hope- diamant een echte ongelukssteen. Alle mensen, die hem in eigendom hadden, stierven een gewelddadige dood. De laat ste bezitter kwam om bij de ramp van de „Titanic", Je weet wel, dat schip, dat te gen een ijsberg stootte. En nu rust de Hope-diamant op de bodem van de Atlan tische Oceaan. De uller-aller beroemdste diamant is de Sancy-di&mant. Karei de Stoute had hem het eerst in eigendom. Nadat hij verslagen waa bij Gr&nson, kregen de Zwitserse over winnaars de steen in handen. Daarna kocht de koning van Portugal de steen, die ledereen in Europa wel wilde hebben. In 1490 kocht Baron van Saney deze diamant, en zond een bode ermee, om het Juweel aan den koning van Frankrijk te ge ven. De bode werd aangevallen door ro vers, en nu denk Je zeker, dat die de «teen in handen kregen. Maar nee hoor! Weet Je wat de bode deed? Hij slikte de steen in. Hij wist te ontkomen, maar toen hij in Parijs aankwam, «tier! hij aan een maagzweer. Toen zijn lijk geopend werd, vond men de diamant Later kwam de steen in Engeland te- recht, en zijn nieuwe eigenaar was ko ning Jacobus de Tweede Stuart Daarna kocht Lodewijk XIV van Frankrijk hem van Jacobus. Tijden» de Franse revolutie verdween de steen, en werd ne Jeren plotseling aan Na poleon te koop aangeboden. Napoleon gaf hem toen aan Vorst DemidofL Door dezen vorst kwam de reislustige Sancy-steen in Indit. In de vorige eeuw reisde hij echter weer naar Europa, want Koningin Victo ria kocht hem voor een reusachtige som. Nu behoort de steen tot de Engelse kroon juwelen. De mensen zijn altijd erg do) op edel stenen geweest; er is dan ook wel iets ge heimzinnigs aan, en het volk gelooft, dat zulke stenen allerlei bijzondere eigenschap pen bezitten. En zo kwam het, dat Gerrit op een dag tegen zijn broer zei: „We zullen onze boer derij kunnen redden, wanneer we honderd gulden hadden. Net zoveel als je krijgt, wanneer je een samenzweerder aangeeft!" „Dat wil je toch niet gaan doen?" vroeg Jan verschrikt. „Ik niet, maar jij!" antwoordde Gerrit „Jij gaat naar Den Haag, en geeft mij als samenzweerder aan. Wanneer je dan 100 gulden gekregen hebt, kun je onze boer derij redden." „En ji| dan?" vroeg Jan, die niet veel goor het plan voelde. „O, ik zorg wel, dat ik tegen die tijd over de grens ben. En later, wanneer alle leed geleden is, kom ik terug." Nog steeds wilde Jan niets van het ge- gal weten, maar eindelijk gaf hij toe, want DE MEESTEN BELEEFDEN VEEL AVONTUREN! De blauwe Hope-diamant op de bodem der zee. door Mevr. M. Jansen1v. Derenter. Nog niet zo lang geleden misschien een paar weken terug kwam uit Enge land het bericht, dat de „GrdotmogoT ver kocht zou worden. Daarna heb ik er niets meer van ge- Koord, en waarschijnlijk Is de „Grootfim- gol" tóch niet verkocht. De „GrootmogoT heb Je wel eens ge hoord van die beroemde edelsteen die, als zoveel edelstenen, een heel avontuurlijk le ven heeft gehad? Als hij spreken kon, zo* hij er heel wat van kunnen vertellen. Maar dat hoeft eigenlijk niet, want we weten er al een heleboel van. De „Grootmogol" wordt ook wel „Kohi noor" genoemd, dat betekent „Berg des Lichts." Deze beroemde edelsteen werd In Indi€ gevonden en werd door de Radjah van La hore aan Koningin Victoria van Engeland gegeven, in de vorige eeuw. Sedert die tijd ligt hij rustig bij alle an dere Engelse kroonjuwelen. Zoals ik zeg, de Kohinoor heeft een erg avontuurlijk leven gehad. Dat was ook het geval met een ander juweel, van de Earl of Hare wood, en dat al verkocht ie, of wel dra verkocht zal worden. dan genomen worden: brede sloten, en ho ge horden. Natuurlijk gebeurt het dikwijls dat de dieren bij moeilijke hindernissen vallen. Maar zulke ongelukken zien er vaak gevaarlijker uit, dan ze werkelijk zijn. Er komen altijd allerlei soorten mensen naar de paardenrennen kijken. Wanneer de paarden naar de „start" gebracht worden, begroeten de toeschouwers him favorieten, hun lievelingen, met veel lawaai. Wanneer de vlag valt, starten de dieren, fin terwijl ze rennen, worden ze begeleid door het oorverdovend geschreeuw van de toeschouwers. Ai gauw gaan meestal twee of drie aan de kop, tot onder luid gejoel de winnaar de eindstreep bereikt heeft. Dat twee paarden de eindstreep tegelijk be reiken als eersten, komt heel zelden voor. ALLERLEI GEKNUT SEL. ZELF EEN STEMPEL MAKEN. Wat je nodig hebt: een grote kurk. door F. S. Het is zo gemakkelijk wanneer je een stempel hebt .Je kunt hem altijd wel ge bruiken. En het is zo makkelijk om hem te ma ken! Dus zullen we dat ditmaal eens doen; vind je dat geen goed idee? Je neemt een flink grote kurk, die mooi glad moet zijn. Dan snij je met een scherp mes denk om je vingers! de letters, die je wilt stempelen, in de kurk. Je moet Het is niet één grote steen, maar een uit goud, edelstenen en email gemaakte han ger. Een pracht stuk! Men gelooft, dat oen heel beroemd Italiaans goudsmid en beeld houwer, Benvenuto Cellini hem gemaakt h»*a Een vorst, Medici genaamd, bestelde het bij Cellini, «n gaf het toen aan een Chi nees keizer. Daarna kwam het stuk in Brits-Indië terecht en daar kreeg de Earl of Harewood het bij de grote Indische op stand in handen. Het zou een geweldig lang verhaal wor den, wanneer ik de levensgeschiedenissen van al die beroemde juwelen zoals de Kohinoor er een is, ging vertellen. Alleen er goed aan denken, dat Je ze in spiegel schrift snijdt En dan geef Je de kurk de vorm, zoala je afgebeeld ziet op het plaatje. Het verschil tussen deze stempels en an dere is, dat bij de eerste de letters zwart op wit verschijnen. Je moet daarom de leW ters zo hoekig mogelijk maken, omdat die veel makkelijker zijn te snijden dan ron de letters. waarop stond dat Kees Pietersen verdacht werd van verraad. „Zo, dat verwondert me", zei Jan. Zover ik weet, bestaat er geen boerenzoon Kees Pietersen. Ik heb alleen maar deze naam genoemd, omdat ik om goede redenen de werkelijke naam pas later wilde vertel len." „Noemt U dan de goede naam", zei de beambte met een woedend gezicht „Best Maar geeft U me eerst 100 gulden" antwoordde Jan. Eerst wilde men het niet doen, maar Jan was zo koppig, dat men hem ten slotte wel zijn zin moest geven. Het hoofd van de spionnagedienst had al in lange tijd geen samenzweerder in handen gekregen, en hij moest zijn chef in Parijs er toch van over tuigen, hoe goed hij zijn best deed...! En zo kwam het dat Jan met zijn 100 gulden de boerderij kon redden. Hoe Jan zifn broer verraadde. 1M Gulden won hij m mee. Een verhaal uK de Franse tijd, door Else Ekkersde Vries. Ia het begin van de vorige eeuw was ons land bij Frankrijk ingelijfd. Natuurlijk vonden de mensen dat alles behalve prettig, en er waren er een hele boel, die oen manier trachtten te vinden om een eind aan die toestand te maken. Dat vermoedde Napoleon wel, en zo kwam het dat er een heleboel Franse spi onnen in ons land waren, die probeerden klit te vinden, wie die mensen toch waren, die tegen het gezag opstonden. In die tijd beleefden de mensen net zo'n crisis als er nu is. Vooral de boeren had den verschrikkelijk te lijden. In een klein dorpje in Zuid-Holland toonden twee broers, Jan en Gerrit ge naamd, die een boederij hadden. Ze werden hoe langer hoe armer, tot ze «elfs er toe moesten overgaan, om hun boerderij te verkopen. Nu vergat ik nog te vertellen, dat de- geen, die samenzweerders en mensen, die tégen Napoleon waren, aan de Fransen Verraadde, 100 gulden kreeg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 15