I,,, STRIJD VERLEVENDIGD SPANNING IN EGYPTE AMERSFOORTSCHE R.K. SPAA RBANK Kerknieuws Oostvlndië Botsingen in verschillende Abessijnsche districten; Sasabaneh is echter nog in handen der Ethiopiërs SUCCESSEN DER ITALIANEN PHILIPPIJNEN EEN GEMEENEBEST $e\HydQvankou luampo..n30ct NEDERLAAG VAN MACDONALD Berichten over successen „Jodenwetten" in het derde rijk „Kerkopbouw" - en „Kerkherstel" SUNBIRD OVERHEMDEN De buitenbezittingen 1* BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 De Bono gewaagt inmiddels ook van verliezen zijner troepen Harrar veroveringsdoel (Van onzen specialen correspondent) ROME. Donderdagavond. De berich ten. dlo alhier ontvangen worden, ma ken melding van activiteit aan alle Ita- liaansch-Abessijnsche fronten. Zoo ver halen zij van een pantserwagengevecht in Ognden. van de bezetting van sterke posities door de Italianen voorbij Makal- le, het bouwen van versterkingen aan de Tacazzo in het Tigregebied. Activiteit van de Italianen en Danakil-soldaten in de ravijnen langs de Danakilwoestijn. alsmede Abe«sijnscho voorbereidingen voor een treffen op den weg door de woestijn naar Dessie. vormen voorts on derwerp van de Itallaansche berichtge ving. Officieelc Italiaansche berich* ten melden voortdurende succes sen van dc Italianen in alle dis* tricten, waar ontmoetingen met den vijand hebben plaats gevon* den, die steeds onmiddellijk tot den terugtocht overging. De Italis anen hebben hun militaire posi* tie, met het doe! Harrar te ver* overen, aanmerkelijk verbeterd tengevolge van een hevig gevecht in de Faf*val!ei, 12 mijl ten Zui* den van Gorahcl. De kracht der Abessijnsche defensie is op deze strategisch belangrijke plaats ge* broken, waardoor elke Abessijn sche actie langs deze route in de richting van de grens van Itali» aansch Somaliland onmogelijk is gemaakt. Hierdoor ligt nu de weg voor de Italianen open voor het naaste doel: een opmarsch naar Sasabaneh. Een Italiaanscho colonno. In actio op dit belangrijke gedeelte van het Italiaan sche Somalifront, haaldo do Abessijnen in de vallei van de Faf in. In zijn be schrijving van de actie, die daarop volg de, seint generaal De Bono hedenavond: „De vijand, versterkt door geregelde troc- Eon, bestaande uit ongeveer 1000 man, wam opzetten In motor-lorries on pantserwagens, maar werd afgeslagen door het overwicht van onze pantserwa gens. Do Abessijnen trokken terug en lie ten moer dan 300 dooden op het slagveld achter (waaronder één Europeaan, die nog niet is geïndentlficeerd), henevens machinegeweren, geweren, verschillen de ïuotorlorries en munitie." Hetzelfde rapport maakt melding van de Italiaan schc verliezen tijdens dezen striid: „Ge dood één officier, één korporaal, en 15 nlandsche soldaten. Gewond één officier, twee cadetten en 16 lnheemsche officie ren". Allo Abessijnscho tegenstand is blijkbaar in dit belangrijke district thans gebroken en deze beslissende actie in de buurt van de Faf zal ongetwijfeld een demoraliseerenden Invloed hebben op de aarzelende plaatselijke aanvoerders in het geheele Ogadengebied. Na dit succes zijn do Italianen begonnen met do vol tooiing van de voorbereidingen in de Gabredarre-zone, ten Noorden van Gora- hei. Het tweede legercorps aan het Noon delijk Tigre-front is thans bij de Tacaz- te aangekomen en werpt versterkingen op tusschen Addi Rasi en Addi Encata Generaal Do Bono meldt, dat het eerste legercorps, dat heeft deelgenomen aan den opmarsch naar Makalle, in contact Is met de troepen uit Danakil en dat beide troepen thans gezamenlijk voort gaan met bolemmeringen langs de aan do Danakil grenzende rotswanden op te ruimen. Het inheemsche corps zet de voorbereidingen voor de bezetting van Gheralta voort Daar Gheralta ongeveer ?0 mijl ten Noorden van het veroverde Makkale ligt, heeft do verovering van de stad op de Abessijnen groote bctce- kenis voor de Italianen. De officieelc berichten melden, dat in de actie rond Gheralta de Italianen één officier en twee inheemsche cadetten hebben verloren. De Abessiinschc ver liezen worden ..zwaar" genoemd. Italië en de Britsche ver kieringen In offldeele kringen In Italió wordt de uitslag van de Engelscho vcrkiczin gen met spanning tegemoet gezien. Men hoopt, dat, wanneer het F.ngelsche par lament weer geopend zal zijn, er een kans zal bestaan verder te komen met de vre»iesonderhandelingen inzake Abesaynic. De gemiddelde Italiaan stelt echter in deze Engelsche parlements verkiezingen niet hot minste belang. Zijn geheele aandacht wordt in beslag genomen door het feit, dat ieder oogen blik sancties op hem en zijn land kun nen worden toegepast Hij heeft echter ook een vaag idee, dat de dingen op de eene of andere ma nier in orde zullen worden gebracht, als de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn, maar de Italiaansche kran ten voeden die hoop niet in het minst. Het Volle gewicht van de propaganda der regecring in de pers en elders wordt aangewend om alle Italianen to organi- secren in den oconomischen oorlog te gen de geheele wereld en speciaal tegon Engeland (Auteursrecht Momlng Post-A.N.P.) Roosevelt heeft een proclamatie on- derteekeud, waarbij het gemeenebest van de Philippijnen wordt ingesteld onder een constitutioneele regeering. Dit is aldus Reuter de eerste stap in de richting van volledige on afhankelijkheid, welke na tien jaar zal worden verleend, indien de autonome regeering slaagt. Heden zal de nieuwe regeeerlng formeel worden ingewijd ooor den minister van oorlog Dem. Roosevelt heeft telegrafisch Manuel Ouezon, den eersten president van het nieuwe gemeenebest, gelukgewenscht. PROr. JCZE'S COLLEGES VERBODEN PARIJS, 15 Nov. (Reuter). Na pro test heinogingen der nationalistische studenten en pro-ltaliaansche studenten legen prof. .Iè/e. den rechtskundig advi seur van de Abessijnsche regeering bij den Volkenbond, heeft de faculteit de colleges van prof. Jèze lot nader order verboden. INi EN UITVOER VAN OORLOGSTUIG BERLIJN, 15 Nov. (A.N.P.L Hot Reichsgesetzblatt publiceert vandaag een wet inzake den in- cn uitvoer van oorlogsmateriaal. De wet bepaalt, dat deze uitvoer of invoer slechts mag ge schieden met bijzondere toestemming van den rijkscommissaris in overleg met den rijksminister van oorlog. De nieuwe regeling van in- cn uitvoer komt overeen met de regeling, welke in do mcesto andere landen, waar wapens worden vervaardigd, wordt toegepast STATUUT VAN TANGER VERLENGD Het Frnnscho departement van bul- tenlnndsche zaken publiceert een com muniqué waarin wordt gezegd, dat de conventio, behelzende het statuut voor Tanger, van 18 December 1923, is ver- lengd tot 19i«, daar geen van de mo gendheden, die deze conventie hebben onderteekend, een wijziging hebben vei> ben verzocht van het statuut, dat na een periode van 12 jaar zou afloopen. JEAN BATTEN IN VEILIGHEID RIO DE JANEIRO, 15 Nov. (Routor). Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat dc aviatricc Jean Batten gisteravond te Araruama ten N.-O. van Rio do Ja neiro wegens gebrek aan benzine is ge daald. RIO DE JANEIRO, 15 November. (Reuter.) Jean Batten is hier t boord van het militaire vliegtuig, dat haar was gaan zoeken, aangekomen. DE NOBELPRIJS VOOR CHEMIE STOCKHOLM, 15 Nov. (A.N.P.) De Nobelprijs voor chemie Is dit jaar toe gekend aan prof. Joliot te Parijs en zijn echtgenoote, Iréne Joliot-Curie. HEVIOE OEVECHTEN ASMARA, 15 Nov. (Reuter). Een Abessijnsch legerkamp van 500 tenten tusschen Antaïo en Boeja ten Zuiden van Makalle is door een Italiaansch luchtescadrillo gebombardeerd. Twintig Askaris zijn gedood en 50 gewond, evenals vier Italiaansche offi cieren tijdens ccn hevigen strijd, die heden geleverd is om het bezit van Azbi. Zij maakten deel uit van dc Dan- kalicolonne, die trachtte zich te Azbi bij dc colonne Santini te voegen. Ras Kassa en 500 zijner mannen hebben dc colonne aangevallen, toen deze langs een ravijn oprukte. Ras Kassa zou 50 dooden en groote hoeveelheden munitie hebben achtergelaten. SCHERMUTSELINGEN Uit Asmara wordt gemeld, dat hier en daar schermutselingen plaats vinden tusschen Abessijnsche troepen en Ita liaansche patrouilles, welke een voor spel vormen van een belangrijk gevecht. Ras Kassa heeft van den negus in structies ontvangen, die hem bij de operaties in het Noorden geheel de vrije hand laten, aldus verneemt de corres pondent van Reuter alt geloofwaardige, inet het paleis in relatie staande bron. Ras Seyoem heeft niet dergelijke in structies ontvangen en hieruit trekt men de conclusie, dat alleen Ras Kassa het algehecle vertrouwen van den keizer geniet. OPLICHTSTER LAUSANNE. 15 Nov. (AN.P.) Dt politie van het kantoor Waadtland (Yaud) heeft aan het station een Engel sche vrouw gearresteerd, die ongedekte chèques In betaling gaf en ook verant woordelijk gesteld moet worden voor an- Here oplichterijen. Zij bediende zich van 15 verschillende namen en zou baar misdrijven al gedurende 15 jaren plo zen. Haar uitlevering Is gevraagd door de politie te Venetië, Madrid, Weenen en Boedapest. rn hoofd 9* aewe door inademing der geneeskrachtige dampen van WM OOOZEW «orf-.; Beperking van de druk< persvrijheid Minister-president Nessim Pasja heeft Donderdag een uitvoerige verklaring aan de pers doen toekomen. Hij zegt daarin onder meer, dat Engeland Egyp te in internationale kwesties belangrij ken steun heeft verleend, en wijst de beschuldiging, dat hij te toegevend is geweest tegenover do Engelsche eischen, van de hand. In de verklaring wordt met geen woord gesproken over de redevoeringen van Hoare en Nahas Pasja, over de eischen der Wafd-partij en over de bloedige ongeregeldheden, die hebben plaats gehad. Ook over de verdere plannen der regeering wordt gezwegen. Hot internationale luchtvaartcongres, dat in het begin van het volgende jaar te Cairo zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld in verband met den internationalen toestand. Het Egyptische ministerie van binnenlandsche zaken heeft nog Donderdagavond laat een verorde ning van den koning uitgegeven, waardoor feitelijk de persvrijheid wordt opgeheven en aan de regee ring het recht wordt gegeven tot het in beslag nemen van dagbladen en het uitvaardigen van een verbod van verschijnen voor een bepaalden tijd. Het verluidt, dat verdere verordenin gen tot handhaving van ordo en rust worden voorbereid. De teraardebestelling van de bij de onlusten gedoodo nationalistische be grafenis-plechtigheden tot onlusten en verdere botsingen aanleiding zullen go- ven. De politie heeft derhalve de streng ste maatregelen genomen, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan alle even tualiteiten. TEGEN PRIJSOPDRIJVING De maatregelen tegen prijsopdrijving worden in Italië met groote kracht ten uitvoer gelegd. In verschillende steden zijn reeds winkels gesloten, waar men tegen de voorschriften zondigde. Van 1893 af speelde hij een leidende rol in de Brit* sche staatkunde LONDEN, 15 November. Ram say Macdonald is in zijn kiesdistrict te Seaham Harbour verslagen door den candidaat der oppositioneele Labour-party E. ShinwelL James Ramsay Macdonald heeft van 1906 tot 1918 in het Lagerhuis zitting gehad als Labour-afgevaardigde voor Leicester. Van 19221929 was hij afge vaardigde voor een district van Gla morgan, terwijl h|j sedert 1929 Seaham Harbour in het Lagerhuis vertegenwoor digde, sedert 1931 al3 lid der nationale Labour-party. Macdonald heeft in 1893 een leidende rol gespeeld bij de op richting van de I.L.P., van welke partij hij van 1906 tot 1909 voorzitter was. In 1930 trad hij uit de I.L.P. Van 1900 tot 1912 was Macdonald se cretaris van de Labour-party, terwijl hij van 1911 tot 1914 haar leider was. Macdonald was minister-president en minister van buitenlandsche zaken in do eerste arbeidersregeering, nadat hij in 1922 leider der oppositie in het La gerhuis was geweest. Macdonald was ministerpresident van do tweede La- bour-regeering, welke van '1929 tot 1931 aan het bewind was. Nu Macdonald bij deze Lagerhuisver kiezing in zijn district waar hij tijdens de verkiezingscampagne reeds groote moeilijkheden ondervond, niet naar het Lagerhuis zal terugkeeren, blijft de mo gelijkheid bestaan, dat hij bij een even- tuecle tusschentijdsche verkiezing in een kans-biedend district vanwege de nationale regeering zal worden gecandl- deerd. AUTONOMIE IN NOORD- CHINA Japansche troepen naar Sjanhaikwan Generaal Taka, de Japansche opper bevelhebber in Noord-China, heeft ver klaard, dat de inlichtingendienst het waarschijnlijk acht, dat binnenkort de onafhankelijkheid der vijf Noordelijke Chineeschc provincies zal worden uitge roepen. Deze onafhankelijkheidsbewe ging, zoo wordt betoogd, is niet door de Japanners op touw gezet cn het Japan sche leger zal in dezen zin niet tus- schenbeide komen, behalve om Japan sche eigendommen te beschermen. Uit Mandsjoerije zijn verscheide ne Japansche treinen in Sjanghai- kwan aangekomen, welke twee ba taljons infanterie, een eskader ca valerie, drie batterijen artillerie en twintig rupsauto's bevatten, in het geheel een effectief van 2580 man schappen. BrMdMtraat 82 Opgericht 15 Juli 1910. Talafoon 17S3 Olro no. 248878 Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden. WOENSDAG van 7 tot 8 uur VRIJDAG 10 11 ZONDAG 12 1 RENTEVERGOEDING 3 8/10 Spaarbuajea Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandscben Spaarbank, bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar- bankbureau. Zoowel de Abessijnen als de Italianen gewagen van overwinningen Azbi schijnt te zijn bezet ADDIS ABEBA, 15 November (Copyright Reuter A.N.P.) Zoo* wel van Italiaansche als van Abessijnsche zijde werd gisteren een overwinning gemeld. Uit Ita» liaansche bron komt het bericht over een nederlaag, in het Zuiden toegebracht aan verscheidene duizenden Abessijnen in de bo* venvallei van de rivier Fafan, waaruit afgeleid kan worden, dat de Abessijnsche bevelhebbers zich thans rekenschap geven van de absolute noodzakelijkheid be* langrijke formaties op de Itali» aansche colonnes te werpen, wan* neer zij Djidjiga, Harrar cn bijge* volg de groote voorraadschuren der Abessijnsche ravitailleering niet verloren willen laten gaan. Het schijnt, dat de Abessijnsche over winning in de streek van Makalle, be vochten op een Italiaansch convoöl en de begeleidende troepen welke over winning te Addis Abeba bekend ge mankt wordt bestreden wordt, daar van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat zij in dezelfde streek een aanval op een convooi levensmiddelen hebben af geslagen. Da correspondent van Reuter-A.N.P. bij de legers in het Noorden seint, dat een Italiaansch officier en twee Askari's gedood zijn, terwijl één Askari gewond werd tijdens operaties, die ten slotto uitliepen op de bezetting van Azbi, dat gelegen is op een hoogte van 800 M. en dut in den nacht werd ingenomen door inboorlingenbataillons, nadat gedurende verscheiden dagen een guerrilla gevoerd was met kleine troepen Abessijnen. De Danakil-colonne, aldus voegt de corres pondent hieraan toe, heeft hiermede het eerste doel veroverd sedert den val van Makalle, hetgeen echter niet tot stand gebracht kon worden zonder dc hulp van de Askari's van de colonne van generaal Santini. Excessen van Italiaansche soldaten? De Abessijnsche regeering heeft een communiqué gepubliceerd, waarin be weringen worden geuit over een aan slag en over immorecle handelingen, gepleegd door Italiaansche soldaten tegenover Abessijnsche vrouwen, zelfs vrouwen van priesters en nonnen uit een klooster. Deze feiten zijn oorzaak van een vlucht der kloosterbovolking naar de woestijn, terwijl ook do vrou wen uit de nabijheid van het Noorde lijke front vluchten. De priesters cn mannen .aldus dit Abessijnsche regee- ringscommuniqué, zijn niet in staat de vrouwen te verdedigen, vooral niet te Aksoem, Adoca, Adigrat en Abba Ga- rina. De vluchtende vrouwen dwalen dag cn nacht door de weestijn in do hoop een toevlucht te vinden in do Abessijnsche linies, dan wel in afwach ting van het oogenblik, waarop maat regelen genomen zullen worden om haar te beschermen. De correspondent van Reuter-A.N.P. voegt hieraan toe. dat or geen enkel bewijs aanwezig is ter ondersteuning van deze beweringen, terwijl do facili teiten voor het instellen van een onaf hankelijk onderzoek volstrekt ontbre ken. Ook moge er op gewezen worden, dnt verschillende correspondenten bij do Italiaansche legers in het Noorden er verscheidene malen op gewezen heb ben, dat er strenge orders zijn uitge vaardigd door het Italiaansche opper bevel. waarin den troepen op het hart gedrukt wordt de vriendschap der be volking te verwerven door een correct optreden. Een Jood kan geen rijks* burger zijn Duitsch bloed, Duitsche eer BERLIJN, 15 Nov. (Reuter). In hei Relchsgesetzblatt van 14 Nov. 1935 wordt de eerste venordening gepubli ceerd op de wet van het rijksburger schap en de eerste verordening op de uitvoering van de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer. In de verschillende paragrafen wordt o.m. bepaald, dat, tot nadere voorschriften zullen zijn gegeven be treffende den rijksburgerbrief, voorloo- pig als rijksburgers zullen worden be schouwd de staatsonderdanen van Duitsch bloed, Üie bij het van kracht worden van het rijksburgerrecht het stemrecht voor den rijksdag hebben ge had of degenen, wien de rijksminister van binnenlandsche zaken in overleg met den plaatsvervanger van den leider het voorloopig rijksburgerrecht verleen de. De voorschriften gelden ook voor staatsonderdanen, die één of twee Jood- sche grootouders hebben. Een Jood kan geen rijksburger zijn. Hij heeft geen stemrecht in politieke aangelegenheden en hij kan geen openbaar ambt beklee- den. Joodsche ambtenaren worden op 31 Deo. 1935 op nonactiviteit gesteld. In dien deze ambtenaren aan het front hebben gestreden in den wereldoorlog, zullen zij tot den pensioengerechtigden leeftijd als non-activiteitstractement ont vangen het non-activiteitstractement, waarop zij volgens hun laatst ontvangen salaris recht zouden hebben. De aange legenheden, der kerkelijke gemeenschap pen worden niet geregeld. Jood is de gene, die van minstens drie Joodsche grootouders afstamt. Als Jood geldt eveneens degene, die twee Joodsche grootouders heeft en lid is van een Joodsche kerkelijke gemeenschap, of bij de afkondiging van de wet met iemand van het Joodsche ras is getrouwd. In de wet ter bescherming van het Duitsche bloed cn de Duitsche eer wordt bepaald, dat tot de verboden huwelijken ook behooren de huwelijken tusschen Joden en staatsonderdanen, van wie één der grootouders Jood is. Staatsonderdanen, die tweo Joodsche grootouders hebben,, hebben voor huwe lijk met staatsonderdanen van Duitsch of erfelijk verwant bloed of met staats onderdanen, van wie één der groot ouders Jood is, de toestemming noodig van den rijksminister van binnenland sche zaken cn van den plaatsvervanger van den leider of de door hem aange wezen instantie. BIJ de beslissing zal vooral rekening worden gehouden met de lichamelijke, moreele en karakter eigenschappen van den aanvrager, met den duur van het verblijf van zijn fa milie in Duitschland, met deelneming door hem of zijn vader aan den wereld oorlog en do verdere geschiedenis van do familie. Geen huwelijken zullen mo gen worden gesloten tusschen personen, van wio één der grootouders Jood is. Een huishouding wordt als Joodsch be schouwd, wanneer een Joodsch man ge- zinshoofd is. Vrouwelijke staatsonder danen van Duitsch of soortverwant bloed, die bij do uitvaardiging van do wet in een Joodsche huishouding werk zaam waren, kunnen in deze huishou ding in betrekking blijven, wanneer zij voor 31 Dec. 1935 haar 35e lovensjaar hebben volbracht. Overtredingen zullen worden gestraft, ook wanneer zij door een nict-Jood worden begaan. De verordening, welke geteekend is door rijkskanselier Hitier, diens plaats vervanger Hess, den rijksminister van binnenlandsche zaken Frick en den minister van justitie dr. GOrtner, wordt vandaag van kracht. In het heden verschenen nummer van „Kérkopbouw" lezen wij de volgen de mededeeling: De samenspreking tusschen „Kerk opbouw" en „Kerkherstel" heeft de noo- dige commentaren uitgelokt. Er is ge juicht en er is gewaarschuwd, zooals te verwachten was. Uit het feit, dat er over de geschilpunten gesproken is, werd reeds afgeleid, dat die uit den weg zijn geruimd. Wij kunnen inder daad over de gebleven toenadering ons verheugen. Maar wij ontveinzen ons niet, dat er bij verdere bespreking nog allerlei moeilijkheden voor den dag zul len komen. Van geen van beide zijden moeten wij willen forceeren. In do Kerk groeien de dingen nu eenmaal lang zaam. De bedoeling is dat de besprekingen tusschen „Kerkopbouw" en „Kerkher stel" worden voortgezet. Daartoe is nu de gelegenheid open, nu de Buitengewo- ne-Synodc zich incompetent heeft ver klaard, een reorganisatie-commissie te benoemen. Zij droeg aan de Synodale- Commissic op, den brief van Kerkher stel en Kerkopbouw in behandeling te nemen. Dit kan ten gevolgo hebben óf het bijeenroepen van een Buitengewo- ne-Synode óf het voorbereiden van de zaak in de Synode van 1936. Het is on denkbaar, dat de Synodale-Commlssie iets zou kunnen „uitvoeren", waartoe de Synode die haar opdracht gaf, zich incompetent verklaarde. Intusschen zullen de beide vcrecnigin- gen de samenspreking moeten voortzet ten. Daardoor kan een gemeenschappe lijke opinie worden gevormd en in de Kerk worden ingedragen. Beeds in Amersfoort is gebleken, dat samenspre king van belang is, om misverstand weg te nemen. Moge daaruit een nieu we toestand voor onze Kerk geboren worden cn „nieuw kerkelijk leven" be vorderd. Wat hior gezegd wordt, is niet een particuliere meening van een der Moderamenleden, maar drukt het ge voelen uit van de Uitvoerende Commis sie die uitvoerig over deze samenspre king van gedachten heeft gewisseld. MEDAN, 15 Nov. (Aneta). In een in* terview verklaarde Mr. Hart, dat het, na zijn tournée door Noord-Sumatraj zijn algemeenen indruk was, dat de economische toestand in de Buitenge westen vele malen beter is dan die op Java, alhoewel de Europeesche cultu- res hier ook voor moeilijke problemen staan, welke op een oplossing wachten. De toestand van de bevolking in Noord-Sumatra is zeer goed te noemeUj terwijl daarentegen de voedselvoorzie ning op Java een nauwlettende aan dacht vereischt. Ten aanzien van de verplichting van de Oostkust van Sumatra tot afname van 25 binnenlandsche rijst, ver klaarde de heer Hart, dat er geen spra ke is van een definitieve vrijstelling van deze verplichting. Een tijdelijke opheffing hiervan is slechts mogelijk, wanneer aan de vraag op niet voldoen de wijze kan worden voldaan. De grondslag blijft echter, dat Indië zich zoo gauw en zooveel mogelijk moet voorzien van Inheemsche rijst, waar van de Oostkust van Sumatra een be hoorlijke portie dient af te nemen. Dat hierdoor een kleine prijsstijging zal ontstaan, achtte de heer Hart geen ern stig verschijnsel, waarbij hij wees op de betere economische situatie van da Buitengewesten. De heer Hart bezocht diverse gouver- nements-ondernemingen en belegde ver schillende conferenties, ter bespreking van economische belangen. Zoo hadden conferenties plaats met den Gouverneur van Sumatra's Oost kust en met den Gouverneur van Atjeh met wie o.a. de export van vee naar den Overwal (Straits Settlements) werd besproken. Verder hield de heer Hart nog besprekingen met den resi dent van Tapanoeli. De directeur van het Departement van Economische Zaken liet zich in lo vende bewoordingen uit over het werk van den Landbouwvoorlichtingsdienst, welke bijv. op Samosir, door het stimu- leeren van den tuinbouw door de be volking mooi werk heeft gedaan. WIJZIGING REGELING VOOR DEN INVOER BATAVIA. 15 Nov. (Aneta). Bij den Volksraad wei-den ingediend een tweetal ontwerp-ordonnanlles de wijzk ging van artikel 3 van de Crisisinvoerw verordening en jde regeling tot invoer van verschillende goederen. De eerste beoogt de uitvoering van de Crisisinvoerverordcning 1933 zooda nig te vereenvoudigen, dat niet voor elke nieuwe groep goederen, waarop de beperking van den invoer wordt toe gepast. afzonderlijk een nieuw© veror dening noodig is. De tweede beoogt. In afwachting van de tot stand koming van vorengenoem de wijziging in de redactie, de voort* zetting van de werking van de invoer- licentieverordening 1935 voor alle groe nen van goederen te verzekeren, daar de redenen, welke tot de licentieering van den invoer noopten, thans nog on verminderd gelden. Slechts enkele groepen textielen zijn hiervan uitgezonderd, daar het. in de bedoeling ligt de licentieering daarvan binnenkort door contingenteering te vervangen. DE OPENING VAN DE PIJP LEIDING DER N.I.AJC. PLADJOE, 15 Nov. (Aneta). Heden morgen vertrokken verschillende gas ten, onder leiding van den administra teur van Pladjoe, den heer Van Dier- men, naar Tempino, ter bijwoning van de opening der pijpleiding van de NB.A.M. door oud-minister Verschuur. De opening zal hedenmiddag plaats vinden. Tevoren waren reeds de directeur van het Binnenlandsch Bestuur en resident Steinbuch naar Tempino vertrokken. Het toestel waarmede de gasten ver voerd werden, nam ook een gedenk plaat mede, welke bij de opening der leiding zal worden aangebracht. Tevens voerde het toestel zeer veel bloemen mede. DE BEGRAFENIS VAN WIJLEN E. C. AMENT BATAVIA, 15 Nov. (Aneta). De be grafenis van het stoffelijk overschot van den heer E. C. C. Ament op het familiekerkhof fe Tandjong-Oost, heeft onder zeer groote belangstelling plaats gehad. Verschillende vertegenwoordigers uit de cultuur-, bank- en handelswereld waren aanwezig. De begrafenis werd bovendien bijge woond door verschillende bestuursamb tenaren en de bevolking van het land waarvan dc overledene landheer was. De resident van Batavia sprak een redevoering uit, mede namens den gou verneur van West-Java; mr. Janssen van Baay sprak namens de Loge „Broe dertrouw" te Bandoeug en andere ma- connieke organisaties. DE KALI—GAWEE-ZAAK SEMARANG, 15 Nov. (Aneta). Een der hoofdheklaagden in de Kali—Gawee ^a^Pn Achmad, die zich „Soenan Kali" noemt, en een afstammeling is van den vorst van Cheribon, is na psychiatrisch onderzoek volslagen krankzinnig bevonden en in een ge sticht te Magelang opgenomen. Raden Achmad verkocht indertijd be lastingbriefjes aan de grobak-voerders van de dessa Genoek, waar de affaire ls begonnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2