Tunnelbouw of een viaduct? AUTOBANDEN PON Chr. Vakbeweging in actie Uit het politierapport TUINVERSIERING KROON-TAX Garage: Kroontjesmolen 2 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1915 STADSNIEUWS VERBINDING MET HET SOESTERKW ARTIER Wanneer men den bouw van een haven en dien van een viaduct combi* neert, zal dit voordeel geven Mooi werkverschaffings object Nu de belasting in Amersfoort weer verhoogd zal worden en men het oog heeft op de uitvoering van eenige bij zondere werken, zou ik gaarne het vol gende onder de aandacht willen bren gen van stadsbestuur, raadsleden en van hen die wonen of hun bedrijven hebben ten noorden van dc spoorlijnen. Men heeft dan op het oog als bijzon dere werken een tunnel naar het Soesterkwartier, alsmede de aanleg van een jachthaven. In verband met elkander zou de aan leg van een jachthaven en de aanleg van een overgang voor het Soesterkwar tier een doelmatig stuk werk kunnen zijn, van groot belang voor de toekomst en ter vermindering van de werkloos heid nu. De eerste vraag die bij mij rijst is, waarom men niet zou maken een wer kelijke haven, tevens jachthaven voor Amersfoort, op een geschikte plaats b.v. tusschen de Eem en de Nijverheids straat? Het is maar zeer bij toeval dat Amersfoort een grootc verkeersdoor- gang is en de oorzaken daarvoor wor den langzamerhand weggenomen. In Amersfoort zelve is nog slechts weinig gedaan om deze plaats verkeersknoop punt te doen blijven. In oen vorig artikel wees ik er reeds op hoe men hier zolvc zou kunnen zor gen, dat men bij uitstek Amersfoort zou blijven kiezen als het punt waar over men in de toekomst gaarne zou blijven rijden. Zoo zou Amersfoort door den aanieg van een flinke haven en verbetering van dc Eem ertoe kunnen bijdragen, dat in de toekomst de han del die moet komen uit onze nieuwe provincie, Amersfoort zou kiezen als verbindingspunt van verkeer te water en te land. Is niet Amersfoort een be langrijk spoorwegknooppunt? In verhand hiermede en in verband met den financieelcn toestand van onze gemeente rijst bij mij de tweede vraag, of het wel doelmatig is dat het Soes terkwartier met de stad verbonden wordt door een tunnel. In verband met den fiuancieelen toe stand van het. oogenblik en met het oog op dc toekomst zou het best kunnen zijn, dat een viaduct meer op zijn plaats was. Mij is niet bekend hoe men zich ten stadhuize de tunnel, die men op het oog heeft, heeft gedacht. Moet dit worden een tunnel met trappen voor voetgangers alleen of een tunnel met opritten voor voetgangers en wiel rijders of denkt men hier aan een on- derspoorschcn doorgang voor het ge- heelc verkeer? Wie bekend is met de toestanden die beerschen aan den overkant van het Soesterkwartier aan het einde van do Nijverheidsstraat, zal hebben opgemerkt, dat een doorgang voor voetgangers alleen weinig zin heeft Er ligt immers reeds een luchtbrug en het verkeer van en naar het noorden van den spoorweg bestaat hoofdzakelijk uit wielrijders en motorrijtuigen. Een tunnel voor voetgangers en wiel rijders zou zeer zeker een verlichting zijn, doch zoon tunnel zal zoo weinig minder moeite geven dan een even groo- tere doorgang voor het totale vorkoor, dat men dan wel zou moeten besluiten tot de laatste om afodende en blijvende verbetering te bewerkstelligen. Let wel, dat er aan de Koppel dikwijls zoo'n ophooping van verkeer is, dat ook dit verkeer er zeker mee gediend zou zijn wanneer men door de Ecmstrnat dit nijvere stadsgedeelte door een tun nel of over een viaduct zou kunnen verlaten. Vooral in dc huurt van den overweg hij de Nijverheidstraat is de houw van een tunnel of viaduct volkomen verant woord. niet alleen door het groote ver keer. doch mede door liet druk gebruik wat er daar van do spoorlijnen wordt gemaakt. Ik vermoed dat. wanneer de hier be doelde overweg model zou sluiten over cenkomstig de voorschriften, deze. ge zien het groot aantal treinen, convooien. rangeerwagens cn lo«se locomotieven, vrijwel een groot deel van don dag dient zou zitten. Amersfoortsch Dagblad van 26 Oc tober 1035. Wij ontvingen van den heer J. I Spaander alhier nevenstaand artikel, waarin hij eenige wenken geeft voor de oplossing van het urgente vraag stuk van de verbinding met het Soes terkwartier. Een viaduct biedt betere oplossing dan een tunnel en is z.i. voordeeliger van aanleg. Tunnelbouw Gezien den financieelen toestand even wel van onze gemeente, heb ik opper vlakkig bekeken bezwaren tegen een tunnel en het schijnt mij de kosten van een onderzoek waard om uit te maken of een viaduct niet veel doelmatiger zou zijn. Een tunnel voor doorgaand verkeer zal zeer zwaren bovenbouw onder den spoorweg eischen. Met het oog op de vergrooting der vrachtwagens, zal de doorgangshoogte der tunnel ook vrij ruim toegemeten moeten worden. Hel is dan vrij zeker, dat men met dit bouw werk beneden lipt grondwater komt. Zoo'n tunnel zal dan ook worden een zeer duur stuk metselwerk, niet alleen duur wat betreft materiaal-verbruik, doch ook duur wat betreft den aanleg. Dan rijst verder de vraag bij mij of het drooghouden dez^ tunnel niet een voortdurende bron van onkosten voor onze gemeente zal worden. Amersfooit toch is berucht om z'n zware slagregens. Bij die slagregens doen zich in het Eem- kwartier somtijds toestanden voor, die aan de Oriënt doen denken. Welke in vloed onze Berg daarop heeft weet ik niet precies. Ik weet alleen dat mijn fabriek dit jaar tweemaal onder watej heeft gestaan door de slagregens, om dat de rioleering het water (wat van den Berg kwam?) niet kon opnemen. (Ons bedrijf eischt open goten die aansluiten op dc rioleering). Terzelfder tijd lag er hij den over gang in de Nijverheidsstraat een diepe plas van ongeveer 40 M. lang. Het is dus lang niet denkbeeldig dat zoo'n tunnel van tijd tot tijd zou onderloopen als die ingericht was voor hot geheele verkeer. In ieder geval zou men hier af doende maatregelen tegen moeten ne men, die veel zouden kosten en een bron van zorg cn kosten blijven. Wat ik verder tegen een tunnel heb in dezen tijd is, dat al hof. materiaal voor die tunnel van buiten de gemeen te aangekocht, zal moeten worden. Tun nelbouw is een langzame houw met groote hindernis voor spoorwegen. Het gaat gepaard met vele moeilijkhe den en groote kosten. Een groot deel dier kosten wordt niet vastgelegd in arbeidsloonen hier ter plaatse, doch verdwijnt naar buiten aan materiaal en vrachten. Als reeds gezegd moet men zoo'n tun nel met het oog op de toekomst ook zeer ruim hometen. Ook dc aansluiting van de tunnelafritten op hot bestaande wcgenplan zal vrij groote moeilijkheden geven. Het voordeel van een viaduct Hoe anders ligt voor onze gemeente de bouw van een viaduct. Een viaduct vraagt slechts twee eenvoudige gemet selde of betonnen hoofden, waarvan de hoogte reeds bepaald is door dc spoor weginstanties. Een open brug over die hoofden legt het groeiende wegrnate- riaal van de toekomst nooit moeilijk heden in den weg. Het materiaal voor de opritten is in Amersfoort in grootc hoeveelheden aan wezig. Gevoegelijk zou men havenplan en plan voor viaduct kunnen combi- nccren. Met wat vrij komt uit de ha ven kan men de opritten bouwen. Hier mede bespaart men dus bijna al het be- noodigde materiaal en de verwerkte gelden kunnen bijna geheel aan Amers foortsche werkloozen toevallen. Men zou mij kunnen tegenwerpen, dat er geen ruimte is voor den houw van een viaduct en voor zijn opritten. Als men zich een viaduct alleen denkt als een brug op hooge pootcn met de opritten in hel verlengde daarvan, dan zou men gelijk kunnen hebben. Er zijn evenwel nog andere mogelijkheden. Men kan de opritten evenwijdig aan de spoorlijn leggen b.v. vanaf het Rosa rium oprijdende naar den beslaande overgang, daar rechts of over het brug- gedeelte van het viaduct cn dan weer terug langs het Smallepad naar bene nen ongeveer hij de luchtbrug. Men zou de oprit langs de spoorbaan kunnen laten loopen van ongeveer den grootcn overweg naar boven naar dc gasfabriek, liet bruggedcelte zou dan schuin-rechts kunnen afbuigen cn de afrit zou kunnen uitschieten langs het gebouw der P.U.E.M. en zoo het moet over de beek langs dc begraafplaats naar den bestaanden weg Plantsoen West. Aan dit plan zouden eenige huis jes geofferd moeten worden. Dit plan zou verder nog een kleinen spoorweg doorgang vragen naar de gas fabriek en de heek zou hier geleid moe ten worden door een „kolk". Technische bezwaren van groot be lang zijn evenwel ook hier niet te over winnen. Het is mijns inziens zeer wel do moeite waard om eens te onderzoe ken van gemeentewege of er in de com binatie van aanleg van haven en via duct niet de mogelijkheid zit vele werk- loozcn arbeid te geven, zonder dat men in de groote uitgave vervalt van den aankoop van materialen elders. Wat den bovenbouw van zoo'n via duct betreft is het hier misschien op zijn plaats er op tc wijzen, dat er ge- ruimen tijd bij de Berkenweg een 2e hands spoorwegbrug te koop lag en het zou mij niet verwonderen als er niet meerdere 2e hands bruggen te koop wa rn, die zeer goed voor een viaduct bruikbaar zouden zijn te maken met weinig kosten. Zelfs is het mogelijk zoo'n ontwerp te wijzigen overeenkomstig een beschikba ren goedkoopen bovenbouw. Het ont werp van opritten en bovenbouw kan zelfs zoodanig uitgevoerd worden, dat het stadsbeeld hierdoor niet wordt ont sierd, doch karakteristieker wordt." Dc plaatselijke gestcldheidd is zelfs zoo, dat het niet mogelijk is hier veel te ontsieren. Integendeel. Ook heeft een viaduct nog het voordeel, dat zoo'n aan leg bewerkstelligd kan worden zonder het spoorwegverkeer te bemoeilijken. Uit ervaring weet ik, dat het mogelijk is een kant en klaar viaduct in een enkelen nacht over een spoorweg te leg gen, daar men alle maatregelen daar voor vooraf kan treffen. Zoo men een nieuwen bovenbouw zou profcreeren, dan zouden Amersfoortsche fabrieken die zeer goed gereed kunnen maken. Door middel van balanceerende tijdelij ke tegenbouw zou het dan mogelijk zijn de brug over den spoorweg te wer pen zonder dit verkeer te hinderen. Dit is een groot voordeel van viaductbouw tegenover den aanleg van een tunnel. Verder denk ik, dat Amersfoort in de naaste toekomst moet komen tot den aanleg van een kleine ringbattn uit lijfsbehoud en aan die ringbaan moet dan komen een flink parkeer terrein voor vrachtwagens. De han del toch vloeit naar plaatsen als Am sterdam en Groningen, die voor een goede outillage op dit gebied hebben gezorgd. Zelfs voor plaatsen zoo dicht bijge legen als Soest en Baarn is bet tegen woordig vlugger en gemakkelijker arti kelen te laten komen uit Amsterdam dan uit Amersfoort. Menigeen is dit hier reeds tot zijn schade gewaar ge worden. Wil men hier op den duur niet, dat dc provinciale- en rijksinstanties Amers foort langzamerhand gaan uitschakelen als wegverkeersknooppunt. dan zullen de gemeentelijke autoriteiten tot de er kenning moeten komen, dat er ook een gemeentelijk verkeersprobleem is. het welk dringend om oplossing vraagt. Mijns inziens zon men nooit tot den houw van een tunnel of viaduct mogen besluiten zonder eerst goede plannen te hebben ontworpen voor oplossing van ons toekomstig verkeersnet in dc ge meente zelve. In verband hiermede kan men slechts oordeelkundig bepalen hoe men een tunnel of viaduct moet hou wen en welke van beide de voorkeur verdient. Zelfs indien mocht blijken, dat de aanleg van een viaduct duurder mocht zijn dan de aanleg van een tunnel, dan nog zou de viaductaanleg voordeeliger voor onze gemeenschap kunnen zijn. omdat van het meerder verloondo af eet rokken zou moeten worden liet, min der aan steun uitgekeerde bedrag. Dc hierin vervatte gedachte om met zoo weinig mogelijk materiaal van bui len en zooveel mogelijk Amersfoortsche arbeidskrachten werken uit Ie voeren zou men ook kunnen toepassen op ge meentelijk materieel. Veroorloof mij een eenvoudig voorbeeld: Oogenschijnlijk zou het kunnen voor komen. dat de vervanging van een ge meentelijke bedrijfsauto om de twee iaar door een nieuwe, voordeclig zou lijken. Door eventueel zoo'n auto gron dig in revisie te nemen in een onzer goede Amersfoortsrhe inrichtingen, zou het kunnen zijn, dat de gemeente op den duur in directe uitgaven wat on- voordeeliger werkte. Trekt men hier evenwel af wat. men niet aan steun he- VOOR BIJ hoeft uit te keeren door het scheppen van groote re arbeidsgelegenheid, dan zou het wel eens gemeente-belang kun nen blijken te zijn nieuwe paden te gaan zoeken, waarbij de hoofdopzet is, hier zooveel mogelijk zelve te verwer ken. Welvaart kan slechts ontstaan uit vormgevende!! arbeid en die hebben wij hier dringend noodig! Na deze kleine afdwaling mag ik nog wil even terugkomen op het ontwerp van zoo'n viaduct zelve. Verscheidene van zulk soort als door mij bedoelde viaducten zijn in Neder land reeds gebouwd geworden. Het nieuwe viaduct te Hilversum is wel een heel mooi voorbeeld hoe men op sier lijke wijze een vrije overgang over een spoorweg kan aanleggen. Een visa-versa viaduct als door mij aangegeven zag ik in Nederland nog niet. Dc locale toestand in de buurt vun het Rosarium, de luchtbrug en bij de Brouwerij en het Smallepad, leent zich bij uitstek tot den aanleg van zoo'n visa-versa viaduct. Waar ik van alle lezers niet ver wacht. dat zij den localen toestand daar zoo goed kennen als ik, die hier dage lijks vier maal passeer, hecht ik een schetsje aan van hoe zoo'n visa-versa viaduct zou ontworpen kunnen worden zonder het stadsbeeld te ontsieren, zon der meer dan een enkel huis het licht te ontnemen of het uitzicht, zonder een enkele weg van het bestaande plan te versperren en met het groote voordeel, dat men zonder veel kosten van dit visa-versa viaduct aansluiting krijgt op het geheel bestaande wegennet. Er is zelfs ruimte over om bijna het geheele Rosarium tc laten bestaan. Het parkje voor de Brouwerij zou waarschijnlijk vervallen. Dit zou vergoed kunnen wor den door bloembedperken op de oprit- hellingen. Door een ontwerp in dezen geest zou den ook de .spoorwegaftakkingen naar de Nijverheidstraat en naar dc Brouwe rij niet bemoeilijkt worden door den nieuwen, aanleg. Een ander voordeel is, dat de be slaande luchtbrug!rappen op dc helling der opritten zouden kunnen aansluiten en dit zon zeker tot gevolg hebben dat de luchtbrug zelve meer gebruikt zou worden. Men heeft nu eenmaal een he kel aan tc veel trappen. Nu rijst misschien bij U de vraag of zoo'n visa-versa viaduct wel doelmatig is voor het verkeer. In sommige landen heeft men vele spoorwegovergangen moedwillig op deze wijze gelegd, omdat men niet wil dat. het verkeer met groo- lo snelheid den spoorweg passeert. Ook in Nederland vindt men verscheidene voorbeelden in nieuwe wegen, waar men hij den ingang van een plaats als b.v. Zeist of voor spoorwegovergangen als in de nieuwe Parallelweg van Zaan dam naar Alkmaar bloemperken legt, om de verkeerssnelheid op dat punt tot matiging tc dwingen. In ieder geval geloof ik, dat een ont werp in dezen geest heel wat doelma tiger zou zijn cn meer direct uitvoer baar dan grootschc plannen voor tun nelbouw. zooals die jaren geleden reeds in Amersfoort werden gelanceerd. Als ik mij niet vergis waren er toen stoute droomers, die zich een tunnel durfden donken loopendo van dc Koninginne- lann onder het station en spoorweg emplacement door naar de Soesterweg. Zulk soort plannen zijn onverant woord en gelukkig onuitvoerbaar voor eon kleinere gemeente. Een plan als hier naar voren gebracht kan men even wel in consideratie nemen, vooral ook omdat het spoedig uitvoerbaar kan zijn en men er met den aanleg de werk loosheid mee zou kunnen lenigen. Again I give niv ideas for better JAN SPAANDER. Amersfoort, Nov. 1935. FILMAVOND VAN DEN Bijz. Vrijw. Landstorm Vertooning van de film Sluit de gelederen Onder zeer groote belangstelling het aantal plaatsruimten bleek zelfs ie weinig te zijn heeft de plaatselijke afdccling van den Bijzonderen Vrij willi gden Landstorm gisteravond eon film avond in Amicitia gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij op onzen burgemeester, Mr. J. C Graaf van Rnndwijck, den burgemeester van Naar- deu, den heer Boddens-Hosang, gene- raal-majoor J. J. G. Baron van Voorst lot Voorst, Mr. J. G. A. van Geldrop Meddens, secretaris Gew. Comm. ie Utrecht, Luitenant-kolonel H. .1. Koole, Ds. Bootsma en vertegenwoordigers van de Rcgiments-commandanten en van hel garnizoen alhier. De opening geschiedde door den Voor zitter van dc Commissie van Voorberei ding, den heer J. Visser, waarna de voorzitter van de plaatselijke commis sie, rcs.-luit.-kolonel A. Blussé van Oud- Alhlas een begroetingsloesprnak hield onder bet mol to: „Steeds paraat zijn." Zeer veel succes oogstte vervolgens het optreden van hel Vlaggen vendel van dc* „Princevlag". terwijl ook de schermdemonstratic door de scherm- vereeniging „Emma" bijzonder geslaagd mocht lieeten, getuige liet hartelijk ap plaus. Door den heer J. Visser werden eenige bloemen aangeboden. Vóór de rede van den burgemeester van Naarden, den heer Boddens-IIo- sang. over het onderwerp: „Trouw aan Koningin en Vaderland", had nog prijs uitreiking plaats door den commandant van de N. H. Waterlinie, res.-mnj. Y. Baan. van de door den B.V.L. en V.L. S.Iv Motordicnst gehouden schietwed strijden. In den loop van de volgende week hopen wij hier uitvoerig op terug te komen. Na vendelzwaaien door den lieer'van Hemmen, werd het eerste gedeelte van de filin „Sluit de gelederen" vertoond. Deze film, die uit technisch oogpunt gezien, niet op den voorgrond tredend is. liet echter aan de hand van treffen de beelden een mooicn indruk achter van de mobilisatiejaren, waarin met recht de trouw aan onze Koningin ge bleken is. Na de pauze werd het tweede gedeelte vertoond, waarna de avond, die zich door een opgewekte stemming ken merk lo, gesloten werd door den voorzit ter van de plaatselijke Commissie, Res.- lt. kolonel A. Blussé van Oud-Alblas. Een winkelier alhier werd geverbali seerd wegens overtreding van de nieu we wet op opruimingen. Zonder voor kennis toch van de Kamer van Koop handel mag niet tot opruimingen wor den overgegaan. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een drietal personen, wegens overtre ding van de arbeidswet. DE STAFMUZIEK SPEELT OP ZON EN SCHILD Gisteravond heeft de stafmuzlek (Symphonic) van het 5e regiment in fanterie alhier een concert gegeven in de kapel Zon en Schild alhier. Onder leiding van den kapelmeester, den heer J. R. v. d. Glas werden o.m. uitgevoerd de ouvertures Ohéron, Martha en de suite van Cunningham Woods. Na ieder nummer gaven do patiënten hun dank baarheid tc kennen door een hnrielijk applaus, terwijl Ds. Nauta, predikant van Zon en Schild, aan bet slot In een sympathieke toespraak den dirigent en de musici namens personeel en patiën ten dank bracht voor het gebodene. PROPAGANDA-AVOND IN DE MARKTHAL De hccrcn Amelink en Vunde* rink spreken resp. over „In bewogen tijd" en „Koers houden" Gisteravond had in de Markthal de grootc November-vergadcring plaats van den Chr. Besturenbond alhier, wel ke bedoeld was als inzet van de winter- act ie dor christelijke vakbeweging al hier. Als sprekers traden op de heeren H. Amelink, secretaris van het hoofd bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, en J. Vunderink. Dc lieer Joh. de Gans, die deze tamelijk goed bezette vergadering leid de, opende met het gemeenschappelijk laten zingen van Psalm 145 vers 3 en 4, waarna hij voorging in gebed, oen deel uit dc II. Schrift las cn een openings woord sprak, waarbij hij erop wees, dat van dezen avond de kracht moet uitgaan voor het werven van nieuwe le den onder hen, die nog niet georgani seerd zijn. Pas wanneer men daarin slaagt kan men van succes van dezen avond spreken. De heer Amelink, die als eerste spreker het woord voerde, had als on derwerp gekozen: In bewogen tijd Dc lieer Amelink vestigde er aller eerst de aandacht op, dat in deze actie der Chr. vakbeweging over gansch het land in deze maand iets moois gelegen is, daar overal dezelfde onderwerpen behandeld worden om den arbeid voor de Chr. vakbeweging weer aan tc van gen. Vervolgens memoreerde hij de sociaal-economische cn geestelijke cri sis; alles wat ons materieel welvaart gaf schijnt te verdwijnen, duizenden zijn werkloos of zien vergeefs uit naar een plaats in het bedrijfsleven. Op 12 October waren er 307.000 werkzoeken de werkloozen, welk aantal inmiddels weer met enkele duizenden is toegeno men, zoodal er dezen winter wel weer over de 400.000 zullen komen. Er is een algemceno verarming, handel en indus trie kwijnen. In de periode van 1929—-'31 is de uitvoer mot 64, dc invoer met 62 procent gedaald; hot volksinkomen daalde van 19291933 met 30,28 procent, dc aanslagen op do vermogens met 25.94 procent. Dit zijn cijfers, die spre ken. Dc werkloosheid is naar verhou ding nergens zoo groot als in Neder land; daar zijn reden voor. Een der oor zaken is dc bevolkingstoename met meer dan 100.000 per jaar: wij moeten ons productie-apparaat uitbouwen zoo als liet desbetreffende rapport van de S.D.A.P. en het N.V.V. meldt. Geen enkele regeering kan hier echter iets aan doen; wij moeten ons aanpassen aan een lager levenspeil, zooals in lal van andere landen reeds is geschied. Dit is echter een pijnlijke operatie. Wanneer wij echter alleen ons land als afzetgebied behouden, zal de zaak niet veranderen; wij moeten ecliter werken om, zoodra dc wereld van haar verdwa zing terugkomt, tc kunnen exportccrcn tegen concurrccrende prijzen. Overal zijn dc loonen veel lager dan hier, zoo dat we, om deze concurrentie te kun nen voeren bij onzen export, niet anders kunnen doen dan aanpassen. Dat is de moeilijke tijd waarin wij thans staan. Er dreigen ons echter nog andere ge varen, waarbij spreker wees op dc N S. B., die dc leden der vakbeweging tc gen hun leiding tracht op tc zetten. De vakbeweging moest juist thans zijn een schild voor de zwakken; was zij er niet geweest, dan zou het er voor de arbei ders al heel anders hebben uitgezien! Spreker ging voorts na wat dc christe lijke vakbeweging voor haar leden en de werkloozen (loet. Voor „Jong Hol land snakt naar Werk" heeft, zij ƒ70.000 bijeengebracht, waarvoor 7 in plaats van 4 werkkampen konden worden in gericht. Christelijk Nederland zal too- nen, dat het inderdaad christelijk is Wij zullen met ons heclc volk samen werken om ons volk en ons vaderland zoo goed mogelijk door de crisis heen te helpen, doch daarvoor zullen we naar God moeten lorugkeeren om Zijn ordeningen te kunnen toepassen in de maatschappij. Daarbij moet men in do eerste plaats persoonlijk geloof hebben in de redding van God. Spreker waarschuwde tegen het zich laten lei den door ongeloof; wij weten dat God ook thans regeert en op Zijn tijd het licht uit de duisternis 1c voorschijn kan doen treden cn daarom: aan het werk voor de christelijke vakbeweging. Nadat het tamboer en pijpercorps Ju liana den samenzang had begeleid, trad de heer J. L. Feytcn, declamator to Utrecht, op. waarna een film vertoond werd, welke fraaie natuuropnamen te zien gaf. Na dc pauze sprak de heer Vunde rink over Een vaste koers De heer Vunderink wees er in den aanvang van zijn betoog op, dat juist in tijden van storm het roer met kracht gehanteerd inoet worden om koers te kunnen houden. Dit geldt op het oogen blik ook voor ons economische leven dat een crisis doormaakt, een crisis, ook mei een geestelijken inslag. Ook deze spreker wees op de nieijwe stel sels welke zich aandienen en beginnen met alles volledig nf te breken, zooals Marxisten cn nationaal-socialisten dat doen. De heer Vunderink nam vervol gens de S.D.A.P. en het plan van den arbeid onder de loupe, waarbij hij con cludeerde. dat dit plan niet de oplos sing zal brengen. Ook het nat.-socialis- me werd door hem bestreden, waarna hij erop wees, dat dc chr. vakbeweging geen afbraak, doch opbouw wil. In de eerste plaats reformatie van den mensch. waarhij men echter niet go- looft een paradijs op aarde te zullen be reiken. Er moet echter weer een terug keer komen tot God en de wet en Zijn geboden; deze gedachte moe't in het volksleven worden ingedragen, dat is de laak der chr. vakbeweging, die moet beseffen, dat het thans vooral om gees telijke waarden gaat en niet om loons- verhooging of kortoren arbeidstijd. Hier bij moeien wij vasten koers houden om ons doel tc bereiken. Het beginsel moet vooral heerschen, wij moeten actief zijn, hetgeen beteekent niet tc berusten in onrecht en sociale misstanden. Wij strijden voor toenadering tusschen alla standen der samenleving, tusschen pa troon en arbeider. Spreker betoogde, dat alleen God in de chaos van de hui dige maatschappij orde kan scheppen. Met klom waarschuwde hij weer tegen het nat.-socialisnie, dal geen enkele vrijheid duldt, reden waarom hij daar slrijd tegen wil voeren. Uitvoerig ging hij na wat de chr. vakbeweging zal doen, waarbij hij er met nadruk op wees, dat zij haar taak alleen naar'bo- hooren kan vervullen, indien alle chr. arbeiders zich bij haar aansluiten. Daarvoor moet men actie voeren, want volgens spreker zijn cr nog duizenden nieuwe leden te werven; men moet op passen niet in lauwheid te vervallen, want dan vreest hij een teruggang naar toestanden van vóór 50 jaar, waarbij hij erop wees, dat bet gebed bij dezen arbeid niet mag ontbreken. Na samenzang, film, optreden van den heer Feyten en het zingen van het Wilhelmus sprak ds. K. J. v. d. Berg het slotwoord. Prijsuitdeeling van den I gehouden wedstrijd In het gezellige zaaltje van café d'Oranjeboom aan den Leusderweg wer den gisteravond de prijzen uitgereikt van den wedstrijd in tuinversiering van het afgeloopen jaar. Dc voorzitter, da heer P. J. de Groot, opende de bijeen komst met een woord van welkom tot de zeer talrijke aanwezigen. Spreker gaf een kort overzicht van het afgeloo pen jaar. waarbij hij memoreerde, dat het ledental door vertrek eenigszins te rugliep. Toch zijn er nog ongeveer 110 deelnemers en spr. hoopt, dat dit getal nog groeien zal. Er word tweemaal ge keurd, waarvoor de juryleden, dc hee ren Nohben, van Plateringen en van Hunestein geheel belangeloos veel tijd beschikbaar stelden. Spr. dankte de heeren daarvoor cn bood hun een ge schenk aan. Ook de heeren Blok en Hazelaar, die uit de leden waren go kozen tot keurmeesters, namen do taak met ambitie op zich. Er werden twee excursies gehouden, een naar Huize de Lindenbcrg en een naar Huize Hoevelaken niet ongeveer 40 deelnemers. In voorbereiding is nog een lezing met lichtbeelden over Ka merplanten cn hun verzorging. Dc heer Hendriks heeft voor den win naar met het hoogst aantal punten een wisselbeker beschikbaar gesteld, welke tweemaal achtereen of drie maal in het geheel gewonnen moet worden, om eigendom te blijven. De heeren K. L. de Jager en G. C. dc Vries hadden beiden 29 punten en bij loting werd de heer dc Jager beker houder. Dc lieer de Groot dankte den heer Hendriks voor zijn fraaicn beker. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herko zen de heer Kuiper. Daarna had de prijsuitreiking plaats, waarhij dc prijzen bestonden uit fraaie planten van de bloemisten Noordanus en Wallcrt. Hieronder volgt de lijst der prijswin naars. Dc hoogste punten werden behaald: Leusderkwarticr: C. Lely, W. Haze laar. L. Blok, A. Kal jee, E. Boon, J. T. Peetors, C. T. Becker, E. Knoppers, G. Boonen, W. Schaftenaar, W. de Goede, H. J. Stork. J. Setteur, J. Maat. Soesterkwartier: G. Buitenhuis, E. J. Arler, J. G. L. Kenltjcs, T. Pieper. W. van Munster. J. Geurts, D. Bruggeman, J. Lans, B. H. Struik, J. v. d. Geld, H. J. v. d. Hengel. Overig deel: K. L. de Jager, H. P. J. Kole, G. C. de Vries, R. Meester, G. Donselaar, H. Meester. H. Bijvank, P. Weytenburg, J. W. Floor, G. A. M. de Rie, A. A. v. Haselen, A. J. Fort ge na, B. J. Kolhinan, II. A. V. Zwietcn. GARNIZOEN De dienstplichtigen van oudere lich tingen dan van. 1936, bestemd voor de 2e eskadrons van het lslc en het 3e hal R egiment huzaren (niet bestemd voor opleiding tot paardenverzorger en voor paartfenoppasser), aan wie uitstel van opkomst in werkelijken dienst in verleend tot het tijdstip van 1 tot 10 April 1936, behooren 1 Juli d.a.v. onder da wapenen te komen resp. te dezer stede en te 's Gravcnhage. De voorgeocfenrlen der lichting 1936, aangewezen voor de onderofficiersoplei ding hij het 5e. 7e, 16e. 18e. 20e en 21a regiment infanterie, worden 2 Maart in gelijfd en direct daarna naar Amers foort cn Harderwijk gezonden. VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITEN RITTEN Speciaal goedkoop tarief Ondern. J.v.Hoevelaak.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5