15 HUISMOEDERS SEII@ BAKKERIJ ,,'T SMULHUIS" AMERSFOORTSCH DAGBLAD EINDE VAN EEN GANGSTER MET GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING DUPE VAN EIGEN SYSTEEM Over boeken en schrijvers VARIA Brood is het belangrijkste voedse Vraagt daarom het beste uit het beste en be trek Uw brood uit de Soesterweg Telefoon 890 THANS CENT PER WEEK AMERIKA ARISCHE NOTITIES Goklust schonk hem een buitengewoon lucra* tief bestaan (Van onzen correspondent). New-York, November l'J35 Toen de nagelaten papieren van Dutch Schultz doorsnuffeld werden door de politie bleek daaruit, dat de gangster een aantal bekende politici en leden van de politie geregeld een sala ris betaalde en daarmede hebben we het antwoord op de vraag hoe een type als Schultz kon bestaan, een betrek kelijk kort leven van misdaad leidon, waarin hem ongeveer 135 moorden aan gewreven worden en na allerei mislukt geharrewar met de overheid aan zijn eind kon komen door neergeschoten te worden door concurrenten of wrekers. Wat het laatst betreft tast de politie nog volkomen in het duister, aangezien Schultz en zijn medeslachtoffers den dood zijn ingegaan zonder te willen of kunnen verklikken. Dit laatste is na tuurlijk zeer goed mogelijk, aangezien de gangsters van hoogeren tang er huurlingen op na houden,, die ze dik wijls uit andere steden bestellen. Wan neer dus een beroepsmoordernaar uit Chicago of Kansas City zijn machine-, geweer in New York komt laten sput teren. dan heeft het slachtoffer, indien hij lang genoeg blijft leven wel het vermoeden wie hem van de aardbodem wilde verdelgen zonder daarom tien beul zelf te kunnen herkennen. Als in den „goeden" onden tijd Het nieuws van deze schietpartij, die in Newark en New-York plaats vond. bracht den „goeden" ouden tijd van het drankverbod weer in de herinnering. In die dagen was het zelfs iets gewoons. Regelmatig volgden de moorden op klei ne of groote schaal elkaar op, omdat de heele drankhandel zulke geweldige proporties had aangenomen qua om zet en winst en daarenboven het bedrijf geheel in handen was van de onder wereld, dat deze heeren elkaar te vuur en te zwaard moesten beoorlogen om zich staande te houden tegenover heb zuchtige concurrenten. En wanneer bon den en hun chefs het niet goedschiks onder elkaar konden klaarspelen dan werden de stijf hoofden door de kogel tot rede gebracht Ofschoon men er nooit het fijne van zal weten, staat het vast, dat zulke beroemde bendehoofden als Al Capone, Jack Diamond, Dutch Schultz e.d. hun hooge positie in de on derwereld alleen aan meedoogenloos uit den weg ruimen van tegenstanders te danken hebben gehad. Gehad! Want op het oogenblik loopt er geen één meer rond, wiens naam een half dozijn jaren binnen en zelfs buiten Amerika bekend was als van een vorst der misdadigers. Al die bendehoofden en het lijstje is niet onaanzienlijk! hebben het geen van allen kunnen brengen tot de vier kruisjes. Dc meesten zelfs werden vóór hun 35sfe jaar met min of meer pracht en praal onder de groene zoden ver borgen. „Dutch" Schultz, het laatste slachtoffer was pas 34 jaar oud en de eenige grootheid, die het nog niet tot een ontijdigen dood gebracht heeft en misschien een nistigen ouden dag zal beleven is Capone. Maar dat heeft hij dan te danken an de goede zorgen van de Federale regeering. die hem nog voor een jaar of zes opgeborgen zal houden op Alcatraz, het Amerikaansche Duivelseiland bij San Francisco. De rest heeft het na eenige jaren dictator spelen in de duistere wereld der groo te steden tegen een regen van kogels moeten afleggen. Vindingrijkheid is groot Maar hoezeer die positie lucratief wa ren, is alweer gebleken uit een doodeen voudige telmachine, die aangetroffen werd in «ie met hlned bespotte achter kamer van een onaanzienlijk café in Newark. New Jersev. Het bedrag, dat daar hij elkaar opgesteld stond, vormde het indrukwekkende totaal van acht honderd duizend dollar, zijnde het be drag. dat Dutch Schultz en zijn kame raden zoojuist gebeurd hadden van hun slachtoffers. Wat was dan dit goudmijn tje. sinds het drankverbod opgeheven werd? 's Menschen vindingrijkheid is groot. Loterijen zijn in Amerika bij de wet verboden; «Ie eenige. die daar per missie toe bezit is de kerk. Tombola's mogen alleen onder toezicht van den dominee, pastoor of rabbi gehouden worden en verder is alle wedden,, gok ken, nemen van sweepstakes e.d. ver boden. Met het gevolg, dat het natuur lijk op reusachtige schaal tóch gebeurt, wege en derhalve onder toezicht van misdadigers, die als gewoonlijk er het leeuwendeel van opstrijken en elkaar onderling trachten uit te meien. F.r zijn zooveel soorten loterijen «p letterlijk ie der gebied, fint het ondoenlijk is er een opsomming van fe houden. De kansen van zulke loteriien zijn soms $000 en hoogof vgr<n één. terwijl de bedragen geheel ann de deelnemers worden over Keisten. Met andere woorden, terwijl een gegoed iemand een -of vijf of tien dollar wil wagen kan een arme oude negerin eiken dag een centje wagen. De kansen zijn immers dat zij er veertig dollar voor terugkrijgt, een schat voor haar! Ja, in theorie! Maar het is een bekend feit, dat men zelden van de winners hoort cn hoe kan dat ook an ders? De kerels, die dit bedrijf in han den hebben laten wel winnen, maar de winner wordt gewoonlijk met zacht ge weld overreed zijn winst voor het groot ste deel terug te betalen en waar kan hij zich beklagen? Niet bij de politie, want het mag immers niet! Op deze manier snijdt het mes van twee kanten en do schattingen die door tamelijk in gewijden gedaan worden, loopen tot in de vele millioenen per week. Men spreekt van 500 millioen per jaar, dat in New-York alleen uit de zakken van goklustigen vloeit in die der onderwe reld. En om maar een klein aandeelte van deze buit te bemachtigen zijn er gc- wetenlooze lieden genoeg te vinden. Die lang niet allemaal in de achterbuurten te vinden zijn, zoouls opnieuw uit de lijst van Schultz gebleken is. „Dutch" heette eigenlijk Arthur Fle- genheimer en kreeg van zijn trawanten de gebruikelijke bijnaam Dutch, omdat zijn naam Duitsch klinkt. Als kleine jongen was hij begonnen- met katte- kwaad in de buurt uit te halen en lang zamerhand verzamelde hij een bende om zich heen, die op alle mogelijke ma nieren de opperheerschappij verkreeg en hield, totdat een regen kogels er een paar dagen geleden een eind aan maak te. Geholpen door advocaten van kwade zaken en eenmaal over geld en hand langers beschikkend passen de leiders er wel voor hun eigen handen vuil te maken. Er zijn altijd genoog jonge ke rels te vinden, die voor wat geld een ander uit den weg willen ruimen of er gens de boel kort en klein slaan. Op die manier konden de leiders, ook al door de betaalde bescherming van po litie en invloedrijke politieke personen, zich persoonlijk buiten die geweldsda den houden en zich met een onschul dig gezicht laten ondervragen. Omdat de heeren zoo glad als een aal waren verzon het gouvernement ten laatste één ding, waarmee ze te vangen waren: geen van hen had de moeite genomen om inkomstenbelasting te betalen een ernstig vergrijp in dit land, -.vaar niemand een aanslagbiljet thuiskrijgt, maar vrijwillig moet komen offeren. En de bedragen, die dc inkomens van de bendeleiders vormden, moesten zoo groot zijn, dat. er vele tien duizenden dollars boete en vele jaren gevangenis straf voor gevraagd konden worden. Hoe ongelooflijk het ook klinkt en hoe weinig aangenaam het voor de regee- rig was om zoogenaamd oen aandeel in dit bloedgeld van een Al Capone te eischen, het was en bleef de eenige ma nier om hem onschadelijk te maken, gelijk nu gebeurd is. Toen dit voorbij was begon 'n onderzoek naar de New- Yorkschc beroemdheid Dutch Schultz. Ook hier bleek dat Dutch het zonde had gevonden zijn zuur verdiende pen ningen aan de overheid af te staan cn derhalve kwam hij in de stad Albany voor de jury te staan. Zijn advocaten hadden op een „change of venue" aan gedrongen, d.w.z. dat het oorspronkelij ke plan om het proces in New-York City te houden niet doorging op grond, dat daar geen onpartijdige juryleden gevonden zouden kunnen worden. Het geen nogal begrijpelijk is Hij ontkwam niet aan zijn noodlot Waarschijnlijk waren er wel twee of meer onder geweest, die lang betaald, maar nooit iets gewonnen hadden en nu dc kans op wraak te schoon zouden gevonden hebben. Derhalve had de zit ting in Albany plaats en daar werd Dutch tot verbazing van iedereen en tot ontsteltenis van den presideerenden rechter vrijgesproken. Maar het federale gouvernement liet het er niet bij en tcekende appèl aan. Terwijl dit nog han gende was en Dutch vrij rond liep, na een borgtocht van 50.000 dollar gegeven te hebben, ratelde plotseling het machi negeweer een „finis" onder zijn car rière. De politie deed beurtelings met het hoofd schudden cn in de handen wrijven. Het is een axioma, dat dc mis dadigers elkaar op den duur opruimen, maar voor dat gebeurt doen zij kwaad genoeg. Publiek en politie kunnen moei lijk anders doen dan een zucht van ver lichting slaken, wanneer er zulk een opruiming heeft plaats gehad. Maar het hoofdschudden betrof hier het feit. dat de aanslag op Schultz en consorten neerkwam op het uitroeien van de voornaamste Jondsche gangsters, die nu opgevolgd zijn door Italianen, n.l. van Signor Luciano, flic inmiddels van zijn vacantia geniet in Florida en een heel verbaasd gezicht trok toen hij het nieuws hoorde. En hier hebben wij nog een geheel andere nanblik van de zaak: de vordeeling tusschen Ieren. Italianen en Joden, want wonderlijk genoeg schij nen amtere lieden zich niet tot deze broodwinning aangetrokken te voelen. Zes uur voor zijn dood werd Dutch nog gedoopt en ontving hij absolutie. F.n terwijl honderden zich verzameld had den bij de begrafenisonderneming om n blik op de kist te kunnen slaan. erd zijn overschot in nllo haast en nvoud buiten New-York ter aarde be steld. Verdwijnend Schoon] in het Hollandsche Landschap A. M. de Jong. Merijntje Gijzen's Jonge Jaren. De Groote Zomer (Amsterdam. Era. Queriedo U.M.). HET onverwachte is geschied. Velen die erover hoorden spreken, dat A. M. de Jong bezig was, de geschiedenis van Merijntje voort te zet ten, en ons cene beschrijving te geven van Merijntje's Jonge Jaren, hielden hun hart vast. Zij vroegen zich af, of dit thema nog voor uitbreiding vatbaar was, en of niet de roem van de eerste Merijntjes door deze voortzetting, waar in zooveel nieuwe omstandigheden moesten gelden, die in wezen vreemd zouden zijn aan den eenvoud der Kna- penverhjUcn, zou worden verduisterd. Deze begrijpelijke vrees is door het boek, dat voor ons ligt op onze tafel, terzijde gesteld. Het timbre van de vorige Merijntjes is in het eerste deel van dc nieuwe serie volkomen gehand haafd. Men moet ons goed verstaan. Wij meenen niet dat deze Kunst (dc vorige Merijntjes inbegrepen) behoort tot bet hoogste en diepzinnigste, wat de litera tuur kan bieden. Maar wij zien toch in deze Merijntje-cyclus liet gaafste voor beeld van een tegelijkertijd exact en gevoelig realisme, dat cr in de huidige Nederlandsche literatuur bestaat. A. M. de Jong houdt niet van letterkundi ge experimenten. Hij geeft, wat hij kan, cn wat hij geeft is in zijn genre voor treffelijk. Wij zullen pogen van aard en hoe danigheden van dezen nieuwen Merijn tje-roinau een korte kenschetsing te geven. Maar vooraf moeten wij eeni ge bewonderende woorden wijden aan het in dit boek in rijke mate uitgespreid talent van milieu- en natuurbeschrij ving. Inderdaad heeft A. M. de Jong de schoonheid van het Brabantsche land en van de Rotterdamsche rivicrgezich ten zoo gretig ingedronken, «Int zij een stuk werden van zijn eigen wezen, en de verrukkingen die over hem kwamen beschrijft hij zoo zielvol en zoo nauw keurig, dat ze ook ons worden tot een apart genot. Wij geven èèn citaat; de Jongs beschrijving van het Botterdam be rivierleven. „Toen «leed hij zijn oogen open. En keek regelrecht in bel wonder. Licht schubben ketsten uit de kantelingen der dichtbije golfjes. Maar heel de wijd heid van de Maas lag daar tintelend te glanzen onder de grijsblauwe hemel, verwazend naar de verte. De masten cn raas van het wachtschip stonden paars gedoezeld tegen de doorschijnende nevel, die sluierde over het verschiet cn alles wat er in bewoog tot toverach tige onwerkelijkheid vermooide. Losse sleepbootjes sneden snuivend door het dóf lichtende water; zeeschepen hie ven hun kolossige rompen er masaai uit omhoog, en boven de strakke teke ning van de masten want en hijsbal- ken; er dwaalden zeilende tjalken en lange aken, die achter elkaar als enor me lorren traag voort kropen achter een roetige wolken spuwende sleeper. En alles, alles lag in teer grijze tinten ver- waasd. Een luchtig, van gouden zonne gloed doorwarmd grijs, tceder en door schijnender naar mate het verder nanr de horizon week. Dc oevers ook droe gen deze goudig-grijze omsluiering en dc hooge, vaal-vervelende huizenreek* sen langs de kadcn4 leken in dit onwe zenlijke licht vervagende muren van onlzaglijke droompaleizen, geheimzin nig dreigende forteressen de loodsen- stapelingen van de Holland-Amerika- lijn. Met wijd geopende ogen keek Merijn tje toe. Een grenzenloze verbazing 1 te- klemde hem. Wat was dat? Dit had hij immers nooit gezien. En toch was hij hier honderden en honderden keeron langs gegaan, cn altijd had hij de rivier mooi gevonden. Maar dit.... zo.... nee. dit was nieuw.... dit was geheel an ders.... Zoiets... Een grote, grijs en bruin gemarmerde meeuw scheerde «licht langs do brug schuin omhoog, schreeuw de met dreigend gespalkte bek en schoot dan loodrecht en bliksemsnel neer naar het water, dat zacht ruizo- leml om dc pijler kolkte.... Maar dade lijk vloog zijn aandacht lenig naar bei wondere schouwspel van «Ie rivier, «leze transparant grijze droom, van goudgloed oversldderd, het dooreenglij- den van schepen en boten, zeilen en schoorstenen, do zacht bewogen, van flikkerende lanspunten doorwemelde waterbaan, die wegflauwde nanr «Ie verte, waar water en licht ineenvloei den en alle dingen doorzichtige scha duwen werden Iepen doorzichtige neb tergrond, alsof alle zwaarte, alle stof felijkheid was opgeheven". De lezer weet wellicht alreeds dat wij in «lit nieuwe deel van Merijntje Giizeu. Merijntje terugvinden als eèti langen, opgeschoten iongen van om streeks achttien innr. Het teven in Bot terdam is hard geweest r.W het «ian mei hier en daar een glimp van schoon heid en ODMwektheid. spoedig weer verloren gaand in de over het alge meen glanslooze Jeugd van den werk jongen. «lie in het gezin mee «Ie. kost moet verdienen. Het is lente. Werkloos «looit, hij door de stad, vervuld van zor gelijke gedachten en van een onbe stemd, weemoedig verlangen, waarvoor hii geen verklaring of uitweg weet. Maar dan. terwijl hij zoo dwaalt en neinst. ziet hij temidden van de stads drukte een ouden, veelgeliefden kame raad kuieren: Flierefluiter, die zijn noodlot gevonden heeft in «ie gedaante van een mooi, maar kwaad wijf, dat hem tyranniseert. Merijntje wordt door Flierefluiter in zijn huis binnengeleid, en nu volgt ten wreed tusschensnel. Dc vrouw van Flierefluiter wil Merijntje verleiden, en door dit avontuur van Jozef-Merijntje met de vrouw van Potifar-Fliernfluiter dreigt er in Meriintfe een groote ver warring tc ontstaan. Maar hii ontkomt aan den ondergang. De, paedagogiek van Flierefluiter, de ontmoeting met Nelleke (Bloze Kriokske) met Jartske de Booi. «Ie moederlooze boerin en met Nele, dc huishoudster van den nieu wen pastoor redden hem. Kr komt na de Josef-Potifar-scéne en al het trieste ervaren van Fliereflui ter met zijn ontrouwe echtgenoote. een wending in het verhaal. Flierefluiter en Merijntje bevrijden zicli en ze gnnn sa men on avontuur in den ophloeienden zomer van het, Brabantsche land. Dat wordt Meriintie's groote zomer, vol bit terzoete herinnering, vol spannende ontroeringen, vol nieuwe ervaring, rijk nu naar nlle zijden uitbottend begrip, onder de bewogen leiding van Flieie- fluiter. die zijn ouder-wordend hart warmt aan «Ie feugd van ziin jongen vriend en uren kent. als in de oude. «choone. driftige laren. Het is een zeer hizondere verdienste van den schrijver A. M. de Jong. «lat hij een zoo rijke en bekorende tfwissc ling weet te brengen in ziin vaak her haald lijf-motief. «lat iedere nieuw* Merijntje ons opnieuw boeit. J>ji boek is geslaagd, het staat op dc hoogte van «Ie vorige doelen. Maar«Ie auteur is nog niet toe aan «Ie oplossing van het moeilijke probleem, dat voor hem oprijst. Deze achttien tot twintig-jarige Merijntje. is eigenlijk hetzelfde Merijn tje. dat wij al van vroeger kenden, kinderlijk, kuisch. vragend, verwon derd. De tragedie van de manhanrheid schiint in dit leven nog niet «loorge- «lrongen. ondanks het avontuur met «te vrouw van Potifar, Da gevoelens ziin robuuster, minder pril «Ian in de vorige verhalen, maar «leze Meriintie verschilt nog niet essentieel van zijn voor gangers. Het ls daarom, «lat wij met spanning uitzien naar «te verdere ont wikkeling van bet verhaal, wanneer geheel nieuwe moeilijkheden zich in dit mannenleven zullen openharen. P. H. RITTER Jr. MEER BETALEN ZOU DWAASHEID ZIJN! De beste koffie, Hulskot Seinkoffiekost ou 25 ct. per pond I Hulsko heeft één soorti het bestel In gepatenteerde, luchtdichte verpakking. - Vraagt U« Winkelier i HULSKO/--v. KOFFIE Ot KOFFIE WAAR FIT IN ZITI DROGISTERIJ „DE GAPER" JULIANAPLEIN i naast Apotheek Haan. Wij ontvingen: Lenkodont Tandpasta 0.65 Tandborstels 0.75 Mondwater 1.56 Volgens voorschrift v. Tandarts Mertens den Haag (Ned. Fabr.) DE MAN DIE ZIJN GEHEUGEN VERLOOR Een zonderling geval in Engeland Eenige jaren geleden heeft men den Duitschen filmspeler Werner Kraust kunnen bewonderen in een produkt van regisseur Ucicki: „I)e man zonde# naam". De rolprent behelsde de geschia* denis van iemand, die in den oorlog ge wond en half vergast was geweest en daardoor het besef van zijn herkomst was kwijtgeraakt. Tengevolge van de aanschouwing van een beeld uit zijn vroeger bestaan, wordt de man zich van dat laatste weer bewust. Dc Londensche politie is er blijkbaar nog niet in geslaagd een kollega van «lezen man zonder naam bet middel te bezorgen, die de betreffende patient noodig heeft om zijn geheugen terug ia krijgen, want dc jongeman in kwestie, weet al sinds weken zijn naam cn adres niet meer, noch die gebeurtenissen uit zijn leven, die een aanknoopingspunt kunnen vormen. Wel spreekt de onge veer twintigjarige jongeling vloeiend Engelsch, Fr&nsch en Hindoestansch. De geleerden beweren dat het slacht* offer niet simuleert. Een 110-jarige. Den 27 October heeft een zekere Friedrich Sadowski uit Altersheim in Duitschland zijn llQdea verjaardag gevierd. Een Engolsche dame, Mrs. Maggy Torrey heeft op 83-jarigen leeftijd ha ai eerste luchtreis van Engeland naai Zuid-Afrika en terug gemaakt. Zij is nil van plan zich een eigen vliegtuig aan te schaffen. Een millionair te Parijs, Tapon ge naamd, beging zelfmoord omdat hij een half millioen gulden had verloren ten» gevolge van een ongelukkige sperulw tie. Hij liet meer dan 18 millioen gulden na en bovendien nag 1000 ha wijn hep* g«-n in de omgeving van Cognac. Tapon was het type van oen echten gierig^ aard, die zelfs nog bij het koopen van bot touw voor den strop weermoe hij zich verhing, over den prijs sjacherde» Er is weer eens een record in hal kleinschrijven gevestigd en wel dooi» een studertt in de wijsbegeerte te Milaan, waarvoor hij zijn vacantia be nutte. Hij schreef met 2589 woorden he| beroemde gedicht van Dante „Dc God* «lelijke Comedie" op een stukje papie# ter grootte van een poszegel. Even voor hij met het werk gereed was he* «lierf een klad zijn gcheele arbeid en hij moest van voren af aan beginnen. Het eenzame pad. In Amerika leef# een ouden ezel. Jacob genaamd, dia «lagelijks alleen den heen- en terugweg 'samen 25 mij!) aflegt tusschen Quart* ville en Boberts Station (een mijnbouw* «listrtet in den staat Oregon, een berg* aebtige streek). Hij brengt den mijn» werkers levensmiddelen en dc post.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 13