De wereld in wording FANTASIE DER TOEKOMST Ongevallen met electriciteit Voorzichtigheid blijft steeds geboden IN BELGIE: NEDERLANDSCH Een Engelsche Korda»film naar •^et fantastische boek van H. G. Wells VerscltUlende groote schrijvers heb ben, getroffen door den verbhiffenden vooruitgang der techniek, fantastische toekomstbeelden in boeken neergelegd, oa. deed H. G. Wells nThe Shape of things to come" het licht tien. De London Film Productions, de jonge maar reeds teer belangrijke productie maatschappij van Alexander 'Korda, heeft de zware taak op zich genomen, van Wells' merkwaardig werk een film te maken. Sinds eenigen tijd is de film reeds in productie; naar gemeld wordt, kan haar voltooiing nog in Sep teruber worden tegemoet gezien. De rol prent wordt uitgebracht door United Artists en in Nederland gelanceerd door Loet C Barnstijn's filmdistributie. Patricia Milliard en Derrick de Mamoy In ..De wereld In wording". Evenals van de Nederlandse!»© verta ling van het boek. zal de titel der film luidenDe Wereld in Wording. In de film worden grootsche toonee- len vol massa-regie verwerkt, en er is aan den décor-bouw bijzonder veel aandacht besteed. Op de terreinen der Denham-studio's moet men enkele we ken terug voor De Were 1 d In Wor ding het meest omvangrijke décor complex hebben gebouwd, dat ooit In Engeland werd opgetrokken. Deze „set" stelt „Everytown" voor. een bedrijvige grootstad, die met Kerstmis 1940 door een luchtaanval wordt geteisterd en ten slotte in één groote puinhoop herscha pen. Gedurende de ontzettende paniek, die zich van de bedreigde bevolking mees- ter maakt, zien wij afweergeschut in werking brengen. De kanonnen worden bediend door gewezen artilleristen, die dit werk hij luchtaanvallen op I/»nden tijdens den wereld-oorlog deden. Om de ontzaglijk groote décors to belichten, zijn uit alle oorden des lands booglam pen bijeengebracht, en de gebruikte stroom beliep In totaal zevenduizend ampère. De opnamen duurden vier nachten lang. De regie wordt gevoerd door William Cameron Menzies, o.a. bijgestaan door Harrv Zech. die het fotografisch truc werk voor zijn rekening nam en Ned Mann, een floltvwnodsrhen specialist voor speciale effecten. II. G. Wells, wiens hoek. zooals gezegd, de «tof lever- do voor de film, stelde het scenario sa men cn verzorgdp ook dc dialoog. Fr zijn niet minder dan zes-en-veertig sprekende rollen, Waarian de voor naamste vertolkt wordt door Ravmond Kassei, die eer«t x.„.r vliegenier speelt kleinzoon. Deze wordt door de inwoners der toekomstige stad vow een reis naar De situatie in Everytown in 1940 na een luchtaanval, Scène uit de film „De wereld in wording". de maan uitverkoren. Masse y zal men weldra ook als den Franschen gezant Chauvelin in de Korda-film De Roode Pimpernel aantreffen. Onze lezeressen zal het ongetwijfeld nog interesseeren te vernemen, dat voor liet laatste gedeelte van de film een dameskapsel is ontworpen, hetwelk in het jaar 2054 mode zou moeten zijn. grond van de handeling vormen. Van Zwarte Rozen wordt een Duitsche, Engelsche en Franschc versie vervaardigd. C J. Braun en Walter Supper hebben den Duitschen tekst ge schreven. Vier maanden lang heeft men er aan gewerkt, passages geschrapt nieuwe ingevoegd, verbeterd en veran derd. totdat men een deugdelijk draai boek had. In de muziek van Kurt Schroeder zijn in sterke mate Finsche volks- en vrij heidsllederen verwerkt. Lilian Harvey zal met een groot bal let Finsche volksdansen uitvoeren en daarbij zingen. Zij zal de rol van gevierde danseres en liefhebbende vrouw in alle versies vervullen. Dat op zichzelf is reeds een prestatie van belang, die nog door geen andere actrice geleverd is. Terwijl Willy Fritsch, als de Finsche student, die voor de „brutale gewelds- heerschappij" der Russen vluchten moet. zijn rol slechts éénmaal heeft te spelen, moet Lilian driedubbele» arbeid ver richten. En als men dan weet, hoe vaak een scène moet worden herhaald, alvo rens tot opname kan worden overge gaan. dan kan n»pn zich een denkbeeld vormen van de inspanningen, die Lilian Harvey zich getroosten moet. LILIAN HARVEY FILMT WEER In „Zwarte rozen" vervult zij wederom voor de Ufa een hoofdrol Zooals wij reeds In het kort heb ben bericht, vervaardigt de Ufa thans weer een film met Lilian Harvey en Willy Fritsch, die onder den titel Zwarte Rozen zal worden uitgebracht. In de Ufa-ateliers te Neubabelsberg heeft men een groot slot opgebouwd, co prachtig park is er aangelegd, waar ziel» het drama van een door gerechts dienaren achtervolgden Finschen vrij heidsheld zal afspelen. Maar vóór het zoover was. vóórdat met de opnamen een aanvang kon worden gemaakt, kwam er nog heel wat kijken en kwa men er honderden menschen aan te pas. om de organisatie, het manuscript, het draail>oek en alle mogelijke andere dingen, die aan dc tot standkoming van een groot filmwerk voorafgaan, voor te bereiden. De productieleider van deze film bij voorbeeld is reeds maanden tevoren naar Londen vertrokken, om met Lilian Harvey, die toentertijd In Londen woon de, het een en ander te bespreken. Men heeft haar toen tal van manuscripten voorgelegd. Lilian liet haar keus vallen op een ernstige rol, waartoe zij zich erg voelde aangetrokken. Zij wil, zoo ver klaarde ze, evenals velen voor haar, nu eens niet langer opgesmukte, vroolijke jongemeisjes-rollen spelen. Wel wilde ze graag dansen en paardrijden. Ze wil be slist geen stijve, onwaarschijnlijke rollen vervullen. Lilian wil thans menschen In moeilijke en zware oogenblikken uit beelden. In Zwarte Rozen is zij een ge vierde danseres, die door een politieke vrijheidsbeweging het stuk speelt ten tijde van den vrijheidsoorlog in Finland, omstreeks 1905 in psychologische moeilijkheden geraakt en. zich zelf op offerend, den jongen held steunt en be schermt. De schitterende natuur in Finland, de haven van Helsingfors, Finsche volks gebruiken en -zeden zullen den achter- Ook wanneer er oogew schijnlijk geen gevaar bes staat Gedurende het jaar 1934 kwamen 137 ongevallen, veroorzaakt door electri- schen stroom ter kennis van den elec- trotechnisch adviseur bij de arbeidsin spectie. 14 van deze ongevallen hadden den dood van het slachtoffer tot gevolg. Van de doodelijke ongevallen hadden er 9 plaats bij lage spanning (127 tot en met 300 Volt), dat wil dus zeggen met electrische geleidingen waarmee iedereen dagelijksch omgaat 3 van deze ongevallen kunnen min of meer buiten beschouwing blijven omdat de dood toen slechts indirect aan den electrischen stroom te wijten was maar veroorzaakt werd door bij den val opgeloopen ver wondingen. Gaat men den staat van deze ongeval len na, dan blijkt de waarschuwing: voorzichtig met electriciteit, niet-óverbo- dig. 40 van de geregistreerde ongeluK- ken werden veroorzaakt door defecte of ondeugelijke machines, toestellen, lei dingen, aardleidingen of foutieve mon tage. Daarnaast is een groot aantal ver oorzaakt door onoplettendheid, het niet naleven van behandelingsvoorschriften voor installaties, en andere soorten on achtzaamheid. Zelfs waren er ongeval len door moedwillige aanraking van onder spanning staande deelen. De drie menschen die dit deden wisten wel ke gevaren hen dreigden, toch raakten ze do gevaarlijke deelen aan. F.en van hen moest dit niet den dood bekoopen. Laat men de twee laatste categorieën ongelukken buiten beschouwing omdat ze vermeden hadden kunnen worden wanneer grootere voorzichtigheid be tracht was of betere voorzorgsmaatre gelen waren genomen dan blijft er nog een respectabel aantal gevallen waar aan men „niets kon doen." Dat wil zeg gen de menschen die door den stroom werden getroffen hadden daaraan geen schuld, maar werden het slachtoffer van een elect rische installatie welke niet in orde was. Om maar een enkel voorbeeld te noe men: de laatste jaren hot zijn er al vele kan men voor een zeer geringe» prijs alle mogelijke elect rische appara ten, onderdeelen voor leidingen, draad, snoer en dergelijke koopen. Voor enkele centen heeft men een schakcluar of een fitting en voor enkele guldens al een respectabel deel van een installatie. Nu is het best mogelijk dat een dergelijk onderdeel uitstekend te gebruiken is en langen tijd voldoet. Vele van die goed- koope dingen zijn namelijk afkomstig uit betrouwbare fabrieken, maar ver- toonen oen of andere afwijking waarom ze afgekeurd werden. Omdat deze din gen toch niet onbruikbaar zijn gewor den verkoopt de fabrikant ze tegen een veel geringeren prijs en de beste van deze afgekeurde exemplaren zijn het die men zoo goedkoop krijgt. Gewoon lijk zijn deze artikelen die voor den fabrikant vrijwel geen waarde hadden nog niet de slechtste: een andere cate gorie is veel gevaarlijker nameliik de minderwaardige fabrikaten. Het is niet te gelooven hoeveel electriciteitsarti- keien er nog verkocht worden die een voudig „rommel" zijn. Maar ook onder artikelen van degelijke constructie ko men nog blootliggende contactpunten en andere gevaren voor. terwijl ten slotte onoordeelkundig aangelegde in stallaties de aanleiding kunnen zijn voor defecte isolatie, kortsluiting en ongelukken. Gebrek aan controle, ge brek aan vakkennis, het ziin allemaal dingen, die kans op ongelukken ver- grooten. Het is steeds gevaarlijk me- Lilian llarvey vervult de hoofdrol in „Zwarte rozen", welkt Ufa-film in drie versies opgenomen wordt. talen deelenvan een onder stroom staand electrisch ap paraat met de bloote hand aan te raken. Een ongeluk is spoedig gebeurd: een 2-inrig jongetje werd gedood door een stofzuiger, die geen enkel gebrek ver- •oonde. Het kind greep de metalen kan van de stofzuiger met een hand en een gasbuis met de andere, terwijl de moe der aan het stofzuigen was. Het kind werd door den stroom gedood. Wat bleek? Een stukje zilverpapier was in het mechaniek gerankt en had daar sluiting veroorzaakt tusschen de kap van den stofzuiger en een der aan- sluitklemmen. de stroom ging dus van de kap van den stofzuiger via het lichaam van het kind naar de aarde: de gasbuis. De stofzuiger was overigens volkomen in orde. Dergelijke ongelukken kunnen dage-: lijksch voorkomen: stofzuigers, haar drogers. broodroosters, lamoen, ze kun nen alle door een versleten isolatie, een onzichtbare breuk een bedreiging voor het leven van den argeloozen gebruiker worden. Verlengsnoeren De zoogenaamde verlengsnoeren zijn hoogst gevaarlijke gebruiksvoorwerpen voor wip niet precies op de hoogte is: één eind van het snoer is gemonteerd Boven: een koppelcontactstop van juiste constructie, zooals deze door de Arbeidsinspectie is goedge keurd. Onder: een var» ondeugdelijke constructie, waar de metaaldec- len open en bloot liggen. Contra stekkers van dit model komen vrij wel overal voor. met een normalen stekker, die "op het stopcontact wordt aangesloten. Het an dere uiteinde heeft een ..konpelcontact- stop" een contra-stekker. Het aan tal ongelukken met deze stoppen die maar al te vaak van totaal ondcugde- liikp constructie ziin is zeer groot. In zeer vele van dpze contrastekkers zit ten de metalen deelen vrijwel aan het oppervlak zoodat een enkele beweging voldoende is om de hand ermee in aan raking te brengen. Wanneer dan de stekker aan den anderen kant van het snoer aangesloten is en dat is geen uitzondering kan een aanraking met de contact bussen de noodlottigste ge volgen, hebben. In het centraal verslag der arbeids inspectie wordt o.m. het volgende ver meld: In een schuur achter een woonhuis was een waschniachine opgesteld, wel ke werd aangedreven door een wissel- stroommotortie van '220 volt. De aan sluiting op het lichtnet geschiedde door middel van een verplaatsbare lei- iling. welke.met behutn van een kon- pelcontactstop was verlengd. Op een gegeven oogenblik verzocht dc bewoner aan ziin 15-jarigen zoon. om den stroom uit te schakelen. De iongen deed dit door de contractston met pennen uit Ie konnelrontactstOI) te trekken. Daar bij kwam bij echter in aanraking met de onder spanning staande contactbus sen van dc (zeer ondeugdelijk gecon strueerde) koDpelrontactstop. gaf een gil en viel bewusteloos op den grond. Onmiddellijk werd de stroom uitge schakeld en daarna kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen echter niet baatte; de getroffene was overleden" Het bovenste van de twee bii dit ar tikel afgebeelde koppelcontnctstoppen was dc veroorzaker van het hier aan gehaalde ongeluk. Duidelijk is te zien dat de contactbussen in bet geheel niet diior isolatiemateriaal beschermd zijn Door het gebruik maken van e<»n deugdetiike konnelcontartston. zooals daaronder afgebeeld, kunnen ongeluk ken voorkomen worden: de metalen deelen zijn geïsoleerd en bovendien is hier cc» nardcontact aanwezig waar noor hpt aan te sluiten annnrnat deug deliik p—»«rd kan worden. Voorzichtig ziin met alles wat met electriciteit te maken heeft is een eer ste vareischte. Zorg dagen, dat alle eiectrische ap- Gcorg Arliss in zijn nieuwe film „Kardinaal Richelieu". paraten van eerste kwaliteit zijn en door een deskundige geïnstalleerd is een tweede vereischte. In dit verband kan gewezen worden od het verblijden de verschijnsel dat benoodigdheden te genwoordig meer en meer zoo veel mo gelijk van isoleerend materiaal worden gemaakt. Wie iets aan de leiding wil renaree- ren of aansluiten lette erop. dat de hoofdschakelaar van de woning afge sloten is. Het kan gevaarlijk zijn met vochtige handen een schakelaar aan te raken, hef is roekeloos het inwendige van een werkend radiotoestel aan te ra ken of een nieuwe lamp in te schroe ven wanneer er stroom on de fitting staat: zoo zijn er nog tallooze voor beelden. Het aantal ongelukken door electri citeit veroorzaakt vertoont den laatste» tlld een stijging: zorgt U ervoor dat die stijging niet nog grooter wordt. Maar dan ook in behoor* lijke stijl en zonder fouten! ER is onlangs aanmerking op ge maakt, dat de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel haar deelneming bij gelegenheid van het overlijden van II. M. Koningin Astrid in de Fransche taal had gesteld en niet in het Nederlandsch. Hoe hoog noodig het is dat Nederlanders in Brus sel hun moedertaal gebruiken'om de Belgische broeders en zusters te leeren goed Nederlandsch te schrijven en te spreken, blijkt o.m. uit het propaganda materiaal, dat het bestuur van de Brus- selsche Wereldtentoonstelling in de „Ne- derlandsche" taal de wereld heeft inge stuurd. Wij hebben tijdens de tentoon stelling hierop niet de aandacht willen vestigen om het bezoek van Nederland uit niet le schaden. Nu dc Wereldten toonstelling haar einde nadert, lijkt het ons toch wel gewenscht met een enkel voorbeeld aan te toonen, dat het de Bel gische autoriteiten nog maar steeds niet lukken wil hun aankondigingen in be hoorlijk Nederlandsch op te stellen. Zie hier een der aankondigingen van de We reldtentoonstelling: Opgericht in een decoratie zonder weerga, over 140 hectaren grond», verwezenlijkt de Brusselsche Tentoonstelling van 1985 de merkwaardigste verschijning van dien aard sedert die van Parijs in 1900. Z(j is in hnar samenhang de synthesis van het menschelük genie en vereenigt, naast de schitterende deelname van België zelve, de medewerking van dertig natiën, die er zich veropenbaren in hun eigenaardigste uitzich ten en bedrijvigheden op alle gebied. Een heerlijke terugblik op de Oude Kun sten, met vreemde afbeeldingen toegewijd aan de schitterendste tijdperken hunner kunstgeschiedenis, naast een Belgische Sec tie, die de merkwaardigste werken uit vjjf Eeuwen Brusselsche Kunst groepeeren; Oud- Brussel de levende en schilderachtige herop bouw van de hoofdstad, zooals die in de XVIIIe eeuw bestond, vormei, een treffende tegenstelling met de 450 Paleizen en Pavil joenen wier opvallende bouwstijl wedijvert met de sierlijke lijnen en een kostbare ver siering. Tooveraohtige verlichtingen, wonderschoo- ne bloemperken; een overvloed van fonteinen en waterstralen; een sport-stadion met 75.000 plaatsen; een prachtig 17 hectaren uitge strekt Bosch-Park voltooien de gansche in richting. welke allerhande sensatie-makende aantrekkelijkheden dagelijks zullen verleven digen; stoeten, feestelijkheden, tornooien van muziek-uitvoeringen, terwij de kinema- de «Iraadlooze telegrafie cn de télévisie de be zoekers de veroveringen van het modern be staan vertoonen in hun allerlaatste toepas singen. Brussel en zjjn Tentoonstelling zjjn thans het aantrekkingscentrum van de gansche we reld. Helaas zet de Brusselsche Jaarbeurs het misbruik der Nederlandsche taal in haar propagandamateriaal voort. Getui ge de volgende.circulaire, welke burge meester Max onderteekent en aan Neder landsche zakenmcnschen werd toegezon den De aanstaande Janrbeurs wordt gehouden van den Istcn tot Sden Woensdag van April lf»3R. in de bestendige lokalen, die haar gor den toegewezen. Bewuste lokalen bestaan uit de Groote Paleizen van de Tentoonstel ling. het onderkomen der Belgische afdee- ling. wier prachtige bouwstijl de bewondering verwekten van miljoenen bezoeker» uit alle hoeken van de wereld. Gevestigd in de nieuwe Eeuwfeest wijk. be vinden x\j zich verbonden met het stadscen trum door een aantal snelle vorkeersfacili- teiton. Ten geenen tijde had de Jaarbeurs een zoo merkwaardige vertegenwoordiging in het vooruitzicht; nooit nog. na d« wereldbe ruchtheid. die Brussel te beurt viel met de Tentoonstelling van 1985. had zjj zooveel kans op een ongewoon succes. Met het oog op een gelijksoortig voorberei den en indeelen der noodige plaatsen, verzoe ken wjj beleefd ons voor 14 October 1935, NOVEMBERWANDELING Zon van November over het wegje tusschen de akker* Velerlei vogelgestalten, van trekkers en blijvers. De iepen langs den grooten weg, waarlangs het snelverkeer davert, zijn allang kaal. De vele en vroege stormen van dit najaar hebben het blad afge rukt, voor een groot deel al voordat het in herfstkleur was verdord. Aan het zijwegje, dat door de bouw landen en tusschen de kweekerijen door naar de zee voert, is nog niet alle bla- dei'Mitooi verdwenen. De elzen en de wilgen langs den kant bewaarden lan ger hun zomergroen, ook al is het bij de wilgen vooral vergrijsd en ver grauwd in dc striemende vlagen, die aan zijn komen jagen over de zee. Vandaag is liet stil en zonnig en de jonge elzenkatjes, beloften van het voorjaar nu al weer, strekken zich in het koesterende licht. Dll is nu de planten meest verdorden, de dag van de zon, van de wat natte wat vale maar toch nog mild schij nende, zacht verkwikkende November zon. De dag van de zon en de dag van de vogels. Nu de bladertooi, al verdween ze bier nog niet geheel, ijler geword eni, zijn die vogels veel beter te zien dan in bet dichte groen van den zomer. En boven dien, nu in den zwerf- en trekt ijd ver toonen zich allerlei soorten, die hier aan den zeekant niet broeden en die 's zomers dus heelemaal niet aanwezig zijn. Direct bij het begin van de kcrkbof- laan is er al het roodborstje, dat zich door zijn geluid kenbaar maakte, nog voordat hel oog hem zag. Maar ja, daor wipt hij van tak op tak met zijn terra borstvceren en zijn groote donker bruine oog. Een zwerver, wie weet waar vandaan, geen broedvogel in elk geval in deze contreien. Verderop zijn het de merels en de koperwieken, lijs- tersoorten beide, die in het weiland rondstappen en om den hoek beweegt zich de fijne gestalte van een winterko ninkje, bruin geteekend, muisarhtig vlug en geheimzinnig zich reppend door het struikgewas. En daar, in het hoogt-re elzenhout de wintergasten, die tnpt de winterkoninkjes onze kleinste vogels zijn, de kleurige goudhaantjes met hun oranje wangtooi. levendig spe lend rond de twijgen. Kleur en pittig leven de felle koolmees met zijn zwarte borstrecp over het geel, de kleinere pim pel met zijn prachtig blauwe schedel kapje. Die scharrelen hier den heelen winter rond, monter, onbezorgd, als straks de vrieswind waait kunnen zij zich te goed doen aan de pinda's en de CQcosnptcn, die menig vogelvriend voor hen neer zal hangen in de kwade da gen van liet naderende winterseizoen. De meezen zijn hier lang den scha- pendijk bekende verschijningen, maar hoe bekend en algemeen ook, zij boeien en bekoren altijd. Doch dan trekt zeld zamer gast de aandacht. Er is het ge tik. het felle gehamer op een dikken boomstam, er is de flonkering van hel ler kleur, van wit en rood en glanzend zwart, de bonte specht is op de na- jaarsreis en zwerft in en om onze stad en zoekt hier. nuttig werker als hij is, onverdroten hamerend de boomen af naar insecten. Bij 't naderen van den hoogen zeedijk vallen weer nieuwe verschijningen op. Twee, vier, zes eksters in het aardap pelland. Wat prachtige, elegante vogels altijd, wat kostelijke sieraden deze bonte rakkers in ieder landschap. Een kievitentroep en een rappe meeuwen- vlucht begeleidt ons betreden van de dijkhelling, verlevendigt het uitzicht op de wijdheid der grijsblauwe wateren in zilveren zon net in teling. Wat een variatie van verschijningen, wat een kleurige en fleurige ontmoetin gen op dezen Novemberdag aan het simpele weggetje, dat zich langs de kassen kronkelend buigt naar de zee. Er hadden ook nog vinkjes en sijsjes op den doortrek kunnen zijn en verschil lende andere zwervers en najaarstrek kers, maar hoe rijk was nu al dit zon nige najaarshalfuur! A. L. B. op zijn laatst, kennisgeving te latsn gewor- den van het aantal vierkante meters, in meer vouden van 6 (minimum 12 meter), die Uw firma zou laten voorbehouden. Uw mededeeling, diensaangaande vermeld op bijgaand karton, geldt enkel als een voor ons wenschelijke inlichting, zonder eenige vaste verbintenis van Uwentwege. U voorbaat dankzeggend teekenen wjj Met gevoelens hoogachting, Sinds vele jaren ontvangen wij van Belgische vrienden en correspondenten in het Nederlandsch gestelde brieven, welke weliswaar een Vlaamsch cachet dragen, maar door hun keurige taal en stijl uitmunten. Het is altijd een genoe gen dergelijke brieven te lezen, terwijl het soort o f f i c i e e 1 e aankondigingen inderdaad zooals burgemeester Max vermeldt een „wereldberuchtheid" bij ons zullen verkrijgen inplaats van de „bewuste" beroemdheid. De nieuwe kerk ic Delft

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 14