(SÉIbrf DODGE GARAGE MOTORHUIS MARIUS BLOK BORGERLAAN 3 LUXE en VRACHT AUTOMOBIELEN Dat zal zijn reden wel hebben; worden ook nu nog dagelijks verkocht. TEL. 457 - KAMP 36-38 FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2c BLAD PAC. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Theatre. Bioscoop Amici< tia en City Theater De tijtl van de zwijgende film ligt te genwoordig zoo ver achter ons, dat het zelfs overbodig is geworden om nu nog van een geluidsfilm te spreken. Wan neer wij dut hier wel willen doen, dan is dat, omdat de film, die deze week in Grand Theatre vertoond wordt, zoo dui delijk laat zien, hoever men het op dat gebied gebracht heeft Zoodanig in het geluid de stem van Joseph Schmidt o\erheerschend geworden, dat het spel op den achtergrond geraakt is en men van een zangfilm zou kunnen spreken. De bewonderaars van Joseph Schmidt hij telt er velen krijgen in de film J)e mooiste dug van mijn leven" volop de gelegenheid zijn mooie stem te hooien. Van M eerste oogenblik af tot liet laatste is luj aan het woord, waar bij hij zieh hoofdzakelijk tot het zingen van een vijftul liederen, die steeds hor- Joseph Schmidt haald worden, la-paalt. Het spel, onder geschikt als het is aan don stem. wordt in beeld gebracht door twee spelers van naam. Felix Bressart en Otto Wallburg. I)e eerste is de bescheiden oom Max, be schermer van Beppo; de laatste is als oom Paul beschermheer van den twee lingbroeder van Beppo, Tonio. Beids partijen vormen een contrast: Beppo kan doen wat hij wil, maur op al zijn daden drukt het ongeluk zijn stem pel: l'onio daarentegen vertegenwoordigt den brutalon mensch. die de halve we reld heeft. Maar juist, wanneer hij. te zeer zich bewust dat de inenschcn van hom afhankelijk zijn, tc veel riskeert, komt de kans voor Beppo, «lie daar dankbaar van profiteert. Daarmede zijn wij aan het slot van de film gekomen, een geureito, dat technisch knap in el- knar gezet daar hierin de dubbele rol van tón en denzelfden acteur niet succes gespeeld wordt Tevens moest de re gisseur Rlchaid Oswald In «lil slot he slissen, wien van de tweelingen, «tic bei- <lu uit een vlerde-rangs cabaret zijn voortgekomen, het gelukkig bezit van «Ie srhoonc Gretel ten deel zou vallen. F.en derde persoon mag zich, tegen de verwachting, de gelukkige noemen. De muziek in deze film is goed ver zorgd door Hans May, terwijl fraaie op namen uit het Prater te Weenen niet onvermeld mogen blijven. Het voorprogramma Is zooals wij dat in Grand Theatre gewend zijn: actueel. Bioscoop Amicitia In bioscoop Amicitia worden ditmaal twee hoofdnummers gedraaid. De eer ste film „Onbezonnen jeugd" is de titel doet het reeds vermoeden aan de liefde gewijd. Daardoorheen heeft de schrijver een stukje drama geweven, dat heel in de verte aan «ie Pyramus en Thisbe tragedie doet denken. Het gaat in deze film echter allemaal veel vlug ger en minder serieus, modern dus. Wij zien dan de liefde tusschen den dirigent van een orkestje en een blond zangeres je ontstaan en groeien, zonder «lat een medeminnaar daartegen veel kan doen. Zijn rol is vrijwel uitgespeeld, wanneer hij heel vroeg in den ochtend zijn vijand het huis van liet meisje ziet verlaten. Plotseling wordt de geliefde naar Eter- lijn geroepen, waar zijn zuster in geld nood zit. Om haar te redden, gaat hij, ten einde raad, met «le dochter van een rijkaard een schijnhuwelijk aan. De laat ste toch is het te doen om den titel van barones. Op de huwelijksreis veronge lukt het vliegtuig, maar de baron en zijn jonge vrouw worden slechts licht ge wond. Wanneer zijn meisje dat in «le krant leest, gaut zij zoo snel mogelijk naar Osnabrück, 0111 daar in het zieken huis te bemerken, dat haar vroegere minnaar inderdaad met een andere vrouw getrouwd is. Wanhopig, begeeft zij zich naar een hotelkamer, waar zij zich van het leven tracht te berooven. Intusschen beeft haar geliefde zijn hu welijk alweer verbroken en gaat hij haar door middel van de telefoon overal zoe ken. Men treft baar in hoogst zorgwek- kenden toestand aan, maar tenslotte ge lukt de o|M*ratie en beleven we „the happy end." De film blijft aan de oppervlakte, maar heeft aurdige scènes. Bv. wanneer wij ld» Wüst als de koppelaarster aan het werk zien. De regisseur Heinz Paul heeft reel aandacht aan de gebeurtenissen in het ziekenhuis geschonken, buitenge woon is zijn regie niet bepaald. Naast Ida Wüst valt Evelyn Holt als de blon de zangeres door goed spel op. De tweede film, die vertoond wordt, draagt den titel: „In dc mnclft van Tam- burini." City Theater De directie van het City Theater ver gast haar bezoekers op twee hoofdnum mers. die nogal wat uiteenloopen wat de strekking betreft. Krijgen wc voor «ie pauze de groote show-film Golddiggers 1935 te zien, waarin ons allerlei aardige en knappe vondsten «>i> filmgebied voor- getooverd worden, na «le serie reclame plaatjes wordt onze aandacht gevraagd voor «le fa-film „Lokvogel", welke, hoe wel hier en «laar luchtige momenten voorkomen, als geheel zeer spannend en sensatievol is. Het is een film, waar hij met tonnen gold wordt gewerkt zon der dat deze bedragen verzekerd zijn. waarbij de betrokkene ongewapend over straat gaat, waarbij een schip naar de andere werèld wordt geholpen om den diefstal van het smaragden collier van Viktor de Kowa een half millioen te •^mioufleeren, doch waarbij ook weer het iiappy end hoort, dat ons de twee geliefden in verzoening laat zien en toont, dat het echte collier toch gered is. Viktor de Kowa, die de rol vervult van Viktor Schott, die door zijn vader belast is met het koopen en over brengen van een smaragden collier van een rijken Pers. is zijn jeugdvriendin Sybil Termehr (Jessie Vihrog) niet ver geten, doch wanneer hij haar op wat eigenaardige wijze ten dans vraagt hij Is zich zélf bewust van zijn succes bij de dames! weigert zij deze! Viktor gaut dan op reis otu het collier te halen; hij wordt door roovers overvallen, doch weet gewond zijn auto te hereiken mèt liet collier. Na hij zijn vader te zijn ge weest moet hij het naar Marseille bren gen, hetgeen hem als beloouing een week vacantie in Parijs bezorgen zal. Hij zal per schip gaan; Sybil hoort echter van het plan om het schip te laten vergaan en op die manier den «liefstal van het collier, dat de kapitein heeft verborgen, doch inderdaad bij een vriend van hem heeft afgegeven (Sybil's voogd!) te ver- hergen. F.r komen dan tal van spannen de momenten. Sybil opent met een loo- per de brandkast van haar voogd, haalt daar haar pas uit en het echte collier en gaat naar de boot, waar zij als versteke ling rondzwerft, den schipbreuk" mee maakt en tenslotte dc geheele dieven bende ontmaskert. Haar hclooning is ge weldig want Viktor, van wien zij altijd gehouden heeft, omhelst haar. die hem ;ic groote schat terugbezorgd heeft. Adolphe Menjou Golddiggers 1035. met in de hoofdrol len Dick Powell en Adolphe Menjou en als regisseur Burby Berkeley, doet ons denken aan een veel voltooider en vol maakter vorm van „units" dan we gezien hebben in Foot light Parade en Golddig gers 1033. De „Golddiggers" van dit jaar zijn allen knap gekozen. Berkely laat ons voorts de schier tallooze mogelijk heden zien welke er voor dc film be staan. hij laut ons versteld staan van zijn. geslaagde spiegeleffecten, van het optreden „en masse" (wij zien b.v. 70 vleugels tegelijk bespelen), hij laat ons ook genieten van de aardige songs. Ja, de inhoud, dat is voor een film als deze van minder gewicht, het gaat hier meer om het geheel, en dat amuseert het bios coopbezoekend publick uitstekend: zang, dans en verbluffende staaltjes van film techniek en camera-werk. Het betreft een schatrijke weduwe, die met haar twee dochters het middelpunt van alles is, natuurlijk om het geld. F.en zeer belangrijke rol in «leze ingewikkel de historie speelt de student Dick Curtiz (Dick Powell) op wie een der dochters smoorlijk verliefd is en «le regisseur Nicoleff, die bij de weduwe een groot feest inricht. Deze rol wordt door nie mand minder dan Adolphe Menjou ver tolkt. Het happy end is een climax van dc meest vermakelijke situaties. De songs uit deze rolprent zijn: Fm going shopping with you". The words are in my heart" en ..Lullaby of Broadway". F.en film welke den bezoekers inder daad 100 procent amusement geeft. In het voorprogramma zien we o.m. onze bekende actrice Annie v. Ees in baar jubjleumrol van „Boefje." OUDERAVOND SCHOOL PALLAS ATHENE De heer Bolt spreekt over het onderwerp: „Onze school en de naaste toekomst Een mooie tentoonstelling Voor den ouderavond aan de Pallas Athene school met demonstratie van het werk «Ier leerlingen bestond een zeer groote belangstelling. Het onderwerp: „Onze school en baar naaste toekomst" had de meeste ouders tot komen ge noopt. De heer Bolt, de leider der school zette in groote lijnen de werkwijze der school uiteen, waarin «le voorbereidende klasse en de 3 laagste leerjaren «Ier Montessori- leerwijze wordt gevolgd. Vervolgens wer ken dc kinderen aan de band van taken, die echter steeds veel ruimte laten voor persoonlijk werk en de spontane activi teit niet remmen. Daarna komen ze in de I.V.O.-afdeeling, de vcrvolgsehool voor individueel voortgezet onderwijs. In samenwerking met soortgelijke scholen in Bilthoven en Bussum is een nieuw diploma ingesteld, dat de kinde ren na verloop van een 3- of 4 jarigen cursus kunnen behalen: het I.V.O.-diplo- ma, dat het best vergeleken kan worden met het z.g.n. M.l'.LO.diploma. Er wordt gewerkt aan de hand van een proevensvstecm. De leerstof wordt verdeeld in onderdeden, die in kaart systemen zijn uitgewerkt. De kinderen kunnen dezer onsulteeren. In overleg niet ouders en opvoeders bepalen zij de rich ting, die zij zullen volgen en deelen diensvolgens hun tijd en lessen in. Is een onderdeel afgewerkt, dan kan eens per maand een proeve van bekwaamheid, dat speciale onderdeel betreffende, wor den afgelegd. De eerste morgenuren worden besteed aan individueel werken voor dc proeven. Dan volgen de lessen, individueel of in groepen. Wie geen les heeft gaat zelf standig met zijn werk verder. Gemiddeld werden het vorige jaar 10 proeven per kind afgelegd. Dit aantal zal dezen cursus ongetwijfeld grooter zijn De voordeden, aan dit systeem ver bonden, werden uitvoerig door den spre ker toegelicht: het bevordert de zelfstan dige werkzaamheid, houdt den leerling telkens een nieuw doel voor oogen, doet hem daardoor telkens met frisschen moed een nieuwe taak opvatten, stelt de vakken facultatief, enz. enz. De hoeveelheid arbeid noodig voor het afleggen van een proef is vaak zeer groot. Van elk vak was het werk van één proef aanwezig. Naast het overgelegde werk moeten de leerlingen dan nog mondeling en schrif telijk bewijzen geven, dat ze dc stof ver werkt hebben. Iedere leerling moet van alle vakken een minimum aantal proe ven hebben afgelegd, waarna hij tot spe cialisatie in minstens twee richtingen kan overgaan om het diploma tc krijgen. Aan de school is reeds een uitgebreide staf van leeraren verbonden, die óf een academischen graad of een middelbare bevoegdheid hebben. Het tentoongestelde werk trok de aan dacht door zijn omvangrijkheid en net heid. Op het gebied van teekenen en handenarbeid was er een keur van pro ducten. ook talrijke tafels, stoelen en boekenkasten. De groote overzichten op het gebied van biologie, aardrijkskunde e'n geschiedenis waren in het bijzonder de moeite waard, evenals de uitvoerige, geïllustreerde opstellen. Er was een afzonderlijke itentoonstel- ling van de resultaten van een acht- daagsch werkkamp in Kootwijk van een groep van li leerlingen, die de nlgemee- ne aandacht trok; hier was reeds we tenschappelijke arbeid verricht In een uitvoerige gedachtenwisseling werden daarop de belangen van de school en haar ontwikkeling in dc naaste toekomst besproken, waarna de voorzitter dezen goed geanimeerden avond sloot. LEERAAR VIOOL SPREEKUUR DAQELIJK8 VAN 1-2 UUR GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers boven de 18 jaar 5 dagmeisjes, 4 dienstboden, 1 huis houdster, 5 colporteurs, 1 reiziger (pro visie). Beneden de 18 Jaar 1 kappersbediende, 1 dagmeisje, 1 meisje voor weverij- Aanbiedingen van werkzoe kenden boven de 18 jaar 1 accountants (ass.), 1 agent, 7 arbei ders zeepfabr., 4 autogeeniasschers, 10 automonteurs, 1 banderolieerder, 7 ban ket- en broodbakkers, 2 banketbakkers, 28 bankwerkers, 1 beeldhouwer, 2 be hangers-stoffeerders, 8 bctonvleehters, 7 betonwerkers, 4 bierbottelaars, 3 blik slagers, 1 bloemist, 1 boekbinder, 8 boek drukkers, boekhouders, 4 bouwk. op zichters, 9 broodbakkers. 1 buffetjuffr., 38 chauffeurs. 1 chocoladewerker, 2 col porteurs, 3 constructiewerkers. 1 corres pondent, 4 dagmeisjes, 10 dienstboden. IS electriciens, 3 elcctr. lasschers, 4 ex- peditieknochten, 57 fabrieksarbeiders, 1 forceur, 1 framebouwer, 2 frauievij- lers. 1 gas- en waterfitter, 2 granietwer kers. 4 graniet-schuurders, 108 grond werkers, 25 havenarbeiders, 3 hoefsme den. 1 houtfraisers, 6 huishoudsters, 6 huisknechts, 5 hulp i.d. huishouding, 2 hulpvakarbeiders (Typ.), 2 meetarbei- ders, 1 sleenzagcr, 1 borstelmaker, 1 klompenmaker, 1 gereedschapmaker, 1 graveur, 1 cigarillosinpakker, 1 filiaal houder, 1 bezorger. 8 bouwk. teckenaars 1 leerl. verpleegster, 1 tabaksorteerster. 2 hoofdonderwijzeressen, 5 incasseer ders. 4 inpnkkers. 2 instrumentmakers. 33 kantoorbedienden (mann.). 15 kan toorbedienden (vrouw.). 14 kantoor werksters. 5 kappersbedienden. 10 kell- ners, 3 ketelmakers, 1 keukenmeisje, 1 kinderjuffrouw. 1 kistenplakker, 12 kleermakers. 1 klinker, 4 koks, 1 koper slager, 0 kruideniersbedienden, 2 kui pers, 1 lederbewerker. 10 letterzetters, 3 iompensorteerders, 13 loodgieters, 8 loop knechts, 176 losse arbeiders, 8 machina le houtbewerkers, 12 machine-bankwer kers. 1 machinist, 15 magazijnknechts. 3 magazijnmeesters, 6 metaaldraaiers, 1 metaalfraiser. 1 metaalschaver, 4 me taalslijpers, 1 metaalstamper, 55 metse laars, 4 meubel bei tsers, 22 meubelma kers. 3 meubelstoffeerders, 1 modelma ker, 1 monteur, 0 onderwijzers, 60 opper lieden, 5 pakhuisknechts, 1 pettenma ker. 1 pianostemmer. 1 kahallasscher, 1 metaalzager, 1 vernikkelaar, 1 mof- felaar, 1 wielenmaker, 1 papiersnijder, 3 vertegenwoordigers, 1 varensgezel, 1 stalknecht, 1 verpleegster. 2 kapsters. 1 leerling verkoopster. 5 plaatwerkers, 1 radiomonteur, 7 reizigers, 2 rijwielher stellers, 4 rij wiel lakkers, 7 rijwielmon teurs, 3 scheerders (textiel), 93 schil ders (huis), 3 schilsters, 8 schoenma kers, 16 sigarenmakers, 2 sigarensor- teer«lers, 12 smeden, 7 slagers, 5 sol- deerders, 2 spoorwegarbeiders, 1 steen houwer, 7 steno typisten. 9 stokers, 2 straatmakers, 12 straatmakers-hafldl. 36 stukadoors. 1 suikerwerker, 2 ta baks! rippers. 1 teekenaar (teehn.), 2 teekenaars (werktk.), 1 teekenaar (centr. v.), 4 textielarbeiders. 107 tim merlieden. 9 tuinlieden, 1 twijner. 4 veldarbeiders, 1 venter. 1 verfmaler, 6 naaisters, 4 ververs. 21 verwarming monteurs, 5 verwarmingstechn.. 2 vilt bewerkers. 12 voegers, 12 voerlieden, 1 vuurwerker. 5 wafelbakkers. 3 wagen makers. 1 waker, 2 waschknechts 5 werknyjesters. 49 werkvrouwen, 36 we vers. 1 winkelbedienden, 12 winkeljuf frouwen. 2 zadelmakers. 1 chef-hotte- laar, 15 olieslagers. 1 ringer, 1 etaleur, 1 casserollier. 3 controleurs. 1 huisbe waarder. 1 coupeuse. 11 onderwijzeres sen. 1 serveerster, 3 zilverslHnerc. Beneden de 18 jaari 2 Banket- en broodbakkers. 2 banket bakkers, 1 bankwerker, 3 broodbakkers, 17 dagmeisjes. 2 dienstboden, 1 electri- cien, 14 fabrieksjongens, 1 assistente tandarts, 9 kantoorbedienden (mann.), 12 kantoorbedienden (vrouw.), 1 kap- persbediende, l kleermaker. 2 loopjon gens, 14 losse arbeiders, 1 machine bankwerker, 1 magazijnknecht, 1 me taaldraaier, 3 metselaars, 1 meubelma ker. 3 rijwielherstellers, 3 schilders (huis), 2 slagers. 1 staatmaker-handl., 2 timmerlieden, 4 tuinlieden, 1 naaister, 1 winkelbediende, 5 winkeljuffrouwen. PERSONALIA De heer J. H. de Vries, bureau referent te dezer stede I. B., is benoemd tot On- derstationschef 2e klasse te Nijmegen. BURGERLIJKE STAND 22 Novembef Geboren: Johannes Marinus, z. van Jan van Barreveld en Martha Huis» mann! Elizabeth Cornelia, d. van Leen- dert de Heer en Elisabeth Johanna Hamming: Theodorus, z. van Johannes Hendrikus Vial en Barta van Koelen. Overleden: Johannes Wapperom. 49 jaar, echtgenoot van Maartje Goedhart. FAU-^eUILS VOOR AMERSFOORT ALLEENVERKOOP GEVONDEN VOORWERPEN Riem, autoslot, damestaschje, div. honden, vulpen, lampekap, kindertasch- je, zadeltaschje, tompouce, broche (goud), kinderschoen, handschoen, avondtaschje, ring (goud), rijwielbelas- tingmerk, poes, div. sleutels, beursje, portcmonnaic, moersleutel, jongensrij wiel. schoolrekenboekje, stormlantaarn, kinderportemonnaie, horloge (heeren), autoslinger, vulpotlood, schooltasch met boeken, bel. merk, kindermutsje, schort, broche, bankbiljet, rijzweep, da mestaschje. colbertjasje. staaf beton ijzer, lipssleutel. dames handschoen, ceintuur, parapluie. 1 p. pagaaien, vul pen. 10 November tot en met 22 November 1935. Inlichtingen betreffende gevonden voorwerpen dagelijks aan het Hoofd bureau v. Politie van 9 tol 12 uur v.m. en 2 tot 4 uur n.m. FRUIT- EN GROENTENVEILINO Veiling van 22 November Druiven 11—12 ct. Tomaten 2—5 ctw Goudrcinet 9—18 ct. Bellefleur 711 cL Bromley Sudling 7—12 ct. Sterappelen 813 ct. Benderzoet 78 ct. Zoete Eim- gaard 7—8 ct. Campagne zoet 8—9 ct. Jodenpeer 710 ct. Zwijndrechtsche Wijnperen 1415 ct. Winterjan 6—7 ct. Spruiten 610 ct. Spinazie 13—16 ct. Lof 6—7 ct. Knsandiivie 26—33 ct Bloemkool 6—9 ct. Gele kool 39 ct Roode kool 6—7 ct. Witte kool 5—7 ct. Boerenkool 78 ct. Groene kool 1540 ct. Sla 1931 ct. Andiivie 7—14 ct. Prei 5—14 ct. Knolselderij 1223 ct Wortelen 46 ct. Peterselie 812 ct. Selderij 8- 18 ct. II AGENT II De geschiedenis der menschheid heeft In elk tijdperk steeds een godsdienstig doel nagejaagd en is van godsdienstige denkbeelden uitgegaan Schleiermacher. Naar 't Eugelsch van J. S. FLETCHER door mr. IL J. P. H. 23 HOOFDSTUK XIIL Schaduwen. Op den laatst en dag van zijn verblijf in Londen had Oliver het te druk gehad om zijn krant te lezen en eerst toon hij in den restauratiewagen zat. tegen vijf uur in den nambldag. sloeg hij het ochtendblad open. Als de meeste ouder- wetache mcnschcn keek hij bet eerst naar de geboorte- en doodsberichten en verdere familie advertenties en zoo kwam het, dal hij, nog voordat de trein «lr voorsteden van loonden uit was. had gezien, dat I-ouis John met Margaret Bh-kerdyke getro«iwd was. Daar stond hetin de TimesEen p«*o*je later zag hij bet weer staanditmaal in «Ie Pall Mall Gazette. Hoe stil ze dan ook bun huwelijk hadden laten voltrek ken. de jongelui waren er toch ongetwij feld op gesteld, om het zoo ruchtbaar mogelijk te maken, nu het eenmaal een feit geworden was. Oliver was noch verwonderd, noch boos. Hij had VOOrzitll, dat dit getieu- ren zou. Hll had er na ziin onderhoud met Louis geen oogenblik meer aan ge twijfeld. Het ecnige. wat hii zich af vroeg. was. hoe zou Joe Bickerdvke het opnemen? Wat zou hii doen en zeg gen? En toen kwam een andere ge dachte hii hem op. Als Bickerdyke in het geval gekend, geraadpleegd of om toestemming gevraagd was. dun zou dat voor hemzelf erg krenkend zijn dat zou een soort verraad van Louis tegenover hem. ziin vader, geweest ziin. Maar hoe meer hij er over dacht hoe meer hii tot dc overtuiging kwam. dat Bickerdvke er al even weinig van afgeweten had. als hiizelff. Het leek hem toe. dat de jongelui de zaak vol komen zelfstandig ter hand hadden ge nomen. hun eigen weg waren gegaan en hun eigen zin gevolgd hadden. En fin dat was in orde. Ieder voor zich! „Maar Benia zul er alles wel van af weten dacht hij tot Insluit. „Ze zal alle bijzonderheden wel weten en er vol van zifn!" En dat Benin er vol van was. be merkte Oliver al dadelijk bij ziin thuis komst. Het was tien uur en volgens gewoon te stond een koud souper op ziin werk kamer hem te wachten. Hii ging zitten eten en zijn zuster zette zich hij hem aan tuffel en begon ook volgens gewoonte, alle* ie vertellen, wat er tiidens ziin af wezigheid wn* voorgevallen. Daar hield hij van. Niets was hem te onhe duidend en Uil toonde evenveel belang stelling voor wat ziin tuinman had ge daan als voor een groote order, die de fabriek gekregen had. Maar ditmaal gaf Oliver ziin zuster geen gelegenheid voor dergelijke nieuwtjes, maar viel haar dadelijk met «le vraag op het liif. of ze iets over l.oui* gehoord had. ..Ja" .antwoordde Benia. „dat heb ik!" Oliver at bijna een heel kippepootje op. voordat hij weer wat zei. ..Ben ie er soms bij geweest?" vroeg hii toen. ..Neen. «lat niet!" antwoordde ze da delijk. „Ik wist er van te voren niets van afzelfs niets van gehoord... ik zag het vanmorgen voor het eerst in de Yorkshire Post. Ik heb de krant voor ie bewaard dut is te zeggen, ik hel) de advertentie uitgeknipt. Ik wist niet. dat je het al gezien had". „Nou. het staat anders in alle Lon- densche kranten! In drie zeker! Hcele- maal geen geheimou het eenmaal er door Is! Wanneer heb ie hem voor het laatst gezien?" „O. verleden week 'n keer'n dag of wat na ie vertrek... Hii sprak ner gens over". „Eén ding zou ik toch we! willen we ten" zei Oliver na een noosie. ..Wist Joe Bickerdvke er iets van af? Heb ben ze hém in vertrouwen genomen?" „Neen. geen denken aan", antwoord de Benia haastig. .Hii wist er net zoo min iets van af als iii... en ziin vrouw ook niet. Ze wisten nog minder want Louis had ion wel verteld, dat hii het van plan was. maar Margaret heeft heelemaal niet* verteld... zelfs niet tegen haar moeder". „Z«x>?... en hoe weet iii dat zoo pre cies?" ..Omdat ik mevrouw Bickerdvke van middag ontmoet heb", antwoordde Benia. „Ik heb een heel gesprek met linnr gehad! Zli en haar man ziin woe dend. Het schijnt dat Margaret heel ge woon tics van hui» is gegnan en alleen gezegd heeft, dat ze niet aan den lunch kwam... dat was gisterenmorgen en 's middags om drie uur kwam er een telegram, dat ze met I.ouis was ge trouwd. Mevrouw Bickerdvke zei. dat haar man zoo razend was. dat hij re gelrecht naar zijn brandkast liep. zijn testament er uit haalde, het in stuk ken scheurde en in het vuur gooide. Hii moet gezegd hebben, dat Margaret nooit meer m huis mocht komen en dat ze geen cent van hem zien zou". „Dat dacht ik wel!" zei Oliver, die blijkbaar genoot van het verhaal. „Dat is nou net iets voor hem! Maar Joe Bickerdvke zal mettertijd nog wel tot andere gedachten komen!" „En iii. Oliver?" vroeg Benia. Ze kwam hem dien avond zoo bijzonder ernstig voor en ze keek hem aan met een hem tot dan toe onbekende uit drukking in haar oogen. „Het is nu eenmaal gebeurd en er is niets meer aan te veranderen. Ben iii van olan tauis John on dezelfde manier te be handelen. als Bickerdvke het ziin doch ter doet?" „Je weet er nog niets van hoe de Bickerdvke's hun dochter zullen be handelen". riep Oliver norsch uit „Wacht maar eens. Is haar moeder ook zoo nijdig tegen haar?" „Je weet toch ook wel. hoe mevrouw Bickerdvke is?" zei Benia. „Ze heeft immers geen eigen meening tegenover Joseph? Wat hii zegt. zegt zii ook!" „Nou. enfin..." zei Oliver. „Bemoei ie nu maar niet met Louis en tnii. Ik geloof, dat we elkaar beter begrijpen dan menigeen denkt. In elk geval heeft de jongen geld genoeg omhanden en hij zal binnenkort heel wat rijker zijn dan Joe Bickerdvke ooit was of worden zal... dénr!Yoorloopig heb ik in deze zaak niets te zeggen of voor te stellen. Anders soms nog wat nieuws. Benia?" Hii sch«v>f ziin bord van zich af. haal- «le een sigaar te voorschiin en keek. toen hii zijn lucifer neergooide, zijn zuster, die met haar ringen zat te spe len. zonder hem aan te zien. oplettend aan. „Je ziet er zoo gedrukt uit. kind! Er scheelt toch niets aan. wel? Kom er mee voor den dagie moet zulke dingen nooit opzouten!" Benia sloeg de oogen op en schudde het hoofd. „Er ziin in je afwezigheid een paar treurige dingen gebeurd. Oliver", ant woordde ze. „Ik dacht eigenlijk, dat je ze wel gehoord zoudt hebben, toen je van liet station hierheen kwam... ge woonlijk is er wel de een of ander, die er graag mee te koop loopt!" „Ik heb heelemaal niets gehoord!" zei Oliver. ,.'t Is 't tis toch niets over dien jongen van Lionel Arthur?" vroeg hi; oneens bezorgd. „Zooiets toch niet. wel?" „Neenee!" zei Benia. „Neen niet zoo na. Maarer ziin heel w at menschen. die nu al schande over ie spreken." Olivers gezicht betrok en hij keek somher voor rich on tafel. „Wat dan? Waar gaat het over?" gromde hii. Benia keek het venster uit. Al brand de de lamn. de blinden waren nog niet gesloten en tegen de vele avondlucht staken de omtrekken der heuvels nog schern af. Benia gaf een knikie in die richting. „Die Matthews Scarpe ie weet wel!" zei ze. „Wat is er met dien vent?" Benia draaide haar ringen om en om. „Die is dood!" antwoordde ze. „Dood?" riep Oliver uit. „Werke lijk?" „Ja verdronken Zondagavond", zei Benia. Een vreemde stilte viel in het ver trek. Benia bleef met haar ringen spe len. Oliver, met de handen om den rand der tafel geklemd, zat haar aan te staren. Voor ziin oogen zweefde het beeld van den verdronken man. „Groote goedheid dat is vreemd!" mompelde hii onwillekeurig. Benia zei niets en Oliver schoof ziin stoel achteruit en stond van tafel op. Hii ging naar het buffet, waarop een karaf met whiskev stond en schonk zich een straf glas in. ..Hoe kwam dat?" vroeg hii eindelijk. „Waar is het gebeurd? Wanneer pre cies?" „Dat zei ik toch Zondagavond. Ik vond het zoo vreeseliik dat ik aan niets anders heb kunnen denken. Hii schijnt al een week de grootste ruzie met ziin moeder te hehhen eehad over het ver- koonen van dat land aan ionen aan den drank te ziin geslagen. Hii kon het in huis. schiint het. niet langer uit houden. Hii zat maar te drinken... in die herberg te Bwedaleen ze zeg gen. dat hii flesschen vol drank mee nam. de hei op... en dat hii den hee- len Zondag door niets anders gedaan heeft dan drinken... en Zondagavond, toen ze uit het Horn naar huis kwam, vond Miriam zelf hem aan den oever van de rivier... voorove.reevallen met zijn hoofd in hef water denke lijk kon hii niet meer overeind ko men „Haar eigen schuld!" bromde Oliver. „Wat deed ze hem het leven onmoge lijk te maken met haar venijnig» tong?" „Ja ia maar de menschen geven jou de schuld. Ze zeggen, dat het zoo ver met hem gekomen is. omdat iii dat stuk land van hem hebt gekocht. Hef is maar het hoste, «lat ie er on voorbereid bent. Oliverer worden harde dingen over je gezegd." (Wordt vervolgd)»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6