BLACK CAP ETHIOPIERS ACTIEF Eerbied voor het pact OP GRIEKSCH GEBIED BEGROOTING VAN DEFENSIE Tal van berichten reppen van successen, die door de Abessijnen zouden zijn behaald VELE ITALIANEN GEDOOD? HET lievelingsgeschenk voor Uw man koopt U bij Sigarenhandel HOOFT OLD SCOTCH WHISKY p. fi. f. 3.75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 vVIJ LUIS I EREN NAAR: Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 Eveneens wordt gewaagd van een belangrijken oorlogsbuit Herovering van terrein Een Abcssijnsch regeertntrscommuni* qué spreekt ten stelligste tegen, dat er in Abessvnié en vooral in de hoofdstad gevaar zou bestaan voor de vreemde lingen. Tevens wordt verzot aaneeteekend tegen de Italiaansche lowering. dat de - Abessijnen dum-dum kogels zouden ge bruiken. Volgens de laatste berichten van de fronten a.dus meldt Reuter uit Addis At»eba zijn de Abessijnen zoowel in het Noorden als In het Zuiden tot nacht aanvallen met groote afdeelingen over gegaan op de Italiaansche linies, ten einde daardoor de Italiaansche verbln dingen af te snijden om een einde te maken aan den Italiaanschen Of* marsrh. die nog slechts op enkele pun ten voortduurt. Systematisch worden de Italiaansche munitie- levensmiddelen en wapencolonnes voor de voorste li nies opgevangen. Tot heden hebben de Abessijnen 21 tanks bult gemaakt Voorzoover de Itodemgesteldhcid dit toelaat, maken de Abessijnen daarbij ge brulk van olifantenvallen en waar dat niet kan. melden zich altijd vrijwilli gere. die met gevaar voor eigen leven zich in de richting van de tanks be ge ven en deze met dynamiet in de lucht laten springen. Aan het Somalifron» heeft men ook eenige tanks gevonden die door de manschappen waren ver laten. Waarschijnlijk was de tempern tuur In de tanks tengevolge der voort durende zonnestraling op de ijzeren wanden zoodanig gestegen, dat de sol daten het er niet langer in konden uit houden De negus verklaarde in een persgesprek. dat de Italiaansche leger berichten bijna voortdurend in strijd met de waarheid zijn. doch dat dc Abes sljnsche regeering her niet noodig acht daartegen steeds positie te kiezen, om dat slechts gpringo kennis van de mill taire politiek voldoende Is om de on juistheid der ffnllaansrhe communiqué"* te kunnen Inzien. Een regecringscommuniqué der Abessijnen beweert, dat In de laatste twee weken groote hoe» veelheden geweren, machinegewe» ren cn munitie op de Italianen zijn buitgemaakt. Er zouden in deze periode 4700 Italianen zijn gesneuveld In het Zuiden zouden de Abessijnen een succes te boe» ken hebben in de provincie Bale, waarbij 2000 Italianen zouden zijn gedood. Italiaansche opmarsch voorbereid? Een radiogram van den oorlogscorres pondent van het Duitsche Nieuws bureau behelst: Het legercorps van generaal Santin! bereidt, naar ie Asmara verluidt, een zuiveringsactie voor In de ultloopers ▼an het gebergte langs hef front van Dankali waar Ahessijnsche troepen stfn opgemerkt. In de huurt van Sielicot ften Zuiden van Makalle) hebben Italiaansche na troullles geen tegenstand ontmoet De Italiaansehe troepen hphben pos ten ongesteld langs de rivier Taknzze Bil verkenningsvluchten in de buurt van Kat«|amo zouden naar van Ita liaanscbe zilde wordt medegedeeld vliegtuigen welke door Abessffnsche troenen worden besrhnten het vuur hebben beantwoord. De verliezen van den viiand worden aanzienliik ge noemd. liet verluidt, dat een Abessiinsehe militaire karavaan in het gebied van Aoes«n ten Zuiden van Makallé slaags zou ziin geraakt met kriigers van den sultan van Anesaa waarbii de Abcssii nen geheel vernietigd zouden zlin Van ftaliaansrhe zllde zlef men hierin een bevestiging van de viianrfhre hou ding van den sultan van Aoossa legen» Abessvnié (Addis Abeha toochent Inmiddels na drukkeliik de iuistheid van deze mede deeling). Verandering van straat namen in Italië ROME. tS November. (A.NP.) Naarmate de sanrtiemnatr*»geten ver der doorwerken, wordt de ontstemming tégen de landen, die eraan deelnemen In Hall* grootef Reed* in de afgelon pen week heeft men zich gericht tegen de vreemde straatnamen en des nachts de straatbordjes vervangen in de strn ten met Belgische namen Thans Is de bij de Fransche amba«sade uitkomend* Vla Marnn. aldus gedoopt ter herinne ring aan den «lag aan de Marne van naam veranderd Voortaan heet deze etrnat ..Weg der Italianen ann de Mar ne" De Vla Romania, aldus gedoopt tei er re van den Roemecn«rhen bondge noot In den wereldoorlog, heet thans ter eere van de helde staten, dte niet aan de «anrties deelnemen. Oostenrijk Hon ga rij e*f raat. Reuter meldt van het front van Ti- fre: Aan hel front van liét twéédléger corps is een llaliaansch detachement slaags geraakt met de troepen van Fi- taurari Abbai, die verliest moest boe ken en met achterlating van gevange nen tot voorbij Weri is teruggetrokken Op het nieuw aangelegde vliegveld van Makalle zijn twee vliegtuig-escadrille* gestationneerd. Vernomen wordt, dat Ras Scyoern zich weer bij Ras Kassa heeft gevoegd en Tetubien heeft verlaten Tuaschcn de belde legeraanvoerders zou verschil van meening bestaan. Kas Sejuem zou nl. onmiddellijk slag willen leveren om 'iin troepen, die na het tomnardemertt van 18 November zeer gedemoraliseerd zijn. weer moed te geven, terwijl Ras Kassa daarentegen meer met matiging zou willen optrpden. De negus heeft verklaard, dcf hij naar het front zal komen orn den toe stand te hestudeeren en de te volgen tactiek vast te stellen. De regeering van Abessynië ver klaart. dat de troepen van Ras Sevoem ten noorden van Makalle drie bataljons Italianen hebben verslagen. H. v. Vlandéostr. 38. TeL 1835 Goederen reeds thans gekocht, worden door ons gaarne 5 Dec. thnts bezorgd. Buitenlandicb Weeroverzicht De diepe depressie bij IJsland begint af te nemen. Zij beidde zich verder over Scandinavië uit, zonderdat de vorst in Zweden nog is verdreven. Het hnogedrukgebied heeft zich naar Mid den-Europa verplaatst. In het Z.W. stijgt dc barometer. Ton Westen van de Britsche eilanden storm het uit het. Westen,, aan de Noorsche kust uit het Z.W. Aan onze kust u-aait een krach tige Z.W. wind. Op IJsland en Noord- Scandinavifi valt sneeuw. Ierland en de Faröer hadden zwaren regen. Overigens is nog weinig neerslag gevallen. In Frankrijk en Zuid-Duitschland is hij windstilte en mist de temperatuur nog vrij ver onder het vriespunt gedaald. Ook In de Flnscho Golf wordt nog lichte vorst gemeld. Bij ruimenden en afnemenden wind Is oen minder koude nacht met overdag weinig veranderde temperatuur te verwachten. Dc staten, die de sancties toepassen, laten zich niet door vijand» schap ieiden Officieel wordt medegedeeld, dat de volkscommissaris van buitenlandsche zaken dei sovjetunie. Litwinot. den Italiaanschen ambassadeur te Moskou het antwoord beeft oveihandigd op de Italiaansche protest-nota tegen de af kondiging van de economische sanc tiemaatregelen op 11 November. In dit antwoord wordt o. m. ver klaard. dat de Italiaansche regeering niet zal kunnen verwachten dat de re geert ne der sovjetunie zich gerechtigd zal gevoelen individueel een verklaring af te leggen over besluiten, die door een collectieve organisatie der staten, waaraan meer dan 50 landen deelne men. ziin genomen. In de nota wordt er op gewezen, dat de sovjetunie niet alleen niet vijandig tegenover het Italiaansche volk staat, doch integendeel bezield is door den ongewiizigden wensch met dit volk de beste betrekkingen te onderhouden en te ontwikkelen. Te Belgrado neemt men volgens Reu ter aan. dat het Joego-Slavisch ant woord op de Italiaansche nota binnen twee of drie dagen te Rome worden overhandigd. Het zal gelijkluidend ziin aan dat van de vier andere landen der Kleine Entente en der Balkan- Entente. Waarschijnlijk zal Ie toon der nota ook zeer gematigd ziin daar de vijf betrokken staten toegestemd heb ben in de toepassing der sancties lou ter uit respect voo. hun verplichtingen als lid van den Volkenhond ten koste van groote economische opofferingen en zonder daarbij eenig gevoel van vijandelijkheid iegens Italië te koeste ren. In het Poolsche antwoord op de nota van Italië inzake de sancties wordt er hoffeliik on gewezen, dat Polen als onderteekenaar van het Volkenhnnds- nact en de conventie Inzake de defini tie van aanvaller genoodzaakt was deel te nemen aan deze sancties. De Roemeensche netroleum-maat- schannlien hebben aan de bevoegde autoriteiten een uitvoerig memoran dum doen toekomen, waarin zif hun bezwaren uiteenzetten tegen de toe- nasslng dpr sancties en betoogen. in het economisch belang des lands, den uitvoer van oetroleum naar Italië voort te zetten tegen betaline In lires of volgens een andere regeling met de Italiaansche Importeurs. VERKEER GESTOORD DOOR MIST Te Parijs hing gisteren een dichte mist, die het verkeer ernstig belemmer de. Den meesteji hinder ondervond het luchtverkeer, aangezien Le Bourget ge heel dicht lag.. Alle verkeersdiensten hadden belangrijke vertraging. De scheepvaart op de Seine moest in den middag geheel worden gestaakt, aange zien het zicht nauwelijks 10 M. be droeg. In de Fransche Alpen sneeuwt het en ligt de sneeuw op sommige plaatsen reeds 30 c.M. hoog. >9 99 Sole Importers: Koning George heeft heden den vaderlandschen bodem weer betreden Einde der ballingschap Koning George II van Grieken; land is in gezelschap van de troonopvolger prins Paul aan boord van den kruiser Helli he* denmorgen in de haven van Pha* liron aangekomen, en heeft zich tegen 10 uur aan land begeven. Reeds sedert de vroege morgenuren had zich een groote menschenmeuigte naar de oevers van de baai van Pha- liron begeven, om het oogenblik mede te maken, dat de koning na jarenlange verbanning voor de eerste maal weer den vaderlandschen grond zou betre den De hevige storm, die de laatste da gen heeft gewoed en heeft veroorzaakt, dat de aankomst van den koning een vollen dag is vertraagd, is gaan liggen en het is prachtig weer. zoodat het wa ter in de baai slechts licht wordt ge rimpeld. Plotseling komt er beweging in de massa, want in de verte, bij het eiland Salamis, ziet men de eerste schepen van de Grieksche vloot. Deze hebben na korten tijd het eiland Aegina bereikt en langzamer hand worden de oorlogsschepen op de diep-blauwe zee duidelijker zichtbaar tegen den achtergrond, die wordt ge vormd door de bergachtige omtrekken van de eilanden Aegina en Salamis en heel in de verte door de hergen van den Pelopponesos. Vliegtuigen cirkelen hoven de oorlogsschepen, die worden omgeven door een groot aantal stoom schepen, motorbooten en allerlei andere vaartuigen. De oorlogsschepen varen statig de haven binnen en op het moment, dat de Helli de ankers uitwerpt, klinken de eerste schoten van het scheepsgeschut, dat <'.en koning het koningssaluut brengt. Uit Athene en Phaliron kan men, on danks den afstand, de klokken hooren luiden en in de handelshaven van Pi raeus klinken de sirenes. De koning, die met een barkas met den koninklij ken standaard van den kruiser tan land wordt gebracht, wordt daar ont vangen door minister-president, gene raal Kondylis, die tijdens zijn afwezig heid het regentschap heeft waargeno men en thans de leden der regeering aan hem voorstelt. Aanwezig zijn voorts nog de burgemeester van Athene, die een korte toespraak houdt, de chefs van den generalen staf van leger, ma rine en luchtmacht, de militaire gou verneur van Athene en de hoofdcom missaris van politie. Nadat de koning heeft bedankt voor de hartelijke ontvangst, begeeft hij zien per auto naar Athene. Hoewel de terugkeer van koning George gepaard gaat met uitbundige vroolijkheid en vreugde over het feit, dat het plebisciet zich met overweldi gende meerderheid heeft uitgesproken voor het koningschap, is het onbetwist baar aldus een bericht van Athene dat een niettemin een sterke verhown oppositie bestaat. Dit feit kan men bijv. nantoonen door de ontdekking, dat de beginletters van een welkomstgedicht, dat gepubliceerd is in het boven ver denking koningsgezinden blad Ethniski de woorden vormt: „Lange leve onze republiek". BINNENLAND MARINE-WEERMACHT IN IN DIE Concentratie der luchtvaart* diensten van land* en zeemacht in over* weging Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooling- van Defensie voor 1Ö36 wordt het vol gende ontleend De reden tot hel ontslag van mi- nistei Deckers als minister van De fensie is enkel en alleen gelegen in zijn benoeming tot minister van Landbouw en Viascherij en de om standigheid. dat niet deze minister doch minister Colijn voor hef in- terimaat aan Defensie werd aange wezen, vindt haar gereede verkla ring in het feit. dat het nieuw in gestelde departement met zijn uiterst ingewikkeld beheer de volle aandacht van den nieuwen be windsman vorderen zou. Iets an ders hoeft er niet in te worden ge zocht. Ook de defensiepolitiek is kabinetspolitiek. Vrees voor vertraging in de afdoe ning van zaken aan Defensie is onge grond. Ook de regeering betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling van de maritieme weermacht in Jndië nog geen beslissing kon worden genomen. O.m. zijn de gevraagde Indische advie zen over het z.g. rapport-Kan nog niet ontvangen. Ook andere problemen, bijv. de personeelsvoorziening. vorderen nauwgezette aandacht. Op het oogen blik kan het thans in Indië aanwezige materiaal niet eens in zijn geheel be hoorlijk worden bemand. Personeels voorziening en materieelvoorz.iening hangen zoo nauw samen, dat een be slissing op het stuk van materieel waardeloos zou zijn indien de perso neelsvoorziening, mede met het oog op de ko3ten van het geheel, niet opgelost is. Wat het rapport-Kan betreft, deelt de regeering mede, dat de commissie eenstemmig van oordeel is, dat op louter krijgskundige gronden het vloot plan 1930 moet worden aangehouden, evenwel on der uitbreiding van luchtstrijd krachten. De minderheid (de vier marineleden) der commissie wijkt niet van deze con clusie af. De meerderheid stelt vast dat, waar blijkbaar bezuiniging gebo den i3 en het bovendien reeds geble ken is. dat het plan van 1930. op fi nancieele gronden, niet kan worden uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden gekozen. Beide groepen betoogen voorts uit voerig hoe, naar haar meening de strijdkracht moet worden samenge steld. N V. SIERKUNST UTR.WEG 90a Hk. St. v. d. Hagenlaan GROOTE KEUZE GESCHENKEN IN ALLE PR IJ ZEN EET-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN IN HET TENTOONSTELLINGS GE BOUW WERKEN VAN DEN SCHIL DER ALBERT FIKS TOEGANG VRIJ HILVERSUM II 30/3 m. V.A.R.A S.U0 Zonnedauw, met korte tusachen- spelen \an Joh. Jong, piano. U.U0 Nap de Kleijn, viool cn Daaf Wins, piano, OJOOnze keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Groote Democra ten. „Aristide HriandLezing door oir. M. v. d. Goes van Saters, iHerha ling i. Orgelspel door Cor Sieyn. I.00 n.m. De Bohemians o.l.v. Jan v. tl. Horst. 2.00 n.m Voor tie vrouwen. 2.15 n.m. Fantasia o.l.v. Eddv Walls 3.00 Voor de kinderen, m.m.v. het V.A.R.A.-Tooneel o.l v. Willem van Cap pellen. Dina Smit, zang. Jan Vogel, pia no, Oom Henk, vraaguurtje. 5.30 n.m. Orvitropia o.l.v. Jan v. d. Horst. 6.15 n.m. De Zonnekloppers o. 1. v. Cor .Steyn. 6.45 n.in. Sport uitzending. 7.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Eddv Walls. 7.30 n.m. G. van Veen: „Opvoeding tot persoonlijkheid" V. MR n.m. „Der Freischütz". Romanti sche Opera in 3 bedrijven. Muziek Carl Maria von We her. 940 n.m S. H. de Miranda spreekt een kort woord 950 n.m. ..Der Frelschütz". Vervolg uitzending tilt Haarlem. I0.i5 n.m. Dubbel X o.l.v. Cor Steyn. m.m.v Bert van Dongen II.13 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Mignon kwintet. HILVERSUM I 1875 m N.C.R.V 11.00—12.00 Harmonlumhespeling d. M. F. Jurjaanz. Zang: mej. A. Géést, sopraan. 12.15—1.45 n.m. Het ensemble v. d. Horst. 2.15—3.00 n.m: Viool-recital door Frie da Roeske. Aan den vleugel Tot Vre- denburg. 4.005.00 n.m. Orgelspel door Ronald Parker. 5.006.00 n.m. Kinderuurtje te lei den door mej .G. Ingwcrsen. 6.006.30 n.m. [.andbouwhalfuurtje. 650—7.00 n.tn. Onderwijsfonds voor de binnenvaart i 7.15—7.30 n.m. „Een kwartiertje Radio-reportage"; eventueel gramofoon muziek. 7.308.15 n.m. Concert door de Prot. Chr. Harmonie „Jubal" te Nijmegen; dir. Frits Jakma. 8.158 25 n.m. Z. Exc. mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken: „Kunst in nood". M59.00 n.m. Raphael Lanes speelt met de Arnhemsrhe Orkest-vereenlging o.l.v. Jaap Spaanderman: Cello-concert Dvorak. 9.009.30 n.m. Voor Jonge menschen 'VI). „Onze ontspanning", door Ds. J. Verkuyl. 950—10.25 n.m. Vervofg-concert door de Arnhemsrhe Orkest-vereenlging. (met versterkt orkest). BRUSSEL 483 9 M Fransch programma 12.20 Concert door het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 1502.20 Dansmuziek door Robert de Kers en zijn orkest. 5.20 Concert door John Rutten en zijn orkest. 6.20 Concert door het omroeporkest o.l.v Paul Gason. 10.30—11.20 Dansmuziek door „Jim Ma thereon and his boys". BRUSSEL 321 9 M Vlaamsch programma 1220 Concert door Robert de Kers en zijn orkest. 1.30 Concert o.l.v. Paul Gason. 6.35 Concert m.m.v. Maria van der Meirsch, zang. 7.35 Vioolrecital door Hubert Com missaris. 8.20 n.m. „Winternachtsdroom" ope ra van August de Boeck. 10.3011.20 Dansmuziek door Joe Hcyne and his boys. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. 1120 Populair concert uit Konings bergen. I.20 Gevarieerd programma. 2.35 Belli Ileermann en Clara Maria Elshoret zingen duetten. 320 Populair concert o.l.v. Otto Do- brindt. 6.20 Nieuwe pianomuziek. 8.05 Concert. 8.20 n.m. Militair concert o.l.v. Hein- rich Möller. 9.50 „Eine kleine Nachttnusik". Josef Maria Hauschild zingt liederen van Schul/ert en Schumann. A. d. vleugel: Willy Jjiger. 10.2011.20 Dansmuziek o.l.v. Adal- beert Lutter. DROITWICH 1500 M 12.05 n.m. Orgelconcert door Quentin Mac-Lean. 12.50 Charles Manning en zijn orkest. 3.10 Pianorecital door Berkeley Ma son. 3.35 Het stedelijk orkest van Bourne mouth o.l.v. Richard Austin. 5.05 Het Western Studio Orkest o.l.v. Frank Thomas. 5.35 n.m. Haydn Fawcett en zijn orkest. 650 De grondslagen der muziek. Charles Panzéra, bariton, zingt liede ren van Fauré. 7.50 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Hen ry Hall. 850 n.m. Concert in de Queen's Hall, Londen, door het B.B.C. Symphonie Or kest o 1 v. Adrian Boult. II.05 Het Gershom Parklngton Kwin tet. 11.35—1220 Dansmuziek door Jack Payne en zijn orkest. i 1 iLIVÏ AF: 6.50 Boedapest (550) „Aida", opera van Verdi. 650 W e c n e n (506.8) „Tristan und Isolde" van Wagner. 7.10 Beromünster (539.6) „Eugen Onegin", opera van Tsjai- kofski. 820 Brussel VI. „Winter nachtsdroom", opera van de 8.40 Milaan (368.6) „Namiki San", opera van Franchetti. 9.20 S o 11 e n s (443.1) - Hot jazz. 10-30 Boedapest (550) Zigeuner muziek. Dnnsmuziek - Droitwich 7.50 Keulen (455.9) 9.50. Deutsrhland sender en Kalundhnre '1261) 1020 Brussel VI. en Brussel Fr. 10.30 London Reg. '342.1) 1.50 cn Parij« Radio (1648) 11.05. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 8.15—9.30, 1.15— 2.15, 3.45—1.00 en 10.30—1120. Hilversum II 12.00—1.00 en 6.00 —6.15. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 8.40, 7.10, 8.20 en 10.05. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.30, 9.05 en 7.05. Droitwich 11.20 en 150. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven heide Hol- landsche zenders om 8.00 en voorts Hil versum I om 10.25 en Hilversum II om 9.30. W1JDINGSSTONDEN Hilversum I N.C.R.V. 8.00—8.15 10.30-11.00, 3.15—3.45, Hilversum II V.P.R.O. 10.00— 10.15. De meerderheid komt dan tot een strijdmacht, waarvan de zee gaande vloot en de kern der lucht strijdkrachten bestaan uit: 12 tor- pedobootjagers, 18 onderzeebooten, 54 groote zeevliegtuigen, 10S lucht- kruisers (landvliegtuigen). De krui sers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de eenstemmige meening van de commis sie en deze nader uitwerkend, koint lot een slrijdmacbt. waarvan de zeegaan de vloot conform liet plan 1930 beslaat uit 3 kruisers. 12 torpedoboot jagers en 18 onderzeebooten, terwijl de kern der maritieme luchtstrijdkrachten, in af wijking van de indertijd naar aanlei ding van het plan '30 vastgestelde sterkte, uit 96 groote zeevliegtuigen (plan *30 72) zal bestaan. In hef midden latend in hoeverre de kostenberekening, door veranderingen in het systeem van personeelvoorzie- ning, nog wijzigingen kan ondergaan, komt de conclusie der commissie hier op neer 1. dat het behoud van het ongewij zigde vlootplan 1930 en het systeem van de meerderheid der commissie ongeveer evenveel uitgaven zullen mee brengen 2. dat de door de minderheid ge wenschte strijdmacht ongeveer 2 mil- lioen gulden per jaar méér zal kosten dan het ongewijzigde plan 1930. Militaire luchtvaart Het vliegbedrijf van de Kon. land macht is sedert zijn oprichting op 1 Juli 1913, hand aan hand met de toe nemende beteekonis en ontwikkeling van de militaire luchtvaart, uitge groeid tot een formatie, welker om vang en gecompliceerde samenstelling het noodzakelijk maakten om door een organisatie op breederen grondslag de taak van den commandant van de luchtvaartafdeeling te ontlasten. Deze overweging heeft geleid, tot de op 15 Augustus 1932 tot stand gebrachte af scheiding van den technischen dienst, welke toen als luchtvaartbedrijf onder een eigen chef is geplaatst. Bedoelde maatregel heeft den com mandant van de luchtvaartafdeeling ontlast van diens bemoeienis met do administratie en het beheer van den technischen dienst en aan dien com mandant de gelegenheid geschonken zijn volledige aandacht te wijden aan de opleiding van het luchtvarend per soneel en aan de mobilisatie-voorberei ding van de vliegtuigformaties. De toen reeds aanstonds gevoelde doch uit zuinigheidsoverwegingen niet tot uitvoering eehrachte wenschelijkheid om de beide genoemde dcclen van de militaire luchtvaart gezamenlijk onder een hooger gezag te stellen, heeft zich in de practijk meer en meer als een nood zakelijkheid opgedrongen. In verband daarmede en ook om den chef van den ceneralen staf van de buiten diens eigenlijke taak vallende bemoeienissen van personeelen aard betreffende do luchtvaartafdeeling te ontlasten, is op 15 April 1935 de inspectie der militaire luchtvaart ingesteld, waaronder de commandant van de luchtvaartafdeeling en de directeur van het luchtvaartbe-, driif rechtstreeks ressorteeren. Bij de benoeming van den inspecteur der militaire luchtvaart en van den di recteur van het luchtvaartbedrijf is het, in verhand met de onderscheidene eischen, welke aan die functionarissen moesten worden gesteld, niet mogelijk geweest de keuze te doen vallen op per sonen. voortgekomen uit de militaire of civiele luchtvaart. Hoewel zich hij'het inleven in den nieuwen toestand wel enkple wrijvingen hphben voorgedaan, is de doelmatigheid van de thans tot stand gekomen orga nisatie huiten twijfel. Aan terugkeer naar den toestand van \Mr 15 Augus tus 1932, als door sommige leden gesug gereerd. kan dan ook niet worden ge dacht. De instructie van den inspecteur der militaire luchtvaart biedt voliedigen waarborg voor de in het belang van de opleiding en van de verdedigingsvoorhe- reiding geboden gpregelde aanraking en weldadige samenwerking fusschen de onderdeden der militaire luchtvaart en de overige hij de luchtverdediging be trokken organen. Centralisatie van dp luchtvaartdien sten van land- en zeemacht, zoomede centralisatie van de eerste opleiding van de vliegers van beide onderdeelen der weermacht, is in overweging. Plan nen en voorstellen daaromtrent hebben het Departement reeds bereikt. De vloot De gevechtskracht van de vloot is niet /oc sterk als zij behoort te zijn. In den aanbouw van vliegtuigen is eveneens arhters'nnd ontstaan. De instelling van een fonds zal het mogelijk maken, ten 'icze verbetering in het leven te roe pen. De bouwsom van den flottielje leider zal 8.3 millioen bedragen. Van de voor de marine aan te houwen schepen ,:a! de houw telkenmale worden opge dragen nan één of meer door dc regee- ring aan te wijzen maatschappijen, he- hoorende ,ol een groep van scheepsbou wers. welke door de regeering voorloo- pig erkend is als uitsluitend voor den houw van de betrekkelijke schepen in aanmerking fp komen. De minister verklaart zich bereid, de Kamer znodra mogelijk in te lichten over hpt resultaat van het overleg om trent de organisatie van het personeel der zeemacht. Bij mobilisatie in Ned.-Indië moet de totaalsterkte van het aldaar aanwezige Furopee«rhe en inlandsche heroepsper- soneel opgevoerd worden tot ruim 5000 koppen. De minister is van meening, dat ten aanzien van de oudgepensionneerden ■Ie redelijkheid is betracht. Inderdaad zou uitbreiding van het contingent gewenscht zijn. ook verlen ging van eerete-oefeningstijd voor de wihererienen. De financieele toestand laat dit erhler niet toe. Invoering van een derde herhalings oefening hij de landmacht en eveneens voor meer dan één herhalingsoefening hij de zeemacht wordt noodig geacht. Aan overgang van het Loodswezen naar het departement van Waterstaat zjjn overwegende bezwaren verbonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2