DAMESHOEDEN MAISON „ELYSÉE" MAISON ELYS EE DE MARKTHAL 'N KLEIN VEEPARADIJS NVnn MIDDEN51AND5- AMERSFOORT ADVIEZEN VOOR BELEGGING BERGREVUE 1935 Sigarenhandel HOOFT Mooie gift voor de Kleuterschool CORSETTEN CORSELETS N.V. COMP. LYONNAISE 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1933 STADSNIEUWS DE KLEINVEEFOKKERS EXPOSEEREN Hoe een leek op dit gebied enthousiast werd over de vele mooie in* zendingen Zal je gebeuren, dat je als ras-echte stedeling, die overal versland van heeft behalve van kippen, konijnen, duiven, ganzen en ander kleinvee, moest schrij ven over een groote kleinveetentoonstel- ling, welke gedurende drie dagen ge houden wordt in de Markthal! 't Is véél erger dan het inzien van je aanslagbiljet van de belasting, want van belasting heeft zoo langzamerhand iedereen verstand gekregen. Maar ja, opdracht is opdracht, wes halve ik gistermiddag naar de Markt hal ben gegaan om daar wat indruk ken op te doen van de groote nationale kleinveetentoonstelling, welke daar he den, morgen en Zondag door de Amers- foortsche kleinveefokkersvereeniging wordt gehouden. 'k Was nauwelijks de deur van de markthal binnen of ik werd verwel komd met een kukelekuu... Ook goeie middag! Kwèk.kwèk... was 't antwoord van een echte eend, zooals ik ze vroeger wel eens bewonderd heb in een vijver, nou, daar stond ik! Enfin ik schoot maar gauw een van de commissieleden aan om wat inlichtingen. Mijnheer U wenscht? O, ik kom van het Amersfoortsch Dag blad meneer, kunt U me een en ander vertellen van deze tentoonstelling? In het kleine kamertje, waar ik was aangeland, zaten drie menschen in hun overhemdje druk te werken om de copy voor de hekroningslijst persklaar te ma ken. 'k Dacht zoo bij me zelf: jo, zoo zit jij vanavond nou ook te zw.trans- pireeren. Inlichtingen meneer? een oogenblikje als 't U blieft. Ondanks alle drukte ging een der hee- ren met me mee en vertelde me, dat er niet minder dan 1300 inzendingen waren. Heeft U er verstand van mijn heer? Neen mijnheer, biechtte ik eerlijk op. Kan 'k me begrijpen mijnheer, was het antwoord van m'n vriendelijken Rids. Dat gaf den burger weer moed! Met veel enthousiasme begon m'n be geleider me te vertellen over de vele werkzaamheden van zoo'n tentoonstel ling en wees me en passant op de mooie beesten. Ja, beesten waren het allemaal, maar ook allemaal verschillend en de bésten van hun soort. Ik leerde van witte en gele Vlaamsche reuzen, van witte en blauwe leghorns, van Ham- burgsche hoenders, van mooie huifhoen- ders, van naakthalzige kippen, van de gevlekte konijnen, die al naar de groot te van de vlekken Rijnlanders, Lotha- ringers en Papillons genoemd worden, van zilveren konijnen in diverse kleu ren, van zwarte Örpington-kippen. van Brakma-hoendersmet veeren op de poo- ten, enz. enz. Van Krielkippen als de porceleinsahelpootigen, van parelhoen ders, van Hollandsche konijnen, die Ja- pansche driekleurigen heeten, van Rus sische brandneuzen, die Havanna-zwart of blauw van kleur zijn, van Brunner- kroppers, en van Angora-konijnen. Zoo liepen m'n geleider en ik rustig langs de 1300 inzendingen, welke rus tige gang telkenmale onderbroken werd door het bekende ,,'n oogenblikje me- neer", want het commissielid bleek een van die menschen te zijn, van wie het betreurd moet worden, dat onder dat hoofd maar 1 lichaam zit. En van dat oogenblikje maakte ik gebruik om de mooie beesten eens kalm te observce- ren. Sommigen knipoogden vriendelijk, anderen keerden me heel hoffelijk het verlengde van hun rug toe en weer an deren deden me plotseling denken aan de geluiden van Saint Saëns' composi tie „Carnaval des animaux". „Daar ben ik weer meneer", zoo on derbrak m'n gids mijn gepeins. „Ta, meneer, wat een raar beest zit daar, een heeie kale nek, is die in de rui, of hoe zit dat?" De goeie man lachte eens even en dacht misschien, wat een rare lui zijn dat, die krantenmenschen. Maar aan het antwoord kon ik merken, dat de vraag nog niet zoo héél gek was ge weest, want de man zei me, dat dat zoo hoorde, dat waren naakthalskrielen. Hij was het met me eens, dat het géén gezicht was en voegde er aan toe, dat. als je liefhebher ervan bent. je die bees ten bewondert om hun schoonheid. Nou, daar had-ie schoon gelijk in. dat is net als met alles wat nieuw in de mode is, als je ervan houdt, dwèèp je er mee! Maar enfin, ik had weer heel wat geleerd en gezien. Toen ik de markthal binnenkwam en nog vóór m'n opgave stond, dacht ik aan Dante toen hij bo ven zijn Hel schreef: ,,\V'er eintritt, lasse jede Hoffnung schwinden" (Wie hier binnentreedt, late alle hoop varen), maar na m'n aangename rondwande ling met een deskundige naast me zei ik: Dat is interessant, dat is mooi, dat werk verdient belangstelling! Wie als leek deze tentoonstelling gaat bezoeken, zal er evenzeer van genieten als de ken ner; er zijn pracht exemplaren van velerlei soort te hewonderen. De ken ners zullen er een dorado vinden. Bent U tevreden meneer, weet U er nou wat meer van? Meneer, ik dank U wel, U hebt me keurig ingelicht! Mijn gids dook weer onder in de vele paperassen, die nog op afdoening lagen te wachten en Uw onwetende verslag gever ging door den storm weer naar het bureau, waar hij moest gaan ver tellen over zijn verblijf tusschen al die dieren, welke men tezamen kleinvee pleegt te noemen. De opening Hedenmorgen werd deze tentoonstel ling officieel geopend door den heer Ant Hofkamp, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer alhier. Alvorens de heer Hofkamp tot de offi- cieele opening overging, herinnerde de voorzitter van de Amersfoortsche klein vee-fokkersvereeniging, de heer C. Pa- schedag, er in zijn inleidend woord aan, hoe groot en veeleischend de voorberei dingen van deze tentoonstelling zijn ge weest. In het algemeen wil hij de mede werking noemen, die van de tentoon stellingscommissie en diverse andore comniissie's ondervonden is. Wat be treft de deelname, deze heeft alle ver wachtingen overtroffen. Doordat hef aantal keurmeesters tot negen is uitge breid, was het mogelijk, dat ieder dier tje behoorlijk onder de loupe genomen kon worden, zoodat zeer zeker gespro ken kan worden van een zuivere beoor deeling, temeer daar de keurmeesters gespecialiseerd waren in diverse rassen. Spreker memoreert vervolgens de mede werking. die ondervonden is van de „Luchtpost". In hoofdzaak gaat het hier om de samenwerking, die alleen maar onze mooie sport van konijnen, duiven en kippen houden dient. Hij hoopt, dat op dit gebied vele jongeren zich nog zullen aansluiten. Naast een woord van dank aan het eere-comité, wil spreker vooral de daadwerkelijke steun noemen van het echtpaar van de Pol. die zich moeite noch tijd getroost hebben, om de tentoonstelling te doen slagen. De heer A. Hofkamp ving daarna zijn openingswoord aan met er op te wijzen, hoezeer hij zich thuis voelt tusschen de- zo sportliefhebbers en fokkers. Als voor zitter van de andere zustervereeniging brengt hij zijn gelukwenschen over vooi deze demonstratie van het werk op dit veelomvattende gebied en hoopt, dat het succes evenredig mag zijn aan de vele moeiten en beslommeringen die de tentoonstelling met zich gebracht heeft Opnieuw is hiermede de groote activi teit van de vereeniging van klcinvee- fokkers bewezen. De heer Hofkamp memoreerde voorts eenige evaringen uit het verleden en denkt met veel blijdschap terug aan de opening van de markthal of liever ge zegd de eiermarkt. Dat waren prettige dagen, waarin belangstelling en werk lust eetoond werd. Ook wil hij hierbij herinneren aan de bemoeilijking van dit werk door de vele kostbare crisismaat regelen en aan den tijd van strijd in de pluimveebedrijven. Volgens spreker is de verplaatsing van minister Deckers naar het landbouwbedrijf een verheu gend verschijnsel, daar deze ministet niet van te lang overwegen houdt, maai van daden. Zijn persoonlijk inzicht is, dat deze tentoonstelling blijk geeft van zelfver trouwen, durf en energie. Door klagen bereikt men in deze tijden ook niets en verbetert men den toestand niet; dooi steun te vragen, boet men slechts eigen autonomie in. Alleen één devies is er, wanneer men werkelijk vrij te werk wil gaan en dat is: werken! Spreker besluit met den wensch, dat de vereeniging moge voortgaan door een dracht zich voorzichtig te ontplooien. Hiermede verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. De voorzitter van „De Luchtpost", de heer Krijnen, sprak hierna een kort woord, waarbij hij vooral de aandacht wilde vestigen op de afdeeling post duiven. Spreker memoreert de samen werking van eenige jaren geleden en brengt naar voren hoe voetje voor voetje het exposeeren van de postduiven in den laatsten tijd vooruitgegaan is. Wat betreft deze geslaagde tentoonstelling, zeer is de samenwerking met de A.K.V. op prijs gesteld. Hij hoopt dan ook, dat het in de toekomst zoo moge blijven en de tentoonstelling zich in een druk be zoek mag verheugen. Nadat de heer Paschedag beide spre kers voor hun hartelijke woorden be dankt had, verrichtte de heer Hofkamp de officieele opening door het doorknip^ pen van het gebruikelijke lint, waarbij hij op welwillende wijze geassisteerd werd door het dochtertje van den heer Paschedag. Het aantal toegekende prijzen is zoo groot, dat het niet doenlijk is deze hier te vermelden, redenen, waarom wij hier voor verwijzen naar den uitvoerigen catalogus, waarin aangegeven is, welke prijs den inzenders is toegekend. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN In ons bericht van het jubileum van de afd. Amersfoort van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren hebben wij ge meld, dat de uitvoering zal plaats vin den in Amicitia. Dit was voorheen ieder jaar het geval, doch dit jaar is met deze traditie gebroken; de uitvoering zal plaats vinden in „De Valk". DE UITVOERING VAN JAHN In ons verslag van do uitvoering van Jahn is geschreven over het ringt ur- n e n der heeren; dit was een zetfout en moest zijn brugturnen der heeren. De heeren hebben op deze uitvoering niet aan de ringen gewerkt. TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 'Tl AMERSFOORT EN OMSTREKEN DIRECTIE: A. H. MARTENS Jubileumsopvoering in het Grand Théatre Krelis en Griet gehuldigd Een van de tradities van den laatsien tijd is de opvoering van de Bergrevue, welke haar ontstaan heeft te danken aan eenige parochianen van de St. An- fridusparochie. Gisteravond was hel reeds een lustrum-uitvoering, de vijfde Bergrevue ging voor een zoo goed als uitverkochte zaal in Grand Theatre mot reprise op heden- en morgenavond! Deze bergrevue. welke in het alge meen bepaalde gebeurtenissen en toe standen in onze stad door een zeer cri- tische bril bekijkt, stelt als zoo tanig deze verschillende feiten in een scherp gekleurd licht, waardoor zij aog meer in het oog vallen dan zij in den loop van het jaar reeds gedaan hebben. Om van al die feiten waar men aanmerkin gen op kan maken en die zijn er vele. ook buiten Amersfoort! een revue te maken, die voor 100 procent geestig is, rijk aan goede humor zonder daarbij het persoonlijke element te veel in te schakelen, is een moeilijk werk. En het is vooral daarom dat wij den schrijver van deze in-onze stad zoo goed bekend staande revue zouden wil len waarschuwen voor het vervallen in te eng-persoonlijke dingen, die in ver band met de vele algemeenheden ge rust achterwege kunnen blijven. Overi gens maken wij een eere-saluut voor het feit, dat bij het vijf jaar lang heeft volgehouden om van al die op zichzelf staande dingen een revue te maken! Wanneer wij de opvoering van gister avond nader beschouwen, dan maken we onwillekeurig vergelijkingen met vorige jaren, waarbij op het eene ge bied de balans doorslaat ten gunste van hetgeen dit jaar is gepresteerd en aan den anderen ten gunste van het vroeger gebodene. Wat de uitvoering van décors betreft en het toepassen van tooneeltrucs i.- deze revue 1935 de meerdere van haar zuster van 1934. Wij denken hierbij vooral aan de oudheidkamer van Elé- hite, aan de drank, aan de bijzonder aardige draagbare telefooncentrales, aan de uitstekende parodie op de alhier gehouden luchtbeschermingsoefening, en aan het bijzonder goed geslaagde décor uit het derde bedrijf, voorstellen de het erf van Krelis en Griet, die twee spelers op wie de geheele revue drijft Overigens kan deze revue, althans wat de opvoering van gisteravond be treft, een vergelijking met voorgaande jaren moeilijk doorstaan. Het geheel was vrij slap, de uitvoering veel te ge rekt en de samenwerking tusschen mu ziek en tooneel zéér matig. Men zal ons tegenwerpen, dat het dilettanten zijn: goed, daarvoor, zooals hierboven reeds gezegd, alle respect, maar van diezelfde dilettanten hebben we andere jaren véél beter werk gezien, vlotter en met veel meer souplesse. De algemeene fout was gisteravond stroefheid en aarzeling. Ho penlijk zal het den tweeden avond beter gaan en vlugger, want het is toch wel wat erg als te ruim half twaalf nog eenige minderjarige kinderen moeten optreden voor het begin van het laatste bedrijf. Wat de zang betreft, deze was ook minder dan vorige jaren en veel te zacht of misschien beter gezegd: de muzikale begeleiding domineerde vaak te sterk. Wij willen hier juist eenige op merkingen in het algemeen maken, om dat wij zeer sterk den indruk hebben dat men een inzinking doormaakt; mn gen deze opmerkingen een stimulans zijn om zich uit deze depressie op te heffen. Wij hebben er bij deze beschou wing angstvallig voor gewaakt de zaak niet door dezelfde bril te bekijken als waarmede de revue-schrijver de zaak in Amersfoort bekeken heeft, want dan zou men ons misschien een ernstig ver wijt maken over iets dat tijdens de op voering der revue aanleiding wa9 tot een spontane lach. Zooals onze burgemeester, die vooi de pauze Krelis en Griet namens onze burgerij huldigde door de eene een mnrscpein-relief van den Lange Jan en den ander een marsepein-varken te ge ven, zoo terecht zei: Een kostelijke spo» met het openbare leven moeten we te gen kunnen. Laat die spot dan kostelijk blijven zouden wij eraan willen toevoe gen, dan blijft de roem van de berg revue ook bestaan! Er is hier werkelijk een stimulans noodig om de zaak ovei het gevaarlijke doode punt heen te hel pen! Een verbetering vonden wij, dat Griet minder spreekt, haar stille rollen waren kostelijk, vooral in Fléhlte. Zooals kapelaan Van Rijckcvorsel als voorzitter van de Bergrcvuo-commissie in zijn openingswoord mededeelde werd de avond o.m. bijgewoond door den de ken van Amersfoort, pastoor Sandkuyl door vele andere geestelijken uit onze stad alsmede door den reeds naar el dors vertrokken kapelaan Groothuis die tijdens zijn werkzaamheden in de Anfridusparochie zoo hijzonder veel ge daan heeft in het belang van de Berg revue. In verband met het reeds vergevor derde uur heeft nien de scène van de aankomst van de K XVIII, welke be doeld was als een hulde aan onzen stad genoot Prof. Vening Meinesz gister avond niet meer kunnen opvoeren. Men verzekerde ons, dat dit hedenavond wèl zal geschieden. Aan het eind van den at'ond werd den beer Kleine Stanrmnn, die steeds met zooveel geestdrift deze revues in elkaar zet. een alleszins ver diende bloemenhulde gebracht. BAZAR TEN BATE VAN „HOSANNA" De bezoekers van dezen bazar in de school aan de Rozen* straat, vinden een ver* scheidenheid van attracties Gisteravond is in de school aan de Rozenstraat de bazar ten bate van de Christelijke muziekvereeniging „Ho sanna" geopend. De voorzitter, de heer Roozendaal, bood hierbij den eere-voorzitter, tien heer G. van Tellingen, bloemen aan, waar deze zijn dank voor betuigde. Nadat de heer Van Tellingen in gebed voorgegaan was, sprak hij er zijn vreug de over uit deze bazar te mogen ope nen. Doordat velen hun krachten hier aan gewijd hebben, is men er in alle opzichten in geslaagd een groote ver scheidenheid bijeen te brengen, waar door de bazar „elck wat wils" biedt. In het bijzonder wilde spreker dank brengen aan den daadwerkelijken steun van den heer Van Ginkel, waar voor hij hem namens het bazarcomité een lamp aanbood. Wanneer men gedurende drie dagen een bazar organiseert, dan is de aller eerste vereischte, dat men wat bijeen gebracht heeft, dat de moeite van het bezichtigen en koopen waard is. In dit opzicht is deze bazar volkomen ge slaagd. Smaakvol zijn allerlei attrac ties langs de wanden en In het midden van het stemmig versierde schoollo kaal gerangschikt. Al dadelijk wordt de aandacht getrokken door een mooien, eenvoudigen stand van den heer Westrik, die hiermede aller be langstelling vestigt op zijn kachels, petroleiimtoestellen, porcelein en aar dewerk. Daarnaast valt de groote ta fel in het midden van het lokaal in het oog, waarop zorgzame dameshan den een ruime collectie van allerlei doeken, brei- en naaiwerk uitgestald hebben. Is men met succes het lawaaie rige rad van avontuur gepasseerd, dan wordt men wel gedwongen eenigen tijd stil te staan bij de schiettent, om de aangeboren schutterstalcnten op de proef te steHen. Voor de kleineren is er ondertusschen gelegenheid om zich bezig te houden met sjoelbakken, grabbelen in de ton, die rijk aan zaag sel en verrassingen is en verder het bekende touwtje trekken. Wie tegenwoordig in verband met het snelle en gevaarlijke verkeer zich niet meer per fiets op straat durft voort te bewegen, krijgt op dezen bazar ruim schoots gelegenheid zijn of haar schade in te halen, door de aanwezigheid van home-trainers. Ballenwerpen kan men hier ook gerust op het programma zet ten. Onnoodig nog het overige en dat is veel op te noemen; men kan zich aan vele attracties wagen en aardige snuisterijen voor weinig koopen. Het geheel wordt oneelnisferd door muziek. Een bazar, die zeer zeker de moeite van een bezoek waard is. DAMES, Wij helpen U bij het koopen van Uw SIGAREN OF SIGARETTEN Wij kennen de smaak van mijnheer H. v. Viandenstr. 38. TeL 1835 Goederen, thans bij ons gekocht, worden gaarne 5 Dec. thuisbezorgd Het bestuur van de Vereeniging voor Kleuteronderwijs deelt ons mede, dat de penningmeester via de Nutsspaar- bank van St. Nicolaas een gift van 400 heeft ontvangen. Het bestuur verzoekt ons langs dezen weg zijn dank te betuigen voor deze prachtige gift. Uitsluiting van den dienst De burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis onder ver melde ministeriecle boschikking ten aanzien van uitsluiting van den dienst: Hendrik van Dijk, lichting 1929, art. 25, le lid a. der Dienstplichtwet: uitsluiting van den dienst. Tegen elke omtrent uitsluiting gedane uitspraak kan bij de Koningin in be roep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door eik der overige voor de ge meente voor de lichting ingeschreven personen of door dienstwettigen verte genwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen omkleed en binnen tien dagen na dag- teekening dezer bekendmaking worden ingeleverd bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. ST. NICOLAAS IN HET SOESTER- KWARTIER De directie van bakkerij Het Smulbuis beeft St. Nicolaas uitgenoodigd morgen middag een bezoek te brengen aan het Soesterkwartier. De rondrit zal door alle straten van dit stadsgedeelte gehouden worden. MARKTBERICHT Appelen 612, peren 69, per H.L. Hocndcreiercn 5.106.00, eendeneieren 3.003.50, per 100 stuks. Hooiboter 1.80 per K.G. Henncneicrcn 3.00—3.80 per 100 stuks. Kippen 0.50—0.75, hanen 0.750.90, tamme konijnen 1.00—2.75, wilde konijnen 0.55—9.60, hazen .75 —2.00, per stuk. Tamme duiven 0.25 0.30 per paar. Zeugen drnrhtigc 30— 40, biggen 1014, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 00 ILL. nppelen, 15 H.L. peren, 140.000 stuks hoendereieren, 1400 stuks eenden eieren, 20 K.G. hooiboter, 3 zeugen drachtige, 180 biggen. Wilt U een mooie en goedkoope Hoed, ga dan naar wü toonen U ditmaal buitengewoon mooie Robertie Hoe den tegen belachelijk lage prijzen. ONZE ETALAGE ZEGT U VOLDOENDE. VAKKUNDIGE EN VOORKOMENDE BEDIENING. HET ALLERNIEUWSTE STEEDS VOORRADIG. ARNHEMSCHEWEG 9 t.o. Garage v. Hamersveld. ff ROEKELOOSHEID VAN FILMAVOND VAN 'T NUT AUTOMOBILISTEN Zij, die kennis hebben met vooraanstaande menschen zouden een streepje voor hebben... Spoorboomen niet gezien Voor het kantongerecht alhier kwam gistermorgen eveneens de zaak in be handeling tegen een automobilist, die 's avonds onder Baarn tegen de geslo ten boomen van den spoorwegovergang gebotst wa3. Een onbegrijpelijke manier van auto rijden, als men nagaat, dat aan beide zijden van den overweg reeds een twee tal auto's achter elkaar stonden in af wachting van het passecren der twee treinen. Onze automobilist, echter be weerde die auto's pas gezien te hebben, toen hij ze aan de linkerzijde voorbij reed; ook had hij de twee reflectoren op den neergelaten boom .niet opge merkt. Het gevolg was, dat hij er dwars door heen reed en*halverwege de spoorlijnen stil kwam te staan. De cvcrwegwachter, die als getuige voor geroepen werd, heeft toen snel het sig naal op onveilig gezet voor den van het station Baarn vertrek kenden trein naar Amersfoort, terwijl hij daarna ver derop gelegen posthuizen liet opbellen, om de ook in aantocht zijnde snel trein op te houden. Hierdoor werden ongelukken voorkomen. De kantonrechter kon het heeie voor val slechts werk van onbezonnen jeugd noemen, waarbij het eigenlijk maar het beste was om hem het rijbewijs te ont nemen. Het O.M. eischte 15 subsidiair 5 dagen, waarop de uitspraak 12 sub sidiair 4 dagen luidde, terwijl in aan merking genomen werd, dat de auto mobilist reeds 91.50 betalen moest aan de Spoorwegen en momenteel zon der werk is. De goede kennis! Een bakker, die eenige maanden ge leden, naast zijn fiets aan de rechter zijde van de Langestraat liep, bemerkte op eens maar te laat dat een auto dwar3 over den weg achter uit reed. Dit ging met zoon groote snel heid, waarbij geen teeken of signaal gegeven werd, dat er geen ontkomen meer mogelijk was. De fiets werd om vergereden en beschadigd, de mand in elkaar gedrukt en de brooden kwamen op straat! De automobilist vond het tegenover den toegeloopcn agent niet noodig om zijn idiote manier van rijden te ver klaren. Wel beweerde hij een goede kennis van onzen burgemeester te zijn! Alsof daarmede voldoende gezegd was Uit onderzoek bleek echter ook, dat do burgemee3ter hem niet onder zijn kennissen rekenen mocht! Nu kost dit onverantwoordelijk rij den hem 25 subsidiair 10 dagen met toewijzing van de civiele vordering. De eisch luidde 30 subsidiair 10 da gen met toewijzing van de ingestelde vordering. Roekeloos Voor een dergelijke manier van auto rijden had zich eveneens een jonge man te verantwoorden. Hij was met een vaartje van 70 K.M. per uur over de Barchman Wuvtierslaan komen aanstuiven, zonder in de bocht, iets voorbij het nieuwe Gymnasium, te remmen. Bovendien was de weg glad. Dientengevolge raakte hij zijn stuur kwijt en botste pardoes tegen een groentewagen op, die daar ami den weg stond. De eigenaar van deze kar, die groenten stond af te wegen, kon zich nog bijtijds uit de voeten maken. De kantonrechter noemde een snel heid onder dergelijke omstandigheden beestachtig. Trouwens, men houdt zijn hart vast, wanneer men op de B. W. laan auto's som ziet voorbij razen. Het lijkt vvel. aldus do kantonrech ter, of men dan de kolder in den kop heeft, in één woord gezegd idioten werk! Natuurlijk bleek de automobi list niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De uitspraak luidde f 20 subsidiair 10 dagen voor het roekeloos rijden en 5 subsidiair 2 dagen wegens het niet in bezit hebben van een rijbewijs. |)e aangebrachte schade was reeds door den automobilist betaald. U3 „LA MODE NOUVELLE" masseeren en vormen Uw lichaam op harmonische wijze. AMERSFOORT Utrechtscheweg 10 BREDA Karrestraat 21 De heer J. C. Mol openbaart vele, schoone geheimenis* sen van het natuur* J leven Het departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisteravond in Amicitia zijn leden een filmvoorstelling aangeboden, waar voor vrij veel belangstelling bestond. Vóór de pauze stond een drietal filmp jes over de wonderen van de natuur op het programma, welke toegelicht werden door den heer J. C. Mol en waaraan men slechts een aangename herinnering hcoft. Duitdelijk werd ook dezen avond weer eens naar voren ge bracht. hoe zeer de film tegenwoordig van diepgaande waarde blijkt voor we tenschappelijke proefnemingen. De zwerftochten door een waterdrup- pol met behulp van de microscoop ver plaatsten ons naar een wereld, die, rijk als zij is aan tallooze bijzonderheden, gesloten blijft voor hen, die slecht9 met het bloote oog waarnemen. Achtereen volgens werd kennis gemaakt met de pantoffeldiertjes; bacteriën, die nuttig en onmisbaar zijn voor den opbouw van heel het natuurleven; de klokdior- tjes met de teere wimperbcwegingen en de uitermate lichtgevoelige kogeldier tjes met de geboorte van jonge kolonies daarvan. Dan plotseling verschijnt te midden van al deze microscopisch klei ne diortjes do ontstellend groote insec- tcnlarve, 3 millimeter! belangwek kend alleen al door de peristaltische bewegingen van zijn darm. Prachtig vertoonde zich tot slot van deze zwerf tocht in al zijn kleurenrijkdom de wa- tervloo, waarbij ook de geboorte van de jonge daphnia's in beeld gebracht word. De tweede film voerde naar hot, rijk der kristallen, waarbij de methode, vol gens welke te werk gegaan wordt om tot resultaten te komen, als gesproken woord tot ons kwam. Fraaie beelden werden op het doek gebracht van aller lei kristallen als metol, boorzuur, ka- liumchloraat, salmiak, het prachtige ci troenzure kalium, koolzure soda, aspa- ragin in al zijn wijdvertakte vormen, uraniumnitraat, zilvernitrnat, hypo en coffeïne. Eindeloos als deze serie ge maakt zou kunnen worden, gaf zij nu in beperkten vorm een blijvend, mooi denkbeeld van al deze grillige kristalli saties. Alvorens tot het leven der bloemen over te gaan, werden de aanwezigen verrast door een komisch intermezzo van beeldvorming in versneld en ver traagd tempo. Een verduidelijking, die zeker op haar plaats was, als men na gaat, dat daarna b.v. in drie seconden de bloei van seringen op het doek go- bracht werd, terwijl dat in de natuur ongeveer drie weken eischL Een keur van bloemen zette de heer Mol voor, in alle fraaie kleurschakee- ringen, van den gesloten vorm zich ope nend tot aantrekkelijke bloemen; som migen, als de zonnebloem, voor het uiterlijk niet zoo diroct opvallend, maar bij nadere beschouwing zoo ingenieus van bouw en warm van bloeiwijze: an deren weer, als de amaryllis, primula, iris, chrysanthemum en Ster van Beth lehem, van hun eerste verschijnen af zoo kleurrijk en gloedvol door schitte rende tinten in bloeiwijze. Het piano spel accompagneerde hierbij zeer goed. Het hartelijk applaus dat den heer Mol aan het slot van deze filmpjes over natuurgeheimenissen ten deel viel, was zeer zeker verdiend. Na de pauze en gedeeltelijk daarvoor werd een geluidsfilm over Bali, getiteld „Het eiland der Demonen", gedraaid. Een film, die. geregisseerd door von Plessen on Dahlsheim, niet alleen sterk de aandacht trekt door de wijze, waar op de zeden en gewoonten, alsmede heel het leven van de bewoners vnn dit eiland in beeld gebracht zijn, als wel door den kleurenrijkdom. Waarmede tevens naar voren komt hoever de film het reeds op dit gebied gebracht heeft. Technisch goed verzorgd, mag hier wc! met groote waardeering gesproken wor den over de zeer verdienstelijke foto grafie van Hans Scheib, die fotografisch scherp elk onderdeel in beeld gebracht heeft. Een mooie film, waarover wij reeds eerder onze bewondering geuit hebben, cn die ook gisteravond door de leden van 't Nut naar waarde genoten is. Het bestuur van 't Nut kan op dezen leerzamen avond met voldoening terug zien. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Aniei'sfoorts'-hd Ba diocentrale. behalve de progtnonu.-. s der heide Hollandsche zenders, die dei volgende buitenlandsche zendstations door: 11.20—12.20 Keulen. 12.202.20 Brussel Vlaatnsch. 2.20— 3.20 Kalundborg. 3.20- 6.05 Keulen. 6.056.50 Deutscblnndscider. 7.008.00 Gram. Uitz. A.lt.C. 8.00— 9.20 Keulen. 9.20—10.20 I/>mlon Regional 10.20-12.00 Droitwich. DEMONSTRATIE MET RADIO- BELL TOESTELLEN Voor de demonstratie met Radio-Bell toestellen, te houden op Zaterdag en Zondag a.s. in Princess room, verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Vervolg Stadsnieuwe Eerste Blad pan 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5