per kruik f3.25 Zweedsche omgangsvormen Ingewikkelde kwestie Sport EUWE HEEFT DE LEIDING UIT DEN G.U.K.B. SOEST VERLIEST IN EIGEN HUIS WIJ LUISTEREN NAAR: SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER EXTRA99 Kampioenschap groot biljart DE LEEUW WINT DEN TITEL Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 193J UIT HET HOOGE WORDEN Titelmanie en „NT'hervorming. Zeven lettergrepen inplaats van »U" Een week of wat geleden is Saxon gestorven, J. L. Saxon, die het van boe renknechtje in het achterland van Narke bracht tot een der grootste uit gevers van tijdschriften in Zweden en buiten de grenzen bekend werd als eerevoorzitter van de internationale ve getarische unie. llij heeft in zijn werk zame leven vele bladen geredigeerd, liederen gedicht, waarvan er enkele on sterfelijk schijnen te zijn, en tegen de honderd boeken geschreven, maar zijn bekendste en belangrijkste publicatie is vermoedelijk zijn handleiding «Hoe moet ik mij in gezelschap gedragen?", die in ver over de honderd-duizend exemplaren is gedrukt en zeker velen, die, uit de brcede lagen des volks voortgekomen, nu vooraanstaande posities in de maatschappij innemen, den weg naar deze functies heeft ge baand en het klauteren langs den maatscbappelijken ladder heeft verge makkelijkt. Want de Zweedsche onv gangsvormen zijn zeer ingewikkeld en zondigen tegen de regelen van wat men wél en wat men niet behoort te doen. wordt, zooals wel overal elders ter wereld behalve in bohemienkolonles. vaak zwaar gestraft. De Zweden weten het zelf zeer goed, dat zij, bij gebrek aan een aangeboren talent om zich ge makkelijk te bewegen, zich 't leven uiterst moeilijk te maken met al hun ongeschreven zij het ten dcele dan tloor Saxon op schrift gestelde wet ten voor den maatschappij ijken om gang. Zij nemen het daarom een bui tenlander niet kwalijk, wanneer hij aan een diner van meer dan twaalf personen de gastvrouw toedrinkt of op een trambaicon dengeen. die hem op zijn teenen trapt, een onvriendejjken blik toewerpt en nalaat zijn hoed af te nemen. Zelfs de tactische fout, ie mand een meesterwerk der literatuur cadeau te doen, dat meer dan zes maanden tevoren vorschenen is, of de zware zonde van bij een kennis of een familielid eens op te komen loopen, wanneer men daartoe tallooze malen aangespoord is, zonder eerst nog op te bellen en dus gelegenheid te geven tot het inslnan van de goede dingen, die er in een spreekwoordelijk gastvrij Zweedsch huis bij een hezoek op tafel behooron te komen. deze en derge lijke overtredingen van de etiquette zal men hem vergeven, omdat hij nieuwe ling. omdat hij immers nog niet weten kan wat hij allemaal doen of moet doen of behoort te doen of dient na te laten. Blijft hij lang genoeg in Zweden, dan leert hij tonslotto het meeste, al zal hij soms na jaren nog Ondervinden, /lat er ook ten aanzien van de Zweedsche eti quette altijd nog wat te loeren valt. Een kapittel op zichzelf vormen de titels. Die geven *t beroep of den maat- schappelijkcn stand van drager aan en over 't algemeen zijn ze onmisbaar in dit land, waar het aantal Andersson's, Petterson's, Olsson's en Svensson's om van de Karlson's en Ericsson's. Gu- stafsson's en Johansson's maar niet te spreken verwarrend groot is. Natuur lijk helpen de voornamen een beetje, en die worden dan ook gewoonlijk vol uit geschreven, maar zonder de titel* ter extra-onderscheiding zou men nog hopoloos vele verwisselingen krijgen, daar men bij het verzinnen van voor namen vaak al even weinig origineel is als men was hij het maken van de familienamen. Wij weten een huis met drie families Carl Andersson en zelfs de minder gewone combinatie Os car cn Jacohson komt nog zoo vaak voor, dat de redactie van een tijd schrift er in slaagde, een over voldoen de artistieke en rommercieele talenten beachikktnden naamgenoot van den Gothenburgschen teekenaar Oscar Ja- cohson te vinden, toen deze. de schep per van het over heel de wereld beken de manneke Adamson, zijn contract verbrak en de serie in dat tijdschrift toch voortgezet moest worden zonder dat de lezers het merkten. Dus heeft men, om al de nanmge- nooten zooveel mogelijk uit elkaar te kunnen houden, de titels. Een direc teur is natuurlijk een directeur, een spoorwegbeambte een spoorwegbeamb te en een kapitein een kapitein, dat wil zeggen: hun beroep of hun rang geeft ook hun titel aan. Zoo moet volgens de aanwijzingen op het formulier van de laatste volkstelling een weduwe van een hnndrlaar de samentrekking „han delaars-weduwe"' als haar titel invul len, zoo staat er op een grafsteen op een winderig kerkhof aan de kust niet zelden, dat daar „zeemansweduwe" zoo- en-zoo rust, en zoo leest men in de ver slagen van vergaderingen van iorps- gemeenteraden steeds over „hocvebezit- ter" Olsvon en „landbouwer" Patterson en „bedrijfsleider" Karlsson. R-*ri t«te| die op 't platteland ondanki alles nog gebruikt wordt. Is die van „ur.dantags- man", wat niet te vertalen Is. maar aangeeft, dat de drager van itevn titel wegens zijn leeftijd ol lichamelijke ge breken uitgezonderd is van 't dageliik sche werk op de boerderij, maai er 'ot zijn dood mag blijven wonen en er fei telijk genadebrood eet. Het zou met de titels nog eenigszins gaan, wanneer niet zooveel menachen leden aan de mcnsrhalijke ondeugd van meer te willen zijn en vooral meer te willen lijken dan anderen. Iemand kan al naar den aard van zijn beroep den titel van koopman or huisschilder of mnnufacturier dragen maar nie mand belet hem. zich directeur te noe men. wat hij dan ook nl «poedlg doet. wanneer hij twee of drie man perso neel beeft. Ren electririen. -lie voor zichzelf bezint, zet op zijn rclnmekaar tje bescheiden „ingenieur", een mees- ter-timmerman, die een schaarmachine heeft gekocht en nu als 't stil is met karweitjes kisten maakt of geraamten voor fauteuils, is voortaan „fabrikant", een handelsreiziger, die 't In de mobi lisatie tot tweede luitenant gebracht heeft, houdt dien titel hoog in cere en een brave kantoorbediende van een coöperatieve zuivelfabriek zet een in- tellectueelen titel „redacteur" voor zijn naam, wanneer liet streekblad wel eens stukjes van hem opneemt over melk productie, strooperij, kuikens met vier poolen en verkiezingen voor den schoolraad. Een gevolg daarvan is, dat werkelijke directeuren en anderen, die een veel-mishruikten titel dragen, er vaak op uit zijn, betere titels te ver overen. Een zeer geliefde is die van consul en daarom kan elke staat zoo veel honoraire consuls en vice-consuls in Zweden krijgen ais hij wiL Het grootste practischc bezwaar leve ren de duizend-en-één titels op doordat ze voor en na in de gesprekken ge bruikt moeten worden. Op enkele uit zonderingen na kan men in ons land een oudere af een hooger geplaatst per soon met u aanspreken, de Engelschnn hebben hun you, de Duitschers hun Sle, de Franschen hun vous, do Noren en Denen hun De, maar de Zweden gebruiken in vier van.de vijf gevallen inplaats daarvan den titel en veelal ook den achternaam van den aangesproko ne. Zoodat een buitenlandsch journa list. die met vele menschen in aanra king komt. een soort register van al die menschen mèt hun titels in zijn hoofd moet hebben en dat voortdurend bij heeft te houden. (In twijfelachtige ge vallen kan gevoegelijk een hoogcro titel gebruikt, een goud-gegaloneerde hoofd agent met inspecteur of een hoofdbe- diende met den titel van afdeelingschef aangesproken worden). „Kan oom me ook zeggen hoe laat het is?" vraagt een kind op straat een on bekenden meneer, zooals hij vrijwel alle andere mannen met oom en de meeste dames met tante aanspreekt. „Kan mijnheer de bloemen zoo meenemen?" vraagt de bloemenvrouw op de markt, als ze tenminste niet met de door lange oefening aangekweekte vaardigheid de titelmoeilijkhedcn omzeilt rnet een „Gaat het, de bloemen zoo te nemen", zooals een boer den Zondagswandelaar zal vragen ..Zal er hier lang geschuild worden?" of hem den weg wijst met dan wordt die weg genomen en daarna wordt afgslagcn, bijZoo gaat het nog en zoo doet men trouwens elders soms ook. Maar wanneer de echt- genoote van majoor Alexanderson hij haar modiste is, dan zegt die bijv.: „Weet de majoorsche A. misschien nog welke stof de majoorsche A. voor haar nieuwe japon had willen hebben?" Zit men met de echtgenoote van oen con sul-generaal te praten, dan zal steeds weer tenminste het zevcnlettergrcpigo ..generalkonsulinnan" gebruikt moeten worden, waar wij ons korte woordje u hebben. Dat is vermoeiend en lastig. En er zijn tallooze uitzonderingen op liet gebruik van titels en namen in plaats van het persoonlijk Voornaam woord. Wie In een sportverecniging den voorzitter met „voorzitter" aan zou spreken, zou zich onmogelijk maken, want daar wordt ook zonder dat men „broederschap gedronken" heeft het „du" (je) gebruikt en ook arbeidew spreken elkaar met „du" aan, zelfs al hebben ze elkaar nooit eerder oqtmoet. „Ni", dat feitelijk overeennkomt met ons u kan in een heele serie gevallen gebruikt worden wanneer „du" te ge gemeenzaam zou zijn, bijvoorbeeld door een kind tegenover zijn ouders, maar een werkster en een dienstbode kunnen, als zij ruzie hebben, elkaar moeilijk erger heleedigen dan door met ,Ni" te ljcgiunen. Zweden is een democratisch land cn we leven in een tijd van standaardisa tie en efficiency. Het voortdurend moe ten denken om het gebruik van de ti tels is niet efficient, is lastig en het ge bruik van de titels op zichzelf past al weinig bij dc democratische opvattin gen en de hedendaagsche standaardi satie en het moet bovendien als een gebrek van de spreektaal beschouwd worden. De kwestie is besproken op dc vcroeniging van leeraren in het Zweedsch en deze vcroeniging heeft onlangs een zeer goede brochure uitge geven en o.a. aan alle onderwijskrach ten toegezonden, een brochure, waarin een taalkundige een lans breekt voor het algemeene. wedcrzljdsche gebruik van „Ni", waar wij u zeggen. Kranten hebben er hoofdartikelen over geschre ven en ingezonden artikelen'over ont vangen. de eerwaardige Zweedsche Academie heeft zich uitgesproken voor „Ni", de radio heeft er propaganda voor gemaakt en een comité van actie ver koopt speldjes met „Ni", die men dra gen kan om duidelijk te laten blijken, dat men met „NT* aangesproken wil of kan worden. Of het helpen zal? Slechte gewoonten zijn vaak moeilijk uit te roeien en het doorvoeren van een noodzakelijke hervorming is vaak be zwaarlfjk. Een professor heeft geadvi seerd er tenminste tien jaar den tijd voor te nemen en rustig bij t begin 1e beginnen, dat wil zeggen de kinderen in de laagste klasse te Ieeren. dat zij „Ni" tegen de anders met „Fröken" aangesproken onderwijzeres moeten zeggen, waarna zij ook later andere menschen. tegen wie ze opzien, ook an dere ouderen en meerderen, met „Ni" zouden aanspreken Misschien gaat he». misschien lukt het ook niet. Er stond althans dezer dagen in een krant een citaat uit een blad van 1858, waarin ge zegd w erd. dat nu ook het hof zich voor hef invoeren van „Ni" had uitgespro ken. „Ni" er ongetwijfeld spoedig ge heel in zou komen. BPftTIL J MAROKKAANSCHE PETROLEUM PARIJS, 2 Dcc. (Reuter). - De Ma- rokkaansche kranten berichten, dat ge ruchten gaan. volgens welke in het Noorden van Marokko reeds geruimen tiid horingen worden verricht en dat thans on ongeveer 300 M. diepte een netroleumbron is aangeboord, welke 200 liter per seconde geeft. EUWE-AUECHIN Aljechin geeft na 45 zetten op AMSTERDAM, 2 December. He denavond om half 7 werd de Zondag avond afgebroken 25ste partij van de match EuweAljechin, in de Militie- zaal voortgezet Er waren slechts wei nig toeschouwers op dit vroege avond uur aanwezig, die er zich over verwon- dorden, dat de wereldkampioen deze hopelooze partij nog wenschte door te spelen. In enkele minuten werden vijf zetten gedaan, waarbij de kasteelen en de vrije f-plon van Aljechin van het bord verdwenen. De twee verbonden vrij pionnen op de a- cn b-lijn van Euwe bleven over. alsmede de Looper, terwijl Aljechin nog slechts over zijn paard beschikte. Toen stond Aljechin op en gaf de partij gewonnen. Hij wenschte Euwe geluk met zijn resultaat. Het verloop van hedenavond was: Stand afgebroken partij (diagram): Wit dr. Aljechin: Kg4; Tdl en fl: pion f5. Zwart dr. Euwe: Kc8; Td8 en f6; Lc4; pionnen op a5, b6, c6, g5. Wit Aljechin. 41. Pd3-e5 42. Tflxdl 43. Kgixg5 44. Kg5xi6 45. Pe5xc6 Zwart Euwe. Td8xdl Lc4e2 Tf6xfo Le2xdl aöa 4 Opgegeven door Aljechin. De slotsfand was (diagram). Wit dr. Aljechin: Kfó; Pc6. Zwart dr. Euwe: Kc8; Ldl; pionnen op ai, b6. Het is de tweede partij, die Euwe met zwart spelend heeft gewonnen! Voor het eerst in deze match heeft de Nederlandsche kampioen de leiding ge nomen, met 13—12 punten staat hij thans voor. Euwe heeft 8 winstpunten, Aljechin 7, terwijl de 10 overige par tijen in remise eindigden. Het gaat er nu slechts om wie het eerst een totaal aantal punten van 1554 heeft behaald, hetgeen Euwe zal zijn indien hij er in slaagt de resteerende partij remise te houden. De 26ste partij vangt Dinsdagavond half 7 in „Monopole" te Zandvoort aan. Euwe speelt dan met Wit, KORFBAL Slechts één wedstrijd in den distrietsbond gespeeld De uitslagen Tweede klasse B Baarn: Bacrne 2—Socsterkwartier 40. Alle overige wedstrijden afgelast. In den distrietsbond zijn de competi- tiedagen een volkomen mislukking ge worden. 's Zaterdags werd er in het geheel niet gespeeld door de plotseling optredende regenbuien, terwijl 's Zon dags slechts één wedstrijd doorging en wel in Baarn. Baerne 2 boekte de eerste overwinning in de tweede klasse, de tegenpartij, Soesterkwartier moet nog altijd het eerste doelpunt in de G.U. K.B.-competitie maken. Haar doclgo- middelde, 017, kan allesbehalve fraai worden genoemd. NEDERLAND—BELGIE AMSTERDAM, 2 Dec. De wedstrijd Ncderland-België hockey is vastgesteld op Zaterdag 14 Maart a.s. te Amster dam. WIELRENNEN DE ITALIAANSCHE KALENDER De voornaamste data voor het wiel- renseizoen 1936 in Italië zijn als volgt samengesteld: 22 Maart MilaanSan Remo. 5 April Ronde van Toscane. 12 April Criterium van Napels. 19 April Groote prijs van de industrie. 26 April Groote prijs van den Ita- liaanschen Wielerbond. 3 Mei Ronde van Emille. 1031 Mei Ronde van Italië. 14 Juni Ronde van Venetië. 28 Juni Ronde van Piemont 23 Augustus Ronde van Rome. 20 September Rondom de Campagna. 27 September MilaanModena. De datum- voor de ronde van Lom- bardye moet nog worden vastgesteld. VOETBAL K.N.V.B.-PROGRAMMA AFDEEUNG II 2e klasse A. OlymplaSteeds Hooger. The Rising HopeVDL. 4e klasse A. Roodenburg—AlphJa. tona-vcst. DVS—LDWS. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER Tweede ronde TheoleRheden. Derde ronde SVVUnites. Neptunus—Sliedrecht. Leerdam—Axel. EIK)— Bodegraven. ODS—Emma. Léakk wart ier—CVV. SOEST, 1 Dec. Als om 2 uur uur scheidsrechter Tunzi beginnen fluit ontwikkelt zich direct een pittig spel. Soest speelt tegen wind en zon in. De eerste aanval van Soest wordt afgeslagen. Daarna komt Sopla hevig opzetten en met resultaat Na 5 minu ten spelen weet Sopia met een pracht schot de leiding te nemen. Soest is daarna voortdurend in de meerderheid en Sopla wordt op eigen helft terugge drongen. Alle Soest aanvallen weet de Sopla verdediging af te slaan, alhoewel haar doel duchtig belegerd wordt. De keeper van Sopla moet dan ook her haalde malen zijn krachten toonen om zijn heiligdom voor een doorboring te behoeden. Bij een plotselinge uitval van Sopla. ontsnapt Soest maar ternauwer nood aan het 2de doelpunt, als de bal via de bovenlat *t veld weer inspringt Het spel gaat dan op en neer, met Soest eenigszins in de meerderheid, evenwel zonder dit in doelpunten uit te drukken. Met een 1—0 voorsprong voor Sopla gaat de rust in. Na de thee ontwikkelt zich weer het zelfde spel. Nu speelt Soest met wind mee cn Sopla wordt weer tot verde digen gedwongen. Uit een schermutse ling voor het Sopla doel weet de rechts buiten van Soest met een lage schuiver hoewel niet voor den keeper onhoud baar, den stand gelijk te maken. Het verraste den Soplakeeper bepaald daar hij de bal tusschen zijn beenen door liet gaan stand 11 Geweldig legt Sopla zich nu op verdedigen toe om aan de herhaalde aanvallen van Soest weerstand te kunnen bieden. Enkele zeer gevaarlijke doorbraken van Sopla geven de keeper van Soest handen vol werk. Maar het gaat hem goed af. Dan krijgt Sopla een penalty toege wezen als één harer spelers volgens den scheidrechter eenigszins tc hard handig wordt afgehouden. Onhoudbaar voor den Soestkeeper weet Sopla dezen kans te benutten en de stand op 1—2 te brengen. Even daarna, bij een nieuwen aanval van Sopla maakt de back van Soest hands, binnen het strafschopge bied wat Soest weer een penalty kost, welke door den Soestkeeper schitte rend wordt verwerkt. Dan zet Soest alles op alles om gelijk te maken, ech ter zonder resultaat. Zoo komt het ein de van deze in de beste verstandhou ding gespeelden wedstrijd met een ge flatteerde overwinning voor Sopla. De leiding berustte in goede handen. ENGELAND—DUITSCHLAND De rechtsbuiten van het Engelsche elftal, dat Woensdag a.s. te Londen te gen Duitschland zal spelen, is Zaterdag in een Leaguewedstrijd te Manchester geblesseerd aan den voet. In dit ver band mag het uitgesloten heeten, dat Birkett Woensdag zal meespelen. Ook de mldvoor van het "Engelsche team, Camsell, is Zaterdag gewond, doch diens blessure schijnt niet van ernsti- gen aard te zijn, zoodat verwacht mag worden, dat hij tegen Duitschland kaii meespelen. HILVERSUM I 1875 m. WOENSDAG N.C.R.V. 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 11.00—12.00 Johanna de Geus, sopraan. Aan den vleugel: Rie Beute. 1.00—2.30 n.m. Het „Hollands Harp- kwartet; Phia- den Hertog—Berghout, harp. Corry Rietveld, viool. Henk Berghout, cello. Abr. Martijn, orgel. 2.30—3.00 n.rn. Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars. „Iets over de postzegels van Ned. Indië", door A. M. Benders. 4.005.00 n.m. Het „Hendriks-Trio": W. Tump, viool; René Hendriks, cello; Johan Patist, piano. 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje te leiden door mej. G. Ingwersen. Zang: mevr. A. v. EykMuller. Piano: mej. C Mul ler. 6.006.30 n.m. Landbouwhalfuurtje. „Melkcontrole", door R. Jansen. 6.30—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de binnenvaart. P. Veldstra: „Het Binnen- aanvaringsreglement". L. K. A. van Düuren: „De motoren". ±7.157.30 n.m. „Een kwartiertje Ra dio-reportage"; eventueel gram. muziek. 7.36—8.00 n.m. Spreker namens den Wereldbond der Kerken: prof. dr. J. A. Cramer: „De Vredestaak der kerk". 8.05—8.30 n.m. Het Chr. Dameskoor „Sursum Corda". Dir.: Egb. A. Bos. 8.30—8.50 n.m. Voor jonge menschen. (VII) „Jeugd en Politiek". J. M. Krij- ;er Jr., lid van de Tweede Kamer der >tat en-Generaal. 8.50—9.10 n.m. Vervolg concert door Chr. Dameskoor. 9.109.30 n.m. Dr. L. W. G. Scholten: „Jeugd en Politiek". 9.35—10.00 n.m. Kwintet, Beethoven. Uit. te voeren door eenige leden van het Nederlandsch Sextet. Piano: J. Ligtelijn, Hobo: A. Vente, Klarinet: J. Gall, Fa got: F. Odijk, Hoorn: A. Toorenspits. 10.0510.20 n.m. „Een kwartiertje voor het honderdruitig bord" met Jur. Schroder. 10.2010.50 n.m. Vervolg concert. HILVERSUM II 301.5 m. V.A.R.A. 8.00 Orgelspel door Joh. Jong op het VAR A-orgel. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Groote democraten, „Woodrow Wilson", lezing door L. J. Kleyn. Variatie-concert m.m.v. Sddy Walis, viool; Sandor Sipos, cymbaal; Isja Rossican, piano; Cor Steyn, accor deon; Bert van Dongen, zang; Joh. Jong, piano. 12.30 n.m. VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Vioolsolist: Harry Wiggelaar. 2.00 n.m. Kwartiertje voor de vrou wen Mevr. N. de JongZernike. 3.00 n.m. Voor de kinderen m.m.v., Jo Hekkert—van Eysden, zang; Rutger Schoute, pianobeg.; Sint en Piet; Oom Henk, vraaguurtje. Jo Hekkert van Eysden zingt met pianobeg. van Rutger Schoute. 5.30 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 6.00 n.m. Resideiitie-orkest o.l.v. dr. Peter van Anrooy. 6.50 n.m, Sportuitzonding. 7.05 n.m. Residentie-orkest o.l.v. dr. Peter van Anrooy. UTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 BILJARTEN Van Vliet tweede door lager gemiddelde AMSTERDAM, 1 December Onder groote belangstelling werden Zondag- de slotpartijen in bovengenoemd tour- nooi gespeeld. Het waren de partijen tusschen de heeren Van Vliet en Dom- mering en Sweering en De Leeuw. Beide partijen waren van even groot belang, daar er vele kansen in dit tour- nooi waren en het nog lang niet zeker was. wie kampioen zou worden. SweeringDe Leeuw In deze partij liet P. de Leeuw ons een fraai staaltje van biljartsport zien. Hij was reeds direct goed op dreef en spoedig had hij dan ook een flinken voorsprong. Na 10 beurten was de stand 23 voor Sweering en 193 voor De Leeuw In de 14e beurt scoorde Sweering een fraaie 59. waarmede hij zijn achterstand wat ophaalde, doch De Leeuw was hem toch nog ruim 100 voor. Van VlietDommering Aan de andere tafel was de Arnhem mer er in den beginne goed in en had hij na 5 beurten reeds een voorsprong van 50 punten. In de 7de beurt liet de Hagenaar echter weer fraai spel zien en met een schitterende serie van 57 maak te hij gelijk (78 om 78). De Arnhemmer raakte er langzamerhand uit en Van Vliet kwam hem ver voor. Na 15 beurten was het 179 om 122 in het voordeel van den Hagenaar gewor den. Doordat Van Vliet tweemaal ach tereen poedelde en eenige kleine series scoorde, kon Dommering weer wat in- 1 oopen en na 202 beurten was het 220 om 174 geworden. SweeringDe Leeuw In de andere partij ging De Leeuw door met zijn schitterend spel. Hij speelde een partij zooals we zelden ge zien hebben. Hij slaagde er in met een slotserie van 60 in 16 beurten de partij uit te maken. Dit beteekende dat hij gespeeld had met een moyenne van 18.75. Zijn eigen record van moyenne in één partij he droeg 16.66. dat hij hierdoor verre over troffen had. De cijfers waren: De Leeuw 300 16 60 18.75 Sweering 144 16 30 9.00 Aan de andere tafel werd de strijd tusschen van Vliet en Dommering in middels verder gestreden. Van het ver dere verloop van deze partij hing nu veel af. Indien de Hagenaar de partij in 26 beurten uit kon maken, zou hij kampioen zijn. Was dit niet het geval, dan zou de Amsterdammer de Leeuw de nieuwe titelhouder worden, als diens movenne dan hooger zou zijn. Na 25 beurten stond van Vliet op 292, nu moest het er dus van komen. Dom mering liet geen gemakkeliiken stoot na en het werd een nul. Dit beteekende dus. dat van Vliet zijn kans op het kampioenschap kwiit was. Na 28 beur ten maakte hij de partij uit. De cijfers waren van Vliet 300 28 57 10.71 Dommering 262 28 39 9.35 De totale eindstand luidde: STEM AF: 250 n.m. Deutschlandsender (1571): Verslag van den internationalen voetbalwedstrijd Engeland-Duitsch- land. 3.55 n.m. London Reg. (342.1): George F. Alli3on geeft een ooggetuige- verslag v. d. wedstrijd Engeland Duitschland in Londen. 6.45 n.m. Weenen i506.8): „Die vier Grobiane", zangspel van Wolf Ferrari. 950 n.m. Leipzig (382.2): „Die Weise von Lieke und Tod de3 Cornets Rilke" van Rainer. de Leeuw 4 1439 171 60 8.41 v. Vliet 4 1461 175 58 854 Sweering 3 1254 147 50 9.07 jehrels 3 1285 198 71 6.48 Dommering 1 1119 161 99 6.95 6.08 Bcuming 0 1235 206 40 755 n.m. „Opvoeding tot persoonlijk heid" door G. van Veen. 8.15 n.m. „De weldadigheidspostze gels". Toespraak voor het Centrale Pro- paganda-comité door A. de Vries. 8.20 n.m. VARA-Roos tE. Bomli, alg. leiding) voert op „De Vagebond-ko ning", Amerikaansche operette in 4 be drijven. Muziek van Rudolf Friml. Ne derlandsche bewerking van N. H. Wolf en Herre de Vos. 11.05 n.m. Sandor Sip©3, cymbaal en Isja Rossican, piano. 11.15 n.m. Nacht-silene, met tusschen* spelen van Joh. Jong, piano. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Paul Douliez. 550 n.m. „Le Mystère de L'Emma- nuel", liturgisch drama in twee taferee- len van Dom. L. David en Guy de l.io- mourt, voor soli, koor, orgel en orkest o.l.v. E. H. Jacquemin. 6.50 n.m. Concert o.l.v. Karei Walpot. 8.20 nm Concert o.l.v. Franz André m.m.v Arthur Grumiaux, viool, 14 jaar oud. 11.15—11.20 n.m. Chri3tus Vincit, LiszL BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.20 n.m. Concert door Max Alexys en zijn orkest. 150 n.m. Concert door Max Alexys en zijn orkest. 6.20 n.m. Concert, werken van Jos. De Rycke m.m.v. Jan Loyens, tenor ea den componist, piano. 6.50 n.m. Kamermuziek door het „Quatuor Beige Clavier". 8.20 n.m. Concert door het Omroepor kest oJ.v. Paul Douliez. Populair con cert. 9.20 n.m. Het Radiocabaret „De Zon nekloppers" o.l.v. Renaat Grassin. 1050—11.20 n.m. Concert door John Rutten en zijn orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 2.35 n.m. Klanken uit Oost-Beieren. 250 n.m. Verslag internat, voetbalwedstrijd Engelan d— Duitschland in Londen. 450 n.m. Het Emil Roosz-orkest speelt. 5.20 n.m. Oude vioolmuziek.- Hilda Krafft von Dellmcnsingen, viool; Anne» marie Beyer, a. d. vleugel. 6.20 n.m. „Die Welt ist so schijn", populair concert o.l.v. Otto Dobrindt. 9.50 n.m. „Eine kleine Nachtmusik". Liederen van Fiedler en Kaun. Irmgard Preisz, zang. Aan den vleugel: Hans- maria Dombrowski. 10.20—11.20 n.m. Dansmuziek uit Keulen. DROITW1CH 1500 M. 10.35 v.m. Korte Godsdienstoefening. 12.05 n.m. Orgelconcert door Quentin Mac-Lean. 12.50 n.m. Charles Manning en zijn orkest. 3.10 n.m. Piano-recital door Phyllis Sellick. 3.35 n.m. Het stedel.k orkest von Bournemouth o.l.v. Gordon Jacob en Richard Austin. Pouishnoff, piano. 5.05 n.m. het B.B.C. Wels Orke3t o.l.v. Reginald Redman. 555 n.m. Charles Ernesco en zijn Kwintet. 6.50 n.m. De grondslagen der muziek. Heinrich Schütz-herdenking o.l.v. Sir Hugh P. All»n. Het B.B.C. Koor (Afd. A.) o.l.v. Trevor Harvey. 750 n.m. Het B.B.C orkest (Afd. C.) o.l.v Joseph Lewis. May Busby, so praan. 855 n.m. Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 950 n.m. „Meet Mickey Mouse" nr. 6. „The Orphans' Benefit". Het B.B.C. va riété orkest o.l.v. Stanford Robinson. 10.20 n.m. Het Trio de la Cour de Belgique met John Armstrong, tenor. 11551250 Dansmuziek door Joe Loss en zijn orkest. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 8.15—9.30, 12.15— I.00, 3.15—4.00, 9.30—955 en 10.50—11.30. Hilversum II 8.30, 12.00 1.30 ac cord eon muziek, 2.15 en 11.15. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 8.20, 8.40, 1250, 1.20 operamuziek, 5.50, 9.15 en 1050. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.05, 850 en 9.05-050. Droit wie h 1150 en 150. WIJD1NGSSTONDEN Hilversum I 10.30—11.00 N.C. R.V.-morgendienst door ds. J. Verkuvl. Hilversum II 10.00 V.P.R.Ö.- morgenwijding. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Hol- landsche zenders om 8.00 en voorts Hil versum I om 10.00 en Hilversum II om II.00. OOST-IN DIE AUDIËNTIE BIJ DEN GOUVERNEUR- GENERAAL BATAVIA. 2 Dec. (Aneta). Aan het hoofdbestuur van de Vereeniging van Ambtenaren bij het Inlandsch Be stuur Is een audiëntie bij den Gouver neur-Generaal toegestaan on 18 Decem ber. ter mondelinge toelichting van de bezwaren tegen de regionale bezoldi gingsregeling. voor zoover dit de amb tenaren bij het Inheemsch bestuur bo« treft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2