Stadsnieuws Aantal vergunningen wordt niet verlaagd I Agenda Binnenland Verkoopingen STOFZUIGERS BRANDSTICHTING OP VEENHUIZEN Opgelegde schepen 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1935 HELPT ALLE DIEREN Lezing van den heer Erke» lens over de bijen Hen schrijft ons: Zaterdagmiddag heeft alhier een bij eenkomst plaats gehad van de vereeni- ging „Helpt Alle Dieren," waarin de heer Erkelens een voordracht hield over bijen. De heer Erkelens gaf allereerst een opsomming van de anatomische onder deden van de bij. Allereerst de buitengewoon ingewik kelde bijenkop waaraan het oog, dat 3000 8000 (dar) facetten bevat. De bijenkop n.l. is maar zeer weinig, en 't oog in 't. geheel niet draaibaar. Al leen de facetten maken het den bij mo gelijk toch goed te zien. Behalve deze oogen heeft de bij nog 3 enkelvoudige oogen boven op den kop. Deze zijn zeer lichtgevoelig en zien op korten afstand, wat bij het werk in de donkere korf goed te pas komt. Het heele 3 deelige bijenlijf is be plant met haartjes; hierin blijft het vaak prachtig gekleurde stuifmeel han gen en vandaar wordt het tot holletjes vereenigd aan de achterpooten in zich daaraan bevindende holletjes meege nomen. Ook nemen ze vaak propolis mee, een stof die op jonge knoppen voorkomt, en gebruikt wordt voor het dichtstoppen van gaten. Wordt een bijenvolk belaagd, dan wordt hiermee zelfs de korf geheel afgesloten. Via een paar korte opmerkingen over het klier- en zenuwstelsel, en het darm stelsel, waarbij de spreker haar functie bij de woningverzameling bespreekt, komt hij aan de wat zielige plaats die de dar bij het bijeenvolk inneemt. De dar n.l. maakt den winter niet door. Ieder voorjaar worden 100 a 1000 darren geboren, die echter zoodra hun be- vruchtingstaak afgeloopen is, door hun veel kleinere ega's op zeer geraffineerde wijze worden uitgestooten. De darren hebben n.l. een zeer hoog percentage eiwit noodig, wat de werkbijen hen plotseling, als bij afspraak weigeren, zoodat ze verkommeren moeten. De koningin daarentegen krijgt vanaf het begin meer voedsel dan de anderen, wat wel noodig is in verband met haar zware taak. (Zelfs legt in den besten tijd zeker 2000, misschien 4000 eieren per dag!) Voor de pauze werden o.a. nog behandeld: de ontwikkeling van het ei tot volwassen bij, die voor de koningin 16 17, voor de werkbij 20 a 21 en voor de dar 23 a 24 dagen duurt Na gewezen te hebben op de bemoeilij king die iedere bijenindustrie onder vindt door het winstmatige van iedere proef omgeving, gaf de spreker nog enkele technische wenken voor aspi- rant-bijenkweekers. 'Na de pauze, waarin versnaperingen aangeboden werden, was het eerste on derwerp winning en kwaliteit van ho ning.- Feitelijk is de eenige echte honing de inlandsphe de buitenlandsche, van an dere insecten, is, hoewel natuurlijk, niet zoo zoet. Vroeger was honing het eenige zoet- middel. Bij het in zwang komen van biet en rietsuiker is ze wat op den achter grond geraakt, maar daar deze lang zoo fijn niet is, weer gedeeltelijk in eere her steld. Er worden verschillende soorten en kwaliteiten honing verkregen naar ge lang van het jaargetijde (bloemen) en de wijze van verkrijgen. Interessanter echter is in verhand met bijen het mysterie van de zwerm. In het voorjaar wordt de productie van eieren steeds opgevoerd, totdat een ernstige overbevolking ontstaat. Noch de jonge noch de werkbij hebben meer iets te doen. De korf voelt zich down en be- zwoerd. „zwermziek" noemt de imker dit. Plotseling laat „de baard" van 20 k 30. wegens de warmte vqpr het gat. zittende bijen los, en beginnen als „voorzwerm" met de koningin „de oude moer" (die eenigen tijd te voren een nieuw konin- ginne-ei. bepaald door de cel waarin het gelegd is. voortgebracht heeft). Soms zijn er meerdere jonge konin ginnen en ontstaat er herrie in de korf het z.g. „tuten en kwaken", waarna nog meer zwermen uitgaan. Het mysterie van dit verschijnsel ech ter is, hoe de zuivere scheiding over alle linies bepaald wordt, van het deel dat uitgaat en het deel dat „thuis" blijft. Hierna hednnkte de penningmeester den spreker, die de hoop uitsprak nog eens on een bepaald deel van dit onder werp dieper te kunnen ingaan, voor zijn interessante speech. J. E. DE BRUIJNE Inspecteur vervoer der Ned. Spoorwegen ver* laat den dienst AMERSFOORT. In het heden uit gekomen nummer van „Spoor- en Tram wegen" lezen wij: Op 1 Dec. j.l. heeft den dienst der Nederlandsche Spoorwegen op zijn ver zoek met eervol ontslag en onder toe kenning van pensioen verlaten de heer J- E. de Bruijne, voordien Inspecteur van het vervoer te Amersfoort. Johannes F.lisa de Bruijne, die 18 Nov. 1870 te Zierikzee werd geboren, kwam. na zijn ontslag als Luitenant ter zee Ie kl. bij de Koninklijke Marine, den 16en Juli 1906 als aspirant-adjunct-in specteur bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht-Centraalgehouw in dienst. 1 Aug. 1907 werd de heer de Bruijne be noemd tot Adjunct-Inspecteur waarna hij werd overgeplaatst naar Nijmegen, welke standplaats hij op 1 November 1909 voor Maastricht verliet. Aldaar werd hij 1 Febr. 1912 tof Adjunct-In specteur Te kl. benoemd en op 1 Mei 1911 tot Inspecteur van het Vervoer. Op 1 Oct. 1920 werd de heer de Bruijne Overgeplaatst naar Apeldoorn en op 1 Sept. 1923 naar Amersfoort, waar hij tot zijn pensioneering werkzaam was. Kapstokken Paraplu iebakken Spiegels nieuwe modellen lage prijzen Fortmann en Hehenkamp Langestraat 63 Telefoon 88 Bij K.B. zal aan het desbetref* fende voorstel van onzen raad geen gevolg wor* den gegeven In den loop van dit jaar heeft de ge meenteraad besloten om voor te stellen het aantal drankvergunningen in onze gemeente te verminderen, ondanks het advies van B. en W. die het aantal wil de handhaven. Thans kunnen wij mededeelen, dat bij Koninklijk besluit is bepaald, dat géén gevolg zal worden gegeven aan dit raadsvoorstel, dat het aantal vergunnin gen met 1 Januari a.s. wilde terugge bracht zien van 45 op 40. Naar aanleiding van dit voorstel had de Bond van koffiehuis-restauranthou ders en slijters een adres aan de Kroon gezonden, waarin de bezwaren tegen de vermindering van het aantal vergun ningen werden uiteengezet De volgende overwegingen hebben tot dit Kon. be sluit geleid: „dat, zooals de raad mededeelt op de lijst, bedoeld in art. 17 der drank wet, de namen van 7 candidaten voor een vergunning zijn geplaatst; dat, alzoo naar de meening van den raad, alleen door verlaging van het maximum aantal vergunningen in de toekomst zal verminderen, waarvan ver mindering van het drankverbruik zal worden verwacht; overwegende, dat de gemeente Amers foort op 1 Januari 1935 een aantal in woners had van 44.283; dat volgens het zielental het maxi mum aantal vergunningen 110 zou be dragen; dat bij Kon. besluit van 17 November 1925 het maximum aantal vergunningen voor de onderwerpelijke gemeente werd vastgesteld op 45; dat een verdere verlaging van het ma ximum aantal vergunningen met het oog op het gevaar van de toeneming van den clandestienen drankverkoop niet wenschelijk is te achten; dat derhalve tegen wijziging, voor zooveel noodig, van het boven aange haalde Kon. besluit en tot verlaging van het maximum aantal vergunningen tot 40 bezwaar bestaat." K- t 4 M. H. v. RAALTE AMERSFOORT -if- Aid. BONS ET ERIE X Avond-H andschoenen T in wit, zwart, cham- X pagne. grijs. sfe Wollen Peignoirs 'Ji'. ook voor meisies. Wollen en Zijden Shawls v in zeer moderne dessins. X Wollen handschoenen Bont-Leder l'and- schoenen in groot assortiment. :s Ceintuurs, Gespen Cor- s's sages, nieuwe wollen ik jasies. Pull-overs, Êt M.H. VAN RAALTE. T -»'■ EEN MOOIE GII-T De vereeniging voor Kleuteronderwijs ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van 25. voor uitbreiding van de inventaris der Kleuterschool aan de Beekensteinsche laan. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 10.05—11.35 Keulen. 11.35—1250 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.203.35 London Regional. 3.356.20 Droitwich. 6.20— 6.50 Keulen. 7 .8.— Gram. Uitz. A.R.C 8 .12.— Droitwich. INLICHTINGEN VERZOCHT De C v. P. verzoekt degene van wie in den avond van 16 November j.l. een belastingmerk werd ontvreemd en daar van nog geen kennis gaf. zich aan zijn bureau, afd. recherche, te vervoegen tot het doen van aangifte. STICHTING „ZIEKENHUIS- VERPLEGING" Overzicht van November Verzekerden op 30 Nov. 1935 11841 Verzekerden op 1 Nov. 1935 11673 Vooruitgang 168 verzekerden. Gedurende de maand November wer den 41 patiënten opgenomen, n.l. in de ziekenhuizen te Amersfoort 39 en Utrecht 2. Dr. Ph. C. VISSER IN AMICITIA Op 12 December a.s. houdt hij een lezing over de vierde Karakorumü expeditie Wij kunnen thans nader mededeelen, dat de lezing van Dr. Visser hier ter stede over de tochten, die hij met zijne Echtgenoote en staf in den laatsten tijd in het Kaiakorumgcbied gemaakt heeft, den 12en December a.s. in Amicitia zal worden gehouden. Op de aan den spreker eigen leven dige wijze, zal hij dan aan zijn publiek vertellen, welke gebieden dit keer be zocht zijn, waarbij een aanmerkelijk ge deelte van het Himalaya-gebergte, dat geheel of vrijwel geheel onbekend was, nu in Kaart gebracht werd, nieuwe ge bergten werden opgemeten, nieuwe gletschers van bijzondere schoonheid en zeer grilligen vorm, en nieuwe rivieren werden verkend. Dit alles zal door een reeks van mooie, duidelijke plaatjes worden toege licht, zoodat men zich met behulp van woord en beeld levendig zal kunnen verplaatsen in deze ons onbekende we reld. Het zal aanbeveling verdienen reeds nu den dag te noteeren: dc kaartver koop heeft door welwillende tusschen- komst plaats, zooals elders in dit blad vermeld is. DE BELANGEN VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS Deze dagen kwamen te Amsterdam de gedelegeerden van de bij het Lande lijk Comité aangesloten plaatselijke co- mité's voor de openbare school in ver gadering bijeen. In deze vergadering werd onze stad genoot, de heer A. van Wijngaarden, voorzitter van het plaatselijk comité, tot secretaris van het Landelijk comité gekozen. Besprekingen werden gevoerd over de vraag, of de strijd voor de openbare school in ons land wel op voldoende wijze wordt gevoerd. Aangenomen werd een voorstel- Amersfoort om in contact te treden met alle groote landelijke organisaties, die voorstanders zijn van de openbare school om met elkaar één front te vor men ter verdediging van de belangen van het openbaar onderwijs. THEOSOFIE Disdagavond 10 December zal mej. H. Gantvoort in het gebouw van de Theo sofische Vereeniging spreken over het onderwerp: „Individu en Gemeen schap". VERDACHT VAN VERDUISTERING TE HILLEGERSBERG Alhier is een persoon aangehouden, die verdacht wordt van verduistering, welk feit hij te Hilleger.sberg gepleegd zou hebben. De man is daarheen op transport gesteld. EEN GELDBEDRAG VAN 10.— ONTVREEMD Door een bewoner van het Bergkwar- tier is op het politiebureau aangifte ge daan van diefstal. Deze moet plaats ge vonden hebben, toen het dienstmeisje zich eenige oogenblikken uit de keuken verwijderd had, zonder daarbij de keu kendeur op srlot te doen. Een geldbedrag van ongeveer 10 wordt vermist UIT HET POLITIERAPPORT Processen-verbaal werden door de po litie opgemaakt tegen een slager, we gens overtreding van de IJkwet. en een liedjeszanger, die dit beroep uitoefende zonder vergunning. GARNIZOEN De onlangs bij den staf der artillerie tot luitenant-kolonel bevorderde majoor W. J. Rijkens, afgetreden als hoofd instructeur bij het 5e regiment veld artillerie alhier, is in zijn nieuwen rang toegevoegd aan den inspecteur der artil lerie te 's-Gravenhage. Eerst-luitenant J. W. D. Meihuizen, van het 7e regiment veldartillerie te Bergen op Zoom, is overgeplaatst bij het 5e regiment van dit wanen te dezer stede. NUTSSPAARBANK Overzicht van November Ingelegd in 6.993 posten ƒ626.638.13. Terugbetaald in 7.105 posten /538.C81.33. Meer ingelegd dan terugbetaald 87.956.80. Aantal nieuwe boekjes 220. Gespaard in busjes ƒ1.722.53. Aantal af betaalde boekjes 98. Het aantal inleg gers bedroeg op 1 December 1935: 18.366 met een tegoed van ƒ6.048.056.04. (In het aantal nieuwe boekjes zijn be grepen 26 z.g. babyboekjes, waarop de Spnarbank ccn eerste inleg van 1. plaatste.) MOEILIJKHEDEN MET DE JEUGD IN OPVOEDING EN ONDERWIJS •insdag 10 December zal de rector van het Kennemer Lyceum, Dr. A. de Vletter in toonzaal „Sierkunst" spre ken over het onderwerp: „Moeilijkhe den met de rijpere jeugd in opvoeding en onderwijs." FRUIT- EN GROENTEN VEILING 2 December Druiven 1314 ct., Goudreinet 1014 ct., Bellefleur 713 ct., Bramley Seed ling 7—9 ct., Sterapnelen 711 ct.. Cam pagne zoet 910 ct., Zoete Reinet 7—8 ct., IJsbout 78 ct., Present v. Engeland 1011 ct, Jasappel 67 ct.. Spinazie 8— 9 ct., Spruiten 8—10 ct.. Uien 19—29 ct.. Rieten 13—28 ct.. Sla 8—26 ct. Andijvie 730 ct.. Knolselderij 2022 ct.. Prei 8— 15 ct. Wortelen 2—3 ct. Selderij 12—15 ct.. Peterselie 1015 ct.. Bloemkool 6—8 ct.. Ronde kool 45 ct. Gele kool 4—8 ct. Boerenkool 1828 ct, Groene kool 11 -53 ct POLITIERECHTER Dekzeil gestolen Gisteren heeft voor den politierech ter terechtgestaan een koopman die anderhalf jaar geleden zich had schul dig gemaakt aan diefstal van een dek zeil in de buurt van Amersfoort. Hij had het gevonden en voor f 150 weer verkocht. Verdachte had zich zelf te gelijk maar aangegeven toen hij „de zeven dagen van toen" moest onder gaan. De officier achtte het ten laste gelegde bewezen en al vond hij het feit niet zoo erg, het gaat toch niet aan elk willekeurig afgewaaid zeil van een vrachtauto als eigendom te beschouwen Gelet ook op de bekentenis van den verdachte, eischte hij drie weken ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht Mr. Emmelot, pleitte een straf gelijk staande met den tijd van preventieve hechtenis, waartoe de politierechter den verdachte dan ook veroordeelde. „U heeft veertien dag den tijd om in hooger beroep te gaan, maar ik zou het maar niet doen." „Nee, mijnheer". „rk ook niet", repliceerde de officier. AFSLUITING SPOORWEG OVERGANG Aan i Soesterweg Ter kennis wordt gebracht dat de Spoorwegovergang van den Soesterweg in verband met het uitvoeren van werk zaamheden van Zondagavond 10 uur tot Maandagmorgen 6 uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten. BURGERLIJKE STAND 2 December Geboren: Neeltje, dochter van Maar ten Hoogebrug en Tiinkie Kooistra; So phia Margaretha, dochter van Johannes Philippus van der Pol en Carolina Jaco- ba Hijmering. Grand ThéAtre. Vanaf Zondag vertoo ning van de film: „Verliefdmaar op wie?" Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Dinsdag 3 December: Opera Italiana 8.15 uur n.m. Zaterdag- en Woensdagmiddag matl née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: Hartedief. Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de films: „Op 1600 Meter diepte" en Bobby trekt van leer." Van 1—3 December. Voorstellingen: 'savonds 8.10 nm. Zondags matlnée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, RegentesBe- laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Blhliothpek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. v 23 November—5 December. Sierkunst Tentoonstelling van werken van Alberi Fiks. 29 November—4 December. Concordia. Tentoonstelling v. d. H'sumsche Beel dende Kunstenaarsvereen. H. 31. 3 December. Princess-room. Vergade ring v. d. Ned. Bond van Aquarium- houders 8 uur n.m. 3 December. Grand Theatre. Ttaliaan- sche Opera. „La Bohème." 8.15 uur n.m 4 December. Schouwburg Amicitia. Nieuw Schouwtooneel voert op: „De Fakir" 8 uur n.m. 6 December. Grand The&tre. St Nico- laasfcest voor do openbare lagere scho len. 6 December. Gebouw Kamer van Koophandel. Algemeene Vergadering van dc Vereen. IJsbestrijding Gelder- sche Vallei. 8 uur n.m. 7 December. Amicitia. Feestavond van de A.F.C. „Ouick" ter gel. v. het 45- jarie bestaan 8 uur n.m. 10 December. Theosofische Loge. Mej. H. Gantvoort spreekt over het onder werp: „Individu en gemeenschap." uur n.m. 10 December. Sierkunst. Dr. A. de Vletter spreekt over het onderwerp: „Moeilijkheden met de rijpere jeugd in opvoeding en onderwijs." 8 uur n.m. 10 December. Remonstr. Kerk. Ad ventswijding o.l.v. Dr Miedema. Evert Miedema tenor. 8 uur n.m. 13 December. Amicitin. Dr. H. Krae- mer spreekt over- .De crisis in het Oos ten". haar uitzichten en mogelijkhe den." 8 uur n.m. 13 t.m. 29 December. De Poth. Am. Kunstkring. Tentoonstelling collectie van Meurs. ZEIST 7 December. Figi. Derde ahonne- mentsvoorstelling. Centraal Tooneel voert op: „Oost—West, Egypte 't best." 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling voortbrengse len van land en volk van Celehes. Dag. 10—4 en Zondags van 150 tot 4 uur n.m. HET SPOORWEGTEKORT Een commissie aangewezen, om maatregelen op korten termijn voor te bereiden Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be grooting van het Verkeersfonds wordt het volgende ontleend: De dringende noodzakelijkheid van zoo spoedig mogelijke beperking van het spoorwegtekort wordt door de re geering erkend. Intusschen acht de mi nister van waterstaat het niet geraden een zoodanig rechtstreeksch verband te leggen tusschen het spoorwegtekort en tal van andere rijksuitgaven, dat daardoor de verwachting kan worden gewekt, alsof vermindering van dit te kort zal leiden tot verruiming van uit gaven voor andere doeleinden. Beperking van de uitgaven kan niet dan met omzichtigheid geschieden en daarmede mag niet zoo ver gegaan worden, dat. indien te ecniger tijd het vervoer mocht opleven, dan een onvol doende verkeersoreanisatie ter beschik king zou staan. Daarmede rekening houdende, heeft de directie, aan de be staande wettelijke regelingen en over eenkomsten gebonden. ernstig g«y streefd naar vermindering van de ex ploitatie-uitgaven. die zij, na vroegere maatregelen, sinds 1930 nog weer met ongeveer 25 millioen wist te vermin deren. Tezelfdertijd daalden echter de ontvangsten met een veelvoud van dit bedrag, en tegenover de hoofdoorzaken van deze daling staat de directie mach teloos. De vragenderwijs geopperde twijfel, of zij wel voldoende streeft naar aanpassing aan de zich snel wijzigende omstandigheden, wordt door de feiten allerminst gerechtvaardigd. De overtuiging van de leden. dat. In dien de spoorwegen een rechtstreeksch overheidsbedrijf waren, de noodzake lijke reorganisatie ongetwijfeld reeds tot stand eekomen zou zijn. kan dc ml nister niet deelen. waarbij hij eraan herinnert, dat in België en Duitschland juist uit financieele overwegingen hot rechtstrceksche staatsbedrijf door den vennootschapsvorm vervangen werd, Dat de regeering een veel te geringe zeggenschap en de spoorwegdirectie een overmacht ten aanzien van de te nemen beslissingen zou hebben, moet op misvatting berusten. Naast dc maatregelen tot belangrijke vermindering van de exploitatie-uitga ven moeten intusschen, teneinde het groeiende spoorwegtekort te stuiten, maatregelen vqn meer ingrijpenden aard worden beraamd, welke slechts de regeering behoudens de noodige me dewerking van den wetgever kan ne men. Te dien einde werd een commis sie aangewezen, samengesteld uit eeni ge hoofdambtenaren van verschillende departementen en een lid der directie, aan welke commissie is opgedragen die maatregelen op korten termijn voor te bereiden. Bestaat eenerzijds geen reden om zich van de resultaten van den arbeid van deze commissie niet veel voor te stellen, anderzijds spreekt het vanzelf, ook afgezien van den veelomvattenden aard van het vraagstuk, dat merkbare financieele resultaten daarvan ten aan zien van het loopende boekjaar niet meer verwacht kunnen worden. Deze commissie houdt zich in de eerste plaats bezig met het vraagstuk der kn- nitaallasten. welke het meerendeel van het tekort weergeven. DE MOORD OP SONJA BEUGEL- TAS IN CASSATIE 's-GRAVENHAGE. 2 December. De Hooge Raad behandelde heden het cas satieberoep van den 21-iarigen E. P te Amsterdam, die in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam veroor deeld is tot levenslange gevangenisstraf met betrekking tot den moord op 27 Augustus 1934 op de 7-jarige Son ja Beugeltas, gepleegd in een bananen- pakhuis te Amsterdam. Mr. Samuel van Oven heeft een cas satiemiddel verdedigd, daarbij opmer kende dat iuridisch over deze zaak weinig te zeggen is en het cassatiemid del geen weerspiegeling geeft van dc belangrijke vragen die zij aan do orde stelt. Pleiter zeide. dat de deskundige. Dr. van Ledden Hulsehos aan het Hof ziin bevindingen heeft medegedeeld en daarbij foto's heeft overgelegd, In 's Hofs arrest nu had niet mogen ont breken hetgeen die foto's weergeven, omdat op die weergave mede de ver- oordeeline gegrond is geweest De advocaat-generaal. Mr. Berger, zal conclusie nemen op 16 December. FILMVOORSTELLING IN HET NE- DERLANDSCH GEZANTSCHAP TE BERLIJN Het A.N.P. meldt ons uit Berlijn: Zaterdagavond heeft in het gebouw van het Nederlandsche gezantschap een filmvoorstelling plaats gehad, die georganiseerd was door Mr. J. P. graaf Van Limburg Stirum, Nederlandsch gezant te Berlijn, en Gravin Van Lim burg Stirum. Een talrijk gezelschap had gehoor gegeven aan dc uitnood!- ging, die alleen aan leden der Neder landsche kolonie gericht was. Onge veer 160 leden van de vereeniging „Ne derland en Ornnje" en van „Hollan- dfa" woonden de voorstelling bij. Vertoond werden drie films over Ne- derlandsch-Indlë. alle nog stammend uit het faar 1920, toen de gezant nog gouverneur-generaal van Oost-Tndië was. Prof. L. van Vuuren, hoogleernnr ann de rijksuniversiteit te Utrecht die voor deze gelegenheid naar Berlijn was gekomen, gaf een uitvoerige en interessante explicatie. Vooral de film. die het bezoek van den gouverneur-ge neraal aan de cultures van Java. en Borneo in beeld bracht, gaf aanleiding tot veel applaus. Aan het einde der voorstelling dank te Graaf Van Limburg Stirum den hoogleeraar met eenige hartelijke woorden. SOEST 5 December. Hotel „Eemland." Vel ling hoenderpark „De Lichthoek." 11 uur v.m. ZONDER VOORUITBETALING HILVERSUM VEERSTRAAT 50 TELEFOON 6819 Verpleegde ontevreden omdat hij steeds kamerwacht had ASSEN, 2 Dec. J. A. Sch., verpleeg de te Veenhuizen. thans gedetineerd, heeft terecht gestaan voor de Recht bank te Assen wegens brandstichting in één der zalen van de Rijkswerkin richting te Veenhuizen, gepleegd op 27 October. Verdachte had deze daad gepleegd, omdat hij, zoolang hij In Veenhuizen was, steeds kamerwacht had en hij niet langer tegen dat alleenzijn kon, terwijl de andere verpleegden naar buiten op het land gingen werken. Vele malen had hij om verandering ge vraagd, doch dat was hem geweigerd, omdat hij vroeger al eens brand had gesticht en men vreesde, dat hij, in dien hij buiten was, daartoe weer zon komon- Als kamerwacht had verdachte echter de beschikking over lucifers terwijl hij ook de petroleumlampen moest verzor gen Hij had ten einde raad een in pe troleum gedrenkte zak In brand gesto kken. Getuige, de zaalopziener, G. Smit, be vestigde een en ander en verklaarde dat er gevaar voor de gebouwen had bestaan Gelukkig was de brand spoe dig gebluscht. De Officier van Justitio eischte drie jaar en zes maanden gevangenisstraf De verdediger Mr. Oosterhuis uit Assen, uitte er zijn bevreemding over, dat verdachte, die vroeger al eens brand had gesticht, de beschikking over lucifers had en vroeg dan ook of de verantwoordelijkheid voor deze daad wel alleen op de schouders van verdachte moet worden gelegd. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM, 2 Dcc. Per 1 Decem ber waren in de Amsterdamsche haven acht schepen van Nederlandsche natio naliteit opgelegd, nk de s.s. Singkcp (6609 bruto reg. ton), Soemba (6800), J. Pzn. Coen (11110), Zaanstroom (1519), Jaarstroom (1718), Amsterdam (8670), Flandria (10171). Zeelandia (7995), alle thuisbehoorende te Amsterdam. In de Rotterdamschc haven liggen thans opgelegd 6 zeeschepen, togen 8 schepen op 31 October. Van deze 6 schepen ziin er twee van Nederland sche en vier van Engelsche nationali teit. Sedert de vorige opgave zijn de op gelegde zeeschepen Bilderdijk. Bree- diik on Edam van de Holland-Amerika lijn weer in de vaart gebracht. Het stoomschip Slamat van den Rotterdam schen Lloyd is sedert 20 November op gelegd. Van de Holland-Amerikalijn ligt thans hier geen schip meer opgelegd. Van den Rotterdamschen Llovd ligt al leen het reserve-Dassagiersschip Sla mat opgelegd. Het andere opgelegde Nederlandsche zeeschip is de Bata vier III. BLOEMBOLLENCULTUUR BIBLIOTHEEK In het orgaan der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur wordt medegedeeld, dat de heer E. II. Krelago bij zijn afscheid als voorzitter een deel van zijn bibliotheek afstaat ann de vereeniging. Reeds bij de stichting van het nieuwe gebouw hee't, hij aan de vereeniging een deel daarvan in bruik leen gegeven. Hij vertrouwt dat deze verzameling met de indertijd door den heer J. H. Kersten geschonken boeken de kern kunnen vormen van een vak bibliotheek. Het bestuur heeft het go- schenk onder groote dankzegging aan vaard. DRAMA IN INTERNATIONALEN TREIN DEN HAAG, 2 December. Nadut gisteravond ongeveer half zeven de trein uit Bazel aan het Hollandsche Spoor Station was binnengekomen, deed een van de conducteurs in een tweede klasse coupé een vreeselijke ontdekking. Op den grond van de cou pé lag namelijk een heer van middel baren leeftijd, wiens levensgeesten bij onerzoek reeds geweken bleken to zijn. Hij had een schotwond in het hoofd, terwijl een revolver naast hem lag. De wagon, waarin het drama zich had afgespeeld, werd uit den trein ge haakt en op dood spoor gereden, waar na de inmiddels gewaarschuwde poli tie een grondig onderzoek instelde. Do medereizigers in dezen wagon werden aan een verhoor onderworpen, doch niemand kon verklaren een schot to hebben gehoord. Bij het verder inge stelde onderzoek wees alles erop, dat hier geen misdrijf in het spel is geweest, terwijl aangenomen wordt, dat het gebeurde zifh tusschen Rotter dam en Den Haag heeft voorgedaan. De Geneeskundige Dienst heeft het liik naar het Ziekenhuis aan den Zuidwul overgebracht. Naar wij vernemen is de bewust* persoon uit Gouda afkomstig

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5