EXTRA99 per kruik f3.25 Binnenland Prof. dr. J. H. Aberson overleden BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS Bescherming tegen Een sporthal te Amsterdam Het terugnemen van „De Beul" SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER BEJAARDE MAN IN BRAND SCHIP GEZONKEN MR. WESTERMAN'S Kamerlidmaatschap KORPS MARINIERS 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 Oud'hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen WAGENINGEN, 10 Der. Alhier 1» hedenmorgen op 78-jarigen leeftijd plotseling overleden prof. dr. J. H. Aberson, oud-hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschoo! aldaar. Op 18 Sep- 1928 trad de overledene, bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, als zoodanig af. Prof. Aberson werd geboren te Olst en was oorspronkelijk opgeleid voor on derwijzer. In 1881 werd hij assistent voor scheikunde aan de rijkslandbouw- hoogeschool te Wageningen, in 1886 leeraar aan die school. Toen de rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwscbool in 1896 werd verheven tot Landbouw- hoogeschool werd Aberson hooglceraar. Wijlen prof. J. H. Aberson De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje- Nossau. Voorts benoemde de Senaat der Landbouwhoogeschool hem in 1928 tot doctor honoris causa in de landbouw kunde. Als zijn moest belangrijke werk moet worden beschouwd zijn monografie over: „De oorzaak der veenkoloniale haverziekte". De overledene was nog voorzitter van de commissie van advies voor rijkslandbouwprocfstations. VREDESDEMONSTRATIE OP HET BINNENHOF Dames bieden een adres aan in verband met de behandeling van het luchtbescher# mingsontwerp DEN HAAG, 10 December. Om 4 uur hedenmiddag kwam óp het Bin nenhof een aantal dames, omstreeks 60, uit verschillende deelen van het land, in en buiten de vredesbeweging staan de, samen omdat men meende, dat op dat tijdstip de Tweede Kamer in be handeling zou nemen liet wetsontwerp in zako bescherming der burgerbevol king tegen luchtaanvallen. Deze dames hebben namelijk bepaal de gewetensbezwaren tegen het ont werp, zooals dat nu luidt. Zij hebben daarom aan de regeering zoowel als aan de Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt, een clausule betreffende de gewetensbezwaren in het wetsontwerp op to nemen. Om aan dit verzoek kracht bij te zetten, waren de dames op het Binnen hof gekomen. De leidsters dezer de monstratie, de dames HeromaEnnen en SmitSchuckinck Kool, hebben op de griffie der Tweede Kamer een lijst met omstreeks 5600 handteekeningen gedeponeerd. NEDERLAND IN DEN VREEMDE 's-GRAVENIIAGE. Naar gemeld wordt, heeft het Portueeesche blad „O Correiro do Portucral" het voorne men een speciaal nummer te wijden aan Nederland, zooals dit blad er reeds verscheidene uitgegeven heeft over an dere landen (Engeland. Spanje enz.). De inhoud zal gewijd ziin aan de Ne* derlandsche belangen. DE KONINKLIJKE SHELL BESTELT VIER TANKSCHEPEN De Koninklijke Shell heeft, naar de Msb. verneemt, opdracht gegeven voor den bouw van vier tankschepen, n.l. aan de Rotterdam-Droogdok, Wilton- Fijenoord en van der Giesson s Scheeps werven te Krimpen a/d. IJssel ieder een schip van 9100 ton en aan den Ne- dcrlandsche Scheepbouw Mij. te Am sterdam een van 12.000 ton. P. PIJPERSTRAAT 10 OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen luchtaanvallen „Kerk en Vrede" oppert gods* dienstigazedelijke bezwaren Het Hoofdbestuur van de Vcrceni ging „Kerk en Vrede" heeft aan den Raad van Ministers en de leden der Staten-Generaal onderstaand adres ge zonden: Het Hoofdbestuur van „Kerk en Vre de", vereeniging van Christen-Antimi litaristen. omvattende ruim 390 voor gangers en ruim 7.500 gemeenteleden, kennis genomen hebbende van het door de Regeering ingediende wetsont werp tot bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen, waarbij iedere burger volgens de artt. 12 en 13 verplicht kan worden, ziin medewer king aan oefeningen in luchtbescher ming te verleenen op straffe van ge vangenschap of boete. brengt met verschuldigde eerbied hel volgende onder Uwe aandacht: I. Naar de overtuiging van hel Hoofdbestuur heeft de voorbereiding van en de oefening in luchtbescher ming uit godsdienstig-zedelijk oogpunt deze bedenkelijke kanten: a. dat aan de bereidheid tot nako ming van de plechtige overeenkomst dor mogendheden, om zich van krijg- vocring met gifgassen te onthouden, bij voorbaat het vertrouwen wordt opge zegd: b. dat bij ons volk een valsche gerust heid wordt gewekt ten opzichte van het effect van „luchtbescherming", terwijl naar het oordeel van deskundigen de uitvoerbare bescherming slechts een gering effect zal sorteeren; c. dat ons volk vertrouwd wordt ge maakt met de hoogste trap van ge meenheid, welke het moderne oorlogs bedrijf in zijn steeds voortgaande cli max op het oogenblik heeft bereikt, door welke vertrouwdheid het geweten van ons volk in slaap wordt gesust; d. dat de luchtbescherming van het „achterland" een onmisbaar onderdeel is van het heele moderne defensie systeem, waarvan het méést effectieve, zoo niet hot éénig effectieve deel zal zijn gelijk deskundigen verzekeren de onverhoodsche luchtaanval op de „vijandelijke" centra. II. Hoewel het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" wegens liet uit zedelijk oogpunt gecompliceerd karak ter van deze kwestie de leden der vereeniging vrij laat en hun in dezen geen gedragslijn voorschrijft, heeft het desniettemin de volstrekte zekerheid, dat het vele leden der vereeniging uit godsdienstig-zedelijke motieven onmo gelijk zal zijn om medewerking aan de luchtbeschermingsoefeningen te verlee nen. Indien dus dit wetsontwerp ongewij zigd tot wet wordt verheven, zal door deze wet de Ncderlandschc regeering straks honderden ernstige burgers van ons land noodzaken tot een ongehoor zaamheid, die zij zclven diep betreuren. Dan zal do Nederlandsclie regeering zelve gedwongen worden, tal van man nen en vrouwen in de gevangenis te werpen of boete op te leggen, die geen ander „misdrijf" hebben begaan, dan dat zij op de wijze, die hun geloof en geweten hun voorschrijven, trouw wil len blijven aan hun Heer en Heiland, Jezus Christus, in wiens dienst zij weten Ie staan. Redenen waarom het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" zich genoopt voelt, met den meesten nadruk U te wijzen op de moreele gevaren aan de aanneming van dit wetsontwerp ver bonden, en U deze aanneming ten sterkste te ontraden. LOONSVERLAGING BIJ DE ETNA BREDA, 10 Dec. De R.K., Chr. en Ned. Metaalbewerkersbondcn hebben aan de directie van N.V. Ijzergieterij en emailleerfabrieken de Etna te Bre da een ultimatum gesteld waarin wordt medegedeeld dat wanneer de door de directie aangekondigde loonsverlaging van 10% niet voor 16 Dec. a.s. wordt ingetrokken op dien datum de staking, omvattende ongeveer 200 arbeiders zal worden afgekondigd. De directie is niet bereid op dezen eisch in te gaan. Do arbeiders-organisaties verwachten even wel een oplossing door het optreden van den riikshemiddelaar. Een gebouw waarin men zal kunnen schaatsen, paard# rijden, zwemmen en wielrijdenl AMSAERDAM, 10 Deo. Het wissel vallige klimaat heeft het bestuur van de Sportfondsen-Kunstijsbaan ook dit jaar doen gevoelen, dat het voor een regelmatig gebruik van de baan wen- sclielijk zou zijn, deze te overkappen. De piannen, die hiertoe verleden jaar bestonden, hebben, naar wij vernemen, ihans een vasteren vorm aangenomen Het bestuur stelt zich n.l. voor een groote sporthal te stichten, waarin naast de kunstijsbaan een wielerbaan zal wor den gebouwd. De mogelijkheid blijft voorts bestaan om des zomers het ge heel als een zwem- en zonnebad in te richten. De wielerbaan, die in deze sporthal zal komen te liggen, zal 200 M. lang zijn. Zij wordt gebouwd geheel volgens het model van de baan, die onlangs te Dort mund is geopend en die, zooals bekend is, beschouwd wordt als een van de snelste banen van Europa. De mogelijk heid bestaat om op deze baan wedstrij den achter motoren te houden. Er be staan ook plannen om in de sporthal een Zesdaagschen Wielerwedstrijd te organ iseeren. Het bestuur van de N.V. Sportfondsen- Kunstijsbaan is reeds in contact getre den met een groep personen uit wieler sportkringen, die zich met de exploitatie van de wielerbaan zal belasten. Wij ver nemen nog voorts, dat er reeds een licentie van de Nederlandsche Wielren Unie voor het bouwen van de wieler baan is verkregen. Do wielerbaan wordt op een derge lijke wijze gebouwd, dat zij uit de sport hal kan worden genomen, waardoor een prachtige ruimte vrijkomt voor een con cours hippique in de wintermaanden, een groote bijeenkomst e.d. In de zomermaanden zal, zooals wij reeds mededeelden, het mogelijk blijven zijn van het complex een zwem- en zonnebad in te richten, waarbij het dak dan geheel weggereden kan worden, een systeem, zooals dat bij meerdere sport- fondsenbaden in ons land met groot succes is toegepast. SCHOOL AFGEBRAND APPELSCHA, 10 Dec. In den afge- loopen nacht is te Appelscha-Beneden de openbare Lagere school, die zeven lo kalen bevatte, tot den grond toe afge brand. Om half twee werd de hoofdonderwij zer der school, de heer Lugtmeier, wiens woning tegen de school is aangebouwd, wakker door het geluid van brekende ruiten. Toen hij naar buiten keek, zag hij dat het schoolgebouw reeds in lichte laaie stond. De brandweer van Ooster- woldc en Appelscha werden gealar meerd, maar konden tegen den vuur gloed niets uitrichten. Zij konden slechts voorkomen, dat het vuur over sloeg naar een boerderij, die zich in de buurt van de school bevindt en waar de wind juist naar toe waaide. Ook de woning van den hoofdonder wijzer bleef gespaard. De inboedel werd echter geheel een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Wol staat het vast, dat de brand ont staan is in een lokaal, waarin gister avond een landbouwcursus gegeven werd. Verzekering dekt de schade. VEERSTRAAT 50. Tel. 6819 HILVERSUM. De brief van de Amst. Tooneels vereeniging aan Dr. de Vlugt AMSTERDAM. 11 Dec. De hceren A. van Dalsum en A. Defresne hebben zooals in ons avondblad van Dins dag reeds gemeld besloten geen ver dere vertooningen te geven van „De Beul". De brief, die zii aan den burgemeester zonden luidde als volgt: Edelachtbare Heer. De directie der N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging stelt er prijs op UEA. te verklaren, dat zij ondanks de zeer duidelijke en nadrukkelijke ver zekering van UEA. dat er Uwerzijds uit hoofde van beweerde godslasterin gen geen verbodsbepalingen ten aan zien van openbare opvoeringen van „De Beul" van P. Lagerkwist te verwach ten ziin toch de oorspronkelijke ge projecteerde openbare voorstellingen van dit stuk niet spelen zal, en wel om de volgende motieven: 1. De directie acht zulks de eenig juiste geste tegenover UEA. als hoogste magistraat van Amsterdam, gezien de onredelijke aantijgingen, die UEA. in deze aangelegenheid hebt moeten on dervinden. 2. De directie wil en kan op geener lei wijze mede verantwoordelijk zijn voor gebeurtelijkheden. zoowel in als buiten dep Stadsschouwburg, die met tooneelspeelkunst niets te maken heb ben. 3. De directie begeert geen entree gelden te ontvangen, die gestort zullen worden uit anderen hoofde dan om eene verzorgde en artistiek verantwoor de voorstelling bij te wonen. 4. Wij, de directie der N.V. Amster damsche Tooneelvereeniging, mcenen dat de betuiging eener humanitaire waarheid mede de taak dqf tooneels is. Het tooneelstuk „De Beul" doet zulks in Christelijk pacifistischcn vorm Het stuk richt zich in de eerste plaats tegen de geweldpsychose, die de hu mane waarde van onze cultuur hoe langer hoe meer bedreigt. Dat in het stuk de antithese: Christelijke begin selen contra geweld gesteld wordt, is voor ieder weldenkend mensch een be wijs. dat er geen godslasteringen in voor kunnen komen. De opvoering van een godslasterend stuk is nooit van ons té verwachten. Over de bedoeling van het stuk heen wordt, thans een politieke strijd gestre den met een inzet, die niets meer met die bedoeling te maken heeft. Deels door misvatting ter goeder trouw, deels door onwetendheid, maar het meest door leugens is aldus de publieke mee ning tegenover dit stuk vergiftigd en ziin wij belasterd op eene wijze, waar voor wij geen bijvoeglijke naamwoor den kennen. Deze vergiftiging èn deze laster heeft zulke vormen aangenomen, dat de be tuiging der bovenbedoelde humanitaire waarheid, die der vredesgedachte, niet meer gezien wordt. Alleen reeds uit hoofde van die omstandigheid is ver dere openbare opvoering van het stuk doelloos. Wij veroorloven ons van dit schrij ven afschrift te zenden aan alle Neder landsche dagbladen. Wij teekenen met verschuldigden eerbied. w.g. A. van Dalsum A. Defresne. ROYEMENT VAN MR DUIJS ALS LID VAN DE S.D.A.P. Het Handelsblad meldt: In antwoord op onze vraag aan mr Duijs of hij bij den partijraad der S.D.A.P. in beroep zal gaan van het royementsbesluit van het partijbestuur, deelde hij ons mede, dat hij dit niet zal doen. Als reden gaf mr. Duijs hiervoor aan, dat hij dan bij hetzelfde college te recht zou komen, dat indertijd, teza men met het partijbestuur het rapport der commissie-Bonger in den doofpot stopte teneinde de partijgenooten irr den lande van de feiten onkundig te houden. TWEEDE KAMER BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN Belangstelling van vele pacifisti# sche dames op de tribune Aan de orde is stemming over de rao- tic-Drees tot het nemen naast maatre gelen ten opzichte van woningwetwo ningen en aanbouw van goedkoopo wo ningen, van wettelijke maatregelen tot verlaging van huur van woningen in particulier eigendom. De heer Drees betoogt, dat deze aangelegenheidurgent is. doch in ver band met het vaste lasten-ontwerp, trekt spr. de motie in. Verschillende kleine wetsontwerpen worden z.h.st. aangenomen, o.m. betref fende contingcntcering, als ook do be grootingen der staatsmijnen in Limburg en het staats-visscherij en havenbedrijf te IJmuiden voor 1936. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart voor 1930. De heer Sneevliet komt op tegen het betoog van den heer Engels om in dustrieën over te brengen naar hot plat teland, waar immers de nood niet min der erg is dan in de stad. De heer Wendelaar bepleit dc wcnschelijkheid van vrij ruilverkeer, in do eerste plaats in het belang van den consument. Spr. bepleit verdere maatregelen voor den ernstigen toestand van de Neder landsche havensteden, inzonderheid Rotterdam. Dit is een nationaal belang. Snr. wil ruimere contingonteering van grondstoffen voor dc confectle-industrie. Dc heer IJzerman vraagt dat de Duitsche dumping onzer kunstzijde- industrie zal worden tegengegaan. De heer v. d. Bilt verklaart, dat de binnenschipper!! vol vertrouwen is in dezen minister. Minister G c 1 i s s e n verdedigt de splitsing van het departement van eco nomische zaken. De economische poli tiek is kabinet-politiek. De vergadering wordt des avonds 8 uur heropend. (Voorzitter de heer W. H. Vliegen.) Aan de orde is het wets ontwerp Bescherming van de bevol king tegen nachtaanvallen. De nlgemeene beschouwingen worden geopend. De heer van der Heide (S.D.A.P.) kan zich met opzet en werking van het ontwerp vereenigen. De heer T i 1 a n u s (Chr. Hist.) be spreekt enkele ingekomen adressen te gen het wetsontwerp (o.a. van den Na tionale» Vrouwen Vredcsbond, waar van op de tribunes vele leden aanwe zig zijn), welke volgens spreker den indruk maken van werkelijkheid, sen timentaliteit en. gebrek aan werkelijk heidsbesef. Het wetsontwerp acht spre ker con eerste stap in de beoogde richting. De heer Kooyman (V.D.) zegt, ge wetensbezwaren zeer zwaar te tellen. Art. 11 legt ieder den plicht op, aan den oproep des burgemeesters gevolg te geven, doch het zegt niet, dat de burgemeesters verplicht zijn aan ieder medewerking te vragen. Het artikel kan dus wellicht ruim worden toege past. Geen der leden van sprekers frac tie heeft bezwaar tegen het wetsont werp. De lieer van Houten (C.D.U.) vreest van het wetsontwerp verster king van de oorlogsgedachte. Het kan geen baat brengen in tijd van nood en strekt slechts ten bate van gasmas kersleveranciers (op de tribunes klin ken teekenen van goedkeuring, waar tegen de voorzitter waarschuwt). Spr. komt op voor hen, die tegen de rege ling principieele bezwaren hebben (de heer Tilanus: U wilt de inenschen dus onbeschermd laten) en zegt tegen het wetsontwerp te zijn. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) be strijdt den heer v. d. Heide en betoogt dat in deze liet belang van de bezit tende klasse in het geding is. Dc lieer A m e 1 i n k (A.R.) zegt, dat reed3 veel eerder een regeling had be- hooren te worden gemaakt en spr. komt op tegen de voorstelling, als zou den de luchtafweerocfeningen mili taire propaganda beteekenen. De heer Wendelaar (V.B.) brengt de regecring dank voor haar initiatief. De heer W ij n k o o p (C.P.H.) is be reid in dezen ernstigen tijd het wets ontwerp te steunen, hoewel spr. be zwaren heeft. De minister van binnenlandsche zaken, mr. do Wilde, betoogt, dat be scherming der burgerbevolking be hoort tot de primaire taak der over heid. Het wetsontwerp wil de luchtbe scherming voor de geheele bevolking doen gelden. Systematische voorlichting is noodig. Omtrent dc uit het wetsvoorstel voortvloeiende kosten kan do minister nog niets mcdodeelen. De geheele ma terie betreft burgerlijke instanties. Spr. bestrijdt den heer van Houten, die zei, dat liet ontwerp een valsche gerust heid brengt. Omtrent de gewetensbe zwaren zegt spr., dat hij zich die in dit verband niet kan voorstellen. Ook kan spr. niet begrijpen hoe men in do af- weermaatregclen een poging kan zien een weerzin tegen luchtaanvallen te verminderen. Het is juist spr.'s bedoe ling de afschaffing tegen het luchtwa- pen te vergrooten. Na eenige. replieken werden de al gemeens beschouwingen gesloten en de stemming over liet wetsontwerp wordt bepaald op hedenmiddag 1 uur. UTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 Ernstig gewond naar het Gasthuis gebracht AMSTERDAM, 10 December. Een ernstig ongeluk had vanavond om streeks kwart voor zes plaats in het per ceel Maarten Harpertsz Trompstraat 2 op de tweede etage. Daar woont de 72-jarige W. Mus; de oude man, die alleen leeft was ziek en bedlegerig. Op genoemd tijdstip wilde hij even opstaan en hij stootte daarbij tegen een brandende petroleumkachel, welke om viel. Onmiddellijk vatten de kleeren van den ouden man vlam. In zijn angst liep hij naar het raam en gelukkig merkten voorbijgangers het ongeluk op. Zij bedachten zich geen oogenblik, snel den de trap op en trapten de deur van de kamer in. Terstond wisten zij het vuur te dooven. Intusschen waren ook andere bewoners van het perceel toe gesneld. De oude man bleek ernstige brandwonden over het geheele lichaam te hebben ongeloopen. Hij is door den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, behoefde geen water te ge ven, doch kon met enkele emmers wa ter de nog smeulende vloerbedekking blusschen. Opvarenden wisten den wal te bereiken COLIJNSPLAAT, 1 Dec. Ongeveer 100 M. van de haven van Colijnsplaat is hedenmiddag ongeveer 1 uur door den Noord-Ooster storm volgeloopen en gezonken, het met grint geladen motor schip „Pieternella", Dordrecht, schipper van den Adel. Een in de haven liggend motorschip „Jan Pieter", schipper Klein uit Den Helder, voer uit om te trachten de bei de opvarenden, de schipper en diens broer, te redden. Door de hevige zeeën werd echter dit motorschip tegen de dijkgloeiing gesla gen. De opvarenden van do „Pieternel la" hebben zwemmende den wal weten te bereiken. Het motorschip „Jan Pieter" is later met, behulp van de ingezetenen van Colijnsplaat door middel van een lijn vlot gesleept. De opvarenden van de „Pieternella" zijn in hotel Zcelandia on dergebracht. Smokkelaars aangehouden OSSENDRECHT, 10 Dec. Gister- avond te omstreeks kwart over negen gaven aan de grens te Ossendrecht sur- veiileerende rijksambtenaren 'n Zeeuw sche auto, komende uit de richting Sanlvliet in België, die bij het grens- kantoor den weg naar Ossendrecht wil de inslaan, een teeken tot stoppen. De bestuurder reed echter door, waarbij de ambtenaren de auto eenige schoten na zonden. Deze troffen waarschijnlijk geen doel, maar het had toch tot resul taat, dat de bestuurder de bocht, die hij inreed, te kort nam, met het gevolg, dat hij in een sloot terecht kwam. On middellijk snelden de ambtenaren toe met twee marechaussees, die eveneens ter plaatse waren, en arresteerden de twee inzittenden, die afkomstig bloken te zijn uit 's Heerenhoek. Tevens werd de auto en een lading van 500 Kg. suiker, die frauduleus werd vervoerd, in beslag genomen. De beide smokkelaars werden in de mare chausseekazerne te Ossendrecht opge sloten. EERSTE KAMER Vergadering van Dinsdag. De vergadering wordt des avonds te half negen uur geopend» (Voorzitter mr. Baron W. L. de Vos van Steenwijk). Aan dc orde is de behandeling van de volgende wetsontwerpen: Bestendiging voor 1936 van de tijde lijke opcenten op de invoerrechten in Ned. Indië, goedkeuring van twee be sluiten van den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indië tot wijziging en aanvul ling van afd. III van de begrooting van Ned.-Indiö 1935; wijziging van de lucht vaartwet. De ontwerpen worden zonder stem ming aangenomen. Aan de orde is de benoeming van een commies-griffier. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 24 op mr. J. van Andel Gzn., die dus benoemd wordt ver klaard. De vergadering gaat in de afdeel in- gen. DE AMSTERDAMSCHE LOONVOOR- DRACHT AMSTERDAM, 10 Dec. In het ge meenteblad is thans opgenomen het Kon. besluit, waarin de raad wordt aangemaand binnen een termijn vnn drie maanden de voordrachten betref fende de loons- en salarisverlagingen van liet gemecntcpersoneel. die op 29 November werden verworpen, vast te stellen. Zijn opvolgers op de lijst zijn geen lid meer van Nationaal Herstel Naar aanleiding van de bekende kwestie in het Verbond voor Nationaal Herstel wordt medegedeeld, dat de bei de candidaten die achtereenvolgens aan de beurt zouden zijn om eventueel mr. Westerman als lid van de Tweede Kamer op te volgen, prof. mr. Eige- man en de heer W. P. Hillen, geen lid meer zijn van Nationaal Herstel. De situatie is dus deze dat in 1933 gekozen werd generaal Snijders, die echter niet de bedoeling had als Ka merlid zitting te nemen, dat diens op volger mr. Westerman door het Ver bond verloochend is en dat nummer 3 en 4 door het Verbond niet als Kamer lid gewcnscht geacht kunnen worden, daargelaten of zij zitting zouden wil len nemen voor een partij waarvoor zij bedankt hebben. Nummer 5 op de lijst is de heer B. J. Gelder te Amsterdam. In dit verband verdient ook vermelding dat de laatste candidaat op de lijst, de heer M. A. Henny, thans lid van de N.S.B. en re dacteur van het Haagsche orgaan van deze partij is. Herdenking van het 270#jarig bestaan ROTTERDAM, 10 Dec. Vanmorgen heeft op de binnenplaats van de ma.i- nierskazerne hier ter stede een korte plechtigheid plaats gehad ter herden king van het 270-jarig bestaan van het corps. De troep stond- opgesteld, ook het vaandel was daarbij ingedeeld. Na het gebruikelijk ceremonieel hield de chef van het corps mariniers Kolonel Dor- x-en een korte rede. Hij deelde mede, dat tot zijn groot leedwozen het défilé, dat hedenmorgen te Den Haag voor de Ko ningin zou worden gehouden, niét kon dooi-gaan in vei'band met een lichte hoofdverkoudheid van Hare Majesteit Na de rede van den kolonel maakte de troep mariniers een marsch door de stad. Vanavond is in de Groote Doelenzaal tor gelegenheid van het 270-jarig be staan van liet korps mariniers een her denkingsfeest gegeven. Tul van mili taire en burgerlijke autoriteiten, de meesten van hun dames vergezeld, ga ven blijk van hun belangstelling. Ge heel het korps was dezen avond aan wezig. Onder de hooge gasten bevond zich o.a. vice-admiraal de Graaff en schout bij nacht Kruys. Bij den aan vang vun den feestavond heeft kolonel C. J. O. Dorren, chef van het korps mariniers, een welkomstwoord gespro ken. Daarna werden vele gelukstele grammen voorgelezen, waaronder een van generaal Snijders en een van mi nister Deckers. De burgemeester van Rotterdam mr. Dróogiecver Fortuvn woonde een deel van den avond bij. Op het tooncel werd een afwisselend programma vertoond dat door de ma riniers zelf werd verzorgd. Onder an dere werden, gymnastiekoefeningen en schermocfeningen vertoond. De avond eindigde in een gezellig bal. WIJZIGING BEGROOTING VOOR SOCIALE ZAKEN VOOR 1934 's GRAVENHAGE. Ingediend is een wotsontworp tot, wijziging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1934, waarbij liet eindcijfer wordt verminderd met 1.755.487.—. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van bet feit, dat op den post „Extra-subsi die aan liet Nationaal Crisis Comité voor bijzonderen B-steun voor éénmaal aan wcrkloozen, gedurende den win ter 1934/35 zoomede verhooging vnn den gebruikelijken Kersttoeslag" een bedrag van 1780.492,— ongebruikt bleef, voornamelijk doordat met de be schikbaarstelling van den verhoogden B-steun eerst in het voorjaar van 1935 kon worden begonnen. Het ligt in de bedoeling de overge bleven gelden te bestemmen voor ver hooging van bijzonderen B-steun voor éénmaal toe te kennen aan werkloozcn gedurende den winter 1935/36, waar voor een suppletoïre verhooging van hoofdstuk XA der Rijksbegrooting voor 1935 binnenkort, zal worden ingediend. DOODEHAND-BELASTING 's GRAVENHAGE. Een wetsont werp is ingediend tot wijziging van de beperking van den scbuldenaftreb voor de belasting van de doodc hand. De toelichting zegt, dat do bestaande bepaling van cumulatie van schulden- aftrek en vrijstelling tegen te gaan. in haar eenvoud tot onbillijkheden heeft geleid. Niet zelden beperkt zij de mo gelijkheid van schuldenaftrek in ster kere mate dan door den samenhang van vrijstelling en aftrek wordt gevor derd. Dit wetsontwerp nu brengt een nieuwe technische wijziging, waardoor de werking der wet wordt, verzacht. Aan do memorie is als bijlage een afzonderlijke nota toegevoegd, welke door middel van een voorbeeld de ver zachtende werking van de wetswijzi ging verduidelijkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6