Japansch zakenman over Indië GOEDE KIJK OP DE ZAAK Visscherijbedrijf te IJmuiden Volkenbond en Vrede DE ONTSLAGEN BIJ DE K.H.L. Vijf van Gogh's naar Indië PAUL BOURGET f NIEUW ONTDEKTE FRANS HALS Steun aan kleine boeren 3e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 Geen hoop op een op* stand op Java Onder liet eenigsain.s sensationeele opschrift ..Geen hoop op opstand op Java", ontleent het Ale. Ind. Dbl. de PreartcerlKMle aan de Japan Chronicle oen interessant verslag over de tus schen Ned .-Indië en Japan hangende kwesties óp srhcepvntirt- en handels gebied. waant it een heel wat heler he er ii non van de situatie blijkt, dan een deel der Jnpansche tiers gewoonlijk doet vermoeden Een schikking van de verdeeldheid •lii mei NederlandRCli-Indiê op handels gebied bestaat, moet worden gezocht, door geven en nemen, aldus verklaar de. volirens genoemd blad. de heer Okano. voorzitter van de Jnpansche ..Sunday Goods" importeurs-associatie on Java. tijdens een lange redevoering, die hii hield voor ongeveer '200 znken- nienschen in de ..Industriekamer" te Osaka op 7 November. Er ziin Japanners, aldus de heer Okano. die denken, dat een stopzetten van den verkoon van Japansche goederen in Indië (van Janansche zijde Red.! aanleiding zou geven tot een opstand van W) milliocn Inlanders, daar dit een bedreiging zou beteekenen van hun dagelijksch levensonderhoud. Dit geloof, aldus gaat de heer Okano voort, berust op een schromelijk mis verstand. De Inlanders zullen trachten hun levensstandaard Ie verlagen om aan de situatie het hoofd te bieden. De bovcot zal daarentegen alleen kunnen dienen tot liet stiniuleeren van een eigen industrie. De lieer Okano beschreef in details de positie van de Janansche handela ren op Java on legde er den nadruk op. dat het noodzakelijk was terstond de handelsbesprekingen met het Ne- dertandsch-Indische gouvernement weer ou te nemen. Indien hervatting daar van onmogelijk zal zijn tegelijkertijd niet de besprekingen op scheepvaart gebied. moet m°n toch van Janansche zijde de toezegging zien los te krijgen, dat men de handelsbesprekingen ter stond zal doen volgen op een oplossing der scheepvaart kwestie. De volgende belangrijke punten wer den door den heer Okano aangevoerd: 1. Dc Nederland-Indische partij is thans verzoeningsgezind. De heer Hart heeft informeel medegedeeld, dat de Java—China—Japan Lijn genoegen zal nemen met 33.3 pet. der vrachten, onder voorwaarde, dat Japan geen be dreiging voor de kustvaart dier lijn op China zal vormen. Overeenstemming zou derhalve door wederziidsche tegc moet komingen kunnen worden bereikt. 2. Ook al verlaagt Japan den prijs zijner goederen, dan'zal dat toch geen toenemen van het zaken doen tenge volge hebben. Het beste wat men kan doen is de prijzen een weinig te ver- hoogen en de extra winst tc gebruiken om dm invoer aan te moedigen. 3. Het zal vrijwel onmogelijk voor Japan ziin om het Ncderlandsch-Indi- sche gouvernement te vragen de eon- tingenteeringsregoling die momenteel 56 artikelen omvat, in te trekken. Het eeniee middel is. te vragen om specia le consideratie bii de toenassine dier regeling. Japan moet trachten gedaan te krijgen dat het Ncderlandsch-Indi- sehe gouvernement de bepalingen niet tot andere artikelen uitstrekt. I» Hoewel het gouvernement te Batavia heeft uitgelegd, dat de bepa lingen op dc beperkingen van den vrèemdelingenarheid niet alleen tegen Jannn zijn gericht, is het voor Japan noodzakelijk, de toezegging te verkrij gen voor een speciale behandeling voor de Jnnanners. 5. Er is een langzame toeneming in Inheemsche niiverhei Istakken. zooals gebreide goederen, sarongs, porcelein on rnhberartikelen. Do Japansche ex porteurs moeten krachtige eilden vor men. om daardoor hun positie te con- solideeren. 6. De Jnva-suikerindustrie is er slecht aan toe en een verhooging van Japans aanknopen zal haar toekomsti- ge handelshesm-ekingen zeer verge makkelijken. ïn dit iaar kocht Janan 150.000 ton. De heer Okano zou willen. MARINEMUTATIES DEN HAAG, 27 December. Bij be schikking van den minister van Staat, minister van Defensie o.i. zijn dc vol gende verplaatsingen gelast: met 27 December 1935: de officier van den marmcstomnvnartdienst der le klasse A. Pezie. hij de Rijkswerf te Wil lemsoord; mei 1 Januari 1936: dc kapitein-luite nant ter zee A. C WAkerlIn, de luite nants ter zee der 1e klasse .1. B, Meijer, M. Schoo en W. M. de Vries, de luite nants ter zee der 2e klasse D. J. van Doorninck Azn.. D. Gestel, J A. M. v d. Brugh. A. P. Smilt en P. J van der Burgh, de luitenants ter zee der'3e klas-se F. J. Kroesen. ihr. \y. C. M. de Jonge van Ellemeet en F Steinmefz, de officier van den marinestoomvaart- dionst der Ie klasse T. Talhoo. dé offi cieren van den marinestoomvaartdienst der 2e klnsse H. Koster en J. E. R. Ros, dc officier van gezondheid der 2e klasse F- J. J luimhoolj. de officier van admi nistratie der 1e klnsse C. J. Grijseels. alh'n R.b. H.M Hertog Hendrik; met 1 Januari 1930: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse l« Kleiman, bij den onderzee- dienst t© Willemsoord: met 6 Januari 1936: de luitenant ter zee 1c klasse F. F. Walma v. d. Molen en de luitenant ter zee 2c klasse R. M. Grommel in, belden a.b. H.M. Hertog Hendrik: de officier van gezondheid der ?r klasse F J. Parlevllet, a.b. H.M Wachtschip te Willemsoord; met 10 Januari 1936- de luitenant ter ■/cr der 3e kindse R. W. baron van Lijnden ah HM. 7. 7. de luitenant ter zee der Or klasse I- A. R. J. van Ha mel, a.b. H.M. Z 8. dat dit werd verhoogd tot 200.000 ton. 7. Er bestaat een mogelijkheid, dat ou Javakatoen zal worden aangeplant, «•!i Japan zou daarin steun moeten ver- teenen door liet geven van technische faciliteiten of de toezegging een deel van hef product te zullen afnemen. Ten slotte zeide de heer Okano. rcje reerend aan ..het misverstand, dat hier en daar heerscht. namelijk dat Japan politiek ambities in Nederlandsch-lpr dië heeft", dat het voor Janan absoluut noodzakelijk is. dat het zulke vermoe dens zoo spoedig mogelijk wegneemt en bewijst, dm zijn eenige wensch Is de wederziidsche economische welvaart te bevorderen. De heer Okano legde er den nadruk op. dat het noodig is. dat de consulaire dienst op Java wordt versterkt. Daar wil aan de uitingen van dé jtngoisfische" pers in Janan af en toe aandacht besteden is zeker de moeite waard, dat wij tevens aandacht schen ken aan de opvattingen van een nuch ter Japansch zakenman, die Indië kent. HET BACONCONTRACT Zal nog na 1 Januari door* loopen, evenwel niet ongewijzigd In verband met de verschillende berichten, welke over een nieuw bacon contract worden verspreid, hebben wij omtrent den tuisten stand, van zaken nadere inlichtingen ingewonnen. Van bevoegde ziide heeft men ons het vol gende medegedeeld: De export van bacon is voor de var kenshouders in Nederland van de grootste heteek.enis. Zonder steun is deze export niet in stand te houden. Het haeoncontract was de organisatori sche vorm. waarin de steun werd ver leend De Minister van Landbouw en Vis- seherii heeft kort eeleden het bacon- controct opgezegd. Het is de bedoeling om te komen tot een heel anderen vórm van steiinverleening, zonder ha eoncontract. Op dit oog.cnblik heeft het College van Rcgeeringscommissn- rissen oen plan in behandeling, waar door de particuliere organisaties bii het opkoopen. slachten en exportecren der varkens op ruime wijze zouden worden ingeschakeld. Het bedrijfsleven zal dan optreden, met steun en onder controle van de Overheid. Uiteraard is de uitvoering van een dergelijk plan tiidroovend. mede om dat. met de bij den export belangheb bende groepen tal vanbesprekingen moeten woratm gevoerd. Daar het be staande haeoncontract 1 Januari -af loopt en er in ieder geval een regeling moet ziin. heeft de Minister van Land bouw en Yisscherij daarom besloten het haeoncontract nog na 1 Januari te laten doorloopcn. evenwel niet onge wijzigd. De Veohouderii-Centrale onder handelt op dit QOgenblik met. de bacon fabrikanten om te komen tot die ver anderingen in het bestaande bacon- contract. waarvan de noodzakelijkheid is gebleken. Het resultaat van deze onderhandelingen zal aan den Minis ter worden voorgelegd, opdat deze dan ziin beslissing kan nemen. Mochten de veranderingen nas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zii met terug werkende kracht van dien datum af ecldcn. Er wo'rdt overwogen een sloopingspremie uit te loven Opruimen van oude schepen In den loop der laatste jaren 'zijn her haaldelijk belangrijke rapporten uitge bracht om tot sanccrmg van het vis scherij bed rij J te IJ muiden tc komen. In deze rapporten o.a. van de Commissie Rijkens en van de Rijkscommissie voor werkverruiming werden een groot aan tal voorstellen gedaan met het doel de verbetering van liet productieapparaat en dc verruiming der distributieniogo- lijkhcid te bevorderen. Daar het be zwaarlijk is teveel verstrekkende maat regelen tegelijk te nemen, is getracht langs geleidelijken weg op te treden. Begonnen werd van ieder schip, dat aan de visscherij wenscht deel te ne men, een uitvaartcertificaat tc vragen. Op dez.e wijze heeft men het in de hand den. aanvoer van visch in de toekomst tot een zoodanige hoeveelheid te beper ken. als de markt kan opnemen en noodlottige prijsdaling te voorkomen. Intusschen waren daarmede niet op geruimd de oude schepen, die te IJmui den al jaren in de havens liggen te roesten, maar steeds een ernstige be dreiging vormen voor blijvend econo misch herstel. Zoodra immers de prij zen van visch wat oploopcn, kunnen deze oude schepen weer in de vaart worden gebracht» waardoor de ingetre den prijsverbetering weder zou verdwij nen. Het is niet- te venvachten, dat zoolang deze toestand duurt nieuw kapitaal zich gemakkelijk voor IJmui den zal interesseeren, waardoor de vis- schersvloot steeds moet verouderen. Ten einde den prikkel tot het oprui men van deze oude schepen te bevor deren, wordt naar wij van bevoegde zijde vernemen thans overwogen een sloopingspremie te geven, waardoor de marge tusschen het bedrag, dat de ree der vraagt en dat de slooper wil geven in een aantal gevallen zal kunnen wor den overbrugd. De zaak is bij het Werk funds in onderzoek. Intusschen zullen belanghebbenden goed doen om ten aanzien van de financieels moeilijkhe den, die hier wellicht zullen worden geboden, .geen overdreven verwachtin gen te koestèren. De premie zal onder alle omstandig heden slechts 'n zeer bescheiden bedrag uitmaken, zoodat de reeders, die reeds thans een eenigszins aannemelijk bod voor een oud schip ontvangen, ter voor koming van teleurstelling goed zullen doen dit tè'è'anvaörden. Hiervoor is te meer aanleiding omdat de kans wel haast uitgesloten moet worden geacht, dat de schepen, waardoor een sloopings premie mógelijk- is geweest, in de toe komst ooit nog eens een uitvaartcerti ficaat zullen verkrijgen. Deze schepen zullen dus nooit meer aan de vaart kunnen deelnemen, zoodat de reeders goed zullen doen verkoop te bevorderen. RICHTPRIJS TARWE Ten einde den steun, welke uit liet I-andbouwtrisisfonds op de verschil lende landbouwcrisisproducten wordt pegeven. meer naar evenredigheid te verdeden, heeft de Minister van Land bouw en Visscherij besloten den richt prijs voor de tarwe, welke voor den oopst van dit jaar 10.bedroeg, voor den a.s. oogst tot f 9.te ver lagen. Resolutie inzake het Itali» aanseh*Abessijnsche conflict Het Dagelijksch Bestuur van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in zijn laatstgenoemde vergade ring een resolutie aangenomen van den onderslaandcn inhoud: Het Dagelijksch Bestuur van de „Ver eeniglng voor Volkenbond en Vrede" in aanmerking nemende, dat krachtens de bepalingen van liet Grondverdrag dc leden van den Volkenbond niet slechts de verplichting hebben op zich-'geno men om sanctiemaatregelen toe'te pas sen, teneinde daden van agressie te be ëindigen, doch ook om de territoriale integriteit en de bestaande politieke on afhankelijkheid van al!" leden van den Bond te eerbiedigen en tc handha ven tegen eiken buitcnlandschcn aan val vaststellende, dat dc voorstellen tot het beëindigen van het conflict tus schen Abessinië en Italië, gelijk opge maakt door de ministers Laval en Hoare, duidelijk brengen een oplossing, die voor Italië kennelijk voordceliger is dan die, welke voor den aanval door het Comité yan Vijf uit den Raad werd voorgelegd, zoodat zij bij volledige aan vaarding zouden gaan gelijken op een premie voor den aanvaller en een on- gewenscht precedent zouden scheppen; spreekt er zijn groote voldoening over uit, dat het ernstige gevaar, waarmede een oogenhlik de Volkenbond in begin sel en doel werd l>edrcigd, is afgewond, doordat de Raad deze voorstellen daad werkelijk heeft ter zijde gesteld; vertrouwt, dat de leden van den Bond de sanctie-politiek krachtig zullen voort zetten en in het algemeen vermeden zal worden alles wat het gezag van den Bond zou verminderen. Deze resolutie is van dc zijde der Ver- eeniging ter kennisname toegezonden aan den secretaris-Generaal van don Volkenbond en den voorzitter van de Sancticcommissie te Genève, aan den minister van Buitenlandschc Zaken te 's-Gravenhage, aan de Union de? Vol- kenbondsverccnigingen en de voor naamste daartoe behoorende organisa ties. OPBRENGST HEFFING SCHAPEN EN SCHAPENVLEESCH Dc minister van handel, nijverheid en scheepvaart verzoekt dengenen, die iueenen alsnog aanspraak te kunnen maken op een uitkeering uit de galden welke uit de opbrengst een extra hef fing op den uitvoer in levende schapen en vcrsch schapenvleesch over 1933 en 1934 beschikbaar zijn gesteld, zich vóór 15 Jan. 1936 te wenden tot bet vleesch- exportbureau te Nijmegen Lange Burcht straat 39. Deze uitkeering bedraagt 1 voor elk lam, dat, blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie in het bezit werd bevonden van diegenen, die toen het houden van schapen als lioofd- of nevenbedrijf uitoefenden. Dc gelegen heid tot het indienen van aanvragen c-m een uitkeering als bovenbedoeld zal op 15 Jan. 1936 worden gesloten. ONGELUK IN MIJNGANG KERKRADF,. 27 December. In de Domaniale Miin te Kerkrade ontspoor de hedenmiddag ongeveer te half drie een frein. die mijnwerkers vervoerde van hun werkpost naar de schacht. Een der wagens sloeg om en de gehuw de mijnwerker J. van Laarhoven werd bekneld tusschen den wagen en de steenwand. Hii was op slag dood. De actie der vrouwen AMSTERDAM. 27 Dec. Hedenmor gen vond de conferentie plaats, wel ke Maandag i.l. door den heer M. H. de Beaufort, directeur van den Konink lijken Hollandsclien Llovd, was toege zegd aan de vrouwendelegatie, be noemd 'in de vergadering van de ont slagenen met hun vrouwen, welke ver gadering door het Vrouwencomité was belegd. Om half elf waren de dames en de ontslagenen in het Llovds Koffiehuis bïieoneckomcn. Toen om elf uur de vroinvendelcgntie zich. onder begeleiding van dc verga dering-bezoekers, naar het kantoorge bouw begaf, werd zii tegengehouden door de daar aanwezige, zeer sterke Politiemacht, waarbii ook motorpolitie was. De agenten kregen cehter geen enkele aanleiding om op te treden. Door een brigadier van politie werd de delegatie voor het hek begroet met de mededeciine. dat de heer De Beaufort slechts drie dames wenschte te ont vangen. Tevoren had de vergadering besloten de delegatie desnoods tot vijf vrouwen te beperken en voor dit vijf tal werd thans toegang geöischt, aan welken eisch voldaan werd. In het onderhoud met den heer De Beaufort, trachtfe deze laatste de pun ten. welke in den „onon brief" aan zijn adres, waren behandeld, te weerleggen in een financieel technisch betoog. Zonder hierop in te gaan. bleef de de legatie zich on het standpunt stellen, dat. welke de motieven de lieer De Beaufort, ook mocht aanvoeren, dc zaak waarom het voor haar werkelijk gaat. eenvoudig deze is. dat de thans in nood verkeerende gezinnen na een zóó langdurig dienstverband, meer dan ooit aanspraak blijven maken op hun recht on uitkeering en on uitbetaling van het snaar- en pensioenfonds, zoo nis reeds vnnnf het begin door dc ont slagenen geöischt is. De presidente van het. Vrouwencomi té stélde den heer De Beaufort ermede in kennis, dat de actie tot Dinsdag 31 December a.s. zal rusten, doch dat bij niet-vcrvullïngvan deze redelijke eischen. het vrouwencomité tezamen met de personeelscommissie de actie naar buiten, versterkt zal voortzetten. EERSTE KAMER De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Maandag 30 December des middags half twee ter behandeling van een aan tal kleine wetsontwerpen. De voorzitter zal aan de Centrale af- deeling voorstellen, onmiddellijk na deze vergadering in de afdcelingen Ie doen onderzoeken het wetsontwerp hou dende bijzondere maatregelen ter voor koming van opvordering onder bepaal de omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg, waarvan hypotheek op onroerend goed is bedongen, en ter voorkoming van benatoire beslagen. LEEUWARDER BOTERNOTEERING De commissienoteering voor Neder- landsclie boter is heden vastgesteld op 59 cent per K.G. CRISIS BOTERMERK De heffing op boter en de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 95 cent per K.G. (onv.) KUNST „WILLINK VAN COLLEN" Uitslag van den schil derswedstrijd Dinsdagmiddag werd in de zalen van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam dc uitslag van den wed strijd „Willink van Collen" bekend ge maakt. Prof. Huib Luns zei o.rn.: „Ook dit jaar werd vanwege het Willink van Ccllcnfonds een wedstrijd uitgeschreven en aan kunstenaars onder de 35 jaar ge vraagd een schilderij in olieverf, dat tot onderwerp heeft „de Zomer", terwijl het figuur overheerschend moet zijn. Woensdag 18 December kwam de ju ry. die bestond uit het bestuur der Maatschappij en de schilders W. v. d. Berg te 's-Gravenhage en Bart Peizel te Amsterdam, bijeen om de 37 werken, trie ingekomen waren, fe beoordeelen. Een prijs van 600. een premie van 400 én een accessit van 200 stonden ter beschikking. In een uitvoerig rapport heeft de jury liet neergeschreven, dat zij. na uitvoerige bespreking, met algeheele eenstemmigheid het bijzondere geval aanwezig achtte om prijs en premie niet toe le kennen. Maar de schilders van een zestal werken werden toch wel zóó talentvol geacht, dat het geheele ter beschikking gestelde bedrag van 1200 onder hen mocht worden ver deeld. De zes werken werden eveneens met algemeene stemmen in drie groepen verdeeld. Als voorzitter van het bestuur der Maatschappij on van de jury kan ik tot mijn genoegen mededeelen dat aan den schilder van het schilderij, ingezonden onder Motto „Oogst" een accessit werd toe gekend van 250. Motto «Zonncweelde" een accessit van f 250. Motto „I'Eté c'est ITIarmonie des Glioses'" een accessit van 250. Motto „Eindexamen" een accessit van f 175. Motto „Rispingc" een accessit van I 175. Motto „Otto" een accessit van f 100. Dc inzenders waren: ..Oogst" A. Leeflang 1e Rotterdam. ..Zonncweclde" C E. Graswinckel te Wapenveld. ..I'Eté etc." P. Landkroon te Amster dam. „Eindexamen" Han E. Hulsbergen te Amsterdam. „Rispinge" Cor Reisraa te Leeuwar den. „Otto" L. Boermeester te Amsterdam. Het bestuur van den Bataviaschen Kunstkring meldt dat met de jongste mail van den heer P. A. Regnault be richt is ontvangen over de definitieve samenstelling der nieuwe collectie voor het Schilderijenmuseum. Vijf en dertig stukken zijn afkomstig uit het bruik leen van Regnault aan liet Stedelijk Museum te Amsterdam, vijftien komen uit I.aren. Behalve de vier olieverfschil derijen van Vincent van Gogh afge staan door ir. van Gogh te Laren, heeft ook de firma Frans Buffa en Zonen een werk van Van Gogh voor Batavia bestemd n.l. een tcekening. Door de vriendelijke bemiddeling van den heer Regnault komt met dezelfde boot waarschijnlijk de „Christiaan Huy- gens" op 19 December voor den Bond een kleine collectie schilderijen mee van jonge Hollandsche schilders. Dit is een vcrkoopscollectie. die in alle Kunst kringen, die haar willen exposeeren, tentoongesteld kan worden. Voor deze verkoopscollectio hebben de schilders P. en M. Wiegman, Frits Klein. Per- mekc. Hordijk. Jan Wiegers, van Tiel, Menkes. Chabot en Gestel een dertig tal gouaches en schilderijen afgestaan, die alle te koop zullen zijn. Het Schilderijcnmnsemn zal met de nieuwe collectie Regnault in de twee de helft van Januari heropend worden in tegenwoordigheid van den eigenaar, die reeds op weg naar Indië is even eens op de „Christiaan Huygens". Ook de schilderijen der jonge Hollanders zullen spoedig in den Kunstkring to Batavia te zien zijn. CARL SCHURICHT Dc in ons land door dc Kurhaus-con- certen te Scheveningen zeer bekende di rigent Carl Schuricht, heeft in Januari de leiding van een reeks cohcerten te Athene en treedt in Februari te Boe dapest op in het kader der z.g. „mecs- terconcerten". Eerst brengt hij nog op 30 December te Berlijn voor de radio een uitvoering van Bruckner's Vijfde („Urfassung"). Het bekende lid van de Academie, Paul Rourget, die te Parijs is overleden, werd 2 September 1852 te Amiens ge boren. I-Iij is een voorman geweest van de richting in de Fransche letteren, die in het tijdvak van 1890 fot 1914 fel rea geerde tegen individualisme erf denio- ciatie. Zijn nationalistische werk be reidde in zekeren zin dat van Maurice Barrès voor, die hem in deze richting echter nog zou overtreffen. Alhoewel hij het geenszins kon vinden met zijn eigen tijd, was hij toch allerminst een reac- tionnair. Hij interesseerde zich integen deel fel voor de nieuwe zeden en voor de moderne inrichting van de maat schappij. Voor hem was de literatuur niet tc denken zonder sociale en politie ke belangstelling. Hij wilde met ieder hoek een bepaald belang dienen en dit maakt het verklaarbaar, dat vele van zijn romans al verouderd zijn, al blij ven Le Disciple en Le Démon de midi toch om verschillende redenen belang rijk. Balzac en Barbey d'AurevilJy be schouwde hij naast Taine als zijn mees ters. Als geloovig katholiek droomde hij van een verzoening tusschen het dog ma en de moderne resultaten van de wetenschap. Ilij legde steeds een hevige belangstelling voor do medische weten schap aan den dag zelf een beetje malade imaginaire en sprak al over Freud jaren vóór de overige letterkun digen. Als encyclopaedische natuur voelde hij zich in de eeuw van de spe cialisatie weinig meer thuis. Eenige psy chologische en politieke studies leggen \an zijn grondige veelzijdige belangstel ling getuigenis af. Hoewei vurig natio nalist, was hij toch ook een cosmo- poliet. een „Europeaan" voordat het woord in de mode kwam. Ongeveer 10 Doeken staan op zijn naam. Een welbesteed leven dus. GEBRANDSCHILDERD RAAM IN DE OUDE KERK TE DELFSHAVEN Het oude kerkje aan de Aclbrechtskolk is verrijkt met een gebrandschilderd raam, geschenk van een belangstellend lid der Hervormde Gem. en vervaardigd naar ontwerp van den schilder Jan Visser. Het tafereel stelt de aanbidding der Wijzen voor. Zaterdagmiddag is het raam door de kerkvoogden aanvaard, waarhij ds. S. H. J. Kames als vertegenwoordiger van Voor drie pond sterling gekocht Londen, zoo schrijft de N.R.Ct., heeft in zijn achterstraten veel vunzige uit dragerswinkeltjes, waar allerlei twee de- en zesdehands goed tc koop ligt. De inventaris is nooit zonder een paar olieverfschilderijen in prachtige ver gulde lijsten. Bij de aanbeveling wordt altijd sterk nadruk gelegd op die lijs ten, welke voor de groote gemeenschap nog altijd het schilderij maken. Een mijnheer uit Brighton, die onlangs in Londen wat tijd moest verdoen, deed wat zoovclen doen, kuierde door de straten achter de beroemde pronkstra ten en neusde in het winkeltje van een koopman in afgedankte artikelen. Hij kon niet beseffen, dat zijn verloren half uurtje hem een klein fortuin zou bezor gen. Maar het deed bet. De koopman liet liern een schilderij met een in drukwekkende vergulde lijst zien. Het was wel een aardige voorstelling daar binnen dc lijst twee opgewekte vis- schersjongens in „plain air". De inijiV heer uit Brighton had er wel zin in. Dan moest hij over een paar dagen te rugkomen, want dan zou de boedel van den winkel hij opbod worden verkocht. Op den verkoop bleef hij de hoogste bieder met 3. De bieders waren er naar opgeklommen shillingsgewijze. Hij ging er gauw mee naar Christie, omdat hij een aantcckening op den achterkant had gevonden, welke ver telde, dat hef doek in 1S92 als een werk van een Royal Academician voor 30 was verkocht. Do deskundigen van Christie herkenden het echter als een meesterwerk van Frans Hals. Het is nu voor f 2.940 aan een En- gelachen kunst kandelaar verkocht. De verkooper begon met 300 te vragen, maar hot eerste hod was 100. De han delaars hielden zich van den domme. Maar zij kondon het niet volhouden en hot bieden ging gauw omhoog met sprongen van 150 en 200. den kerkeraad in een korte toesprank heeft gewezen op het belang van de oude kerk; zoowol voor do historie als voor het kerkelijk leven van Delfs- haven. Uitkeering in eens uit het Landbouwcrisisfonds Noodlijdende tuinders Bij de behandeling der landbouw* crisispolitiek is steeds een moeilijke vraag geweest op welke wijze voldoen de tegemoet, kon worden gekomen aan de economische nooden der z.g. kleine hoeren. Onder deze groep worden nog als-eens samengevat zij, die 1—3 koeien bezitten en 1—5 h.u. cultuurgrond be werken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór liet intreden der crisis een zeer sober bestaan. Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijsdaling van alle land bouwproducten hen Sn het bijzonder moest treffen. Wel ontvangen zij b.v. op hun melk en varkens steun, welke voor den geheelen landbouw is vastge steld, maar de hoeveelheden, welke de kleine boeren produceeren, zijn zeer ge ring. zoodat de toeslag op den wereld- prijs niet steeds voldoende uitkomst brengt. Reeds van het begin der land- houwcrisispolitick af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Van daar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbeperking van runderen en varkens, voor ben gunstige uitzonde ringen zijn gemaakt. Een geheel voldoënde resultaat.' is daarmede nog niet' verkregen. De bood van vele hoeren is nog' van diert attid, dat zij reeds in do werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden.. Het is een groot; na tionaal belang, dat deze kleine zelfstan digen niet ten gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dut te bereiken is een financiecle tegemoetkoming gcwenscht. Zij kunnen deze gelden dan gebruiken om hun bc- drijfsbenoodigdhedèn aan te schaliën of te betalen (veevoeder, meststoffen, zaai goed. enz. Een dergelijke vorm van hulp is zoowel uit een moreel' als uit een economisch en financieel oogpunt onge twijfeld heel wat verkieslijker dan werkverschaffing of armenzorg. Het is daarom, dat de minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten voor dc kleine boeren uit Landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens, tot een bedrag wisselend tus schen 25 en 30 gulden per bedrijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blij kens de gegevens der belasting een inkomen hebben, dat deze uitkee ring niet dringend noodzakelijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoe ring van dezen maatregel is nog al eenigen tijd gemoeid; Aangenomen wordt, dat de uitkeering in Februari zal kunnen plaats vinden.- Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van con aan tal noodlijdende tuinders de aandacht. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst opgetreden. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten ter vei ling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet alleen dc inkomsten van de op brengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalin- gen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die daar voor te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere wer kers in de kosten van aanschaf van hun bedrijfsbenoodigdheden worden te gemoet gekomen. Vandaar, dat de mi- uister van Landbouw en Visscherij voo* hen van deze groep, voor wie dit drin gend noodzakelijk blijkt, tot een bijzon dere uitkeering heeft besloten. Ook bier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. TELEFOONGESPREKKEN OP GRAMOFQONPLATEN 'S-GRAVENHAGE, 27 Dcc. De ge- iegenheid om telefoongesprekkente la ten vastleggen op gramofoonplaten, welke tot dusver alleen bestond in het radiotclcfoonverkeer met Ned.-Indië en op verzoek van den aanvrager voor gesprekken in het internationaal verkeer, is thans uitgebreid tot de in- terlocale gesprekken, eveneens op ver zoek van den aanvrager. In voorkomende gevallen verstrekken c!e Rijkstelefoonkantoren nadere inlich tingen. - IDENTITEITSKAARTEN VOOR FOTO-TOESTELLEN In aansluiting op het bericht, dat wii eenige dagen geleden konden pu« blicecren inzake den fraudulouzen im port van fototoestellen en andere foto- artikelen en van de verscherpte maat regelen. zooals inbeslagneming, beboe ting en strafvervolging, welke terzake door onze douane getroffen zijn. kun nen wii thans mededeelen. dat de Or ganisatie van den Nedcrlandschcn Fo- tohandel. belichaamd in liet Centraal Bureau gevestigd te Amsterdam, ter ondersteuning van vorenbedoelde maat regelen voorstellen bii de Regeering heeft ingediend om ten gerieve van het Ncderlandsclic fotografeerend pu bliek ter voorkoming van moeilijkhe den aan de grenzen bii terugkeer uit hef buitenland met een tevoren in Ne derland gekocht fotp-toeste! z.g. Iden titeitskaarten te verstrekken, ten blij- ke. dat de betreffende apparaten al reeds eerder regelmatig werden Inge- voerd en dus verder vrii vanrechten in Nederland kunnen worden toegela ten. Deze identiteitsbewijzen zullen uit sluitend via den bona-fiden fotóhandel afgegeven worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10