KERSTREDE DER S.D.A.P. CONGRES C.P.H. DE WITTE' Dam po Omtrek W eekeind-weerkansen UIT DEN RAAD VAN BAARN Kinderhoek je ]||||||i DE GEBROEDERS „GOOCHEM" fa. M. R. N. Oosterveen 3e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 De heer Vorrink over den nood der tijden. Fascisme stuurt aan op vers nietiging der des mocratie AMSTERDAM. 27 Dec. —.Onder lei ding van clen heer Ed. Polak hield de Federatie Amsterdam van de S.D.A.P. een vergadering in de Apöllohal, waar. ditmaal de heer Koos Vorrink de ge bruikclijkc Kerstrede hield. De groote zaal was geheel gevuld met belangstellenden, toen de voorzit ter do schare wolkom heette, om ver volgens mede Ie deelen, dat de poli tieke leider der partij, ir. Albarda, niet tegenwoordig kon -zijn om de rede uit te spreken. De" hoer Albarda had een telegram gezonden; waarin hij de goe de wenschen voor de S.D.A.P. uitsprak. Onder groot applaus werd besloten een telegram terug te zenden. Na een korte beschouwing over het Kerstfeest zeide. spreker, dat de werk loosheid stijgende. ist dat de economi sche toestand steeds slechter wordt. De regeering stelt daartegenover aanpas sing en bezuiniging. Echter de sterke man, waarom men geroepen heefl bij .de laatste verkiezingen, heeft weinig ge daan. Er is gekomen een afbrokkeling van. de democratische rechten. Daar voor worden verschillende partijen in een uitzonderingspositie geplaatst. Men moet daarbij voorzichtig zijn en net doel niet voorbij schieten. Men mag den burgemeester van Amsterdam daarom niet desavouccren, toen hij optrad te gen de N.S.B. inzake de Bent (applaus). Nadat spreker de verhouding lus- schen de verschillende partijen had ge schetst, zcidc hij, dat er moet komen ordening om het monster der verarming Ie bestrijden, l'it die gedachtenwereld is het plan geboren. Komende tot de builenlandsche poli tiek stelde spreker in het licht, dat het fascisme in Europa aanstuurt op ver nietiging van de democratie. Deze twee partijen staan tegenover elkaar. Daar bij. heeft men zich op dezen Kerstdag meer dan ooit te bezinnen. Met een va riant op ,,Mensch durf te leven" zou spreker willen zeggen „Mensch durf mcnsch te zijn" Besef uw verantwoor delijkheid. Door het fascisme, en hier wijst spreker op de toestanden in Italië en Duitschlaml, zal de beschaving te gt'orido gaan. We weten ons de erfge namen van de groote geestelijke goede ren van hét verleden. Het socialisme moet in deze chaotische wereld orde ning brengen. Werkt daarom mee, riep spreker uit, de waanzin te overwinnen, redt de ziel der menschheid, gelooft in het socialisme (applaus); - Het gesproken woord werd voorafge gaan en gevolgd door zang en muziek. Na cpn slotwoord van, clen -voprjitler gpig de vergadering .'uiteen. AMSTERDAM! Den Eersten Kerstdag is in de zalen van Bcllevue te Amster dam het vierdaagsche congres van de Communistische Partij in Nederland begonnen. Het congres werd geooend door het Kamerlid Louis de Visser. De heer C. Schalker legde daarop verantwoording af over het "beleid van het partijbestuur en de werkzaamhe den van de Communistische Partij. De heer Beuzcmaker, daarop het woord verkrijgende, hield, een uitvoe rige rede tegen de N. S. B. De heer de Groot, besprak uitvoerig liet Plan van den Arbeid der sociaah democratie en verklaarde dat de com munisten bereid zijn alle in dit plan voorkomende eisclicn, die directe'ver- belering in den toestand van de arbei ders en noodlijdende boeren en mid denstanders brengt, volledig en loyaal te ondersteunen. Tegelijkertijd echter critiseerdc spreker de ordeningsgedach- ten en die van „het georganiseerde kapitalisme", als niet in het belang van de arbeidersklasse zijnde, cn hij wees deze dan ook af. In het tweede gedeelte vam zijn rede die hij den Tweeden Kerstdag voortzet te. behandelde do heer de Groot uit voerig het organisécren van liet econo misch verzet der arbeidersklasse tegen de loon- en steunverlaging. Hierna werd overgegaan tot discus sie. OPDRACHTEN AAN „DE KLOP" EN „WILTON FEYENOORD" De N.V. Sehecpsbouwwcrf en Machi nefabriek „Dc Klop" heeft, naar Het Volk meldt, opdracht gekregen voor den bouw van zes clcvatorschepen, elk met een laadvermogen van 1200 ton. De schepen, die gebouwd wórden on der klasse Bureau Veritas, krijgen de volgende afmetingen: lengte 53 meter, breedte over de spaiiten -9.G0 meter en holte 3.20 nieter. De werf Wilton-Feycnoord te Rotter, dam heeft een nieuwe opdracht ge kregen. De Walvischvaartonderneming „Ant-Arctic" laat. namelijk bij deze fir ma een drijvende trannkókcrij, de „Anglo-Norse". verbouwen. Ook ver schillende buitenlandsche werven had den voor dit karwei, waarmede bijna 200.000 gulden gemoeid is, ingeschre ven, doch aan Wilton werd de op dracht toegewezen. NOODLOTTIGE ECHTELIJKE TWIST OVERDINKEL, 27 Dec. In den af- gcloopcn nacht ontstond twist tusschen het echt jaar D. te Overdinkêl geni. Losser. De man schijnt hierbij de vrouw met een mes te hebben bedreigd, waarna de vrouw hem het mes afhan dig maakte. Hierbij liep D. een vrij diepe steek in do hartstreek op. Hedenochtend is het slachtoffer aan bloedverlies overleden. Dc vrouw werd loor dc politie nnnr het gemeentehuis 'e Losser overgebracht. Zij is zoo onder :lcn indruk dat men haar nog geen ver hoor heeft kunnen afnemen. De ver- ïlagenc stond niet gunstig bekend. 99 AFD. WIJNHANDEL Tel. 22 V00RDEK0MENDEFEESTDAGEN Uw wijnen van superieure kwaliteit zijn Monrose 1924 ..on,., 1 1.35 Hutclieson Douro Port \7ine jngi eete atvuliuip f 1.50 Garvey's Sherry lerez f 1.50 Voor hoogere merken vrage men Hastrich zelf. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is benoemd tot adjunct-com mies in-tijdelijkcn dienst bij de Verze keringskamer te Amsterdam D. 1-Ius, I ha lis op arbeidsovereenkomst aldaar werkzaam. Bij K.B. is aan N. G. Janssen, con cierge van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen toegekend dc zilveren ecre- incdaille der Oranje-Nassau Orde. Bij K.B. zijn niet ingang van 1 Ja nuari benoemd: tot majoor bij den staf der 5de infanteriebrigade de kapi tein C. van der Woude van bet 2e re giment infanterie en tot majoor bij het 9e regiment infanterie de kapitein J. W. Bos van dat regiment. Bij K.B. is benoemd tot reserve-kapi tein bij het 2e regiment veld-artïllerie de eervol ontslagen kapitein jhr. D. W. Sickinghe voornoemd. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Ja nuari bevorderd: lot luitenant ter zee der Ie klasse de luitenants ter zee der 2c klasse E. C. Wcssels, C. J. Wingen der en P. C Wouters; lot officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse die der 2e klasse E. Wijvckste en tot officier van gezondheid der 1c klasse die der 2e klasse E- A. Hassel- bac.li. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari de titulaire rang van kapitein ter zee er leen d aan de kapitein-luitenants ter zee J. A. Kniys en W. K. Maurits. Bij K.B. zijn bevorderd met ingang van 2 Januari tot officier van den ma- rincstoomvaartdienst der le klasse die der 2e klasse J. van Sandwijk en met ingang van 1 Februari die der 2e klasse F. Bussemaker en A. ;T. 'Kroon. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. P. Wedemeijer ge plaatst te Amsterdam en tijdelijk werk zaam gesteld aan liet kantoor der di recte belastingen aldaar. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is dr. P. J. S. Cra mer te Wassenaar tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden om on derwijs te geven in dé economie van den tropischen landbouw. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari aan den rijkszuivelconsulent J. C. van Wevdotn Claterbos te Assen eervol ont slag verleend wegens verandering in de inrichting vau den dienst, waarbij hij werkzaam is. Bij K.B. is toegekend dc zilveren ccre- meda'ille der" Oranje-Nassau Orde aan mej. W. A. A. Verpoort, huishoudster bij mej. J. M. Vasse te Wassenaar (bij bevordering) en aan D. Dillo, meester knecht bij de N.V. Varossieau en Cie te Alphen aan den Rijn. Bij K. B. is mot ingang van 1 Jan. benoemd als commissaris van politie te Middelburg J. Fontïjne, thans inspec teur van politie le klasse te Dordrecht: bij K. B. is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd bij het dienstvak der militaire administratie tot kolonel de luitenant-kolonel K. Bouwens, van dat dienstvak, werkzaam bij het departe ment van dQfensie, en is hem met in gang van dien datum op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B. is met ingang van 31 De cember op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luitenant-kolonel J. A. Engeltjes, commandant van het 21e reg. infanterie. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tott luitenant-kolonel, com mandant van het 21c regiment infan terie, de majoor L. P. Sormani, van den staf der 3e infanteriebrigade. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. op zijn verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend aan den kapitein D. Crok, van het. regiment 'motor-artil- léric. Bij K B. zijn bevorderd met. 1 Ja nuari tot kapt. ter zee de kapt.-luif. ter zee J. A. Sonnenbcrg, tot kapt.-luit. ter zee- de luits. ter zee der le klasse A. G. Vromans en G. G, Bpzuwa. Waar zjjn de Post vliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 3 7 A 3 25.12 25.12 21.12 21.12 24.12 j 26.12 j 27.12 Amsterdam Marseille Rome Athene Mersarnairut' Caïro Basra Bagdad Bneshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Aiorstar Singapore Medan Batavia 25.12 25.12 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam en van Ba tavia op 31 December. Neem iocii voor Uw verkoudheid Doos 30ct Wat Mijnhard! maakt is goed UITSLAANDE BRAND TE HILVERSUM Kapperszaak uitgebrand HILVERSUM. In den afgeloopen nacht heeft een uitslaande brand ge woed in een kapsalon aan den Hoogen Lanrderwcg. Omstreeks één uur in den nacht ontdekten voorbijgangers een rooden gloed in liet benedengedeelte van het perceel. Onmiddellijk waar schuwden zij dc brandweer, doch het vuur had reeds dusdanig om zich heer- gegrepen, dat de bewoner van het pand, de 28-jarige G. R., niet. meer langs den gewonen weg dc straat kon berei ken, doch van het vier meter hooge ba Icon moest springen. Het perceel brandde geheel uit, ter wijl het belendende huis door water en vuur aanzienlijke 'schade opliep. De kapsalon was voor 4500 gulden verzekerd. De oorzaak van den brand moet wor den gezocht in het feit, dat brandende kolen uit een haard op een haard kleedje zijn gevallen waardoor dit vlam vatte. GOED EN GOEDKOOPE VOEDING REIZENDE TENTOONSTELLING BAARN. Er worden pogingen aangewend tot liet te dezer plaatse houden van de reizende tentoonstel ling van het Crisis Comité te Rotter dam. Deze tentoonstelling beoogt de huis vrouwen voor te lichten in de berei- dig van goede en goedkoope voeding. Bereids heeft zich een comité ge vormd dat deze tentoonstelling zal or- ganiseeren in welk comité leden van de verschillende plaatselijke vrouwen organisaties hebben zitting genomen. Het bestuur wordt gevormd door mevr. G. KorstenWafelbakker (voor zitster"). mevr. de Smif—de Heer (vice- voorzi.L mevr. v. d. Woestijne (secr.) en mevr. Moltzer—van Kempen (pen- ningmeesteres.se) GEGREPEN BAARN. Terzake diefstal van goe deren liit een onbewoond perceel, wist dc politie dc hand te leggen op con tweetal personen. Zij zijn ter beschik king van de Justitie gesteld. Bijna de geheele maand December heeft ons koud weer gebracht, d.w.z. op de meeste dagen was dc tempera tuur lager dan de normale en, Wat ons land betreft, was er afwisselend dooi en lichte vorst. Over het geheel geno men was dit verloop van de weersge steldheid abnormaal en niettegenstaan de liet tekort aan warmte, bleef de vorst van weinig beteekenis. De oor zaak hiervan moet wel gezocht worden in den ovprheerschenden aanvoer van koude lucht uit het binnenland, ter wijl de warme maritieme luchtstroo- men, die in den winter zacht weer brengen, tot nog toe niet tot ons kon den doordringen. Gedurende langen tijd zag het er uit alsof tenslotte een periode van sterkere vorst zou komen. Dit is natuurlijk altijd nog mogelijk, maar vooralsnog niet te verwachten, daar sedert de laatste da gen een belangrijke weersomslag heeft plaats gehad, die geheel West-Europa omvat en hoe langer hoe meer naar het binnenland doordringt. Aan het begin der week verscheen Ion Wcslen der Britsche Eilanden plot seling een zeer diepe stormdopressie, waarvan het centrum sedert dien lijd vrijwel stationair is gebleven maar waarvan do omvang toch gaandeweg is toegenomen doordat zich aan de Zuid oostzijde nieuwe kernen ontwikkelden en liet depressiegebied zich hierdoor naar het Vasteland uitbreidde. Het spreekt vanzelf, dat bij dc ver schijning van zulk een krachtige de pressie een warm-vochtige ZW-lijkc luchtstroom in liet spel is. Deze kon eerst niet tot het Vasteland doordrin gen. Omstreeks het midden der week kwam hierin verandering doordat deze warme luchtstroom over de Golf van Biskaye in Frankrijk doordrong en zich vandaar o.a. over Nederland uitbreidde Hierdoor is de temperatuur sterk ge slegen en hebben alle winterverscliijn- selen opgehouden. Hot uitgebreide, depressiegebied over West-Europa blijft voorloopig stationair Er is dus vóór liet einde der week geen verandering van beteekenis te verwach ten in het zachte, regenachtige weer. Daar het onzeker is of en waar zich nieuwe secundaire storingsgebieden zullen ontwikkelen kan het verloop der weersgesteldheid niel in bijzonderheden voorspeld worden. Hoofdzaak is, dat liet weer voorloopig zacht tot zeer zacht en regenachtig zal blijven en dat ijs en sneeuw niet zullen voorkomen. CARACAS EN CURAQAO 's-GRAVENIIAGE, 27 Dec. Naar aan leiding van een persbericht nopens even- tueele troepenversterkingen op Curasao mot het oog op den binncnlandschen toe stand in Venezuela wordt er van bevoeg de zijde de aandacht op gevestigd, dat er voor ongerustheid geen reden bestaat. Men beschikt op Curasao over de noodi- 2-c militaire politie en mariniers, terwijl er verder het flottillcvaartuig Johan Maurits van Nassau aanwezig is. Voor een versterking van de machts middelen bestaat op dit oogcnblik geen aanleiding. Bij wijze van voorzorg wordt intussclien een contingent mariniers ge reed gehouden om, mocht de Gouver neur van Curacao liet, met liet oog op dc verdere ontwikkeling van den toe stand noodzakelijk achten, op het eerste sein derwaarts tc vertrekken. Uitbreidingsplan vastgesteld De nieuwe begraaf* plaats Nog geen nieuw gastarief BAARN, 27 Dec. Meer dan vier uur heeft de Raad zich hedenavond be zig gehouden met een agcrida, die er zoo op het oog vrij onschuldig uitzag, maar niettemin talrijke voetangels cn klemmen bleek te bevatten. Het begon al dadelijk bij het voorstel van B. en W. om de commissies van bijstand voor het komende jaar onveranderd te laten, waartegen de heer Stuy protest annteekende, daar hij voor alle com missies gepasseerd was. De heer van de W o e s t ij n e verklaarde hierop, dat men dit had gedaan op vermoeden, dat de heer Stuy als N.S.B.-er in den Raad zat, maar deze spreker wilde wel bekennen, dat hij den lieer Stuy onjuist beoordeeld had, en daarom er prijs op stelde, nieuwe commissies van bijstand te benoemen. Andere leden spraken in gelijken geest, waarop werd besloten, in een volgende vergadering nieuwe com missies te kiezen. Het voorstel van B. en W. tot uit breiding der nieuwe begraafplaats en tot vaststelling van nieuwe tarieven ontketende een uitgebreid debat. Tal van raadsleden kwamen met nieuwe voorstellen, zoodat B. en W. ten einde raad liet voorstel maar terugnamen, om de zaak nog eens op hun gemak te bekijken. Ook de vaststelling van het uitbrei dingsplan ging niet van een leien dakje. De heer Witte stelde voor, daar de nieuwe raadsleden geen des kundige voorlichting hebben gehad, het plan nog even aan te houden, ten ein de ook den nieuw gekozen raadsleden inzicht in de zaak bij te brengen, maar dit voorstel werd na «bestrijding van de zijde van B. en W. verworpen met 8 tegen 7 stemmen. De heer van Calmthout pleitte vervolgens met klem voor liet uit het plan lichten van de bebouwing van Buitenzorg, waar door zijns inziens een prachtig st.uk na tuurschoon behouden zou blijven. Ook dit voorstel werd echter verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Het geheele uit- bieidingsplan werd ten slotte met 9 te gen 5 stemmen aangenomen, waarna de voorzitter onder applaus hulde bracht aan de ontwerpers. Het verzoek van architect J. Kuiler tot liet in exploitatie brengen van een gedeelte van het landgoed de Hooge Vuursche werd door enkele raadsleden ondersteund, onder meer door mevr. d e S m ien de heeren Witte en Stuy. Krachtig bestreden werd het door den heer van Calmthout en door den voorzitter, waarna het. afwijzend voorstel van B. en W. met 12 tegen 3 stemmen werd aangenomen; Over het 'nieuwe gastarief, dat B. en W. ontworpen hadden, waren velo raadsleden in het geheel niet. te spre ken. Vooral mevr. Hekers-Lodder sprak een streng requisitoir uit, en ook de heer Stuy kwam met bezwaren. Na ellenlange discussies namen B. en W. ten slotte een voorstol-Stuy over tot aanhouding van de zaak, om de tarie ven nog eens aan een onderzoek te on derwerpen. Over het fröbelonderwijs schijnt in den Raad het laatste woord nog altijd niet gesproken te zijn. Thans .verd de brandende kwestie op nieuw op Met tapijt gebracht naar aanleiding van het feit. dat aan de dezer dagen opgerichte vereeniging de school Lenteleven tegen een huurprijs van 500 wordt afge staan, benevens de leer-middelen tegen 200. De Raad keurde dit voorstel goed, maar verscheidene leden wilden nu ook aan de R.K. en do Chr. Fröbelscho len faciliteiten verleenen in den vorm van hum-verlaging cn kwijtschelding van rente. Een voorstel van den heer Sandherg, om ten behoeve van de Amaliabcwaarschool geen rente meer te vorderen van de hypothecaire schuld werd verworpen met 11 tegen 1 stem men. Het voorstel van B. en W. om deze school eenigszins tegemoet te ko men, door den aflossingstermijn te ver lengen, werd aanvaard. Intussclien zijn we er nog niet. want le elfder ure was hij den Raad nog ingekomen een ver zoek van de R.K. bewaarschool inzake li uurverlaging. Daarover zal in de eerstvolgende vergadering nog wei een hartig woordje gesproken worden, ge zien het afwijzend standpunt, dat B. cd W. waarschijnlijk zullen innemen. De klok van twaalf had al geslagen, toen men nog eens frisch op begon te dehatecren over ontslagen lantaarnop stekers en gerooide boomen. maar ge lukkig duurde dal maar kort. Aan het eind van de zitting nam de heer Koning met. enkele welgeko zen woorden afscheid van den Raa«1 wegens vertrek naar elders. Hij werd door den voorzitter op hartelijke wijze „uitgeluid". POSTKANTOOR EN JAARWISSELING BAARN De Post- en Telegraaf dienst wordt op Nieuwjaarsdag uitge voerd als op Zondagen. Zegel verkoop vindt dus plaats van 89 uur des mor gens. Er wordt op dien dag één briofposl- liestellmg uiigevoerd (geen pakketpost- bestelling). Op 31 Dec. 2, 3 en i Januari wordt de tweede en derde kombestelling samengevoegd tot één avondbcstelling. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD BAARN. In het Alg. Politieblad geeft do burgemeester van Nieuw Lek- koiiand belanghebbenden in overwe ging, alvorens in relatie tc treden met Arie Dekker, gob. aldaar, 27 Mei 1909, thans wonende tc Rotterdam, inlichtin gen bij hem in te winnen. LEELIJK TERECHTGEKOMEN HILVERSUM. De 21-jarige J. v. d. IC, wonende Sticlljeslaan, is hij hel sleeën op den Jac. Pennweg zoodanig met een boom in aanraking gekomen, dat hij een ernstige verwonding aan zijn rechter dijbeen heeft, opgeloopen. Een arts van den G.E.H.D. legde een noodverband en bracht hem per auto naar de r.k. Ziekenverpleging. 119. Vrouw Pummels, die op het geschreeuw der jongens naar builen was gekomen, riep de jongens toe om op te hou den. Toen dit niets gaf, pakte ze hen beet en gaf hen beiden een flinke aframmeling. 120. Waarvan zij echter zelf de pijnlijke gevolgen moest dragen. Ze had namelijk haar handen zoodanig be zeerd aan de pennen van den egel, die nog in de broeken der jongens staken, dat ze dagenlang met haar handen in verband liep. iïlüffl DE EEMNESSERPOLDER Voor dezen 2000 H.A. grooten polder ruilverkaveling noodzakelijk EEMNES. De noodzakelijkheid tot ruilverkaveling, welke voor eenige ja ren geleden voor de terreinen in üe om geving van Staphorst werd bepleit, doet zich in niet mindere mate voor met be trekking lot den Eemnesserpolder. Door vererving zijn er een groot aan tal kleine kampjes ontstaan cn is de toestand thans zoo dat de polder, welke onderverdeeld is in een Noord- en Zuidpolder te Veld en een oppervlakte beslaat van circa 2000 H.A., voor het grootste gedeelte bestaat uit strooken van 20 30 meter breedte en van 2 3 km. lengte.. Ilad elk dezer strooken dan nog maar één eigenaar, doch ook dit is niet zoo; dikwijls behoort zoo'n strook nog aan verschillende eigenaren! Voor de meeste dezer kampen en kampjes heeft, de spraakmakende gemeente een naam uitgedacht waarmede zij wórden aangeduid, maar zelfs met deze aan duiding is het voor een nïet-ingewijde bijna onmogelijk bij verhuring van een bepaald terreintje, den juisten plaats te bepalon. Door de Nederl. Heido Maatschappij en het Waterschap „Eemnes" is daarom in het begin van 1934 getracht om tol ruilverkaveling van den Eemnesserpol der te komen doch deze pogingen had den toen geen succes. De WerkHcdcnveréeniglng „St. Jo seph" en dé at'd. van den R.K. Land- en Tuinbouwarbcidsbond en R.K. Bouwvak- arbeidersbond hebben zich thans met een adres tot de betrokken Ministers gewend waarin do noodzakelijkheid tot ruilverkaveling wordt aangetoond Aan dit adres hebben, naar wijvornon.e i. het Gemeentebestuur van Eemnes! liet bestuur tan ljat Waterschap „Eemnes" cn Gedeputeerde Staten van Utrecht ad- hnesio betuigd. Gevraagd werd in dit adres dat uitvoerig werd toegelicht van Regeeringswege subsidie beschik baar te stellen om lot uitvoering van het plan te komen, hetwelk in het be lang is van de landbouwers maar waar tevens de werklooze arbeiders gcruimen tijd werd zullen vinden. Voor liet geval grondeigenaren bezwaren tegen ruiling van hun bezit hebben, blijft nog altijd de wegenaanleg in den Zuidpolder over, waartoe het betrokken Waterschap al léén niet hij machte toe is. In den Noordpolder werden reeds vroeger door het Waterschap ecnigc straatwegen aan gelegd, hetgeen voor dit gedeelte reeds een groote verbetering beteekendo. Reeds dezen zomer hebben wij be richt dat zich in verschillende kampen van dezen polder mos en ander onkruid vertoonde, hetgeen zijn oorzaak vond in te slechte bemesting. Vóór de afsluiting van de Zuiderzee ontving deze polder zijn bemesting door de jnarlijkscbo over stroomingen. Nu de afsluiting der Zui derzee een voldongen feit is geworden, komen deze overstroomingen niet meer voor cn moet dc polder op andere wijze bemest worden, hetwelk niet altijd op even voldoendo wijze plaats vindt. Als een der oorzaken dat er te weinig be mest wordt, noemde men ons de jaar- lijkscbe verhuring der landerijen. Een huurder, die niet weet of hij nok bet volgend jaar dezelfde kampen in huur zal hebben, zal in den regel aan de be- HET MENU VOOR MAANDAG Voor d« koffietafel Spaansche omelet. Bereiding: Bak op de bekende wijze een omelet, vul deze met een dikke to matensaus, als volgt toebereid. Fruit in boter of olie wat fijngehakte uien en vervolgens voldoende meel voor een dikke saus, voeg zoo weinig moge lijk water toe en laat het papje even goed doorkoken, maak bet af met een blikje tomatenpuree, één maggiblokje, zoo mogelijk een scheutje wijn, wat zout en peper. Vul hiermee de omelet, strooi er naar verkiezing wat fijnge hakte peterselie of wat geraspte kaas oyer. (Heeft men een restje vleesch, can smaakt dat heel goed door de saus) Voor de middagtafel Zuurkool niet spek Aardappelen Drie in de pan LANGESTR. 42-Tel- 77 Chocolade- en Fondant Kerstkransjes Plumpudding inesting niet die zorg besteden als wan neer hij die landerijen voor cenige jaren tegelijk huurt. Natuurlijk zijn hierop ook van invloed de slechte tijdsomstan digheden, waardoor ook de boer met al les zuinig aan doet en moet doen. Hadden de huurders van de vooraan gelegen kampen vroeger reeds veel last van de huurders der kampen welke ach ter in den polder waren gelegen, om dat laatstgenoemden steeds over de ter reinen van eerstgenoemden moesten, thans nu liet land ook nog bemest nioest worden, is het dubbel erg, om niet te spreken van den tijd die voor dc huur ders der achterterreinen verloren gaat omdat men kilometers ver moet rijden. Dit laatste telt vooral in der Zuidpólder; door den aanleg van wegen in den Noordpoider doet zich dat bezwaar daar niet zoo voor. Ruilverkaveling brengt echter veel kosten met zich mede, welke, gezien de lage opbrengsten en hooge lasten, niet meer door de eigenaren gedragen kunnen worden. Daarom wordt voor deze kosten een beroep op de regeering gedaan mede omdat door deze ruilver kaveling tevens groote werkverruiming wordt vorkregen. Gevolg van de verka veling zal n.l. zijn dat er wegen moeten worden aangelegd, slooten gegraven, duikers cn bruggen gebouwd, kortom, er zal een object door worden aange boord dat aan vele gedurende gcruimen tijd werk zal geven. En waar wij be twijfelen of do werkloosheid in de ge meente F.emnes van dien aard is dat er voldoende krachten voorhanden zijn om dit object uit te voeren, meenen wij dat ook van omliggende gemeenten een deel der werklooze arbeiders daar werk kun nen vinden. Mits de regeering, behal- vo bij het financieele gedeelte, ook hier in een woordje meespreekt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 11