OPRUIMING N.V. COMPAGNIE LYONNAISE GELDKWESTIE TE HOOGLAND HET V.O.V.A.- PROCES Sport Oostvlndië OPRUIMING ONTDEKKING NA VIER JAAR! Administratieve zaak Vos-Raichenbach te Amersfoort? Sted. K.N.V.B.-elftalProv. K.N.V.B.-elftal MJ. van RAALTE van WINTERVOORRAAD M. H. van RAALTE UTRECHTSCHEWEG 10 FEUILLETON Die Houten Klaas VAN ONZE DOOR COUPE EN KWALITEIT BEKENDE DAMESCONFECTIE UITERST LAGE PRIJZEN 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 193*5 OMTREK Gedeputeerden over het bes heeren van gelden, die de burgemeester voor liefda* dige doeleinden had ontvangen HOOGLAND, 30 December. Heden morgen kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. O. H. I. S. Grippeling. Na lezing van de notulen deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een verzoek van H. Tolboom, om af wijking van de voorgevelrooilijn. Over eenkomstig het advies van B. en W. besloot de raad dit verzoek in te wil ligen. Een geldkwestie Van Ged. Staten was een schrijven binnengekomen inzake onderzoek ge meentegelden en wijziging van de be- grooting 1935 in verband daarmede. Dit schrijven werd door den secretaris voorgelezen, waarna de voorzitter een en ander nader uitlegde. Het ging in hoofdzaak over de besteding van de gelden, welke als gevolg van gehouden vermakelijkheden zijn binnengekomen, welko voor liefdadige doeleinden be sleed zouden worden. De heer De Bruin bracht den voor zitter hulde voor de wijze, waarop hij die gelden heeft beheerd en besteed en voor de wijze waarop hij zijn hande lingen hoeft verantwoord. Spr. laakte het. dat Ged. Staten 'daar thans, vier iaar na dato. nog op terukomen. De heer Van Appeldoorn vroeg of het juist is. dat iemand destijds 100 heeft gekregen om in Amersfoort een sigarenzaak op te zetten. De Voorzitter: Ja, dat is zoo, maar dat is niet van dal geld geweest; die man was werkloos geworden en hem is f 100.— gegeven om die zaak te kunnen oprichten. Hierdoor was de gemeente ineens van dien man af. die anders gedurende opbepaalden tijd steun had' moeten hebben, zoodat het uiteindelijk een voordeel voor de ge meente was. De heer Brouwer vond dit gee i luiste wijze van handelen; beter ware geweest, indien mén dien man tóe! had willen helpen, hem een leening t<» verstrekken, desnoods zónder rente. Spreker noemde het een nalatigheid van Gedeputeerden dat zij deze ban- .delwijze met binnengekomen gelden eerst, thans hebben opgemerkt; zij had den daar veel eerder mee dienen te. "komen. Er is hier geen sprake van fraude of iets dergelijks, doch hoog stens van een administratieve onjuist heid. r De Voorzitter: Wanneer mij als burgemeester geld gegeven wordt voor een liefdadig doel. ben ik slechts tus- schenschakel. liet geld is door Ilom- merson en Vermolen en door Gleich vrijwillig gegeven omdat er geen ver makelijkheidsbelasting was en door mij naar beste weten besteed. Ook is het door mij in den raad medegedeeld, hoewel ik dat niet verplicht was, daar hot geld niet voor de gemeente gege ven was. want dan zou het in de ge meentegelden zijn opgenomen. Ik be handel* dit opzettelijk in openbare ver gadering omdat er nu eenmaal niets te verbergen valt. De heer Smink: Er is vroeger her haaldelijk een onderzoek geweest van de provincie en toen waren die aparte boekjes, waarop dat geld stond, er óók. Waarom is daar toen geen aan merking op gemaakt? Waarom komen Ged. Staten er nu pas mee? Verschillende raadsleden protesteer den tegen hot feit. dat Ged. Staten de handelwijze van het. gemeentebestuur als „laakbaar" hebben gekwalificeerd. Er werd ook nog gesproken over een ..potje", dat gevormd zou zijn van geld. dat van een krankzinnige inwoonster was en door de gemeente werd be heerd. Van dat geld was in 1930 de installatie van den huidigen burge meester bekostigd. Ook hierover was door Ged. Staten een aanmerking ge maakt. daar dit geld in de gemeente kas had dienen te worden opgenomen, daar de inwoonster op kosten der ge meente werd verpleegd. Bij informatie bil den gemeentesecretaris werd ons medegedeeld, dat het hier betreft f 1500 van de firma Hommerson en Vcrmolen en f 600.van circus Gleich en het bedrag van de inwoonster, dat reeds 20 jaar op rente staat en was aange groeid tot ruim f 469.—. De gemeente secretaris heeft echter in 1930 machti ging aan de toenmalige wethouders gevraagd om dit bedrag te mogen be steden voor de installatie van den burgemeester. Nu zal dit alsnog op de begrooting worden gebracht, overeen komstig den wcnsch van Ged. Staten. De raad keurde het beleid van de col leges van B. en W. In dezen goed. Vervolgens behandelde de raad het voorstel tot wijziging van de huurover eenkomsten betreffende het huis ,De Tolik" en tot beschikbaarstelling van grond voor den bouw van een muziek tent. De gemeente moet hiervoor 40.— per jaar als offer brengen. De heer Brouwer vond 40.te veel en achtte 20.voldoende, evenals de heer De Bruin, die zelfs heelemaal geen geldelijk offer daarvoor wilde brengen. Het voorstel van B. en W. om de huur van De Tolik met 40.per jaar te verlagen, werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De burgemeester verstrekte voorts de gevraagde inlichtingen betreffende den financieelen toestand van een armlas tig krankzinnige, voor wien de ver- pleegkosten door de gemeente worden betaald. De heer v. d. Hengel wilde dit in geheime zitting verder behandelen waartegen de heer Brouwer protes teerde, daar reeds vorige maal deze zaak in openbare vergadering aanban "ig is gemaakt. Besloten werd deze zaak in gehei<- zitting te behandelen. Na ongeveer een uur geheime zittirr stelde de lieer Brouwer voor de betrok kene zelf alle kosten te laten betalen. Dit voorstel werd met 6 tegen 5 stem men verworpen. Hierna stelde de heer Brouwer voor den betrokkene de helft der kosten te laten bijdragen. Dit voorstel werd met O tegen 2 stemmen aangenomen. Te 1 uur werd de vergadering gr schorst tot des middags half drie. In de middagvergadering waren slechts 6 van de 11 raadsleden aan wezig. De voorgestelde bcgrootingswijziging dienst 1935 werd goedgekeurd. Van den Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders was een verzoek binnengekomen om het sluitingsuur der café's vast te willen stellen op 12 uur 's nachts. De voorzitter merkte op, dat zij, die voor een enkele keer eens later willen open zijn, daartoe altijd nog een ver zoek kunnen indienen. Thans is het sluitingsuur vastgesteld op 10 uur en des zomers 11 uur. De heer Flos was voor een uur ver lenging op Zaterdag- en Zondagavond. Het verzoek word aangehouden tot een meer voltallige raadsvergadering. De rondvraag leverde niet veel be langrijks op. De heer Klos stelde voor om voortaan des avonds te vergaderen, zónder toekenning van presentiegeld, met welk voorstel de heer Brouwer zich geheel vcreenigde. De voorzitter, die het recht heeft het tijdstip van vergaderen te bepalen, kwam tot. de conclusie, dat het, gezien de weinige overeenstemming in den raad, beter is 's avonds te vergaderen en bepaalde dat de eerstvolgende ver- gaderding des avonds zal plaats vinden. De heer Flos zal in die vergadering voorstellen dan het^ presentiegeld te laten vervallen. De heer Brouwer dankte den voor zitter voor zijn groote medewerking in dezen. Nadat nog verschillende zaken van meer ondergeschikt belang waren be sproken, sloot de voorzitter te half vijf de vergadering. Men had voor de be handeling van 5 agendapunten precies 5 uur noodig gehad Wij vreezen, dat in de toekomst de avondvergaderingen op die manier zullen ontaarden in nachtvergaderingen l De heer Reydon veroordeeld tot 200 boete, de heer "erviers tot 100 boete Twee verdachten vrijgesproken De meervoudige kamer van de arron- dissements-rechtbank gepresideerd door mr. Kaars Sypesteyn, heeft van morgen vonnis gewezen in de bekende strafzaak inzake N.S.B.-publicatie3, wel ke zaak op 17 December j.l. werd be handeld. Wat het weekblad „Volk en Vader land" betreft, waren gedagvaard de heeren Mr. S. A. van Lunteren. hoofd redacteur van dit blad; Mr. 1-1. Reydon als waarnemend hoofdredacteur, en de heer J. Hollander, als redacteur ervan. Dr. E. G. H. Verviers was gedagvaard in zijn hoedanigheid van redacteur van het maandblad „Nieuw Nederland". Hun was ten laste gelegd de publi catie van artikelen, welker inhoud be- leedigend is te achten. De officier van justitie mr. Quar ks van Ufford, eischte tegen den heer Reydon een gevangenisstraf voor den tijd van drie maan Óen. Tegen de heeren Ho 11 and er en Van Lunteren ƒ100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Tegen den heer Verviers was geëischt 200 gulden boete of zestig da gen hechtenis. Geen der vier verdachten was van morgen voor de rechtbank versohenen. De rechtbank achtte ten aanzien van den heer Reydon bewezen: eenvouJige beleediging van een ambtenaar in de rcchtmatigo bediening van zijn ambt en het zich in het openbaar in belee- digenden vorm uitlaten over he» open baar gezag. De heer Reydon werd veroordeeld tot 200 gulden boet9 of 50 dagen hech tenis, nog niet tot gevangenisstraf, in de overweging dat deze straf er den verdachte toe zal brengen zich voortaan te onthouden van dergelijke strafbare feiten. Wat den heer Verviers betreft, achtte de rechtbank bewezen het zich in het openbaar in beleedigcnden vorm uitlaten over een vorm van het open baar gezag en over een ambtenaar in de rechtmatige bediening van zijn ambt (de minister-president, dr. H. Co- lijn). Het vonnis tegen den heer Ver viers luidde 100 gulden boete of 50 dagen hechtenis, en geen gevangenis straf. onder dezelfde overweging als ten aanzien van den heer Reydon gold. De heeren Van Lunteren en Hollander werden vrij gesproken. De rechtbank beval de onvoorwaarde lijke teruggave van de in beslag geno men drukpers aan de N.V. Drukkerij voorheen L. E. Bosch en Zoon. zoodra het vonnis in kracht van gewijsde zal gaan. Naar wij vernemen, worden op het oogenblik door de Amersfoortsche Dam- vereeniging pogingen in het werk ge steld om een der partijen Vos-Raichen bach, om het wereldkampioenschap dammen, welke match morgen te Am sterdam zal aanvangen, in Amersfoort te doen verspelen. Of deze pogingen tot een gunstig resultaat zullen leiden, valt op dit oogenblik nog niet te zeggen. DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL De laatste partijen van het tournooi om den meestertitel leidden tot het volgende resultaat: J. Suijk—J. Kalden 0—2 G. Pors—P. Leijte 11 De heeren J. Kalden en M. R. C. Stahlberg hebben elk uit 11 partijen 16 punten behaald en zullen moeten her kampen. Tusschcn hen wordt gespeeld een match van drie partijen. De eindstand luidt: J. Kalden 11 641 16 M. C. R. Stahlberg 11 6—4—1 16 J. Suijk 11 o—42 14 C. .Tanneman 11 3—7—1 13 A. Hagenaars 11 2—8—1 12 P. Leijte 11 2-8—1 12 G. Pors 11 3—6—2 12 .1. Oosterbeek 11 3-5-3 11 G. Rump 11 2—4—5 8 Jac. Buller 11 1—4—6 6 P. Kipping 11 2—1—8 5 D. de Zwart 11 1—3—7 5 N.V. SIERKUNST UTR.WEG 90 a Hk. St. v. d. Hagenlaan Onze Balans-Opruiming begint Maandag 3 Januari COUPONS Da elftallen die op Nieuwjaarsdag op het terrein van Veloz te Utreeht elkander zullen ontmoeten, zijn als volgt samengesteld: UTRECHT v ASTEN (Velox) COERMAN (U.V.V.) BUITENWEG SLUYK (Hercules) (Velox) CABO (Velox) DE LANG (D.O.S.) WEBER SLINGERLAND (D.O.S.) (U.V.V.) DUMORTIER BROUWER (D.O.S.) (Velox) PINO (U.V.V.) EMO (H.V.C.) v. WINGERDEN (Laren) KOOL (H'sum) v. d. HOOFT (Hilversum) PROVINCIE BOERHOUT (B.F.C.) HUIZINGA (H'sum) POLEN RAMSELAAR (H'sum) (H.V.C.) GftHRING (H'sum) HEITMAN (H.V.C.) VOS (B.F.C.) LANDDAG DER N.S.B. SEMARANG, 30 Dec. tAneta). De eerste landdag op Java van de Natio naal Socialistische Beweging werd al hier gehouden. Er waren 600 deelne mers, afkomstig uil 28 plaatsen. De or ganisatie was tot in de puntjes ver zorgd, terwijl niets te merken was van zwarthemden in de stralen en in pu blieke gelegenheden. De orde-groep van de N.S.B. surveilleerde in de straten ter eventueele handhaving van de orde. De zaal waarin de landdag werd ge houden was hoofdzakelijk gevuld met leden van de N.S.B., weinig introdu- cée's waren aanwezig, terwijl geen auto riteiten werden opgemerkt. «De heer Scheurer las een telegram voor van Ir. Mussert, luidende: „Mijn kameraden op Java bijeen in eersten landdag wensch ik toe hun werk de bevordering van sterk en weerbaar In- dië als deel krachtig Nederlandsche Imperium in 1936 groote voortgang mo ge hebben. Onze strijd gaat onverpoosd voort. Gij kunt op ons rekenen. De liefde voor volk en vaderland is onze onverbrekelijke hand. Mussert." Na de voorlezing werd in naam van Mussert de landdag geopend verklaard onder donderend ,.Hou Zee"-geroep, waarna nog twee telegrammen werden voorgelezen, resp. van de kringen te Soerabaja en te Padang. Door den landdag werd twee tele grammen verzonden. n.I. een aan Ir. Mussert, luidende: „600 kameradon bij een landdag danken u hartelijk voor uw telegram. Zij bieden u en de N.S.B. hun beste wenschen voor 1936 en geven verzekering dat gij stéeds volkomen op hen rekenen kunt. Hou Zee. Scheurer". én een aan den Gouverneur-Generaal, luidende: „600 nationaal-socialisten landdag Semarang vereenigd betuigen U hun trouw en aanhankelijkheid en verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig hun gevoelens van oprechten trouw, toewijding en verknochtheid aan ons Oranjehuls te willen aanbieden aan H. M. de Koningin." ONDERWIJZERSCONGRES SEMARANG, 30 Dec. (Aneta). Alhier heeft een algemeene vergadering plaats gehad van het Ned.-Indisch Onderwij zers-Genootschap. Dc bijeenkomst werd ingezet met een wolkomst-rede van den voorzitter. Hij zeide hierin o.m.: Ons onderwijzershart komt in opstand tegen de nationaal-so- ciaiistische en fascistische stroomin gen, voor zoover deze beweging daarin de school wil betrekken. De toekomst van de school in Ned.-Indië en haar die naren is somberder dan ooit te voren. Het N.I.O.G. zal voor het komende jaar alle krachten inspannen om te redden wat er te redden valt. De belangrijkste tijdens de vergade ring aangenomen voorstellen zijn: een motie van het Hoofdbestuur om actie te voeren tegen afschaffing van dp mid daglessen, een voorstel van de afdee- ling Diokjn tot het instellen van een commissie die tot taak heeft het leer- nlan voor de M.U.L.O. grondig te on derzoeken. Amersfoort Groote Jaarlijksche Afd. Stoffen: Coupons en Restanten Wollen Mantelstoffen Wollen Japonstoffen Fluweelen en Flanellen Zijden stoffen Afd. Bonneterie: Wollen Tricot Vesten en PuM-overs Wollen Handschoenen Bont Handschoenen Hoeden, Mutsen, 8hawls, Peignoirs AMERSFOORT Het is menscheüjk, zwak te zijn; het is goddelijk te vergeven. Feith. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. YONGE door J. I. en E. A: H Na deze teleurstelling ondervond mr. Rollstone minder belangstelling, toen hij voortging den heelen stamboom van do Northmoors toe te lichten, van den grooten rechtskundige, sir Michael Mortofi af, die in den adelstand was verheven, tot er geen afstammelingen in de rechte lijn meer waren en hot dus een zijtak werd, waartoe dan ook behoorden de vader van Francis en Charles Morton. „Voorwaar, miss Marshall mocht dan wel bijzonder helderziende zijn ge weest, als zij haar verloving was aan gegaan met het oog op de opvolging, want nu ruim twintig jaar geleden had dc laatste lord Northmoor nog twee zoons en een broer in leven. Kr was ook een dochter, the Honourable Bertha Augusta." „Is die getrouwd vroeg mrs. Morton. „Het is hier niet aangeteekend en als het in de bladen had gestaan, zou ik het er wel bijgezet hebben." „Hoe oud is zij?" „De samensteller van dit hoek zou nooit zoo ontactvol zijn geweest om den leeftijd van een dame te verniel BREDA KARRESTRAAT 21 den," klonk het weer heel zwaarwich tig, „maar daar Mie Honourable Arthur was geboren in 1S48 en the Honourable Michael in 1850, mogen wij aannemen, dat haar Ladyschap niet meer in haar eerste jeugd is." „En niet getrouwd? Dus zoo ongeveer van den leeftijd van Fr lord Northmoor? Dan zal ze er wel op uit zijn hem in te palmen," zuchtte mrs. Morton, „en daardoor zal hij zijn naaste bloedverwanten laten varen!" „Op die manier zou Mary Marshall nog te verkiezen zijn," meende Ida. „Ze zou nooit onvriendelijk wezen," zei Constance zacht. „Dat kan men onmogelijk van te voren zeggen," meende mr. Rollstone met gerechtvaardigd gezag. „Ik heb al tijd waargenomen dat de hooggeboren aristocratie veel vriendelijker en min zamer is dan degenen, die van lager afkomst zijn." „O, ik hoop maar op miss Marshall," fluisterde Constance tot Rose. „Zoo'n nare, oude kat van een onder wijzeres riep Ida en ze giechelden onder elkaar en hielden haast niet op om de aankondiging van mr. Rollstone to hooren, dat hij had aangeleekend, in 1879 het huwelijk von the Honou rable Arthur Michael met lady Adela Emily, de eenigc dochter van den graaf van Arlington, en den dood van genoemden Honourable Arthur, tenge volge van een ongeluk met oen rijtuig, vier jaar later. Toen stoof Herbert binnen, om zich heen verspreidend een geur van thee en teer, zoodat hij ontvangen werd met liet dringend verzoek om zijn haar te borstelen en zijn handen te wasschen, al beweerde hij dan ook, dat hij beide bewerkingen had verricht, ten bewijze waarvan hij zijn gebruinde handen uit spreidde, die dan ook schoon genoemd konden worden, op een paar ingegroe- •zelde strepen teer na. Mr. Rollstone trachtte zijn moeder al te troosten met de bewering dat het aristocratisch was om de touwen to kunnen hanteeren en Herbert, die tus schcn de jongste meisjes inzat en zich dc saucijsjes vooral goed liet smaken, zei, dat hij van plan was zich een jacht aan te schaffen en dat hij Rose mee op een proeftocht zou nemen. Neen, niet Ida, die zou zich natuurlijk allerdwaast aanstellen: bovendien had ze zulke wijd van het hoofd staande ooren, dat je er wel aan trekken moest, wat van zijn zusters zijde een veront- waardigdnden uitval en aan zijn moe dor een vermaning ontlokte, terwijl mr. Rollstone opmerkte, dat het jong- mcnsch heel wat te leeren had. wilde hij met aristocratische manieren te voorschijn komen, waarop Herbert bin nensmonds prevelde, dat „aristocrati sche manieren hem gestolen kon wor den"; dat. hij er zich in ieder geval niet mee kwellen zou, eer hij eon lord was. Toen rei hij hardop, om de mogelijke grofheid weer eenigszins goed tc ma ken. dat hij zijn nieuw jacht „Rose" zou noemen. „Ja, maar ik ga niet mee, eer je wal hetere manieren hebt," kwam Rose nu ook uit den hoek, waarop er oen algemeen gelach onder de jongelui volgde. Dat strekt hem tot eer! Ik heb nieuws voor jullie!" zei sir Edward Kenton, toen hij, na een och tend van overleg met zijn zaakwaarne mer, met zijn gezin aan de lunchtafel plaats nam. Mr. Burford vertelt me daar, dat de titel van Northmoor is ver vallen aan zijn eersten klerk, Morton.' „Die houten Klaas!" riep George, de zoon en erfgenaam. „Maar hij is ook nog wel iets anders dan een houten Klaas, mr Kenton," zei de deftige, kaalhoofdige zaakwaarne mer. „Hij is zeer deugdzaam en ijverig." Frederica Kenton en haar broer ke ken elkaar eens aan en meenden mis schien, dat juist deze karaktertrekken hem tot een houten Klaas maakten. „Arme man!" zei hun moeder. „Be schouwt hij het niet als een ongeluk?" „Ik geloof, dat hij niet alleen metho disch werkt, maar ook een heel helder inzicht, heeft," zei sir Edward. „Hebt u mij niet verteld, dat hij door zijn ijver en nauwgezetheid de clausule heeft ont dekt, waardoor wij succes, behaalden bi het Stockpen-proces?" „Ja, sir Edward, door zijn onvermoel- den ijver, om ieder document na te le zen, dat betrekking had op de zaak- Tot mijn schande, mag ik wel zeggen, moet ik hiervoor uitkomen, want het was in een brief, dien ik gelezen en terzijde geschoven had, omdat ik er die passa ge niet eens in opgemerkt had." „Dan heb ik dus groote verplichtingen aan hem?" „Ik zou u ook nog kunnen vertellen, wat ik eerst jaren later te weten ben gekomen en niet door hemzelven, van de pogingen, die er in het werk gesteld werden om zijn eerlijkheid te bepro« ven en particuliere inlichtingen van hem te krijgen, hetgeen hij echter per tinent geweigerd heeft!" „Er .zit meer bij dien man, dan men bij hem zoeken zou," bracht nu weer lady Kenton in het midden, „als hij maar niet badroven is" „Ik vrees, dat hij op zware lasten zit." zei mr. Burford. „De weduwe en de kinderen van zijn broei zijn bijna geheel afhankelijk van hem; in meerde re mate dan hij dit volgens mijn mee ning had moeten laten gaan." „Juist iets, dat ik van zoo'n sul ver wacht zou hebben!" riep George Ken ton. „Dezen goeden kant heeft het ten minste weer gehad, dat het hem terug gehouden heeft van een huwelijk 1" „Dus die noodlottige stap is afge wend," zei haar ladyschap glimlachend „Ongelukkigerwijs bestaat er een ver wikkeling. een eindeloos lang engage ment met een onderwijzeres bij miss Lang." „O!" riep Freda, die eens geduren de een lange afwezigheid van de fami lie buitenslands bij miss Lang op kost school was geweest. „Er werd altijd onder ons zoo iets van gefluisterd, dat miss Marshall verloofd zou zijn, of schoon het als hoogverraad werd be schouwd, om er iets van te weten." „Was dat degene, die jullie altijd de „bruine muis" noemden?" vroeg Geor ge. „Juist, maar het was een onschadelijk muisje! Ik geloof, dat de kleintjes dot op haar waren, maar wij hadden niet veel met haar tc maken; ik weet alleen dat wij haar erg secuur vonden." „Beteekent dat nauwgezet van gewe ten?" vrocor haar vader „Ja. Misschien wei, en ofschoon tk toen ovci een hceleboel dingen nou heci anders dacht, geloof ik toch, dat het een aardig persoontje was." „Een echte dame?" vroeg haar moe der. „Ja, dat ook wel, maar ze was zoo vrecselijk stil: je merkte haast niets van haar" „Arm ding." zei lady Kenton, di* deernis voelde met de „bruine muis" „Ik geloof, dat Morton mij verteld heeft, dat ze een dominees dochter was." zei mr Burford, en dat hij haar eigenlijk boven zich achtte In stand, want zijn vadei was paardenhandelaar en is failliet gegaan en ik heb hem en kei bij mij op het kantoor genomen, om zijn moeder ter wille te zijn, ofschoon ik het niet beter had kunnen treffen. maar natuurlijk kan er van dat onge lukkige engagement niets inkomen „Zool" zei de barones droog. „Wilds ii hem dan zijn verheffing in den adel stand laten beginnen met een gelofte- breuk?" „Neen. neen, sir Edward Ik meende nietzei mr. Burford beschaamd, „maar het ond-erwijzeresje kon er mis schien toe gebracht worden om af te zien van haar aanspraken, daar een vasthouden er aan mogelijk niet tot hun beider geluk zou zijn en bij moest waarlijk een dame met geld trouwen, zegge zijn nichtje, miss Morton, want het. bezit van de heerlijkheid North moor was nooit heel waardevol Wijlen mr. Morton leefde nogal heel ruim en e** zijn groote sommen afgegaan voor uitkeeringen aan zijn weduwe ladv Adela, en zijn dochter. Miss Lang deel de mij ook mede, dat miss Marshall vol gewetensbezwaren is en dat zij het als haar plicht beschouwt haar verloving te verbreken, wat haar dit nu ook kos ten moge!" „Arm ding!" luidde de verzuchting v»n meer dan één kant. „Het is een ernstig geval," ging de zaakwaarnemer voort, „maar ik. voor mij. ben overtuigd, dat het heter zou zijn voor heide partijen, als zij er to3 te bewegen was. hem zijn vrijheid te rug tc geven." „Heeft zij geen eigen familie?" „Voor zoover ik weet niet. Ze heeft altijd haar vacanties doorgebracht bij miss Lang." „Ik vind. dat u wel heel wreedaardig is jegens mijn arme bruine muis, mr. Burford," riep Frederica. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7