Nó. 4. Woensdag 13 Januari 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken tf f r Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". PROTECTIE. FEUILLETON. De Moeder van den Rietdekker. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Redacteur: P. van der Meer JZQ. Bureau (voorloopig) Beekesteinsche Laan 32. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertent iën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting.) (VeETO%). Nadat op verscMllqpde artikelen, die voorheen vriikt^éeiMcyiitënjIngevoerd, hooge rechten waren goj^Jjd, stegen de prijzen, waardp'ór de invoer afnam. De invoefc-Tiit andere landen, die voor Duitsclitóhd in 1889 2369 rail- lioen gulden bedroeg, verminderde tot 2338 millioen in 1893. In Frankrijk daalde hij van 4108 millioen gulden in 1892 tot 3720 millioen^ in 1895. Hieruit blijkt, dat de concurrentie voor dege nen, (lie van elders invoerden (impor teurs), wegenB de meerdere kosten te zwaar werd. De bestaande onder nemers in het beschermde land echter konden volstaan met dezelfde kosten van vroeger, en zij profiteerden dus inderdaad van de prijsverhooging, welke voor hen zuivere winst beteckende. Doch niet voor alle fabri kanten bracht de protectie voordeel. Door de verhoogde loonen en prijzen der grondstoffen toch stegen de productie-kosten aanzienlijk, zoodat ook daardoor uitbreiding van de nijver heid werd belemmerd. Bovendien ver- eenigde zich het groot-kapitaal in trusts en syndicaten, om de concurrentie weg te nemen en daardoor in de gelegen heid te zijn, de prijzen van verschil lende artikelen vast te 6tellen en hoog te houden. Van de winst, die de kleinere fabrikanten maken, ten gevolge van den hoogeren prijs, moeten zij dus aan grondstoffen en andere productiekosten een aanzienlijk deel afstaan aan de groot-kapitalisten. Zoo moet een weverij in Duitsclilaiid haar garens 10 pet. duurder betalen dan haar concurrenten hier, en 8 pet. meer betalen aan loonen. Een ander gevolg van de protectie was, dat de industrie en de landbouw zich niet meer toelegden op het zoeken van nieuwe markten om hun afzetge bied te vergrooten. De lioogere prijs Schets uit Seeland. Vlak tegen den kerkhofsmuur aan woonde de moeder van den rietdekker. Haar huisje was wel het armoedigste van het kleine Seelandsche dorp. De muren, vroeger gekalkt en gewit, waren nu vuilgrauw, bij zwart af, hier en daar met groote gaten, die men van de buiten zijde af met wat stroo toegestopt had om eenigszins tegen der scherpen wind beschut te zijn. Niettegenstaande haar zoon rietdekker was, zag het dak er verwaarloosd en geheel zwart berookt uit, op enkele lichtgele plekken na, waar men de ergste openingen met nieuw stroo dichtgemaakt had. Dat er een tuin bij het huis was, werd aangetoond door een lage steonen om heining en een paar armzalige bessen boompjes, door wind en insekten van al hun bladeren beroofd, zoodat de weinige trossen aan de kale takken hingen te bengelen. Overigens was er weinig an- op eigen beschermde markt ontnam den fabrikanten en den nijveren den prikkel van den ondernemingsgeest de gelegenheid tot uitbreiding der industrie en tot vermeerdering van den handel met andere landen werd daar door beperkt. Dit blijkt uit de cijfers, die aanwijzen, hoe de uitvoer is ver minderd. Bedroeg deze voor Duitsch- land in 1889 1869 millioen gulden, in 1895 was hij reeds gedaald tot 1824 millioen. Voor Frankrijk nam de waarde van den uitvoer af van 3461 millioen in 1892 tot 3374 millioen in 1895. Wij komen tot de tweede vraag, of de protectie den werklieden voordeel lieeft gebracht. Zeker, de loonen in de beschermde takken van bedrijf zijn gestegen; als voortbrengers deelen zij in de winsten, door de ondernemers behaald; zij ver dienen meer geld dan hier. Maar voor hen wordt het voordeel weggenomen door den hoogeren prijs, dien zij betalen moeten voor hun levensbenoodigdheden hun werkelijk loon is er dus niet door vermeerderd. Bracht de protectie deii ver bruikers voordeel? Door de belemmering van de ont wikkeling van nijverheid en handel zijn de verbruikers dat is het geheele volk beperkt in hun vrijheid om te koopen, waar zij het goedkoopst en het best terecht kunnen. De gelegen heid, om door den buitenlandschen han del zooveel mogelijk waar voor hun geld te krijgen, is hun ontnomen. Met cijfers kan worden bewezen, dat zij geen voordeel hebben van de bescherming, maar dat in tegendeel, doorde kunstmatige stijging van den prijs der dagclijkschc levensbehoeften, vooral aan de arbeidersklasse een indirecte belasting werd opgelegd, waarvan de op brengst komt ten bate van de ders dan een groote hoop oud brand hout en een stapel takkebossen. Door de openstaande dubbele deur kon men in een donkere keuken zien, waar een hond zich languit lag te koes teren in het streepje zonlicht dat door de deur naar binnen viel. Een kruiwagen voor zich uitduwende, keerde de moeder van den rietdekker langs het pad dat naar haar woning leidde, huiswaarts. Hetrzou niet gemak kelijk zijn te bepalen hoe oud zij was, want het is alsof de tand des tijds geen vat heeft op zulke kleine, gebogen, ver schrompelde gestalten als de hare. Zij had een scherp, door wind en weer ge bruind gelaat, met roode wangen en een spitsen rooden neus van onder de zwarte muts kwam het vlasgele haar te voor schijn, dat geheel glad gestreken, op haar voorhoofd vastgeplakt scheen. Zij droeg een grove hoornen bril met groote glazen, had klompen aan de voe ten en was gekleed in een groen ka toenen rok met een rood geruit boeze laar, terwijl de korte mouwen aan het donkerblauwe lijf haar magere, bruine armen bloot lieten, aan de ellebogen in eengeschrompeld als een uitgedroogde citroen. beschermde minderheid van het volk. Zoo kost in Duitschland, waarop door voorstanders der protectie zoo gaarne wordt gewezen, te Gronau een pond roggebrood 1 cent en witte brood 2 cent méér dan te Enschedé zout, boonen, erwten en tarwemeel 1 cent per pond méérgruttenmeel 3 cent, spek zelfs 7 cent, varkensvlecsch 10 cent méér. Ook zijn rijst, vet, melk, koffie, sigaren, tabak, turf, dus bijna alle dagelijk- sche levensbenoodigdheden, in Duitsch- land duurder. Hetzelfde zien wij in Frankrijk. Voor ongeveer veertig arti kelen van dagelijksch gebruik zijn de prijzen te Parijs omstreeks 30 pet. hoo- ger dan in Londen. Zoo kost een pond scliapenvleeksch te Londen 50 cent, te Parijs 75; kalfsvleesch 40 cent in Lon den, te Parijs 80 cent; de prijs van boter in die twee steden is 35 cent en f 1.50, van suiker 10 cent en 29 cent. Veel duurder zijn voorts te Parijs steen kolen, hout, petroleum, olie, lucifers, peper, zout en kleeren. De verbruikers Derhalve wor den geëxploiteerd, om de zak< ken te vullen van de mannen der trusts. Het grootste deel der bevolking in de bescher mende landen heeft nadeel van de proteetie. Onjuist is het dan ook to beweren dat beschermende maatregelen de oor zaak zijn van den bloei in het buiten land. Voor Duitschland zal do reden gezocht moet worden in den invloed, dien de vestiging der eenheid in 1870 heeft geoefend, in het daardoor gewekte gevoel van kracht en zelfvertrouwen, in de energie der kooplieden, in den ondernemingsgeest der fabrikanten, ont wikkeld door uitstekend vakonderwijs. Voor Amerika is de uitbreiding dei- nijverheid te danken aan de rijke hulp bronnen in dit groote land, tusschen welks staten onderling geen invoer rechten den handel en het verkeer be- Zooals zij daar aankwam, klein en schraal, geel en verschrompeld, had zij er uitgezien zoo lang men zich harer herinneren kon. Haar vader was ook rietdekker ge weest en had een lapje grond bij het huisje, waarin zij nog woonde, in pacht gehad. Eens, toen Sidse zoo heette zij veel, veel jonger was, maar voor het overige even schraal, geel en verschrom peld als nu, hadden zij een reizend handwerksgezel bij zich aan huis ge kregen, die er een week gewoond had en toen verder getrokken was. Ze had den nooit meer van hem gehoord, maar Sidse had een aandenken aan hem be houden, een aandenken voor het loven een zoon. Het was een lcelijke jongen met een groot hoofd en een paar groote, ver wonderde, bruine oogen, waarmede hij rondkeek alsof het hem bevreemdde dat hij ter wereld gekomen was, iets waar over zijn moeder zich trouwens minder verbaasde. Zij had hem gekregen omdat zij zich zelve een oogenblik vergeten had, en hechtte al zeer weinig waarde aan dit aandenken \au den gezel. Was deze lommeren. Het feit, dat sinds het jaar 1892, toen Duitschland overging tot een verlaging der tarieven, de Duitsche uitvoer-industrie zich weer ging ont wikkelen, wijst er op, dat de vooruit gang nóg grooter zou zijn geweest, indien het steeds het vrijhandelstelsel had toegepast. Frankrijk daarentegen ging voort zijn tarieven te verscherpen, en zag dan ook den uitvoer steeds inkrimpen. Welke gevolgen beeft de be scherming in bet buitenland voor Nederland Brengt dus het buitenland door pro tectie zichzelf nadeel toe, dit nadeel wordt nog vergroot door enkele voor deden die het somtijds te zijnon koste aan andere landen verschaft. Ten einde de prijzen op eigen markt hoog te houden, worden artikelen in Nederland goedkooper aangeboden. Zoo koopt men hier het ijzer ongeveer 30 pet. goedkooper dan in Duitschland, ten gevolge waarvan de scheepsbouw van ijzeren schepen hier te lande zich kon ontwikkelen. De Nederlandscbe industrie kreeg dus door de goedkoopere grond stoffen een voorsprong boven den bui tenlandschen concurrent. De uitbreiding onzer textiel-nijverheid (spinnerijen en weverijen) is mede hiervan het bewijs; terwijl in Duitschland de crisis aantoont, dat deze tak van industrie daar zijn lioogstcn bloei heeft bereikt. Een ander voorbeeld: door de pro tectionistische suikerwetgeving in Frank rijk leverde dit land de suiker aan Engeland zelfs beneden den kostenden prijs, en betaalde daardoor een gedeelte van het iuvoerrecht, dat in 1901 door Engeland op de suiker werd gelegd. De bescherming had dus ten gevolge, dat door de Franschc belastingplichtigen gedeeltelijk werd bijgedragen in de kosten van den oorlog tegen de Boeren Nog een voordeel aan ons land bracht te vinden geweest, dan zou zij natuurlijk haar toorn over hem hebben laten uit gaan, maar nu moest de zoon het voor den vader ontgelden, en de kleine Mads kreeg al slaag, lang vóór hij tanden kreeg. Het was omstreeks dezen tijd dat Sidse zich den kleinen kruiwagen aan schafte, die haar geheel volgend leven onafscheidelijk van haar was. Tenein de haar deel in de kosten van het huis houden te helpen dragon, was zij be gonnen met- op de omringende boeren plaatsen te gaan wasschen en schoon maken, waarbij zij haar kind wel moest medenemenwant haar moeder was juist gestorven, en haar vader was over dag aan het werk, zoodat er niemand was om op liet kind te passen. Het huis werd dus van buiten geslo ten, de kleine Mads werd op den krui wagen gezet en zoo vervoerd naar de plaats, waar zijn moeder dien dag wer ken moest. Daar zat hij dan ergens in een hoek te knabbelen aan een korst brood en met zijn verwonderde, bruine oogen om zich heen te kijken, totdat de tijd hem lang begon te vallen en hij het op een schreeuwen zette. Dan liep Sidse van de bescherming in het buitenland. De voortdurende prikkel, om de concur rentie te kunnen volhouden, verhindert onze fabrikanten in te slapen; hij maakt hen bedacht op betere inrichting van him bedrijf, door betere machines aan te schaffen, en houdt hun ondernemings geest wakker; wat ten goodc komt nan handel en nijverheid. De Twentsoho katoen-nijverheid strekt ten voorbeeld: niettegenstaande vele landen door hun protectie haar afzetgebied verkleinden, heeft zij nieuwe markten weten te vinden. lilt iis.sclioii, de enkele voor- deelen wegen niet op tegen de schalie, die door de protectie ln het buitenland nan ons land wordt toegebracht. De uit voer immers wordt noodzakelijk beperkt door de hooge invoerrechten aan do buitenland6che grenzen. 'Verschillende industrieën worden door die beperking van haar debiet in het nauw gebracht. Het zoeken van andere afzet-gebiedon gelukt natuurlijk niet altijd, en brengt in allen gevalle nieuwe kosten mee. Dat de bescherming in het buitonland voor ons nadeel oplevert, daarvan kun nen ook onze boeren meepraten, die door sluiting der grenzen hun vee niet meer kunnen verkoopen op de Bel gische markten, en de ,,Belsen" niot meer zien verschijnen op hun plaatsen. De vraag naar hun vee nam af, en do Belgische boer werd gedwongen magere beestjes te koopen voor veel geld. Geon wonder, dat er aan de grenzen een levendige smokkelhandel ontstaan is. Het groote prijsverschil op de Belgische en Ilollandsche veemarkten brengt de menschen tot pogingen om de wet te ontduiken. Soms melden de couranten van bloedige botsingen tusschen hand havers der wet en handlangers der smokkelaars, die gehuurd worden om bij nacht en bij ontij het vee over de grenzen te brengen. Zoo roept protectie den sluikhandel in het leven en schept de waschtobbe weg om hem een paar maal op zijn hoofd te bonken, waarna hij, opgefrischt door deze kleine afwis seling, verder een poosje rustig bleef. Zoo groeide hij op; hij kreeg slaag op school en hij kreeg slaag te huis, werd aangenomen, en begon langzamer hand zijn grootvader een handje te hel pen bij het werk. Zijn grootvader stierf, en Mads zette de zaken van den overledene voort. De jaren vloden voorbij en alles ging zijn regelmatigen gang. Mads was nu hier, dan daar aan het werk, en zijn moeder trok even als vroeger van plaats tot plaats, het eenige verschil was dat Mads niet langer op haar kruiwagen zat. Nu had zij er wel eens wat gras voor de koe, een pakje meel van den molen, of eenig vuil waschgoed op, wanneer zij naar huis terugkeerde. Mads was nu ruim twintig jaar, en een lang opgeschoten kerel, zoo lang dat zijn moeder niet meer bij hem komen kon, om hem op het hoofd te bonken, zonder op een stoof te klimmen, of haar toevlucht te nemen tot een stuk talhout, een bezem, of wat haar maar het eerst voor de hand kwam. Sidse noemde hem altijd haar leelijken

De Eemlander | 1904 | | pagina 1