Japonstoffen. B. RUITENBERG Hz. Dames-Costumes, enz. VRIJDAG 12 FEBRUARI A. M. STAM. Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Seldersche Varkensslagerij VOorsisoorien en Vleeschwaren. Lessen in die taal. Bericht de ONTVANGST der VOORJAARSSTOFFEN. OPENING DER Puntenburgerlaan, hoek Tuinstraat. Itarueveld. De brigadier-comman dant der Rijksveldwacht alhier H Broek huis, is met ingang ran 1 Maart benoemd tot brigadier ter standplaats Alkmaar. Bij de Wed. De Bruijn brak Maan dagavond een binnenbrand uit. Een kamer brandde geheel uit, door spoedig toegeschoten luilp werd de brand tot die kamer beperkt. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade aan het huis, maar niet aan den inboedel. Seherpcnzcci. Tot onderwijzer aan een dor O. L. S. te Amsterdam is benoemd de heer J. J. Geldof alhier. Hilversum. Een zekeren J. v. V. 17 jaar oud, pas uit de gevangenis ont slagen wegens het steken niet een mes heeft reeds weder hetzelfde misdrijf be gaan. Deze keer is de vrijer zijner zus ter de gelukkige, dien hij met een mes een diepe snede toebracht over een zijner handen. Toen de wonde aan het politiebureau werd verbonden ondekte men terzelfde tijd dat den gekwetste een revolver bij zich droeg zoodat pro ces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. J. v. Y. werd aangehouden, doch weder losgelaten na verhoord te zijn en nadat er ook tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. Itaaru. In de jongste maandverga dering der afdeeling Baarn en omstre ken van de Ncderl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd de heer Woltman Elpers, de nieuwe onder-voor zitter gcinstalleerd. Na afloop van de vergadering hield de heer Cuneaus, wandelleeraar te Lei den een voordracht over orchideën, wel ke zeer in den smaak viel. De veel besprokene villa Aeativa" is eigendom geworden van den heer H. Swerd is. Naar aanleiding van de advertentie, voorkomende in ons nummer van heden willen wij nog eens neerschrijven, aan welke voorwaarden moet worden voldaan, om loon- of woning (huur) kiezer te zijn. De eerste voorwaarde voor ieder, om het kiesrecht deelachtig te worden, is, dat hij zij: Nederlander, van het mannelijk geslacht en vóór of op 15 Mei van dit jaar 25 jaar geworden. De woning-kiezers mogen sedert den lsten Augustus van 1903 niet meer dan eenmaal, en alleen binnen de gren zen derzclfde gemeente zijn verhuisd. Zij moeten sedert 1 Augustus in de stad fl 1.50 per week hebben verwoond hebben zij een stuk grond gehuurd, dan telt dat bij den huurprijs mee, ook al ligt het niet vast aan hot huis en voor 't overige deel van Amersfoort fl 1 per week. Bij de woningkiezers behooren zij, die schepen bewonen, van tenminste 24 M' inhoud of 24000 E.G. laadver mogen, hetzij zij huurders of eigenaars zijn. Contributie aan een coöperatieve bouw- vereeniging wordt als huurprijs gerekend, en wanneer in den huurprijs gas- of waterleiding is begrepen, behoeft het bedrag daarvan niet te worden afge trokken. De loon kiezers mogen tusschen 1 Januari 1903 en 31 Januari 1904 niet meer dan eenmaal zijn veranderd van patroon, en zij moeten in 1903 hebben verdiend een bedrag van f 400 of onge veer fl 8 per week (voor de stad) eu voor 't overig deel fl 300 of ongeveer fl 6 per week. Wie een pensioen of een lijfrente ge niet van een onderneming, een bijzondere of openbare instelling mag dat als loon beschouwen. Pensioen en loon mogen dus worden samengeteld. Kost en inwoning w orden voor de stad berekend op fl 275 per jaar of fl 5.50 per week en mogen bij het loon worden gevoegd en voor 't overig deel op H 200 of fl 4 per week. Inwoning alleen wordt onderscheiden lijk berekend op fl 75 en (137,50 per jaar of H 1.50 en fl 0.75 per week. Loon, kost en inwoning kan ook dooi den zoon, die in het bedrijf der ouders werkt, als aanspraak op kiesrecht worden aangemerkt. "Wie een vast loon geniet, en tijdens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden dit niet of niet ten volle kreeg, mag toch zijn loon be rekenen alsof het was doorgegaan. Wie in een onderneming vast werkt, waar de arbeid uit den aard van het bedrijf gedurende een deel van het jaar stilstaat, mag dien tijd van stilstand mee tellen, ook al was hij toen tijdelijk ontslagen. Inkomen, pensioen of lijfrente van de vrouw gelden voor den man; van de kinderen mag de vader het inkomen, pensioen of de lijfrente voor de helft bij zijn loon tellen. Voor allen geldt: Wie in 1903 onderstand heeft gehad van een instelling van weldadigheid of een gemeentebestuur, is voor 1904 zijn kiesrecht kwijt; maar als onderstand gelden niet geneeskundige hulp en ge neesmiddelen. Al het bovenstaande betreft het Kies recht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciale Staten wordt men tevens kiezer, als meningezetene der provincie is. Woning en loon- enz. kiezers heb ben eerst kiesrecht voor den ge meenteraad, als zij in de plaatselijke directe belastingen van hun gemeente zijn aangeslagen voor een bedrag, min stens gelijk aan de hum-som per week, die iemand Kamerkiezer maakt Ook deze belasting moet op 1 Maart ten volle zijn betaalt. Ten slotte willen wij er nog op wij zen, dat tal van examens het kiesrecht geven voor Tweede Kamer en Provincie en o. a. wel De door de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen ingestelde examens voor de betrekking van ar- beider-telegraphist, perron-koutroleur, wagenmeester,leerlingmachinist leklasse leerling-conducteur, aanteekenaar-weger, opzichter-teekenaar hij den dienst van tractie en materieel, opzichter-machinist 2de klasse, adspirant-opzichter en op zichter-teekenaar bij den dienst van weg en werken, adspirant-werkmeester, en werkmeester bij don dienst van tractie en materieel, technisch-ambtcnaar bij den dienst van tractie en materieel, technisch-ambtcnaar bij den dienst van tractie en materieel, surnumerair, derde klerk en klerk-telegraphist 3de klasse, adspirant-adjunct-kommies en goederen klerk De door de ITollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschap ij ingestelde examens voor de betrekking van klerk-commies bij den dienst voor het vervoer, commies bij den stations-dienst, assistent voor den buitendienst, adjunct-inspecteur bij den dienst voor het vervoer, opzichter-machi nist konducteur 2e klasse, konducteur lste klasse, hoofdkonducteur, assistent voor de kontrole der plaatskaarten en ladingineester; De door de Nederlandsche Cen- traalspoorweg-maatsehappij ingestelde examens voor de betrekking van sur numerair, derde-klerk en derde-stations klerk. Zondagavond was het uitvoering in .de Kroon" en in .de Arend". In „de Kroon" hadden wij het genoe gen de Amersfoortsche Volks-Gym- nastiek-en Schermvereenigiug Ajax" te zien werken. liet geheele optreden van deze ver- eenigmg met haar zeer jeugdige en meer oudere krachten beviel ons best. Er werd netjes, accuraat gewerkt. De heer Dumouliu heeft zijn schare goed onder commando en kan met gerustheid zich met de leden van .Ajax" in 't pu bliek vertooneu. Geschermd werd er zeer goed, vooral het partijtje trekken dogen en lange stok beviel ons goed. De oefeningen aan ringen en brug konden o. i. met ietwat meer accura tesse worden uitgevoerd. Alleen meenen wij te mogen opmer ken, dat het ons voorkomt, dat 't pro gramma te groot is en dientengevolge van de gymnasten te veel vergt. En dan nog bal na, heusch de kleinen krij gen zoo'n avond meer dan ze verdra gen kunnen. Konden wij van .Ajax" bijna niets dan goeds vermelden, het spijt ons wel, dat dit niet 't geval is met „Ons Genoegen," dat in „de Arend" optrad. Stukken als „Oldenbarneveld" treur spel in 4 bedrijven, heusch ze zijn te zwaar voor het gros der liefhebberij - tooncelgezelschappeu. Eu het natuurlijk gevolg daarvan is, dat van de krachten der spelers te veel gevergd wordt zij doen wel hun best, maar slagen niet en, wat het ergste is, de bedoeling van den schrijver der stukken wordt in 't ge heel niet of geheel en al verkeerd be grepen. .Ons Genoegen" moet werkelijk een volgende maal wat eenvoudiger stukken kiezendie zijn er wel en mooie ook en het succes van het spel zal er door verhoogd worden. Bij „Óns Genoegen" zijn goede krachten als b.v. Johan v. Oldenbarneveld, Franoiscus Aarssens en Uitenbogaerd. En dan, heeren van „Ons Genoegen" denkt om de goede uitspraak van onze Hollandsche Taal. Een gezellig bal, dat tot laat in den nacht duurde, besloot dit feest. Met genoegen herinneren wij onze le zers aan de soireé, die Vrijdagavond in „De Arend" wordt gegeven. Wanneer men weet, dat een muziekensemble van eenige stafmuzikanten onder leiding van den heer Bikkers, den Hinken directeur van „Jubal", voor het muzikale gedeelte zorgt, dan heeft men reeds de overtui ging, dat de bezoekers een aangename avond zullen hebben. Maar bovendien treden op 4 Dames, altisten van het circus Oscar Carré! Wij hebben het groote genoegen ge had dit viertal in zijnen arbeid te kun nen bewonderen en wij willen er thans alleen dit van zeggen, dat niemand ver zuimen mag er heen te gaan. Maandagavond ontstond een binnen brandje van weinig beteekenis in het koffiehuis van W. van 't Land, op den Hof. De spuit van de Vrijwillige brand weer bluschte het vuur spoedig. De schade zal niet heel groot zijn en deze wordt door assurantie gedekt. Bij de hoer Zwam, in de kaaswinkel er naast, is nog al eenige waterschade aangericht. Dinsdagmorgen brak in het zelfde perceel weer brand uit welke spoedig werd gebluscht. Met het oog op de Ni^slezjng, welke Vrijdagavond wordt gejioudep, meenen wij qiize lezers een diousAté bewijzen met ile plaatsing van hét v.glgeiïde, dat onsymr/wélwillende aijflh werd aange boden.' Proeven met thermiet werden, een paar jaar geleden door professor Gold- schmidt (Zurich) gedemonstreerd. Ther miet is voornamelijk van beteekenis om plaatselijk zeer liooge temperatuur te verkrijgen. Dit berust op 't feit dat metaaloxydcu, met aluminiumpoeder ge mengd, hunne zuurstof aan 't aluminium afstaan. Bij deze chemische omzetting komt evenals bij de meeste, warmte vrij en wel in zoo aanzienlijke hoeveelheid, dat de temperatuur die van de electrischen oven nabijkomt. De omzetting kan worden ingeleid door een z. g. ontstckingsmengsel, het welk men met een lucifer doet ontbranden. Voor zoover we weten is de samen stelling hiervan geheim. De reactie kan worden uitgevoerd in eene eenvoudige Hessische kroes van vuurvaste steen, die bij smelting van metalen worden gebruikt. Een mengsel van ijzeroxyde en alu minium geeft aldus behandeld, zeer zui ver koolstof-vrij ijzer. Reeds heeft men vele belangrijke toepassingen hiervan gemaakt waaronder het verkrijgen van zeldzame metalen als chromium en man gaan uit hunne oxyden dient te worden genoemd. Ook 't aan elkaar wellen van dikke ijzeren staven, b.v. spoorrails kan in enkele minuten geschieden. Eenige maanden geleden werd te Hamburg een groot zeeschip met gebroken schroefas binnengebracht. In korten tijd was met behulp van thermiet de as op de ge broken plaats hersteld. In enkele mi nuten werd de temperatuur zóó hoog dat men de stukken als het ware in elkaar kon smolten. Talrijke Duitsche geleerden waren hiervan getuige. Zoo was in korten tijd eene reparatie geschied, die anders eenige weken zou gevorderd hebben en bovendien besparing van vele duizenden guldens verkregen. Nog zijn meerdere toepassingen met behulp van thermiet bekend en velen te voorzien. By de Zaterdag j.l. ten overstaan van Notaris Vos gehouden verkooping in „de Vergidde Zwaan" werd perceel I, een koffiehuis in de Ilaversteeg alhier, behoorende aan J. Th Massa verkocht voor f 3500. Perceel II, een winkelhuis in de Koningstraat hoek Teutstraat en behoorende aan de erven Kroes bracht f1140 op. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt alhier geplaatst de brigadier-titulair der Rijksveldwacht E. Tuinstra,thansteIJsel- stein, die met dien datum tot brigadier wordt bevorderd. De lieer J. P. Clifford, stationsklerk bij de N. C. S. M. alhicris overgeplaatst naar het station Elburg-Oldebrock. Sport. 't Schijnt, dat hij de Amersfoortsche voetbalvereeningingen, de 2e elftallen moeten goed maken, wat door de eerste efftallen bedorven wordt. Quick II won op haar terrein met 51 van U. D. I. 1terwijl U. D. I. II, door het niet opkomen van Victoria II. (Hilversum), een overwinning van 50 kan boeken. 't Slechte spel dat U.D. I. in de match Quick IIU. D. I. 1 te zien gaf, zijn wc niet van haar gewend. Wij gclooven, dat de Udiancn te stellig in de mee ning verkeerden te zullen winnen en hierdoor alles verknoeiden. Nadat 't Quick gelukt was, drie maal de bal in het U. D. I. doel te werken, ging de rust in. Na half-time werd door Quick nog twee maal gescoord, terwijl het U. D. I. vlak voor time gelukte haar eenig doelpunt te behalen. Van de Quick-spelers lieten Keetell, Bosch, van Daal, Stoppelaar en Reynders goed spel zienterwijl bij U. D. I.„ Schaap, Briët, van Dorssen en Muys uitmuntten. De feestavond, door U, D. I. te ge ven, als slot van het voetbalconcours, is voorloopig op 10 April bepaald. Stand stedelijk Kegelcoucours socië teit „Amicitia". Genomen 1801 kaarten. Hoogste aantal punten nog steeds 42. Twee veldartilleristen hebben elkander Zondagavond op den Leusderweg met messen zoo toegetakeld, dat de eene naar het Militaire Hospitaal is vervoerd. liet gevolg van deze stoeds voorko mende vechtpartijen is, naar men ons van goede zijde mededeelt, dat voortaan eiken avond militaire patrouilles door de stad zullen gaan. Gisteravond zagen wij op de Lange gracht telkens patrouilles. Het aantal adressen inzake de afschaf fing van de Kermis aan den Raad staat op het punt met een vermeerderd te worden. Door den Amersfoortschen Be- sfuurdersbond, de afd. „Amersfoort" der S. D. A. P., idemv. d. Algem. Ned. Tim mer! Bond, idem Alg. Ned. Typogra fenbond, en idem van de Ned. Ver- ecniging tot afschaffing van alcoholische dranken wordt een adres ingediend, waarin bij den Raad wordt aangedron gen op niet-aanneming van hot voor stel Veis IleynOosterveen. Bovengenoemde combinatie geeft den Raad onder verwijzing naar een uit voerige memorie van toelichting in over weging een commissie te benoemen, ten deelc bestaande uit niet-leden van den Raad, welke tot opdracht heeft na te gaan, in hoeverre en op welke wijze de kermis kan worden vervangen. In een annonce voorkomende in de Oude Amcrsf. Courant en Amersf. Dag blad. betreffende de opvoering van Schakels zie onze agenda wordt nog medegedeeld, dat zij, die nog in het bezit zijn van abonnementskaarten, welke zij bij de vorige drie uitvoeringen niet konden verbruiken, kunnen hiervan thans nog gebruik maken, onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat zij de kaar ten vóór 15 Februari e. k. doen afstem pelen bij den Kastelein der Sociëteit, des namiddags tusschen 10 en 2 uur. Uitvoering „Troubadour". De zaal was gisterenavond bij de uit voering van „de Troubadour" zeer goed bezetde aanwezigen hadden, getuige het groote applaus en het dikwijls „halen" veel genoegen; de uitvoering beviel blijk baar uitstekend. Alles liep vlug, ons wel wat al te vlug van stapel, zoodat we om 10 uur weer op straat stonden. Wat ons oordeel over de uitvoering aangaat, deze zouden wij gaarne willen samenvatten in een vraag aan dirigent orkest, solisten en koor en wel deze: „heeft volgens uw eigen inzicht de uit voering van „de Troubadour" gisteren avond in „Amicitia" gegeven voldaan aan de eischeu, die men aan een goede opvoering eeucr opera mag stellen?" Uit het stellen van de vraag zelf kun nen onze lezers wol reeds vermoeden, wat ons oordeel is. Toch hadden wij goede oogenblikken o inAzucene in de slotscène en Manri- co ook zoo nu en dan. De vertolking van den rol van graaf van Luna en Leonore kwam ons onvol doende voor; of nog anders gezegd: de krachten der uitvoerenden schieten daar voor ten eenenmale te kort. De hoeren 'van Achterbergh en van 't Hof zijn voor 't Kantongerecht alhier vrijgesproken. VEROADEBINOEN, enz. Donderdag 11 Febr. „De Toekomst" Havik, 's avonds 8 uur. Spreker: II. van Oss, over „De Centrale Arbeiders- Verzekerings- en Depositobank". Vrijdcg 12 Febr. 's avonds 8 uur, in „Amicitia". Dep. „Amersfoort" v/h Nut. SprekerDr. Bleekrode: Over Vuurbe- reiding voorheen en thans met proeven en lichtbeelden. Vrijdag 12 Febr. Soirée amusante in „De Arend". Aanvang 8 uur. Zondag 14 Febr. IO'/j uur, 's morgens, „De Toekomst", Havik. Cursusvergade ring Sigarenmakers. Spreker: Eichcls- hcim. 's Avonds 7'/a uur, „Amicitia", Too- ncelvoorstclling ter gelegenheid van het jaarfeest der S. D. A. P. Zondag 14 Febr. 's morgens IO'/j uur, in „de Arend", Repetitie „Jubal". 2 Maart „Amicitia" „Schakels" van Heijermans door het Haarlemsch Too- neelgczelschap, directie Louis Bouwmees ter. Een DAME, een tijd in Frankrijk geweest, geëxamineerd Fransch L. O. heeft nog eenige uren disponibel tot liet geven van Ook CONVERSATIELESSEN. Brieven onder letter C, aan 't bureau van dit blad. Dames- Heeren- en Militaire Kleedermaker, Utreehtsehestraat 21, Amersfoort, Dagelij ksolie ontvangst van NOUVEAUTÉS in ZWARTE en CEKLEURDE JAPONSTOEEBN. ATELIER tot vervaardiging van Vanaf 1 Feb. onder leiding van eene beslist EERSTE KLASSE COUPEUSE. Prijzen zeer eoneurreerend, uitsluitend A coulant. Aanbevelend, G. H. VAN DAM. Laugestraat, 2 9. SPECIALITEIT IN FIJNE Dagelijks worden bestellingen aan liuis opgeuomeu. Onder minzame aanbeveling, N.B. Briefkaarten worden vergoed.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3