Stadsnieuws. Advertentiën Worstsoorten Vlecschwaren. A. M. STAM. Fortman Hehenkamp. Behangerij -m- Stoffeerder ij. Firma ANDRMJ:'CoT MG m BE A WIJNKOOPERIJ. B. RUITENBERG Hz. Het Heerenhuis Geldersche - - - - - - Varkensslagerij F. 3. VAN EIJBERGEN, Ph. SMOLDERS, ,,er Vraagt s.v.p Prijs-Courant Bericht de ONTVANGST der VOORJAARSSTOFFEN. Geeft men het ministerie dus den tijd dan zal het wet worden. De anti-revo- lutionnairen strijden met de arbeiders. Tegenover het beloven der sociaal democraten, die altijd tegenstemmen, wanneer er sociale wetten worden voor gesteld, stellen zij hun doen. (Zooeven lezen wij inhetVeenen- daalscli Nieuwsblad, het antirevolution- naire orgaan voor Veenendaal en om streken Bureau Hoogstraat '23 Wage- ningen ook een verslag van bovenge melde lezing. Wij citeeren daaruit „Van de gelegen heid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Thiel uit Amersfoort (Vrijz.-dem.) en Wijn koop uit Amsterdam (Soc. dem.). die elk 20 minuten tijd kregen voor debat. Wij zullen het debat met het oog op de plaatsruimte niet toegeven, temeer wijl de aangevoerde argumenten van beide heeren ten eerste onbeduidend wa ren, en tweede afgezaagd en versleten, zoo De heer Sybrandy diende de heeren van repliek, niet zoo heel nialsch. De heeren debaters zagen weinig overblij ven van het schijntje argumenten, dat ze hadden aangevoerd. Zóó worden nu de Yeenendalers voor gelicht door de anti-revolutionnaire pers. Zelf behoeven ze niet te denken. Hun voorlichters geven hun eigen opinie, zonder eenig commentaar en gij Yeenen- daalsche broederen, gij hebt slechts te gelooven, wat zij u zeggen; een eigen opinie moogt ge u niet vormen en uw voorlichters geven er u geen gelegen heid voor; wat de debaters zeiden, wordt U en wellicht niet zonder reden onthouden, alleen wordt u ge zegd, dat Mr. Sybrandy ze lang niet malsclr van repliek diende, waarin dat niet malsche zit, daar hebt ge niet mee noodig, broeder; wij, uwe voorlichters zeggen u, dat het zoo is en daarmee uit. (Eemlander.) Burgemeester en Wethouders al hier, zullen op Vrijdag 11 Maart 1904, 's middags 12 uur in het publiek aan besteden het bouwen van eene marechaue- sées-kazerne, met bijlevering van alle matrialen. De aanwijzing zal plaats heb ben op Vrijdag 4 Maart a.s. ten 1'2 uui op het terrein. Bestek en teekening lig gen ter inzage in de hotels van mej. de wed. de Haas en den heer 1. van Leut en zijn tegen betaling van f 1.50 verkrijg baar bij den opzichter, den heer B. van Kreel. Rarneveld. Donderdagmiddag werd onze vertrekkende brigadier door de overige Bijks- en gemeente-politie verrast met een prachtige regulateur, als bewijs van hoogachting voor de humane wijze waarop hij steeds tegen over hen optrad. Zichtbaar aangedaan bedankte de brigadier voor dit bewijs van hartelijkheid. Barneveld, IS Februari. Aardappelen f 2.75 a 4.25, Boter f 1,30 a 1,42, Eieren f 3.50 il 3.90, rogge 1 5.-- a 5,50, Boekweit f 6,- a 6.30, Biggen f 7.- a 11.--, Vette varkeus f 0.34 50,37, Schrammen f0.30 a 0.35, Vettte Kalveren f 0,46 a 0.52. Zeist. Als een bewijs dat deze ge meente niet alleen vooruit gaat door het aanbouwen van nieuwe villa's enz. doch ook op kerkelijk gebied, diene dat dooi de Gereformeerde gemeente Oosterkerk aan de Slotlaan alhier is besloten over te gaan tot vergrooting van dat kerk gebouw door twee gaanderijen hierbij te voegen, waardoor het aantal zitplaatsen met 2 a 300 wordt vermeerderd. Twee personen, die bezig waren een zware kachel uit eene villa naar beneden te laten, waartoe de een zich op eene ladder bevond, gingen hierbij zoo onhandig te werk, dat de beneden staande persoon het gevaarte op zijn lichaam kreeg, met het gevolg dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. Na verbonden te zijn kon hij naar zijne woning gaan, doch zal des de eerste dagen zijne werkzaamheden nog wel niet kunnnen hervatten. Bij Kon. Besluit is bij het departement van justitie benoemd tot adjunct-inspec teur van het gevangeniswezen (in alge- meenen dienst) met ingang van 1 April 1904 Mr. \V. D. Caudri, thans hoofd commies ter secretarie alhier. Bij beschikking van don Minister van Binnenlandsche Zaken is Dr. H. F. Nier- strasz, leeraar aan het gymnasium alhier tot wederopzegging toegelaten als pri vaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de dierkunde. De algemeene vergadering van de Yereenig. „Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken" wordt Maandag avond om 8 uur in „De Arend" gehouden. Punten van behandeling zijn: 1" Yer slag commissie tot nazien der Rekening en Verantwoording; 2" Jaarverslag; 3° Mededeelingcn van het Bestuur. Zoo dikwijls lezen wij in verschillende bladen, dat Amersfoort steeds de „allures" van een groote stad wil aannemen. Het volgende bericht zal zeker er toe bijdragen, om deze nieening verder te verbreiden. „De drukkerij „de Samenwerking" brengt per circulaire ter kennisse dat in de vestibule barer inrichting aan de Beekesteinsche Laan dezer dagen een Tijdwgzanlzal worden geopend, alwaar de dagelijksclie wetenswaardig heden in woord en beeld zullen worden medegedeeld". Bij den sehermwedstrijd gehouden ter gelegenheid van het 7e wapeufeest van den Kon. Officieren Schermbond te 's- Gravenhage w on het 5e Reg. Inf. alhier een tweeden prijs in den colonnewedstrijd voor korpsen en vereenigingen op geweer, sabel, karabijn en langen stok. Aan den majoor M. Yerkouteren van het 5e reg. inf. onlangs van detachecring in "NV. 8. hier te lande terruggekeerd, is 3 maanden verlenging van verlof toe gestaan. Teutoons telling. Naar wij vernemeg zal op den 1 e 2e 4e 5e en 6e April een tentoonstel ling plaats hebben van de voorwerpen en teekeningen door de leerlingen der Ambachtsschool vevraardigd. Deze ten toonstelling is vooral belangrijk, omdat men voor de eerste maal de eindresul taten van den driejarigen cursus te zien krijgt. We wekken onze lezers op deze tentoonstelling vooral te bezoeken. Het Raadhuis is van Theofakkels voorzien, om, zoo noodig brand in don aanvang te kunnen stuiten. Voor het Hoog mil. gerechtshof zijn heden de pleidooien gehouden in de zaak van den huzaar van het le regt. alhier C. T. M., oud 19 jaar, die gedu rende de jongste kermis den burger Gerrit Hooft met een mes tusschcn de 3e en 4e rib heeft gestoken, tengevol ge waarvan hij is overleden. De bek), was door den krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot 1 jaar gevangenis ter wijl de auditeur militair twee jaar ge- êischt had. Mr. H. Dop waarnemen!! advocaat- fiscaal eischte correctie van de opgeleg de straf tot 2 jaar, met het oog op de getuigenverklaringen aannemende, dat bekl. niet gehandeld heeft uit wettige zelfverdediging, doch den doodelijken steek opzettelijk te hebben toegebracht uit wraakzucht over een hem door den verslagene een oogenblik te voren op eene andere plaats aangedaan molest. De verdediger, Mr. dr. W. A. van Zijst, die met groote symphatie voor den bekl. bezield was, wees er op dat een zelfde symphatie ook bij de officieren commissarissen voor dezen inderdaad ar men jongen bestaan. Deze hadden toch evenals later de verdedigerals het ware huis aan huis in de buurt van het onheil geloopen om getuigen te vinden die zouden gezien hebben dat bekl. uit zelfverdediging had gehandeld. Maar he laas zonder succes. Mr. Van Zijst toonde in een uitvoerige en welsprekende pleitrede aan, dat zijn liëant een fatsoenlijk jongmenscli, de verslagene daarentegen een bekende vechtersbaas was, die hem een oogenblk voor het onheil opzettelijk bij de jas trok en zelfs een stoot onder de kin gaf. Bij de tweede ontmoeting, die daar op weldra volgde en toevallig geweest moest zijn, is de verslagene ook op den huzaar afgegaan, zooals zijne eigene makkers verklaren en toen is de mes- toot gevolgd om zich te verweren of in heftige gemoedsbeweging. Al is de door den krijgsraad opge legde straf dan ook in betrekkelijken zin clement te noemen, pleiter acht het toebrengen van den steek niet bew ezen, daar niemand dit feitelijk gezien heeft en er aan het mes geen bloed gevon den is. Uitspraak op een nader te bepalen dag. Uitvoering ten bate van „Kindervoeding''' Gisteravond werd in „Amicitia" ten voordeele van bovengenoemde vereeni- ging een concert gegeven door het dil- lettanten strijkorkest onder leiding van den hoer G. K. G. van Aaken, met welwillende medewerking van mejuffrouw S. J. J. Ilpsema Vinokers. (Zang). Wanneer het waar is, dat booze men- schen geen muziek maken, dan had zeker de heer van Aaken Donderdag avond wel een „schare Engelen" onder zijne leiding. Het concert begon met den Cornelius Marsch van Mendelssohn, welke marsch goed werd uitgevoerd. Hierop volgde de „Unvollendete sym phonic" van Schubert, een allegro en andante een schoone compositie, die in allen deele onberispelijk werd voorgedragen. Het „Concert für 2 Yiolinen" met strijkorkest van Handel was een juweeltje; een woord van hulde en dank aan de heeren H. en P. R. voor hun schoon vioolspel. Toch klonk het spel bij den een zangeriger dan bij den andermis schien wel door het instrument, dat be speeld werd. Het ensemble was mooi, zeer muzikaal. Na de pauze kregen w ij „Eine kleime Nachtmusik" van W. A. Mozart en „In vitation a la Valse" van C'. M. von We ber; beide ook al weer prachtig Tus- schen deze twee nummers werden door den heer P. R. tw ee solo's voor violoncel voor gedragen en wel een Romance van D. van Goens en Sous le Balcon" van R. Wuerst. De heer P. R. gaf zeer veel schoons te genieten en heeft zeker een goed deel aangebracht voor het succes van den avond. De heer P. R. werd zeer goed geaccompagneerd op piano door Mej. H. Mej. Ilpsema Vinckers zong 4 liede ren en wel „Rosenlieder" van Ph. zu Eulenberg, het „Yater Unser" van 0. Krebs, „Dein" van C'arl Bohm, en „das kleine Lied" van Meyroos. Ons bevielen het best de twee laatstgenoemde. Mej. Ilpsema Vinckers beschikt over een niet te sterk, vrij goed geschoolde hooge altstem, voelt goed, wat zij zingt, doch moet o. i. meer letten op de ge- luidsvoortlirenging en de uitspraak der woorden. Het „toetje" dat ze gaf na het welverdiende applaus, het moet ons van het hart, wij verstonden er bijna geen woord van. De liederen werden zeer goed geac compagneerd door mejuffr v. d. H. Br. Ten slotte een woord van welverdiende hulde aan den heer van Aaken die heeft laten zien voor de zooveelste maal dat hij van zijn leerlingen iets goeds weet te maken, leerlingen met een goede muzikale opvatting en technisch uitste kend ontwikkeld. Gaarne, zeer gaarne, willen wij dit dilettanten-orkest weer lioorenw ij had den er zoo'n goeden dunk van gekregen bij de laatste uitvoering van de plaatselijke afdeeling van „Toonkunst" en de indruk van toen is er veel op verbeterd nog. "Wanneer „Kindervoeding" nu door dit concert haar kas aanmerkelijk versterkt heeft gekregen, dan kunnen allen tevre den zijn. Sport. Morgen, zal het 2e elftal van U. D. I. te Harderwijk een competitiematch (2e KI. P. V. B.) spelen, tegen de Har derwijker Voetbalclub aldaar. Stand van het Stedelijk Kegelconcours. Genomen 3091 kaarten. Hoogste aantal punten 42. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 28 Februari 1904. Lokaal „De Zaaier" Muurhuizen, hoek Kerkstraat Da. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht. Dienst in de Fran- sche taal. 's Avonds 7*/a uur. Remonstrantsche Kerk 's morgens 10'/2 uur Ds. J. II. W. Bisschop Boele te Groningen. Luthersche Kerk, 's morgens 10 uur Ds. J. L. F. de Meijere alhier. VllltO lDUKlXOEV enz. Zaterdag 27 Februari 8 uur „de Arend" jaarfeest van de Afd. „Amersfoort" van den A. N. T. B. Zondag 28 Februari Tentoonstelling in „Auiieitia van de Portefeuille van do Aca demie van Beeldende Kunsten en Techni sche Wetenschappen te Rotterdam. UTRECHT. Zondag 28 Februari Vereeni- ging „de Nieuwe Nederl. Opera" „Faust" Aanvang half 8. Maandag 29 Febr. 8 uur „de Arend" Al gemeene vergadering „Ambachtsschool." Woensdag 2 Maart 'savonds 8 uur „Ami citia" Haarlemsch Tooneel (directie Louis Bouwmeester) „Schakels" vau Herm. Heyer mans Jr. ZEIST. Donderdag 3 Maart'savonds8uur „Nieuwe Sociëteit". Groote Openb. Vergade ring van de Ned. Ver. tot Afseli. van Alc. Dranken Prop. Comm. Utrecht Nederl. Vrou wenbond voor Geheel-Onthouding en Chr. Geheelonthouders-Vereen. „Eben Haëzer". Spreker Mevr Hevn-Biezeu uit Utrecht, Pater Kolb van Zonderen en Ds. Plet van Wezep. Onderwerp De herziening der Dranltwot. Vrijdag 11 Maart „Amicitia" Uitvoering van „Jubal". Zondag 13 Maart idem. Bnrgerlijke Stand van Amersfoort. vun 18tot en met 24 Februari 1904. GEBORENMaria, cl. van G. Klashorst eu T. A. de Graaf. Coruelis, z, van M. van Holland en M, S. M. van Amersfoort. Evert Gerrit, z. van J. H. do Vries en W. Malestein. En no, z. van L. Veen. Helena Elizabeth, d. van J. Endendijk en A. G. Boerwinkel. Wilhelmina Helena, d. van H. J. Vierdag- en J. A. Plaats. Mar tha Hendrika, d. van D. Prins on M. A Haar. Antonia, d. van W. E verse 11 en B. de Wit. Johan, z. van H. Vialen J.Kuiks. Johanna Catrina, d. van J. van Nimwegen en M. Veenendaal. Jacob Huibert, z van H. Teerink en C. G. Dane. Jannetje, d van H Niezen en A. van Ekelen. ONDERTROUWD K. Timmermans on F. Bouw. W. A. Brandsen en C. Kwint. GEHUWD H. Koenen en G. Barton. K. Fater en S. van Deventer. G. van Garderen on E. van der Horsi. OVERLEDENJosephus Benjamin Bos, lm. Johanna Montaubau, d. Johan nes Cornelis Langgras, 22 111 - Y. illielmina Wijnands, 14 d. Maria Bovij, 74 j.,wedu. van J. van Leuveren. Jaeoba Deseans, 16 d. Jannetje Schuur. 73 j., wed. van A. Schou ten, Antonio Elberssen, 74 j. eehtg. van R. van Dijk. Corrcspoudeutie, Het ingezonden stuk, naar aanleiding van ons Hoofdartikel Wat onze jongens niet mogen lezen" van den heer K. van 'tV. zal in een der eerstvolgende num mers, van een bijschrift van de Redac tie voorzien, geplaatst worden. Het Amersfoortsch Dagblad bevat in haar nummer van Vrijdag 20 Febr. een ingezonden artikel van de firma van Duysen en Co, dat eerst: aan ons ter plaatsing weid aangeboden, voor welks plaatsing wy echter geen termen von den, ornaat het ging „Buiten de hoofd zaak 0111." De firma van Duysen en Co. vat dit op als-eene weigering onzerzijds, om „onze Dwaling te erkennen". Daar wij na het geschrevene en gewrovene er verder vanaf zijn dan poit, om dwa ling too te geven, daar ons artikel juist bestemd was, om dwaling te keer te gaan, zullen wij in ons nummer van Woensdag nog eens op de zaak terug komen in een artikel: „Buiten de hoofd zaak om." Heden OTerleed na een lang durig en smartelijk lijden alhier onze geliefde Moeder en Bchuw d- moeder Mejuffrouw J. SCIIOFTEX-Sekuur Weduwev/dHeerA.SCHOUTEN in den ouderdom van ruim 73 jaar. Amersfoort21 Febr. 1904. E. v. d. MEERSchouten. P. v. d. MEER Jzn. J. A. SCHOUTEN. Padang(Ned. Indië). A. MEYJESSchouten. A. G. H. MEYJES. A Hen die te vorderen hebben van- of schuldig zijn aan den WelEd.Gestr. Heer Mr. FRED ER 1K HENDRIK VAN PERS1JN, op tl Februari 1904 tc Amersfoort overleden, gelieven vóór li» Haart e. k. daarvan opgave of betaling te doen ton kantore van ondergeteekoude tc Amersfoort, Soesterweg no. 7. KOI.li Notaris .1. KOI.14, notaris te Amersfoort, biedt uit «le liau«l te koop ahn met tuin to Amersfoort Soesterweg no. 1, kadaster Sectie 1). no. 1278, groot 15 Are 80 Centiaren, nagelaten door den WelEdGestr. Heer Mr. F. II. VAN PERSIJN. Puutcukiirgerlaan, - - - - koek Tuinstraat. Specialiteit in fijne eu Dagelijks »v»r«len bestellin gen aan kuis opgenomen. Aanbevelend, N B. Briefkaarten worden vergoed. Lairiaison Bouwer Co. Commissionairs in Kflceten AMSTERDAM, NIJMEGEN, AMERSFOORT. M u u r. h u i z n 39, belasten zich niet den in- en verkoop van fondsen, sluiten prolongation, koopen en verkoopen van coupons, bintonland- sche wissels, vreemd bankpapier verschaffen gelegenheid tot het in bewaring' geven Van waarden in de sal'e-kastjes hunner gepantserde brand- en inbraakvrije kast, waar voor nadere condities te hunnen kantore verkrijgbaar. Kantoor geopend eiken werk. «lag van O3 71|281 2. LAVEN DELSTRAAT 2. Varkensslagerij - - - - - Fijne Vteeseliwareu. magazijnen van Tapijten enz. DE NIEUWE COLLECTIE BEHANGSELPAPIEREN IS THANS COMPLEET. DEZE MUNT BIJ ZEER LAGE PRIJZEN UIT, DOOR PRACHTVOLLE DESSINS. Hoofdkantoor voor NederlandUTRECHT. Iloofd-agcnt voor AMERSFOORT: Dames- Heeren- en Militire KIcederniaker, Utreektsekestraat 21, Amersfoort,

De Eemlander | 1904 | | pagina 3