DE EEMLANDER. No. 17. Ie Jaargang. Bijvoegsel van het nummer van Zaterdag 27 Februari 1904. Raadsvergadering. De Keurings-kwestie. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag, den len Maart 1904, des nam. ten l'/i ure. Punten van behandeling 1Ontwcrp-reglemcnt van Orde voor de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs met adres. 2. Verzoek van de Commissie voor Kindervoeding om subsidie met advies. 3. Voorstel tot nadere regeling van de bezoldiging van helpsters in hand werken, met ingang van 1 April 1904, enz. 4. Verzoek van den leeraar der H. B. School De Vries om privaatles te mogen geven, met adviezen. 5. Verlof van den leeraar der H. B. A. M. Kerkkamp om verlof wegens ge zondheidsredenen met adviezen en voor stel betreffende tijdelijke vervanging. 6. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelas ting dienst 1903. 7. Beschikking op het aangehouden bezwaarschrift n". 211 tegen een aan slag in de Inkomstenbelasting, dienst 1903, met.advies der reclamecommissie. 8. Beschikking op bezwaarschriften tegen aanslagen in de Straatbelasting, dienst 1903. 9. Vaststelling van het le aanvul lingskohier der Straatbelasting. 10. Voorstel betreffende reorganisatie van den Gemeentereinigingsdienst, met rapporten der afdeelingen en antwoord. 11. Voorstel tot verhuring van ge deelten van .Ma Retraite", welke niet voor den Reinigingsdienst benoodigd zijn. 12. Voorstel tot aanleg van gaslei ding naar de Algemeene Begraafplaats aan den Soestenvcg en tot toekenning van vrij gasverbruik aan den Opzichter der Begraafplaatsen. 13. Voorstel betreffende wegenbe planting. 14. Voorstel tot verbetering van den ingang der Bergstraten. 15. Benoeming van een gemeente heel- en vroedmeester met ingang van 1 April 1904, wegens periodieke af treding van Dr. 1-1. W. Schreuder. 16. Verzoek van mej. A. P. Kley, onderwijzeres, om verlenging van ver lof. met advies. De stukken betreffende de punten ter behandeling liggen ter Secretarie ter lezing. Advies van de Gezondheids-commissie. Amersfoort, 31 Dec. 1903. EdelAchtbarc Heeren. Daar de Gezondheids-commissie, ge adviseerd door een deskundige, bij het ontwerpen der Verordening op de vee- en vleeschkeuring een zeer werkzaam aandeel heeft gehad, acht zij het haar plicht, ook thans, wederom na over leg met een deskundige, U.E.A. advies te geven in zake de bezwaren, door de Slagersvcreeniging, de Kamer van Koophandel e.a. ingebracht tegen Uwe voordracht d.d. 1 October 1903, no. 4028, de reorganisatie der vee- en vleeschkeuring betreffende, bezwaren, welke zij vertrouwt, in het volgende voldoende te hebben weerlegd. Ofschoon, voor zoover ons bekend, in de Gemeente Amersfoort geene Slagersvcreeniging bestaat. welke rechtspersoonlijkheid bezit, en het nog de vraag is of het adres, inhoudende de bezwaren tegen de voordracht van B. en W. de reorganisatie van de vee- en vleeschkeuring betreffende bij alle in het adres genoemde 26 zelfstandig werkende slagerspatroons en vleesch- verkoopers bekend is, wil de Gezond heids-commissie aannemen, dat het met hun aller medeweten en goedkeuring is verzonden. Naar aanleiding van dat adres komt het de Gezondheids-commissie voor, hel navolgende daartegen te mogen en te moeten aanvoeren. De herziening van de Verordering op de Keuring en den Verkoop van Vee en van Vleesch en Spek, datee- rende van 26 October—15 November 1858. is dringend noodig, gedeeltelijk in het algemeen, doch voornamelijk in het particulier belang. Thans heeft er zoo goed als geen keuring plaats en is de particulier niet gevrijwaard legen het eten van vleesch van zieke dieren. Het algemeen belang brengt l mede. dat de dieren en het vleesch scherp gekeurd worden, om zoodoende eventueel voorkomende besmettelijke ziekten dadelijk te ontdekken en de bron op te sporen, van waar het dier afkomstig is, waardoor aan het voort woekeren der ziekte spoediger paal en perk kan gesteld worden. Men denke slechts aan de vele, nu spora disch geheetcn, ziekten der varkens, die inderdaad vaak blijken voort te komen uit besmette stallen. Daar de slagers van ziekten van het vee weinig of niets af weten, komt het herhaaldelijk voor, dat, zelfs bij de dieren der beste slagers, ziekten ontdekt worden, zonder dat die slagers daarop vermoeden hadden. Een goede slager zal zeker nooit met opzet een ziek dier koopen, maar het dier kan inwendig ziek zijn, zonder dal hij dit vermoedde. De statistieken der abattoirs laten hieromtrent geen twijfel over. Het particulier belang brengt mede. dat de consument, die goed geld betaalt voor zijn vleesch, nok ge zond vleesch ontvangt en het is p 1 i c h t der Overheid uit hygiënisch oogpunt 1 e zorgen, dat iedereen b ij i e d e- ren slager gekeurd vleesch kan koopen. Dat er van Rijkswege gecne keuring op vleesch bestaat, is betreurens waardig. Echter brengt dit niet mede, dat daarom de overheid in onze en andere Gemeenten in gebreke mag blijven met het nemen van maatre gelen, welke voor de hygiëne zoo drin gend noodzakelijk zijn. En al ware er eenc Rijkskeuring, d.w. z. al ware de keuring van vleesch ook bij de wet verplicht gesteld, dan toch zou iedere Gemeente voor zichzelf te zorgen hebben voor de uitvoering dier wet en zou de overheid van elke Gemeente verordeningen in het leven roepen, zooals haar het meest wensche- lijk zou voorkomen. Ook dan wanneer keuring van Rijks- I wege verplichtend gesteld ware, zou 1 alle fraude niet uitgesloten zijn. Ook dan zou men wegen en middelen vinden I omj ongekeurd nog niet te spreken j van ziek en voor de gezondheid scha- dclijk vleesch frauduleus in te voeren en in den handel te brengen. In Duitsch- land toch, waar eene verplichte Rijks keuring op vleesch bestaat, komen ook nog gevallen van ontduiking der wet voor. Ook bij bet ten uitvoer brengen der strengste verordening op de vleesch- keuring is het ideale niet te berei ken, evenmin als bij verordeningen op i elk ander gebied. Het gaat echter niet aan, een toe stand zoo als tot heden in onze Ge meente bestaat, wat de keuring van vee en vleesch betreft, te bestendigen, omdat overtreding der verordening, I regelende die keuring, niet volkomen uit te sluiten is. Daarvoor is genoemde keuring van te groot belang. Dit heeft nog enkele maanden geleden een geval van vleeschvergiftiging in ons land ge leerd en wel te Nicuweroord (gemeente Westerbork, Drente) alwaar vijf families ernstig ziek werden ten gevolge van het eten van vleesch van een uil nood geslacht kalf. Dat de invoer in deze Gemeente van buiten, in gesloten pakketten per post j of spoor, niet door de plaatselijke keu ring getrolfen wordt, is slechts in Zoo verre waar, dat een particulier een kleine hoeveelheid door die open bare middelen van vervoer kan be komen. doch deze draagt daar voor dan ook geheel de vcrant- woordelijkheid. Stelt die particulier zich tevreden met het eten van wellicht ongekeurd vleesch, welnu, dat moet hij voor zich weten Een vleeschverkooper echter, en juist daarvoor dient de verordening, mag het vleesch niet van elders laten komen, dan in den vorm, in het ontwerp ge noemd. Doet hij het anders, dan is hij strafbaar. De politie zal bij hem onge keurd vleesch ontdekken en daarvan proces-verbaal opmaken, terwijl zijn naam dient bekend gemaakt te worden in een plaatselijk nieuwsblad, ter waarschuwing van het publiek. De meening van adressantc. dat het resultaat der verordening in de prac- tijk grootendeels illusoir zal blijken te zijn. geeft ten duidelijkste te kennen, dat adressante wèl leek is op het ge bied van verordeningen op de vleesch keuring, aangezien toch de invoer en keuring van vleesch op andere plaatsen in ons land, welke nu óf een abattoir bezitten óf tot de oprichting daarvan besloten hebben en dus onze Gemeente ver vooruit zijn zooals Utrecht, Dordrecht en meer andere in ge lijken geest als in de concept-verorde ning van B. en geregeld waren of nóg zijn. In al die plaatsen heeft de ondervinding jaren lang geleerd, dat de aldaar bestaande verordeningen wel degelijk in de praktijk uitvoerbaar waren I en nog zijn. Waarom zou dus uitslui- lend Amersfoort een uitzondering ma ken Te Roermond, waar thans ook een I abottoir is, is zelfs iedere invoer, dus ook die van halve dieren, welke hier nog wordt geduld, bij verordening ver- j boden en toch is de vleeschhandel in I die Gemeente geenszins ten onder ge- jgaan. Dat B. en W. juist bij de verorde ning van het principe zijn afgeweken om de kosten uit de algemeene kas te doen dekken, behoeft geenszins ver wondering te wekken. De betreffende verordening toch is niet in het belang van de gcheele ge meenschap nëen, zij is I". in het belang van de las- gers zelf. omdat de invoer van vleesch zooveel mogelijk geweerd wordt als de ingezetenen, wetend, dat alle vleesch in de stad verkocht bij inwonende slagers deugdelijk is. hier ter markt zuilen-gaan, en 2". van 't grootst belang voor de consumenten, omdat zij gezond en streng gekeurd vleesch voor hun geld zullen bekomen. Het is dus billijk, dat én de slagers desnoods iets van hun winst afstaan voor de kosten èn dat de consumenten daarin bijdragen naar gelang zij meer of minder vleesch gebruiken. Het dek ken dier kosten door verhaal over alle belastingbetalende ingezetenen zou zelfs onbillijk zijn, aangezien toch niet allen naar evenredigheid van hun inkomen vleesch gebruiken. Het is duidelijk dat. in normale om standigheden. de kosten, uit de reor ganisatie der vee- en vleesch-keuring voortvloeiend, niet gemakkelijker, niet beter en niet billijker zijn te verhalen dan op de consumenten en wel in den vorm van prijsverhooging van 't vleesch juist deze prijsverhooging stelt de sla gers en vlceschverkoopers schadeloos voor werkelijk nadeel, ontstaande uit vermindering der redelijke winst. De bewering van adressante. dat die kosten, in den vorm van prijsverhoo ging van 'l vleesch. niet op het pu bliek zijn te verhalen, omdat én de concurrent, én Het publiek zich stellig daartegen zullen verzetten, klinkt raadselachtig: de ondervinding op alle plaatsen, waar abattoirs zijn. heeft geleerd, dat zulks wel degelijk kan of het zou moeien zijn, dat de vleesch prijzen in onze Ge meente reeds zóó hoog opge voerd zijn, dat ze eigenlijk niet meer voor verhooging vatbaar, zijn. De prijzen van sommige vleesch- soorten. als biefstuk, rundvleesch, ge hakt. vet. zijn zelfs bij menig slager hier ter stede van 10 tot 20 cent per K.G. hooger dan die voor eerste kwaliteit vleesch op andere plaat sen. zelfs plaatsen met abattoir, zooals o.a. te Amsterdam, Nijmegen, Utrecht en andere, betaald worden. Bovendien zij terloops, doch met na druk. meegedeeld, dat de kosten zóó gering zijn hoogstens een halve cent per K.G. vleesch dat eene verhooging van 2 cent per K.G. alleen op de beste stukken vleesch den slager reeds ruimschoots schadeloos 1 stelt. In dil geval nu zou het alleen de gegoede consumenten zijn dio ge troffen worden, doch de minder door de fortuin bedeelden zouden den ouden prijs blijven betalen. Stel nu, dat een gegoed consument 300 Gram vleesch per dag eet, dan is dit per jaar 109.5 1 Kilo. Hij betaalt dan aan keurings kosten per jaar ruim twee gulden, een bedrag, waartegen geen enkel ge- I goed consument eenig bezwaar zal hebben, als hij daardoor verzekerd is, streng gekeurd leesch te zullen krijgen. Om die 2 cent prijsverhooging per K.G. vleesch zal toch «iel niemand er toe besluiten, zijn vleesch, gekeurd of met, per post of spoor van buiten te betrekkendaaraan zijn te veel lasten en ongemakken verbonden, en het jaarlijksch toenemend vleesch verbruik in plaatsen, waar openbare slachthui zen zijn, bewijst dan ook wel het tegen deel. Vreezen nu de slagers toch. dat de

De Eemlander | 1904 | | pagina 5