Uit de Omgeving. Stadsnieuws Uitvoering Scwijde muziek Donderdag 24 Maart 1904 ton deele. Het gemeente museum leed niet; alleen de vloer werd belangrijk door het vuur aangetast, terwijl een historisch armstoel door het vuur en enkele plaatwerken door het water wer den beschadigd. Het historischwaarde- volle gemeente-archief heeft absoluut niet geleden. Ook de schilderstukken in de trouwzaal bleven ongedeerd. De Raadzaal leed noch van vuur noch van water. Wel gingen ter secretarie drukwer ken van waarde te loor, waarvan het verhes inderdaad een ramp is. De brandweer heeft met inspanning het vuur tot betrekkelijk kleine afme ting weten te beperken. De oorzaak is vermoedelijkhet eerst smeulen; daarna vuur vatten van een bint, gelegen aan de bovcnachterzijde van de schoorsteen in de secretariska mer, welke bint daarna den zolder in vuur zette. Gelukkig Monte Carlo. Er is een lichaam, dat niet zucht onder bestaans- zorgenhet is de speelbank, het vorsten dom Monte Carlo. Een Engelsche schrijver Alex Kenealy wijdt oen studie aan het Monte Carlo van tegenwoordig en wat hij weer schrijft geeft ons weer opnieuw een wonderbaar- lijken indruk van dit wonderlijke wereld hoekje. In de laatste tien jaar, deelt de schrij ver ons mede, heeft het vorstendom zijn inkomsten voortdurend zien vergrooten; de jaarlijksche ontvangsten over de laatste jaren ■bedroegen ongeveer 12,000,000 gulden. Maar er vlood ook veel geld uit dit lijkje, waarvan de heer Blanc zoo goed als heer en meester is. Zoo heeft hij ontdekt, dat door gelukkige spelers eigenlijk te veel geld aan Monte Carlo onttrokken is. Dat is een fout in zijn systeem, die verholpen moet worden, want het Casino, meer dan iemand an ders, kan geld gebruiken. Ongeveer tweehonderd spionnen zijn in Monte Carlo aan het werk; zij be wegen zich in de speelzalen, verzamelen inlichtingen over de spelers pakken zakkenvullers in den kraag en zetten ze over den grens, speuren lieden op, die valsch geld aan den man bren gen en maken zich ten opzichte van hun lastgever zoo verdienstelijk mogelijk. Tot hun plichten behoort ook, na te gaan hoeveel de grootc winners verdie nen en wat zij met hun geld doen. En zoo is ontdekt, dat de spelers, die hun duizenden bij roulette of „trente-et-qua- rante" gewonnen hadden, meestal zoo vlug mogelijk hun biezen pakten, doch dadelijk daarna weer in Nizza of Cannes aan de baccarattafel neerstreken en hun geheelc winst verspeelden. Dat is de fiscale quaestie in Monte Carlo en de heer Blanc heeft stappen gedaan om den ongewenschen uitvoer van goud te verhinderen. Tegenwoordig kon men dan ook in Monte Carlo bac carat, bridre of poker spelen. Niet in het Casino, daar is geen plaats meer. Maar er is een elegante club gesticht en de winsten uit de kassen der Casino- maatschappij vloeien door tusschenkomst van haar Club weer in haar kassen terug. Zaken zijn zaken De grootste misslag in den mensch is naar de dingen eerst vurig te streven en daarna te onderzoeken wat ze waard zijn. Omtrent het vinden van het lijk van een konijnendelver onder Yelscn, deelt de N. li. C. nog mede: Woensdag hep een heer uit Haarlem te wandelen in de duinen achter Jachtlust, toen hij daar zag staan een gewone schop, waarbij oogenschijnlijk een paar laarzen lagen. Dat trok zijn aandacht, omdat er niemand in de buurt te zien was. Toen hij naderbij kwam bevreemde hem de ligging van de laar zen en deze willende oprapen bleek het dat er een man aan vast zat, die gehonl onder het zand bedolven was. Een klein gat naast de laarzen wees de plaats aan waardoor het konijn ont komen was en dat hij had willen be machtigen en dat de dood van den man had veroorzaakt. Want die man is zeker ecu van de vele stroopers die van Castricum en zelfs van Noordwijk de duinen beschouwen als hun eigen terrein en daarin delven naar konijnen. Reedszesdagenverklaarde de dokter had hij onder het zand ge zeten en aan zijn gelaat was te ziende vreesclijke doodstrijd die hij te strijden had gehad. De plaats waar de armen lagen, gaf blijk van worstelen om nog te ontkomen aan den verstikkingsdood. Niettegenstaande publicaties in alle bladen van den omtrek, is nog niemand komen opdagen om het lijk te herken nen. Op den arm was het cijfer 35 geta- toueerd en volgens den geneesheer kan de man slechts 19 a 20 jaar oud zijn geweest. Barueveltl. Dezer dagen had een jachtopziener alhier, terwijl hij een ko nijn schoot, het ongeluk, behalve dit beest, ook een zijner collega's te treffen, wien hij in de kin 6choot. Gelukkig be paalde het geval zich alleen tot een flink bloedverlies. Donderdag had een 25-jarige arbeider alhier, genaamd J. v. d. E., het mgeluk onder een zwaar beladen wagen te geraken, tengevolge waarvan hij over zijn geheele lichaam zeer ernstig verwond werd. Een ingeroepen genees kundige constateerde o. m. beleedigiug der nieren. Wegens verregaanden staat van dronkenschap zag de politie alhier zich genoodzaakt den boerenknecht B. te arresteeren, en daar hij, wegens de be kende mishandeling van oen meisje te Walderveen, nog zes maanden gevange nisstraf tegoed had, werd hij, zonder weer op vrije voeten gesteld te zijn, hedenmorgen gevankelijk naar Utrecht overgebracht, om zijn straf te ondergaan. SoeNt. Een geval van miltvuur heeft zich voorgedaan bij een rund van P. v. d. Brcemer naast de R. C. Meisjes school. De rijksveearts uit Baarn stelde een onderzoek in en gaf de noodige ontsmettings- en andere voorschriften. De lijdensgeschiedenis met de booglampjes te Soest schijnt tot een bevredigende oplossing te zullen komen. Ze worden weggenomen. Deze lampen waren inderdaad niet gemaakt om bui ten te branden, niettegenstaande de le verancier, de firma Simens en Ilalske te Berlijn, het tegenovergestelde beweerde. Immers bij geitomen proeven binnenshuis bleken ze goed te zijn; en weer opge hangen, de oude gewoonte weer aan te nemen. In plaats daarvan worden nu op de zelfde plaatsen bij R. C. Kerk, Raadhuis, Wilhelminaboom, huize Nieuwerhoek en Hotel Trier Nerstlampen aangebracht 1 ampère Deze zullen zoodanig worden bevestigd dat van geen schudden of schommelen sprake kan zijn. De openbare gebouwen worden thans ook electrisch verlicht. Waar het Raad huis natuurlijk voorging, volgen de sta tions Soest en Soestdijk. Eene begroo ting van kosten is reeds gevraagd. Met het Postkantoor schijnt hot nog niet te willen vlotten, ofschoon men over de wenschelijkheid dezer toekomstver lichting niet veel van meening verschilt. Hilversum. De leerlingen der eerste drie klassen der H. B. S. alhier hebben opgericht „de Gymnastiekvcree- niging der II. B. S. te Hilversum". Het bestuur is samengesteld als volgt: de heer G. C. Hoogewerff directeur der H. B. S. eere-voorzitter; de heer F. L. Stumpf leeraar in de gymnastiek der H. B. S., directeur; E. G. J. M. Godthelp, voor zitter; J. Walter, secretaris-penningm.J. Bonnet, comm. v. orde. De verceniging stelt zich ton doel den leden gelegen heid te geven zich in de gymnastiek te oefenen. In de raadszitting van Dinsdag is het verzoek van den aannemer Kan uit Yenlo, om geheele of gedeeltelijke ontheffing der boete wegens te late le vering van grès-keien van de hand ge wezen. Door drie leden van den raad is inge diend een voorstel om het uurloon der gemeentewerklieden met2ctte verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat verbe tering van den stations-overweg aanstaan de is. Voor de verbetering van het plein voor het post- en telegraafkantoor zal een nieuw plan worden ingediend. Veenemlaal. De Yereeniging tot „Gezellig Verkeer" gaf Woensdagavond j.l. eene uitvoering uit eigen krachten, die voor haar een beslist succes was. De leden der sub-vereeniging, waaronder werkelijk goede krachten zijn, bleken met lust en ijver gestudeerd te bebben. Aan het muzikale gedeelte verleende de heer Hendriks van Amersfoort zijne uit nemende medewerking. Opgevoerd wer den achtereenvolgens: De twee Dandy's, komisch duet; Het verloren Testament, kluchtspel in 2 bedrijven, naar het Duitsch van Wilh. Kayser; De mislukte kraam visite, komische scene voor 8 heeren en ten slotte het kluchtspel: Een half urn' bij den kapper. Een geanimeerd bal besloot deze uitvoering. Wij wenschen de verceniging in 't volgend seizoen een gelijk succes toe en bovenal eene ver meerdering van 't aantal leden. Zondagochtend te half elf hoopt bij de godsdienstoefening in de Reinonstrant- sche kerk alhier voor te gaan Ds. A. C. de Regt, Remonstrantsch predikant te Alkmaar. Tot hoofdcommies ter gemeente-Se cretarie alhier is, uit de 26 sollicitanten benoemd de heer Jhr. S. M, van Rei gersberg Versluys, thans gemeente-se cretaris van Goes. Voor het huldeblijk aan te bieden aan II. M. de Koningin-Moeder, als er kentelijkheid voor hetgeen II. M. ge durende 25 jaren voor het Nedcrland- sche volk heeft gedaan, is bijeengebracht f1807. De heer A. L. van Leer is in de plaats van den heer P. J. Enter aan gewezen door Burg. en Wethouders al hier tot ambtenaar, belast metdebetee- kening van stukken, betreffende ver volging ter invordering van plaatselijke belastingen. Door het breken van het voorstel van een met sparren beladen wagen, ge raakte AVoensdagmiddag omstreeks 3 uur aan den West-singel de voerman v/d II. uit Hoogland onder een der wielen, waardoor hij een been brak. Hij werd de woning van den heer Ver- looy, binnengedragen, waar de artsen Rolandus Hagedoorn en Dr. Groneman, de eerste hulp verleenden en overbren ging naar het gasthuis „Aldegonde" noodzakelijk vonden. Te Utrecht slaagden voor het examen nuttige handwerken, de dames T. M. Tijburg, M. M. Yeeger, A. S. M. Areen en J. B. van 't AArel. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie, belast met het afnemen van de eind examens aan leerlingen der hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht, don heer Dr. II. F. Jonkman, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht; b. tot leden dier commissie de heeren: G. J. Buys, A. G. van Os, AY. G. A. Meyor, F. AVesseling, B. D. Best, Dr. Th. AVeevers; S. de Vries, Jhr. Mr. Dr. E. A. v. Beresteyn, AY. N. Cocnen, I. M. J. Hoog, A. P. H. J. van Weezei Errens (Amersfoort)Dr. P. van Mourik, Dr. G. v. d. AVaals, J. G. de Jongh, Dr. J. L. Doorweg, II. Koldewijn, Dr. R. E. Kramer, Dr. J. AV. Doycr Jsz. Dr. A. J. Swart, H. P. Kuyper, Dr. A. Kijlstra, M. ten Bouwhuys, F. P. Arisser, J. J. Medor (Utrecht); Mr. Dr. R. J. de AAsser (Arnhem) en J. K. Frederiks (Deventer). net examen zal worden gehouden te Utrecht. AVoensdagavond werd alliier in de Arend een openbare vergadering gehou den der Rein-Levcn-Bcweging. Nadat de heer E. C'. J. Kuyper de vergade ring geopend had, besprak de heer Kropvcld med. cand. te Amsterdam het onderwerp AVaarom een Rein-Leven- beweging noodig isterwijl de heer Felix Ortt. doel, streven en organisatie der beweging uiteenzette. Ecnige personen werden na afloop der vergadering bereid gevonden om ook te dezer stede een afdeeling te stichten. AVoensdagavond werd alhier de jaar vergaderingvan Vreemdelingenverkeer" gehouden. De 2e secretaris, de heer C. B. Kok bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal leden 130 en dat der begunstigers 34 bedraagt. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. AV. F. de Jong sloot met een nadeelig saldo van f 194.35'; over 1902 bedroeg liet batig saldo f798.86', zoodat er einde 1903 in kas was f604.51. Herkozen werden als bestuursleden, de heeren M. L. Celosse, J. v. d. Horst Bruijn en A. M. Tromp van Holst ter wijl in de vacature-Plakken werd gekozen de heer II. Mcursing. Een langdurige discussie ontspon zich over het voorstel, om ook te dezer stede Koninginnc-dag op meer passende wijze te vieren, dan dit de laatste maal het geval was. Ten slotte werd bij acclamatie het volgende voorstel aangenomen: Vreemdelingenver keer verleent een erediet van f 200, aan de Gemeente zal een erediet worden ge vraagd van f200 a f300, terwijl de voor malige Hoofd-conimissie voor de Huldi gingsfeesten van 1898 zal worden uit- genoodigd in overleg met V. V. te tre den, over de wijze waarop konninginne- dag zal worden gevierd. Na nog enkele mededeelingen van den voorzitter en ecnige opmerkingen van sommige leden, werd de vergadering gesloten. De dames C. A. Sinnige en R. Stol berg slaagden te Utrecht voor het exa men Nuttige Handwerken. Naar aanleiding van de laatst gehou den paardenmarkt, schrijft een onzer,lezer8 ons het volgende: AVat eene beweging op de j. 1. Maan dag alhier gehouden paardenmarkt, al viel die markt dan ook samen met die van het naburig Nijkerk, anders ware die drukte zeer zeker nog veel grooter geweest. Te wenschen is het, dat in het vervolg in de data van onze markten geregeld worden, naar de vaste markten van andere plaatsen. Zeer zeker viel mij het groote getal paarden, dat aan gevoerd was, mee; maar nog veel groo ter was de menschenmassa, deels bestaan de uit kooplieden, anderdeels uit nieuws- sgicrig publiek. Uit den aard der zaak zijn laatsgenoemdo personen op zoo'n markt wel te missen, doch wanneer zij geen belemmering in den handel voor de kooplieden teweeg brengen, veroor zaken ze hun slechts een beetje last in hunne bewegingen met de paarden op zoo'n beperkte ruimte als de Beesten markt. Onder dat nieuwsgierig publiek bevindt zich evenwel ook een categorie, die be slist niet op de paardenmarkt behoort te zijn. Er komen namelijk een massa jongens, en enkele lediggangers, die wel den mannelijken leeftijd bereikt hebben maar overigens gerust onder de rubriek „jongens" kunnen gesteld worden, om dat zij het den kooplieden lastig maken en stoornis en schade teweeg brengen in hunnen handel. Tusschen 12 en 2 uur is het aantal jongens het grootste, juist wanneer zij na ernstige vermanin gen vanhunnen onderwijzer uit de school zijn gekomen. De meesten zijn gewapend met zweep, stok en zelfs met steenen. Deze wapens worden gebruikt om de weerlooze dieren, die, zooals gebrui kelijk, vóór den koop moeten draven en stappen aan de hand van hunne gelei der, schichtig te maken, door ze te slaan te gooien of te jagen onder een oorver- doovend geschreeuw. In de allereerste plaats is dit dieren mishandeling. In de tweede plaats kun nen er ongelukken van komen. En ten derde wordt er schade berokkend aan den handel. Een bewijs van dit laatste is zeer zeker het volgende: Eenige boeren waren met elkaar in onderhandeling over een paard. Volgens bewering van den bezitter, was het „een wonderbest beestje en mak in 't tuug, het kos niet beter eri een beste ploeg- looper." Nu zou het eene proef afleggen in het loopen en moest achter de manege draven. Daar kwam de bende jongens uit den hoek. AVat er volgde? Het dier sloeg en stijgerde, sprong van links en rechts en het slot was, dat de boer zei „dat hie hem glad niet hebben kos, omdat ie daor teugen most kunnen". De koop werd alzoo niet gesloten. Later zag ik datzelfde paard draven, op een stiller gedeelte wijselijk door den bezitter uitgezocht, en het dier liep nu goed, d. w. z. voor een kenner mis schien niet, maar in mijn oog wel, ten minste rustig. Wat is daartegen te doen? Is er geen politietoezicht? Jawel, maar ru. i. onvoldoende. Op de geheele markt heb ik slechts 2 agenten zien loopen en hoe die menschen hun best ook doen, overal kunnen ze niet te gelijk zijn. Het ware dus te wenschen, dat er meer politietoezicht was. Ook dat de ouders hun kinderen verbieden, om daar te ko men, jof hen op het gevaar wijzen, dat door hun baldadigheid ontstaat. Zeer zeker zou een en ander er wel toe bijdragen om het kwaad te beperken. Maandag jl. werd door het Bestuur der Vereenigiging „Ambachtsschool voor Amersfoort e. o," de toelating vastgesteld van leerlingen voor den cur sus 1904 - 1905. Zonder examen wer den toegelaten op grond der verkla ringen van Hoofden van scholen Voor het timmeren: C. II. van Buuren; K. Eykelenburg; H. Lensing J. MeerbeekG. van Nicu- wenhuizen; AV. Pijpers; D. Tommei; R. G. van Valkenhoef; (allen te Amersfoort)N. DonselaarA. Mulder en G. Wolfswinkel (Baarn); G. Kleyer (Bunschoten); D. Bouwmeester (Ame- rongen)C. Iloogebooui (Eemnes)A. van A'loodorp (Amsterdam). A'ooor het smeden: J. G. Gemen; C. Gaasenbeek; K. G. de Jager; Th. Langenakkcr; H. Ruy- tenbeek; K. Rosier; J. v. d. Riet: C. Renes (en J. Schreuder (Amersfoort); B. Lutherland en J. de Hengst (Vcc- nendaal); H. J. Nieuwenhuis (Rhenen); B. v. d. Puyl (Laren) ;J. P. Roeteman (Hoogland)II. M. van Beek (Leusden). Voor het schilderen: AV. AlingsC. BlommesteynD. v. Dorssen; J. Vredeling en H. AV. van AVanderen (Amersfoort). Voor het meubelmaken: H. van Beek; H. v. d. Brug; II. Grootkop, A. Nieuwkerk; G. AVolters; G. Velthuyzen en R. v. AVevcren (Amers foort); T. Gerritsen (Baarn); II. M. v. Laarhoven (Nijkerk). Aan het toelatingsexamen werd deel genomen door 22 candidaten, van wie 13 slaagden, t. w. Voor kot timmeren: A. AV. Boog (Amersfoort)C. van Essen (Renswoudc); C. Tammer (Soes- terberg); J. Elberse (Baarn); J, G.v.d. Mast (Nijkerk). Aroor het smeden: M. Koops en P. v. Voortliuyzen (Baarn) J. Quint (Amersfoort); J. M. Balvers (Soesterberg);J.M,F.v. AVaarde (Nijkerk) A'oor het weubclmakoii: A. AV. v. Laarhoven (Nijkerk): E. Gcuchies (Bunschoten). In 't geheel ziju derhalve toegelaten voor den cursus 19041905: 58nieuwe leerlingen en wel 22 voor het timmeren 20 voor het smeden, 5 voor het schil deren, en 11 voor het meubelmaken. De school zul op 15 April a. s. met het begin van den nieuwen cursus 148 leerlingen tellen, terwijl de schoolbe volking aan het einde van den loopen den cursus 123 bedraagt. Sport. Morgen zal U. D. I. I op haar ter- a/d Leusdenveg een competitie match (3e KI. N. V. B.) spelen tegen B. F. 0. I. uit Bussum. Een gemengd Quick elftal zal op haar terrein en friendly-game spelen tegen de sergeanten V. V. Wilhelmina". Door de vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer alliier is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor 't U. D. I. concours. Vcrgaileringcu, enz. Zaterdag 19 Maart 's avonds 8 uur in de Kroon. Feestelijke viering van het Eenjarig bestaan der Friesche verceniging. Woensdag 23 Maart 's a\ onds 8 uur in de Toekomst. Openbare vergadering Spr:J. OudogeesC van Utrecht. Onderwerp: Hel rapport der enquête-commissie. Donderdag 21 Maart. liemonstrantseho: Kerk avonds 8 uur Uitvoering van Ge wijde muziek te geven door mej W. van Emminkchoven ,zang) en de heeren ,J H. Secrève (orgel) en H. A. Wcgerif (cello) al len uit den Haag. BAARN. Woensdag 23 Maart 8 uur in ho tel „de la Promenade". Bond van Ned: Ond. Openbare vergadering. Spr: Th. M. Ketelaar Onderwerp: De vrijheid van den onderwijzer UTRECHT. Zaterdag 19 Maart Feestelijke bijeenkomst van den Bond vanJNed Onder wijzers in Buiteulust Opgevoerd wordt: De eaudidatuur van Bommel. Donderdag 2-1 Maart Utreehtsch-stu- denten tooneel. Joost van den VondelTrour- spel Lucifer. Burgerlijke stand van Amersfosrt. van 9 tot en met 16 Maart 1904. GEBOREN: Jan Coruolis Herman z. van J. H. AVeijers en AV. II. Jans sen. Carel Johannes, z. van H. J. Paats en AV. J. Jansen. Maria Hen- drina, d. van J. C. Schcllinger en M. II. van Eeden. Anna Maria, d. van T. Krijnen en M. van de Pol. AVou- tera, d. van H. van Veluw en G. van Loenen. AVillem Hendrik Johan, z. van AAA de Graaf en N. M. II. Kaeming Coenraad, z. van G. de Valk en J. van Ekelen. Rijk, z. van J. tan der Velden en B. van Diemen. Marcus, z. van J. Leenards en M. van den Ham. AVilhelmina Margaretha, d. van T. Riksen en J. van Apeldoorn. Antoon, z. van H. J. Fremouw en F. Buisman. Aaltje, d. van E. Beem en S. Cohen. Philip, z. van M. P. Rintel en J. C'. Spanjaard. ONDERTROUAAAD D. A. Lambrechts en J. G. Stuurop. G. Driesman en R. Kruis. GEHUAVD: L. B. Brilleslijper en S. H. de Zoete. AV. van den Heuvel en II. G. van Kooten. L. Frederiks en J. van Diermen. OVERLEDENPetronella van den Hoek. 56 j. echtg. van G. van der Horst. Rijkje Kraaijenest, 79j. echtg. van AAA van Doorn. Een levenl. aan- geg. kind van het vr. gesl. van P. van der Meer en E. Schouten. Gothlieb Simeon Hemminga, 22 j. ongeh. Ilendrikiis Elschot, 69 j. echtg. van IC. Brouwer. Johannes Baptist Huijve- naar, 65 j. ongeh. Harmanus Mater, 81 wedr. van R. van Esseo. Marcus Jan Bonman, 76 j. Johannes Ilendi- ktts Houtveen, 8 m. Hermanus Mou rik, 52 j. wedr. van J. de Vrije. VAN OP in de Remonstrantsche Kerk, te geven door: mej. AV. van EMMINCKIIOYEN (Zang) en de heeren J. H. SECRÈArE (Orgel) en H. A. AVEGERIF (Cello) allen uit Den Haag. Entree f0.60. Aanvang 's avouds 8 uur. Kaarten verkrijgbaar bij G. M. MA TEN, koster, en op den avond aan de Kerk.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3